- Hoe en lusleloOS Om de handhaving van het Staatsgezag. Buitenland. De toestand in Spanje. Binnenland Belangrijkste Nieuws DONDERDAG 23 JULI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 248 Z SLAOLIE MALJERS inschrijving Gemeenteraad van Middelburg. Uw ETEN SMAAKT U NIET— orraad strekt livere Ie soort it per fl. excl. de prijs hooger. lend, Telefoon 557* jaar: V VISCHRECHT op de hofstede >ot 74.83.99 H.A. rRECHT onder hofstede „Geer- 53 H.A. met 24 Juli a.s. cantore van No- te Goes. Advertenties worden aan- verschillende ier Posterijen. de Bessen 9, )0 kg. 1 Juli. witte en 02,55, poters ?ld. p. 100 kg. 25 kg. I van 21 Juli. aeimers 2,50— bonte id. 2,51, ïgen 22,05, alles p. 100 kg. Prijzen lager. Veiling van 21 eigenh. 2,50, 2,50, gele en 1,08, blauwput- Totale aanvoer Ter Rotterdam- ersstr. 3739, eieren. Prijzen adeieren 2,05 ÜRBER1CHT. d van 23 Juli: tot Z. wind, tij- :elijk weinig of W. toenemende rmer. Mag 3 u Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertontiön 80 cent por regel. Ingezonden mededeelingen CO cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85, Bij contract belangrijke korting. De maatregelen tegen de weerkorpsen. Ook de Bijzondere Vrijwillige Landstorm valt onder de wet. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp houdende voorzieningen 'omtrent weer korpsen, is bet volgende ontleend: De indiening van de onderhavige wets- voordraoht bij1 de Staten-Generaal is door het kabinet bevorderd, omdat bet kabinet als zoodanig de voordracht in 's lands be lang geboden achtte. Indien verscheidene, in de Staten-Generaal vertegenwoordigde, politieke groepen te voren op een ontwerp van deze strekking hebben aangedrongen, blijkt uit die omstandigheid enkel, dat deze groepen de belangen van den Staat op dezelfde wijze zien als de regeering. Deze overeenstemming van inzicht rechtvaardigt echter in geenen deele de stelling, dat de regeering den wil dier groepen als richtsnoer zou aanvaarden van baar handelen. Regeering en volks vertegenwoordiging dragen ieder een eigen, zelfstandig op te vatten verant woordelijkheid. De positie der regeering is met de woorden van het verslag „slechts de mandataris van de volksver tegenwoordiging" juridisch en feitelijk onjuist geschetst. Evenzeer onjuist is de stelling uit bet verslag, als zou de voorgestelde regeling geheel gericht zijn tegen een bepaalde be volkingsgroep, te weten, de nationaal- socialistische beweging in Nederland. Het wetsontwerp heeft ten doel de orde en het staatsgezag tegenover elk en een iegelijk te handhaven. Het heeft daarbiji geenerlei bepaalde bevolkingsgroep in het bijzonder op het oog. De z.g. weerafdeelingen dier beweging kunnen niet op één lijn worden gesteld met de vrijwillige burgerwachten en den bijlzonderen vrijrwilligen landstorm. Deze laatste organisaties bezitten een a-politiek karakter en zijn uitsluitend opgericht tot steun aan het wettig gezag. Beide karak tertrekken ontbraken bij de weerafdeelin gen. Het ligt in het voornemen, de organi saties welke in stand worden gelaten, ook na haar toelating van regeeringswege, bij voortduring in bet oog te houden. Het toegezegde onderhoud tusscben den minister van Justitie en zijin ambtgenoot van Defensie ad interim in zake het ka rakter van den bijzonderen vrijwilligen landstorm is sinds het mondeling over leg over het wetsontwerp in de Tweede Kamer