Voorzichtig, 't is van Witkam's Kerknieuws Predikbeurten. Uit de Provincie. Onderwijs. Zoeklichtjes. De Spelling-wijziging. werd ontvangen door Ds J. 3. Hom burg en eenige vrienden, die den Zuid- Afrikaanschen geschiedschrijver alle mo gelijke gegevens verschaften. Dr Dreijer verklaarde, dat thans een zijner harte- wenschen, reeds jarenlang gekoesterd, vervuld was, om op den „kansel van Huët" te hebben gestaan en een oogen- blik bij diens graf te hebben mogen ver toeven. Z.Eerw. gaf herhaaldelijk de verzeke ring van den rijken zegen, dien de Heere God door Ds Huët in Zuid-Afrika had ge geven. Ds Huët's Zuid-Afrikaansche ge dichten zijn voor de Zuid-Afrikaansche kerken van onschatbare waarde en het zal Z.Eerw. een oorzaak van vreugde zijn, deze gedichten nogmaals, verwerkt in een boeiende biographie, het Zuid-Afrikaan sche volk te schenken. De drie basculebruggen te Vlake thans gelegd. Vrijdag is ook de tweede bascule-spoor brug over het kanaal door Zuid-Beveland bijl Vlake op de pijlers gelegd tusschen de reeds vroeger gelegde basculebrug voor het gewoonverkeer en de enkele dagen ge leden geplaatste bascule-spoorbrug. Hier mede is het oostelijk deel geheel over brugd; nu is het wachten op het plaatsen van de vaste bruggen tusschen midden- en westelijke pijlers. Het werk verliep, evenals bij het leggen der andere bruggen, gunstig. Geschenkenhuis. Dit staat op ieder ca deautje,dat wij, keurig verpakt, verzen den. 't Is verzekerd tegen beschadiging en diefstal, 'n kaartje bedrukt met Uw naam (dit vervaardigen wij zelf) wordt erbij ingesloten. Dat is bediening op z'n best en kosteloos. (Adv.) Belgische schepen vertrekken uit Terneuzen met nieuwe bemanningen. Vrijdagavond is het Belgische stoom schip Astrida van de Comp. Maritime Beige naar Zuid-Amerika vertrokken. Aangezien nagenoeg de geheele beman ning zich bh' de staking der Belgische zeelieden had aangesloten, had men nieu we bemanning moeten aanmonsteren. Ook het Belgische tankschip Pres. Francqui moest eenige dagen te Terneuzen verblij ven ten gevolge van de staking der zee lieden. Ook hier kon een nieuwe beman ning worden aangemonsterd, waarna het schip Vrijdag naar Roemenië vertrok. Middelburg. Concert- en gehoor zaal. Het onlangs in enkele bladen op genomen bericht als zou het reeds vast staan, dat de Concert- en Gehoorzaal be schikbaar blijft voor muziek-uitvoeringen, verdient, naar het bestuur der N.V. ons mededeelt, eenige nadere toelichting en aanvulling. De Commissie die zich onder Voorzit terschap van D'r Koch had gevormd om gelden bijeen te brengen teneinde te voor zien in de jaarlijksche exploitatie-tekor ten, heeft wel gedeeltelijk, maar nog vol strekt niet ten volle haar doel bereikt. Al heeft het bestuur desondanks 1 zulks met het oog op de belangen van ver schillende muziekvereenigingen welke geen verder uitstel der beslissing gedoog den besloten, de zaal voor het komen de seizoen weder beschikbaar te stellen, zoo mag hieruit niet de gevolgtrekking worden gemaakt, dat alle moeilijkheden reeds zijn overwonnen. De bovenbedoelde commissie zal hare werkzaamheden voortzetten. Het Bestuur der N.V. de Concert- en Gehoorzaal hoopt zéér, dat nog velen hun onmisbaren steun aan de Commissie zullen willen verleenen. Voor ouden van dagen. De rijtoer, 'bestaande uit 62 auto's, die gistermiddag om twee uur van den Dam vertrok, met 172 ouden van dagen, is aldaar