Middensiandsbelangen. Magazijn BOS, Tel. 426 is je Adres T vt- r Draag zorg voor Uw wagen! II M. WALRAVEN - MIDDELBURG SPECIALE MIDDENSTANDERS-ADRESSEN S. W. GABRIËLSE Onderwijs Paf staat U Melksalon „De Landbouw" O. VEEVOEDERFABRIEK „ZEELAND" J. M. K00LEN - GOES Regenkleeding Timmer- en Metselbedrijf Aannemer van Bouwwerken Laatste Berichten Overheid en Middenstand. Uit de Statenzaal. Middelburg - Noordstraat - over Stadhuis Luxe- en Huishoudelijke Artikelen, Speelgoederen, Leder waren, Kinderwagens, Emaille enz. BOS BEZOCHT KOOPJES GEKOCHT ELECTRO-TECHNISCH BUREAU GOES - EMMASTRAAT 4 van onze Seizoen-Opruiming Van Westen's Kledingmagazijn Geheel gemoderniseerd. Gezellig zitje. Ai ALLE SOORTEN KRACHTVOEDERS De best geoutilleerde GARAGE biedt U Betere HET SPECIAALHUIS Segeerssingel V 60 - Telef. 336 Wie de Handelingen van de Staten- Generaal naslaat komt tot de ontdekking dat in de Volksvertegenwoordiging be trekkelijk weinig over den Middenstand wordt gesproken. Aan de arbeidersvraagstukken wordt voortdurend groote aandacht geschonken. En ook de landbouwbelangen mogen zich in de belangstelling van Kamerle den en Senatoren verheugen. Wie het overzicht van de werkzaamhe den der Staten-Generaal in „Parlement en Kiezer" nagaat, zal daar onder het hoofdje Landbouw tal van onderwerpen zien aangegeven, terwijl het kopje Mid denstand meermalen zelfs geheel ont breekt. Een der oorzaken hiervan zal wel zijn dat de Middenstand minder dan b.v. de landbouwende bevolking door de crisis werd geteisterd, terwijl de maatregelen in het belang van den Landbouw en van do arbeidersbevolking genomen, indirect in niet geringe mate aan den Middenstand ten goeda kwamen. Een andere oorzaak is misschien dat do Middenstand, die op het gebied van de organisatie niet in het eerste gelid staat, zich minder roert. Men ontmoet in de Kamer ook geen af gevaardigden, die zich speciaal voor de middenstandsbelangen interesseeren, zoo als dat b.v. met de landbouwbelangen het geval is. Van Overheidswege warden dan ook be trekkelijk weinig maatregelen genomen die zeer in 't bijzonder den Middenstand raken. Enkele jaren geleden is een ontwerp aangenomen inzake credietverleening ten einde kleine middenstandszaken, die in nerlijk gezond zijn, aan eenig bedrijfska pitaal te helpen, terwijl verder bepalingen zijn gemaakt inzake de winkelsluiting en de uitverkoopen. En dan is nog in voor bereiding de z.g. Vestigingswet, waarvan verwacht wordt, dat zij de saneering van den Middenstand zal bevorderen. Dit alles is niet zonder beteekenis, maar van overmaat van belangstelling in de publieke colleges kan de Middenstand toch niet spreken. Wie dit als minder gewenscht mocht zien, vergete niet, dat hier ook een licht punt valt op te merken. Overheidsbemoeiing brengt toch altijd mee, beperking van de vrijheid, bet aan banden leggen van het bedrijf, met al de goede maar ook kwade gevolgen daar van. Het inroepen van de hulp der Overheid kan noodzakelijk zijn. Maar in 't belang van een gezonde ont wikkeling van het middenstandsbedrijf kunnen wij niet anders dan hopen dat dergelijk ingrijpen tot een minimum be perkt kan blijiven. Ook de Middenstand gevoelt den druk der tijden. Zij het een stalende en sterkende druk. Een ieghelyck breng syn offer Een ieghelyck draegh syn deel. So ryst de dagh na naght, So moet het al beginnen, So willen wy het winnen, Godt geve daertoe kragt. Borsselen, 9.30 en 2 u. ds Fransen. Driewegen, 9.30 en 2 u. leesdienst. Domburg, 9.30 u. ds Visser, 2.30 u. ds Oussoren. Gapinge, Goes, 9.30 en 5.30 u. ds v. d. Vegt. (Voorber. H. Av.) 