gevoerd. Het resultaat van dit on derhoud is, dat de beide ministers een stemmig van oordeel waren, dat de bij zondere vrijwillige landstorm, bedoeld door bet lid van de Tweede Kamer de- heer Duymaer van Twist, niet tot de weermacht behoort. Hij zal dientengevol ge, bij aanvaarding van het wetsontwerp behooren onder art. 1 en, indien overeen komstig het derde lid van dat artikel te zijnen opzichte voorwaarden worden ge steld, aan die voorwaarden onderworpen zijn. De regeering acht dit laatste aanbeve lenswaardig. Aan de getrouwheid aan het wettig ge zag van de bestaande Organisaties twijfelt zij1 voor bet tegenwoordige niet in de ge ringste mate. Zij meent echter, dat het wenschelijk is, in het bijzonder nu alle andere particuliere korpsen worden ver boden, waarborgen in het leven te roe pen, dat de gehandhaafde organisaties ook in de toekomst onder alle omstandig heden de rechtmatige regeering zullen steunen. Het ligt in het voornemen, de organisa ties, welke in stand worden gelaten, ook na haar toelating van regeeringswege bi} voortduring in het oog te houden. ig 3 u.: 757. ietsen; WINNEN DE OPSTANDELINGEN TERREIN? Uit berichten, welke van de beide in Spanje elkander bestrijdende partijen bin nenkomen, zou men kunnen afleiden dat de regeering in bet Noorden zoowel als in het Zuiden van het Iberisch schiereiland terrein verloren heeft. Dat zelfs Madrid gevaar loopt is niet onmogelijk. De opstandelingen zijn o.a. meester in de provincies Navarra, Valladolid, Sara- gossa, Galicië en Burgos. In het Zuiden worden gevechten gele verd te Tanger en Geuta. Ook in de om geving van Gibraltar wordt hevig gevoch ten. Sevilla is wederom in handen der op standelingen. De radiozender te Sevilla deelde mede, dat de regeering van Madrid was afge beden. In haar plaats was een, revolutio1- nair comité gevormd onder leiding van staatspresident Azana. Twee opstandige legermachten rukken naar Madrid op, de een komende van Pampeluna, de andere van Algeciras en Cadiz. De regeering zou afgetreden zijn. Feitelijk kan men zeggen, dat ongeveer het geheele Noorden, met uitzondering van Bilbao, de zijde der opstandelingen gekozen heeft. De orde in de straten van Madrid wordt gedeeltelijk gehandhaafd door met revol vers gewapende vrouwen. Kenteekenend voor den toestand in de hoofdstad is het feit, dat gisterenmiddag nog op verscheidene plaatsen heftige vuur gevechten hebben plaats gehad tussohen de opstandelingen en regeeringsgetrouwe troepen. Volgens een radio-bericht via den zen der Sevilla heeft generaal Queipo de Lia- no een verklaring afgelegd, volgens welke de overwinning van de nationale revolu tie thans vrijwel volkomen is. Om 4.45 uur gistermiddag heeft gene raal Mola aan de regeering te Madrid andermaal een ultimatum gericht, waarin hij! eischt, dat het kabinet-Giral binnen drie uur zal aftreden. Dezelfde radiozender deelde mede, dat drie oorlogsschepen van de regeering Ca diz hebben beschoten. De opstandelingen zonden daarop eenige vliegtuigen uit, om bet vuur te beantwoorden en deze toestel len slaagden er in, de drie oorlogsschepen tot zinken te brengen. Volgens mededeelingen uit opstandige bron, schijnen de rebellen momenteel ge heel Marokko te beheerschen en in onge veer vijf en twintig provincies de vcor- naumste strategische punten bezet te hou den. Successen voor de regeering. Ondertusschen meldt ook de regeering