DE ZEEUW tweede blad ALS DE LIEFDE RIJPT Begrooting van het Landbouw-crisisfonds 1936 Uit de Provincie F E U I L LETO N VAN VRIJDAG 17 JULI 1936, Nr 243. ZONDER HOOFDELIJKE STEMMING DOOR DE EERSTE KAMER GOEDGEKEURD. De Eerste Kamer heeft gisteren voort gezet de behandeling van de begrooting van het Landbouwcrisisfonds voor 1936. Nadat de heeren Marchant et d'An sembourg (N.S.B.), Van den Bergh (Lib.), De La Bella (S.D.A.P.) en Janssen (R.- K.) nog het woord hadden gevoerd, kwam de'(Minister aan het woord. De Minister van Landbouw, de heer Deckers, zegt, dat, als de land bouw ineenzonk, dit een weerslag zou hebben op handel, nijverheid en scheep vaart. Zulk een catastrophe zou het ge- heele leven duurder maken. Ieder Ne derlander moet blij zijn, zijn premie te kunnen storten in het Landbouwcrisisfonds, dat een totale ontwrichting van ons 'heele economische leven voorkomt. Spr.'s ervaring, welke nu tien maan den oud is, heeft hem geleerd, dat het crisis-apparaat niet ondeugdelijk is. De landbouwers moeten bedenken, hoeveel goeds de steunregeling uitwerkt, als zij klagen over overheidsbemoeiing. Spr. prijst de regeeringscommissarissen en den arbeid van vele crisisambtenaren, al is er kaf onder het koren. Er zijn er, die de weelde van een ambtenaarszetel niet kunnen verdragen. Jegens de heeren Kolff en d'Ansem bourg merkt spr. op, dat hij zelf zal be slissen, maar dat hij zijn denkbeelden heeft willen toetsen aan die eener com missie. Sommigen vinden de comm.-Van Loon te groot, anderen te klein. Spr. vindt ze juist van gepaste afmetingen. (Gelach.) Er zitten knappe deskundigen in deze commissie, het Eerste Kamerlid Ruiter bijvoorbeeld. (V r o o 1 ij k h e i d.) De heer d'Ansembourg heeft gezegd, dat spr. den landbouw zou doen verdwij nen, zooals hij eerst het leger zou heb ben doen verdwijnen. Maar spr. is er in geslaagd, de krijgstucht te handhaven, vooral dank zij zijn maatregelen tegen de krijgstuchtondermijnende invloeden der partij1, waartoe de heer d'Ansembourg be hoort (beweging). Deze heeft voorts bepaalde wenschen geuit, maar deze be troffen niet het crisisbeleid, maar het landbouwvraagstuk in het algemeen. Het is het algemeen landbouwprogram zijner partij of van een partij elders (gelach). De heer d'Ansembourg klaagde, dat de regeering de maatregelen oplegt van bo ven af, maar moeten zij volgens zijn be ginselen komen van onderen op? (vroo- lijkheid). De heer Ruiter zeide van zorg door het landbouwcrisisbeleid te zijn vervuld. De zorg was hem toen hij sprak, op het gelaat te lezen. Spr. zal trachten weer een glimlach op 's heeren Ruiters gelaat te tooveren (vroolijkheid). Dit is hem reeds gelukt (gelach). Spr, streeft naar een gelei- delijke afschaffing van de steunmaatregelen juist omdat hij den landbouw weer in staat wil stellen, op eigen beenen te staan. Dit moet de heer Ruiter toch waardeeren Spr. tracht zijn rede in punten in te deelen, maar de onderwerpen waren zoo velerlei, dat zij toch op een hutspot ge lijkt. Trouwens hiertegen bestaat geen bezwaar bij een goeden agrarischen maal tijd. De grootst mogelijke meerderheid der Nederlandsche gewestelijke crisisorgani saties is niet gesteld op de bevoegdheid van tuchtrecht, waarover de heer Kolff sprak. Trouwens, op het oogenblik hebben wij over de tuchtrechtorganisaties niet te klagen. Het aantal tuinders voor tuchtrechtspraak, dat op de desbetref fende lijst voorkomt, is niet zeer ruim, en spr. heeft al opdracht gegeven de lijst te bestudeeren. Hij zal, zoo noodig, voor aanstelling zorgen. De heer Mendels keurde af, dat de cri sisorganisaties den stichtings vorm hebben. Spr. heeft dezen vorm in de stukken niet verdedigd, maar slechts aangegeven, hoe hij den toestand heeft gevonden. Hij zal aandacht aan de zaak wijden. Maar men bedenke, dat een stich ting gemakkelijk kon worden opgericht en dat men daardoor aanstonds over alle be voegdheden beschikte, weike men noodig had. Arbitrage over