Levensverzekering tarieven. WOENSDAG 22 JULI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCE ZEELAND 50 e JAARGANP 247 Eenheid door Democratie. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Binnenland Belangrsjkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emcrgo" ter exploitatie van het blad „Do Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 12.50 p r kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingoa 10.20. Losse nummers 5 cent. AdvertontiCn 30 cent por regel. Ingezonden mcdedcelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto i 0.85. Bij contract belangrijke korting. Sinds eenigen tijd is ons land een or ganisatie rijker: Eenheid door democra tie. Het streven is loffelijk. Men wil een eenheid vormen van per sonen uit alle partijen die het behoud van onze democratische staatsinstellingen wensohen; men beoogt het vormen van een bolwerk tegen het communisme aan de eene en het nationaal-socialisme aan de andere zijde. Wij1 hebben van den aanvang af tegen over dit pogen uiterst sceptisch gestaan, omdat van een zoo heterogeen gezelschap in dit opzicht weinig goeds valt te ver wachten. En we hebben het dan ook toe gejuicht dat van Antirevolutionaire zijde geen medewerking werd verleend. En dat niet, omdat we niet op het be houd van de democratie gesteld zouden zijn. En ook niet, omdat we geen oog hebben voor het gevaar dat gelijkelijk van communistischen en van nationaal-so- cialistischen kant dreigt. Integendeel. Juist omdat we de demo cratie wensehen hoog te houden en omdat we van de genoemde revolutionaire bewe gingen voor land en volk niets dan on heil verwachten,, schijnt ons het streven van „Eenheid door Democratie" ondoel matig. Zal een bolwerk beteekenis 'hebben, dan moet het innerlijk sterk zijn en rusten op een stevigen bodem. Welnu, die innerlijke kracht ontbreekt hier. Op de vraag toch, wat men onder de democratie verstaat, loopen de meeningen sterk uiteen. Er is een gezonde, een Christelijke de mocratie, die bedoelt het gezag van de Overheid hoog te houden en tevens de volksvrijheden! te bevestigen* Gezag en vrijheid. Deze democratie wenscht geen volksregeering, maar volksinvloed. Zijl be lijdt de souvereiniteit Gods;, zij' aanvaardt Gpds Woord als gezaghebbend en ver werpt als revolutionair de leer van de volkssouvereiniteit. Maar er is ook een democratie, de hu manistische,, die uitgaat van de volkssou vereiniteit en die leert dat de Overheid aan dat souvereine volk haar gezag ont leent. In den grond der zaak staan deze democraten zeer dicht bij; communisten en nationaal-socialisten. Nu heeft men gezegd, dat toch wel sa menwerking met behoud van ieders zelf standigheid mogelijk is. Wij; .gelooven dat niet. Ook hier geldt dat een huis dat tegen zichzelf verdeeld is, niet bestaan kan. Bovendien heeft in een dezer dagen ge houden bijeenkomst een der oprichters van „E.D.D.", Dr J. H. Ritter Jr., ver klaard, dat deze beweging de humanisti sche idee wil bevorderen, dat zij; de geest van het humanisme als richtsnoer blijft zien. Aan zulk een beweging kan een Anti revolutionair geen steun verleenen. Ook de A.R. partij! wenscht op te komen tegen de partijen die beoogen ook in ons land de dictatuur te vestigen, de dictatuur van het proletariaat of die van den Staat, Maar daarbij; zal zijl, naar het woord van Groen, kracht hebben te zoeken in isolement, in beginselvastheid. Staande op den vasten bodem van de Calvinistische beginselen en aan die be ginselen onverbiddelijk vasthoudend, zal zijl in den strijd tegén de dictatuur on overwinnelijk zojh. DE STRIJD OM MADRID. SAN SEBASTIAN IN HANDEN DER MUITERS. DE REGEERING MELDT OVERWINNINGEN. Uit de berichten uit Spanje blijkt, dat de regeering in baar mededeelingen om trent de vorderingen bij het onderdrukken van den opstand tot dusver te optimistisch is geweest. Hier en daar schijnen de re bellen terrein te winnen, terwijl ook in de naaste omgeving van Madrid de strijd nog niet beslecht is. Reeds drie dagen lang