Uit de Provincie Elke vacantie-dag is er één! Kerknieuws Onderwijs. Nederland en België kan In velerlei zaken van wezenlijke waarde zijn. Tussohen beide landen zijn voorzeker nog concrete vraagstukken hangende, die een oplossing vragen. Deze naderbij te brengen, is de taak der diplomatie; die taak houdt voorzichtig beleid, geen over haasting in. Beter dan een regeling, die niet aan beide zijden van de gemeen schappelijke landsgrens als redelijk aan vaard zou worden, integendeel gevoelens van bitterheid wekken zou, is bestendiging van den tegenwoordigen toestand. Het moge van zelf spreken, aldus ver volgde jhr Tjarda, dat vertrouwelijkheid alleen bestaanbaar is bij volkomen eerbie diging over en weer van het wederzijd- sche staatsbestel. Ik denk hierbij aan het streven van sommigen in ons eigen va derland, die wanen, goed te doen door bij woord en geschrift bepaalde groepen aan te moedigen, die het aan de overzijde van de grens op het bestaan van den Belgi schen staat gemunt hebben, groepen, wier belangrijkheid hier te lande trouwens veelal grootelijks wordt overschat. Deze landgenooten dienen geen Nederlandsch belang. Ik denk bovendien aan anderen, even eens landgenooten, die weliswaar zich voor de uiterste dwaling van eerstbedoel- den hoedend in Belgische taaiaange legenheden een belangstelling aan den dag leggen, welke in bemoeizucht ont aardt. Gemeenschap van taal en cultuur is een bindmiddel, dat Nederland en Bel gië tot beiderzijdsch welzijn dienen kan. Voorwaarde voor deze heilzame werking is evenwel onthouding van inmenging in Belgische binnenlandsche politiek, niet slechts van de zijde der Nederlandsche Regeering dit moge vanzelfsprekend zijn i maar ook van de openbare mee ning in Nederland. De Scheldebeker zwemwedstrijd. Zaterdag heeft te Vlissingen de zesde Scheldebekerzwemwedstrijld plaats gehad, onder leiding van den Zeeuwschen Zwem- kring. Er was na de vele stormdagen nog een woelige zee en leeken vroegen zich af toe het mogelijk was nu van Breskens naar Vlissingen over te zwemmen. Dit is toch gedaan en wel zoo, dat alle 12 personen, die het eindpunt bereikten, dit deden bin nen den recordtijd van den heer Stener in 1934, die er toen 1 u. 28 min., 8,2 sec over deed. Er startten 5 dames en 9 heeren. Het starten had plaats te twee uur ter hoogte van Nieuwesluis en nog vóór half vier waren twaalf personen bij1 het eind punt, den springtoren bij het Vlissingsohe badstrand. De heeren T. N. van Domme len Jr. uit Hillegersberg en H. G. Ver steeg, eveneens aldaar, hadden het onder weg opgegeven. Als nr 1 kwam aan de heer G. Deane van Penguin-Swimmingclub te Londen in 1 u. 1 min. 52,5 sec.; 2. de heer Godwin van Shiverer's Swimmingclub te Brigton, in 1 u. 4 min. 20,8 sec.; derde de heer J. Stender te Hilversum van Dolfijn, Am sterdam 1 u. 6 min. 56,2 sec; vierde de heer A. Meijer van T.Z.V., te Tilburg in 1 u. 11 min. 19,4 sec.; vijfde mej. N. Roe lans van de R.D.Z. te Rotterdam in 1 u. 17 min. 8 sec. Nr. zes was de heer R. van Rel uit Sas van Gent in 1 u. 21 min. 37 sec., dit was dus de eerste Zeeuw. Zevende de heer T. M. v. Dommelen te Hillegersberg in 1 u. 23 min. 8 sec.; 8e de heer A. v. d. Meer, van de Haagsche Zwem- en Polo club, den Haag in 1 u. 23 min. 18 sec., ne gende mej. A. Bijlsterveld, Vlissingen 1 u. 23 min. 47 seo.; tiende de heer 0. van Loo, Middelburg 1 u. 25 min. 15 sec.,; elfde mej. R. Smits, Tilburg 1 u. 25 min. 16 sec. en