Gemengd Nieuws Rechtszaken Land- en Tuinbouw Dhr Gunning, Burgemeester van Ier- seke, noemt deren dag een ware feest dag voor den heer Ort. Het mooi versier de dorp Driewegen spreekt er van. Dus alle moed voor de toekomst, Maar steeds het oog op God gericht en nooit eigen zin doorvoeren. God leide U bij Uw taak, om steeds het beste voor deze gemeente te zoeken. De heer van Dusseldorp, Burgemeester van Goes, spreekt mede namens zijn col lega's en wijst op de buitengewoon ver antwoordelijke maar ook schoone taak van burgemeester zijn. Doch met Gods zegen ga het U wel. Dhr W. Westveer, voorz. v. h. Burger lijk Armbestuur, wijst er op, dat de armenzorg moeilijkheden meebrengt. Spr. hoopt op een prettige samenwerking. Ds v. Burgeier, predikant der Ned. Herv. Kerk, wenscht den burgemeester toe, dat de Heere hem sterke, opdat we een stil en gerust leven mogen leiden. Ds Fransen, predikant der Geref. Kerk, zegt, dat het voor de kerk van Christus een blijde dag is. Spr. hoopt, dat de bur gemeester de wet des Heeren zal be trachten. De Burgemeester betuigt zijn harte- lijken dank voor de aangename en pret tige woorden, die tot hem gesproken zijn. Koudekerke. Loop der bevolking. Gevestigd: J. M. Cevaal D 11, van Rit- them; mej, J. P. M. Segers D 29g, van Breda; mej. A. Louwerse, E 231, van Mid delburg; L. v. d. Moer, E'. 202d, van Ga lijnsplaat; mej. J. Melse, B 234, van Oost- kapelle; L. W. B. A. Mulder, D 79, van Ovezande; F. van de Zande, E 149, van Middelburg; P. Goppoolse, B 327, van N. en St. Jo'osland; J. J. Hageman, E 144, van Breda; mej. M. Dingemanse E 184c, van Zoutelande; G. G. Kooman, B 242z, van Vlissingen. Vertrokken: Mej. CL J. Kesteloo, G 51, naar Bussum; J. Nij'borg, A 75, naar Aardenburg; J. E. J. Huizinga, B 207; mej. G. W. de Moor, E 12, naar St. Lau rens; mej. T. Huizen, B 60, naar Vlissin gen. (V. Gt.) Bijl beschikking van den minister van justitie zijn herbenoemd in de kamer van toezicht over de notarissen en candi- daatnotarissen: a. tot lid met ingang van 22 Juli 1936 J. Wolfswinkel, inspecteur der registratie en domeinen te M i d d e 1 b u r g; b. tot plaatsvervangend lid met ingang van 8 Juli 1936 R. Gerritsen, ontvanger der registratieen domeinen en hypotheek bewaarder te Zierikzee. Axel. 1586 17 Juli 1936. Het is vandaag 350 jaar geleden, dat de stad Axel 'haar poorten moest openen voor Prins IMaurits. Als eerste wapenfeit van dezen waar- digen zoon van Willem van Oranje wordt doorgaans genoemd de bekende inname van Breda door middel van een turf schip. Dit is het eenige voorbeeld niet, dat belangrijke historische feiten, in Zee land plaats gehad, worden genegeerd. In Terneuzen lagen de Staatsche troe pen onder bevel van Prins Maurits. Ko lonel Piron opperde het plan om het naburige Axel, dat door de Spanjaarden bezet was met een viertal vendels Duit- sche huurtroepen, bij verrassing in te nemen. In den nacht van 16 op 17 Juli trok genoemde kolonel met een aantal uitgelezen mannen naar Axel en wist ongemerkt in den vroegen morgen bij' een der gesloten stadspoorten te komen. Een der soldaten wist langs een stee- nen beer, die het water in de vest scheid de, op de wallen te komen. Spoedig werd hij door anderen gevolgd, zonder dat de wacht in de poort iets merkte. De wacht werd overrompeld. De poort werd geopend voor het leger van Prins Maurits, dat ondertusschen aangekomen was. Het blazen van het Wilhelmus