gedaan indjen, OL Kerknieuws Onderwijs. Overeenkomst voor Mkerij- Jiedrüf te Rotterdam. Gemengd Nieuws Een verzonnen interview? Burgerlijke Stand. Laatste Berichten Telegrammen. Finantiëele Berichten devaluatie geweest de de (R.K.) den naam n kentering icieele over- t „muntcor- de stijgende r noodzake- ïister Golijn ssingsproces wij ons op at sommige iden de de- te prijzen, deze steun met liet ge- besluit van venals dbrn nog op an- r bet woord, rheid in den genomen, is schuwt deze ire autoritei- er wel eens n op een ge- isloten vindt, ood aan toch lelijkheid om in de zaken, aan. Ook in die zich met wt spr. hier- et op te mer- llen kwetsen, den den ge- ebben, d.w.z. in. iie wordt het jenomen met n A. Louwer- :e en A. van De Nood en olspuit wordt met 'dezen ic'htigd stap- iroor de spuit Boogaard te ing te mogen 1 metselwerk stig beschikt óór dhrn De an Sluijs. Te- chiere en A. «nt 'hierna in en in de ge- >r dhr Dron- hierover he'b- iltaat der be- s: opnieuw in 3. en "W. Ge- iuw aan dhr dit niet, dan het werk te luwing te ko- g. a.s. zal de ichooltoezicht oting van het ssteld. De som edraagt f 756. aangeboden in uitgaaf op 14. worden aan- rekening, vindt plaats. r Chr. Onder- rdag een bui- ergadering. gaan tot af- ing voor het ,05, werd met igekomen het rt Ville, dat EN 60 CT. ;d vrij1 te zijn voorgenomen Vu is hij! dan iets van het het eindelijk aede verlegen. aanvaarden, en het betee- rnijl, die er in ucht. Een net reeds ziou hu- nmogelijk ge- n van Brienz. at op. otte het beste ar is hiji heen- m, tenminste maar ik denk, is. O, als jul- ers, onder het vertroeteld en je hart maar 1 de groote ar die godde- 3 menschelijke ging hem wat ordt vervolgd.) eerst in Zeebrugge passagiers aan wal had gezet en toen voornemens was naar Neuzen te vertrekken om de lading te los sen. Van het stakerscomité uit Antwer- werpen wilden enkele afgevaardigden a$n boord gaan. Toen hun de toegang werd geweigerd, verklaarde een deel der be manning zich solidair met de Antwerp- sche stakende zeelieden en legden het werk neer. Men wist het zoover te krij gen, dat ze toestemden tot Terneuzen aan boord te blijven. Hier is het schip met eenige vertraging aangekomen. De Neu- zensche havenarbeiders zijn bezig het schip te lossen. Er is verder vrij groote kans, dat de Belgische stoomschepen President Franc- qui, Astrida en Henri Jaspar, die hier liggen, Nederlandsche bemanning zullen aanmonsteren. Bruinisse. Dinsdagavond kwam de Vereen, tot bevordering van Geref. School onderwijs, onder voorzitterschap van dhr W. v. d. Berg D'zn. bijeen. De vergadering was belegd om het ver zoek tot afkoop gebruiksvergoeding school te bespreken. De voorzitter lichtte dit punt toe en hij zeide vervolgens, dat door de in werking treding van de L. O. wet 1920, de gelijk schakeling gekomen was tusschen open baar en bijzonder onderwijs. De gebouwen die het bijzonder onderwijs uit eigen mid delen had bekostigd, moesten door de ge meenten worden overgenomen. De gemeen te Bruinisse moest voor deze school iets meer dan 6 pet rente betalen van f 10.270 tot een bedrag van f 638,40 per jaar. Door de Bezuinigingswet 1935 is den gemeenten de mogelijkheid geopend deze som af te lossen, daar de gemeenten voor- deeliger geld kunnen leenen. Door vermin dering der waarden moet 80 pet. worden terugbetaald, dus dat zou hier een bedrag zijn van rond f 8000. Wil men dit niet, dan wordt de rente automatisch terug ge bracht tot 5 pet., hetgeen ook in de wet is vastgelegd. Met 'bijna algemeene stemmen wordt 't voorstel van het bestuur, om een verzoek te richten aan de gemeente tot afkoop van gebruiksvergoeding school volgens art. 205 L. O.