eerst tegen 8 uur teruggekeerd. Het was een prettige tocht. Wel hebben twee auto's eenige pech ge had, maar de montagewagen was aan het einde van den stoet en alles was dus spoedig verholpen. Ongelukken kwamen niet voor. Te Domburg werd halt gehou den. Olp den Westkapelschen dijk is een kwartiertje stil gestaan. Te Vlissingen had natuurlijk de nieuwe aanwinst van de badplaats, de Pier, veel bekijks. De M. V. S. Nu de zomervacantie in vollen gang is, komt de Middelburg- sche Vacantieschool weer in werking en Dinsdag zal bij gunstig weer de eerste uittocht naar strand en duin plaats heb ben. Dinsdagmorgen zal om kwart over 8 worden gemarcheerd van de Markt door een deel der stad naar de Loskade, zulks voorafgegaan door enkele tambours van Achilles. De volgende Dinsdagen en Vrij dagen is de samenkomst direct bij! de fcitoomtram> Bij (onjgunstig weer zullen vlaggetjes op den Langen Jan aankondi gen, dat de tocht één dag is uitgesteld. mens een request te «enden aan den minis ter van landbouw en visscherij, en hem te vragen, die uitgezaaide oesters dit na jaar onder hen te distribueeren. Verschei dene oesterkweekers hebben niet voldoen de levensonderhoud om rond te komen, bovendien is het hun onmogelijk iets an ders te verdienen, zoodat ze bij niet-on- dersteuning armlastig zullen worden. Ze zijn aangewezen om op de een of andere wijze ondersteund te worden en dan ware geen betere steun verkieslijk dan hun ieder een gelijk aantal Fransche oesters, die voor de zaadvoorziening hun plicht gedaan hebben, te verstrekken. Opgepast. Een verkooper van kippen vent momenteel met een auto R. I. R. hennen uit, welke bij nader onderzoek hanen 'blijken te zijn. Daar bij dit ras de geslachten zeer moeilijk (vooral door niet- kenners) en pas laat te kennen zijn, mag een waarschuwing uitgaan tot allen, die meenen een koopje te doen. De politie is reeds gewaarschuwd. Colijnsplaat. Gemeenteraad. Vrijdagmiddag vergaderde alhier de ge meenteraad. De voorzitter deelt mede, dat de begrooting van Ged. St. is terug ont vangen en dat enkele veranderingen moe ten worden aangebracht. Met alg. stemmen werd besloten den post onvoorzien te ver minderen met f 311. B. en W; stellen voor afwijzend te be schikken op het verzoek van A. J. Wester weel e.a. om twee lantaarns te doen plaat sen aan den Nieuwen weg. Men wil eerst trachten door grootere lampen in de lan taarns te doen de mensehen terwille te zijn. Mocht dit niet voldoende zijn, dan zouden zij kunnen worden verplaatst. Dhr de Pree stelt voor één nieuwe lan taarn te doen plaatsen en de andere te verplaatsen. Met 6 tegen 1 st. (dhr de Pree) werd het voorstel van B. en W. aangenomen. In de vorige Raadsvergadering was be sloten „Achter de Kerk" drie putjes te plaatsen. B. en W. stellen op advies van den gemeente-opzichter voor 1 putje te plaatsen bij M. Hostee en voor de andere twee de toestand te laten zooals hij thans is. Dhr Janse lichtte de bedoeling van het besluit van de vorige week nader toe. Hij blijft van oordeel, dat deze putjes goede diensten zullen bewijzen. Met 6 tegen 1 st. (dhr Janse) werd besloten het besluit van de vorige week in te trekken en te han delen zooals de opzichter heeft voorgesteld Woensdag 22 Juli j.l. maakten de ouden van dagen te Colijnsplaat en Kats, totaal plm. 40 personen, een autotocht naar Walcheren. Het was de eerste maal, dat een derge lijke tocht werd ondernomen. Te Middel burg, Domburg en Vlissingen werd gestopt De oudjes hebben veel genoten. (Belang loos bericht.) Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Lemelerveld, C. Keers, cand. te Hilversum. Ghr. Geref. Kerken. Beroepen te Opperdoes, J. Kampman, cand. te Ommen. Geref. Gemeenten. Aangenomen naar Krabbendijke, J. v. d. Berg, cand. te Rotterdam. Bedankt voor Ierseke, Terneuzen, Brui- nisse, 's Gravenpolder, Aagtekerke, O'ost- kapelle, Zoetermeer, Dirksland, Genemui- den, Ridderkerk, Rijssen (Wal), Tricht, Katwijk aan Zee, Amsterdam (Centrum), Leiden en Grand Rapids, J. v. d. Berg, cand. te Rotterdam. Vrije E!vang. Gemeenten. Bedankt voor Apeldoorn, P. J. Mielo3 te Cadzand. Emeritaat. In een buitengewone vergadering van de classis Brielle der Geref. Kerken, gehouden op 22 Juli, is aan Ds A. Ph. S. Schaafsma, predikant van de Geref. Kerk te Dten Bommel, om gezondheidsredenen, eervol emeritaat ver leend. Zondag 26 Juli 1936. Ned. Herv. Kerk. Goes, 9.30 u. Ds Bons te Colijnsplaat, 6 u. dr Schmidt te Kapelle. 's-Heer Abtskerke, vm. Ds Tonsbeek, n.m. geen dienst. Hansweert, 9.30 en 2.30 u. ds Plaggemars (nm. H. Doop). 's H. Hendrikskinderen, 9.30 en 6 u. ds Koopmans. Geref. Gemeenten. Colijnsplaat, Woensdag 6.15 u. O.T.: ds Fraanje. Kortgene, Donderdagav. 6.15 uur: Ds Fraanje. Biezelinge, Zaterdagav. 7 u. O.T.: cand. v. d. Berg. Maandagav. 7.30 uur O.T.: ds Fraanje. DE STAND DER WERKLOOSHEID. Sinds April een daling met 37.000. Het aantal geheel werkloozen, dat op het einde van Juni j.l. als werkzoeken den stond ingeschreven bij alle organen der openbare arbeidsbemiddeling in Ne derland, bedroeg 378.796 tegen 392.884 ultimo Mei j.l. en 415.743 ultimo April j.l. Opgemerkt zij1, dat niet alle werkloozen in Nederland zich als werkzoekenden bij de openbare arbeidsbemiddeling laten in schrijven. Bij vergelijking met de opgaven van vorige perioden houde men er reke ning mede, dat de loop der cijfers wordt beïnvloed door den aanwas der bevolking en door maatregelen van administatieven aard, die beoogen de arbeidsbemiddeling te bevorderen. CONTROLE OP EIEREN. Voor binnenlandsche consumptie. Naar wij vernemen zijn plannen tot in voering van een controle op eieren voor binnenlandsche consumptie in vergevor derden staat van voorbereiding. Deze controle wordt noodzakelijk ge acht tot benoud van den omzet in het bin nenland en ter voorkoming van moeilijk heden bij den export. De controle zal zich uitstrekken vanaf de bron tot den consument. Het bedrijfs leven zal in de kosten ervan moeten bij dragen. 'In verband met bovenstaande plannen is in een Donderdag te Amsterdam gehou den vergadering van 17 organisaties op het terrein van den eierhandel, een com missie benoemd om het vraagstuk der be- drijfsordening te bestudeeren en daarover een gedetailleerd rapport in te dienen. In deze commissie zijn alle groepen van den handel vertegenwoordigd. Dreigend textiel-confliet te Enschedé. Gistermiddag is een vergadering ge houden van de arbeiders der textielfa briek N.V. E. ter Kuile te Enschede, waarin het bemiddelingsvoorstel werd be sproken, dat in een met den rijksbemid delaar gehouden conferentie is gedaan. Dit voorstel houdt o.m. in, dat een tarief s- verhooging van 7,5 pet. gegeven wordt op de artikelen, die in 1935 door een ver laging werden getroffen en dat voor de wollenstO'ffen eveneens een tariefsverhoo- ging van 7,5 pet. zal