DE ZEEUW ALS DE LIEFDE RIJPT SPIERPIJNEN in zijn arm genezen KLOOSTERBALSEM TWEEDE BLAD Voor den Zondag Liberale logica. Mussert weet er,... niets van. Het Hollandsch Diep overbrugd. Program van beginselen der A.-R, partij. HONIG'S VERPAKTE VERMICELLI - Bijzonder goed van kwaliteit. Wat er deze week voorviel lydea en de stokbewaarder. DANK ZIJ KLOOSTERBALSEM 'n Pijn om razend te worden b(| 't bewegen van den arm ÜKKEP'S laatste spanning rust op haar steunpunten. VAN ZATERDAG 18 JULf 1936, Nr 244. Welker hart de ïïeere heeft ge opendWat moet ik doen? Handel. 6 14 en 30. Onnaspeurlijk rijk en verscheiden zijn de wegen Gods met Zijn volk. De omstandigheden en de behoeften van de mensohen zijn zeer verschillend, en daarom is ook de arbeid van Gods zoe kende, reddende, vertroostende liefde niet een eenvormige als van een machine, die alles naar één model maakt, maar het is de duizendvoudige arbeid waardoor zoo wel de Lydia's als de stokbewaarders worden getrokken uit de duisternis tot het licht. De wereld, Gods schepping, biedt een oneindige verscheidenheid en toch is er bij al die verscheidenheid ook een merkwaardige eenheid. Al de menschenharten zijh in denzelf den nood der zonde. Die zonde openbaart zich op tallooze wijzen, en in de meest van elkander af wijkende vormen. In het vroom gewaad van den Farizeeër, zoowel als in de geraf fineerdheid van den beroepsmisdadiger. Maar in den wortel is er de eenheid: af val van God, ongehoorzaamheid. Maar daarom is er ook voor al die zon daren, voor de stille en eerzame Lydia's en voor de ruwe stokbewaarders, één Hei land, één Helper, die verlossen kan van zonde en dood. Oneindige verscheidenheid in deze we reld, maar: éen Heere, éen geloof, éen dood, éen God en Vader van allen, éen Middelaar en Redder. Er is éen weg der zaligheid: het geloof in Jezus Christus, maar in die eenheid is er ook de verscheidenheid. Daar is niet een uniforme wijze van bekeering al geldt voor allen dezelfde eisch: bekeer! u en gelooft in Jezu3 Christus. Wij mogen nooit een bekeeringsweg voorschrijven, zooals velen dat zoo gaarne doen. Wij hebben slechts uit te dragen de boodschap van Gods genade en dan zal God komen, hier in storm en onweer, en daar in het suizen van een zachte stilte. Eh eenmaal zal alle verscheidenheid die daar is zich oplossen in het eene over winningslied van de groote schare uit alle volken en talen: De zaligheid zijl onzen God, die op den troon zit en het Lam. In het jongste nummer van „Het libe rale weekblad" trof ons, zegt de N e- derlander" de teekening op de titelpagina, waarop men ziet afgebeeld een trein, voor één van de portieren waarvan zich bevindt minister de Wilde afgebeeld als een wel zéér ouderwet- sche dominee die op Donderdag middag het staat er uitdrukkelijk bij aan den stationschef vraagt of die trein ook op Zondag rijdt en die, als hij een bevestigend antwoord krijgt, op merkt, dat hij er dan vandaag geen gebruik van zal maken. En dit alles, zooals het opschrift boven de teekening aangeeft, omdat minister de Wilde wei gerde Donderdags de A.V.R.O.-studie te openen, omdat er des Zondags feest zou zijn. En in een redactioneel artikeltje wordt dit geval als volgt toegelicht: Minister de Wilde heeft, op beleefde wijze overigens, geweigerd de plechtige opening van de Avro-studio te verrichten, daar hij zich daartoe uit zijn anti-revo- lutionnair beginsel niet gerechtigd achtte. Eenige feestelijkheid daarmee gepaard FEUILLETON. Uit het Engelsch. 