-wet, aangenomen. Hierdoor kan de schuld, groot f 6200, die nog op de school rust, geheel worden afgelost. i Gisteravond reed Mevr. van 0. met haar auto onder de gemeente Kerkwerve, doordat zij bij het nemen van een bocht inplaats van op de rem, op het gaspedaal trapte, in een sloot. Door een passeerende wielrijder werd het portier geopend, waar- 0 door de inzittenden de auto konden ver laten. Met een nat pak en den schrik kwa men zij vrij. Met een kraanwagen is de auto, welke licht beschadigd was, op het droge gebracht. i Dhr J. de R., kwam onder Haam stede met een auto in een sloot terecht. De auto, die nogal beschadigd was, is met een kraanwagen op den weg gebracht. De chauffeur had kneuzingen aan arm en beenen opgeloopen. Dinsdagmorgen geraakte bij 't draai en op het land een span paarden van den landbouwer J. Hage, gespannen voor een maaimachine, in het tuig verward. Gevolg was, dat machine en paarden in een grep pel terecht kwamen. Eén der paarden be kwam daarbij een vleeschwonde, die door den veearts moest worden gehecht. De ma chine werd geheel vernield. De knecht kwam er ongedeerd af. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bij vooruitbetaling. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Arnhem (vac. wijlen ds N. A. BeCht), J. P. E. G. Eerhard te Hille- gom. Geref. Kerken. Aangenomen naar Zwijndreoht (2e pred.pl.), J. G. Hagen te Sprang. Ghr. Geref. Kerk. Beroepen te Papendrecht, J. Kampman cand. te Ommen. Geref. Gemeenten. Aangenomen naar Benthuizen, A. van Stuijvenberg, cand. te Rotterdam. Bedankt voor Goes, Borssele, Tholen, Westzaan, Rilland-Bath, Opheusden, Werkendam, Meliskerke en Middelharnis, A. van Stuijvenberg, cand. te Rotterdam; voor Boskoop, J. v. d. Berg, cand. te Rotterdam. Geslaagd voor het diploma boekhou den van de Vereen, van Leeraren in de Handelswetenschappen, de heer S. den Hollander te Oostkapelle, leerling van den heer B'. Meijers te Goes. - De heer M. J. Haartsen te Wol- faartsdijik slaagde voor het te Amsterdam gehouden examen voor Kerkelijk Orgel spel met pedaal, daartoe opgeleid door den heer Adr. Kousemaker te Goes. Geslaagd voor de hoofdacte te Rot terdam de heeren H. H. de Lozanne te Borsselen en A. Oudkerk te Goes. 1 Geslaagd voter het tweede gedeelte notarieel examen de heer J. A. Janse de •Jonge te Middelburg. Opheffing Kweekschö- 0n. Adres aan de Tweede a a m e r j)6 Kweekschoolbond heeft aan e Tweede Kamer een adres gezonden ten ,eto°ge„ dat door de verdwijning van len neutrale kweekscholen ten gevolge van opheffing of subsidiederving aan het openbaar en neutraal bijlzonder lager on- darwijs een groot onreoht wordt aange daan en een nieuwe zware slag toege bracht Adr. verwijst naar zijn verzoek aan den minister van Onderwijs, om deze z.i. ongemotiveerde en schrijnende nieuwe achteruitzetting van het neutrale onder wijs, thans in de opleiding zijner leer krachten, alsnog ongedaan te maken, en verzoekt daartoe de medewerking der Kar- merleden. Bedoelt een einde te maken aan econo misch ongezonde toestanden. Gisteren is een ontwerp van overeen komst voor het bakkersbedrijf te Rotter dam en Omstreken aan alle bakkers in het saneeringsrayon Rotterdam toegezon den. Een van de belangrijkste punten, waarop het ontwerp van de vorige over eenkomst afwijkt, is dat