Gemengd Nieuws. Onderwijs. Land- en Tuinbouw Het Vrouwenhoekje Staten-Generaal. Uit de Provincie. EERSTE KAMER. Oprichting Mij. voor Industrie financiering. De Kamer heeft gisteren voortgezet de behandeling van het wetsontwerp oprich ting van de N.V. Maatschappij voor In dustrie-financiering". De heer Blomjous (R.K.) aöht voortzetting van industrialisatie voor ons land noodzakelijk en wijst er op, dat, hoewel jaarlijks 40.000 jonge menschen op de arbeidsmarkt komen, de behoefte aan arbeidskrachten door de mechanisa tie vermindert. Spr. vraagt wat denkt de regeering te bereiken met deze industriefinanciering, wanneer zij voortgaat onze nijverheid op te offeren aan het buitenland, door in voer van vreemde producten toe te staan? Verhooging van invoerrechten is drin gend noodig. De heer De Marchant et d'An- sembourg (N.S.B.), heeft bezwaar tegen het voornemen van den minister, om in alle provincies oeconomisch-tech- nologische instituten te vestigen. Men late vestiging van nieuwe industrieën aan het particulier initiatief over. De heer Werker (V.D.), heeft be zwaren tegen dit ontwerp, omdat niet vaststaat, dat de industriefinanciering een tijdelijke maatregel is. Het pad, dat men thans door den nood der tijden in slaat, is niet zonder perikelen. Men ver late dit pad bij opleving van het bedrijfs leven zoo spoedig mogelijk. De Minister van Handel, N ij! verheid en Scheepvaart de heer Gelissen, wijst op de toene mende bevolking van ons land, die elk jaar met 100.000 vermeerdert. 40.000 nieuwe arbeidskrachten melden zich elk jaar aan. 40 pet. der bevolking vindt haar bestaan in de industrie, of 1,2 millioen. Ook bijl den uitvoer speelt de industrie de grootste rol: 415 millioen aan industrieele producten, 260 aan agrarische. De waar de van onzen invoer heeft zich gehand haafd, n.l. 318 millioen in het eerste half jaar zoowel van 1935 als 1936. Naar de quantiteit is hij dit jaar geste gen. De werkloosheid is afgenomen tot 378.000, van wie 45000 in werkverschaf fing werken; geheel werkloos zijn er dus 333.000 menschen. Doch dit getal is nog zeer hoog en het legt de regeering den plicht op de werkgelegenheid zooveel mo gelijk te stimuleeren. Biji industrialisatie moet een onderzoek plaats hebben naar de bestaansmogelijk heden van de bestaande en de op te rich ten industrieën. De Staat heeft daarbij1 wel een subsi diaire rol, doch zijn hulp kan niet worden gemist. Zekerheid dat een bedrijf zal flo- reeren heeft men niet. De taak van den Staat is zod gunstig mogelijke voorwaarden te scheppen. Waqj protectiemaatregelen noodig zijh ter bescherming van onze eigen markt, zal spr. die gaarne voorstellen. Onze uitvoer naar verschillende landen, als Rusland, Noorwegen, Zweden, Oos tenrijk, Zuid-Slavië, Egypte, Argentinië en Palestina, is gestegen. Spr. verwacht ook veel van de bindendverklaring van ondernemersovereenkomsten, de Vesti gingswet, de vergemakkelijking van ex- portcredieten. Het doel is industrialisatie die blijvend is. Of de middelen het moeten zijn, zal van de omstandigheden afhangen. Spr. zet uitvoerig uiteen dat de indu strie vooral behoefte heeft aan lang geld. In kort geld voorzien de bestaande ban-' ken. Vandaar de oprichting van indu- striebanken in verschillende landen; di rect of indirect is de Staat daarbij betrok ken. Het ware spr. liever ge weest indien bij1 Ons parti culieren het initiatief