47) _0_ Een druilerige motregen viel op de grijze daken in de omgeving van het sta tion. Er was niemand, die de reizigers op wachtte en Sylvia kon een onderdrukte zucht niet voorkomen, toen ze zag, dat er met eens een behulpzame livreiknecht klaar stond op het bekende perron, om zijn diensten aan te bieden en er bui ten geen ronkende auto gereed stond om hen huiswaarts te brengen. Het was haar inderdaad vreemd te moede, toen ze in een stoffige autobus klommen, die hen wegreed, juist in de tegenovergestelde richting van de witte weg, die haar steeds over de heuvels voerde naar haar prach tige tehuis. Paul kon zich haar gemoedsstemming neel goed begrijpen en hij omklemde haar band innig, onderwijl de bus hen naar de Hoogstraat bracht. Hoe zou ze zich hou den temidden van de bekrompen en som bere muren van haar nieuwe tehuis na- at ze gewend geweest was aan de ruime o ''geving van Foxelwood Hall. Maar sschien was haar oude huis reeds ver- o en haar vader en Romney al ver gaande had immers des Zondags plaats. Wij hebben hier en daar de opmerking gelezen, dat de minister Minister is en niet in de eerste plaats anti-revolution- nair en dat hij, uit dien hoofde, had moeten doen wat zijn representatieve plicht hem voorschreef. Wij zijn het daar mede niet eens. Wie anti-revolutionnair is, een streng orthodox levensinzicht be lijdt, zich zijn menschelijke plichten laat voorschrijven door zijn innerlijke over tuiging, zou wel een onrespectabel man zijn, wanneer hij zijn ministersteek op zettende, zijn anti-revolutionnaire geweten als een jasje uittrok. Uit onze liberale overtuiging vloeit het voort, dat wij een houding, als thans door minister de Wilde is aangenomen, billijken en behoorlijk achten... indien de o p e n i n g op Zondag was gevallen en niet, zooals nu, opDon- d e r d a g. Ieder leve naar zijn innerlijke overtuiging, mits deze overtuiging niet tot daden leidt die schadelijk zijn voor de gemeenschap. Wanneer Minister de Wilde den Zondag wenscht te heiligen op zijn wijze, zullen liberalen hem dit nooit euvel duiden. Integendeel! Maar wij mogen ook van anti-revolutionnairen ver langen, dat zij het zelfde standpunt jegens anderen innemen die hun Zondag op hun wijze willen doorbrengen. DAAraan ontbreekt hier in Nederland nog „wel iets"... Wanneer minister de Wilde echter den Zondag wil heiligen door Donder dags geen representatieve daad te ver richten, dan begrijpen wij dat niet. Wij zullen op dat feit geen critiek uit oefenen. Maar de consequenties ervan hebben wij op onze voorplaat in beeld gebracht. Dat men in liberale kringen het één gecombineerd met het ander als een goe de zet beschouwt, willen wij, aldus „De Nederlander" graag aannemen. Men begrijpt daar blijkbaar niet, dat de minis ter niet formalistisch genoeg was om de openingsplechtigheid op den Donderdag los te maken van het feest op den Zon dag, dat zijn zin, zoo men daarvan hier bij spreken mag, nergens anders aan ont leende dan aan de openingsplechtigheid op den Zondag. Als wij dit lezen dan houden wij ons hart vast voor de liberale opleving, die op het oogenblik in de maak is. Dan houden wij het maar liever met den minister, die wars van spitsvondig heid voor zijn overtuiging durft uit te komen. Men kent het gezegde van de N.S.B.: „Mussert wint". Het hoofdblad van de Mussert-beweging gaf in zijn laatste nummer de meening der redactie te kennen over het toen loo- pende gerucht omtrent een verzoening tusschen Duitschland en Oostenrijk. Niets van waar, betoogde het blad. Immers: Politieke vonnissen in Duitsch- Oostenrijk. In de periode van 1 Januari 1934 tot 30 April 1936 zijn volgens de officiëele „Wiener Zeitung" de navolgende von nissen geveld wegens politieke activi teit tegen de illegale regeering in Oos tenrijk: marxis- nat. ten soc. tot. tot den dood 23 73 96 waarvan voltrokken 10 13 23 tot levenslange ge vangenisstraf 6 62 86 tot tijdelijke gevan genisstraf 629 1183 1812 aantal jaren gevange- nisstraaf 1472 4011 5513 Dat onder deze omstandigheden