betreffende de prijsberekening. De kostprijs van brood werd berekend, uitgaande van bet loon van den bank man, waarvoor een basis was aangeno men naar het gemiddelde loon in de ja ren 1926^930. Dit basisloon is thans verminderd overeenkomstig de indexcij fers voor de loondaling sinds die periode De bedoeling van de nieuwe overeen komst is een einde te maken aan eco nomisch ongezonde toestan den, die in een algemeene beschouwing aan de overeenkomst voorafgaande, wor den genoemd. Als misstanden noemt deze beschou wing het bestaan of doen ontstaan van een te groote ovencapaciteit, het distri- bueeren van brood via een te groot aan tal personen of verkoopplaatsen, het ge ven van cadeaux, het berekenen van in verband met den kostprijs van het brood te lage prijzen om een bepaald afzetge bied te behouden of een grooter afzet gebied te veroveren, het toestaan van al lerlei ongewenschte kortingen, het anders dan tegen contante betaling verkoopen van brood, en verdere deloyale concur- rentiemethoden. Al deze misstanden tref fen zoowel den consument als den produ cent. De overeenkomst wijdt een hoofdstuk aan de minimumprijzen, waaraan we het volgende ontleenen: Voor de gemeente Rotterdam en Schie dam worden de prijzen als volgt vastge steld: voor waterbrood per 800 gram 14 cent, indien het afgehaald wordt op een vaste verkoopplaats, en waterbrood per 800 gram 15 cent, indien het elders ver kocht wordt dan op een vaste verkoop plaats. Voor melkbrood zijn deze prijzen per 800 gram resp. 16 en 17 cent, voor bruinbrood 13 en 14 cent. Klein brood wordt geprijsd op 2V2 cent per stuk, we gende gaar gebakken ten hoogste 70 gr., voor krentebollen 3V2 cent per stuk, we gende gaar gebakken eveneens ten hoog ste 70 gram. Voor de randgemeenten van Rotterdam, die ook tot het rayon behoo- ren, zullen gelijke prijzen worden vast gesteld. Die vastgestelde prijzen zijn gebaseerd op een prijs van tarwebloem van f 13.32 per 100 kg. netto binnenlandsch gemalen tarwebloem van standaardkwaliteit. Als prijs zal gelden de gemiddelde prijs, bere kend door de toonaangevende Nederland sche meelfabrieken. In de eerste dagen van iedere maand zal de stichting vast stellen, wat de gemiddelde bloemprijs is geweest in de voorafgaande maand. Het verschil tusschen dezen gemiddelden bloemprijs en den bovengenoemden prijs van f 13.32 wordt door de stichting op een daartoe in te richten verschillenrekening genoteerd. Bedraagt het saldo van de verschillen rekening f 1.60 of meer, dan worden de piijzen met 1 cent verhoogd of verlaagd. Wanneer een bakker kan aantoonen, dat in zijn onderneming de kostende prijs van de broodsoorten, zooals die is vast gesteld, van zoodanigen aard is, dat hij in staat is deze broodsoorten te verkoo pen tegen lagere prijzen, dan kan hij een verzoek tot het bestuur der Nederland sche Bakkerijstichting richten om hem toe te staan die broodsoorten tegen lage- ren prijs te verkoopen. De maatregelen, die de nieuwe overeen komst treft, zijn in hoofdzaak noodzake lijk geworden doordat de ovencapaciteit tot in bef onredelijke is opgedreven. iHer verkeersongeluk te 's-G ravenbage. Men herinnert zich het ernstige ongeluk, dat j.l. Vrijdag op den Scbeveningschenweg te 's-Gravenhage heeft plaats gevonden en waarbij de heer P. door een tramwagen werd gegrepen en op slag gedood. Thans is ook zijn metgezel, de 56-jarige heer L., die door den wagen gegrepen is, aan zijn verwondingen overleden. De heer L. was gepensionneerd adju