De voorgenomen grond wetsherziening. Buitenland. Opstand in Spanje. Binnenland 0e Nederlandsch-Belgische betrekkingen. MAANDAG 20 JULI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINOIE ZEELAND 50 e JAARGANG 245 afgekondigd. Belangrijkste Nieuws (Jitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.53 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f0.20. Losse nummers 5 cent. Advortontiön 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter oi motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. DE VRIJHEID VAN DRUKPERS DOOR DEN MINISTERRAAD GEHANDHAAFD? Naar de „Telegr." verneemt, bevindt het door den ministerraad op basis van de voorstellen de Staatscommissie voor gestelde voorontwerp voor de partieele grondwetswijziging-1937 zich op 't ©ogen blik bij den Raad van State. Binnenkort wordt het van dit college terug verwacht, waarna, rekening hou dend met eventueele opmerkingen van den Raad, definitief rapport wordt uitge bracht aan H. M. de Koningin. Waar schijnlijk zullen nu, doen zich geen com plicaties voor, de uiteindelijke ontwerpen omstreeks begin Augustus bij de Tweede Kamer worden ingediend. De Ministerraad beeft zioh in hoofd zaak vereenigd met de voorstellen van de staatscommissie. De voornaamste afwij king is, dat de regeering aangaande de persvrijheid zich vereenigd heeft met de minderheid der staatscommissie, bestaan de uit Ir Albarda, Prof. v. d. Bergh, Mr Joekes en Prof. Kranenburg, welke be zwaren heeft tegen het voorgestelde lid 2 van art. 7, luidend: „de wet kan regels stellen, volgens welke een bepaalde uit gave wegens nader bij de wet te omschrij ven grove inbreuk op de openbare orde tijdelijk kan worden verboden". De regeering heeft dus de voorkeur ge geven aan de bestaande, zuiver repressie ve regeling. Het „Utr. Dagblad" verneemt nog, dat inzake bet weren van revolutionaire leden van openbare lichamen een technische wij ziging in het ontwerp is aangebracht, in dier voege, dat de beoordeeling, voorzoo- ver het een lid van een der Kamers der Staten-Generaal of van Provinciale Sta ten betreft, in 'handen is gelegd van het betreffende college, terwijl de beoordeeling t.a.v. leden van lagere colleges als ge meenteraden enz. in handen is gelegd van Gedeputeerde Staten der provincie, waaronder de corporatie ressorteert. HIJ BEGON IN MAROKKO. UITBREI DING TOT ANDERE GARNIZOENEN IN DE KOLONIE EN IN HET MOEDERLAND. In Spanje is een opstand uitgebroken, die blijkbaar gericht is tegen bet roode bewind in de Spaansche republiek. Het is nog uiterst moeilijk zich een min of meer duidelijk beeld te geven van den toestand. Zeker is in ieder geval, dat de rebellen of bet monarchisten of fascisten of anti-Marxisten zijn staat voorloopig nog niet vast meester zijln van den toestand in Spaansch Marokko. De Regeering schijnt twee oorlogssche pen met trouw gebleven troepen naar Me- lilla gezonden te hebben. Daarover is voorloopig echter niets naders gemeld. Intusschen blijken de eerste regeerings- communiqué's uit Madrid de situatie in Spanje veel te optimistisch te hebben afgeschilderd. Het blijkt uit latere be richten, dat ook daar verschillende gar nizoenen tegen 'het linksche bewind in opstand zajm gekomen. Hier en daar heb ben de generaals den staat van beleg uit gevaardigd. Voor die centra, waar de mi litairen meester zijïn van den toestand heeft de linksche regeering nu door de socialistische partij' en door de roode vak banden de algemeene staking laten uit roepen. De opstand is begonnen in het Vreem delingen-legioen te