van een compromis ter oplossing van het Oostenrijksche vraagstuk geen sprake kan zijn, laat zich wel denken. Den volgenden dag wisselden de kan seliers van Duitschland en van Oosten rijk telegrammen van gelukwensch naar aanleiding der gesloten overeenkomst. Waarschijnlijk zonder hierin de Neder- landsche N.S.B. gekend te hebben. Hoe moet dat nu? vraagt de „Rotter dammer". Hoe zal dit nu goedgepraat worden? Want zulks ligt toch in de lijn van een beweging, gebeel op Duitsche leest geschoeid. „De pijn begon in mijn bovenarm en zette zich zoo voort tot in mijn nek, soma zóó hevig, dat het huilen mij nader stond dan het lachen. Oewone splerp(/n, zeide men mij, maar ik kon niets vinden om die gewone pijn te genezen. Ten einde raad ben ik met Kloosterbalsem begonnen. De uitwer king is enorm geweest. Na de eerste behandeling verminderde de pijn al en na voortgezet gebruik zijn al mijn pijnen verdwenen, dank zij Klooster balsem, den grooten pijndooder." E. v. C. te A. ORIGINEEL TER INZAGE „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bQ brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrHfmiddel bij Rheumatlek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten i 62'/i ct, en f 1.04 Om tien minuten over zessen Vrijdag morgen rustte de tiende overspanning van de nieuwe verkeersbrug over bet Hol landsch D'iep op haar steunpunten. Hoeden en petten gingen op dat histo rische moment omhoog en bet gejuich van de ondanks bet vroege uur nog talrijke aanwezigen vermengde zich met het vèr- klinkende geloei der begeleidende sleep booten. Om 'haifvier in den morgen, toen nog slechts een lichte streep aan de kim den naderenden dag aankondigde, ontwaakte het talrijke personeel van het transport in zijn geïmproviseerde slaapplaatsen aan boord van de sleepbooten. Opnieuw maak ten de mannen, van wie de meeste sinds Dinsdagmorgen vroeg niet uit de kleeren waren geweest, zich gereed om bet zware werk, dat zij vier dagen geleden waren begonnen, te voltooien. Lieren werden in bedrijf gebracht, ka bels uitgelegd en vastgemaakt en de vier sleepbooten namen haar plaatsen in. Het plaatsen van deze laatste spanning was moeilijker dan van de voorgaande; de ruimte, waarin gedaald moest worden, was nu wel zeer klein geworden. Daarom draaide de spanning feitelijk gedeeltelijk naast het gereed zijnde gedeelte der brug, om daarna langzaam naar het landhoofd te schuiven. Tijdens het laatste gedeelte van bet werk ontstond af en toe wel eens een moei lijk moment, maar de heer De Wit had het millioen kg., zware gevaarte volkomen in zijn macht en een luid bevel of een schrille stoot op de fluit voorkwam elk gevaar. Na drie kwartier was de spanning ge- Instelling van Commissie van Advies inzake art. 4d. Het Centraal Comité van Anti-Revo lutionaire Kiesvereenigingen beeft, op voorstel van zijn moderamen, besloten tot het instellen van een Commissie, welke tot taak beeft het genoemde Co mité van advies te dienen over de vraag, of art. 4 punt d van het Program van Beginselen der Anti-Revolutionaire Partij ook wijziging en/of aanvulling behoeft. Op verzoek van het Centraal Comité hebben zich bereid verklaard in deze Commissie zitting te nemen: Prof. Dr J. Ridderbos, Kampen, tevens voorzitter; Prof. Dr H. DOoyeweerd, Amsterdam; Prof. Dr F. W. Grosheide, Amsterdam; Prof. Mr V. H. Rutgers, Amsterdam; Prof. J. J. van der Schuit, Apeldoorn; Prof. Dr J. Severijn, Utrecht; Mr J. Terp stra, 'sGravenhage en Ds J. G. Woelde- rink, Ouderkerk a. d. IJssel, terwijl Dr J. W. Noteboom, Scheveningen, als baar secretaris is aangewezen. Vrijdag 10 Juli j.l. is de Commissie ge constitueerd en heeft zij haar arbeid aan gevangen. De aanhef en punt d van art. 4 van genoemd program luiden; „De Overheid, zoo