BERTELS EERSTE BLAD Wat wil de R.K. Staatspartij. Belangrijkste Nieuws ZATERDAG 25 JULI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 250 A. R. en G. H. Groen en het parlementaire stelsel. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Tolheffing op de bruggen. Een verstandig boer voedert Bertels' Voer Binnenland Uitg.: N.V.' Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f 0.20. Losse nummers 5 cout. Advertontiön 80 cent por regel. Ingezonden medcdeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0,85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Met bijzondere ingenomenheid hebben wij kennis genomen van wat door Prof. Mr B. C. de Savornin Lohman op den te Goes gehouden landdag van de Chr. Hist. Unie is gezegd omtrent de 'houding van de Unie tegenover de A. R. partij. Spreker drong er op aan een vriend schappelijke houding aan te nemen en geen onnoodige tegenstellingen te zoeken. Hij pleitte niet voor vereeniging van beide partijen, maar wel voor een broederlijke, hartelijke samenwer king. Met wat hier gezegd werd, betuigen wij gaarne onze warme instemming. Voor vereeniging van de Anti-revolutio1- naire partij en de 'Ghr. Hist. Unie is de tijd nog niet rijp, naar bet ons voorkomt. Pogingen in deze richting zouden, naar te vreezen staat, niet alleen fiasco lijden, maar zelfs nieuwe verwijdering brengen en voor beide groepen schade kunnen 'beteekenen. Maar wel is het, meer dan ooit, de tijd voor een broederlijke, hartelijke samen werking. Samenwerking is mogelijk, omdat beide partijen in hoofdzaak 'hetzelfde doel be oogen. En samenwerking is noodig, nu het re volutionaire gevaar grooter wordt en de revolutionaire dreiging scherpere vormen aanneemt. Laten beide partijen in de practijk in Raden en Staten en overal waar dat mo gelijk is, en straks bij de stembusworste ling maar gescheiden optrekken. Als ze maar naast elkaar staan. Als ze maar één d o e 1 in het oog hebben. Eendrachtig optrekkend zullen ze een hechte dam vormen, waarop de revolutio naire golven zullen breken. Het is nog steeds niet duidelijk wat de R. K. Staatspartij nu eigenlijk beoogt. Rat zij tegen de politiek van het huidi ge Kabinet allerlei bezwaren heeft en dal zij 'het gaarne plaats zag maken voor een ander, is nu langzamerhand wel duidelijk. Maar omtrent de vraag wat zij nu pre cies beoogt en in welke richting zij- wil sturen tasten wij nog steeds in het duis ter. Be indruk wordt telkens gewekt alsof de leiding van de partij van devalu atie niet afkeerig is. Maar een besliste uitspraak geeft zij niet. Het kan zijn, maar het kan ook niet zijn. De indruk wordt gewekt, alsof een rood- roomsohe samenwerking volstrekt niet tot de onmogelijkheden behoort. Uit het ver slag van een door den heer Feber gehou den rede zie ons blad van gisteren blijkt, dat de hoofdlijn van de Katholieke staatkunde, althans volgens dezen spreker, lijnrecht ingaat tegen de huidige regee- ringspolitiek. In uitzicht werd gesteld, samenwerking met „partijen, met welke wij: tot nu toe niet samenwerkten". En ter geruststelling werd er aan toegevoegd, dat met een con creet program van vervagen van beginse len geen sprake behoeft te zijn, terwijl verder nog werd opgemerkt, dat nooit ge dacht is aan een uitsluitend rood-zwart blok. Hier wordt dus blijkbaar gezinspeeld op samenwerking van de R. K. Staatspartij met^S. D. P., V. D. en misschien wel G. Maar duidelijk gezegd wordt het ook weer niet. En dan is het nog de heer Feber die het zegt. Niet de partijleiding. Vandaar onze vraag: Wat wil nu eigen lek de R. K. Staatspartij? Het is gewenscht dat, wat dit betreft, n11 ®ens klare wijn wordt geschonken. Al beseffen we, dat dit niet gemakke lijk is. Want het is nu wel duidelijk geworden, dat vele R. Katholieken van devaluatie mets moeten hebben. En het zal wel Mij- hen, dat een zeer belangrijk contingent op een coalitie als door den 'heer Feber be doeld, heelemaal niet gesteld is. Maar gemakkelijk of niet, een klare