zendt de regee ring regelmatig optimistische berichten uit over de haar nog in handen gebleven of door haar heroverde radio-stations. In deze berichten verzekert zij, dat zij den toestand meester is en binnen enkele da gen de orde en rust zal hebben hersteld. Niettemin zijn belangrijke plaatsen als Sevilla, Valladolid, Burgos, Sarragossa en Jaen en Toledo nog in handen der rebel len. Zoowel uit de richting Pamplona als uit de richting Sevilla trekken opstandi ge troepen naar Madrid, waar de regee- »ng alle krachten inspant om dien op- ©arsoh te stuiten. Ook zijn de rebellen ac- üef in het Westelijk deel der Pyreneeën; generaal Mola heeft, van daar voortruk- kend, San Sebastian bezet. Anderzijds schijnt de regeering in het Noordwesten des lands den toestand te beheerschen. Ook Malaga is weer in haar macht. De oorlogsschepen, welker beman ning loyaal is gebleven, maken zich ge reed de stellingen der muiters bij Alge- ciras te bombardeeren. Te Londen uit Spanje ont vangen berichten wijzen er op, dat het beslissende oogenblik binnen zeer kor ten tijd verwacht wordt, nl. wanneer de strijd zal worden aangebon den tusschen de regeeringsgetrouwe troe pen, die uit Madrid vertrokken zijn en de troepen der opstandelingen, die op de hoofdstad aanrukken. Een opstandig le gercorps bevindt zich reeds op een afstand van 60 km. van Madrid, te Segovia. Aan Reuter wordt uit Madrid geseind, dat in den loop van gisteren dicht bij de stad twee groote gevechten zijn geleverd tuscben de rebellen en de regeeringstroe- pen, bestaande uit Guardia de Asalto, Guardia Civil en roode militie. Men ver klaart, dat de opstandelingen de neder laag hebben geleden. De toestand In Madrid. Volgens een bericht uit Casablanca heeft bet radiostation te Lissabon medegedeeld dat talrijke Spaansche vluchtelingen in Portugal zijn aangekomen, die vertelden, dat in Madrid een onbeschrijfelijke paniek heerscht. Van uur tot uur zou men daar een intocht der troepen van Mola en van Franco verwachten. Intussohen worden door de regeering in allerijl maatregelen genomen om aan den dreigenden aanval der opstandige troepen op Madrid het hoofd te kunnen bieden. Om zes uur gistermorgen werd tot alle leden der vakbonden, ook die der anarebo syndicalisten, draadloos bet verzoek ge richt zich naar het socialistische volks huis te begeven. Op het plein voor het volkshuis stonden tientallen intendance- vrachtauto's met geweren en munitie op gesteld. Van eiken arbeider, die zich kwam melden, werd snel de naam geno teerd, waarna bij, voorzien van een ge weer en munitie, werd heengezonden. D'en geheelen ochtend en middag duurde deze bewapening der socialistische, communis tische en anarchistische militie voort. De autoriteiten trachten overigens in de hoofdstad het leven zoo normaal mogelijk te doen verloopen. Gisteren werden voor het eerst sedert eenige dagen weer kran ten verkocht; de winkels werden geopend, de levensmiddelenvoorziening was weer in orde, de trams en omnibussen reden weer. Niettemin hadden er telkens incidenten plaats. De socialistische militie beeft de gebouwen van het monarchisische dag blad „ABC' bezet en bet personeel er uit verdreven. Een merkwaardig voorval ge beurde gistermorgen: een auto, waarin zich vier of vijf mannen in vrouwenklee- ren bevonden, reed in razende vaart door de stad; de mannen schoten met een ma chinegeweer op de menscbenmenigte op een der pleinen. Men slaagde er niet in, den auto te achterhalen. Alle wegen die naar Madrid leiden, worden bewaakt door regeeringstroepen en leden der socialistische militie. In alle dorpen in de omgeving worden -de voer tuigen, die naar Madrid willen gaan, aangehouden en onderzocht. Wat de regeering meldt. In de nabijheid van Madrid, aldus de regeering, zijn twee groote slagen gele verd tusschen de revolutionairen en de regeeringstroepen. Laatstgenoemden wa ren samengesteld uit politie, stormtroepen, guardia civil en marxistische militie. In bed§ veldslagen hebben de rebellen de ne derlaag