leert ze, is als die naresse Gods gehouden tot verheerlij- „king van Gods Naam en behoort diens- volgensd. zichzelve, als daartoe in „volstrekten zin onbevoegd te onthouden „van elke rechtstreeksche bemoeiing met „de godsdienstige ontwikkeling der „natie." heel gedraaid en hingen de vier steun punten van het brugdeel boven de vier stoelen op pijler en landhoofd. Langzaam zakten toen de bakken, waarop de span ning rustte, met bet ebbende water mede, daarbij nog geholpen door bet water, dat de pompboot „Merel" in de reservoirs stortte. Bij elk rustpunt stonden thans de door jarenlange ervaring uitterst deskundige mannen om te zorgen, dat de brug goed en stevig neerkwam, totdat om tien minu ten voor zessen de laatste spanning was geplaatst. Als bij tooverslag was alle leed en span ning der laatste dagen vergeten en met glundere gezichten bescben de arbeiders op elke spanning de nationale driekleur. Nog is de brug niet gebeel gereed, want er moet aan wegdek en Zuidelijk land hoofd nog heel wat gedaan worden, maar een wensch van lange jaren is in ver vulling gegaan. Het Hollandsch Diep is ten tweeden male overbrugd op 600 m van de spoor brug. De spoorbrug is langer dan de nieuwe brug, namelijk 1400 m tegen de nieuwe 1000 m. Tér besparing van de kosten is bij den bouw der eerste brug bet Hollandsch D'iep reeds versmald. Thans is dat proces nog eens herhaald. De rivierbreedte is tot 1000 meter terug gebracht. Schade doet dat de rivier niet. Er zijn strek- en verbindings- dammen gebouwd. De laatste ter lengte van 400 m. Negen pijlers en twee land- hoofden vormen den onderbouw van de borug, wier breedte 15.5 m is (een rijweg van vier verkeersstrooken ter breedte van 11 m en rijwieluaden van resp. 2.50 en 2 meter.). De zandlagen, die de pijlers kunnen dragen, liggen 1819 m diep in den bo dem. Dé pijlers rusten op betonnen palen van 20 m., die tot het zand raken. D'e onderbouw, aangevangen in Juni 1934, is beëindigd December 1935. Onder- en bovenbouw zijn dus thans voltooid. In uitvoering is nog de rijvloer van ge wapend beton, die voorzien wordt van een slijtlaa_g. Op de laatste spanning na is ook dit onderdeel bijna voltooid. Ingezonden Mededeeling. huisd naar een buis in de nabijheid van de groote fabrieken, die hem vroeger bun ïijkdom had bezorgd. Paul hoopte maar dat Sylvia hieraan zou denken, maar durfde het haar niet te herinneren. Integendeel, hij trachtte haai te doen glimlachen, waarin hij wonder wel slaagde, zoodat de sombere schadu wen van haar gelaat goeddeels verdwe nen, toen de rammelige vier-wieier met een ruk voor hun nieuwe tehuis stopte. Het was een geriefelijk huis met hooge, rechte ramen, een koperen klopper hing nog op de deur, wat nog herinnerde aan den ouden tijd toen Leathergate nog geen fabrieksstad was, doch een rustig provin ciaal stadje. Op hetzelfde oogenblik dat de auto stopte, werd de deur opengeworpen, doch er verscheen geen keurig gekleed dienst meisje, zooals Sylvia verlangd bad en Pbilippa Yeoman op zich genomen had te zullen aannemen, als ze daartoe in staat was. In de breede, ouderwetscbe vestibule, stond, met de deurknop in haar hand, mei een verwelkomende lach op haar gelaat, Paul's moeder, terwijl over baar schou der bet stralende gelaat van Pbilippa verscheen, die vlug een wit schort afdeed en met open armen op hen toekwam. „Hfet spijt mij' buitengewoon, Sylvia, maar juffrouw Scriven en ik zijn op bet oogenblik de eenige beschikbare dienstbo den, maar ik geloof, dat je ons bekwaam genoeg acht en je aankomst des te gezel liger vindt. Yind je het niet verrukkelijk in je eigen huisje je intrede te doen? En het ziet er alles zoo prettig uit. Laat mij je maar helpen je boeltje te dragen. Paul en de chauffeur zullen de rest wel bren