en duidelijke uitspraak zal toch niet kunnen uitblijven. Prof. Diepenhorst vestigt er in zijn boek over den grondlegger der A. R. partij de andacht op, dat Groen van Prinsterer eer veel beeft gedaan voor de fundeering en groei van de zuivere beginselen, waar op Nederlands parlementaire stelsel is ge bouwd. Met instemming wordt door den schrij ver aangehaald, wat B u ij s in zijn „Gids" artikel: „Misverstand" in 1865 getuigde: „Misschien heeft sedert 1848 geen lid van de Tweede Kamer méér gedaan om de bevoegdheid van bet parlement uit te breiden dan de heer Groen, meer dan 'hij gebruik gemaakt van al de nieuwe wape nen tot uitbreiding van het parlementair gezag gesmeed, zelfs de verboden wape nen niet uitgezonderd: het afstemmen van begrootingen om redenen daar buiten ge legen. Niet tevreden met de emancipatie van bet parlement, 'heeft de heer Groen, meer dan iemand naar ik geloof, ook gestreefd naar de emancipatie van het kiezersvolk, ja zelfs van het volk dat achter de kiezers staat". Waarom wij dit citaat hier aanhalen? Hierom. Er is een partij of beweging, die be doelt ook hier, als in Rusland en Duitsch- land en Italië, een soort dictatuur te brengen en het parlement van allen in vloed te berooven. Zij wil aan den volksinvloed een einde maken en ons volk, de Koningin inbegre pen, stellen onder den „leider". Nu is dit haar zaak. Maar als zij zich bij de verdediging daarvan beroept op Groen van Prinsterer, dan wordt bet toch wel wat erg. Men leze nu nóg eens bovenstaand ci taat. Luchtaanval op Madrid De berichten spreken elkaar nog tegen. De Moedige strijd in Spanje schijnt tijdelijk tot stilstand gekomen. Berichten over belangrijke feotsifagen! werden gisteren noch door de regeering, noch door de rebellen gepubliceerd. Beide partijen schijnen haar krachten te verzamelen voor den laatsten grooten strijd, welke de beslissing moet brengen. De regeering consolideert baar positie in Madrid en Barcelona, en schijnt te San 'Sebastian de overhand te hebben. De uitslag van den strijd met de rebellen ten Noorden van Madrid lijkt nog onzeker. Dat de toestand ernstig is blijkt uit het feit dat schepen van verschillende landen treeds honderden vreemdelingen hebben geëvacueerd en dat een voortzet ting hiervan door de diplomatieke ver tegenwoordigers en 'de consuls der ver schillende landen dringend noodzakelijk wordt geacht. Ook Nederlanders uil Spanje gevlucht. Het Nederlandsche s.s. „Tibe rius" is uit Barcelona te Tarragone aan gekomen met aan boord 92 Neder landers, onder wie een twintigtal per sonen, die deel uitmaakten van het tech nische personeel van een fabriek in Bar celona. De overige Nederlanders zijn sportslieden, die zouden deelnemen aan de Olympische volksspelen te Barcelona. Uit 'St. Jean de Luz wordt gemeld, dat de Britsche torpedobootjager „Verity" aldaar is aangekomen met driehonderd vluchtelingen ui't San Sebastian, waar onder zich D r. R. F1 a e s, Neder- lansclh Geztanbischapssecreta- ris uit Madrid bevindt en vele an dere Nederlanders, alsook Zweden, Duit- schers en Oostenrijkers. Wat de rebellen melden. De rebellenzender van Sevilla meldde, dat gisteren een aanval der lucht- strijd'krachten van generaal Franco op Madrid zou hebben plaats gehad. Verscheidene minis teries en het vliegveld Getafe zouden ge bombardeerd zijn. Voorts meldde de zender, dat de krui ser „Almirante Gervera" zich zou hebben aangesloten bij de opstandelingen. Verder meldt Sevilla, dat Cordova door de troepen van generaal Franco is inge nomen. Naar uit Burgos gemeld wordt, hebben de steden Bilbao, Giudad Rodriga en Ferrol zich bij' de opstandelingen aange sloten. De regeeringstroepen zouden bij Avila, Orense en Zamora na felle ge vechten zijn verslagen. De correspondent van Havas te Hen- daye bericht, dat men er sedert gister morgen elf uur het gedonder van de ka nonnen uit de richting van San Sebas tian 'hoort. De Carabineros in de provincie Gui- puzcoa moeten hevige aanvallen van de