dant-onderofficier van het Nederlandsche leger. In het hdl van den sla- penden leeuw. Gisternacht is te Wilsum bij' Kampen een inbraak gepleegd in de woning van den gemeenteveldwach ter aldaar, die tevens kassier is van de boerenleenbank. De daders hebben zich toegang verschaft tot het perceel door het uitsnijden van een ruit aan de achterzijde en vervolgens gepoogd de brandkast, waarin zich een bedrag van f 700 bevond, te openen. In dezen toeleg zijn zij even wel niet geslaagd. Zij! hebben zich daar op verwijderd met medeneming van een bedrag van f 140 uit de woEing van den veldwachter. Van de dader» ontbreekt tot dusver elk spoor, Klap van een trailer gekregen. Te Vreeswijk werd gister middag de 17-jarige M. G. achteropgere- den door een trailer. Daar dit voertuig op een gegeven moment de bocht te kort nam, kreeg G. een klap van het achterge deelte van den trailer. Het slachtoffer sloeg tegen den grond en werd met een hersenschudding opgenomen. D'ol or trein g e g r e.p e n. In de ondergrondsche werken van de staats mijn Wilhelmina is de locomotief-machi nist M. door een trein gegrepen en ernstig gewond opgenomen. Zijn toestand was gisteravond zorgwek kend. 'Autocar stort omlaag. Op den hoogen weg langs de Middelland- sohe-Zeekust is in het Esterelgebergte een autocar, die den dienst van Parijs naar Nice onderhoudt, verongelukt. Door een verkeerde manoeuvre van den bestuurder raakte de autobus van den weg en viel vijf en veertig meter naar omlaag op de rot sen. Zeventien reizigers en de beide chauffeurs werden zwaar gewond. Een radiumnaald zoek! Na de behandeling van een patiënt in het militaire hospitaal te Malang, is de daar bij gebruikte radium-naald, ter waarde van f 1000, zoek geraakt, meldt Aneta aan de Indische bladen. Het instrument had men in bruikleen van de kanker bestrijding. NADEELIGE GEVOLGEN VAN DE MOERDIJKBRUG. De bouw van de Moerdijkbrug wordt niet alleen met vreugde begroet. Er zdjte er ook de Moerdijkers! die bang zijn voor de nadeelige gevolgen, welke de opening der brug voor die ge meente te weeg brengt. Zaterdag is in verband daarmee een druk bezochte vergadering gehouden. De burgemeester van Hooge-Zwaluwe, de heer Van Suylekom, memoreerde de daling, welke zal voortvloeien uit de openstelling van de brug in zake de be lasting. Voor velen, die thans aan 't veer werk vinden, zal dit ophouden en volgens 'n globale raming van spreker zou dit be drag f 65.000 zijn, doch door een der aan wezigen werd dit bedrag aangedikt tot f 100.000. Toen de gelegenheid geboden werd dat ieder over dit onderwerp zijn meening kon uiten, kwamen velen met argumenten en feiten voor den dag. Zoowel groothan del als nijverheid komen door openstel ling der brug in het gedrang. Smeden, timmerlieden, zakenlieden, etc., die an ders hij of door den veerdienst hun in komen verdienden, zullen broodeloos wor den. Verschillende plannen werden overwo gen, om door bemiddeling van het rijk tot een uitkomst te geraken. Moerdijk zou o.a. door zijln gunstige ligging een schoon object vormen tot plaatsing van fabrie ken. Daar hier veel landbouw is en aard appelen veelvuldig geteeld worden, werd overwogen dat hier een aardappelmeelfa briek, indien het rijk zijn bemiddeling wil verleenen, niet misplaatst zou zijn, als mede een vischmeelfabriek. Door een der aanwezigen werd nog opgemerkt, dat Moerdijk zich ook wel zou leenen voor verschillende soorten watersport, oi.a. zei len en zwemmen. Een voorloopig comité