Critiseeren en probeeren. Gaat U met vacantie Uit de Provincie Kerknieuws Onderwijs. Geme lijk is te achten heeft de ambtenaar ge zegd, dat onder dergelijke omstandighe den belastingverlaging langer op zich zou kunnen laten wachten; voorts dat ver scheidene steun-fraudezaken ten parkette inkwamen. Dat zoo het volk geparasi teerd wordt, is door het parket niet be- weord. Over de gebreken van de controle op de steunverleening en de gevolgen daar van heeft het parket zich niet uitgelaten. HANDELSVERKEER MET SPANJE. Waarschuwing tegen riskante transacties. Naar aanleiding van berichten, dat verschillende importeurs van Spaansche Zuidvruchten hun toekomstige betalings verplichtingen deels reeds thans, lang voor het importseizoen, 'bij wijze van vooruitbetaling voldoen, deels reeds thans daarvoor compensatietransacties sluiten, wordt van bevoegde zijde de aan dacht gevestigd op de risico's, die aan dergelijke transacties verbonden zijn. Gewezen wordt op de mogelijkheid, dat indien te zijner tijd inderdaad een clearing tot stand mocht komen, derge lijke transacties niet zouden kunnen wor den erkend en dat ontheffng van de ver plichting tot betaling in de clearing op grond van voor de inwerkingtreding van een eventueele clearing gesloten overeen komsten niet in overweging zou kunnen worden genomen. In zoodanig geval zou dus de mogelijkheid bestaan, dat de in voer werd geweigerd, tenzij opnieuw werd betaald. HET NIEUWE RIJWIELPLAATJE. Met ingang van 23 Juli a.s. zullen op de kantoren der posterijen verkrijgbaar zijn de rijwielbelastingmenken voor de periode 1 Aug. 1936 tot en met 31 Juli 1937. Binnen enkele dagen zullen dus de tienduizenden wielrijders en wielrijdsters in ons land, zich naar de postkantoren begeven om een nieuw belastingplaatje voor het tijdvak 1 Aug. 19361 Aug. '37 te koopen. Belastingambtenaren staan klaar om een begin te maken met hun inspectietocht of iedereen aan zijn be lastingplicht voldaan heeft. Om de vergeetachtigen echter in de ge legenheid te stellen hun fout goed te ma ken, 'heeft de minister van Financiën be paald, dat zij, die na 1 Augustus nog geen belastingplaatje hebben, niet direct bekeurd zullen worden., Dat „tb-uiten- kansje" duurt tot en met 8 Aug. Na dezen datum gaan allen, die nog niet in het bezit van een plaatje zijn, definitief op den bon I DE BEWAPENING ONZER INFANTERIE. Goedkoopere patroontrommels. De Minister van Defensie heeft, naar het „Vaderland" verneemt, besloten, dat voortaan de sectie infanterie, die thans uit twee mitrailleurgroepen en een geweer- groep bestaat, uit drie mitrailleurgroepen zal bestaan. De compagnie zal dus in de toekomst over 12, in plaats van 8 lichte mitrailleurs beschikken. Binnenkort zul len de wijzigingen, welke op tactisch ge bied van deze reorganisatie het gevolg zijn, het licht zien. Verder is het de bedoeling de patroon trommels, bevattende 97 scherpe patro nen no. 1, te vervangen door kleinere en lichte van goedkoop materiaal. Dit heeft bovendien het voordeel, dat alle munitie voor de lichte mitrailleurs reeds van te voren in 'die goedkoope trommels kan worden verpakt, zoodat het vullen van trommels op het gevechtsveld onnoodig wordt. FEDERATIE VAN CHR. HIST. JONGERENGROEPEN. De heer Krijger over Art. 36 D'e Federatie van Ghr. Hist. Jongeren groepen heeft Zaterdag en Zondag haar algemeene vergadering met een daaraan verbonden conferentie op „Landszegen" te Doorn gehouden. In de algemeene vergadering van Zater dagmiddag sprak Mr J. W. N. Doornbos, voorzitter van de Federatie een openings woord. Zoowel de voorzitter als de secre taris, de heer A. Fortgens, van Voorscho ten, constateerden een grooten groei van de Jongerenbeweging in het afgeloopen jaar. Op voorstel van Mr Doornbos zond de vergadering een telegram van aanhanke lijkheid aan de Koningin. D'e periodiek af tredende bestuursleden werden herkozen. In de vacature H. Duiker werd gekozen Mej. S. J. Straub te Kloetinge. Zaterdagavond ging de algemeene ver gadering over in een conferentie. De voor zitter van de Unie, Jhr Mr 'D. J. de Geer, was daarbij aanwezig. De heer G. Chr. D'un, inspecteur Lager Onderwijs te Alk maar, sprak over het Lager Onderwijs vraagstuk. 