Melilla aan de Noord- O'O'st-kust van Marokko en heeft zich van daar snel uitgebreid tot andere militaire garnizoenen, niet alleen in de kolonie, maar ook in het moederland. Volgens berichten uit Tanger, hadden duizenden opstandelingen reeds alle mi litaire posten in Spaansch Marokko bezet, De Spaansche onderstaatssecretaris van binnenlandsche zaken, deelde via de radio mede, dat legervliegtuigen Melilla en Ceuta, welke laatste stad tegenover Gi braltar is gelegen, hebben gebombar deerd. De regeering blijft verzekeren dat in Spanje rust heerscht, doch alle pers agentschappen melden, dat ook in ver scheidene garnizoenen in Spanje zelf pro- en anti-regeeringsgezinde militairen en politiebeambten met elkaar slaags zijn geraakt. .De telefoonverbindingen met Spanje njn verbroken, in ieder geval verbroken geweest. Een strenge censuur is ingesteld en de staat van beleg is in geheel Spanje Speciaal te Madrid en te Barcelona zijn omvangrijke maatregelen genomen, op de voornaamste plaatsen zijn tanks opge steld. Over de situatie te Barcelona loopen de berichten zeer uiteen. Uit de berichten, die Zondag binnen kwamen, zou blijken, dat de opstandige beweging, ook in Spanje, zich uitbreidt. Volgens te Gibraltar ontvangen berich ten zouden zich reeds 20.000 soldaten van het Spaansche Vreemdelingenlegioen bij' de muiters in Marokko hebben aange sloten. Volgens berichten van reizigers, die te Casa-Blanca zijn aangekomen, zou gene raal Franco, de beroemde vlieger, in Spaansch Marokko zijn aangekomen. Franco verbleef in den laatsten tijd op de Ganariscbe Eilanden. Volgens Zondag ingekomen berichten, zou de rust in Spanje zijn hersteld, doch zou in Marokko nog gevochten worden. In regeringskringen zoekt men 'de schuld van den opstand bij Gil Robles, den leider van de Katholieke Volkspartij!. Het revolutieplan zou in de woning van dr Gil Robles zijn opgemaakt. Regeering afgetreden? Later wordt gemeld: De regeering van Spanje is afgetreden. Martinez Barrio heeft onmiddellijk een nieuwe regeering gevormd. De laatste berichten melden, dat de nieuwe regeering Barrio alweer afgetre den en vervangen zou zijn door een regee ring Giral. 'Officieel wordt medegedeeld, dat de Britsche torpedojagers Whitehall en Wild Swan opdracht hebben gekregen, te Gi braltar te blijven ter bescherming van de Engelsche belangen. Uit gezaghebbende bron wordt vernomen, dat te Malaga on lusten zijn uitgebroken. Verscheidene hui zen zouden in brand gestoken zijn. Volgens uit Melilla ontvangen berich ten hebben drie oorlogsschepen, die tegen de opstandelingen uitgezonden waren, met dezen gemeene zaak gemaakt. Tal van Amerikanen en Engelschen zijn te Gibraltar uit Spanje aangekomen. Hun auto's droegen vele sporen van kogels. Op het oogenblik bevinden zich honderden uitgeweken Spanjaarden in Gibraltar, be nevens een aantal Engelsche gezinnen die gewoonlijk op Spaansch gebied verblijf houden. Uit Gibraltar wordt gemeld: De Marok- kaansche troepen van het vreemdelingen legioen hebben thans de overhand in alle nabij Gibraltar gelegen steden, waar de kanonnen vuren op de nog hardnekkig verzet biedende communisten en syndica listen. Er zijn talrijke dooden en honder den personen zijn gewond. Bijna 3000 personen zijn naar Gibraltar gevlucht. D'e telefonische verbindingen tusschen Londen en Gibraltar en Portugal zijn ver broken. Volgens draadlooze berichten nit Span je beeft de zich in handen der opstande lingen bevindenden kruiser gisteravond tot middernacht de stad 'Cadiz hevig ge bombardeerd. De leider der