werd opgericht voor 't circuleeren van een request, dat aan de regeering zal worden gezonden. De „Groene Amsterdammer" heeft onlangs een referendum uitgeschre ven over eenige politiek-sociale kwesties. De secretaris der referendumcommissie, de hulpprediker A. M. Brouwer te Heeren veen, had ter voorbereiding ook een con ferentie met Ir Mussert van de N.S.B. om dezen te bewegen een uiteenzetting te geven in de Groene over den autori- tairen staat. De heer Brouwer gaf nu in het jongste nummer van de „Groene Amster dammer" het gesprek weer met Mus sert. Het interview maakt een eigenaardi- gen indruk. Maar over 't geheel is 'ttoch in den stijl van wat b.v. in „Volk en Vaderland" week aan week gepubliceerd wordt. Een klein staaltje. „Ons gesprek begon hiermede, dat wij den heer Mussert een memorandum over handigden waarin ons referendumplan in groote lijnen weergegeven was en waar in met name alle vragen die gesteld zou den worden, waren afgedrukt, gevolgd door de namen van hen, die aangezocht waren een begeleidend artikel te schrij ven... Op de vraag of hij aan deze artikelen reeks wilde medewerken had de Alge meene Leider zijn antwoord onmiddellijk gereed: „Met deze heeren wil ik niet op één stoel zitten!" „Welke heeren bedoelt u daarmee?" was onze wedervraag. Een vinger gleed op het memorandum langs de namen der schrijvers: Prof. van Asbeck was hem on bekend, maar toen deze keuze was toe gelicht, was het oordeel: „Dien zullen wij wel uitmesten!" En op onzen eenigszins verbaasden blik: „Dat kunt u hem uit mijn naam ook gerust mededeelen." Ook de heer Gybland Oosterhoff, onder-voor zitter van Nationaal Herstel, was den N.S.B.-leider „onbekend". Toen volgden de schrijvers over de Volkenbondsvraag: „Piofessor Heering maakt mij sprakeloos. Van Embden is een landverrader". Over mevrouw Kluy- ver volgde het niet zeer parlementaire commentaar: „Dat wijf dat wel eens schrijft, maar nooit goed", Mr Pollema „is tachtig jaar, en iemand, die tachtig is heeft geen vitaliteit tot schrijven". Helaas beschikten wij niet over het ma teriaal om te bewijzen, dat Mr Pollema in feite 46 jaar oud is, en zonder dit materiaal bleek het niet mogelijk den Algemeenen Leider hiervan te overtui tuigen. Met „Westerman is gek als hij meedoet" was het oordeel over deze vra- gengroep geveld. In de groep over den staatsvorm prijkte de naam Mussert tegenover die van Albarda en De Geer; het commentaar was kort maar krachtig: „Albarda en De Geer zijn altijd al vriendjes geweest" en „Mussert trapt er niet in!" De rest is al net zoo. Nu heeft echter de heer Mussert in een Zaterdag te Maarssen gehouden meeting verklaard, dat dit inverview vanwoord tot woord gelogen is. Waar tegenover de interviewer, die als een betrouwbaar journalist bekend staat, echter opmerkt, dat hij wat hij schreef, woord tot woord voor zijn rekening neemt. Nadere opheldering is wel noodig. Van 1620 Juli. VLISSINGEN. Getrouwd: A. G. Maas 25 j. en W. K. Step, 23 j. Bevallen: A. Adriaanse geb. Van We zel, d.; M. P. van der Burght, geb. Kalle, z.; P. J. E. Marchand, geb. Tromp, d. Overleden: A. Dobbelaar 76 j., echtg. van J. Knuijt; A. Koper, 86 j., wed. van G. Spuijj; J. F. Brandenburg 87 j., wedn. van J. J. de Ruyter. (V. G.) Van 12—18 Juli 1936. VROUWEPOLDER. Bevallen: L. Aar- noutse, geb. Francke, z. (M. G.) Athletiekwedstrijden. Nadat door het weer en de daardoor ontstane terrein-ongeschikheid de athle tiekwedstrijden, georganiseerd door den Zeeuwsoh-Brabantsehen