daartoe hadden genomen; het is genomen door de commissie Fente- ner van Vlissingen, doch niet geslaagd. De ervaringen met het Werkfonds wij zen op een bestaande behoefte. Men spreekt van een berg, die een muis baart, doch muizen vermenigvuldigen zich zeer spoedig (vroolijkheid). Spr. hodpt dat particu lieren dit initiatief zul len overnemen, als blijkt dat deze bank geen stroppenbank is. De wet is blijvend en de regeering ver dwijnt. Naar sommigen meenen spoe dig (gelach), doch de Staten-Generaal ■blijven medezeggenschap behouden bij deze credietfinanciering. Het ontwerp wordt aangenomen met 214 tegen 8 stemmen, (liberalen, N.S. B. en de C.H. heeren Van der Hoeven, De Gijselaar, Ter Haar). Middelburg. De Zondagsluiting. Naar men aan de Midd. Crt. meldt, heeft het bestuur der vereeniging „Handelsbe lang", naar aanleiding van de in de laatstgehouden algem. vergadering dier Vereeniging naar voren gekomen bezwa ren inzake de algeheele sluiting op Zon dag van diverse zaken in souvenir-arti kelen etc. gedurende het zomerseizoen, deze aangelegenheid ©ogenblikkelijk met kracht ter hand genomen. (Dit bestuur handelt dus ook uit naam van die leden, welke wat betreft de Zon dagsrust een geheel andere meening zijn toegedaanl Red. Z.) Go»#. De Hoofd-Conuniasari» van Po litie te Amsterdam, geeft in overwegini bij zijn dienst inlichtingen in te winnen alvorens in te gaan op de aanbiedinge van Ghr. G, C. (M. Brandenburg, Wavei "'-aat 34III te Amsterdam, en J, van Voort, die onder den handelsnaam -.^emische Pharmaceutische Industrie „Vobra" ruitenwas aan den man trach ten te hrengen. Hans weert. De heer F. Dronkers, sluis- knecht alhier, wordt met ingang van i Augustus a.s. bevorderd tot sluiswachter en overgeplaatst naar Vlissingen. De heer J. J. P. Stuyk, assistent der directe belastingen enz. te Wolvega, is met ingang van 16 Juli overgeplaatst naar Hansweert. De heer Th. Hemelaar te Vlissin gen is met ingang van 16 Juli benoemd tot tijdelijk hulpkommies te 'Hansweert. 's-Heer Arendskerke. A.s. Woensdag morgen vergadert de Gemeenteraad. Aan de orde komen o.a.: Voorstel B. en W. om aan mej. M. G. de Houdt op haar verzoek eervol ontslag te verleenen als onderwijzeres aan de openbare lagere school te Nieuwdorp, met ingang van 1 'September 1936. Voorstel B. en W. tot het in beroep gaan van door Ged. Staten dezer pro vincie goedgekeurde besluiten tot heffing van een geschot voor gebouwde eigen dommen. Aanbieding gemeenterekening dienst jaar 1935. Idem rekening Burgerlijk Armbestuur te 's-Heer Arendskerke en rekening Groot Armbestuur te "s-Heer Hendrikskinde ren, dienstjaar 1935. 'Afgrij selijike kindermis handeling. De gemeentepolitie te Mill in samenwerking met de maiechaussee heeft in een ergerlijk geval van kinder mishandeling en verwaarloozing ingegre pen. In een kleine boerderij woont het ge zin van G., bestaande uit man, vrouw en 9 kinderen van 1 tot 18 jaar oud. Of schoon het boerderijtje ©enigszins afge legen ligt, gingen er in de buurtschap reeds geruimen tijd geruchten, dat er zich op de hoeve een drama zou afspelen, waarvan een jongetje van 314 jaar het slachtoffer zou zijn. Deze geruchten zijn ook de politie ter oore gekomen en toen een onderzoek werd ingesteld bleken de beweringen allerminst overdreven te zijn en dat hier sprake was van een geval van kindermishandeling, dat elke be- sch rij ving