opstandelingen opvangen. Terwijl gewa pende burgers1 politiediensten verrichten, hebben de carabineros versterking van ge regelde troepen ontvangen. Barricades van zandzakken zijn opgericht rond de bu reaux van bet Volksfront; jongelieden, die vermoeid zijn door verscheidene da gen zonder slaap, rusten hierbij met het geweer in den arm. Doktoren en verpleegsters worden ver zocht zich te melden. De burgemeester van San Sebastian heeft de bevolking verzocht zich op rant soen te stellen, aangezien de voorraden verminderen. Niettegenstaande de staking werken de bakkers door en de arbeiders organisaties zorgen voor het ronddeelen van het brood. De speciale correspondent van het Duitsche nieuwsbureau seint uit Hen- daye: Het schijnt, dat de Oostelijke af- deeling van de Noordelijke groep van generaal Mola een begin heeft gemaakt met den opmarsch naar de kust. Ook de midden-aideeling die oprukt in de rich ting van het midden der lijn Piron'San Sebastian zou weer in beweging zijn ge komen. Volgens een dagbladbericht uit Bor deaux is uit naam van generaal Mola aan de Fransche grensautoriteiten ver zocht de grensplaatsen 'te kenmerken met de Fransche kleuren, opdat de vlieg tuigen, die uitgezonden worden om Irun en omgeving te bestoken geen schade aanrichten op Fransch gebied. Wat de regeerlng vertelt. Gisteravond werd door de radio bekend gemaakt, dat de opstandelingen in de Sierra de Guadarrama ten Noorden van Madrid volkomen op de vlucht z ij n geslagen. De opstandelingen, die Guadalajara omsingelden zouden zijn uiteengejaagd. De minister van binnenlandsche zaken deelt mede, dat een radiobericht uit Bil bao is ontvangen van den gouverneur al daar, waarin deze mededeelt, dat de op standelingen uit San Sebastian zijn ver dreven door twee afdeelingen regeerings- getrouwen. Een groot aantal opstandelin gen werd gevangen genomen. Twee afdee lingen regeeringstroepen zijn thans op weg naar Victoria, waar men verwacht, dat de opstandelingen zioh binnenkort zul len, overgeven. Zooals men ziet, kloppen, zooals ge woonlijk de berichten van beide partijen niet. Men krijgt echter wel den indruk, dat de positie van de regeering zwak is. Proclamatie van generaal Mola, Generaal Mola, de opperbevelhebber van de nationale vrijwilligers in Noord- Spanje, heeft aan de Spaansche bevolking een proclamatie gericht, welke door mid del van vlugschriften is verspreid, waarin o.a. gezegd wordt: „Meer dan acht tienden van Spanje is bereids in onze handen. Eerlang zal het Iberisch schiereiland weer behooren tot de groep der beschaafde naties. Hedenmiddag is in de befaamde stad Burgos een voorloopige regeering gecon stitueerd met aan haar hoofd generaal San Miguel Cabalellas, een vurig patriot, die reeds verschillende malen den lande groote diensten heeft bewezen. Interview met Alfonso. Ex-koning Alfonso heeft in een inter view met de „Paris Soir'' verklaard, dat 'hij niet over een onmiddellijken terugkeer naar Madrid dacht. Alfonso, die zich op het oogenblik op een kasteel in T'sjecho-Slowakije bevindt, verklaarde verder o.a., dat de opstand een nationale beweging vormt, waardoor de monarchisten en de rechtsche partijen als uitsluitend doel willen bereiken bet over winnen en afschaffen van het roode re gime der linksche partijen, die zich schul dig hebben gemaakt aan ernstige misdrij ven. Spanje zal gered worden. Tenslötte verklaarde de ex-koning sich bereid, terug te keeren, wanneer het va derland hem roept. Generaal Franco aan het woord. Generaal Franco heeft een vertegen woordiger van de „United Press" in zijn hoofdkwartier ontvangen, tegenover wien hij de volgende verklaring aflegde: „Het is mijln innigste wensoh en eendg doel het bolsjewisme te onderdrukken en den invloed van Moskou op het politieke leven van mijn land uit te schakelen." Ten aanzien van de strategische proble men merkte de generaal op: „Tot dusver is alles volgens het voorop gezette plan verloopen en zijp wij1 op geen noemenswaardige hinderpalen