worden toegestaan. Dit voorstel is door de vergadering, na langdurige bespreking, aanvaard onder voorwaarde, dat het eveneens door de di rectie zal worden geaccepteerd. Het antwoord der directie is nog niet bekend. De aarde beeft in Indië. Te Palembang is Donderdag een aard schok geconstateerd, welke een duur had van 30 seconden. Ook te Batavia werden Donderdagmid dag en gistermorgen verschillende lichte en zware aardschokken geconstateerd. Het aanvankelijk epicentrum wordt ge schat op een afstand van 200 K.M. te lig gen, terwijl vermoedelijk in de richting van de Wijnkoopbaai moet worden ge zocht. Latere gegevens wezen uit, dat de afstand 250 K.M. bedroeg, terwijl de richting zeer moeilijk was vast te stellen. (Aneta.) Communisme onder hei mom van anti-fascisme. Mgr. dr Poels te Haarlem heeft aan het secretariaat van het comité „Waak zaamheid van anti-nationaal-socialisti- sche intellectueelen" het volgende schrij ven gericht: „Bij' het lid worden van het Comité van „Waakzaamheid van anti-nationaal-socia- listische intellectueelen" heb ik tot mijn spijt zelf blijk gegeven van gebiek aan waakzaamheid tegenover het gevaar, dat thans in tal van landen onder de leuze van anti-fascisme en anti-nationaal-soeialis- me, propaganda wordt gevoerd voor het voorbereiden van een „Volksfront", dat ook ons, Katholieken en alle oprechte Christenen, 'bestrijdt als vijanden van het „Volk en Front", maar tegen wie zij! in het Bolsjewisme een niet minder groot gevaar dan in het nationaal-socialisme zien. U zult mij daarom, naar ik hoop, niet euvel duiden, dat ik bijl het nalezen van de namen der leden tot de overtui ging ben gekomen, verstandig te handelen door ontslag te nemen als lid van dit comité." ZOMERCONFERENTIE VAN DE CHR.-HIST. UNIE. Het vraagstuk der ouderdomsverzekering De tweede dag der 13de zomerconferen- tie van de Ohr. Hist. Unie begon met een referaat van mr dr J. van Bruggen, voorzitter van den Raad van Arbeid te Amsterdam, over het vraagstuk der ouder domsverzekering, verbeterde sociale ver zekering of staatspensionneering. Spreker wees erop, dat men bij de bespreking van dit punt te weinig rekening houdt met de voorgeschiedenis. Eenstemmig hebben de rechtsche partijen reeds vroeger gekozen voor sociale verzekering en tegen staats pensioen. Nu wil dit niet zeggen, dat men aan het verleden moet vasthouden, doch wel moet men naar het hoe en waarom van de nieuwe oriënteering vragen. De rechts gronden van soc.-democraten en de libe ralen voor staatspensioen zijn wel ver schillend, maar, volgens spreker, niet houdbaar. En rechtsgronden zijn voor het optreden van den staat noodig; het ingrij pen moet gemotiveerd zijn. Bijl de S.D, A.P. vallen staat en maatschappij samen, hetgeen voor ons onhoudbaar is, daar de maatschappij! eigen voorzieningen kan treffen, waarvoor de staat ordenend op treedt. De liberalen hebben hun liberale rechtsgronden, die evenmin voldoende zijn. Zedelijke en rechtsnormen mogen niet samengaan. Uit humanitaire overwegin gen kan men den staat niet in laten grij pen. Stelt men de rechtsgronden van staatspensioen en sociale verzekering te genover elkaar, dan verdient de laatste de voorkeur, en komt men tot de conclusie, dat sociale verzekering verre te verkiezen is boven staatspensioen. Beziet men den staat als een algemeenen verzorger, dan is ook inderdaad een algemeene verzor ging van iederen staatsburger