's-Gravenpolder, vm. ds Scheele, nm. leesd. Heinkenszand, 10 en 2.30 u. ds Booij. (Voorber. H. Av.) Ierseke, vm. en nm. ds Tazelaar te R'dam. Kapelle, 10 u. leesd., 2.30 u. ds Scheele. Krabbendijke, vm. en nm. leesdienst. Kamperland, 10 en 3 u. ds v. d. Ende, 7 u. leesdienst. Kruiningen, 9.30 en 2 u. ds Koolstra. St Laurens, vm. en nm. ds Koning. (Voorber. H. Av.) Meliskerke, 9.30 en 2.30 u. ds Vreugdenhil. Nieuwdorp, vm. en nm. ds Beukema. Oostkapelle, 9.30 en 2.30 u. ds v. Dijken. (Voorber. H. Av.) Rilland, 10 en 2.30 u. ds van Herwijnen. Schoondijke, vm. en nm. ds de Vries. Souburg, vm. en nm. ds Bavinck. Veere, vm. en nm. ds v. d. Guchte. Westkapelle, 9.30 u. leesd., 2 u. ds Visser. Wemeldiinge, vm. en nm. ds van Dijk. Wolfaartsdijk, vm. en nm. ds v. Heiningen. Wissenkerke, 9.30 en 2 u. dr van Zuilen. Geref. Gemeenten. Aagtekerke, 9.30, 2 en 6 u. leesdienst. Biezelinge, vm., nm. en av. leesdienst. Goes, 9.30, 2 en 6 u. dhr Wijting te Rijssen. 's-Gravenpolder, 9, 1.30 en 5.30 u. leesd. Ierseke, vm, nm. en av. leesd. Krabbendijke, vm., nm. en av. leesdienst. Kruiningen, 9, 1.30 en 5.30 u. leesdienst. Nieuwdorp, 9, 2 en 5.30 u. O. T. leesdienst. Doopsgez. Gemeente. Goes (Westwal), 10.15 u. ds Koekebakker. Chr. Geref. Kerk. Biezelinge, 9.30 en 2 u. O. T. ds Franssen. Vlissingen, 9.30 en 5 u. ds Kleisen. Middelburg (Gebouw Vrijz. Herv.), 2 u. ds Kleisen, 6 u. leesdienst. Vrije Evang. Gemeente. Goes, 7.30 u. bidst., 9.30 en 6 u. ds v. d. Vis. Wemeldinge, 9.30 en 2 u. ds Werges. Ierseke, vm. en nm. dhr Servaas v. Katwijk. Geref. Kerken (H. V.). Middelburg, 10 en 6 u, ds v. d. Vloed van Zandvoort. Ned. Geref. Gem. 's-Gravenpolder, 9, 1.30 en 5.30 u. O. T. ds Baay te Tholen. Leger des Heils. Goes, 7.30 u. bidstond, 10 u. heiligingsdienst, 4 u. openluchtmeeting, 8 u. verlossings samenkomst. Leider kap. Lahuis. Geslaagd te Amersfoort voor het eind examen gymnasium, afd. B, dhr M. A. Terwoerd van Koudekerke. Goes, 16 Juli. Geslaagd voor U.L.O.- diploma B: A. W. Heijboer, M. Blok, W Verduijn, L. de Kam, G. Hamelink, C. v. Veenendaal, L. Volkers. En voor diploma A: H. W. Dorleijn, J. G. Huser, A. v. d. Hof, P. Franke, W. v. Beveren, D. J. A. Teunis, G. W. A. Snel, E. G. v. Noppen, J. Frantsen, J. de Geus, W. M. v. Burgh, G. Karelse, P; J. Schell,E. Hoogerwerf, G. H. L. do Hondt, J. Pladdet, G. J. Geers, D. N. Dekker, N. Verhagen, A. P. v. Meeren- donk, K. de Wee. Afgewezen 12. Bevordering en toelating Meisjesschool te Middelburg. Bevorderd van de 1ste naar de 2de klasse: J. Bouman, E. 'L. Gohen, J. M. Denevers, C. F. de Dreu, C. G. Drijber, A. Dudok van Heel, A. van der Ende, P. G. Gabriëlse, A. L. Geelhoed, B. Groosman, M. A. van Heijl, M. van Iren, M. A. Julianus, G. H. J. Kok, J. P. de Koster, J. L. E. G. Krijnen, A. Meyer, M. J. J. van Niel, T. A. van der Noll, E. van Noort, G. 'Ouwehand, S. Polak, T. A. Reekers, I. 'S. 