Beginselprogram der S.D.A.P. eerste blad het adres a. wilking Bij Doorzitten Buitenland. Binnenland Uit de Provincie ZATERDAG 18 JULI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG 244 Belangrijkste Nieuws en Zonverbranding Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertontiön SO cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. li. Bij het lezen van het ontwerp herzie ningsprogram valt allereerst op, de veel meer gematigde toon. Het oude program begint met naar Marxistisch recept scherp tegenover elkaar te stellen twee klassen: het prole tariaat en de kapitalistische klasse die in duurzame belangentegenstelling tegen over elkaar staan. En de loop der geschiedenis wordt op grond van Marx' wetenschap aldus ge- teekend, dat er is opeenhoping van rijk dom bij de kapitalistische klasse tegen over toenemende armoede, onzekerheid van bestaan en afhankelijkheid bij het proletariaat, voortwoekerend pauperisme en prostitutie, alcoholisme en misdaad. D!e wanverhouding wordt steeds grooter, de tegenstelling steeds scherper, tot ein delijk het proletariaat de kapitalistische boeien verbreekt en de leiding der maat schappij kan overnemen. Breedvoerig wordt de ontwikkeling van dezen strijd geteekend, maar, zoo wordt er aan toegevoegd, het proletariaat is bij het streven om de maatschappij te verlos sen van een stelsel dat economisch ver ouderd en zedelijk veroordeeld is, on overwinnelijk. Het zal overwinnen in bond met het internationale proletariaat en daarom wordt gestreefd, naar de een heid van den proletarischen klassenstrijd. Van dit alles vindt men in het nieuwe program zeer weinig terug. Als begeerlijk doel wordt nu aangewe zen de verwezenlijking van het democra tisch socialisme, de stichting van een maatschappij op den grondslag van ge- meenschapsbezit van de voornaamste pro ductiemiddelen met gemeenschapsbeheer van het bedrijfsleven en met waarborging van geestelijke en staatkundige vrijheid. Dit doel zal bereikt worden, niet door een ineenstorting van het kapitalistische stelsel na een laatsten wanhopigen strijd met het overwinnende proletariaat, maar door de ontwikkeling die zich in de kapi talistische maatschappij heeft voltrokken. Die ontwikkeling gaat niet zonder strijd, integendeel, maar het is niet meer een strijd alleen van het proletariaat. De kapitalistische voortbrengingswijze leidt tot telkens terugkeerende crises en ver scherping van de tegenstellingen, maar in dat kapitalisme ontwikkelen zich de economische voorwaarden voor een so ciale productie-wijze. Dit heeft plaats doordat de Overheid in het algemeen belang, eigendom en be heer van verschillende bedrijven aan zich trekt, maar ook, doordat andere groepen der bevolking, technici, beambten, kleine boeren en tuinders, in wezenlijke tegen stelling tot het kapitalisme kotnen te staan. De tegenstelling is dus niet meer pro letariaat en kapitalisten, de groote massa paupers en een zeer kleine groep bezit ters, maar uitgebuiten en uitbuiters. Het front is dus veel verbreed. En het gaat hier over een poli tiek program er zal dus ook voor boeren en middenstanders alle reden zijn om straks bij de verkiezingen achter het ietwat verbleekte roode vaandel te trek ken. Om deze overgang te vergemakkelijken is het woord „proletariaat"' geheel uit het program verbannen. Spreekt het bestaande program bij voorkeur van het proletariaat als tegen stelling van de kapitalistische klasse en wordt daar de» arbeidersbevolking by voorkeur als het proletariaat aangeduid, in het nieuwe program komt deze uit drukking niet meer voor. Waarschijnlijk is dit niet uitsluitend gedaan terwille van frontverbreeding. Niet onmogelijk voelt men het als min of meer beleedigend wanneer de partij gangers, die als regel wat graag als dei- mes en heeren worden aangeduid, met proletariërs op één lijn worden gesteld. En ook is het mogelijk dat men toch niet wil_ ontkennen, dat onder een niet-socia- listisch regiem in ons land de toestand van