EERSTE BLAD leder z'n eigen kanarie. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Belangrijkste Nieuws VRIJDAG 24 JULI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 249 RITSEMA STOFZUIGERFABRIEK. Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emcrgo" ter exploitatie van hot blad „De Zcouw". Durcaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon 10.20. Losse nummers 5 cent. Advcrtcnticn SO cent per regel. Ingezonden medcdcelingen GO cent per regel. Kleine Advcrtcnticn Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Dat is vaak de grootste ramp bij het uitbreken van een brand van eenigen omvang, dat iedereen tracht eerst zijn eigen kanarie in veiligheid te brengen. En terwijl zoo ieder zijn eigen belan getjes behartigt, gaat de goede gelegen heid om door gezamenlijk en eensgezind optreden den brand te hlusschen onher roepelijk voorhij. Met de groote vragen die thans onzeu tijd beroeren staat het niet anders. Al te veel is er een streven om de eigon kanarie in veiligheid te brengen. Er dreigen voor land en volk allerlei gevaren, die alleen door gezamenlijk en eendrachtig optreden overwonnen kunnen worden. Doch dat gaat niet zoo gemakkelijk. Land- en tuinbouwers verwachten dat in de eerste plaats met hun belangen ge rekend zal worden. Middenstanders wa nen zich benadeeld door wat voor do landbouwende bevolking wordt gedaan Het grootbedrijf verlangt dat met zijn be langen in de eerste plaats gerekend zal worden en het kleinbedrijf zou het betoi achten als het grootbedrijf meer aan ban den werd gelegd. Werkgevers trachten teneinde het bedrijf in stand te houden de loonen der arbeiders zoover mogelijk naar beneden te drukken en werknemers trachten hun positie te verbeteren of al thans te behouden zonder rekening te houden met de eischen van het bedrijf D'e stedelingen zouden liefst de lasten zien afgewenteld op het platteland en plattelanders vreezen bevoorrechting van de stadsbewoners. Zoo vecht een ieder voor zijn eigen belangen. Elk voor eigen kanarie. En daartusschen en daarboven staat nu de regeering die in de eerste plaats het algemeen belang heeft te die nen en die onmogelijk met ieders belang afzonderlijk rekening kan houden. Van die omstandigheid maken de on ruststokers een dankbaar gebruik. Door voortdurend het eigën belang te prikkelen nu eens van deze en dan weer van die groep, der bevolking, trachten zij ontevredenheid te zaaien en de regeering bij de uitoefening van haar taak te be moeilijken. En daarom is het noodig terdege in het oog te houden dat de taak der regee ring is het algemeen belang en op die wijze ook de afzonderlijke belangen te bevorderen. Wij moeten dat ons wel bewust zijn. Wij moeten het ook anderen zeggen. Wij moeten ons los maken van de on ruststokers, van de revolutionaire agen ten onverschillig of ze een rood dan wel een nationaal jasje dragen. Niet ieder voor zijn eigen kanarie vechten. Maar gezamenlijk en eendrachtig mee werken om de moeilijkheden van dezen tijd te overwinnen en het nationale be lang te bevorderen. Beslissende slag verwacht. Se villa meldt: de tang om Madrid gaat zich sluiten. In de hoofd stad dreigt hongersnood en wa tergebrek. De berichten uit Spanje zijn zoo tegen strijdig en verward, dat het uiterst moei lijk is zich een duidelijk beeld van den toestand te vormen. ^ast schijnt te staan, dat de troepen van generaal Franco van drie zijden op Madrid aanrukken en wel de Marokkaan- sche en geregelde troepen van het Zuiden en de monarchistische organisaties en de Carlisten van het Noorden uit. Deze laat ste contingenten staan onder oppercom mando van den gouverneur van de pro vincie Navarra. Tenslotte zijn er nog de troepen van generaal Mola, waarbij' zich duizenden rechts georiënteerde boeren en fascisten hebben aangesloten. Van den anderen kant heeft de