tart. De 39-jarige moeder G.S. schijnt een bijzonderen haat te koesteren tegen haar 3%-jarig zoontje Hendrik. Het kind, dat geheel normaal is en zelfs vlug van be grip, was doodsbang van zijn moeder en werd voortdurend door haar geslagen en getrapt. In de felste koude werd het kind door de moeder op zolder opge sloten, waar het dan den geheelen dag moest blijven. Wanneer het kind dorst had en omi water vroeg, werd ook dit door de moeder geweigerd, terwijl zijl zich zelfs niet ont zag haar oudere kinderen tegen 'het kleine broertje op te zetten Meermalen is dan ook gezien, dat de kleine jongen om zijh dorst te lesschen regenwater uit de kar- resporen van den weg dronk. Het knaap je kreeg nagenoeg geen voedsel en was wel genoodzaakt de rauwe veldvruchten die hij! van den akker wegnam, op te eten. Talrijk zijn de keeren, dat hij op ruwe wijlze werd mishandeld. Toen het kind eens ondeugend was geweest, heeft de ontaarde moeder zich niet ontzien haar 14-jarigen zoon te dwingen zijh broertje met een gloeiende pook de handjes te be werken, waardoor het ernstige brandwon den opliep. Het is eigenaardig, dat de vader van deze kwellingen geheel onkundig was. Hij ging des ochtends vroeg naar de werkver schaffing en keerde 's avonds laat terug, De mishandelingen werden alleen ge pleegd als de vader afwezig was en de oh'dere kinderen waren zoo bevreesd voor bun moeder,, dat zij' 'hun vader nooit iets hebben durven zeggen. Zoo heeft het dan kunnen zijh, dat de moeder met haar schandelijke practijken geruimen tijld heeft kunnen voortgaan. Thans is hier aan door de politie paal en perk gesteld. 'Marechaussee gedooid. Gistermiddag is de 30-jarige marechaus see P. Dam, gestationeerd bijl de brigade Yenlo, terwijl hij! zich met verlof in Duitschland bevond, bijl Geldern, toen hij met zijn motorfiets uit een zijweg kwam, tegen een vrachtauto gereden. Met een ernstige schedelfractuur is hij in het ziekenhuis te Geldern opgenomen en later aan zijh verwondingen bezweken. 'Brand te Puttershdek. 'Gistermorgen is brand uitgebroken in de woning van den korenhandelaar J. Leeu wenburg te Puttershoek. Door uit het zol derraam te springen wist L. zijn kind en zichzelf in veiligheid te stellen. Door an deren werd de vrouw, die nog in nacht gewaad was, uit het brandende gebouw gered. De woning brandde geheel uit. Van den inboedel van Leeuwenburg kon niets worden gered. Zelfs geld en boeken gingen verloren. R. H. B. S. te Goes. Na gehouden examen toegelaten tot de le klasse der R.H.B.8. te Goes: Ma. Ha. Bedet, J. M. v. d. Ende, F. M. Franken, P. Groenendijk, F, H. Jonkers, W. Koning, J, J. van de Sande, Marle Steketee, P. v. d. Wege, A, A. J. Zwijsen, allen te Goes: P. A. Abrahamse. W, F. IC. Lenshoek, beiden te Xloetlnge; J. van Burg, Waarde; J. L. Elsacker, Krabben- dijke; D. J. Glas, J. C. v. d. Have, Mach. Nieuwenhuize, Maatje Sta. Snoep, allen te Kapelle; J. A. Glerum, WemeJdinge; J. Chr. Glerum, J. Chr. M. Glerum, C. P. J. van Iwaarden, Joh. Proper, allen te Kruiningen; L. J. de Graaf, 's-H. Arends kerke; P. E. van Huisstede, Wilhelmina- dorp; M. Kribbe, 's-Heer Abtskerke; C. Louwerse, Kattendijke; Eth. Ma. Oele, 's-Gravenpolder; Eth. Ja. Ca. v. d. Velde, Wolfertsdijk; H. J. de Vos, Wolfertsdijk; P. K. M. Verwijs, Ierseke; W. H. A. Griep, Hansweert. Herexamen: 3. Afgewezen: 2. U.L.O.-examen. Goes. Geslaagd voor U.L.O.