de massa zooveel verbeterd is, dat hier van „proletariaat" niet kan worden gesproken. Hbe dit zijl, het „proletariaat" is in het ontwerp vervangen door: „de massa des volks". Dat ia meer in overeenstemming met de werkelijkheid en 'het klinkt ook beter voor een partij, die op politieke samenwerking burgerlijke" partijen bedacht is. Wij hebben er reeds op gewezen, dat op bescherming van de democratie 1 in tegenstelling met bet bedoelen van com munisten en fascisten sterk de. na druk wordt gelegd. En ook het nationale element is in tegenstelling met wat voor heen gepropageerd werd, niet vergeten. Dé sociaal-democratische beweging zoo heet het letterlijk weet zich door historische lotsgemeenschap deel van de Nederlandsche natie en, houwt voort op de beste Nederlandsche tradities van geeste lijke vrijheid en verdraagzaamheid. De door haar nagestreefde opheffing van de klassentegenstellingen zal de sterkste be lemmering voor de tot stand koming van een werkelijke volkseenheid wegnemen". De roode poorten worden dus zoo wijd mogelijk opengezet. En men beseft niet of tracht het te verdoezelen! dat de beginselen in dit ontwerp-program beleden, de geestelijke vrijheid en de democratie uitsluiten en dat de oude antithese hier onverzwakt wordt gehandhaafd. voor Manufacturen. Dames- en Kinderconfectle Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST VREUGDE IN ENGELAND. De dader geen Schot, maar een Ier? Uit alle deelen van de wereld heeft ko ning Edward telegrammen ontvangen, waarin hij geluk gewenscht werd met zijn ontsnapping aan den op hem ge- pleegden aanslag. D'e geweldige menigte, welke in Bow- street, waarheen de dader vervoerd was, was samengestroomd, kon door de politie vaak slechts met moeite in bedwang wor den gehouden, vooral op het oogenblik, toen de beschuldigde onder goed geleide naar buiten kwam. In groote hoofdartikelen geven de kranten uiting aan hun voldoening, dat het leven van den jongen koning is ge spaard gebleven. Volgens verschillende bladen is de da der, Mac Mahon, een Ier, die als jonge man uit het graafschap Tyrone in Ierland naar Glasgow is gekomen, waar hij sinds dien heeft gewoond. Bovendien zou hij een valschen naam hebben opgegeven. Zijn eigenlijke naam is Jerome Banni- gan. Hij dient zioh aan als sociale her vormer. De motieven van de aanslag-poging tegen koning Edward worden langzaam opgehelderd, nadat ze aanvankelijk vol komen in het duister lagen. Het voorval schijnt verband te houden met een eisch, welken de gearresteerde tegen de twee detectieven heeft ingediend, wegens een tamelijk lang geleden naar zijn meening ten onrechte uitgevoerde arrestatie. DE TOESTAND IN SPANJE. Het complot tegen den monarchisten leider. Het onderzoek in verhand met den moord op den monarchistenleider Sojelo, heeft aan het licht gebracht, dat het moordcomplot gesmeed werd door hooge officieren van de civiele garde. Reeds heeft de rechter van instructie een bevel tot arrestatie uitgevaardigd tegen den kapitein der civiele garde, Ro mero. Een zeer omvangrijke opsporingsactie is in verband biermede ondernomen, doch men verwacht er weinig resultaat van, wijl Romero, naar algemeen wordt aangenomen, naar Frankrijk gevlucht is. Romero zou de moordenaarsbende, die Sotelo uit zijn woning ontvoerde en hem door een schot in het linkeroog doodde, persoonlijk hebben aangevoerd. Intusschen is de opwinding, die bet ge volg was van den gruwzamen moord nog steeds niet geluwd. AANVAL OP HET VLIEGVELD VAN JERUSALEM. Naar eerst thans bekend wordt, heeft gisternacht een bende goed gewapende Arabieren bij verrassing een aanval ge daan op het vliegveld van Jerusalem. Tusschen de Britsche troepen, die daar waren gestationneerd, en de aanvallers ontspon zich 'n hevig vuurgevecht, waar in de Britten tenslotte zegevierden. De aanval werd door mitrailleur-vuur afgeweerd. Hoe groot de verliezen aan Arabische zijde zijn, is niet bekend, daar de Arabieren allen verdwenen waren, toen de Engelsche