Beginselprogram der S.D.A.P. EERSTE BLAD VRIJDAG 17 JULI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50e JAARGANG 243 Buitenland. De verijdelde aanslag op den Engelschen koning. RITSEMA STOFZUIGERFABRIEK. Opbrengst Rijksmiddelen. Binnenland Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tololoonnummor 11. Postchöque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, vreokabonnomcntoa voor Middelburg, Goes en Vlissingoa 10,20. Losse nummers 5 caei, Advortcntiün 80 cont por rogol. Isgosonden medcdeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto fö.85. Bij contract belangrijke korting. i Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De S. D. A. P. is bezig aan de her ziening van haar program van begin selen. Dit is niet de eerste herziening. Als gevolg van de moeilijkheden, waar in de partij gewikkeld werd met de groep waaruit de latere communisten voort kwamen werd in 1912 het program aan een revisie onderworpen en werd een zwenking gemaakt naar het revisionisme. En nu hebben de veranderde omstan digheden, de opkomst van het fascisme en de verdere doorwerking van het com munisme een nieuwe wijziging wensche- lijk gemaakt. Een ten vorigen jare door het partij bestuur benoemde commissie van 18 heeft reeds een, met algemeene stemmen vast gesteld ontwerp aangeboden en er is reden om aan te nemen, dat dit ontwerp door het eerstvolgend partij-congres zal worden aanvaard. Het thans ingediende ontwerp wijkt in sommige opzichten vrij1 sterk af van het bestaande program. Wij zullen niet zeggen, dat hier een nieuwe koers wordt ingeslagen, maar wel is hier een duidelijk waarneembaar pogen om de scherpe kanten weg te slijpen en de aanpassing aan de burgerlijke „demo cratische" groepen zooveel mogelijk in de hand te werken. Men hoort in dit ontwerp geen revo lutionair bazuingeschal, maar wel rus tige democratisch aandoende muziek. Het revolutionaire raakt op den achtergrond, terwijl het democratische op den voor grond wordt gesteld. De nadruk wordt niet meer gelegd op het internationale karakter van de S. D. A. P., maar er is een ombuigen naar het nationale. Dit alles wekt geen verwondering. De S. D. A. P. het is al meermalen gebleken haakt er naar regeerings- partij te worden. Maar dat is alleen mo gelijk door samenwerking met andere partijen, ten onzent met name met de R.K. Staatspartij'. Die samenwerking wordt echter door het thans geldende program bemoeilijkt en daarom wordt nu gepoogd door het strijdfront te verleggen, zich meer accep tabel te maken. Hiermee is niet gezegd, dat dit de eenige reden zou zijn. Marx heeft naar het vroeger heette het socialisme gebracht van utopie tot we tenschap. Maar de twijfel aan het houdbare van die wetenschap is steeds sterker geworden. In verband daarmede is er bij de S.D.A.P. reeds sinds jaren een kentering waar te nemen. Een pogen om wel niet het revolutionaire pad radi caal te verlaten, maar dan toch den democratischen weg niet uit het oog te verliezen. Aanvankelijk was de roode hand tegen 'allen en inzonderheid tegen de „bur gerlijke" partijen en den „kapitalisti- schen" staat. Maar langzamerhand is daarin veran dering gekomen. Het revolutionaire pak werd niet definitief afgeschaft, maar daarnaast werd toch ook een meer bur gerlijk kleed aangeschaft. De gedachte, dat het huidige maat schappij-gebouw radicaal moest worden afgebroken en opgeruimd, maakte plaats voor een pogen om dat gebouw waar in men zich volstrekt niet zoo onbehaag lijk gevoelde als men het wel liet voor komen in samenwerking met anderen in stand te houden en te verbeteren. Het collectieve arbeidscontract eerst met kracht afgewezen als in strijd met het beginsel van den klassenstrijd werd later als een hervorming van beteekenis aanvaard en meermalen was er een har telijke samenwerking met andere groepen om door 'het afsluiten van contracten den bedrijfsvrede te behouden. Tegen het zitting nemen in colleges van B. en W. en van Ged. .Staten, om daar ophouwenden arbeid te verrichten, worden geen bezwaren meer gehoord en meerdere invloedrijke leden van de S. D. A. P. verklaarden zich door 'n benoeming tot burgemeester te