gen. En we hebben al een lekker kopje thee voor je klaar staan. Ze leidde Sylvia in de gezellige zitka mer, die aan de achterzijde van bet buis was. Het was een groote, ruime kamer; een breed raam gaf uitzicht op zulk een heerlijk bloeienden tuin vol bloemen als een vreemde nooit zou hebben vermoed achter de sombere gevel aan de straatzijde. Er brandde een klein vuur in den haard omdat het een regenachtige dag was, maar buiten in den tuin zong een merel, die vergeten was, dat de lente voorbij' was, zijn stralend lied. Het prettige uitzicht, de zachte tinten van bet behang, de ge zellige theetafel en de smaakvolle meu bels maakten bet interieur tot een echt keurig en intiem geheel, vol warme beha- gelij'kheid. In Pbilippa's oogen straalde een licht, dat meer openbaarde dan zij zichzelf bewust was, toon ze de kamer met liefkoozenden blik doorzag. Sylvia zonk in een lagen armstoel. „Het kind is geheel uitgeput," zei juf frouw Scriven, zich tot haar overbuigend en baar hoed en bout afnemend, terwijl Pbilippa haar ontdeed van haar lange reismantel. „Maar het is heerlijk thuis te zijn in je eigen tehuis nog wel, is bet niet, lieveling? O, ik herinner mij nog zoo goed den dag dat Adam en ik ons eigen buis binnentraden. De boomgaard rondom Greatacre was geel van bloeien de sleutelbloemen en ik droeg een groene japon van popeline stof, die men op het oogenblik wel erg gek zou vinden." „Een groene japon, juffrouw Scriven?" riep Pbilippa vroolijik uit. „U moet wel een dappere vrouw geweest zijn, dat u op uw trouwdag een groene japon droeg. Was u niet bang, dat dat u een ongeluk zou bezorgen?" Paul's moeder lachte met in haar ziel de zoete herinneringen aan die gelukkige dagen, die thans weer voor baar begon nen te leven. „Ik was sterk in mijn liefde en was niet bijlgeloovig," zei ze, „en als je het dan een talisman wilt noemen, dan is het er eentje geweest, die me nooit in den steek gelaten beeft. Ik tart je een beter te vinden zelfs in deze tijd, nu men zoo véél weet." „Nu ja, ik bedoelde, dat de menschen in dien tijd veel gevoeliger voor zoo iets waren," verklaarde Pbilippa zich nader, onderwijl ze in de vestibule verdween. Paul's moeder en Sylvia waren nu even alleen. De oude vrouw boog zich over baar been en kuste haar nieuwe dochter. „Ik heb nog nooit een dochter gehad, lieve," zei ze. „Dat was juist een van mijn weinige zorgen, die ik vroeger bad. Maar in mijd ouderdom beeft de Heere mij nu De Eerste Kamer beeft voor haar doen aan de begrooting van bet landbouwcri- eisfonda veel tijd besteed, maar Minister Deckers zag toch zonder al te veel moei te zijn begrooting aangenomen. Zeker, er blijven wensohen en verlangens, klachten en bezwaren, maar de Minister kon toch ook op grond van persoonlijk ingesteld on derzoek verzekeren, dat de boeren* als men bet bun op den man af vraagt, over bet algemeen tevreden zijn. Dat klopt ook met bet feit, dat vorige maand in de ver gaderingen der Zeeuwsche landbouw-or- ganisaties te Middelburg slechts heel wei nig critiek werd vernomen. In de kringen der consumenten daaren tegen wordt ontstemming aangetroffen over bet voornemen van den Minister om de beffing op spijsolieën en vetten zeer belangrijk te verhoogen, terwijl daartegen over slechts staat een zeer kleine, haast onbeteekenende verlaging van boter- en margarineprijs. We moeten absoluut met de kosten van levensonderhoud en pro ductie omlaag en niet omboog, maar dit besluit van den Minister zal juist een averecbtscbe uitwerking hebben. Men kan den verbruiker toch niet dwingen te koo- pen wat hij niet betalen kan? Een groot werk kwam deze week tot stand. De laatste overspanning van de Moerdijkbrug werd na veel moeite op haar plaats gebracht. Zonder veel drukte werd dit