opstandelingen te Barce lona heeft zich overgegeven en heeft de andere opstandelingen aangeraden het zelfde te doen. ENGELAND BEREID TOT CONCES SIES OP KOLONIAAL GEBIED. Volgens uit parlementaire Engelsche kringen ontvangen informaties zou de Britsche regeering niet vijandig staan te genover het doen van bepaalde koloniale concessies aan D'uitschland. Zij zou bier toe echter niet wenschen te besluiten voor dat Duitscbland zich nauwkeurig en de finitief heeft uitgesproken vóór een rege ling van den Europeeschen toestand. Men veronderstelt, dat daarbij gedacht wordt aan de kolonies rond de Golf van Guinea. Te dien aanzien zal echter niets worden ondernomen, voordat een Euro- pet,sch accoord waarvan ook D'uitsch land deel zou moeten uitmaken in het verschiet ligt. WAT GEBEURT ER TE DANZIG? -De regeering van Danzig heeft maatre gelen getroffen, die practisch neerkomen op opheffing van de constitutie van de Vrije Stad. Het Duitsche nieuwsbureau geeft een aantal inlichtingen over de maatregelen, afgekondigd „op grond van de machti gingswet van Juli 1933". Die maatregelen richten zich tegen de oppositie. Zij' zeggen b.v. dat vereenigin- gen ontbonden kunnen worden, wan neer het bestuur, of leden met medewer king van het bestuur berichten versprei den, die de staatsbelangen in gevaar brengen. Politiemaatregelen zullen niet meer door 'den rechter 'beoordeeld kun nen worden. De duur van Scbutzbaft wördt verlengd van drie weken tot drie maanden. Verboden is het slachten vol gens den Joodsohen ritus. De Nazi's in Danzig trekken zich blijk baar van den Volkenbond en zijin com missaris niets aan. Hevige aardbeving In Columbia. Aan de grens van Ecuador heeft een hevige aardbeving plaats gehad, waar door de stad Tuquerres geheel verwoest is. Omtrent het aantal dooden en gewon den is niets bekend. Volgens berichten van de Columbiaan- sche grens heeft de aardbeving die de stad Tuquerres heeft verwoest, groote schade aangericht. In het district Narino zouden vele slachtoffers zijn gevallen. Einde van de hittegolf? Regens hebben een einde gemaakt aan de hittegolf, die twee weken de staten Minnesota, Michigan en Wisconsin beeft geteisterd. D'e weerverwachting is, dat spoedig ook koeler weer zal intreden in de andere staten met uitzondering van Zuid-Dakota, Nebraska en Kansas. Een „Volksfront" In België. Te Brussel heeft Zaterdag, nadat daar over reeds eenige malen een vóórvergade ring is gehouden, een bijeenkomst plaats gevonden tusschen socialisten, liberalen en communisten, met bet doel een z.g. Volksfront naar Fransch model te vor men. De vergadering stond onder leiding van den soc. afgevaardigde Brunfaut. De liberalen toonden weinig animo voor het plan. De socialisten en communisten ble ken het reeds eens te zijn. Vermoedelijk zullen zich de linksliberalen wel bij hen aansluiten. Korte Berichten. Hitler is ter bijwoning van de Fest- spiele in Bayreuth aangekomen. Verder bevinden zich hier Von Ribbentrop, Goe- ring, Rust, generaal-veldmaarschalk von Blomberg, generaal von Fritsoh en tal van andere hoogwaardigheidsbekleeders. Dóór wachtschepen en vliegtuigen wordt langs de kust van Florida gezocht naar het schip „Nunoca", dat reeds tien dagen over tijd is. Tot dusverre heeft men niets van het schip, dat met 21 opvaren den uit West-Indië is vertrokken, verno men. SirOvich, een lid van het Ameri- kaansohe congres, heeft aan President Gomez van Cuba een plan voorgelegd be treffende de vestiging van 100.000 Duit sche Joden op het eiland. Het plan heeft een uitstekenden indruk gemaakt