bracht onder de bezetting, die was ko men opdagen, schrik en verwarring. In de Lange Noordstraat werd nog gevoch ten. Verscheidene soldaten wisten te ont vluchten, doch het grootste deel der be zetting werd krijgsgevangen gemaakt, waaronder ook de bevelhebber der stad Schoonauw. Deze was reeds een gevan gen man, voor hij goed en wel wist wat er gebeurd was. Hij bood Prins Maurits zijn diensten aan en wilde dus in het Staatsche leger dienst nemen, welke ver wisseling in dien tijd vaak geschiedde, doch de Prins kon geen onoplettende officieren gebruiken. Sinds 1586 is Axel steeds voor Oranje behouden gebleven. 'Om de stad tegen mogelijke aanvallen van den vijand te kunnen beveiligen, werden de dijken van aangrenzende polders doorgestoken, waardoor het land onder water kwam te staan. Op 19 April 1590 sloten de steden Axel, Terneuzen en Biervliet samen een verbond tot onderlinge hulp en verdedi ging, terwijl het overige van het tegen woordige Zeeuwsch-Vlaanderen nog vele jaren onder Spaansch bewind bleef. Te Axel zal vandaag de 350-jarige ver lossing uit de macht der Spanjaarden worden herdacht. KERSENCAMPAGNE IN DE BETUWE REEDS NU GEëINDIGD. Zeer teleurstellend resultaat. Zoowel uit de Betuwe als uit het Land van Maas en Waal komen berichten, dat de kersencampagne, die tengevolge van het gure voorjaar bijzonder laat begonnen was, reeds is geëindigd. De campagne heeft dit jaar ter nauwernood veertien da gen geduurd, tegen andere jaren drie tot vier weken. Daar komt nog bij, dat de aanvoer op sommige dagen zóó overstel pend groot was, dat geen loonende prij zen konden worden bedongen. De hands laren in de eerste plaats zijn dus gedi peerd, maar ook de „keerders" en pluk t-ors, Iet Hdbld heeft een bekend boomgaai- -jnbezitter in de Over-Betuwe gevraagd, waaraan deze ongunstige gang van zaken moet worden toegeschreven. Hij verklaar de, dat de kersen, toen zij begonnen te rijpen, „te oud" waren, d.w.z. hun groe' was tegengehouden door 't koude weer in Mei en Juni. Daarop volgde een ongewone warmte met veel zon en daardoor ging 'het ontwikkelingsproces veel te snel, zoodat men een niet-houdbare vrucht kreeg. Wa ren de kersen rijp, dan moesten zij oogen- blikkelijk geplukt en zoo spoedig mogelijk geconsumeerd worden, omdat reeds spoe dig rot optrad. Onder die omstandigheden zijn heel wat kersen verloren gegaan, zoo dat de opbrengst der boomgaarden zeer tegenviel. De prijzen werden voorts sterk gedrukt door de slechte kwaliteit en den overstelpenden aanvoer. De laatste dagen zijn zij sterk opgeloopen, louter een ge volg van het feit, dat er haast geen ker sen meer zijn. De regen heeft nog bedor ven wat nog eenigermat'a goed was en men heeft het plukken dan ook maar ge staakt. De ongunstige weersomstandigheden 'hebben tevens gedemonstreerd, van hoe veel beteekenis een regelmatige bespuiting van de boomgaarden is. Het is opmerke lijk, dat de vruchten van de hoornen, die de laatste jaren met zorg bespoten zijn, het best weerstand hebben kunnen bieden aan de nadeelige invloeden van bet weer, terwijl deze boomgaarden zoowel naar de kwaliteit als naar de kwantiteit de beste opbrengst gaven. De bespuitingskosten zijn er dan ook ruim uitgekomen. Maar het bespuiten is een nogal kostbare geschie denis. Rouw In Bellen. Gisteravond is de gemeenteraad van Beilen in een spoedzitting bijeengekomen in verband met het ongeluk, dat gister morgen aan