Turnkring van 't K. N. G. V. Zaterdag 1.1. waren uitgesteld, hadden deze gisteren plaats. De uitslag was: Groep D1 II, meisjes van 1213 jaar, a. 80 m. snelloop: 1. M. Wabeke, Sparta, Krabbendijke, 12.5 sec.; 2. M. Broodman, 3. L. de Klerk, beide Achilles, Middel burg, 13 sec.; b. speerwerpen: 1. T. Sinke, 2. N. Rotb, beide Achilles, resp. 11.90 m. en 11.49 m.; c. verspringen met aanloop: 1. M. Broodman, 4.10 m.; 2. M. Wabeke, 3.95 m.; 3. N. Rotb, 3.90 m. Groep D I, meisjes van 1416 jaar. a. 80 m. snelloop: 1. M. Pbilipse, Achilles, 12 sec.; 2. Am. Wabeke, 3. A. Kievit, bei den Sparta, 12.2 sec.; b. verspringen met aanloop: 1. M. Pbilipse, 4.62 m.; 2. A. Wabeke, 4.19 m.; 3. M. van der Wiel, Achilles 4.12 m.; c. kogelstooten: 1. M. Kievit 8.04 m.; 2. W. v. d. Ven, Achilles, 7.33 nj.; 3. M. van der Wiel, 7.12 m. Groep B, dames, a Duitsohe driesprong: 1. A. J. Petiet, Wilhelmina, Middelburg, 9.49 m.; b. 100 m. snelloop: dezelfde, 14 sec. Groep G II, jongens van 1213 jaar. a. 80 m. snelloop: 1. L. J. Mersie, Wilhel mina, 12 sec.; 2. H. Lenselink, 3. W. As- scherman, beide Wilhelmina, 12.8 sec.; b. verspringen met aanloop: 1. S. Goedbloed, Achilles 4.54 m.; 2. J. C. Bal, Achilles, 4.53 m.; 3. J. Mersie 4.30 m.; c. kogel stooten: 1. J. G. Bal 7.92 m.; 2. H. Lense link 7.90 m. Groep G I, jongens van 1416 jaar: a. 100 m. snelloop: 1. I. G. v. d. Klippe, Wilhelmina, 13.4 sec.; 2. H. Breker, Spar ta 13.6 sec.; 3. E. Graafhuis, Wilhelmina, 13.6 sec.; b. kogelstooten: 1. J. Guiran, Wilhelmina, 13.80 m.; 2. H. Acda, Wilhel mina, 8.66 m.; c. 1. I. C. v. d. Klippe, 10.95 m.; 2. H. Breker, 9.18 m. Estafette D II, meisjes van 12'13 jaar: 1. Achilles, 54 sec.; 2. Sparta 55.6 sec. D I, meisjes van 14-16 jaar: 1. Achil les 48.5 sec.; 2. Sparta 49 sec. C II, jongens 12-13 jaar: 1. Achilles 50 sec.; 2. Wilhelmina 50.8 sec. C I, jongens van 14>16 jaar: 1. Wil helmina 58.2 sec.; 2. Sparta 1 min. Vereenigingsprijzen: Achilles, groep DU 13 p.; D I 10 p,; G II 8 p.; totaal 31 p. Wilhelmina, C II 10 p.; G I 12 p.; totaal 22 p. Sparta, groep D II 5 p.; D I 8 p.; G I 6 p., totaal 19 p. Middelburg. De vereeniging Handels belang beeft een uitvoerig adres gezon den aan B. en W., om te komen tot den zelfden toestand, die een paar jaar beeft bestaan, namelijk, dat enkele zaken in be paalde straten op Zondag in het vreemde lingenseizoen open mogen zij'n voor den verkoop van souvenirs, enz. Het bestuur verzocht aan de Hanze, aan Vreemdelingenverkeer en den Bond van van Koffiehuis-, restauranthouders en slijters adbaesie aan zijn adres te ver leenen. Zooals reeds gemeld, is deze regeling door een arrest van den Hoogen Raad on gedaan gemaakt. Vlissingen. Weder een arresta tie, De politie alhier zet het onderzoek inzake de knoeierijen voort en heeft thans temen gevonden tot aanhouding van den administrateur van het bureau voor so ciale zaken, den heer W. de W. Ook deze is thans aan den officier van justitie te Middelburg voorgeleid. Een gewijzigde regeling voor de spelling. DEN HAAG. Naar wij vernemen is bij Kon. besluit van 18 Juli een gewijzigde regeling voor de spelling tot stand ge komen. De Minister van O., K. en W. heeft een toelichting ter zake aan de Staten-Gene- raal doen toekomen. Brandstichting? OSS. Gisteravond ontdekten buren, dat rook kwam uit het huis, bewoond door de familie S. Zij gingen de bewoners waarschuwen en toen hen werd open gedaan bleek, dat het tafelkleed dat op tafel lag, smeulde. Ongeveer 10 minuten