op den President. De Joden zouden zich over verschillende plaatsen van het eiland ver spreiden en hun eigen kapitaal meebren gen. Volgens mededeelingen van het Abessijnsche gezantschap te Londen, heeft de Negus twee dagen geleden tele grafisch bericht ontvangen, dat Abessyn- sche troepen tot Addis Abeba waren door gedrongen. Zij zouden daar twee Italiaansohe ge neraals gedood en twee vliegtuigen, die op bet vliegveld van Addis Abeba ston den, verbrand hebben. KONINGIN EN PRINSES NAAR DE VOGEZEN. H. M. de Koningin en H. K. H. Prin ses Juliana zullen voor de gebruikelijke vacantiereis hedenavond vertrekken naar Bohwald in de Vogezen. Le Hohwald is een klein, maar zeer mooi gelegen plaatsje, met een 650 inwo ners, gelegen in het Departement du Bas Rhin. Het ligt te midden van prachtige sparrebosschen. D'e Andlau, een schilder achtig beekje, loopt er dwars doorheen. Le Hohwald ligt in de Vogezen, ietwat westelijk van Straatsburg, -op omstreeks 600 M. hoogte; in de buurt, op ruim een uur afstand ligt het bekende kasteel Spes- bourg. Hoe mooi het er is wordt zeker wel be wezen door den bijnaam „parel der Vo gezen", welken de Franschen aan Le Hohwald gegeven hebben. Gift van de Prinses Uit Buitenzorg wordt gemeld: Mevrouw de Jonge ontving bericht, dat H. K. H. Prinses Juliana een bedrag van f2500 schonk ten behoeve van het Algemeen Steunfonds voor Inheemsche Behoefti- gen. MINISTER DE WILDE EN DE ZONDAGSWET. Thans de kermis te Wormerveer. Onlangs heeft de k -rkeraad van de Ge reformeerde Kerk te Wormerveer den minister verzocht de kermis te Wormer veer op 19 en 26 Juli later dan 4 uur to doen aanvangen, omdat op dat uur nog niet alle godsdienstoefeningen zijn geëin digd. D'e minister heeft thans aan den kerke- raad medegedeeld, ter zake door tus- schenkomst van Gedeputeerde Staten van Noordholland met den burgemeester en wethouders van Wormerveer overleg te hebben gepleegd. D'e minister gaf daarbij als zijn ziens wijze te kennen, dat indien de kermis ge opend zou zijn gedurende den tijd, dat de door adressant bedoelde kerkdienst nog niet geëindigd was, het aanvangsuur van 4 uur des namiddags zich niet zou ver dragen met artikel 4 der Zondagswet en in dat geval bet noodige behoorde te wor den verricht opdat de Zondagswet ge handhaafd zou worden. Uit de ingekomen berichten is den mi nister gebleken, dat in verband met de voorwaarden, waaronder bereids de ver pachting van de standplaatsen op de ker mis heeft plaats gehad, aan het brengen van wijziging in het reeds vastgestelde aanvangsuur ernstige bezwaren zijn ver bonden. Evenwel hebben burgemeester en wetboudeis ter tegemoetkoming aan de bezwaren van den kerkeraad bepaald, dat het volgende jaar de kermis op Zondag zal aanvangen om 6 uur 's avonds. De minister beeft op voorstel van Ge deputeerde Staten gemeend voor dit jaar alsnog in de zaak te moeten berusten en van verdere stappen af te zien. Wel heeft de minister aan burgemeester en wethou ders den wensch te kennen gegeven, dat bedoeld besluit niet alleen zal gelden voor 1937, doch ook voor volgende jaren. DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN Afvloeiing van personeel. De bij de Nederlandsche Spoorwegen getroffen maatregel, volgens welken in verband met overcompleet van personeel bij! den dienst van handelszaken en ver voer een lid van bet personeel van dien dienst met ingang van den eersten van de maand, volgende op die waarin hij! den 60-jarigen leeftijid heeft bereikt, wordt ontslagen onder toekenning van wacht geld of vervroegd