stormafdeelingen het ter- rein afzochten. Nu binnenkort drie nieuwe bataljons zullen aankomen, wordt de sterkte der troepenmacht in Palestina hiermede ver hoogd tot 15.000 man, inbegrepen de po litie en de grensbewaking in Trans-Jor- danië, maar niet inbegrepen de 2000 spe ciale politie-beambteti, die naar de Jood- sche kolonies zijn gestuurd. Volgens officiëele opgave zijn tusschen 19 April en 15 Juli tengevolge van de on lusten in Palestina gedood: 86 Moham medanen, 4 Christenen en 38 Joden, allen burgers. Voorts zijn nog een Britsche en twee Mohammedaansche politic-agenten, als mede vier soldaten of vliegers gedood. Een veiligheidsminister in Duitschland? Naar het „U.P." uit wel-ingelichte bron verneemt, is in één der volgende weken de benoeming van den S.S.-leider Himm- ler tot rijksveiligheidsminister te ver wachten. Himmler is ongeveer een maand ge leden tot chef der geheele politie van Duitschland benoemd. Hitte keert terug in Amerika. Dé weerbureaus voorspellen een te rugkeer van de hittegolf, in de deelen der Vereenigde Staten, welke gedurende twee dagen door regenval en afkoeling eenige verlichting hebben gebracht. Chicago zal, naar voorspeld wordt, vandaag weer temperaturen van 45 gra den Celsius kunnen registreeren. D'e reeds veertien dagen aanhoudende hitte heeft thans 4137 slachtoffers ge maakt. De materieele schade wordt geraamd op 600 millioen dollar. D'e nieuwste weerberichten hebben een scherpe stijging van de korenprijzen en vooral van de maisprijzen tot gevolg ge had. Het aantal dooden, tengevolge van de hitte is thans gestegen tot ongeveer 4500. Protest van de kerk tegen Hitier. In een protestverklaring aan Hitler eischen de leiders van de Duitsche be- lijdeniakerk vrijheid voor het volk om Gods wegen te bewandelen, zooals het dat zelf verkiest, opdat onze kleinkinderen niet hun voorvaderen zullen vervloeken, die wel een rijk op aarde hebben ge bouwd, maar het Godsrijk voor hen heb ben gesloten. Ook protesteeren zij tegen de stelsel matige ondermijning van den invloed der kerk bij jongeren en ouderen en verkla ren, dat de campagne tegen de Joden in strijd is met het Christendom. Zij voegen er aan toe: W!jj moeten er Hitier voor waarschu wen, dat de herhaalde verheerlijking van hem alleen aan God toekomt. Etr worden thans snelle en drastische maatregelen genomen tegen de oppofiitio- neele predikanten, die een protest-schrij ven hebben gericht aan Hitier. Het ministerie van Kerrl heeft den predikanten, die zich „voorloopige lei ding der D'uitsche Evangelische Kerk" genoemd hebben, bevel gegeven binnen 14 dagen deze benaming te laten vallen. In de afgeloopen week zijn huiszoekin gen gehouden in de confessioneele kerken in Berlijn en in de provincies, waar schrijfmachines en multiplicatoren van predikanten in beslag genomen zijn. Wat er in Duitschland met stakers gebeurt. Naar Havas uit Mainz verneemt, zijn 300 arbeiders vein de autofabriek van Opel te Ruesselsheim in staking gegaan. Zij protesteeren tegen de verkorting van den werktijd, die de directie heeft moeten invoeren in verband met de moeilijkheden bij het betrekken van rubber. D'e arbei- deis laten bij hun actie het nationaal- socialistische beginsel van het „recht op arbeid" gelden. De directie heeft zioh tot het Duitsche Arbeidsfront gewend, dat opdracht heeft gegeven, de arbeiders te ontslaan. (In Nederland heeft de N.S.B. in en kele gevallen de stakers aangemoedigd den strijd voort te zetten, als ze de kans zag de vakorganisaties een hak te zetten.) De conferentie der Locarnomogendheden gaat waarschijnlijk door. Naar Reuter uit Parijs meldt, zijn zoo wel de Fransche als de Belgische regee ring erop gesteld de conferentie der Lo- carno-mogendheden op 22 Juli te Brus sel te doen plaatsvinden.. De bijeenkomst te Brussel zou de vol gende doeleinden nastreven: 1. een gezamenlijk onder oogen zien van den toestand; 2. bet voorbereiden van een conferentie op grootere schaal, hetzij in het kader van het verdrag