ambieeren bereid, de wetten des lands ook tegen revolutionaire aanslagen te doen eerbiedigen en het ge zag te steunen. En wel kwam zoo nu en dan het revo lutionaire sentiment tot uiting, b.v. in 1918 toen niemand minder dan Mr Troel atra de democratie verloochende en een revolutionaire 'beweging trachtte te ont ketenen, en enkele jaren geleden bij de muiterij op „De Zeven Provinciën", maar ondanks deze revolutionaire opvliegers, waa ®r toch een duidelijk waarneembare zwenking naar „rechts" waar te nemen. Het nieuwe ontwerp-program beweegt zich in dezelfde richting. Het ia minder revolutionair en meer democratisch dan het bestaande program. Het revolutionaire wordt op den achter grond geplaatst en op het democratische volle nadruk gelegd, En wat betreft de klassenstrijd-theorie, zij is wel niet geheel losgelaten, maar dan toch voorloopig terzijde gesteld, zóó zelfs, dat gesproken wordt van het najagen van de opheffing der klasse-tegenstellingen. Uiteenloopende verslagen. Omtrent den verijdelden aanslag op Koning Edward, waarvan wij gisteren reeds in het kort melding maakten, deelt Reuter nader mede, dat het incident ge schiedde toen de koning na de garde brigade geïnspecteerd te hebben op het punt stond, te paard naar Buckingham Palace terug te keeren. De menigte ver liet het park, zoodat het op een gegeven oogenblik op Constitution Hill zeer druk was. Plotseling drong uit het publiek een man naar voren, die dei politieafzetting verbrak en zich in de richting van den koning begaf. Hij werd echter onmiddel lijk door een drietal politiemannen ge grepen en naar een politiebureau over gebracht. De verklaringen der ooggetuigen loopen overigens uiteen. Iemand heeft gezien, dat een pakje in de richting van den koning werd geworpen en het paard van Koning Edward in de flank raakte. Het scheen een oogenblik, dat de koning van zijn paard wilde stappen, doch onmiddellijk daarna vervolgde hij rijdende zijn weg. Politie-agenten hebben een revolver op geraapt. De autoriteiten van Scotland melden: „Toen de koninklijke stoet terugkeerde van de plechtigheid, die in Hyde Park heeft plaats gehad ter gelegenheid van de overhandiging der vaandels aan de garderegimenten, drong een man uit de menigte naar voren. Het is nog niet dui delijk, hetgeen daarop geschiedde, doch een revolver is op den weg gevallen tus- schen den koning en de troepen, die hem begeleidden. De man is onmiddellijk ge arresteerd en naar het politiebureau Hyde Park overgebracht. Er is geen enkel schot gelost, doch de revolver was met vier kogels geladen." Toen de politie den gearresteerde weg leidde, trachtte een andere man hem aan de politieagenten te ontrukken, doch hij werd zelf eveneens gearresteerd. De Koning zag het incident, doch hij vervolgde zijn weg alsof er niets gebeurd was. De gearresteerde is van Britsche na tionaliteit. Zijn naam is George Andrew MacMahon en hij zou journalist van beroep zijn. Zijn leeftijd is 32 jaar en hij woont in Pad- dington, Londen. De beklaagde had tegen den inspecteur van politie gezegd: „Het is de schuld van Sir John Simon. Ik heb hem gister avond geschreven en vanmorgen opge beld". Later zei de man: „De koning was toch niet gewond nietwaar? Ik wilde hem heelemaal niet bezeeren. Ik deed het alleen als uit protest." In Londen is men van oordeel, aldus het Hl)ld., dat men met een krankzin nige te doen heeft gehad, of althans met iemand, die niet verantwoordelijk is voor zijn daden. Verder is het nog absoluut niet vastgesteld, dat hij de bedoeling had op den Koning te schieten. Een ooggetuige vertelt: „Ik stond tusschen de menigte in de Constitution Hall en zag aan den over kant een man uit de menigte vooruit snellen. Hij had een revolver van blin kend metaal in zijn rechterhand en keek in de richting vanwaar de koning moest komen. De man scheen te aarzelen en wierp toen de revolver naar den Koning. Een andere bereden politie-agent steeg af en raapte haar op. Een andere ooggetuige zegt het volgen de: „Zoodra de man de revolver voor den dag haalde begonnen menschen te roe pen en op hem toe te springen. Een vrouw sloeg zijn arm naar boven en moet bet vuurwapen uit