het gemeentebestuur is over komen. In de raadszaal van het gemeentehuis was alles gesloten en de lampen met rouw-crepe omhangen. De heer Lunshof, het oudste raadslid, sprak een rede uit. „Het zijln wel zeer droeve omstandighe den, aldus Spr., waaronder wij als raads leden dezer gemeente in deze oogenblik- ken tezamen komen. Onze burgemeester, de !heer T. Froentjes, alsmede onze wet houder, de heer J. E. Eleveld, hebben bij een ongeval bun leven verloren en wet houder Schuring, en onze gemeente sec retaris, de heer Thalen, zijn zwaar ge wond in het ziekenhuis te Assen opgeno men. Ik ben overtuigd, dat wij' allen hierdoor diep getroffen zijn. De dooden waren mannen vol levenslust en ijVer en zijn midden in hun werk en van hun dierbaar gezin weggerukt. Ik spreek den wensoh uit, dat de zwaar gewonden binnen kortoren of langeren tijd geheel hersteld het ziekenhuis mogen verlaten en zdjl hun werkzaamheden on der en met ons mogen hervatten Vrienden, de dood kan ons ieder oogen- blik verrassen. Dat hebben wij' vandaag ondervonden. Laat dat voor ons een spoorslag zijn om o'ns er rekenschap van te geven, dat wij ieder moment beieid moeten zijm den almachtigen God verant woording af te leggen van onzo daden Na deze rede, die onder doodsche stilte werd aangehoord, werd besloten een tele gram van deelneming te zeulen aan mevr. FroentjesDe Haan, uchtgenoote van den overleden burgemeester, en mevr. EleveldDe Vries, echtgenoote van don overleden wethouder. Omtrent den toestand van de andere slachtoffers, die gewond zijn en in het ziekenhuis te Assen zijn opgenomen, ver nemen wij' nog, dat beiden een hersen schudding hebben bekomen, doch thans bij' kennis zijn. Wethouder Schuring heeft zware hoofdwonden gekregen en is thans nog niet buiten levensgevaar. De gemeen te-secretaris H. Thalen, heeft snij- en schaafwonden gekregen, zijn toestand is thans redelijk wel. Autobüs in de sloot. Door het onklaar raken van de stuurin richting' geraakte Woensdagavond een autobus uit Delft in een sloot te Vlaardin- ger-Ambaoht. In de bus zaten de 28-ja- rige chauffeur uit Wateringen, de 77-ja- rige heer L. v. d. Spek uit Delft en de da mes de Brüijh, van Burden en Willink, de twee eerstgenoemden te Kethel woonach tig, en laatstgenoemde te Delfgauw. De chauffeur, die bijna geheel onder water zat en ernstig bekneld zat tusschen de stuurinrichting, wist zich met veel moeite los te werken en de in doodsangst verkeerende passagiers met behulp van enkele toegesnelde bewoners te bevrijden. De beide dames, van wie één reeds be wusteloos was, bekwamen verwondingen aan gezioht en banden door de glasscher- ven. De heer v. d. Spek bekwam geen letsel. De chauffeur was eveneens gewond aan gelaat en linkerhand. Een dokter was spoedig ter plaatse en verleende geneeskundige hulp. De passagiers zijn per luxe auto naar hunne resp. woningen vervoerd. Kordaat optreden van een onderwijzer. Gedurende den speeltijd bij de bijzondere school te Beek (Limb.) is gistermiddag het 10-jarig jon getje B'. op het Marktplein bij; het verwij deren van een afgebroken electrischen draad, die onder stroom stond, door den stroom bewusteloos geslagen. Dank zij' het kordate optreden van den onderwijzer Vroenen, die den jongen met behulp van twee cahiera van den draad wist te trek ken, konden de levensgeesten van het kind weer opgewekt worden, De johgen bed evenwel verschillende brandwonden