-diploma A: J. Louwerse, H. W. Lenselink, J. Lampert, W. Janse, P. L. den Hollander, C. de Visser, P. Riemens, F. J. Sivart, J. Wat- tel, P. v. d. Kreeke, C. J. Pouwer, P. Nieuwdorp, W. Leijnse, S. Leijnse, A. Jasperse, N. M. de Jonge, J. Kribbe, W. W. Langendijk, M. A. van Liere, J. Pad mos, J. v. d. Repe, G. M. Ruissen, J. Pluijmers, E. J. Kuiler, P. van Slooten, C. P. Thomassen, E. B. Minderhoud, C. Keller, H. L. den Boer. Vlissingen. DeRuyterschool. Ge slaagd voor stuurmansleerling, diploma B: F. van Anraad, J. M. Dielis, P. L. Meijboom, D. J. van der Wiel en voor diploma A: A. D. Mookhoek en J. F. Wieneke. Afgewezen is één leerling. Aan het St. Norbertus Lyceum te Roosendaal werden bevorderd: van de le naar de 2e kl.: N. Duinker te Tho- len; W. Gunning te Yerseke; A. de Beleir te Westdorpe; O. Geerts, H. Stieger, bei den te Goes; W. Smeets te Oostburg; van de 2e naar de 3e: C. Pijls en F. Langen- horst, beiden te Hulst; J. Dnooge te Phi lippine, A. Glaenboudt te Sluis en H. v. Goethem te Sas van Gent; van de 5e naar de 6e kl. afd. Gymnasium: K. Remijn te 's-Heerenhoek en H. v. Wesemael te Hengstdijk; van de 3e naar de 4e kl. afd. H.B.S.: G. de Beleir te Westdorpe; A. Jongenelen te Vlissingen en J. v. d. Vel den te Terneuzen. STAND DER LANDBOUWGEWASSEN OP 13 JULI. Aan het overzicht met betrekking tot den stand van de landbouwgewassen op 13 Juli 1936, dat onder medewerking van de rijkslandbouwconsulent is samen gesteld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten van de directie van den landbouw, is 'het volgende ontleend. De stand van de meeste gewassen is beter dan op bet overeenkomstige tijd stip van het vorige jaar. Dit geldt in het bijzonder voor gra nen, peulvruchten, aardappe len, suikerbieten, voederbie ten, uien, klavers, karwij, mos terdzaad en suikerbietenzaad. Helaas zijn als gevolg van het optreden van zware regens en van voetziekte vele graanperceelen gaan legeren. Blijft het weer regenachtig, dan zullen de granen hiervan ongetwijfeld veel schade onder vinden. De wintertarwe vertoont over het algemeen een goeden stand. In Zeeland heeft de tarwe een goe den, niet te zwaren stand, zoodat legering dus weinig voorkomt. Sommige velden hebben hier evenwel te lijden van aan tasting door bruine roest. De stand van de rogge is over het algemeen goed. De stand van de wintergerst is in het algemeen goed. Ook de stand der zomergerst is bevredigend. In Gelder land komt echter vrij veel stuifbrand voor, in Utrecht heeft de zomergerst op de hoogere zandgronden kort stroo, ter wijl in Noord-Holland en Zeeland van legering sprake is. De veldboonen staan vrij goed. In de provincies Utrecht, Noord- en Zuidhol land, Zeeland, Noordbrabant en Lim burg zijn ze echter nogal door bladlui zen aangetast. De erwten vertoonen een goeden stand. In Noordholland wordt op sommi ge plaatsen van een niet onbelangrijke aantasting door knopmade gesproken. De stand der stamboonen is vrij goed tot goed. Ook 'het vlas toont een vrij goed ge was. In Groningen ia het korter gebleven, dan aanvankelijk werd verwacht, daarna heeft de regen legering veroorzaakt. In Friesland heeft het vlas hier en daar van de langdurige droogte geleden. InZ se la n d is het voor het grootste gedeelte reeds getrokken. De stand was hier zeer uiteenloopend, doch gemiddeld vrij goed. Het suikerbietenzaad staat er goed voor. Deconsuxnptie-aardappe- 