bij de doorvoering van den strijd tegen de roo- den gestuit. Het eenige verrassende feit, dat zich voordeed, was de houding van de vloot, van welke wij1 hadden verwacht, dat zij" zich onmiddellijk bij1 ons zon heb ben aangesloten." Toch koestert Franco nog de verwach ting, dat de vloot tenslotte zich bij1 het leger der nationale vrijwilligers zal aan sluiten. TOLHEFFING OP DE BRUGGEN. Hei wetsontwerp Ingetrokken. De Minister van Waterstaat heeft krach tens machtiging van H. M. de Koningin, ook uit naam van den Minister van Fi nanciën aan den voorzitter der Tweede Kamer medegedeeld, dat het aan de Ka mer bij1 Koninklijke boodschap van 16 Januari 1935 aangeboden ontwerp van wet tot bet geven van vrijheid om een concessie tot tolheffing te verleenen aan een aan te wijzen naamlooze vennoot schap, wordt ingetrokken. Gelijk men weet, is ter financiering van den versnelden bruggenbouw, in de plaats van de door wijlen minister Kalff ge dachte tolheffing op de bruggen, de ex tra-heffing van V» ct. per liter benzine ge komen. CONFERENTIE DER VIJF MOGENDHEDEN. Duitschland officieel uitgenoodigd. Gistermiddag is gelijktijdig te Parijs, Londen en Brussel een communiqué ge publiceerd, volgens hetwelk de ambassa deur van Frankrijk, de gezant van België, en de zaakgelastigde van Groot-Brittan- nië wegens afwezigheid van den minister van buitenlandsche zaken Von Neurath een bezoek hebben gebracht aan D'ieek- hoff, den politieken directeur van het mi nisterie van buitenlandsche zaken te Ber lijn, teneinde hem officieel in kennis te stellen van de conclusies, waartoe de ver tegenwoordigers hunner regeeringen in de bijeenkomst, die zij te Londen hebben gehouden, zijn gekomen. 'Zij voegden hieraan den wensch toe, dat de Duitsche regeering gunstig zou ant woorden op de uitnoodigiqg, die in den tekst is vervat en dat het spoedig moge lijk zou zijn, in gemeenschapp el ijk overleg een datum voor de beoogde bijeenkomst vast te stellen. Zonder reeds thans iets omtrent het antwoord zijner regeering te kunnen zeg gen, heeft de politieke directeur van het ministerie van buitenlandsche zaken aan de drie diplomaten te kennen gegeven, dat hun démarche met sympathie en belang stelling zou worden ontvangen. D'e tekst van het slotcommuniqué van de conferentie te Londen is ook overhan digd aan den minister van buitenlandsche zaken van Italië. In politieke kringen is men van mee ning, dat Italië niet zal weigeren de prin- cipieele uitnoodiging tot een conferentie van vijf te aanvaarden. Het is mogelijk, dat Italië en Duitsch land zioh met elkaar verstaan alvorens een antwoord te geven. MOSKOU DEELT DE LAKENS UIT. Hoe de communisten werken. De jongste berichten over communisti sche samenzweringen in Nederland en elders hebben het groote publiek plotse ling wederom tegenover het beklemmen de feit geplaatst, dat het communistische gevaar nader is dan ooit. Velen hebben slechts een vage voorstelling van de werk wijze van de derde internationale. Onder staande uiteenzetting beschrijft, hoe deze zich als een net over geheel de beschaaf de wereld heeft uitgespannen. Met de stiptheid van een uur werk wordt het program van de communistische interna tionale in de verschillende landen afgewerkt. Eerst werd Spanje het slachtoffer van de listige po litiek der komintern, toen volgde Frank rijk en thans zijn ook in België de eerste symptomen merkbaar, dat de dingen zich ontwikkelen, geheel in den geest zooals Moskou gedacht had, alleen nog sneller dan de bolschewistische leiders hadden kunnen verwachten. In Spanje en Frank rijk heeft de regeering reeds het onder spit moeten delven tegen het communis me. Ofschoon de communisten zelf niet aan de regeering deelnemen, zijn zij toch heer en meester van den toestand. Dit is slechts mogelijk door de uitgebreide organisatie der komintern, het instituut dat alleen de groote richtlijnen aangeeft en tevens bepaalt, hoe de revolutionnaire actie zich moet ontwikkelen. In 65 verschillende