volks- frontregeering de haar trouw gebleven politietroepen, civiele gardisten en leden der roode militie tegen de rebellen-afdee- lingen in het veld gebracht. Of rond Ma drid reeds belangrijke gevechten hebben plaats gehad, staat nog niet vast. Het schijnt evenwel, dat de beslissende slag am Spanje's hoofdstad nog niet is be gonnen. Generaal de Llano meldt uit Zuid- Spanje, dat de aldaar opereerende troe pen van generaal Franco in don loop van den dag andermaal successen hebben ge boekt, Met steun van het lud\twapen zijn zij1 er in geslaagd, eenige regeerings-oor- logsschepen, die in de wateren rond Gi braltar waren gestationneerd, door een bomaanval te beschadigen. General Mola zou verklaard hebben: „Alles gaat goed. Wij spelen ome partij methodisch en zonder ons te haasten. De overwinning is verzekerd. Zij is nog slechts een kwestie van tijd." Generaal de Llano verklaarde, dat de tang om Madrid weldra zal gesloten zijn. „Wiji kunnen eerlang," aldus de generaal, „onzen broeders in het Noorden de hand reiken." De Llano heeft voorts een radio-be richt van generaal Mola opgevangen, vol gens hetwelk de Noordelijke troepen nog slechts op dertig kilometer afstand van de hoofdstad zijn verwijderd. De gemeenteraad van Madrid heeft alle voorraden levensmiddelen en steenkool voor in beslag genomen verklaard. De Amerilcaansche ambassade te Ma drid heeft medegedeeld, dat naar schat ting de in de stad aanwezige levensmid delen nog slechts voor twee dagen tüerei kend zullen zijn. Ook zouden de opstandelingen de bewa kers van de waterreservoirs hebben ge dood, zoodat thans de watervoorziening bedreigd is. De bezitters van radio-toestellen in Ma drid zijn uitgenoodigd, hun toestellen, wanneer officieele berichten worden uit gezonden, zoo luid mogelijk aan te zetten. Bijl weigering kan onmiddellijke arresta tie volgen. In de gelederen der volksfrontmilitie bevinden zich vele vrouwen, van wie reeds twaalf schijnen te zijn gesneuveld. Heel Noord-Spanje in handen der opstandelingen? Volgens berichten afkomstig van het hoofdkwartier van generaal Mola houden de rebellen-contingenten geheel Noord- Spanje tot aan Salamanca bezet. Alle wegen van Salamanca naar "de Portugee- sche grens worden door de troepen der opstandelingen bewaakt. Overal zijn ma- chine-geweerposten opgesteld. In de Noor delijke provincies wordt de orde door af- deelingen der fascistische militie en mo narchistische troepen gehandhaafd. In Salamanca is op bevel van generaal Mola streng tegen de communisten opge treden. Twee communistische afgevaardigden en 500 communistische partij-leden zijn gearresteerd, terwijl zeven communisti sche burgers voor den krijgsraad moes ten verschijnen in verband met een door hen gepleegden overval op een militai-e patrouille. Alle zeven werden ter dood veroordeeld, welk vonnis onverwijld door den kogel werd voltrokken. E'en Reuterbericht uit Gibraltar meldt, dat 10.000 inwoners van Malaga naar de heuvels schijnen te zijn gevlucht. Naar verder te Gibraltar bekend werd, heeft generaal Franco een versterking van 500 man van het vreemdelingenlegioen naar Algeciras gezonden. D'eze man schappen zullen naar Malaga worden doorgestuurd om 20.000 roode miliciens te bevechten. Te Gibraltar aangekomen vluchtelingen vertellen, dat men vreest, dat er een ern stige epidemie in La Linea dreigt. Dui zenden aan hun lot overgelaten huisdie ren sterven in de nabijheid der stad. Tijdens gevechten in de streek van La Linea zijn ruim 100 personen gedool terwijl talrijke andere gewond werden. SPANJE EN DE MOGENDHEDEN. Er dreigen internationale moeilijkheden. De Engelsche ambassade te Madrid beeft van haar regeering opdracht gekre gen in contact te treden met de Fransche ambassade teneinde te protesteeren tegen het inconvenient, dat de Spaansche regee- ringsgetrouwe oorlogsbodems Tanger ge