twaalfde mej. L. Schol, Tilburg 1 u. 28 min. 3 sec. De meesten kwamen zeer frisch aan. Des avonds had in Grand Hotel Britan nia de prijsuitdeeling plaats bijl monde van den voorzitter van den zwemkring, burgemeester G. A. van Woelderen, die gelegenheid had op de mooie prestaties te wijzen. De eerst aangekomen dame, mej. Roe lans en de eerste Vlissingsche dame, mej. Bijsterveld, die nu vier maal heeft mede- gezwommen, hadden behalve haar prijs een bouquet van den burgemeester in ont vangst te nemen. Dr Staverman reikte zijn zilveren wisselschaal persoonlijk aan mej. Roelans uit en hoopte, dat zij) hem de volgende keer weer zal komen verde digen. Aan het slot heeft Dr Staverman hulde gebracht aan den heer Van Woelderen voor hetgeen deze voor den wedstrijd steeds doet en voor zijln groot optimisme. Bond van Ned. Gemeente-Ambtenaren. De Bond van Ned. Gemeente-Ambtena ren houdt op 3 Sept. zijn jaarvergadering in Middellurg, van waaruit een tiip naar Schouwen wordt ondernomen in extra- vliegtuigen en met andere vervoermidde len. Na een koffietafel in „Db Schouw- sche Boer'' en het K.L.M.-restaurant, volgt een rondrit over Schouwen, waarna 's avonds met de boot van Zierikzee wordt vertrokken. Auto door tram gegrepen. De auto van den assuradeur D. uit Goes reed Vrijdagmiddag aan den Tol te Wals oorden op weg naar den steiger. Aan de poort is het uitzicht slecht door geboomte en huizen. Een 'dieseltram van de Z. V. T. M. gTeep aldaar de auto en sleurde haar een 20-tal m- mee. De auto werd zwaar beschadigd. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. De marechaussee te Hontenisse heeft een onderzoek inge steld. Esperanto. De Esperantoolub „La Sudbevelanda Rondo" hield te G o e s haar laatste vergadering vóór de Zomer- vacantie, gepresideerd door Mej. A. G. Zellenrath. Voor de komende winter werd een voor- loopig werkprogramma opgemaakt. Be gin October zal de bekende esperantiste Mevr. Isbrücker uit Den Haag een propa- gandalezing met lichtbeelden houden, ter wijl het verder in de bedoeling ligt eon cursus volgens de bekende „Sceh"-metho- de te organiseeren. Middelburg. De paardenmarkt. De commissie voor de paardenmarkt, be staande uit de heeren G. Franse, F. J. Castel en J. Langebeeke beeft rapport uit gebracht over de op 25 Juni gehouden paardenmarkt. De commissie meldt, dat de verzetting van de paardenmarkt van 18 op 25 Juni geen moeilijkheden heeft opgeleverd, noch voor de landbouwers, noch voor de hande laars. Geen enkele klacht dienaangaande kwam de commissie ter oore. De aanvoer (354 stuks) was dan ook beduidend hoo- ger dan het vorig jaar (269) en er was een vrij goede kooplust. 'Rekening Godshuizen. De rekening 1935 van de Godshuizen is aan den Raad toegezonden. Zij wijst een kwaad slot aan van f 43.270,13 bij een raming van f 48.764,95. Het bestuur ver zoekt dit bedrag, dat dus meer dan f 5000 medevalt, ter beschikking te sitellen. De gymnastiekvereeniging .Achilles" •heeft Zaterdagmiddag met ongeveer 160 leden en adspiranten een uitvoering gege ven op 'het buiten van de beschermvrouwe Mevr. Hoegen van Hoogelande-Bavis, die allen gul heeft onthaald. De uitvoering, die afgewisseld werd door het muziekgezelschap „E. M. M." van Serooskerke, is in alle opzichten een succes geworden. Vlissingen. De malversaties bij het Plaatselijk Grisis-Co- mité-Vlissingen. De beer L., ad junct-commies ten stadbuize en secreta ris van bet Plaatselijk Crisis-Comité al