een aantal successen. O.a. zouden Toledo, Alcamar, Guadalajara en Almeri en ook -San -Sebastian weer in baar handen te zijln. Uit Port-bon wordt gemeld, dat gene raal Mola, commandant der opstandige troepen in het Noorden, gesneuveld zöu zijin -in een gevecht bij San Sebastian. In het Zuiden van het land is de si tuatie, volgens verklaringen van den mi nister van binnenlandsche zaken, sedert gisteren ongewijzigd. Toegegeven wordt echter, dat Sevilla, Cadiz, Malaga en Al geciras zich nog steeds in handen van de muiters bevinden. Bommen boven Gibraltar. Spaanscbe oorlogsschepen hebben gis termiddag het vuur geopend op opstan delingen-vliegtuigen, die boven de rots van Gibraltar vlogen, teneinde zich voor gianaten te dekken. Men kon van Gibraltar duidelijk zien, hoe de granaten in de lucht tot ontplof fing kwamen boven de bioscoop der ma rine en boven het hoofdkwartier der Brit sche luchtmacht. Een vreeselijke slachting. D'e Reuter-correspondent te Barcelona meldt thans bijzonderheden over de ge vechten, die daar hebben plaats gehad. Volgens zijn mededeelingen culmineer de de wanorde in een reeks zeer bloedige straatgevechten. Op een gegeven oo-gen- blik lagen de lijken opgestapeld op de trappen van het station -der ondergrond- sohe spoorlijn. De ergste dag was Zondag, toen er bij het vallen van de duisternis minstens 300 dooden waren. Het vuren duurde den geheelen dag onafgebroken voort. Er werd van machinegeweren en artillerie gebruik gemaakt. De Cataleensche regeering 'heeft beslag laten leggen op kerkelijke monumenten te Barcelona. Op al deze bouwwerken is een biljet geplakt met de woorden: „In beslag genomen door de regeering der generali teit van Catalonië, otm er lokalen voor het volk in te vestigen". Verschillende kerken zijn tot ziekenhuizen ingericht. Aftreden van het kabinet-Baldwin onvermijdelijk? Volgens -den -diplomatieken correspon dent van de „Star"' zouden Mac D'onald en Sir John Simon binnenkort uit de Fhgel-sehe regeering treden. Mac D'onald zou om gezondheidsrede nen tot dezen stap overgaan en Sir John Simon zou in den herfst een hooge func tie in de magistratuur krijgen. Het aftreden van deze beide kabinets leden, aldus de „Star", zou het einde der regeering aankondigen, aangezien dit onvermijdelijk de demissie van het kabi- net-Balwin met zich zou meesleepen. Jongste vlootverdrag reeds waardeloos? Het bericht, dat Japan een kruiser van 50.000 ton gaat bouwen, uitgerust met geschut van 18 duim, heeft diepen indruk gemaakt op de Britsche admiraliteit, aan gezien het grootste schip van de Britsche vloot een waterverplaatsing heeft van 42.000 ton en is bewapend met kanonnen van 16 duim. Dé admiraliteit is van mee ning, dat een dergelijk Japansdh plan het onlangs gesloten vlootverdrag waardeloos maakt. Amnestie in Oostenrijk. Officieel wordt meegedeeld, dat presi dent Miklas een aantal verordeningen betreffende politieke genadeverleening beeft uitgevaardigd. Naar men verneemt, zullen er ongeveer 5000 uit de gevangenis ontslagen wor den, daaronder ook velen die deel heb ben gehad aan de troebelen van Juli 1934. Tegen de andere 5000 personen zullen de vervolgingen worden gestaakt. In 't geheel zullen 10.000 personen van de amnestie profiteeren. Dr Rintelen schijnt onder de geamnes- tieerden te zijn. Locarno-conferentie zou slechts één dag duren. Dé conferentie van de drie Locarnosta- ten zal