noodig. Men kan hem echter beter zien als een cirdenenden staat, die de sociale verzeke ring heeft ingesteld om bepaalde banen te volgen. Bij dit laatste blijft er ruimte voor persoonlijke zorg en het verdient uit ethisch oogpunt de voorkeur. Bij1 sociale verzekering, is de verzorging van den ouden dag beter geregeld en niet afhan kelijk van de staatsbegrooting. Op financieelen grond verwerpt spr. staatspensioen. Het zou eenige tientallen millioenen jaarlijks kosten. Spr. geeft toe, dat er fouten zijn be gaan bijl de uitvoering van de wetten, dat leemten zijn ontstaan, die weggenomen dienen te worden. Verscheidene personen, die in vroeger jaren op grond van bij de wet gestelde grenzen niet konden worden toegelaten, hetzij' tot de verzekering, hetzij tot de in validiteitswet, hetzij tot die ingevolge der ouderdomswet 1919, zouden thans wel in de termen vallen maar voor hen is we gens de te hooge premie toetreding prak tisch niet meer mogelijk. Daarom zou spr. voor de toelating tot de verzekering geen looninkomens- of vermogensgrens meer willen stellen. Het getal 65-jarigen, dat geen ouder domsrente geniet, dient tot het uiterste beperkt. Doorvoering van zulke wenschen heeft men voor crypto-staatspensioen uitgemaakt men moet het echter be schouwen als het afbetalen van een schuld, door het verzuim van vorige generaties ontstaan. In verband met gestelde, vragen merkt Spr op, dat hij is voor verbetering van de sociale verzekering. Wanneer wij' zouden beginnen met de ouderdomswet de hand te lichten, dan valt het heele instituut der sociale verzekering. De uitspraak, „dat het niet meer kan", acht spr. defaitisme. Wanneer er 60.000 niet geholpen worden, dan worden toch drie a vierhonderddui zend anderen wèl geholpen. Wanneer het gelukt, de menschen, die nu met leege handen blijven staan, op te nemen in de verzekering, dan wordt de uit te keeren steun veel geringer. Daartegenover krijgen zij als recht, wat hun nu als gunst wordt uitgereikt. Spr. beveelt daarom aan, onder meer verlenging van den termijn van vier jaar, genoemd in art. 24 van de ouderdomswet. In gezinnen van kleine burgers wordt nu voor ziekenfonds, begrafenisbus geregeld betaald. Er moet intens propaganda ge dreven worden, dat zij ook geregeld plak ken voor de ouderdoms- en invaliditeits wet. DE SCHORSING VAN BORSSELE'S BURGEMEESTER. Over de vermelde onregelmatigheden meldt men aan de „Midd. Crt", dat in de openbare vergadering van den Raad door meer dan één Raadslid meer dan eens ge wezen is op onnauwkeurigheden in de ge meenterekening, terwijl dan soms een jaar later bleek, dat men de gemaakte opmer king totaal had genegeerd. Het is voor gekomen, dat iemand, die voor de ge meente werk had verricht zich noodge dwongentot een raadslid wendde, om door zijn hulp betaling te verkrijgen van zijn rekening, die reeds meer dan een jaar geleden was ingediend. Het betrok ken raadslid moest daarna in verschil lende vergaderingen telkens deze zaak ter sprake brengen voor de schuldeisoher het hem toekende ontving. Er zijn thans nog enkele personen, die voor hun werk, in 1934 voor de gemeente gedaan, nog op het hun toekomende loon wachten, terwijl ze toc'h op tijd hun rekening indienden. Ambtenaren hadden reden tot klagen, daar ze de voor hen noodige stukken niet dan met groote moeite in handen kregen, of het juiste hun toekomende bedrag niet ontvingen. Op de laatste gehouden