'Rozendaal, A. J. Sin- ke, C. G. van de Voorde, G. H. van Wes ten. Niet bevorderd5. Van de 2de naar de 3de: J. F. Avink, M. J. Biesen, J. G. G. Biondina, M. van Bonzei, E. A. van den Boudt, P. <E. Burm, A. Bijloo, J. B. Dekker, M. G. van Dorst, A. M. A. J. Fern'hout, W. S. de Grave, E. J. 'Guiran, J. Hubregtse, E. J. van Ittersum, G. J. de Jong, C. Keller, A. A. M. Kaasjager, C. Matzinger, A. L. de Muynck, J. J. G. Paap, C. A. van de Poll, J. J. T. Steur, J. van Strien, E. van Tijen. Niet bevorderd: 3. Van de 3de naar de 4de: A. 'G. Al berts, 'G. A. Bakker, E. G. Bosdijk, A. M. v. Boven, P. R. Corporaal, G. P. Daane, A. van Duren, E. J. van Empel, P. J. Goedbloed, A. A. Grootbod, J. G. van den Hoek, S. de Jongh, E. A. Lants- heer, P. J. S. (Maassen, G. Melse, W. G. Net, J. v. Nieuwenhuyzen, G. G. Pel, E. Pitlo, S. Pluymers, A. A. van de Poll, H. Pots, G. S. Soetens, J. Start, A. G. Tonsbeek, J. D. Waage, M. Wagenvoorde, G. A. van Westen, A. M. F. van der Zee. Niet bevorderd: 4. Van de 4de naar de 5de: A. L. Ale- wijnse, L. Andriessen, P. 'E. van Beu- sekom, H. L. den Boer, G. Keller, A. G. de Kramer, E. J. Kuiler, E. Minderhoud, A. C. Minderhoud, J. J. Oldeman, A. de Pagter, J. Pluijmers, J. M. Smit, G. M. van Sluijs, P. van Slooten, A. E. Tiche laar, G. Thomassen, J. Visser, Y. I. Jan nette Walen, S. A. Zwaai. Niet bevor derd 1. Toegelaten tot de 1ste klasse: S. Bos- achaart, A. L. de Bruyne, A. P. Drioel, N. J. Graafeiland, C. L. A. Groosman, iM. A. van Ittersum, C. F. Kerkvoort, J. J. Mes, N. J. Molhoek, A. G. de Nood, W. v. d. Putte, J. Ruck, H. J. G. Sur en- donk, E. M. Vréke, J. J. Wiltenburg, al len te Middelburg; A. W. J. Goedbloed, Goes; P. G. de Graaf, A. 'Schippers te Veere; J. J .A. Janse, 's-Heer Arends- kerke; E. J. J. Jellema, Domburg; W. L. Ratelband, Souburg; A. J. Saman en J. C. Siegers te Vlissingen. Tot de 3de 'klasse: A. G. W. Fern- hout, Den Haag. Nu de nadere regeling van de pension neering van leden van Gedep. Staten en de herziening van 'het polder-reglement tot de najaarszitting zijn verschoven, was het te voorzien, dat we geen langdurige zitting zouden 'hebben. Maar.er was de befaamde Zeeuwsch- Vlaamsche tram, een vrijwel bodemlooze put, waarin naar het schijnt enkele mil joenen verdronken zijn, in welk bedrag de provincie dan acht ton zou moeten bij dragen. Waren er wellicht nog Statenleden, die de stille hoop koesterden, dat er na reor ganisatie van bet bedrijf van dit bedrag nog iets zou terugkomen, anderen spraken onomwonden uit, dat het geld weg ia en weg blijft. Misschien, maar dan met groo- ten nadruk op dit misschien, was het res tant van het rentelooze voorschot (15 pet.) nog te redden, maar meer moest men vooral niet verwachten. Volgens Mr Dieleman, met den heer Van Rompu, commissaris en lid van den Raad van Toezicht van de veelbesproken tramweg-maatschapij, moest men zich daarover niet verwonderen. Volgens hem wist men vooruit, dat er van dit voorschot niets terug zou komen. Het was gegeven met het doel, om het Zeeuwsch-Vlaamsche platteland uit zijn isolement te verlossen. Het zou wel in teressant zijn, indien eens werd nagegaan uit de toentertijd ingediende voorstellen van Ged. Staten en de debatten in de Staten, of hiervan toen ook met één woord gerept is. Wij betwijfelen het ten zeerste. De Staten-commissie schrijft in baar rapport (blz. 10): „Van het begin af aan heeft het in de bedoeling gelegen, dat