geleden. De regeering deelt mede, dat de trouwe troepen, gesteund door luchtmacht en de artillerie, zich meester hebben gemaakt van Alcala de Henares. De rebellen 'leden aanzienlijke verliezen en lieten een groot aantal wapens en eeni ge mitrailleurs op het veld achter. In een draadloos bekend gemaakt com muniqué deelt bet ministerie van binnen- landsche zaken mede, dat de toestand in Gallicië, waar de troepen trouw zijn ge bleven, normaal is. Des avonds laat verklaar de men te Madrid, dat Se villa zich heeft overgege ven aan de regeeringstroe pen. De regeering deelt mede, dat zij een te legram heeft ontvangen van den kruiser „Jaime 1", dat als volgt luidt: „Hebben ernstigen tegenstand van dienstdoende of ficieren ondervonden en hen met geweld bedwongen. Een kapitein en een luitenant ter zee werden gedood, acht kwartier meesters en een luitenant ter zee tweed6 klas, twee artilleriekwartiermeesters en twee matrozen werden ernstig gewond. Vragen u dringend instructies". De minis ter van marine heeft daarop geantwoord: „Werpt lijken met eerbiedige plechtigheid in zee. Geeft positie schip op". De „Jaime 1" heeft daarop geseind, dat het schip op weg was naar Tanger. Op het oogenblik liggen 12 Spaansche oorlogsschepen in de haven van Tanger te wachten op orders van de regeering om naar Algeciras te stoomen. De bemanning staat meest onder commando van commu nisten. De opstandelingen aan het woord Te Pamplona, waar de opstandige ge neraal Mola zijn hoofdkwartier gevestigd beeft, verklaart men, dat de revolutionaire strijdkrachten die thans van het Noorden naar Madrid oprukken, nog slechts 50 km. van de hoofdstad verwijderd zijn. Men rekent er in het hoofdkwartier van generaal Mola op, dat binnen twee of drie dagen de beslissing gevallen zal zijn. „Onze beweging is strikt nationaal, al dus Mola. Zij wordt geleid door generaals en gesteund door bet volk. Het doel van den opstand is Spanje te bevrijden van bet marxisme, de vrijmetselarij en het in ternationalisme in zijn diverse schakee ringen". De opstandelingen hebben gistermid dag San Sebastian bezet. Voorts wordt vernomen, dat opstandi ge troepen uit Pamplona de bergen in trekken in het gebied van Irun en deze plaats van 18.000 inwoners traebten te omsingelen. De inwoners der stad zijin aanhangers van bet volksfront. Om zeven uur is de leider van bet volksfront van Irun over de Franscbe grens gevlucht. De correspondent van Reuter in Geuta heeft een interview gehad met den leider van de opstandige troepen in Marokko. Deze legde de volgende verklaring af: „Het door ons opgestelde plan wordt met mathematische nauwkeurigheid ten uitvoer gelegd. Wijl bereiden ons thans vdor de nog overgebleven communistische centra uit te roeien. Onze regeering heeft bet beft in handen genomen, omdat ge bleken is, dat de communistsche propa ganda op de oorlogsvloot reeds groote vorderingen had gemaakt. Hierdoor wa ren wij! genoodzaakt snel en krachtig in te grijpen, daar anders de beschaving van West-Europa op ernstige wijze zou. wor den bedreigd. Het moreel van de troepen in de Spaansche Zone van Marokko is uitste kend en het is opvallend op welke wijze de inwoners zich ter beschikking van de militairen hebben gesteld, ten einde de belangen van de natie te dienen. De bedreiging van de beschieting van Geuta door enkele muitende schepen is verhinderd en de bevolking legde een groote onverschilligheid aan den dag. Achter de schepen, die een aanval deden op Geuta, lag een Russisch olietanksohip, dat was uitgerust met twee kanonnen. Dit is een bewijls te meer, dat wij' door de vorige Spaansche regeeringen' zijh bedro gen, daar deze 'het hoofd gebo'gen hebben voor de bevelen van Moskouw." Nieuwe stakingen in Frankrijk. Naar Reuter meldt, is bij de Peugeot- fabrieken te Valentigney het personeel, bestaande uit 6000 man, in staking ge gaan. De arbeiders hebben de werkplaat sen bezet en verhinderen de beambten naar buis te gaan. Ook is gisteren in 'het departement van Seine en Oise een staking