later werd in de zelfde woning, thans op de bovenverdie ping, brand ontdekt. Ook deze brand kon worden gebluscht. In verband hiermee zijn de heer S. zijn vrouw en dochter aan een verhoor onder worpen. De opstandelingen trekken terugu MADRID. De minister van Binnenland- sche Zaken heeft om 7 uur door de radio bekend laten maken, dat de opstandelin gen in Spanje overal terugtrekken met uitzondering van Saragossa, Valladolid en Sevilla, waar zij den regeeringstroepen nog tegenstand bieden. De regeeringsmilitie houdt sedert van morgen den weg naar Toledo nabij Madrid bezet. De buitenlandsche Ambassades hebben Spanje verlaten. BORDEAUX. Gemeld wordt, dat de En- gelsche, Fransche en Nederlandsche am bassades Spanje hebben verlaten. Zij slaagden erin de Spaansche grens te pas- seeren doch niet dan nadat jeugdige communisten het vuur op hen hadden geopend. Ceuta gebombardeerd. ORAN. Vier schepen der regeering heb ben Ceuta gebombardeerd. Er ontstond een waar gevecht tusschen de batterijen der stad en de schepen; de laatsten moes ten zich tenslotte terugtrekken. Kapitein Sampil is te Madrid opgeste gen teneinde de oproerige centra te Saragossa te bombardeeren alsmede To ledo, waar een compagnie cadetten aan bet muiten is geslagen. MADRID. De Minister van Binnen- landsche Zaken heeft over de radio laten meedeelen dat de tot den opstand beboe rende generaal Cabanellas, die het bevel voert over de 5e divisie te Saragossa, de mobilisatie heeft gelast van alle jonge lieden van de lichting 19311937, die zich nog vandaag in de kazernes moeten melden. De regeering ziet in dezen maatregel een bewijs van bet echec van de rebellen. Te Madrid is het vannacht rustig geble ven. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes. vorige koers lieden H. V. A. 287 282Vs Ned. Ind. Hdbk. 115 115 Philips 156V2 154% Unilever 119 ■120% Amsterd. Rubber 143% 144 Koninkl. Petroleum 210V, 2731/» E'eli Mij. 263 262 Ned. Scheepv. Unie 47 48 4 pet. Nederland 993/ib 993/n 4 pet. Nederl. Indië 976/is 977/ie U. S. Steel 38% 38Vii Anaconda 23% 23% U. S. Leather 4% 4Ve Bethlehem Steel 317/s 323/s Adj. Ghic. Milwaukee 4Vs 43/s Cities Service 3Vs 3Vs Intern. Nickel 31 3lVs Shell Union ll3/a ll15//i. Kcimecott Copper 257/s 257/s Radio Corp. 7% 7Vs Gar Foundry 22 22 Tidewater 103/n lO'/i Midcont. Petrol 137/a 14% Gen. Motors 42 42% American Enka 17 V* 17% United Corporation 46/s 411/!, De beurs was rustig, zonder groote va riaties. Amerikanen waren prijshoudend; in Koperwaarden ging minder om dan de vorige dagen, daarentegen waren Staal- waarden gevraagd,terwijl ook in de petro- leumaandeelen als Shells en Tidewater nogal eenige handel was. De lokale markt was verdeeld; suiker- waarden waren lager, vooral H.V.A., die trouwens reeds gisteren tegen het slot aangeboden waren. Philips was een wei nig lager, Unilever met matige vraag On geveer 1 pet. hooger. Ook voor Rubber- aandeelen bestond weer belangstelling, evenals voor Tabaksaandeelen. Ook Kon. Olie waren vast op ongeveer 3 pet. hoo- gere koers. De beleggingsmarkt was on veranderd. Wisselkoersen. Amsterdam, 22 Juli, 2.30 u. Londen 7.387.39. Berlijn 59.19—59.25. Parijs 9.70—9.76. Brussel 24.7824.87. New-York 1.46%1.475/8. Goudvoorraad Nederlandsche Bank. De weekstaat van de Nederlandsche Bank toont een verdere vermeerdering van den goudvoorraad, welke in de afge- loopen week met f 5.4 millioen waar schijnlijk uit Londen toenam.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 3