worden gehouden in het officieele verblijf van den Engelschen premier, no. 10 Downing Street. Naar men meent zal de conferentie naar alle waarschijnlijkheid in totaal slechts één dag duren. Amerikaansch eskader naar Europeesche wateren? D'e Amerikaansche minister van bui- tenlandsche zaken Huil heeft verklaard, dat het mogelijk is dat een Amerikaansch eskader naar de Europeesche wateren zal worden gezonden in verband met den al gemeen onzekeren Europeeschen toestand. Actie tegen de Belijdeniskerk. Politieofficieren hebben te Berlijn een inval gedaan in de bureaux der Protes- tantsche Belijdeniskerk te Berlijn. Schrijf machines en cyclostiles werden in beslag genomen. Het ministerie van Kerkelijke Zaken heeft den ambtenaren medegedeeld, dat zij niet in verbinding mogen staan met predikanten of organisaties der opposi- tioneele Evangelische Kerk. Korte Berichten. In Zweden is een epidemie van kin derverlamming uitgebroken. In de afge- loopen twee weken zijin alleen te Stock holm 55 gevallen geregistreerd. i Uit Lucknow (Br.-Indië) wordt ge meld: Verschrikt door een slang, die midden op de rivier plotseling op een veerboot te voorschijn kwam, drongen 50 passagiers aan één zijde van de pont te zamen, met het gevolg, dat deze omsloeg. Alle opva renden verdronken. Te Antwerpen zijn 6000 -diamantbe werkers in staking gegaan. De diamant bewerkersstaking in Mechelen, Lier en Brussel is algemeen. De zeeliedenstaking duurt voort. HET NIEUWE RIJWIELPLAATJE. De minister van financiën beeft in de St.ct. bekend gemaakt, dat in de periode van 1 tot en met 8 Aug. geen boete zal worden geëischt voor bet rijden met een fiets zonder belastingplaatje. De A.N.W.B. merkt ten aanzien hier van op, dat deze maatregel getroffen werd om te voorkomen dat zij', die onwil lens verzuimen met ingang van 1 Aug. het nieuwe plaatje in gebruik te nemen, di rect onaangename gevolgen daarvan on dervinden. Men apprecieere deze prettig aandoende departementale opvatting en make er geen misbruik van, zoodat de toepassing alleen beperkt blijve tot die gene voor wie zijl bestemd is. Dus verder ieder den lsten Aug. het nieuwe belastingplaatje op zijn rijwiel 1 HET VRIJ VERVOER VAN SPOORWEGPERSONEEL. 10 instede van 8K pet. pensioenverhaal. Gisteren had onder leiding van den Personeelraad der Nederlandsche Spoor wegen een vergadering plaats van de Hoofdbesturen der vijf Organisaties van Spoorwegpersoneel ter bespreking van de voorstellen van -de Dirictie der N. S. met betrekking tot het vrij vervoer. Het oordeel van de gezamenlijke Hoofd besturen over de voorstellen was zeer on gunstig. Na uitvoerige bespreking werd beslo ten een Commissie te doen benoemen door den Personeelraad, die de voorstellen zal moeten bestudeeren en zoo mogelijk met tegenvoorstellen komen. Algemeen werd het zeer ongewenscht geacht, dat de vrijvervoer-bepalingen tus- schentijds worden gewijzigd en evenzeer, dat de desbetreffende rechten van het per soneel niet meer onderdeel van de ar beidsovereenkomst zullen blijven. Tijdens de vergadering werd mededee- ling gedaan van het verlangen van den Minister van Waterstaat om de Pensioen wet voor de Spoorwegambtenaren 1925 te wijzigen, zoodat voortaan 10 pet. inplaats van 8.5 pet. op de deelgenooten van het Fonds zal worden verhaald. DE EERSTE KAMER. Dé Eerste Kamer is bijeengeroepen te gen Dinsdag 28 Juli, des avonds te half