bruiken als basis voor bet optreden tegen de rebellen. Tengevolge hiervan dreigen de Maxok- kaansche rebellen de stad binnen te trek ken. Aangezien de verbinding met Madrid moeilijk is, weet men niet, of deze instruc ties de ambassade reeds hebben bereikt. Een later telegram meldt: Tot nu toe is- nog geen antwoord ontvangen op bet verzoek aan de Spaansche regeering de oorlogsschepen uit de haven van Tanger terug te trekken. D'e Spaansche gezant te Tanger, Rogas y Moreno, heeft een toevlucht gezocht op de Fransche legatie. Hij schijnt dat hij zoowel door Madrid als door Franco be dreigd wordt. D'eze laatste verwijt hem de oorlogsbo dems van levensmiddelen te hebben voor zien. Een verklaring van generaal Franco. In een interview deelde generaal Fran co mede, dat het allerminst i:i zijn bedoe ling lag internationale moeilijkheden uit t e lokken, door Tanger te bezetten, maar hij verlangde dat het regeeringskader zich niet van deze stad als basis voor haar operaties zou bedienen. Franco onderlijnde nog eens, dat zijn beweging noch de monarchie wilde her stellen, noch een tyrannieka dictatuur in wenschte te stellen, die in strijd zou zijn met innerlijke gevoelens van het Spaan sche volk. „Wanneer eenmaal de overwinning be vochten zal zijn, zal het leger weer weten terug te treden". Uit Gibraltar wordt gemeld: Generaal Kindelin is hier per motor boot uit Algeciras aangekomen, om den Engelschen autoriteiten namens, generaal Franco verontschuldigingen aan te bieden voor de incidenten, die eergisteren zijn voorgevallen tijdens het luchtbombarde ment. Nader wordt gemeld, dat het antwoord van Generaal Franco op de protesten der maritieme autoriteiten te Gibraltar als zeer voldoende zijn te beschouwen. FA VAN MEllE GOES DE BESPREKINGEN TE LONDEN. Reeds overeenstemming bereikt. De eerste bijeenkomst der drie Locarno- getrouwen, welke gisterenmorgen te Lon den is gehouden, onder voorzitterschap van Baldwin, duurde ruim twee uur. Na de bijeenkomst verklaarden de Brit- sche deelnemers, dat de zitting een be vredigend verloop had gehad. Doel der besprekingen, welke op aan dringen der Fransche regeering werden gehouden, was uitsluitend de voorberei ding van een conferentie, waaraan alle onderteekenaars van het Locarno-pact, met inbegrip van Duitschland en Italië, zullen deelnemen, teneinde een nieuw bij standspact voor West-Europa te sluiten. Nader wordt gemeld: De besprekingen der drie Locarnogetrouwe mogendheden te Londen hebben reeds geleid tot over eenstemming. In een gemeenschappelijk gepubliceerd communiqué wordt verklaard, dat maat regelen dienen te worden genomen, om zoo spoedig mogelijk een bijeenkomst der vijf onderteekenaars van het Locarno- pact met inbegrip van Duitschland en Italië, te organiseeren, ten einde te komen tot een nieuw Locarno-pact en aldus tot cio consolidatie van den vrede door mid del van een algemeene regeling. Volgens den specialen vertegenwoordi ger van Havas zal de conferentie van vijf te Brussel worden gehouden. DE ONRUST IN PALESTINA. Bom in een Joodsche school geworpen. Uit Jerusalem wordt gemeld: In een Joodsche godsdienstschool te Tel Aviv is een bom geworpen, waardoor zeven kinderen van 9 tot 12 jaar werden gewond. Twee van hen moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd. De Hooge Commissaris heeft de censuur op perstelegrammen voor Europa opge heven; evenwel niet voor de aangrenzen de landen. DE ITALIANEN IN ABESSYNIë. Geen ernstige botsingen, zegt Rome Naar aanleiding van berichten aan gaande gevechten in Oost-Afrika en in het bijzonder in de omgeving van Addis Abeba, welke in het buitenland zijn ver spreid, heeft de Italiaansche minister van pers en propaganda verklaard, dat de minister van koloniën geen enkel bericht heeft ontvangen, dat betrekking 'heeft op zoodanige gebeurtenissen. Hij voegde er aan