zijn hand hebben gesla gen. Dadelijk is de man van alle kanten aangevallen en tegen den grond gesla gen. Op dat oogenblik drongen een stuk of zes aenten door de menigte naar hem toe en trokken hem op de been. Zij had den groote moeite zich een doorgang te maken door de menigte. D'e vrouw die het pistool uit de handen van den man bad geslagen werd door de politie gevraagd op bet politiebureau te komen en werd ruim een uur onder vraagd. Een andere ooggetuige meent positief te hebben gezien, dat een bereden po litie-agent den man de revolver uit de hand sloeg. Intusscben heerschte er groote opge wondenheid onder een groot deel van het publiek, dat met moeite door de politie in bedwang werd gehouden. Hitier heeft den Koning het volgende telegram gezonden: „Zoo juist kreeg ik berioht van den op Uwe Majesteit ge- pleegden aanslag, en ik bied u ter gele genheid van de mislukking hiervan mijn hartelijke gelukwenschen aan." De Minister van Binnenlandsche Za ken, Sir John Simon, zeide in het Lager huis: „Het huis zal diep getroffen zijn te hooren, dat op den terugweg van de Koninklijke processie uit Hydepark, een man uit de menigte naar voren drong. Wat er precies gebeurde is nog niet uit gemaakt, maar een revolver viel op den weg tusschen den Koning en de troepen, die hem volgden. Het geheele Huis zal dankbaar zijn dat bet gevaar, waaraan de Koning was blootgesteld, zoo onmid dellijk werd afgewend." In Engeland is sedert 1882 geen aan slag meer gepleegd op een vorstelijk per soon. Twee daders in het spel? Uit de verklaringen van verschillende ooggetuigen blijkt duidelijk, dat men hier niet te doen heeft met een dwaze onder neming, zonder kalm overleg gepleegd, maar met een wei-overwogen terroristi sche aanslag-poging. De aanvankelijke tegenstrijdigheden in de berichten over het gebeurde vinden hierin haar verklaring, dat er niet één, maar twee personen bij den mislukten aanslag zijn betrokken. Een van beide individuen had een moordtuig bij zich, dat men voor een zelfvervaardigde bom hield, de andere een revolver. Een lid van den dienst voor eerste hulp bij ongelukken, die het voorval van zeer nabij heeft zien gebeuren, schetste dit volgens „Un Press" als volgt: „Toen de koning tusschen de hem ju belend begroetende menigte doorreed, werd ik plotseling een man gewaar, die een wit pakje ter grootte van een bak steen, in de hand hield. De man bewoog zijn arm in de hoog te, doch werd op hetzelfde oogenblik door een groep burgers en politiemannen om ringd. Het heele voorval speelde zich in een paar seconden af." „Ik kon echter zien", vervolgde de oog getuige, „dat het witte pakje de zijde van het paard raakte, dat de koning bereed. Het paard steigerde, doch de ko ning had het dier weer onmiddellijk in zijn macht. Op straat was het een wilde wirwar van menschen en ik kon zien, hoe een bereden agent van de overzijde der straat toerende en bliksemsnel van zijn paard sprong. Het volgende, dat ik kon waarnemen, was de gestalte van een man, die zich als een razende uit den greep van zes politiemannen trachtte los te werken en die half voortgeduwd en half gedragen werd. Ten slotte werd hij boven de hoofden van het publiek uit getild en in een politie-auto gebracht. Op een ander punt van de straat zag ik een soortgelijk tooneel zich afspelen. Ook hier hielden verscheidene agenten een zich wanhopig verzettenden man vast." Andere ooggetuigen verhalen, dat zij, kort na het incident, een groote vernik kelde revolver op het plaveisel zagen lig gen, welk wapen blijkbaar bij de wor steling met de agenten uit de handen van den tweeden arrestant was gevallen. LUCHTSCHEPENBOUW IN AMERIKA? De raad van advies van het departe ment van handel te Washington heeft voorgesteld, dat de Amerikaansche regee ring zal beginnen met den aanbouw van twee groote bestuurbare luchtschepen, teneinde in samenwerking met twee bui- tenlandsche luchtschepen (bedoeld zijn de „Graf Zeppelin" en de „Hindenburg") den dienst over den Atlantischen Oceaan te onderhouden. In het rapport wordt de betrouwbaar heid van het luchtschip bewezen met verwijzing naar het voorbeeld van de „Graf Zeppelin", welke tot Januari 1936 111 vluchten over den Oceaan heeft ge maakt, waarbij 12.000 passagiers en tien duizenden ponden post werden vervoerd, zonder dat zich daarbij eenig ongeval voordeed. De practische resultaten van de tot nog toe gevoerde besprekingen zijn: 1. Het luchtschip „Los Angeles" zal weder in dienst worden gesteld voor het doen van oefen- en proefvluchten, tot men over een nieuw luchtschip beschikt. 