sluitstuk aangebracht. We maken daarmee niet zooveel reclame als men in fascistische landen wel doet. Maar toch mag erkend, dat hier een werk van natio nale beteekenis werd afgesloten. Ook Hitier kan met tevredenheid op deze week terugzien. Werd eerst tegen gesproken (men kan hieruit weer de waarde van officieele tegenspraken af lezen) dat Berlijn en Weenen tot een ac- coord gekomen waren, dit blijkt nu toch een feit te zijn. Hitier blijkt over be kwame diplomaten te beschikken. Het zal moeten blijken of Oostenrijk van de vriendschap met den grooten en sterken buurman op den duur geen last zal on dervinden, voor 'het oogenblik kan ge zegd, dat men in Berlijn, Weenen, 'Boe dapest en Rome er onverdeeld mee inge nomen is. In Parijs, Praag en Moskou daarentegen is men bezorgd, men vreest een verzwakking van positie. Het moet erkend, dat hier een belang rijke zet op bet politieke schaakbord is gedaan. Natuurlijk 'zal het bier niet bij blijven. Duitscblands doel reikt verder. Hitier wil de banden vrij hebben om elders zijn po sitie te versterken. Berlijn's penetratie in de Donau- en BaTkanlanden wordt er door vergemakkelijkt. Het samengaan met Italië verschaft Berlijn een krach tiger stelling ten opzichte van het vraag stuk van een regeling in het westen. Op 15 Juli zijn 'de sancties tegen Italië toegepast, beëindigd." Daarmede is een periode in de Europeesc'he geschiedenis afgesloten, welke bittere desillusies beeft gebracht. Het doel der sancties is absoluut niet bereikt. De volkenbond beeft bet interna tionale recht niet kunnen 'handhaven of verdedigen; hij heeft Abessynië niet voor de overweldiging kunnen beschermen; bij beeft bet voldongen feit niet ongedaan kunnen maken. In dit opzicht is het fiasco van den volkenbond volledig. Het zou doelloos zijn dit feit ook maar eenigs- zins te verdoezelen. In de Spaanscbe republiek was ihet weer bijzonder onrustig. D'e fascistisch gezinde leider van de monarchisten, werd neergeschoten. Uit de door de regeering genomen maatregelen blijkt wel, hoe bet er gist en kookt. Zal het uitloopen op een botsing tusschen bet fascisme en zijn be strijders? Het ziet er wel naar uit, dat de jonge Spaansche republiek een uiterst moeilijken tijd tegemoet gaat. Met den Engelschen koning is bet ge lukkig beter afgeloopen dan met den lei der der Spaansche monarchisten. Een aanslag op Koning Edward door een of twee misdadigers ondernomen, is mis lukt. Daardoor is het Engelsche konings buis en volk voor veel leed bewaard. nog een heele lieve dochter gegeven." Sylvia keek naar haar op met haar lie ve bekoring, die haar zoo eigen was als ze wist wat men van haar verwachtte. Ze wilde wel gaarne Paul's moeder behagen en toch was ze eenigszins bang voor haar, want ze had baar moeder niet gekend en wist dus niet wat moederliefde beteeken- de. En zelfs het feit, dat Priscilla Scriven een van die lieve zachte, echt moederlijke vrouwen was, die door hun zachte en be koorlijke manieren een eigen sfeer weten te scheppen, maakte Sylvio no'g nerveu zer. De eenige vrouw, met wie zij1 in eenigszins nauwe aanraking was gewees't sinds baar prille jeugd, was een tante van haar uit Kensington geweest, een vrouw, die baar huwelijk als een amusant spel beschouwde. En later had ze Pbilip pa ontmoet, die door baar jovialiteit een ieder dadelijk op zijn gemak bracht. Syl via was zich onwillekeurig bewust, dat zich achter het rustige uiterlijk van Paul's moeder een hart en een geest ver borg, die de meeste dingen van een ander, ook al verborg deze ze zorgvuldig, open en klaar zag. En een van die dingen zou ongetwijfeld zijn de groote ongeschiktheid voor huishoudelijke bezigheden van Paul's beeldschoon vrouwtje. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 5