de door de provincie verleende rentelooze voorschotten door de Maatschappij zou den worden terugbetaald. Dat blijkt o.m. ui't de voorwaarden, waaronder de voor schotten zijn toegekend." Dat klinkt heel anders. Men moet o.i. het gebeurde met deze tram niet op deze wijze verdedigen. Als bet waar zou zijn, dat van alle door de provincie gegeven rentelooze voorschotten in werkelijkheid weinig of niets wordt teruggezien, ziet het er maar slecht uit. De heeren Dieleman en Van Rompu (de laatste zweeg in alle talen) hebben èn in de vorige èn in deze zitting èn in 't rapport der Staten-commissie heel wat te hooren en te lezen gekregen, dat on aangenaam en pijnlijk was. Ook zijn er van nationaal-socialistische zijde be schuldigingen geuit, die niet bewezen zouden kunnen worden. Het was te voor zien, dat de beide N.S.B.-ers er graag nog een schepje op zouden gooien. We zijn dat van hen gewoon. Maar noch in het rapport der commissie, noch in de redevoeringen der andere Statenleden was o.i. eenig spoor van sensatie of ver dachtmaking te bespeuren. De betreurens waardige zaak is kalm 'besproken, maar natuurlijk moesten nu en dan de puntjes op de „i" worden gezet, o.a. door de hee ren v. d. Feltz en Staverman. D'e heer Dieleman meende, dat geen enkele beschuldiging is bewezen en dat er geen dingen zijn gebeurd, die 't daglicht niet kunnen verdragen. Wie het zakelijk rapport der commissie leest, krijgt echter een anderen indruk. De directeur, de heer Wind van Merkesteijn, begon met de noo- dige inlichtingen aan de commissie met terughoudendheid te verstrekken en wei gerde inzage van de boeken te geven. D'e Maatschappij bezorgde dezen direc teur een reusachtig inkomen, verhoogde dit nog belangrijk in 1927, verlaagde dit i later, ook toen enorme verliezen geleden werden, niet, bouwde te Neuzen een pa leis, dat een enorm bedrag kostte, ver troetelde het hooger personeel, maar be handelde bet lager personeel op een ge heel andere manier, deed extra-reservee ringen dank zij' de royaliteit .van 't Rij'k, die volgens de commissie van in vloed zijn geweest op de terugbetaling dei rentelooze voorschotten en voerde een be heer, waartegen de commissie tal van be denkingen heeft. De minderheid der com missie drukte zich nog veel scherper uit Zij had geen vertrouwen in de Maat schappij meer. De meerderheid der commissie is ge neigd de vraag, of die leden van Gedep. Staten, die deel uitmaken van den Raad van Commissarissen van de Z.V.T.M. het Provinciaal bestuur niet beter dan het ge val schijlnt te zijn geweest op de hoogte hadden moeten houden van den gang van zaken bijl deze Maatschappij!, bevestigend te beantwoorden. Zij! zou het toejuichen als het ad' privatim 'zitting hebben van leden van Gedep. Staten in dien Raad van Commissarissen niet werd besten digd. Men ziet, dat dit toch werkelijk ernstige dingen zijn. Daarbij brengen wij in her innering, dat de Staten in de najaarszit ting een motie aannamen, waarin zij het afkeurden, dat leden van Gedep. Staten ad privatim zitting hebben in lichamen, die tot de provincie in financieele relatie staan. Maar de betrokkenen hebben daaraan dezen uitleg gegeven, dat dit al leen op de toekomst, n i e t op het heden, sloeg. Een motie, waarin werd uitgespro ken, dat de motie-Staverman ook op het 'heden