opgeloopen, Aan de gevolgen over leden. De 70-jarige H. uit Millingen, die gisteravond tijdens den storm door een vallenden boom werd getroffen, is aan de gevolgen overleden. Stuurinrichting raakte d e f e o t. Gistermiddag botste tengevolge van een defect aan de stuurinrichting een personenauto onder Twello met groote snelheid tegen een boom. Van de vier inzittenden, allen uit Apeldoorn afkomstig, werden er drie min of meer ernstig gewond. Ze moesten in het ziekenhuis te Deventer worden opgo- nomen. De weg van den bliksem. Dinsdag sloeg de bliksem in de woning van de familie A. Talens te Peize, waar bij ledikanten, waarin de kinderen slie pen, door het hemelvuur werden uiteen geslagen. De bliksem is boven ingeslagen, waar zich twee kleine slaapkamertjes naast elkaar bevinden. In het eene sliepen de twee zusjes, in het andere de jeugdige zoon des huizes. De meisjes kregen en kele planken op (haar hoofd, terwijl het onderstel van het bed van den jongen werd weggeslagen. In beide kamertjes was het een ruïne. Vandaar is de bliksem langs de trap naar beneden gegaan, door den wand in de woonkamer geslagen, waar de kozijnen werden ontwricht, alles door elkaar werd gesmeten en o.a. de klok van den wand werd gerukt. Ook in de keuken-kamer tevens het slaapvertrek der ouders is de verwoesting enorm geweest. Hier heeft de bliksem zijn weg door den vloer gevonden via den kelder waar flesschen e.d. waren vernield naar buiten. Overal rond de woning lagen glas scherven, planken en stukken steen; tot zelfs aan den overkant van den weg in het land op zeker een 25 meter afstand werden afgerukte planken gevonden. De voorgevel is geheel ontzet. Wonder boven wonder bleven de meisjes ongedeerd. De jongen werd uit zijn bed gegooid tegen den schoorsteenmuur en is een oogenblik buiten westen geweest. Hij was nog een heelen tijd doof. Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: Als bestuurder van een motorrijtuig niet tijdig verandering van richting aan geven: H. B. te Oost- en West-Souburg: vrijspraak. Met een motorrijtuig buiten noodzaak de linkerzijde van den weg houden: W. P. B. te Goes f3 b. s. 3 d. h. Met een motorrijtuig/voertuig in een bocht niet de rechterzijde van den weg houden: A. H. S. te Kloetinge f 1 b. s. 1 d. h.; L. B. te Vlissingen f 3 b. s. 3 d. h. Met een rijwiel een weg in verboden richting berijden: J. N. te Yerseke f2 b. s. 1 d. h.; L. M. te O.- en W.-Souburg f 1 b. s. 1 d. h.; Wa. K. te Koudekerke fl b. s. 1 d. h. Rijden met een motorrijtuig, zonder voldoende remmen: C. Q. te Rotterdam f5 b. s. 5 d. h.; G. B. te Rotterdam f5 b. s. 5 d. h. Een motorrijtuig 's avonds op een weg laten staan zonder voorgeschreven ver lichting: J. O. te Utrecht f 1 b. s. 1 d. h. Rijden met een ingeschreven motorrij tuig met zwaarder belasting dan in het inschrijvingsbiljet vermeld: C. P. B. te Middelburg f 1 b. s. 1 d. h. 'sAv. fietsen zonder licht: J. B. N. te Rilland-Bath: f3 b. s. 3 d. h.; P. de M. te Ovezande f3 b. s. 3 d. h. Rijden met een rijwiel zonder wit ach terspatbord: Ma. J. Ja. A. te Antwerpen: geen straf; M. J. F. H. te Ekeren: Geen straf. Een rijwielpad anders berijden dan met een rijwiel: W. v. d. V. te Utrecht f3 b. s. 3 d. h. Rijden met een motorrijtuig zonder dat nummer met letter op de voorgeschreven wijze is verlicht: J. P. te Kruiningen f2 b. s. 2 d. h. Rijden met een motorrijtuig zonder geldig rijbewijs: T. V. te