hier is door den burgemeester ontheven van zijn functie als secretaris van ge noemd comité. Tot secretaris van het Plaatselijk Cri- sisi-Gomitó is benoemd de beer J. van Leeuwen, ambtenaar alhier. De commissaris van politie heeft ten Stadhuize beslag gelegd op de admini stratie van het Plaatselijk Crisis-Comité. Voorts heeft de rech ter-commissaris een bevel tot voorloopige inhechtenisne ming uitgevaardigd tegen den heer L., voormalig secretaris van genoemd comité. Goes. Bond van Zaterdagvliegers „De Roode Doffer". Uitslag der vlucht vanaf Weer op 18 Juli 1936. Afstand tot Goes 129,470 km. met sterke Zuidelijke wind. Prijswinnaars als volgt: 1, 15, P. van Loo, Wolfaartsdijk; 2, 7, 8, 13, 14, Gebr. Bakker; 3, 4, 18, G. de Hond; 5, Gebr. Knuist; 6, 9, 17, Koppejan-Roose; 10, 11, 12, A. Harinck; 16, A. A. Some. De heer C. Kole, lid der Goesche Honden-dressuurclub, behaalde Zaterdag 18 Juli, op de groote politie-hondenkeuring van de KNPV te Vlissingen, het voor- loopig certificaat met 240 punten, met zijn B. Herder „Oscar". Driewegen. Met ingang van 20 Juli a.s. is tot volontair ter secretarie dezer ge meente benoemd dhr J. van Oosten Mz., alhier. Kruiningen. Zaterdagnamiddag hield de Hoepelvereen. „De Nieuwstraat" haar jaarlijksche wedstrijd waarvoor vele geld prijzen en kunstvoorwerpen door de bur gerij waren gegeven. Er was veel belang stelling om de 52 deelnemers te zien kam pen om de te behalen lauweren. Uitslag: Kinderen van 35 jaar, 2 ronden, pl.m. 650 M.: Ie M. Saaman, 2e J. Kanaar, 3e G. v. Paasschen enz. Van 69 jaar, 4 ronden, 1300 M.: Ie B. Dek, 2e D. v. Nieuwenhuize, 3c J. Paauwe, 4e J. v. d. Parel enz. Van 1012 jaar, 6 ronden, 1950 M.: Ie G. Blaauwkamer, 2e Chr. v. Paasschen, 3e P. Jansen, 4e M. de Jonge enz. Van 12!44 jaar, 8 ronden, 2600 M.: Ie J. Waverijn, 2e Joh Bauer, 3e Jan Po- leij enz. Hansweeri. Geen prettige ont vangst. Men schrijft ons: Vrijdagna middag is hier in de buitenhaven aan gekomen een Engelsch motorjacht. De op varenden bezochten ons dorp en deden hier en daar hun inkoopen. Zaterdag middag verschenen de gemeenteveld wachter, twee marechaussee's en een kommies, welke zich aan boord van het jacht begaven. Na circa 2 uur aan boord te zijn geweest en alles doorzocht te heb ben werden twee dames aan den wal gebracht. Nadat deze nog een tijd lang verhoord waren, werden ze vrij ge laten en terug naar boord gebracht. Uit ergernis hebben de opvarenden direct den motor aangezet en Hansweert verlaten. Ondanks het slechte getij en harden wind vertrokken ze naar Antwerpen waar ze vermoedelijk een guller ontvangst zullen hebben. Zondagnamiddag te 6 uur werd door de marechaussees te Hansweert proces verbaal opgemaakt tegerf en vischtuig in beslag genomen van eenige personen, welke reeds dagen lang het kanaal bij Schore afvischten, terwijl de auto den ge- heelen dag tot hinder van anderen op den openbaren weg stond. Zondag had ze er 13 uur gestaan. De klacht werd ingediend door den pachter van het vischwater. De auto had een Belgisch nummer. lerseke. Mosselen voor de in dustrie. Naar wijl vernemen moeten ook dit seizoen voor industrieele doel einden weder niet minder dan l.BOO.OOO kg mosselen worden gekookt en gepeld. Postduivenvereen. „Be Noordster", wedvlucht Bordeaux, afstand 815 K.M. Los Donderdag 1 uur. 1. M. de Koeyer, 2, 5, 6 A. Pols, 3 P. Lindenberg, 4, 7 G. J. van Es, 8, 9, 12, 13 D. Sonke, Waarde, 10 M, Minnaard, 11 