poldervergade ring werd door ingelanden de opmerking gemaakt, dat het vreemd toeging met de inning van de polderlasten. Zij wezen er op, dat sommige ingelanden enkele jaren achtereen geen aanslagbiljet hadden ont vangen en in dien tijd ook de verschuldig de lasten niet hadden betaald. Verschil lende anderen ontvingen tweemaal in het zelfde jaar een aanslagbiljet of een aan maning tot betalen, terwijl ze hun kwi tantie van het betaalde konden toonen. Er werd nog op gewezen, dat een bezitter van een vroon steeds aangeslagen werd voor een bedrag van gewoon land en dus in zijn onwetendheid te veel betaalde. Dr A. Dreijer te Goes. De bekende historieschrijver en predi kant Dr A. Dreijer uit Kaapstad, die in opdracht van de Synode der Zuid- Afrikaansche Kerken een studiereis door Amerika en Holland maakt, is, na ver blijf van een aantal maanden in Amerika in ons vaderland aangekomen, om hier zijn nasporingen voort te zetten. Dr Dreijer bracht gisteren een bezoek aan onze stad, in verband met een door hem uit te geven werk over wijlen D s P. Huët, den bekenden Predikant-dichter van Goes, die ook predikant in de Kaap was. Z.Eerwaarde Vlissingen. De verkoop van de zomer- postzegels bedroeg alhier f 807.77. Hansweert. Een zoon van de Wed Meertens kwam bij het zwemmen zooda nig te vallen, dat hij een groote wond aan I een zijner armen bekwam. Geneeskundige hulp van Dr Lindenberg moest worden ingeroepen. Ierseke. Vrijdagmiddag is in den ouder dom van bijna 75 jaar overleden dhr Ja cob Willemsen, jarenlang voorzit ter, den laatsten tijd bestuurslid van het Burgerlijk of algemeen Armbestuur. De oesterkweekers, hoewel dankbaar J voor den uitzaai van Fransche oesters op de Ierseksche Oesterbank, zijn voorne Vlissingen. Met ingang van 1 Septem ber a.s. is voor vast benoemd aan de Chr. U.L.O.school te Zuid-Laren, de heer S. Hoekstra, thans in gelijke betrekking al hier. Voor diploma boekhouden afgeno men door de Ver. van Leeraren in de Handelswetenschappen te Goes slaagden o.a. mej G. Verburg, Ghr. van Fraassen en P. Kramer. Zij genoten hun opleiding bij den heer W. de Glas, leeraar Boekhouden M.O. te Goes. Ook hierin is Nederland een bevoor recht land, dat hier is recht voor allen. Zelfs de misdadiger van professie, die de gruwelijkste schanddaden op zijn re kening heeft, wordt behandeld overeen komstig de eischen van het recht en niet anders. Onverhoord wordt hier niemand ver oordeeld. Mee daaruit is het te verklaren, dat in breede kringen zoo groote verontwaardi ging is verwekt, door een op ruime schaal verspreid pamflet, waarin, in verband met de droeve gebeurtenissen te Vlissin gen, de reputatie van een bekend man in onze provincie op ergerlijke wijze werd aangetast. Een onderzoek werd niet noodig ge oordeeld. Men 'had geen tijd het oordeel van de justitie af te wachten. Terwijl er nog alleen niet te contro leeren geruchten waren en de schuld vraag nog volstrekt niet is vastgesteld, had de partij, die ook hierin weer haar buitenlandsc'he afkomst verraadt, den treurigen moed een handig gesteld sen satie-pamflet te verspreiden, hetwelk de kennelijke bedoeling heeft een politieken tegenstander zoodanig te bevuilen, dat het heel veel moeite zal kosten het in vretende vuil te verwijderen. Maar het kwaad straft den meester. Want er is geen fatsoenlijk mensch onverschillig van welke politieke rich ting ook die dergelijke laaghartige