1 e n, welke in den beginne in vrij ernsti ge mate van de ongunstige weersomstan digheden en vooral van de nachtvorsten hadden te lijden, vertoonen thans in het algemeen een goede ontwikkeling. De re genval der laatste weken 'heeft een her nieuwden groei ten gevolge gehad, waar door wel niet alle, maar toch de meeste perceelen den achterstand hebben kunnen inhalen. De stand van deroode klaver is vrij goed. In Ze e 1 a n d komt in som mige perceelen vrij veel bremraap voor. De ontwikkeling van dewiite klaver is in het algemeen nog beter, n.l. goed tot zeer goed. Koude schoteio. Gemengde sla (4 pers.) Een stuk bloemkool, 1 klein bosje wortels, 1 pond doperwten, resten gekookt of gebraden vleesch, 4 eetlepels slaolie, 1 2 eetlepels azijn, 2 theelepels Maggi's Aroma, eetr lepel zout, 1 hardgekookt ei. Maak de groenten schoon, wasch ze en snijd bloemkool en wortels in kleine stuk jes. Zet daarna alle groenten op met een beetje kokend water en het zout en kook ze zachtjes gaar gedurende uur. Laat ze uitlekken op een vergiet en koud wor den. Snijd het vleesch in zeer kleine dobbelsteentjes. Maak het hardgekookte ei fijn met een vork, vermeng het met de slaolie en de azijn. Roer er vervolgens de Maggi's Aroma door. Vermeng de koud geworden groente nu eerst voor zichtig met het vleesch en daarna met de slasaus. Tomaten en komkommersla (4 pers.). 1 kleine komkommer, 1 pond tomaten, peterselie, 1 hardgekookt ei, 2 eetlepels slaolie, 1 eetlepel azijn, 2 thee lepels Maggi's Aroma, wat fijngehakte peterselie, 1 of 2 zeer fijngehakte rauwe uitjes, 1 theelepel zout. Schil de komkommer, snijd het puntje eraf en proef of het bitter is, snijd er dan nog meer af. Snijd ze met een schaaf of een mes in fijne schijven. Leg de tomaten even in kokend water, haal er vervolgens het schilletje af, snijd ze in dunne schij ven. Wasch en hak de peterselieblaadjes fijn, hak ook het uitje fijn. Wrijf het hardgekookte ei fijn, vermeng het met de slaolie, de azijn, het zout en de Maggi's Aroma. Meng vervolgens komkommers, tvmaat, peterselie en ui goed dooreen met het slasausje. Gemengde aardappel sla (4 pers.). 1 Kg. aardappelen, Va komkom mer, een paar tomaten, een paar uitjes, 3 eetlepels slaolie, 1 a 2 eetlepels azijn, 2 theelepeltjes Maggi's Aroma, wat fijn gehakte peterselie, wat augurkjes. Wasch de aardappelen flink schoon, kook ze in de schil gaar. Trek er dan het schilletje af, terwijl ze nog warm zijn. Snijd ze in dunne schijfjes evenals de to maten en de geschilde komkommer. Hak uitjes, augurkjes en peterselieblaadjes fijn. Meng nu alles dooreen met het zout, de Maggi's Aroma, olie en azijn. Slasaus. 4 eetlepels slaolie, 2 eet lepels azijn of 1 eetlepel azijn en het sap van 1 citroen, 2 theelepels Maggi's Aro ma, 1 fijngeraspte ui, wat fijngehakte peterselie en een mespunt zout. Klop de slaolie eenigen tijd in een schaaltje, doe er dan langzaam de azijn of citroensap bij1, de Maggi's Aroma, de geraspte ui, de fijngehakte peterselie en het zout. Men kan deze saus eenige dagen bewaren. Ze is ook zeer smakelijk bij koude gekookte visch of resten daarvan. Pikant rijstgerecht (4 pers.) 2 ons rijst, 2 ons geraspte kaas, 2 thee lepels Maggi's Aroma, ruim Va L. water, 1 Maggi's Justablet, wat fijngehakte pe terselie. Wasch de rijst flink in telkens weer schoon water. Kook ze gaar in ruim Va L. kokend water in Vt uur. Vermeng ze met de geraspte kaas, de Maggi's Aroma en de fijngehakte peterselie. D'ruk ze in kleine kommetjes of kopjes, die met koud water zijn weggezet en stort ze op een platte schaal. Bedek ze met pikante saus, gemaakt van het Justablet. Leg hierom heen een rand van krop- en tomatensla. (Zie volgend recept.) Krop - en tomatensla (4 pers.). 