'Het laat de Unie niet onverschillig, al dus betoogde spr., hoe het met het open baar onderwijs gaat. De Unie wensoht ook uitstekende Openbare scholen. Ook tegen over de tienduizenden kinderen van de openbare scholen heeft de Unie een taak. Krachtig is haar verzet tegen het „stuk maken" van de openbare school. In een gloedvolle rede heeft Jhr De Geer deze woorden onderstreept. Hij tee- kende scherp het typisch christelijk histou rische standpunt in deze kwestie, wijzende op de verschillen met andere partijen van rechts. Zondagmiddag sprak de heer J. M. Krijger Jr, Tweede Kamerlid te Vriezen- veen, over art. 36 van de Ned. Geloofsbe lijdenis. De overheid, aldus spr., moet den booze straffen en den goede beschermen, hét booze beteugelen en hét goede bevorderen. Art, 86 geeft wel aan de machtsmidde len daarvoor, maar niet de wijze waarop. De geschiedenis van de belijdenis en de slotalinea van art. 36 rechtvaardigen de opvatting, dat die wijze, zooal niet geheel afhankelijk is van, dan toch verband houdt met de omstandigheden. De toe stand van kerk en staat kan het noodza kelijk maken, dat de overheid zich geheel of ten deele van dit terrein terugtrekt. Art. 36 staat diametraal tegenover de beginselen van de Fransche revolutie, van liberalisme, radicalisme, socialisme, com munisme, anarchisme, nihilisme, fascis me, nat. socialisme en neutraliteit. Dit beteekent o.m., dat de Bijbel tot heerschappij kome, gelijk in de kerk, zóó ook in den staat en in de school. Art. 36 weert af terugdringing van de religie tot het terrein uitsluitend van de binnenkamer. Art. 36 is christo-centrisch. Het vindt tenslotte ten volle uitdrukking in het program van beginselen der Ghr. Hist. Unie. CONTINGENTEERING VAN DEN INVOER VAN STEENKOLEN. Afdeelingsonderzoek van de Eerste Kamer Bij het afdeelingsonderzoek der Eerste Kamer van het ontwerp van wet tot rege ling van den invoer van kolen, verklaar den eenige leden in beginsel tegen de con- tingenteering van steenkolen geen be zwaar te hebben, doch over de w ij z e van uitvoering der regeling en kele opmerkingen te moeten maken. Zoo wenschten zij in de eerste plaats te wijzen op de klacht van verschillende importeurs van buitenlandsche kolen, dat de toewijzing der invoerconsenten, niet met de noodige deskundigheid geschiedt en niet steeds voldoende rekening wordt gehouden met de positie, die deze impor teurs vroeger bij den invoer van steenko len hebben vervuld. Voorts betreurden deze leden, dat, ter wijl de binnenlandsche prijzen nog vrij hoog blijven, de vrachtbesparing op de kolen tengevolge van de opening van het Julianakanaal grootendeels komt ten bate der Limburgsche mijnen, zonder dat de consumenten daarvan profiteeren. Ten slotte hadden zij bezwaar tegen de werkwijze van de kolencommissie, die de klachten der verbruikers heeft te onder zoeken. Het duurt n.l. soms drie maan den of langer, voordat over de aanhangig gemaakte vragen wordt beslist. In deze commissie zijn trouwens de consumenten niet voldoende vertegenwoordigd. Andere leden spraken er hun leedwezen over uit, dat de industrie en de andere verbruikers ten gevolge van den steun aan het mijnbedrijf voor hun kolen ette lijke millioenen