negen. Aan de orde zijn dan eenige kleine wetsontwerpen. Voorts zullen Woensdag 29 Juli te elf uur voormiddag aan de orde zijn o.a. het girowetje, de beperking van den sohul- denaftrek voor de belasting van de doode hand en i indien het eindverslag tijdig zal zijn vastgesteld de ontwerpen in zake crediet voor werkverruiming en in dustriefinanciering. De Vierdaagsche. Dé tweede -dag van de Vierdaagsche af- standsmarschen heeft een uitstekend ver loop gehad. Er waren gisterenavond in totaal 52 uitvallers waaronder één dame. Terwijl het aantal deelnemers veel grooter is dan het vorig jaar is tot nu toe het aantal uitvallers belangrijk minder. Nieuw Tweede-Kamerlid. D'e heer M. M. Cohen (V.D.) te Amster dam, heeft den voorzitter van het centraal stembureau bericht, dat hij zijn benoe ming to-t lid van de Tweede Kamer in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer Th. M. Ketelaar, aanvaardt. De -Raad van Middelburg kwam gis termiddag voltallig bijeen. Mededeeling wordt gedaan van diverse goedgekeurde Raadsbesluiten, Dhr Port hei ne vraagt of met groo- ten spoed de huisnummering zal worden gewijzigd. Het is wel gewenscht, dat de ingezetenen tijdig gewaarschuwd wor den, omdat adressen moeten worden ge wijzigd, briefhoofden herdrukt, enz. De voorzitter -zegt spoed en tijdige kennisgeving toe. Ingekomen is een adres der schilders patroons met verzoek de wijziging der huisnummering -door schilderspatroons te doen geschieden. Weth. Onder dijk heeft in de vorige vergadering gezegd, dat dit een geschikte werkverschaffing is voor werklooze vak lieden. Maar de uitvoering geschiedt niet in eigen beheer, zooals de adressanten schrijven. De uitgaaf geschiedt bij' werk verschaffing uit den desbetreffenden post en wordt dan voor 80 pet. door het Rijk betaald. Spr. merkt no-g op, dat door de be snoeiing van de gemeente-begrooting op het schilderwerk de laatste jaren is be knibbeld. 'Het is onjuist, als wordt be weerd, dat de gemeente alles in eigen beheer uitvoert. Dit laatste geschiedt al leen, als het voordeeliger is. Spr. stelt voor het adres af te wijzen. Dhr Jeronimus -erkent, dat -het ge meentebelang is gediend door uitvoering in werkverschaffing. Maar anderzijds is het voor de patroons sneu, dat ze hun personeel moeten ontslaan en het in werkverschaffing ongeveer hetzelfde werk zien doen. Het adres wordt afgewezen. Reorganisatie en ver bouwing Gasthuis. Dhr Monde el noemt dit een van de belangrijkste voorstellen van den laatsten tijd. Het betreft hier een leening van f 185.000, misschien wel f 200.000. Het bestuur der Godshuizen beroept zich op artt. 24 en 25 der armenwet. Het is echter niet vastgesteld, -dat -de Raad ge heel moet worden gepasseerd. Art. 182 der gemeentewet schrijft voor dat de Raad rekening en begrooting der Godshuizen moet goedkeuren. De Rand heeft dus aan zich gehouden 't budgetrecht. Spr. kan de zienswijze niet deelen, dat de Raad alleen over de exploitatie-rekening beeft te oordeelen. Waarom niet over kapitaal-uitgaven? Dat noemt spr. een kunstmatige scheiding, immers de kapi taalsuitgaven beïnvloeden de exploitatie uitgaven. Wat is er tegen, -dat de Raad hierin wordt gekend? De laatste 6 a 8 jaar heeft de Raad millioen gulden voor de te korten mogen -vo-teeren. En nu mag hij niet over de verbouwing oordeelen. -Spr. begrijpt -de houding van het Be stuur der 'Godshuizen niet. Eerst moet