ouderdomspensioen, en welke maatregel tot 1 dezer zou gelden, blijlft, naar men meldt, aangezien bedoeld overcompleet van personeel nog steeds bestaat, ook na dien datum voorloopig van kracht. WIJZIGING VAN DE BELASTING OP GOEDEREN IN DE DOODE HAND. Eindverslag Eerste Kamer. Verschenen is het eindverslag van de commissie van rapporteurs over het ont werp van wet tot wijziging van de beper king van den schuldenaftrek voor de be lasting op' goederen in de doode hand. Vele leden achten de voorgestelde wijzi ging een verbetering. Verscheidene andere leden daarentegen konden dat standpunt niet deelen. Huns inziens zijn er veeleer termen aanwezig tot intrekking van de belasting van de doode hand, gelet op de, voor de schatkist zoo poovere resultaten, en op het feit, dat de heffing in hoofdzaak pleegt te komen ten laste van niet zelden noodlijdende ge stichten en instellingen. Weder andere leden handhaafden hun principieele bezwaren tegen de belasting, welke zij! in strijd achtten met hun be ginsel van scheiding tusschen kerk en staat. GEEN SAMENWERKING VAN COMMUNISTEN EN S. D. A. P. Afwijzend antwoord van de S.DA.P. Naar aanleiding van het door de C. P. N. aan de pers verstrekte communiqué betreffende samenwerking bij de eerstvol gende verkiezingen voor de Tweede Ka mer deelt het partijbestuur van de S. D A. P. o.m. het volgende mede: Het partijbestuur der S. D. A. P. is niet voornemens samenwerking met de G. P. N. aan het congres der S. D. A. P. voor te stellen. Het bestuur der G. P. N. meent, dat die samenwerking noodzakelijk is, daar in 1937 voor het eerst de fascistische N. S. B. aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer zal deelnemen. Het partijbestuur der S. D'. A. P. meent dat het optreden van het fascisme in den verkiezingsstrijd samenwerking van de S. D. A. P. met de communistische partij minder dan ooit mogelijk maakt. Immers de strijd tegen het fascisme, is de strijd voor de democratie, als beginsel, als methode en als doel. In dien strijd kan een principieel democratische partij als de S. D. A. P. allerminst samenwerken met een principieel anti-democratische partij als die der communisten. Wel zegt de communistische partij in haar brief, dat een nieuwe strijdformatie vereischt is „van alle partijen, die de democratische en grondwettelijke rechten des volks wil len behouden", maar het partijbestuur der S. D. A. P. rekent voorshands de commu nistische partij niet tot die partijen. Zoolang de „communistische partij" een communistische partij is, zich richtend naar de tegenwoordige beginselen van de communistische internationale van Mos kou, is haar doel de dictatuur, d.w.z. de vernietiging der „democratische en grond wettelijke rechten des volks". Zij moge in Nedepland die rechten willen behouden, zoolang zij zelf zwak is en gevaar loopt van haar vrijheid van actie te worden be roofd als zij zelf de macht krijgt, zal MPCMII ■UiIIIHJII i lifi Binnenland. De Koningin en de Prinses naar de Vo gezen. Geen samenwerking van communisten en S. D. A. P. Cbr. Hist. Landdag te Goes. De voorstellen tot grondwetsherziening. Minister de Wilde en de Zondagswet. Catastrofale prijsdaling der tuinbouwpro ducten. Rede van den nieuwen gouverneur-gene- zaal van Ned.-Indië. Buitenland. Militaire opstand in Spanje. De Regee ring afgetreden. Maatregelen der Nazi's in Danzig. zij die macht onmiddellijk gebruiken om alle rechten en vrijheden aan anderen dan communisten te ontnemen. Tafelrede van den nieuwen gouverneur- generaal. Beide landen geroepen een rol te spelen ten goede van orde en recht. Zaterdag heeft de nieuwe gouverneur- generaal van Ned.