1 krop sla, 3 a 4 tomaten, 2 eetlepels sla olie, 1 eetlepel azijn, 1 a 2 theelepels Mag gi's Aroma, 1 theelepel zout. Maak de kropsla schoon, snijd de toma ten in dunne schijfjes, vermeng ze goed met slaolie, azijn, Maggi's Aroma en het zout. Het wasschen van gekleurde zomerjaponnen. Wollen Mousseline, t o - bralco enz. Maak hiervoor een vrij koud sop van vlokkenzeep of bij zeer sterke kleuren van Sunlightzeep. Is er kans, dat de kleuren doorloopen, maak dan van te voren klaar een paar teilen met lauw spoelwater en leg een badhanddoek uitgespreid op tafel. Wasch de japon vlug, knijp en druk ze door het sop. Wrijf niet, wring niet. Spoel ze vlug na in het spoelwater. Geeft de japon erg af, doe dan wat azijn in het tweede spoelwater. Spoel de azijn er weer uit. Druk de japon zoo droog mogelijk uit. Leg ze daarna op een badhanddoek, leg er nog een doek overheen en sla de doe ken een keer dubbel. Rol ze zoo stijf mo gelijk op, rol ze daarna direct uit. Heeft men dunne stof, dan kan de ja pon dadelijk opgestreken worden aan den verkeerden kant. Dikkere stoffen laat men eerst even drogen. Neemt men vrij koud sop, werkt men vlug en drukt men de japon goed uit, dan bestaat er weinig kans, dat de kleuren doorloopen. Kraagjes worden zoo noodig apart ge- wasschen. Effen witte katoenen kraagjes kan men eenige uren weeken, daarna uitkoken, wasschen, spoelen, in een doek rollen en opstrijken. Effen witte zijden kraagjes weekt men zoo noodig in een lauw sop van vlokken zeep. Dan rolt men ze in een doek en strijkt ze op. Gekleurde kraagjes worden in een vrij koud Lux-sop gewasschen. Kraagjes met plissé's wascht men in benzine. HOE BALD DE PLANT VERDIENDE TOEN MOEDER ZiEK WAS. X. Ja 50 zagen het; in de bedstee lag al leen maar een oude stroozak, de grijze deken met roode strepen, waar Japie al- iijd onder sliep, was er ook niet meer, „Nou," besloot een der jongens," het „li toch best dat hij een paar dagen op reis is, en z'n deken heeft hij natuurlijk meegenomen; dan gaat hij misschien wel bij een boer in het hooi slapen." Om vier uur gingen ze tooh weer eens kijken. Je kon nooit weten. Ze hadden al van alles bedacht, de jongens. Japie was altijd geheimzinnig geweest, maar nu hij weg was. Hij kon wel verdronken zijn of een ongeluk hebben gehad; een ander had weer van gas gehoord, maar dat hadden ze wel moeten ruiken; nee, wat zo ook bedachten, ze konden er niet achter ko men. En nu1 stonden ze weer voor het huisje, waar alles precies eender gebleven was. „Hij1 is er nog niet geweest hoor," fluisterde Henk. Twee jongens morrelden nog eens aan de deur; ze duwden er tegen, tot ze in eens, krak, openvloog, zoodat ze samen in het donkere portaaltje rolden Ze vochten samen om het eerst er weer uit te zijn; het was zoo griezelig daar in het donker, en ze hadden net een gevoel of Japie zoo uit het kamertje zou komen en hen beetpakken. De andere jongens waren nu ook bij de deur gekomen en met elkaar standen ze daar te fluisteren. Nu de deur eenmaal open was durfden ze toch geen