toe, dat, zelfs al hadden eenige bot Uw verouderde aanschaffing van WTSEMAklop- veeg-zuig-machlne met klopvibrator. Vraagt U eens inlichtingen. FiliaalMiddelburg, Heerengr. M 26a, Tel. 202 (Adv.) singen plaats gehad, het toch slechts in cidenten zou betreffen. De Parijsohe „Excelsior" meldt uit Dzji- boeti, dat men daar geen bevestiging beeft ontvangen nopens de laatste geruchten over gevechten bij Addis Abeba. Intusschen melden de Italianen steeds nieuwe bezettingen, zoowel in den omtrek van Addis Abeba als van Harrar. Bij de laatstgenoemde plaats is de bergketen Ga- ra Mulata bezet, waarmee de bronnen van tal van rivieren in Italiaansche handen zijn. In het Zuiden heeft voorts de bezet ting van Arrio den Italianen bet toezicht verzekerd op de Adei, de voornaamste ri vier van bet Ruspolimeer. TUMULT IN HET ENGELSCHE LAGERHUIS. In het Lagerhuis heeft zich gisteren een ernstig incident voorgedaan tijdens de rede van Sir John Simon ter verdediging van de nieuwe regeling der werkloozen- ondersteuning. De afgevaardigde Buchanan, van den linkervleugel der labour-partij, beschul digde Simon ervan te liegen. Toen de Speaker hem daarop verzocht, dit woord in te trekken, weigerde Buchanan dit te doen en bleef hij Simon voor leugenaar uitmaken. De zitting werd hierop gedu rende 18 minuten geschorst, waarna Bu chanan wederom weigerde de gebruikte termen in te trekken. Simon diende daarop een motie in tot schorsing van Buchanan, welke motie met 284 tegen 53 stemmen werd aangenomen. Buohanan v.erliet daarop de zaal. Stephen Campbell, een labour-afgevaar- digde protesteerde heftig tegen de schor sing van Buchanan. Hij werd eveneens geschorst, omdat hij den minister van ge zondheid een „kleine verachtelijke rat" genoemd had. VERSTERKING VAN DE BRITSCHE VLOOT. D'e Britsche admiraliteit 'heeft order ge geven een aanvang te maken met de con structie van schepen, welke in het vloot- programma van 1936 vermeld staan. Vol gens dit program zullen op de scheepswer ven gebouwd worden: 2 linie-slagschepen, 2 vliegtuigmoederschepen, 7 kruisers, 18 torpedojagers en 7 onderzeebooten, totaal 170.000 ton. BACON NAAR ENGELAND. Extra-invoer van 12.000 cwt. Reuter meldt uit Londen: Na een infor- meerende bespreking met vertegenwoor digers der baconproducten, grossiers en detailverkoopers is een regeling getrof fen, volgens welke als tijdelijke maatregel een extra-hoeveelheid bacon uit 'het bui- .tenland in Engeland mag worden inge voerd. D'it extra-kwantum bedraagt 12.000 cwt., waarvan de 'helft direct kan worden ingevoerd en de rest zal worden verdeeld over de volgende twee weken. SOVJET-UNIE BETAALT HAAR LAND ARBEIDERS NIET. Voor de ambtenaren is er wel geld. De „Prawda" doet, naar het D.N.B. meldt, een heftigen aanval op het volks commissariaat voor de staatsdomeinen. Daaruit blijkt, dat de landarbeiders, die op de landgoederen der republiek werken al in maanden geen loon hebben gekre gen en daarom in vele gevallen het werk j neerleggen. In sommige plaatsen hebben de leiders noodgeld ingevoerd in den vorm van broodkaarten en bons voor le vensmiddelen, hetgeen in strijd met 'de voorschriften is. Opvallend is bet, dat terwijl er geen geld genoeg is voor de betaling der loonen de salarissen der ambtenaren van het volkscommissariaat met sprangen znjki gestegen, zoogenaamd door overuren en premies terwijl de ambtenaren bovendien nog groote bedragen tot 3000 roebel per maand kregen. Zweedsch jacht vergaan. In de BotnisChe golf is plotseling brand uitgebroken aan boord van het jacht van den rijken Zweedschen industrieel Wi- cander. Het benzine-reservoir ontplofte en 'het schip is gezonken. Eenige minuten voor de ontploffing waren de opvarenden, de eigenaar en vier dames, in bet water gesprongen. Zij wisten zich drijvend te houden en werden een half uur later door een visschersschip opgepikt. Binnenland. De R..K. Staatspartij en het Kabinet Colijn. Zeppelin-verbinding met Indië. De nachtelijke overval te Abcoude. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Spanje en de mogendheden. De Italianen in Abesspnië. Tumult in bet Engelsche Lagerhuis. Versterking van de Britsche vloot. ACCOORD TUSSCHEN BERLIJN EN ROME. Een luchthaven voor Duitschland aan de Egeïsche Zee De „Manchester Guardian" onthult den inhoud van een vertrouwelijk memo randum, dat afkomstig is uit officieele nationaal-socialistische kringen en dat is rondgedeeld onder vooraanstaande per soonlijkheden en speciaal belanghebben de leden der partij. Nadat is verklaard, dat „de Fransche mentaliteit een zeer 'belangrijke hindernis vormde" voor iedere goede verstandhou ding met Duitschland en de diplomatieke metho'den van Eden aan een ironische critiek zijn onderworpen, gaat het memo randum als volgt voort „Italië en Duitschland zijn thans mo gendheden, waarmede rekening moet worden gehouden. Frankrijk en Engeland zullen zich aan dezen staat van zaken moeten gewen nen." Het document zinspeelt vervolgens op een recent accoord tusschen Duitschland en Italië [krachtens hetwelk Duitschland een luchthaven zal verkrijgen op een der Italiaansche oevers van de Egeïsche Zee, en zegt verder, dat deze luchthaven „zich bevindt in een gebied van groote spanning en dat ze in geval van nood zou kunnen worden gebruikt voor mili taire doeleinden." Het memorandum wijst er vervolgens op, dat terugkeer van Danzig tot Duiisch- land onder zekere gunstige waarborgen voor Polen de eenig mogelijke oplossing is van het probleem der Vrije Stad, en voorspelt de geleidelijke verdwijning van alle clausules uit het verdrag van Ver- sailes, die „oneervol voor Duitschland" zijn. NA ACHTTIEN JAAR SOVJET DICTATUUR. 42.800 priesters om het leven gekomen. Aan het in "Warschau verschijnende Russische blad „Woskesneje Tschente- nije" wordt uit Moskou gemeld, dat vol gens statistische gegevens van het Volks commissariaat voor Binnenlandsche Za ken gedurende de 18 jaar Sovjet-dicta tuur in de Russische concentratiekampen Solowki, Narym, Turkestan en andere niet minder dan 42.800 priesters om het leven gekomen zijn. Op het oogenblik zijn er in het ge- heele gebied der Vereendgde Sovjet-Re publieken nog 1200 priesters aanwezig. De stakingen in Frankrijk. 2000 werklieden in de landbouwbedrijven in de buurt van Melun hebben een collec tief arbeidscontract geteekend, en hierna het werk hervat. Te Nancy zijn 3400 werklieden in de schoenfabrieken weer aan het werk ge gaan. Daar staat tegenover, dat in het de partement Doubs de stakingsbeweging aan kracht wint. Nadat een delegatie van de C. G. T. een onderhoud had gehad met den minister van Binnenlandsche zakeu bij welk onderhoud de minister-president aanwezig was, werd besloten, dat een ge delegeerde van de G. G. T. naar Doubs zou worden gezonden. Verder is te Nancy het personeel van de tramwegen eveneens in staking gegaan. Hittegolf in Roemenië. Tengevolge van een nieuwe hittegolf is de temperatuur gestegen tot 53 graden in de zon en 43 graden in schaduw. Een landbouwer en een visscher werden door zonnesteek getroffen en gedood. Japan door een typhoon geteisterd. In het Westen van Japan heeft een zware typhoon gewoed. Te Kioesjoe is het geheele verkeer stilgelegd. Over groo te afstanden zijn straten, spoorwegwerken en bovengrondsche leidingen vernield. Honderden huizen zijn ingestort. Tot dus ver maken de berichten melding van 5 dooden en 46 vermisten. Verscheidene plaatsjes staan geheel onder water. Ook het scheepvaartverkeer heeft het zwaar te verduren gehad. Twee vrachtschepen zijn gezonken, terwijl men omtrent het lot van tal van andere sche pen in het onzekere verkeert. De typhoon

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1