onder de land arbeiders uitgebroken. Incidenten hebben zich tot dusver niet voorgedaan. De groote vraag is nu, of de regeering militairen naar de boerderijen zal zenden om den oogst te helpen binnenhalen, of dat zij machteloos zal zijn den oogst te redden. In een vijftigtal gemeenten rond Pa rijs werd gisteren het stakingsbevel op gevolgd. Ook in gemeenten, waarin tus schen patroons en landarbeiders reeds be paalde eischen waren ingewilligd, geldig voor een jaar. Dorgères, de leider der boerenactie, verklaarde, dat een landbouwstaking tij dens den oogst veel gevaarlijker was dan een staking in de industrie, want, dat zoo de oogst te lang op het veld blijft, dit de ruïne van den boer zou beteekenen, die toch al onder den schuldenlast bezwijkt, te meer nog, waar dit jaar de oogst toch al onvoldoende is. Daarom zijn de boeren besloten koste wat bet wil, den oogst bin nen te halen en zich tegen alle inbreuk op den eigendom en de vrijheid van arbeid te zullen verzetten. Duitsch journalist krijgt levenslang. Het volksgerecht beeft den Duitschen journalist Walter Schwertfeger wegens hoogverraad veroordeeld tot levenslange tuchthuisstraf en verlies van burgerrecht. D'e veroordeelde, die redacteur was van de „Börsenzeitung", werd in Juli van^ het vorige jaar gearresteerd. Hij werd er~ van beschuldigd aan buitenlandscho journalisten mededeelingen te hebben ge daan, die als streng vertrouwelijk door het ministerie voor Propaganda aan de Dhitsche pers waren verstrekt. Verhooging voor wat lijfrente aangaat te wachten. Naar wij vernemen, hebben de groote in Nederland werkende levensverzeke ringmaatschappijen besloten een wijziging in de lijfrentetarieven te brengen, die neerkomt op een verhooging dezer tarie ven. Deze verhooging, die met 1 Augus tus a.s. zal ingaan, houdt eensdeels ver band met het verschijnsel van den stijgen den gemiddelden leeftijd van den mensch, terwijl zij anderdeels het gevolg is van de daling van den algemeenen rentevoet en de noodzakelijkheid voor de levensver zekeringmaatschappijen om bij haar be rekeningen met dezen lageren rentevoet rekening te houden. Practisob alle maatschappijen zullen het voorbeeld der giootere volgen en even eens tot een vei booging der lijf rente tarieven overgaan. Tegelijkertijd wordt door verschillende maatschappijen een herziening overwo gen van haar andere tarieven; deze her ziening betreft echter niet zoozeer een verhooging der tarieven dan wel een wij ziging van den opbouw er van. Verlenging van den dienstplicht In België. Een groot aantal soldaten, ongeveer 3000, waren te Leopoldsburg (België) in groepjes samengekomen en betoogden luidruchtig tegen 'de aangekondigde ver lenging van den diensttijd. Daar de betoo- gers zich buitengewoon rumoerig aanstel den, kwamen weldra enkele officieren en later gendarmen toegesneld. Toen deze poogden de betoogers uiteen te drijiven werden ze door enkele soldaten vriji hard handig aangevallen. Van de auto's waar mede de officieren ter plaatse kwamen werden alle ruiten ingeworpen. Een offi cier moest met een kind de vlucht nemen in het café Bodega. De gendarmen voerden dan een charge uit, waarop de betoogers naar de kazerne trokken, en aldaar de cantine met alles wat er zich in bevond in stukken sloegen. DE TOESTAND IN ABESSYNIE. Groote slag nabij Addis Abeba? Volgens te Cairo ontvangen berichten zou in de nabijheid van Addis Abeba een groote slag worden geleverd tusschen troepen van Ras Kassa en Italiaansche strijdkrachten. Het desbetreffende bericht is afkomstig van den Egyptischen consul in de Abes- syniscbe hoofdstad. In bet bericht verluidt voorts, dat een leger onder opperbevel van Ras Seyoem momenteel oprukt naar Addis Abeba, teneinde zich aldaar met de strijdkrach ten van Ras Kassa te vereenigen. Korte Berichten. i D'e autoriteiten hopen, dat de be sprekingen welke 11 Juli j.l. zijn begon nen inzake toepassing van het D'uitsöh- Oostenrijksch accoord, vóór bet einde de zer maand zullen zijn beëindigd, vooral wat' betreft het tourisme, de pers, bios coop en radio. Mao Donald is lijdende aan een lichte vergiftiging, die hem noopt het bed te houden, waarschijnlijk voor slechls enkele dagen. In Poolsch-Silezië is een nieuwe ge heime D'uitsche organisatie ontdekt, (le Zwarte Hand. Twee personen zijn gear resteerd. De organisatie zou dezelfde doeleinden nastreven als de Duitsche nat.