Dordrecht f 1 b. s. 1 d. h. Rijden met een rijwiel/motorrijtuig op zoodanige wijze en/of met zoodanige snelheid, dat de vrijheid en de veilig heid van het verkeer wordt belemmerd en in gevaar gebracht: P. v. d. W. te Domburg f5 b. s. 3 d. h.; G. J. V. te Bergen op Zoom f5 b. s. 3 d. h. Rijden met een motorrijtuig, terwijl hij verkeert onder zoodanigen invloed van het gebruik van alcoholhoudenden drank dat hij niet in staat moet worden geacht het motorrijtuig naar behooren te bestu ren: A. J. W. S. te Breda, veertien dagen hechtenis, met ontzegging vd|n de be voegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van één jaar. Niet op de eerste vordering van daar toe bevoegde ambtenaren zijn rijbewijs vertoonen: A. L. te Bergen op Zoom, f 0,50 b. s. 1 d. h. In dronkenschap in het openbaar de orde verstoren: F. V. te Goes f 10 b. s. 10 d. h. De voortgezette overtreding: niet toege laten tot de uitoefening van een beroep, waartoe de wet een toelating vordert, buiten noodzaak dat beroep uitoefenen: W. F. M. te Vlissingen f25 b. s. 10 d. h., zoomede veertien dagen hechtenis voor waardelijk, met een proeftijd van twee jaren. Dronkenschap op den openbaren weg: J. v, W. 'te Kapelle f 10 b. s. 10 d, h. Zonder daartoe gerechtigd te zijn Joo- pen over eens anders wettend: J, de B. te Middelburg; Eth, J. te Middelburg; P, D. te Middelburg; Ca. J. te Middelburg; Ma. D. te Middelburg; J. v. d. l'H. te Vlissingen; C. C. te Vlissingen, allen f 0,50 b. s. 1 d. h. Als bestuurder van een motorrijtuig zonder daartoe gerechtigd te zijn rijden over eens anders grond: M. J. te Mid delburg f2 b. b. 2 d. h. Een vuurwapen voorhanden hebben: H. M. H. J. B. v. N. te Amsterdam f 10 b. s. 10 d. h., met verbeurdverklaring van den inbeslaggenomen revolver. Een vuurwapen en munitie voorhanden hebben: J. F. R. te Hingene Bapens (B.) f5 b. s. 5 d. h., met verbeurdverklaring van de inbeslaggenomen revolver mot patronen. Als eigenaar van iepenhout, dat hout op een erf laten liggen: W. M. te Vrou wenpolder; C. L. te Vrouwenpolder; W. S. te Oostkapelle; A. G. te Kruiningen; A. M. te Serooskerke; P. S. te Oostkapelle; A. M. te Koudekerke; W. V. te Koude kerke, allen f3 b. s. 1 d. h.; C. v. S. te Borssele; J. de S. te Borssele, beiden f2,50 b. s. 1 d. h.; S. de R. te Vrouwenpolder; J. P. te Oostkapelle; K. F. te Oostkapelle; W. F. te Oostkapelle; M. A. te Vrouwen polder; P. de K. te Vrouwenpolder; J. v. K. te Vrouwenpolder; A. M. te Vrou wenpolder; A. M. te Vrouwenpolder; S. de V. te Vrouwenpolder; A. de V. te Vrou wenpolder; H. J. V. te Veere, allen f3 b. s. 1 d. h. Als eigenaar van iepenhout dat hout opgestapeld houden: J. G. te Schore, geen straf; J. P. te Wissenkerke; A. de V. te Serooskerke; C. W. te Oostkapelle; P. H. te Kortgene; J. de L. te Kortgene; M. B. te 's-Gravenpolder; M. B. te Vrouwen polder; A. W. te Vrouwenpolder; P. L. te Vrouwenpolder, allen f3 b. s. 1 d. h. Als eigenaar van iepenhout, dat hout laten liggen in een weiland en als eige naar van twee iepenboomen, die waren aangewezen als gevaar opleverende voor de verspreiding van de iepenziekte deze boomen niet vellen: W. de J. te Oude- lande f3 b. en f6 b. s. 1 en 2 d. h. Als eigenaar van merrie's, welke een veulen hebben geworpen, niet onmiddel lijk aan het bevoegd gezag de dekbowij- zen toonen: P. K. te O.- en W.-Souburg en H. C. te O.- en W.