-Indië, Jhr Mr A. W. L. Tjarda van Starkenborch Stachouwer bij een hem door den Nederl. Journalis tenkring aangeboden noenmaal een rede gehouden over de verhouding tusschen Nederland en België. Spr. stelde op den voorgrond dat naar zijn meening beide landen uitnemend ge diend zijn door de wezenlijk vriendschap pelijke verhoudingen, die gaandeweg tot ontwikkeling zijn gekomen. Nederland en België hebben van hun nabijheid tot de drie groote buurlanden wel niet in allen deele, doch in menig op zicht, hetzelfde te verwachten. Zij beiden hebben een eminent belang bij de hand having van den vrede in West-Europa en bij het blijven buiten een conflict, dat onverhoopt in dit deel der wereld mocht ontstaan. Nederland heeft zijn positie aldus ver staan, dat het het best zijn veiligheid die nen zou door een poitiek van uitgespro ken zelfstandigheid, zonder andere ban den dan die, welke van het lidmaatschap van den Volkenbond onafscheidelijk zijn. Deze politiek, die Nederland niet te be treuren heeft en die ook voor de toekomst voor Nederland de beste blijken zal, is niet die van België geweest. Wellicht het verschil in ligging, het historisch verloop, vooral de verwikkeling van België in den wereldoorlog, hebben dit land ertoe ge bracht, ander beleid te verkiezen; het heeft waarborg voor zijn veiligheid van derden aanvaard en op zijn beurt ande ren waarborg gegeven. Nederland heeft nimmer reden gezien, overeenkomstige rechten en verplichtin gen voor zich zelf te verlangen, gevoelend, dat deze voeren tot een dooreenstrenge- ling der belangen van alle betrokkenen, waarbij noodzakelijkerwijs de leiden de r o 1 aan de machtiger deelgenooten toevalt. Immers elks invloed op een in ge meenschap te bepalen houding kan niet anders dan evenredig zijn aan zijn macht. Het gewicht der bedenking in deze overweging besloten, wordt men zich ook in België meer dan tevoren bewust en sterker dan vroeger klinkt heden het ge luid van hen, die een buitenlandsch be leid aanprijzen, overeenkomstig dat van Nederland. Naarmate de opvattingen in Nederland en België elkaar ook ten deze mochten naderen, verbreedt zioh de reeds aanwezige grondslag voor gelijkheid van inzicht in allerlei vraagstukken van in ternationalen aard en verruimt zich de mogelijkheid van samenwerking. Gewagend van samenwerking, doel ik geenszins op in bindenden vorm gegoten betrekkingen, allerminst op iets, dat op een politiek of militair verbond zou ge lijken. Ik doel op betrekkingen van oprechte vertrouwelijkheid, die leiden tot het houden van voeling, het uitwisselen van gegevens, het elkaar raad plegen over vraagstukken van internatio nalen aard, met behoud nochtans van volledige vrijheid aan wederzijde, om, in overeenstemming met Nederland's tradi- tioneele politiek, naar eigen oordeel en eisch van omstandigheden zijn standpunt te bepalen. Veelal zal blijken, dat dit standpunt voor Nederland en België het zelfde zal kunnen zijn. Bezield met het verlangen, de samen leving der Staten op hooger plan te ver heffen, doch tevens begaafd met nuchte- ren zin voor de beperking die de werke lijkheid aan de vervulling van wenschen stelt, vooruitstrevend en voorzichtig, zijn beide landen geroepen, een rol te spelen ten goede van orde en recht. Die- rol zal uiteraard een bescheidena moeten zijn, naar gelang de twee landen elkaar beter verstaan. Overeenkomstig heid van inzicht en gedraging tusschen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1