H. J. Sentze, Rilland. Aankomst le duif 5.12.17, laatste 9.50 u. Vrijdag. Hoogstwaarschijnlijk is de eer ste prijswinnaar van M. de Koeyer, ook le nationaal. Postduivenvereen. „De Noordster". Wedvlucht Weert. Los Zaterdag 1 uur. 1. Joh. Ram Zn., 2, 10, 14, 15, 17, 18 A. Pols, 3 G. R. van Os, 4, 13, 19 G. J. van Es, 5, 8, 9 C. J. de Waal, 6, 7 P. Tol- hoek, 11, 12 Ph. van Os, 10 J. Zoetewey, 20 M. de Koeyer. Aankomst eerste duif 3.17.34, laatste 3.43.39 u. Arnemuiden. Gemeenteraad. Vrij dagavond vergaderde de Gemeenteraad. Medegedeeld wordt: dat den burgemees ter een verlof is toegestaan van 3 tot 31 Augustus; dat de Vleeschkeurings- dienst een verlies over 1935 heeft van f266. Ontheffing zal worden gevraagd voor de uitvoering der capitulantenwet, aan gezien hier in de gemeente geen geval len zijn waarop genoemde wet betrekking heeft. De uitgifte van gemeentegrond in erf pacht aan dhr Maelsaeke, groot 500 Ma k f 0,08 per Ma plus vergoeding van f50 aan rioleeringskosten, wordt goedgekeurd. Een verzoek van P. Janse om ver mindering van pacht voor de Dokweide, wordt toegestaan. Er zal f20 in minde ring worden gebracht. De commissie van toezicht ophetL.O. wordt opgeheven. Om te voldoen aan de uitkeering der Bijz. lagere school volgens art. 205 der L.O.-wet 1920 wordt besloten een leening aan te gaan, af te lossen in 20 jaren. Een verzoek tot pachten van hetvisch- recht in gemeentewater wordt aangehou den tot het uit de pacht kan worden ge nomen van den tegenwoordigen pachter. Een verzoek om restitutie te verleenen op de ziekenfondspremiën van steun- trekkenden, wordt aangehouden tot de begrooting 1937. Bij de rondvraag vestigen de heeren Puijpe en Janse de aandacht op de ge leverde macadam en vragen of deze zoo besteld is. H.i. is deze te grof, Weth. Franse zegt, dat ze nog wel mge zal vallen. Dhr J. van Belzen merkt betreffende de verzwegen inkomsten der visschers, op, dat dit bedrag toch niet geheel een verlies is voor de gemeente. Spr. heeft van verschillende schippers vernomen, dat zij de besomming der visch zeker hebben opgegeven. Weth. Schuit zet uiteen, dat door hem is gezegd, dat de totale opgave der schippers was f 5052. In deze opgaven zijn alle besommingen begrepen van: consumptie- en pellerij garnalen, van puf, van de ontvangsten uit Engeland en ook die van visch, doch bij de controle bleek, dat er aan con sumptie-, pellerij-garnalen en puf besomd was f5409. Hierbij kan dus nog gevoegd worden de opbrengt van de visch en van de naar Engeland gezonden 13678 kilo garnalen. Spr. raadt den heer van Bel zen c.a. aan zich met hun critiek op de steunverleening der visschers wat voor zichtig te zijn, want wat zij in de vorige vergadering hebben afgebroken is tot heden door B. en W. nog niet geheel her steld kunnen worden. Dhr Polderdijk vraagt naar de werk zaamheden aan den kanaaldijk voor aahvoer van suikerbieten enz. waarop de voorzitter antwoordt, dat door B. en W. al het mogelijke is gedaan. Wij moe ten nu afwachten wat Waterstaat en Ged. Staten en Heide-Mij zullen doen. Terneuzen. Turnkring Zeeland Ned. Chr. Gym. Verbond. Za terdag bad te Terneuzen een turnuitvoe- ring plaats van den turnkring Zeeland van bet Ned. Chr. Gymnastiekverbond, waaraan deelgenomen werd door de turn- vereenigingen „E.M.M." te Terneuzen, „O.K.K." te Goes, en „C.K.W.O." te Vlis singen. Eerst werd, voorafgegaan door tam boers en pijpers van O.K.K., een marsch gemaakt door een gedeelte van