guldens te veel moeten be talen, terwijl van vermindering der pro ductie ten deze, in tegenstelling met vele andere industrieën, geen sprake is, hoe wel de afzet naar het buitenland belang rijk is ingekrompen en het binnenland dus nu die kolen tegen hoogen prijs moet op nemen. Sommige leden stelden de vraag, waar om het rapport, dat reeds geruimen tijd geleden door oud-minister Verschuur in opdracht van de regeering is samenge steld, nog niet is verschenen. DE VIERDAAGSCHE. Vanmorgen begonnen. De openings plechtigheid. Gisteravond is de Vierdaagsche ingezet met de traditioneele vlaggenparade op het Molenveld te Nijmegen. Om ongeveer half vijf gaf dvj leider van het vierdaagsche wandelfestijn, kapitein Breunese, den hoornblazer een teeken. D'e trompet werd gestoken, korte com mando's weerklonken en met een knet terende roffel zetten de tambours en pij1- pers uit Den Helder een klinkende Bra- bangonne in. Statig rees de Belgische vlag omhoog, om even later gevolgd te worden door de Duitsche, de Engelsche, de Fransche en de Nederlandsche vanen. Tot slot klonk het populaire Vierdaag sche lied en als laatste in de kleurrijke rij, werd de groene, met oranje banden doorkruiste N.B.L.O.-vlag geheschen. D'e tamboers en pijpers roffelden en bliezen een flinke marsch, en stapten rond het veld. In lange rij defileerden de tippelaars langs de vele burgerlijke en militaire autoriteiten. Des avonds trokken de wandelaars de stad in, waar vooral de koetjes van de Zuivelpropagandaweek de aandacht trok ken. Het crisiszuivelbureau heeft zijn kans waargenomen en de breede Nijmeeg- sche singels herschapen in een zuivel- weg, waar groote duidelijke spreuken en afbeeldingen èn stadgenoot èn vreemde ling de bijzondere verdiensten van het edele drietal, „boter, melk en kaas" in prenten. Om vier uur vanmorgen was het reveille en om vijf uur marcheerden de eerste ploegen uit. GOEDKOOPERE TELEGRAMMEN VOOR NEDERL.-INDIE. Holland-Radio voert een nieuwe categorie in. Met ingang van 1 October zullen de volgende tariefsverlagingen worden inge voerd in het verkeer met N. O.-Indië: Gewone telegrammen: prijs per woord f 1.20 (thans fl.50). G.D.E.-telegrammen: prijs per woord f 0.72 met een minimum van 5 woorden (thans f 0.90). L.G.-telegrammen: prijs per woord f 0.60 (thans f 0.75), boven de honderd woorden f0.40 per woord (thans f0.47). D.L.T.-telegrammen: prijs per woord f 0.40, met een minimum van 25 woorden (thans f 0.47). Voorts wordt via Holland-Radio een nieuwe categorie-telegrammen ingevoerd en wel: Nationale telegrammen: prijs per woord f0.20, met een minimum van 20 woor den. Laatstgenoemde telegrammen moeten de betaalde dienstaanwijzing „N.A.T." diagen. Op dozo telegrammen zullen ove rigens de bepalingen van kracht zijn,^ w°lke thans voor brieftelegrammen (D.L.T.) gelden. naar bosch en heide, zee en strand? Ver zuim dan toch vooral niet AMILDA- zonnebruin-crême mede te nemen. Deze beschermt tegen vervellen en zonnebrand en bevordert tevens een snelle, mooie natuurlijke huidbruining, óók bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct., Tube 60 ct., Doos 50 en 25 cent. (Adv.) Middelburg. De politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen zekeren G. uit Koudekerke, die in een voor het publiek toegankelijke localiteit een browning bij zich droeg. Het vuurwapen is in beslag genomen. De tuinbouwvereeniging ,,'t Cen trum" besloot collectief in te zenden op de van 12 tot 18 Augustus in St. Joris te houden tentoonstelling van bloemen enz. Dte op Donderdagavond a.s. bepaal de uitvoering van hetmuziekkorps „Excelsior" op het Molenwater, is tot la ter uitgesteld. Vlissingen. Kunstkring het Zuiden. Ten stadhuize alhier verga derde Maandagmiddag de Kunstkring het Zuiden. In 1935 zijn twee tentoonstellin gen gehouden, die samen door 3721 be langstellenden zijn bezocht. De eerste ten toonstelling, op 20 Juli geopend, omvatte werken van Mevr. Dieleman, Mevr. Hen- drikx, Mevr. van Swogchem en de heeren Vaarzon Morel, De Vries, Weststrate, Mei- se en Maandag. De tweede tentoonstelling was een jubi leumtentoonstelling ter eere van den 70- sten jaardag van Jacobs, de ziel der ver- eeniging. Het verslag werd goedgekeurd. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren Mr P. Dieleman en M. Laernoes. Dit jaar zullen tusschen 30 Juli en 10 September twee tentoonstellingen wor den gehouden. De eerste zal op 29 Juli door burgemeester Van Wo-elderen wor den geopend. "Werkloosheid. Bij de arbeidsbeurs sKeg het aantal ingeschre venen van 682 tot 727, van wie 63 bij de werkverschaffing te werk zijn gesteld. Maandag geraakte een 17-jarig meisje in de Engelsche kade, die tenge volge van de eb zeer weinig water bevatte. Het meisje kwam op de steenen terecht en werd verwond, doch kon zelf nog langs een laddertje naar boven klimmen. Brand in een bioscoop te Vlissingen. Gisteravond te om streeks 10 uur is tijdens de voorstelling brand ontstaan in de filmcabine van het Luxor-theater te Vlissingen. D'e voorstelling werd onmiddellijk on derbroken en de bioscoop ontruimd. De brandende film ontwikkelde een zware rook, welke naar buiten puilde, zoodat het publiek, dat in verband met de kermis talrijk was, van alle zijden toestroomde. Men is er in geslaagd het vuur te be perken tot de cabine, welke echter geheel is uitgebrand. Het geheele programma circa 6000 meter film is verbrand. De projectie toestellen werden zeer ernstig beschadigd. Goes. Naar wij vernemen heeft de 'heer J. Laport zijn benoeming tot lid van den Gemeenteraad aangenomen. Wemeldinge. Met ingang van 1 Aug. a.s. is op verzoek in gelijke betrekking overgeplaatst de sluisknecht J. Schouten van Veere naar hier. lerseke. Zaterdag gaven de gymnastiek- vereen. V.Z.O.S. en de voetbalver. „ler seke" een openbare demonstratie tot doel hebbende meer belangstelling te wekken bijl het publiek. Hieraan waren verbonden de club wedstrijden om 'het clubkampioen schap voor hardloopen: 100 M.: P. van IJsendijik le; 200 M.: J. Bom le; 400 M.: F. Paauwe le; 1500 M.: P. Dronkers le. Als clubkampioenen eindigden met een gelijk aantal punten de heeren W. Pieterse en L. Bom, idem junioren D. van Stee. De beker voor estafetteloopen tusschen V.Z.O.S. en lerseke, die reeds twee jaar in het bezit van lerseke was, is nu defi nitief in 't bezit van deze vereeniging overgegaan, daar ziji voor de derde maal won. Voor lerseke liepen de heeren J. Bom, W. Pieterse, P. van IJseldijk en J. Nol et. Voor V.Z.O.S. liepen de heeren M. Nieuwenhuizen, P. Pekaar, Joh. Paauwe en W. Goeman. Driewegen. Het verleden week "Woens dag bij de burgemeesters-installatie we gens het slechte weer in duigen gevallen kinderfeest, vond Zaterdagavond plaats onder groote belangstelling der bevolking. St Laurens. Gemeenteraad. Maandag vergaderde de Raad. Afwezig met kennisgeving dhr Hamelink. Uit de ingekomen stukken bleek,, dal. voor leerlingen uit deze gemeente, dm in 1935 de R. H. B. S. hebben bezocht f 1362 moet worden betaald, dat de kosten inge volge art. 86 der L. O.