van Locarno Italië en Duitschland zouden dan eveneens wor den uitgenoodigd hetzij op een nog bieedere basis, zoodat ook andere Euro- peesche mogendheden hieraan zouden deelnemen. Nader wordt gemeld: Het staat vrij1- wel vast, dat ingevolge een voorstel van Engeland den 23sten Juli a.s. of daar omtrent te Londen en dus niet te Brus sel, zooals aanvankelijk in het voornemen lag, een conferentie van de vertegenwoor digers van Frankrijk, Engeland en België zal worden gehouden ter voorbereiding van een meer uitgebreide Locarnisten- conferentie, waaraan ook Duitschland en Italië zullen deelnemen. Het schijnt, dat de Fransche regee ring geen noemenswaardige bezwaren maakt tegen de keuze van de plaats van bijeenkomst, doch het ia mogelijk, dat de door Engeland voorgestelde datum van 23 Juli voor haar eenige moeilijkheden oplevert. Korte Berichten. In de staten Washington, Oregon en Utah zijn verscheiden aardschokken waargenomen. D'e bevolking heeft den nacht in het open veld doorgebracht. D'e aangerichte schade is gering. i Naar verluidt zijn te Weenen tal rijke arrestaties verricht in kringen van den vakbond van boekdrukkers en zet ters. Men spreekt van 60 arrestaties. D'eze zouden in verband staan met de verschijning van een onwettige arbeiders- krant. Het luchtschip „Hindenburg", dat gistermorgen uit Amerika boven Frank fort aankwam, heeft wegens grondwarm- te tot den avond boven de stad moeten kruisen, om daarna om 18 u. 5 vlot te landen. Naar paa vandaag bekend is gewor den, heeft onlangs te Karymskaia, in O. Siberië, een spoorwegramp plaats gehad, die 51 dooden beeft geëischt, terwijl 52 personen gewond werden. Dr COLIJN MET VACANTIE. D'e voorzitter van den Raad van Minis ters dr H. Colijn, vertrekt heden met zo- mervacantie naar Engeland. D'e correspondent van de „Daily Tele graph" te D'en Haag voegt hieraan toe: Wanneer dr Colijn naar Ehgeland gaat pleegt hij gewoonlijk met Britsche minis ters informeele discussies te voeren no pens de politieke situatie. Hij acht het dan ook waarschijnlijk, dat dr Colijn zal pogen de inzichten te vernemen van ver schillende leidende persoonlijkheden in Ehgeland aangaande de wijzigingen, die onlangs in Europa hebben plaats gevon den, in het bijzonder aangezien op de houding van Ehgeland ten opzichte van West-Ehropa in den laatsten tijd herhaal delijk den nadruk is gelegd. D'r Colijn zal vanmiddag half twee met een der mailbooten van de Stoomvaart- Maatschappij „Zeeland" van Vlissin gen naar Ehgeland vertrekken. HET PALEIS OP DEN DAM. De Eerste Kamer aanvaardt het wetsontwerp. De Eerste Kamer heeft gistermiddag de overeenkomst tusschen het Rijk en de gemeente Amsterdam betreffende het Pa leis op den Dam zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. DEFENSIEPLANNEN VOOR INDIE. In zijn Memorie van Antwoord over de Indische begrooting 'heeft minister Golijn het vertrouwen uitgesproken, dat hij ten aanzien van bet luchtwapen en de vloot, ook in verband met het rapport der com missie-Kan, nog vóór bet einde van bet zittingsjaar aan de Staten-Generaal zijh plannen zou kunnen kenbaar maken. Thans heeft het Eerste Kamerlid, Mr H. J. Knottenbelt, aan den minister van Koloniën en van Defensie a.i. gevraagd wanneer bij hieraan gevolg zal kunnen geven. HET ONGELUK TE BEILEN. Telegram Minister van Binnenlandsche Zaken. D'e minister van Binnenlandsche Zaken heeft het volgende telegram gezonden aan het gemeentebestuur van Beilen: „Met de droeve ramp welke uw ge meente trof, ben ik zeer begaan. Terwijl ik uw bestuur mijn deelneming betuig, verzoek ik u, tevens namens mij, de fa milieleden der getroffenen van mijn diep medegevoelen in kennis te stellen." Bedrijfsvereeniging voor hei grafische bedrijf. Donderdag is te Amsterdam de alge- meene ledenvergadering gehouden van de bedrijfsvereeniging voor ziekengeldverze- kering voor bet grafisch bedrijf en aan verwante bedrijven. Blijkens het jaarverslag is de alge meens gezondheidstoestand onder de