de stad. In de Nieuwstraat werd aan den burge meester de „turngroet" gebracht Bij het gebouw der G.J.M.V. werd rust gehouden en te plm. 3,30 werd vandaar naar het terrein der T.V.V. gemarcheerd. Op het ruime terrein werd vervolgens onder bevredigende opkomst van belang stellend publiek, een gevarieerd program ma uitgevoerd door de verschillende af- deelingen der drie meewerkende turnver- eenigingen. Het publiek toonde voor de verschillende nummers zich zeer dank baar. Voor bet begin der uitvoering sprak de voorzitter van bet kringbestuur Zeeland, de beer Dees, van Terneuzen, na opening met gebed, een hartelijk woord van wel kom tot de aanwezigen en de uitvoerende vereenigingen, de hoop uitsprekende dat deze p'rapaganda-middag ïijlke vruchten moge dragen voor de bevordering der gymnastiek in Chr. geest en dat vele ver eenigingen tot den kring Zeeland mogen toetreden. De hoofdleiding berustte bijl den heer Bakker te Vlissingen, leider van „O.K.K." te Goes. Ook na afloop der Oefeningen sprat de heer Dees nog een opwekkend woord en eindigde hiji met dankzegging. Vervolgens werd, onder groote belang stelling der bevolking, nog een maroch door de stad gemaakt en vereenigden alle deelnemers zich aan een koffiemaaltijd. Te ongeveer half negen vertrokken de gasten teer. Stavenlss. Zooals gemeld kwam Vrij dagavond de raad in een openbare ver gadering bijeen. Ter aanvulling van het reeds gepubliceerde verslag wordt ons nog bet .vojgende gemeld: In behandeling komt een bezwaar schrift van A. J. J. Tazelaar, omdat B. en W. hem ingevolge de Bouwverorde ning geen vergunning hebben verleend voor het aansluiten van een septic-tank op de rioleering in de Voorstraat. Volgens B. en W. is de kwestie afgedaan: het riool is uitsluitend bestemd voor afvoer van hemelwater. Dhr v. d. Berg is bet niet eens met deze zienswijze van B. en W. Als dit lid spreekt van een misleidend optreden van B. en W. en andere minder oirbare uit drukkingen bezigt, ontstaat een heel tu muit en ontneemt de voorzitter hem het woord. Ten slote wordt met 5 tegen 2 st. het raadsbesluit, waarbij bepaald werd, dat bet riool uitsluitend voor den afvoer van hemelwater bestemd is, gehandhaafd. De gemeenterekening wordt in ontv. en uitg. vastgesteld op resp. f 68.654 en f 62.997,99. Goed slot f 5656,01. Het goed slot van bet Burg. Armb. be draagt f 27,06, terwijl het nadeelig saldo op den kapitaaldienst f 314 bedraagt. De voorz. wijst er op, dat door de gun stige werking van bet Werkloosheidssub sidiebesluit de gemeente, onvoorziene om standigheden voorbehouden, de finan- cieele moeilijikheden te boven is. Kortgene. Dhr A. A. Schuit, secretaris van deze gemeente is verleden week naar den Wieringermeerpolder vertrok ken, om aldaar te trachten werkloozen als arbeider geplaatst te krijgen. Het is hem gelukt 30 personen uit Noord-Beveland geplaatst te krijgen. Deze zijn Zaterdag vertrokken. -Tijdens bet onweer van Vrijdag op Zaterdag is de bliksem ingeslagen op de telefoonlijn in het z.g. wegje van Arent- hals aan den Prinsendijk. Drie telefoon palen zijn versplinterd. Voetbal. Goes. Zaterdag speelde alhier Olympia I kamp. le klasse een voetbalwedstrijd te gen S.D.O. I. De kampioenen verloren de zen strijd met 5'1. Waarde, Zaterdag speelde de v.v. Waarde II tegen Hansweertsche Boys, welke laatstgenoemde v.v. won met 4<1. Ze zijn kostbaar die vrije dagen. Laat er géén verloren gaan, door hoofdpijn, migraine, onwelzijn