-wet aan de ge meente Serooskerke over 1934 hebben be dragen f22,27 en dat in het tekort van den Vee- en Vleeschkeuringsdienst van den kring Middelburg over 1035 f 146,07 moet worden bijgedragen. De voorzitter deelde mede, dat met het gemeentebestuur van Middelburg bespre kingen plaats hebben om to trachten te komon tot een sluitende exploitatie van dezen dienst. Dhr Riemens vraagt, of tegen de vol gende raadsvergadering een overzicht zou kunnen worden gegeven van het verloop van de verleden jaar vastgestelde regeling van de werkverschaffing en loontoeslag, hetgeen de voorzitter toezegt. In verband met het verzoek van het be stuur van de school met den Bijbel om een uitkeering te ontvangen van 80 pet. van de geschatte waarde van de beide lokalen, stellen B. en W. voor een bedrag van f 4680 aan dit bestuur uit te keeren. Ter besparing van rente stellen zij voor, geen geldleening aan te gaan, doch zoo lang dit mogelijk is, dit bedrag uit de kas middelen te verstrekken. Dhr Riemens vraagt, of de gemeente verplicht is deze uitkeering toe te staan en of zoowel de gemeente als de school voordeel hebben bij deze transactie. De voorzitter antwoordt, dat, indien het schoolbestuur zijn aanvraag vóór 1 Aug. a.s. heeft ingediend, de gemeente het ver zoek moet inwilligen en dat naar zijn meening het in beider belang is, dat deze uitkeering plaats vindt; de gemeente komt thans af van de altijd durende jaarlijksche vergoeding en dat brengt haar na verloop van jaren dus voordeel aan, terwijl de schoolvan een drukkende kapitaalslast wordt ontheven. In verband met de nieuwe voorschriften betreffende de bevolkingsboekhouding, wordt een verordening op de heffing en op de invordering van een vergoeding voor het verstrekken van ioliehingen of opga ven uit het bevolkingsregister vastgesteld. Voorts werd besloten aan H. M de Ko ningin ontheffing te vragen van de ver plichting om een capitulantenverordeniog vast te stellen, aangezien naar het oordeel van B. en W. daarvoor in deze gi-mcente geen betrekkingen in aanmerking komen D'e rekening der gemeente over 1935 wordt vastgesteld voor wat betreft den ge wonen dienst op f 34813,39 ontvangsten, £29.452,43 uitgaven, alzoo een batig sal do van f 5360,96 en voor den kapitaal- dienst op f 450 in ontvangst en uitgaaf. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bij vooruitbetaling. Voetbal. Chr. Nederl. Voetbalbond, Afd. XIII. Uitslagen competitiewedstrijden 18 Juli: le klasse: 'OlympiaS.D.O. I 15. 2e klasse: Unitas IID.S.C n.o.g. Eindstand le klasse: Olympia I 8 6 0 2 S. D. O. I 8 4 0 4 Unitas I 8 4 0 4 R.O.H.D.A. 8 3 14 K. V. V. 8 2 15 Olympia te Goes kampioen. 'Stand 2e klasse 12 2721 8 19—18 8 16—22 7 21—15 5 15—22 Nieuwdorp S. D. 0. II Unitas II V. I. O. S. D. 'S. C. 8 7 8 4 7 2 8 1 7 2 0 15 35—12 3 9 23—19 2 7 14—17 6 1 14—36 5 2 15—17 V.I.O.S. en D.S.C. hebben elk 2 ver- liespunten. Nieuwdorp kampioen en promoveert dus naar de le klasse, terwijl K.V.V. de gradeert naar de 2e klasse. Colijnsplaat. D'e v.v. G.V.V. speelde Za terdagavond op het terrein bij den heer D'ees tegen de v.v. Bruinisse. Uitslag O0. Oostkapelle. Zaterdagmiddag speelde O'ostkapelle I een vriendachappelijken wedstrijd tegen I.D.O.A. militairenclub te Middelburg. Ruststand 01. Eindstand 02 in het voordeel van I.D.O.A. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te D'e Wilp, J. Molijn, cand te Franeker. Aangenomen naar Haarlem (Vereen. Vrijiz. Herv.), G. H. Mol van Charante te Borger. Ghr. Geref. Gemeente. Drietal te Kornhorn, I. de Bruyne, cand. te Zwolle, J. Kampman, cand. te Ommen en D. v. Wilsum, cand. te Soest- dijk. Tweetal te D'edemsvaart en Lutten, J. Kampman, cand. te Ommen en W. A. Zij- lema, cand. te Bedum. Beroepen te D'rachten, J. P. Geels, cand. te Apeldoorn. N e d. H e r v. K e r k. Op 1 Juli wa ren van de 1680 predikantsplaatsen bij de Nederl. Herv. Kerk 292 vacant, dat is één meer dan op 1 Januari dezes jaars. In Gelderland zijn vacant 50, in Zuid- Holland 42, in Noord-Holland 50, in Zeeland 17, in Utrecht 15, in Friesland 49, in