- soc. beweging, onlangs dour de Poolse lie autoriteiten ontbonden. De Asama, een vulkaan ongeveer 200 km ten noordwesten van Tokio, is gaan werken. Tot nu toe werd nog geen melding gemaakt van schade, doch men is bevreesd voor bet lot van 120 personen, die juist den berg beklommen. DE KONINGIN EN PRINSES JULIANA TE HOHWALD AANGEKOMEN. H. M. Koningin Wilhelmina en H. K. H. Prinses Juliana kwamen gisteren om half elf te Hobwald aan. De inwoners hadden allen de vlag uitgestoken en een vroolijk Oranje-zonnetje droeg er, na een nacht met slecht weer, toe bij om bet dorp een feestelijk aanzien te geven. Het hooge gezelschap werd. ontvangen door den sous-prefect van 'het dep. van den Beneden-Elzas, met wien de Vorstin nen zich enkele oogenblikken onderhiel den. Daarna trokken de vorstelijke reizi gers zich in hun appartementen terug. HET BEZOEK VAN MINISTER COLIJN AAN ENGELAND. Reuter meldt uit LondenHet bezoek, dat Dr Colijn aan Engeland brengt, wordt als van zuiver particulieren aard be stempeld. Tot dusver heeft de Nederlandsche pre- Binnenland. Koningin en Prinses op reis. Minister Colijn in Engeland. De belasting van de doode hand. Hoogere levensverzekering-tarieven? De vierdaagsche afstandsmarschen. Het bakkersbedrijf te Rotterdam. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Gevechten in Abessynië? Nieuwe stakingen in Frankrijk. Ingezonden Mededeeling. mier geen officieel bezoek gebracht aan het departemeEit van buitenlandsche zaken. De Nederlandsche legatie bewaart een volstrekt stilzwijgen over bet bezoek. Men legt er den nadruk op dat de minister uitsluitend een vacantiereis maakt. DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Ontvangsten eerste halfjaar f44.7 (v. j. f49.2) millioen. De geschatte ontvangsten der Neder landsche 'Spoorwegen (incl. die der ge-' exploiteerde spoor- en tramwegen) neb ben in Juni f 7.366.388 (v. j. f 8.339 000) bedragen. 'Gespecificeerd waren de ont vangsten als volgt: reizigers f4.042.800, bagage f 78.100, brief- en pakketpost f 149.588', goederen if 2.942.400, [levende dieren en lijken f 29.900, diversen f123.600, totaal f7.366.388. De totale ontvangsten van 1 Januari af beliepen f44.768.669 (v. j. f49.255.527), gemiddeld aantal kilometers in exploi tatie van 1 Jan. af 3429 (3557), dus ont vangst per dagkilometer f71.73 (f76.52). MOOIE OPDRACHT VOOR ONZE SCHEEPSBOUW. Aan de N.V. J. en K. Smit's scheeps werven 'te Kinderdijk is door de- 'Billiton Maatschappij' te 's-Gravenhage opgedra gen bet maken en leveren van een zeer groote zee-tinbaggermolen, die in Aug. 1937 gereed moet zijn, om te worden ge sleept naar Nederlandscb. Indië. Deze tinmolen, een der grootste ter wereld, zal de volgende hoofdafmetingen hebben: lengte 69.60 M., breedte 23 M, holte in de zijde 4 M., baggerdiepte 25 M. De „close connected" emmers hebben een inhoud van 400 liter. Als kracht bron dient een aan boord op te stellen Dieselcentrale. Deze opdracht gevoegd bij het nog onderhanden zijnde werk, w.o. twee 'dieselgedreven cutterzuigers voor de regeering van Argentinië, voorziet de werf voor geruimen tijd van werk. ZORG VOOR JEUGDIGE PREVENTIEF GEDETINEERDEN. Bezwaren tegen concentratie in bepaalde huizen van bewaring. Op de vragen van bet Tweede Kamer lid mej. J. M. J. A. Medj'er betreffende jeugdige preventief gedetineerden, bet plaatsen in buizen van bewaring van on herroepelijk veroordeelde passanten en ingebruikstelling van de jeugdgevangenis te Zutphen, beeft de minister van Justi tie o.a. geantwoord, dat gelet op de bij' een onderzoek in de zeven voornaamste bui-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1