loonen, waarover de heer Van Rappard klaagde, legt spr. nooit op dan na voorafgaand overleg itusschen werkgevers en werkne mers en na advies van den rijksbemidde- laar ingewonnen te hebben. Er is een stuk in de „N. R. Crt." ge- teekend door den heer Abonné (Gelach),, geschreven, dat een lagere crisisambte naar f 24.000 inkomen had. Dit is onder zocht. Het betrof geen lageren crisisamb tenaar, mar een pakhuishouder van de gewestelijke tarwe-organisatie te Arnhem. Deze bleek bij de behandeling van de tar- wesohandalen in het eerste halfjaar te hebben verdiend f 15.000, en toen heeft de Officier van Justitie zijn jaarlijksche inkomen op f 24.000 geschat. Er is nu een andere regeling voor de bergruimte ge troffen. Men kon niet vooruit weten, hoe veel geld het worden zou. Het plotselinge ontslag van de vier ju risten aan het landbouwcrisisbureau heeft de heer Mendels een kloeke daad genoemd, maar een wijze daad was het niet. Spr. vond geen dringende reden tot ont slag. De vier juristen hebben niet gespro ken met den Minister, niet met den se cretaris-generaal en n i e t met den regee- ringscommissaris. Eerst als zij met den minister gesproken hadden en deze hen niet in het gelijk had gesteld, ware er een dringende reden tot ontslag. De heeren komen nu niet meer terug, want zij heb ben het dienstverband verbroken. Den h'eer Kolff zegt spr., dat de c r i - sisaccountantsdienst mede wordt betaald door het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. De heer De la Bella heeft over de ver houding tusschen coöperatie en handel gesproken. Meermalen heeft spr. voor de coöperatie partij getrokken, als hij vond, dat de billijkheid dat mee bracht. In overweging is toepas sing van de crisisuitvoer wet op groenten, fruit en vroege aardappelen. De heer Ruiter klaagde over te grooten invloed van de margarine-indu strie, maar spr, heeft gemeend, de mar garine-beschikking te moeten handhaven. Hij mocht geen irreëele beslissingen ne men. Men heeft gezegd, dat de mensohen geen vet meer kunnen koopen. Maar er is ook goedkoops margarine voor de economisch zwa'ksten en er is voorts het v o o r t r e f- f el ij k e bladreuzel, dat niet is belast en dat de huismoeders kunnen smelten, waarna zij nog kaantjes overhou den. Spr. wil overwegen een teeltpremie voor kornmais, maar heeft bezwaar tegen een teeltpremie op mais als groenvoer. In vergevorderden staat van voorbereiding is een afzonderlijke dienst voor de kleine boeren. Voorshands is spr, niet voornemens den tarwerichtprijste verhoogen. Maar hij zal voor St Michiel, 29 Septem- ter, bekend maken, wat de richtprijs in het komende seizoen zal zijn. Den heer Van den Bergh zegt spr., de eerste te zijn om te erkennen, dat de melkmaatregelen niet volkomen geslaagd zijn. De prijs van den boter- export naar Engeland is van 40 tot 59 ets per kg gestegen. Bij het ontwerpen van het v e t p 1 a n is spr. uitgegaan van het beginsel, dat hij geenszins aan de margarine ernstig na deel wil berokkenen. Ook der margarine nijverheid komt een plaats onder de zon toe. Men zie de werking van het vetplan eenigen tijd aan. De heer Van Rappard wilde marga rine kleuren. Zijn fractiegenoot, de heer Van den Bergh, heeft hem daar bij niet gesteund. De margarine zal niet gekleurd worden. Dit ware deloyaal. Zij zou dégoutant worden. Er is reeds geruimen tijd overleg gaan de met de centrale landbouworganisaties over het overgeven van het werk der vee houderij-centrale aan haar. Als tegenwoordig een bedrijf niet gaat, wordt dit altijd aan de crisis geweten en nooit meer bijv. aan gebrek van bekwaam heid van den leider. Er zijn veel klachten, maar er is ook veel tevredenheid onder de boeren en de tuinders. Spr. spreekt vaak met hen, zon der dat zij weten, wie hij is, en als hij vraagt of zij nogal tevreden zijn over den gang van zaken, is bijna altijd het ant woord: „O zeker, meneer, het kon beter, maar wij zijn er nog en het gaat wel". Men sla niet alleen