strijdmiddelen niet hartgrondig afkeurt 1 OPMERKER. Geslaagd voor de hoofdakte te Rot terdam W. Stroo te Vlissingen. Voor het praktijkdiploma Boekhou den van de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen slaagde de heer P. J. Melse te Goes. Voor het diploma Engelsche handels correspondentie der genoemde Ver. de heer A. Woltering te Vlissingen. Rilland-Bath. Te 's-Hertogenbosch slaagde voor de akte nuttige handwer ken. Mej. J. P. J. A. Straub alhier. Te Breda slaagde voor MULO-diplo- ma A: E. J. S. M. Hanssens te St.-Anna- land. Het oordeel van oud-Minister Marchant en van Prof. van Ginneken. Over het gewijzigde spellingbesluit van minister Slotemaker 'de Bruine heeft „Het Volk" de meenin'g van diens ambtsvoor ganger, Mr. Marchant gevraagd, die, naar uit 'het interview blijkt, volkomen afwijzend staat tegenover de nieuwe rege ling. Mr. Marchant kwam tot de volgende conclusie „Wanneer ik schoolmeester was, zou ik zeggen die regel begrijp ik niet en die kan ik den kinderen niet leeren. Ik zou zeggen: we moeten zien te behouden wat is tot stand gebracht! Met deze nieu we regeling hebben we niets te maken! Er is slechts één ding wat zeker is: als de nieuwe examens worden gehouden, dan is deze minister weg en dan zit daar een opvolger, die er hoogstwaarschijnlijk anders over den'kt De menschen, die de spellingregeling van 1934 niet willen volgen heb ik eens „verzetslieden" genoemd. Dat mocht niet. De heer Tilanus maakte er in de Tweede Kamer bezwaar tegen en de heer De Sa- vornin Lohman in de Eerste Kamer. Ik mocht niets opleggen. Reeds de examen- voorschriften waren „détournement de pouvoir". Dwang mocht eerst recht niet worden toegepast. Welnu, mijn advies aan de school meesters en aan de wethouders van on derwijs is thans: houdt u deze woorden voor gezegd! Men mag u niet dwingen! Gij kunt dat in uw oor knoopen! De hee- ren hebben het zelf gezegd Het onderwijs zal verstandig doen als 'het 't heele spelling besluit van minister Slotema ker straal negeert en de leerplan nen niet overeenkomstig dit nieuwe be sluit gaat wijzigen. Men moet den boel niet overhoop 'halen. Volgend jaar zit daar een andere minister, die er allicht anders over zal oordeelen, dan de heer Slotemaker, 'die een uitsluitend persoon lijk standpunt inneemt!" Prof. van Ginneken, die, zooals men weet, lid ds van de Staatscommissie 1916, en de eenige tegenstander was van Min. Marchant, liet zich geheel anders uit. Voor de correctie, die onze tegenwoor dige minister van Onderwijs in de drie laatste regels van zijn voorganger heeft aangebracht, zoo zeide hij, heb ik niets dan lof. Dat fs een kunststukje van bij voeging en re-interpretatie, waar ik hoo ge bewondering voor voel. Een groote ver betering noemde Prof. Van Ginneken allereerst de vervanging van den impe ratief door den permissief. Waar minister Marchant sprak van „worden", zegt minister Slotemaker de Bruïne „mogen worden" en „mag worden weggelaten", waardoor het daarop vol gende „behalve" een veel sterkere betee- kenis krijgt. Een tweede verbetering is dan de invoering der verschillende taai en stijlsoorten naast en boven de spreek taal. Ook het behoud der twee geslachten als correlatieven, pendantgroepen, waar tegenover -het- neutrum niets dan een nul-groep is, noemde Prof. Van Ginneken 1 een winst, evenals de practische redding

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 2