betrekking had, ging, wonderlijk genoeg, om advies naar de commissie, die over de pensioenen van Gedep. Staten zal rapporteeren. We begrijpen daar waarlijk niets van. De heer Dieleman dreigde met ontslag te zullen nemen, als de leden aan deze motie dezen uitleg gaven, want dan kon hij' niet leven. Als we daaruit moeten concludeeren, dat het bedrag, hetwelk uit de bedoelde groep commissariaten wordt geput, gröoter is dan het salaris van Ge deputeerde, dan bewijst dit, hoezeer er in onze publieke verhoudingen iets scheef gegroeid is, dat spoedig recht moet ko men. Dit behoeft ons geen N.S.B.'er te komen zeggen. We moeten dat zelf inzien Het gaat er hier niet dm, iemand aan genaam of onaangenaam te zijh. Het gaat wél en uitsluitend om zuivere verhoudin gen in de bestuurscolleges. Wat de zaak zelf betreft, de meerder heid en de minderheid der commissie wa ren tot elkaar gekomen, nu werd voorge steld, aan de kapitaalsreorganisatie der Z.V.T.M. alleen dan mede te werken als op een door de Prov. Staten goed te keu ren wijze een fusie zal tot stand gekomen zijn tussohen de Z.V.T.M. en de Stoom tram Mij. BreskensMaldeghem. Daar- Agent RENAULT AUTOMOBIELEN Prijzen vanaf f 1395.— Garage „De Koepoort", Goes, Tel. 154 Reparatie-inrichtingen voor alle merken Automobielen. Banden, Olie en Benzine. TELEFOON 396 SOLIED VERTROUWD Zorg er voor dat U er bi] Is. Prima artikelen. - Halve prijzen. Goes Lange Vorststraat 76-78 Groote Markt 38 - Goes - Telef 145 Prima Consumptie. Billijk tarief. C. J. VAN LIERE. H.H. LANDBOUWERS! Het nieuwe type ALBION Graan- maaier Zelf bin der loopt het lichtst, is het sterkst en laag in prijs. H U A R D éénschaar Keer ploegen,en EBERHARDTtwee- sohaar Keerploegen, hebben een mooie grondlegging en lichte gang. Vraagt inlichtingen. Beleefd aanbevelend, C. BRASSER - MIDDELBURG Schroeweg V 41a Tel. No. 216 Foto Klno Lijsten- handel A. W. VERSCHOORE Goes Telef. 44 - Groote Markt 7 GOES Telefoon 162 Fabrikante vanZeelands Hoendermeel en Zeelands Opfokvoer merk V. P. Z. TEL. 177 brengt Giststraat 180-196 Middelburg voor is weer naast de Statencommissie '(men is blijkbaar niet bang voor een. com missie) een fusie-commissie benoemd, be staande uit den Commissaris der Konin gin en de heeren Stieger en Van Vloten. Vertrouwd wordt, dat Gedep. Staten na ontvangst van het fusie-rapport nieuwe voorstellen aan de Prov. Staten zullen doen, en dat hierover ook straks het volle licht zal opgaan. Het publiek beeft daar recht op. Wij' zeggen dit met nadruk, om dat ons bekend is, dat men vorige week eerst getracht heeft bet verslag der af- deelingen over deze affaire geheim te 'houden. Daartegen worde gewaakt, want dan maakt men het wantrouwen in de provincie nog grooter. In de najaarszitting komt de zaak dus opnieuw aan de orde. Behalve de fusie zal zeker ook het bewijs noodig zijn, dat de Z.