om inlichtingen gevraagd worden en dan krijgt men nog onvoldoende gegevens. Spr. pleit voor een ziekenhuis, -dat meer rechtstreeks in verband met de gemeente staat. Betreffende de verbouwing zegt spr., dat de verwachtingen te hoog -zijn ge spannen geweest. Het blijkt nu, dat het tekort niet geheel zal worden weggewerkt, maar misschien slechts tot de helft zal worden teruggebracht. Spr. vraagt zich af, -hoe bet komt, -dat men dit ei van Co lumbus niet eerder -heeft gevonden. Spr. vraagt verder of het aantal bed den wel voldoende zal zijn. Spr. kon daarvan niets vinden en -heeft gehoord, dat het minder dan nu zal zijn. Spr. acht het niet juist, dat bij den ER ZUN TUD EN DAT CjE U 5TEED5 M0EenLU5TE1005 CjEyOEEL» NEEM DAN IEDEREN V^'JDAC) en ZATERDAG) Iqf 2 n<ó'S'CACHET5* EN 3 ZONDAG) S ZUT G|E WEER FR1501 EN MONTER Gt) kunt niet gezond blijven, als van dag tot dag zich ln Uw ingewanden vergiftige afval-stoffen ophoopen, want die hebben 'n bijzonder schadelijke werking op Uw gestel. Tenslotte begint Ge U „zoomoe", „zoo mat" en „zoo lusteloos" te gevoelen en last ta krijgen van allerlei onprettige verschijnselen, zonder dat Ge beseft, waar het U hapert I Neem eiken Vrijdag en Zaterdag een M.S.S.-cachet ter inwendige zuivering De M.S.S.-cachets zullen Uw haperende spijs vertering, Uw vertraagde stoelgang herstel len, Uw met vergiftigde afvalstoffen gevulde darmen zacht ledigen, Uw gestel opfrisschen. GegaatU'nandermenschvoelen.Geb emerkt vol welbehagen, dat ge U op Zondag-ochtend voor het eerst eens lekker frisch en opgewekt gevoelt, vol van levenslust en energie, want: M.S.S.-cachets Maken „Schoon Schip" Per 12 stuks ln koker slechts 60 cent. Binnenland. Memorie van antwoord inzake de weer korpsen. D© tarieven der levensverzekeringmaat schappijen. Het vrij vervoer van spoorwegpersoneel. Ongeregeldheden te Vlissingen en Bors- selen. Buitenland. Winnen de opstandelingen in Spanje ter rein? Aftreden van het Engelsche kabinet? Amnestie in Oostenrijk. De Locarno-conferentie. bouw over vermindering van contract loon zal worden onderhandeld. Spr. neemt aan, dat bet voorstel op goede gegevens berust, al zijn die niet ter kennis van den Raad gebracht. Spr. zal er zich daaroin bij neerleggen. Alleen vraagt hij overweging van een gewijzig- -den beheersvorm van -het Gasthuis. Mevr. W e ij l merkt op, -dat de kwestie van -de bevoegdheid van den Raad niet nieuw is. Er is hier voor het gevoel iets, -dat mank gaat. Maar in werkelijkheid staat eT duidelijk in artt. 24 en 25 der armenwet, -dat alleen de machtiging van Ged. Staten moet worden gevraagd. Van een goedkeuring of een advies van den Raad wordt niet gerept. (Het Gemeente bestuur is hier uitgeschakeld, in art. 27 (de exploitatie) is het ingeschakeld. Waarom dit door den wetgever is ge daan, w-eet spr. niet met zekerheid. Dat het bestuur van de Godshuizen zijn verzoek om een geldleening tot Ged. Staten via B. en W. doet, is niet anders dan 'n daad van welwillendheid. De Raad mag echter wel inlichtingen vragen. Spr. noemt het bestuur der Godshuizen een college van vertrouwenslieden. Krach tens art. 26 der armenwet zijn de regen ten hoofdelijk verantwoordelijk jegens de stichting. Gezien de armenwet is de ge volgde handelwijze van de regenten ge heel in orde. Spr. gelooft ook niet, dat het tekort geheel zal verdwijnen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1