-Souburg, beiden f5 b. s. 2 d. h. In het Rijkskanaal door Walcheren met een hengel visschen: G. O. te Middelburg geen straf, teruggave van den Inbeslag genomen hengel. Als schipper de sluis te Hansweert bin nenvaren zonder het klipanker binnen de kluis te hebben gedraaid: J. M., gedomi- ciliëerd te Grensheim en D. B., gedomi cilieerd te Renkum, beiden f 2 b. s. 1 d. h. Als bestuurder van een rijwiel rijden over de voetbrug van éen sluisdeur: J. v. W. te Amsterdam f2 b. s. 1 d. h. Runderen langs den openbaren weg laten loopen zonder toezicht: A. de J. te Oudelande, berisping. Te Vlissingen wateren buiten de daar toe bestemde bakken: W. v. O. te Vlis singen f3 b. s. 1 d. h. Te Arnemuiden op den openbaren weg schreeuwen: Aa. M. te Arnemuiden f2 b. s. 1 d. h. Te Goes rijden links naast twee reeds naast elkander rijdende wielrijders: Ca. Aa. H. te 's-H. Arendskerke f 2 b. s. 1 d. h. Te Kruiningen op den openbaren weg vloeken: G. G. te Oudelande f 3 b. s. 3 d. h, Overtreding ventverbod te Kruiningen: A. C. te Delft f2 b. s. 1 d. h. Idem te Wolphaartsdijk: J. V. te Hil versum f2 b. s. 1 d. h. Dag. Bestuur Z. L. M. Dit Béstuur vergaderde op Maandag 13 dezer in het Landbouwhuis te Goes. Veevoederbureau. Door den Minister van Landbouw en Visscherij' is ingesteld een veevoederbureau voor Zeeland. Dit bureau zal worden gevormd door 7 leden waarvan er 3 door de Z.L.M. zullen wor den aangewezen. De andere vier organi saties zullen ieder één lid aanwijzen. Besloten werd op deze vergadering nog geen personen te benoemen, doch eerst af te wachten uit welke gebieden door de andere organisaties personen zullen wor den aangewezen, teneinde te voorkomen, dat het veevoederbureau éénzijdig wordt samengesteld. In verhand met de instelling van bo vengenoemd bureau door den Minister, werd besloten bet Hoofdbestuur te ver zoeken bet bestaande Veevoederbureau der Ti. L. M. te willen opheffen. Kosten biggenmerken en kalverschet- sen. De drie G.L.O'.'s hebben van den Mi nister van Landbouw en Visscherij een schrijven ontvangen, waarin wordt mede gedeeld, dat het bij den huidigen zorgvol- len toestand der geldmiddelen niet ver antwoord is de hier bedoelde kosten ten laste van het Landbouw Grisisfonds te brengen. Distelbestrijding. Er werd kennis geno men van hetgeen door één der organisa ties is opgemerkt over het vervuilend werken op aanliggende landerijen van langs dijken en wegen tot bloei geraakte distels. Het uitvaardigen van een wet, waarbij verspreiding van onkruidzaden strafbaar wordt gesteld en tevens schadevergoeding kan worden opgelegd, werd in verband met de vergaande consequenties, door de vergadering niet wenschelijk geacht, te meer waar dit over 't algemeen reeds van gemeentewege is geregeld. Vergoeding van geleden echode wegeni het intrekken van de melksteunbeperking Kennis werd genomen van de medsd .a- '.isig van den Minister, dat zij, dia melk koeien hebben opgeruimd, daarvoor een schadevergoeding zuilen ontvangen. Het Dagel. Bestuur was van oordeel, dat de schade door de opgelegde beperking in ■Ie gevallen aanzienlijk was. De vergade- ug betreurde, dat het bedrag, hetwelk als schadevergoeding zal worden uitbe taald, nog niet bekend gemaakt is. Toestand van den Landbouw. Uitvoerig werd gesproken over den toestand van den landbouw, zooals die op het oogenblik is. Men aoht deze verre van gunstig. Door de verlaging van steunbedragen en richt prijzen zijta de uitkomsten van vele be drijven