of kouvatten. Zorg zoon zakdoosje met 3 .AKKERTJES" bij U te hebben. Helpen directl Slechts 20 cent. Ned. Hierv. Kerk. Bedankt voor Stavenisse, S. van der Linde te Lopik. Geref. Gemeenten. Beroepen te Terneuzen, J. v. d. Berg, cand. te Rotterdam. Evang. Luth. Kerk. Bedankt voor Delft, H. J. Jaanus te Nijmegen. Ghr. Geref. Kerk. Tweetal te Sneek, cand. I. de Bruyne te Zwolle en cand. D. van Wilsum te Soestdijik. Bedankt voor Ede, L. S. den Boer te Arnhem. Bevestiging en intre- d e. Gisteren werd de vacature in de Ned. H'erv. gemeente te Vlissingen, ontstaan door het vertrek van Ds A. T. W. de Kluis, naar Rotterdam, vervuld door de overkomst van Ds J. J. H i e t k a m p van Serooskerke W.). Des morgens werd Ds Hietkamp beves tigd door Ds J. S. Hartjes, met een pre dikatie over Handelingen 1035 en Jo hannes 211517. Des avonds verbond ds Hietkamp zich aan zijn nieuwe gemeente met een predi katie over Handel. 10 33 b en 34 a. Na de predikatie richtte Ds Hietkamp zich tot verschillende personen en colle ges. Allereerst tot de vertegenwoordigers van bet gemeentebestuur, den beer P. G. Laernoes, wethouder, en de heer A. de Beijl, als waarn. gemeente-secretaris. Vervolgens richtte Spr. zich tot zijd be vestiger, Ds Hartjes, en de overige colle ga's; tot den vlootpredikant, Ds J. v. d. Giesen, ring- en andere collega's, ouder lingen en diakenen, kerkvoogden en nota belen, zijn ouders, sommige vrienden uit Serooskerke en tenslotte tot zijn nieuwe gemeente en in bet bijizonder de hem toe gewezen wijk. Na het uitspreken van den zegen zong de gemeente baar nieuwen herder en leeraar staande toe de laatste helft van Gez. 96 (gewijzigd). Afscheid. Wegens vertrek naar Numansdorp, nam Ds H. K. Queré, na een verblijf van bijna 5 jaar, Zondagmid dag onder groote belangstelling afscheid van de Ned. Herv. Gemeente te Dom burg. Bij die gelegenheid bepaalde de schei dende leeraar de gemeente bij de woor den uit 1 Petrus 1 vers 22 tot einde. Na den dienst richtte hij zich met har telijke toespraken tot den kerkeraad, kerkvoogden en notabelen, de burgemees ter en diens eohtgenoote, catechisanten, jeugdverenigingen, organist, koster, col lega s uit den ring Veere en den consu lent Ds Panbuise van Aagtekerke, en ten slotte tot zijn gemeente. Daarna werd het woord gevoerd door Ds Jellema van Grijpskerke, de heer G. Louwerse, ouderling, en Ds Panhuise, die allen hartelijke woorden van afscheid tot Lis Queré spraken, waarna de gemeente staande den scheidenden leeraar Psalm 121 vs. 4 toezong. Eindexamen M. T. S. Te Dordrecht werd het diploma als werktuigkundige behaald door W. W. Odink, Tholen; als electroteohnicus door J. J. A. F. Mes, Middelburg. Te Haarlem slaagde voor het einddi ploma M.T.S. afd. bouwkunde: G. Brou wer, Goes; Afd. weg- en waterbouwkunde: L. L. P. Gornelis, Hoofdplaat en A. P. van Male, Schoondijke. U. L. O.-examen. Te G o e s zijn op 18 Juli geslaagd voor het U. L. O.-diploma B: W. Jobse en J. Sohipper. En voor A: G. Annot, L. Dorleijn, G. J. de Graaf, P. Murre, P. F. Streefkerk, G. de Pagter, H. M. Mentink, W. H. Blok, M. J. B. Booms, J. M. de Kramer, J. G. Lu- teijln, M. de Putter, F. A. Verschoor, J. W. v. d. Berg, A. E. Enkelaar, J. J. Oldeman, J. J. de Visser, C. Abrahamse, P. G. Va der, H. H. Sijtama, M. Meijers, J. B. Ma- rinissen, J. Jansen, G. A. Vreeke. Afgewezen acht. De examens zijn afgeloopen. Eindexamen R.H.B.S. Middelburg. Geslaagd voor het eind examen aan de R.H.B.S. te Middelburg voor afd. A: de dames M. Bastiaanse, P. van Boven, A. C. van Dusseldorp, P. van Giezen, H. Peterse en de heeren C. Minderhout, A. de Kam, E. W. P. van Dam van Isselt. Afgewezen geen. Bergen op Zoom. Geslaagd voor bet eindexamen aan de H.B.S. met 5-j. cur sus de dames J. de Jonge en R. Hardus en de heeren W. van Dort, A. Zijp, M. C. de Witte, M. van Tol, I. Hage en H. Letusing. Afgew. 