Overijssel 12, in Groningen 35, in Noord-Brabant 13, in Limburg 3 en in D'rente 6 predikantsplaatsen. Eindexamen R. H. B. S. te Terneuzen. Geslaagd: Ja Ga Dees, J. Huijssen, Aa Ja van Pienbroek, G. van Strien, La Aa Vellekoop en J. J. Wester hof te Terneuzen; F. J. Breepoel, P. de Putter en G. Smies te Axel, G. L. Colsen te Tér Hole, J. S. Hermanides te Hulst. Nat. Ver. van Leeraren in „Stenografie Groote". Vrijdag 17 en Zaterdag 18 Juli heeft bovengenoemde vereeniging te Middel- Een van de roode wethouders van Rot terdam, de heer De Zeeuw, heeft dezer dagen een zeer juiste opmerking gemaakt. Togenover een dor communistische le den die voor het werk van B. en W. niets had dan critiek, wees hij er op, dat hij die critiseert het gemakkelijker heeft, dan hij die probeert. Deze roode wethouder spreekt uit erva ring. In het critiseeren heeft hij zich onder het vorige college van B. en W. een mees ter getoond. En niet minder bij de laatste raadsverkiezingen toen, door beurtelings met critiek en beloften te werken, de kie zers in het roode vangnet werden gelokt. Maar nu komen de moeilijkheden. Nu moet er geprobeerd worden. En nu blijkt, dat het probeeren heel wat moeilijker is dan het critiseeren. Dit is een zoo bekende waarheid, dat het eigenlijk overbodig kan worden geacht daarop de aandacht te vestigen. Maar bet is een waarheid die in on zen tijd toch al te veel over het hoofd wordt gezien. Er zijn kranten, die druipen van critiek op wat de Regeering doet. En in vergade ringen, op de markt en in den trein, zijn de criticasters ook voortdurend in de weer. Ziji hebben een gemakkelijke en vaak ook wel dankbare taak. Maar o wee, als die mannen, die zoo sterk zijn in 't critiseeren, eens in de ge legenheid werden gesteld om te probee ren. Wat zou 't een jammerlijke mislukking worden. Wij mogen dankbaar zijn dat we in de zen veelbewogen tijd een Kabinet hebben dat onder leiding van Dr Colijn, ondanks alle critiek, rustig doorgaat om voor land en volk het goede te zoeken. Het kan niet alles bereiken. Het kan niet met een handomdraaien aan de crisis en wat daaraan vastzit een einde maken. Maar wie onbevangen oordeelt, zal moeten erkennen dat het probeeren on danks zoovele tegenwerkende factoren, toch tot goede resultaten heeft geleid. En die zal ook niet het oor leenen aan hen, die in plaats van mee te werken en steun te verleenen, niets anders en beters weten te doen dan maar altijd te criti- burg en Vlissingen examen afgenomen in stenografie en machineschrijven. Voor het examen voor steno-typist (e) hadden zich aangegeven 12 candidaten, van wie er 2 werden afgewezen. Ge slaagd de dames: H. de Kat, M. W. Post, J. Rabbeis, R. J. Hamers, allen te Vlis singen; G. de Munck te Middelburg; en de heeren C. Gillissen, G. J. Provoost, beiden te Vlissingen; J. A. Baan, G. J. Versluys, beiden te Middelburg en W. J. van Pienbroek te Terneuzen. De laatste kreeg bet diploma voor ty pen met lof. Voor typiste slaagde verder nog mej. F. Rijkaard te Middelburg, terwijl 1 can didate voor kantoorstenografie weid af gewezen. Voor kantoor-stenografie voor de Dtrit- sche taal (100 1. per min.) slaagden 5 candidaten, waarvan 1 met lof, n.l. mej. H. M. de Kat te Vlissingen. Verder de dames: A. M. J. Ravelli en G. D'ekker, beiden te Vlissingen; I. Koens te Oost- Souburg en Joha. M. van den Boudt te Middelburg. Voor de Engelsche taal de dames: I. Koens te Oost-Souburg met lof; A. M. G. Brakman en Joha. M. van den Boudt beiden te Middelburg en G. Dek ker en H. M. de Kat beiden te Vlissin gen. Verder verwierven de dames G. A. Rij- keboer en N. Halting beiden te Vlissin gen, bet diploma voor particulier-secre taresse en mej. J. Minderhout te