over het afgeloopen boekjaar zeer matig en belangrijk minder dan de uit komsten over bet boekjaar 1934. Aan den anderen kant blijven de vaste lasten gelijk, terwijl ook de arbeidsloonen niet kunnen worden verlaagd. De vergadering was van meening, dat, nu de Regeering binnenkort weer zal moeten overgaan tot het vaststellen van steunmaatregelen, teeltregelingen, richt prijzen enz. voor den oogst 1937, het noo- dig zal zijln, dat de centrale landbouwor ganisaties de wensohen van den land bouw kenbaar maken. T.b.c.Jbestri)ding onder het Rundvee. Naar aanleiding van een besluit van de Hoofdbestuursvergadering der Z.L.M. waarbij in principe werd besloten de t.b. c.-bestrijding onder het rundvee in Zee land ter hand te nemen, werd op deze vergadering hierover uitvoerig van ge dachte gewisseld. Besloten werd in deze de medewerking te verzoeken van do Vereeniging tot Ver betering van het Rundvee in Zeeland en hierover advies in te winnen bij' de reeds bestaande runder-tuberculose-be- strijdingsorganisaties in ons land. OPLEVING IN HET WESTLAND? Veillngcljfers voor het eerst na vijf jaar omhoog. De omzet van de groenten- en fruitvei ling „Naaldwijk" over de maand Juni 1936 was f 29.723 hooger dan over dezelf de maand in 1935. Over het eerste halfjaar 1935 bedroeg de omzet van deze veiling f 434.521,27; het lste halfjaar 1936 besomt een bedrag van f 460.627,60, zoodat aan deze veiling over bet lste halfjaar 1936 de omzet hooger was dan over het lste halfjaar 1935. Het opmerkelijke hiervan is dat sedert 1930 hot veilingcijfer met groote sprongen, in to taal met 52 pet., naar beneden is gegaan, ongeacht nog de uitbreiding der bedrij ven, welke zeker 25 h.a. glas aangeeft, ter wijl het nu voor het eerst sedert 5 jaren een lichte verbooging aantoont. Het cijfer moet herzien. Er zijh agitatoren, zegt het Fr. D gb 1., die voortdurend spreken over onze koste lijke boter, die in Engeland voor 35 cent de kilo wordt verkocht. Nu hebben wij' enkele weken geleden reeds uiteengezet, waarom de regee ring alles do'et, om onze positie op de En- gelsche markt te houden en te versterken. Daarvoor werden offers gebracht. Maar het begint er op te gelijken, dat het streven resultaat heeft. In het eerste halfjaar van 1935 werd naar Engeland geëxporteerd 12.065 ton boter. Dit jaar is de hoeveelheid ander half maal zoo hoog, n.l. 18.167 ton. Maar bovendien zijn de prij'zen reeds sterk gestegen. Het vorige jaar Juni was de gemiddel de prijs 37 ct. de kilo (door de politieke sprekers gemakshalve naar beneden afge rond tot 35 ct., een enkele maal ook tot 30 ct.). In Juni van dit jaar was de gemid delde prijs 52 ct. de kilo. Dat is reeds een belangrijke verbete ring. En dat spreekt te meer, daar de hoe veelheid, die in Juni naar Engeland werd uitgevoerd, groot was, n.l. bijna 45.000 ton, dat is vrij wat meer dan in dezelfde maand van het vorige jaar. De boter, die in het buitenland werd verkocht, braoht in totaal in de laatstver- loopen maand bijna één millioen 300.000 gld. méér op dan in de overeenkomstige maand van 'het vorige jaar. Men lette er op, of bovengenoemde agi tatoren ook nota nemen van deze cijfers. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 18 Juli: Matige, later wellicht toenemende Z.O. tot Z.W. wind, toenemende bewolking met veel kans op regen of onweer, later Zaterdag1 9 u. 37 min.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 6