op de ontevredenen acht en in gestagen arbeid en in onwan kelbaar Godsvertrouwen werke men sa men om land en tuinbouw naar een bete ren tijd te voeren. Nadat verschillende leden gerepliceerd hadden, werd de begrooting zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bij vooruitbetaling. Waterleiding Tholen. Donderdagmiddag kwam de raad van aandeelhouders der N.V. Waterleiding Tholen, in vergadering bijeen. Na ope ning door den voorzitter Mr A. J. v. d. Hoeven, werd aangeboden bet jaarver slag met balans winst- en verliesreke ning 1935. De inkomsten en uitgaven over 1935 waren geraamd op f 85.789.50 en bedroe gen f 87.113.06. Het winstcijfer over 1935 is f8.441.97Vs. De begrooting 1930 werd vastgesteld op een ontvang en uitgaaf van f88.562.20, hieronder begrepen 'n winst cijfer van f8.072,20. Het aantai aansluitingen aan de wa terleiding is totaal 8979, te weten Tholen 894, Poortvliet 824, Scherpenisse 808, St. Maartensdijk 684, Stavenisse 403, St, Annaland 028, Oud-Vossemeer 450 en Halsteren 872. Het waterverbruik be droeg 205093 kub. meter. De kwaliteit van het water was dit jaar weer prima, zoodat geen klachten inkwamen. Het aantal aansluitingen steeg dit jaar met 55. Tot leden van den raad van beheer werden herkozen de heeren J. M. van Bommel van Vloten en A. F. 'Henssens. Van Jhr J. v. Vredenburch was bericht ingekomen, dat hij zich niet meer her kiesbaar stelde. In deze vacature werd gekozen de heer L. v. d. Maat, burge meester van Halsteren. Besloten werd voor de som van f 500 aan te koopen het perceel grond van de af te breken wo ning naast het kantoorgebouw. Medege deeld werd, dat de opzichter, de heer L. Elènbaas, tegen 1 Jan. 1937 eervol zal worden ontslagen wegens overcompleet en op wachtgeld zal worden gesteld. Paard en koe door den bliksem getroffen. Woensdag middag werd in een weide bij den land bouwer L. V. te Grijpskerke een paard en 'koe door den bliksem doodgeslagen. Vlissingen. De malversaties bij het Plaatselijk Crisis Comité. Aan het College van B. en W. is door de raadsleden E. Andriessen en F. van Spanning het volgende adres ge zonden: „Heeft Uw College kennis genomen van de publicatie in de bladen? Is bedoelde publicatie voor u aanleiding geweest om naar de juistheid van de daarin vervatte bezwarende mededeelin- gen inlichtingen in te winnen? Zoo uw college bevestiging van de be zwarende feiten heeft verkregen, is het dein niet van meening, dat door uw col lege ernstigen aandrang bij den voorzitter van het Plaatselijk Crisis-Comité moet worden uitgeoefend om snel zijn maat regelen te nemen? Is uw college bovendien niet van mee ning, als de bezwarende feiten in de pu blicaties genoemd juist zijn terwijl voorzetting van de werkzaamheden van het comité in het belang van den kleinen middenstand en de werkloozen dringend geboden is zeer ernstig bij den voor zitter van het Plaatselijk Crisis-Comité te moeten aandringen om hen, die met de dagelijksche werkzaamheden van dit Co mité en de controle op de financiën en do goederen van dit Comité zijn belast en onder wiens leiding deze ernstige onregel matigheden konden plaats hebben, te ver vangen en dan op een wijze, die tot ge- BAKKER KON ZIJN DEEG NIET KNEDEN. Stijve armen door rheumatiek. Nu weer gezond als een visch. „Ik had rheumatiek, zoo erg als het maar kon. De gewrichten in mijn armen, beenen, handen en voeten waren verstijfd. Ik kon nauwelijks loopen, en als ik een paar minuten had gezeten, werd het een heele toer om weer overeind te komen. Ik ben bakker van beroep, dus U begrijpt wel dat ik al mijn kracht noodig heb om deeg te kneden. Mijn handen waren echter zóó machteloos, dat ik mij bezorgd begon af te vragen of ik nog wel ooit zou kunnen werken. Ik probeerde verscheidene mid delen, maar tevergeefs, Na een flacon Kruschen Salts ging ik mij' een beetje beter voelen, Ik verbruikte nog twee fla cons, en ik moet bekennen, dat ik weer plezier in mijn werk heb, Geen pijn