verzekerden bij deze bedrijfsvereeniging in 1935 niet zoo gunstig geweest als in 1934. Het aantaf bij de bedrijfsvereeniging in behandeling gekomen ziektegevallen be liep met inbegrip van de gevallen van uitkeering voor werkverzuim terzake van nabehandeling 15.903 tegenover 14.856 in Binnenland. De industrie-financiering door de Eerste Kamer aangenomen. D'e stand der landbouwgewassen. D'e malversaties te Vlissingen. Minister Golijn naar Engeland. Buitenland. Weer hitte in Amerika. Protest van de kerk tegen Hitier. De aanslag op den Engelschen koning. Conferentie der1 Locarno-mogendheden. De toestand in Spanje. Verzacht en geneest Doos 30ct. Bij Apoth.en Drogisten 1934. Het in totaal uitgekeerde zieken geld steeg in verband daarmede van ruim f509.7000 over 1934 tot f525.300 over 1935. Tengevolge van de moeilijke oeconomi- eche omstandigheden en, mede tengevolge van uittreding van eenige leden liep het gezamenlijke loonbedrag der aangesloten werkgevers terug van ruim f 27.8000.000 over 1934 tot ruim f 25.500.000 over 1935. Het gevolg biervan was, dat per f1000 loon de kosten hooger waren dan over 1934. Het Kamerlid A. H. J. Engels. Naar „De Tijd" meldt, stelt de beer A. H. J. Engels zichbij de komende verkie zingen niet meer beschikbaar voor een candidatuur voor de Tweede Kamer. Burgemeesters. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Augustus 1936 benoemd tot burgemeester der gemeente Zwartsluis D. de Koning. Dte nieuw benoemde burgemeester van Zwartsluis' is thans secretaris-ontvanger dier gemeente. DE MALVERSATIES TE VLISSINGEN. Ook de secretaris van 't plaatselijk Crisiscomité in arrest. Inzake de malversaties, die te Vlissin gen aan bet licht zijn gekomen en die gepleegd zijn door eenige ambtenaren van bet plaatselijk Crisis-comité en van Maat schappelijk Hulpbetoon, kan nader wor den medegedeeld, dat gisteren de secreta ris van het plaatselijk Crisis-comité, de gemeente-ambtenaar L., door de politie is gearresteerd. Hij is gistermiddag voor den officier van Justitie te Middelburg geleid Aan het licht is gekomen dat personen, die daarvoor in het geheel niet in aan merking kwamen en zelfs personen van buiten Vlissingen, door de ambtenaren van steun of goederen werden voorzien, terwijl personen, die in zeer hulpbehoe venden staat verkeerden, en recht op hulp zouden hebben, door dezelfde ambtenaren steun is geweicerd en eerst door tusschen- komst van de politie of justitie van bet geen hun toekwam, bezit konden nemen. De malversaties hebben te Vlissingen, waar de aangehoudenen zeer bekende per sonen zijn, groot opzien gewekt. Men ver wacht met groote s-panning, wat»het justi tioneel onderzoek verder aan het licht zal brengen. Middelburg. De Arbeidsbeurs in 1935. Aan 'het jaarverslag 1935 van den dienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling, tevens districtsar beidsbeurs voor de gemeenten tusschen Ooster- en Westerschelde, ontleenen wij, dat 'de directeur er op wijst, dat ook dit jaar de werkloosheid op de plaatselijke arbeidsmarkt onverminderd voort duurde en er in geen enkel opzicht eenige ver betering kon worden geconstateerd. Het gemiddeld aantal ingeschrevenen bij" de arbeidsbeurs bedroeg op het eind van iedere maand 973, welk cijifer zeker wel den algeheelen toestand teekent. Het plaatsingscijfer steeg van 691 tot 734 en het aantal werkgevers-aanvragen van 885 tot 1054. Voor de districtsarbeidsbeurs zal bet aantal plaatsingen toenemen van 3086 tot 5002 en bet aantal werkgevers-aan vragen van 3145 tot 5150. Uit verschil lende gemeenten werden 38 ongehuwde landarbeiders geplaatst in den Wierin- germeerpolder. In verband met de ver breeding van bet kanaal door Zuid-Beve land was eene commissie samengesteld uit de burgemeesters der omliggende ge meenten imet den directeur als adviseur. Niettegenstaande alles in het werk is ge steld om bij bedoelde werken te komen tot plaatsing via de arbeidsbeurs van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1