landen bestaan com munistische partijen. Zij vormen de derde internationale en zij zijn ondergeschikt aan de komintern in Moskou. Heel deze organisatie is op dictatoriale leest ge schoeid. Ieder verzet wordt onmiddellijk den kop ingedrukt. Zoo verdwenen op zekeren dag de Fransche afgevaardigden Lepetit en Lefèbre op him terugtocht van Moskou, en thans is komen vast te staan dat de chef van de tscheka Dzerjinsky gezorgd heeft, dat zij in de Witte Zee verdronken werden. De bekende commu nist Max Hölz, die eveneens had aange drongen om de tyrannieke maatregelen der komintern eenigszins te verzachten, is enkele dagen later het slachtoffer ge worden van een zoogenaamd „doodelijk Binnenland. Oud-minister Marchant en Prof. v. Ginno- ken over de wijzigingen in de spelling. De Eerste Kamer over de reorganisatie van het werkfonds. Controle op eieren voor binnenlandsche consumptie. Zomer-conferentie Chr.-Hist. Unie. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje duurt voort. De buitenlanders vluchten. Duitschland en Italië uitgenoodigd door de andere Locarno-mogendheden. Ingezonden Mededeeling. De van OUDS BEKENDE naam BERTELS waarborgt gehalte, kwa liteit en zuiverheid van Uw veekoek jes, varkens- en pluimveevoeder. Let op ons ongeschonden loodje aan iederen zak Bestelt bij Uw plaatselijken voederhandelaar ot coöperatie. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam ongeluk". Wij zouden zoo nog tal van andere dergelijke voorbeelden kunnen opnoemen. Teneinde de controle over de communis tische landelijke organisaties met zoo groot mogelijk succes door te voeren, zijn in Parijs, Bazel, Praag, Amsterdam en Kopenhagen modern ingerichte cen trales gesticht. Ieder van deze centrales heeft de volgende nauwkeurig omschreven taak gekregen: 1. Organisatie en controle der commu nisten. 2. Propaganda en verspreiding van drukschriften en brochuren. 3. Financiëele controle en steunverlee- ning. 4. Uitvoering van den agenten-dienst. 5. Geheime dienst, spionnage en code- dienst. Vanuit Parijs wordt b.v. het Westelijk gedeelte van Zwitserland bewerkt, tevens België, Italië, Spanje en Portugal. De centrale te Bazel verzorgt het Duitsch- sprekend gedeelte van Zwitserland, Elzas- Lotharingen en Duitschland. Voor de actie onder het marineperso neel en in de koloniën zijn twee afzon derlijke afdeelingen in het leven geroepen. Teneinde een zoo groot mogelijken in vloed uit te oefenen op het bestuurs apparaat van het volksfront, heeft men een uitvoerigen spionnage-dienst georga niseerd, in regeeringskringen, die tot taak heeft de ambtenaren, die in het desbe treffende ressort werkzaam zijn, te be- spionneeren en te controleeren en wan neer het noodig mocht zijn, aan te klagen. Voor de wilde stakingen is een afzon derlijk bureau opgericht, dat het verloop der arbeidersonlusten regelt. Dit bureau heeft tevens tot taak het vormen van revolutionnaire cellen in de fabrieken en regeeringsdepartementen voor te bereiden en geregeld te controleeren. Op deze wijze is het volksfront in Spanje en in Frankrijk in communistisch vaarwater geraakt. Korte Berichten. Voor de eerste maal sedert den wereldoorlog zal Groot-Brittannië leger officieren uitzenden ter bijwoning van de Russische militaire manoeuvres in den herfst. De Duitsche oud-rijkskanselier Dr Michaelis is aan een hartverlamming overleden. DE WIJZIGING DER LEVENSVER ZEKERINGSTARIEVEN. Dé Nederlandsche vereeniging ter be vordering van het levensverzekeringswe zen schrijft: Dezer dagen is in de dagbladen 'bet be richt opgenomen dat de groote levensver zekeringsmaatschappijen besloten hadden met ingang van 1 Aug. nieuwe tarieven voor kapitaalsverzekeringen in te voeren. Dit bericht is in zijn algemeenheid niet geheel juist. Van de groote levensverzeke ringmaatschappijen hebben er slechts vijf dit besluit genomen,de andere maat schappijen zijn nog niet tot wijziging ha- rer tarieven overgegaan.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1