7 cand. De voordracht voor hoofd der open bare school te St Annaland luidt: 1. J. G. J. Boot te Oud-Vossemeer; 2. L. J. van den Ende te Kats. Aan het St. Norbertus-Lyceum te Roosendaal is bevorderd van de le naar de 2e kl. H. Goedbloed te Middelburg. Voor het U.L.O.-diploma is Vrijdag niet geslaagd F. J. Sivart, maar F. J. Swart. LANDDAG CHR. HIST. UNIE. Zaterdagmiddag werd in bet Schutters hof te Goes onder leiding van Ds P. J. S t e i n z, een druk bezochte landdag ge houden, uitgaande van de Kamerkring- vereeniging der Ghr. Hist. Unie. Door de weersomstandigheden moest echter de sa menkomst inplaats van in den tuin in de Schouwburgzaal worden gehouden. De voorzitter verwelkomde na de gebruikelijke opening de vele aanwezigen uit alle 'deelen onzer moeilijk bereisbare provincie, in het bijzonder Mevr. en den heer Snoeck Henkemans die uit be langstelling den landdag bijwoonden en de spreekster en de sprekers. Spr. wees in zijn openingswoord ver der op den plicht aan politiek te doen. Niet aan politiek doen is de vrucht pluk ken van anderer arbeid en zich het recht voorbehouden daarop critiek uit te oefe nen. Zulk een houding past ons niet. Wij hebben om Gods wil een taak voor bet staatkundige leven. De eerste spreekster, Mej. Mr Frida K a t z, lid der Tweede Kamer, bracht hul de aan hen, die dezen landdag zoo voor treffelijk hebben voorbereid. Daarna sprak zij over: „De iaak van de vrouw In de politiek". De vrouw is geschapen als hulpe tegen over den man, zegt Spr. Op allerlei ter rein des levens heeft ze dus te werken als aanvulling van, in samenwerking met den man. Behalve het werk in het gezin heeft de vrouw zich de laatste tientallen jaren tal van terreinen om te werken zien ont sluiten. Daardoor is haar taak veel meer omvattend geworden, veel mooier, maar ook veel moeilijker. In onzen tijd met zijn geweldige werk loosheid is het vooral noodig de taak der vrouw juist te zien. God heeft de taak der vrouw uitgebreid, maar in diepste wezen is ze toch hulps» te zijn als tegenover den man. De vrouw heeft ook een politieke taak. Ze heeft nu eenmaal het kiesrecht gekre gen. En we hebben ook stemplicht. Spr onderscheidt een tweeledige politie ke taak: le die van de kiezeressen en 2e van de vrouwen, die de kiezers in allerlei colleges vertegenwoordigen. Men moet de vertegenwoordigers niet binden. Maar wel moeten vertegenwoordigers weten, wat er onder het volk leeft. In dit verband juicht Spr. de oprichting van een Ghr. Hist. Vrouwengroep toe, waarmee Zee land zoo'n goed figuur maakt. Terloops zet Spr. het verschil tusschen deze vrouwengroep en den Nederl. Ghr. Vrouwenbond uiteen. Deze laatste heeft juist vastgelegd, dat 'hij niet aan po litiek doet. Db eerste doet er uitsluitend aan. Er is ook geen concurrentie met de kiesvereenigingen. De geschoolde vrou wen zullen in de kiesvereenigingen juist gewaardeerd worden. Spr. waarschuwt de vrouwen tegen de misleidende propaganda van de Christ.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 2