van allen goed naar binnen te gaan. Japie kon er eens zijn; hij! deed wel nooit iemand kwaad, maar nu ze niets hoorden of za gen was het toch wel erg griezelig. Als er nu toch eens iets ergs gebeurd was en Japie in do bedstee was? „Laten we niet zoo flauw zijn," vond Bald, „als er iets gebeurd is, moeten we juist naar binnen gaan." „Waarom doe je bet dan niet?" vonden de anderen, „zelf blijf je ook buiten; zoo kun je gemakkelijk praten." Dat liet Bald er niet op zitten. „Ga je mee?" En samen met Henk stapte hij het portaaltje binnen. De rest van de jongens ging gauw voor het raampje kijken. Heel gewoon stapte Bald naar binnen; hij was niets bang; waarvoor moest hij! het ook zijn? Het was alleen maar ge heimzinnig. Toch schrokken ze een beetje toen er ineens een muis langs hun beenen wipte. Even nog bleven ze voor de deur van het kamertje staan, toen ineens deed Bald haar resoluut open. Niets was er te zien, alleen voor de ruitjes de gezichten van de jongens, die zich daar nog in spanning verdron gen. Henk keek in de bedstee; de oude stroo zak, verder niets. Op den grond stonden een paar oude pannetjes en een ketel hing bijl de schouw, maar Japie was er niet. Vreemd stonden ze samen in het leege kamertje, waar ze alleen maar eens een enkele keer op een konden winteravond waren geweest, als het vuur brandde; nu liet het heldere daglicht alle stof zien. „Zullen we nog op de vliering kijken?" vroeg Henk, nog steeds fluisterend. „Jal" Eén paar treden hoefde Bald het wankele trapje maar op te gaan, toen stak z'n hoofd al door het zolderluik. Door een glazen dakpan viel een licht plek juist op een groepje glanzend roode kastanjes, die door Japie waren bijeenge gaard en daar bewaard; hé, wat had ie ze mooi opgepoetst, dacht Bald. Verder lagen er wat bosjes hout en dan nog een heele stapel doosjes en busjes. Die stonden anders boven den schoor steen, wist Bald. „Hier is ie ook niet, hoor!" riep hij naar beneden. Nu moest Henk toch ook nog even kij ken. „Jö, wat een fijne kastanjes.zullen we er een paar meenemen?" „Niks hoor," schrok Bald, „die heeft ie daar natuurlijk neergelegd; je blijft er af Bald stond tegen het tafeltje geleund, zijn hand raakte een verfrommeld stuk bruin papier, dat er aldoor gelegen had, maar dat hij nu pas zag. Zonder er hij te denken las hij de woor den die er met potlood op geschreven waren. Wat was dat nu? Hij greep het papier vast. Henk kom eens gauw hier, en tegen de jongens bui ten brulde bij: „Ik weet het!" Hij las de woorden nog eens over. Ja het stond er duidelijk, en Japie moest het wel zelf geschreven hebben. Met een sprong stond Henk naast hem. De jongens vonden het nog maar veiliger om huiten te blijven. „Wat is er?" „Kijk eens wat hier op staat, dat heflft Japie zelf geschreven". „Laat eens zien?" Bald legde het papier weer op het ta feltje en streek de kreukels glad. Samen lazen ze het. „Japie is weg. Van de winter kom ik terug. Laat mijn huisje staan". „Oooh, dan is ie tóch weg. zie je wel dat ik gelijk had", zei Henk. „Laat gauw aan de anderen zien". Met z'n allen stonden ze even later om de brief van Japie. „Is 'tie weg?" „Waar zou d' ie naar toe zijn?" „Wat zullen we nu doen?" „Niks natuurlijk", zei Henk. We doen de deur dicht; als Japie van de winter komt, moet ie z'n boeltje toch weer terug vinden.'5

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 6