of lp,st meer, dank zijl Kruschen Salts. Ik kan het niet genoeg roemen, want ik voel mij' weer zoo gezond als een visoh," A. T. H. te K, Indien Uw afvoerorganen op de juiste wijze tot hetere natuurlijke werking wor den aangespoord, voorkomt U ophoo ping in Uw lichaam van afvalstoffen zoo als het urinezuur, dat maar al te dikwijls de oorzaak is van rheumatiek, ischias, spit e.d. Kruschen Salts bevat zouten, die zorgen voor een afdoende verwijdering van afvalstoffen, doordat zij Uw afvoer organen, ingewanden, lever en nieren, aansporen tot krachtiger werking. Zoodra Uw bloed zuiver is geworden, zullen de rheumatische pijnen verminderen om ten slotte geheel weg te blijven. Probeer het eens. U hebt Uw geluk in eigen handen. Kruischen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende droi- gisten a 0,40, 0,70 en 1,60 per fla con, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rown- tree Handels Maatschappij!, Amsterdam voorkomt. (Adv.) volg heeft, dat het vertrouwen van de Vlissingsche bevolking in de noodzake lijke werkzaamheden van het Plaatselijk Crisis-Comité weer terugkeert". Wemeldinge. Het lichten van het sleep- schip „Jan van Goijen", toebehoorende aan de reederij S. H. V. te Rotterdam, hetwelk gisteren in de Witte tonnen Vlije op de Oosterschelde is gezonken, is opge- diagen aan het bergingsbedrijf van W. A. van der Tak te Rotterdam. Driewegen. Installatie van den Burgemeester. (Slot.) Dhr J. Tim merman als oudste raadslid, schetst hoe de verstandhouding moet zijn om saam- hoorigheid te bereiken. Boven het partij belang moet steeds het belang der ge meente staan. Dhr G. J. de Jager, wethouder, spreekt zijn blijdschap uit, dat Driewegen een eigen burgervader heeft gekregen. De ge meente is bijna eeuw zonder eigen Burgemeester geweest. Doch het zal zwaar zijn voor Burgemeester Ort om de voet sporen te drukken van den vorigen Bur gemeester, den heer Mulder. Geve God Zijn onmisbaren zegen, opdat in moeilijke tijden de gemeentebelangen behartigd kunnen worden. Dhr Iz. de Dreu, jongste raadslid, roept Burgemeester en Mevrouw Ort een harte lijk welkom toe. Uit het Engelsch. 46) o—i HOOFDSTUK XH. Er zijn soms dagen of weken in het leven, welke als bergen uitsteken boven het vlakke land van het gewone leven, perioden die geheel verschillen van den gewonen gang van dit vergankelijke le ven. En de herinnering aan deze mo menten worden veilig weggeborgen in de schatkamer van het hart, om later in zoete mijmering nog eens weer te voor schijn te worden gehaald. Maar de terugkeer van deze wonder- schoone oogenblikken tot het alledaag- sche leven behoort tot de ervaringen, die een blijvende indruk maken op een ge voelige ziel, en zij is slechts te pijnlijker naarmate de voorbijgegane ervaring heer lijker was. Een ontzaglijk heimwee naar de ver vlogen uren viel over Sylvia, terwijl ze haar gelaat in de kussens van een rust bank op de boot, die hun naar het vader land terugbracht, veiborg. Het was een stormachtige dag, de grijze en onheil spellende golven dansten tegen het ka juitsraampje en Sylvia voelde een be klemming over zich komen, alsof deze dingen een somber voorteeken waren van wat komen zou. Het was een donkere en zwoele dag toen ze Londen bereikten en Sylvia kon zich niet begrijpen, dat Paul zoo goed ge stemd was. Ze was bijna in staat te gaan huilen, nu ze gevoelde dat de heerlijke Zuider-landschappen voor goed achter hen lagen en de gore achterbuurten van Londen reeds in het gezicht kwamen. Het Charing Cross Station wemelde van menschen, die hun vacantietijd voor zich hadden en zich verheugden in het vooruitzicht. Dóch terwijl Paul de Lon- densche lucht behagelijk opsnoof en blij was, dat hij weer terug was, zonk Sylvia in de eerste de beste taxi, die ze konden bemachtigen, weg, met een uitdrukking van vermoeidheid op haar gelaat, die bijna ontaarde in een klacht. Paul boog zich tot haar over, juist toeo hun laatste koffer in de auto