-Vl. T. M. grondige bedrijfsherzie- ning heeft toegepast. Ook daarover wer den enkele moties ingediend, waarover dan in de volgende zitting wel advies volgt. Ondanks het ongunstig prae-advies van Ged. Staten kreeg de vereen, tot verbete ring van het geitenras een extra-subsi die van f 400 ter dekking van het ont stane tekort. Het wemelde van advocaten (soms meer dan één uit een fractie) voor deze vereeniging van kleine luiden en do heer Dominicus zag zijn poging, om deze menschen ter wille te zijn, met succes be kroond. Of de Prov. Staten hoe gaarne we de geitenhouders dit meevallertje ook gunnen hier niet een zeer gevaarlijk precedent hebben geschapen, is voor ons de vraag. Waar moet het heen, als men tekorten van vereenigingen gaat dekken? Ons trof, dat de heer Philipse meedeel de, dat er landarbeiders zijn in zijn om geving, die de laatste weken van f 2.50 per week moesten rondkomen. Hier moet toch meer gebeuren al is het niet door de provincie dan een tekort van de geitenfokvereeniging opheffen. Een der gelijke mededeeling mag niemand onbe wogen laten. Hier is wat te doenl Aan het begin der zitting heeft de heer van Rompu namens Ged. Staten naar aanleiding van vragen, die in de vorige vergadering waren gesteld door den heer Goossens, medegedeeld, dat inderdaad de finitief besloten is de nieuwe inloophaven op Zuid-Beveland te doen aanleggen ten Zuiden van Kruiningen. Ten aanzien van de nieuwe inloophaven in Zeeuwsch- Ylaanderen kan voorts worden medege deeld, dat deze in den Noord-Oosthoek van den Perkpolder zal komen, dat de keuze van deze plaats evenals die van de plaats op Zuid-Beveland, de instemming heeft van Ged. Staten en dat het college niet voornemens is, de tot standkoming van een inloophaven in den Noordijk- polder te bevorderen. In een vorige vergadering vernamen we wel eens, dat Ged. Staten tegen het Perkpolderplan waren. Ze zijn dus blijk baar gezwicht voor den aandrang van den Rijkswaterstaat. Ovezand. Burgemeesters-instal latie. Het geheele dorp was gisteren ter gelegenheid van de burgemeesters-installa tie versierd. Gisternacht moest heel wat stormschade worden hersteld, maar gis termorgen zag alles er weer behoorlijk uit. De eerepoorten waren bijzonder mooi. Des morgens was het feest voor de kinderen. Tegen den middag werd de stoet opgesteld om den burgemeester den heer Mr Dr Mes, thans reeds burgemees ter van Heinkenszand, aan de grens der gemeente te verwelkomen. Om 1 uur had de ontvangst plaats en na een korte toespraak van den voorzit ter van het feestcomité, den heer Verhoef, stelde de stoet zich in beweging. Voorop een 50-tal paarden, daarna de burgemeester, familie en feestcomité. Dan een 50-tal versierde fietsen. Zeven praal wagens. Deze lange rij' trok het geheele dorp rond. Bijl de school werd halt gehou den. Door de kinderen werd een lied ge zongen, terwijl door een paar kinderen bloemen werden aangeboden. Om onge veer drie uur werd het gemeentehuis be reikt. In de raadszaal had de installatie plaats. De eerste wethouder, de heer Rijk, sprak den nieuw-benoemden burgemees ter toe en feliciteerde hem met zijn benoe ming. Ook herdacht 'hij den oud-burge meester Mulder. Hjierna sprak mr dr Mes en bracht al lereerst dank aan de Koningin en den commissaris vdor zijn benoeming. Ver volgens herdacht ook hij! burgemeester Mulder, die zich in den waren zin des woords een goed burgemeester had ge toond Verder zei hij zich te zullen beijve ren om zijln taak nu als burgemeester van twee gemeenten zoo goed mogelijk te ver vullen. Hij sprak de hoop uit, dat hij een tijd van goede samenwerking hier tegemoet mag gaan. Hierna voerden nog de volgende spre kers het woord: burgemeester Slegt, na-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 3