Vlissin gen dat voor stenografie in de Fransche taal (100 1. p. min.). Schoolraad. Het hoofdbestuur der Vereeniging van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland en de overzeesc'he gewesten, heeft, in plaats van den heer J. Hobma te Utrecht, benoemd tot lid van den Schoolraad voor de scholen met den Bij bel den beer P. v. Aalten te Arnhem. De neutrale schoolver- eeniging te Bergen op Zoom. Bij Kon. Besluit is beschikt op het beroep ingesteld door het Bestuur der Bergen op Zoomsehe neutrale sehoolvereeniging te gen de beslissing van den minister van onderwijs, van 29 Februari, waarbij is bepaald, dat bij de vaststelling van bet bedrag der vergoeding, bedoeld in het eer ste lid van artikel 101 der lager onder wijswet 1920, over 1936, de eenige open bare school te Bergen op Zoom buiten aanmerking zal worden gelaten. De Kroon heeft nu dit besluit van den minister van onderwijs vernietigd, op overweging o.a., dat het enkele feit, dat het leerlingental der openbare lagere school te Bergen op Zoom terug loopt en deze school in '35 door gemiddeld slechts 35 kinderen werd bezocht, niet kan wor den aangemerkt als een bijzondere om standigheid, op grond waarvan aan art. 7 le lid, der gewijzigde wet van 4 Augustus 1933 toepassing zou moeten worden ge geven en voorts, dat, al mogen de.,ge meentelijke vergoedingen hooger zijn dan noodig is tot dekking van de exploitatie kosten der bijzondere schoolbesturen daar tegenover staat, dat deze schoolbesturen, blijkens ingewonnen ambtsberichten steeds de noodige zuinigheid hebben betracht en over de jaren 1922 tot en met 1933 bij de ■driejaarlij'ksche verrekening belangrijke bedragen in de gemeentekas hebben terug gestort. gei da' gepl Naa en han ziji m LEGAAT V HUF Waardevolle b( Wijlen prof heeft aan het de wetenschap gaat vermaakt staande uit ache handsclir Staat geschenke dering van duwe Snouck behouden) theek van de Do omvang schenking laat vaststellen, bliothecaris Oostersche meling bij leven ben gezion, schriften en Dó regeering dit waardevoll aan mevrouw mededeeling ge B| burgemeester Honderden b len opgemaakt gemeen tebestuu auto-ongeluk o op bun laatster Telegrammer van deelnemini van burgemees van Minister di ker de Bruine, ningin in Dren van Delft, ger heeft gewei ties en partieul stellenden war bouw samenge: de lijkdienst wi Ds O. S. Jell te Beilen, leidd 'De waarnem Gerrits, voerde door vele ande Nadat de aa schreden ware brengen werd buiten gedragei stoet uitgeleide van de gemeen lie en belangsti genwoordig te ling te Doezurr De anderen 1 waar opnieuw beid plaats 'ha werd een lijkd D'e Ridder, voo testantenbond, der Eleveld. hier buitengew Aan de groe ook namens de Aan den voe kerktorentje o zijn gehoor gemeester gisti Tal van autc Een vriend ledene namen wijze afscheid De pol te A b c o u kennis te nem derspers" mei partij te Abco en S. D. A. P. voorproefje te straks bij de der N. S. B. het zoover is, de maatregelei Wij lezen da „De schilde, sche partijfede op den weg va de opschriften te voren op i commentaar onder bet c verzekering: Gedurende inzittenden in de ga oogenblik weer een stilgestaan, meer terug. Een half nooten een men plotseling motorrijders a als de inzitten' uniformeerd kappen, r auto's werden neergezet, zoot schilderploeg daardoor vei licht, terwijl ren. Van torrijders beide tro het uiten van houzeel", met ploertendooder t dit t( ops vai d j i reed opsc dc uo bo tg a ii i rijbrO' verb ijl d den troepen geen Een der auto, waarmet waren, en daarmee kon worden lijk had dracht De motor nog op hetzelfde ders op nooten bevonc aar met slo m or deze gekreg' motorrij lie; Ie onze i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 2