geheschen werd, naast de zitplaats van den chauf feur en de taxi vertrok. Maar voor hun taxi nog het stations plein afgereden was, vloog de auto plot seling met zulk een onverwachte schok opzij, dat Paul bijna in de armen van Sylvia terecht kwam. Deze schok werd veroorzaakt, doordat de chauffeur met een behendige zwaai een taxi, die in ra zende vaart het stationsplein op kwam rijden, trachtte te ontwijken. „Kalm aan wat daarl" riep Paul, zijn hoofd buiten het raampje stekend. „Je maakt nog een ongeluk, als je niet op past.'' „Maak u maar niet bezorgd, mijnheer", antwoordde de chauffeur. „Het was de fout van dien andere die verkeerd reed. Maar hij zal de boottrein nog moeten halen." Paul leunde nog verder uit het raam en keek de andere taxi na. En toen zag hij iets, dat plots zijn aandacht in beslag nam. De portier van de taxi werd met een ruk opengeworpen, met een geweldi ge haast klom iemand er uit en verdween ijlings in het stationsgebouw. Paul had nog juist de tijd dit alles te zien, toen reed zijn eigen auto weg. Hijgend nam hij weer plaats. Hij had die persoon daarginds herkend. Wat had die persoon in Londen te maken en nog wel zich haastig reppend naar de boot trein, dus zich klaarblijkelijk op reis be gevend naar het Continent. Hij zag naar Sylvia en besloot haar niets te zeggen van wat hij had gezien. „Ben je moe, lieveling?" vroeg hij tee- der. „We zullen waarschijnlijk nog wel tegen den middag thuis kunnen zijn. Er is hier een prachtige verbinding met Leathergate. Heusoh, het is niet zoo ver meer". Hij maakte zichzelf wijs, dat het wer kelijk zoo was. Onderwijl zocht de taxi zijn weg temidden van het drukke ver keer van het strand. Paul had moeite zijn oogen af te houden van de hem bekende café's en restaurants. In zijn jeugd had hij wel eens gedroomd in deze omgeving zijn leven te mogen slijten. Hij was maar blij dat de dingen in het leven anders geloopen waren en was best met zijn te genwoordige leven tevreden. Eh als zich nog eens de droomen van zijn vader, die hij van zijn geleerde zoon droomde, zou den verwerkelijken, zou hij wel niet te klagen hebben. Paul genoot eens weer van het heer lijke, bewegelijke leven van Londen. Hoe fraai en grootsch en vol van bruisend le ven, dat men in de provinciale steden niet vond, waren die grootsche gebouwen en breede, schoone hoofdstraten, waar door de snelle taxi handig tusschen het ontzettend drukke verkeer manoeuvree rend, zijn weg zocht. Ook anders was het leven in Londen heerlijk, men had er een schitterend ontwikkelde kunst en we tenschap, doch daarnaast stond dan hot afschuwelijke lijden, dat geleden werd in zijn ondoordringbare achterbuurten. Hoe prozaisch waren tegenover al dat schoone hier, de straten en huizen van Leather gate. En hoe kleinzielig, kleinburgerlijk en benepen was daar het levensbeginsel der menschen. Haal wat je krijgen kunt en houd wat je hebt, dat was hun zin spreuk, scheen het Paul toe. En met al hun verdienen en nog eens verdienen, had men een minachting gekregen voor al wat wetenschap was. De roode daken van „Midlands", afge wisseld door uitgestrekte wouden en onaf zienbare vlakten, hier en daar slechts afgebroken door een kleine torenspits, waren ze nu reeds voorbij. Tegen den verren horizont doemden reeds vaag op de donkere heuvels, de kale heidevelden, die vertelden dat men in het groote industriegebied van North Coun try kwam. Een scherpe lucht kwam het coupéraampje binnen. De schelle stem men van 'de Noorderlingen werden reeds weer vernomen. D'e ontzaggelijk groote fabrieken en hooge, zwarte schoorsteenen uitbrakend vuur en walmige rook, wer den talrijker en bekender. De witte kruin van de Jungfrau en de schoone alpenbloe- men waren zaken die slechts naleefden in zoete herinnering en Paul en Sylvia wa ren weer terug in Leathergate om te be ginnen een geheel nieuw leven, dat geen van beide tot nu gewoon was geweest. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 5