2. Er zal worden begonnen met de uit voering van een plan tot opleiding van vliegpersoneel. Ook reserve-personeel voor handelsverkeer door de lucht zal worden opgeleid. RITSEMA aller nieuwste klop- veeg-zuiger met klopvlbrator, vol doet aan de aller hoogste elachen op gebied van tapljtrelniging. Mogen wij U dit eena vrij blijvend bewijzen 7 Laag in prijs en ge makkelijke betalingsvoorwaarden. FiliaalMiddelburg, Heerengr. M 26a, T el. 202 CAdv.) GUNSTIGER BEELD VOOR DE DIRECTE BELASTINGEN. Indirecte belastingen brachten In da eerste helft van 1936 minder op. D'e indirecte belastingen brachten in Juni iets meer op dan in dezelfde maand van het vorige jaar. Dit gunstige ver schijnsel viel eveneens voor de maand Mei waar te nemen. Het beeld over de eerste helft van het loopende jaar is echter nog ongunstig. Deze catagorie belastingen bracht namelijk in deze periode f 175.9 millioen op, tegen f 180.7 millioen in de eerste helft van 1935. Bovendien bleef de opbrengst bijna f 10 millioen bij de ra ming ten achter. Van de zeven verschillende accijnzen hracht alleen de accijns op geslacht over de eerste zes maanden van 1936 meer op. De opbrengst van de overige zes liep te rug. De accijns op het zout daalde van f 1.132.846 in de eerste helft van 1935 tot f 932.326. D'e wijn-accijns verminderde van f 1.314.458 tot f 1.008.112, d9 accijns op gedistilleerd van f 13.9 tot f 13.3 millioen, de bieraccijns van f 3.8 tot f 3.4 millioen. De suiker bracht in de eerste helft van 1936 f 24.8 millioen in de schatkist, tegen f 25.3 millioen in dezelfde periode van het vorig jaar. De opbrengst van de tabaks accijns verminderde van f 17.5 tot f 16.8 millioen. De daling van de registratierechten van f 5.9 tot f 4.8 illustreert den toestand op de hypotheek- en woningmarkt. De omzetbelasting bracht f 30.2 millioen op, tegen f29.5 millioen in de eerste zes maanden van 1935. De directe belastingen brachten over de eerste helft van 1936 meer op. Op het einde van Juni was op de kohieren van het dienstjaar 1936 een totaal bedrag van f 52 millioen ingeschre ven, tegen f 17.8 millioen op einde Juni van het voorgaande dienstjaar. Het totale 'kohierbedrag van de inkom sten ten bate van het Gemeentefonds be droeg voor het dienstjaar 1935'36 f 55.6 millioen en voor het Werkloosheidssubsi- diefonds f 52 millioen. De inkomsten van het Verkeersfonds be liepen in de eerste zes maanden van 1936 f 12.6 millioen. 3. Ter vervanging van de „Los Ange les" zal een nieuw luchtschip worden gebouwd, dat tevens moederschip voor vliegtuigen zal zijn. 4. De proeven met kleine luchtschepen zullen worden voortgezet. ADDIS ABEBA TIJDELIJK GEÏSOLEERD. Volgens berichten uit betrouwbare bron zou Addis Abeba gedurende verscheidene dagen van het overige deel van Ethiopië feitelijk afgesneden zijn geweest. Dé stortregens, die zijn begonnen, heb ben de vliegterreinen en de wegen onbe gaanbaar gemaakt, waardoor de vlieg tuigen en vrachtauto's tot September tot werkloosheid zijn gedoemd. Het eenige communicatiemiddel was de Fransehe spoorweg naar D'jiboeti, maar de onafgebroken activiteit der opstande lingenbenden had sedert 6 Juli alle ver keer belet. Blijkens de jongste berichten kon men dit herstellen. Er wordt n.l. ge meld, dat een passagierstrein gisteren uit Addis Abeba naar Diredawa en D'jiboeti is vertrokken. Vorige dagen had men op vele punten de bouten der rails losgeschroefd en somtijds had men meer dan honderd me ter rail weggevoerd. D'e kunstwerken heeft men intact gelaten, maar kleine brug getjes en andere minder belangrijke din gen zijn vernield. Op 6 Juli werd een trein uit D'jiboeti tusschen Diredawa en Addis Abeba door opstandelingen aangevallen, het Ita- liaansch detachement, dat de lijn bewaak te, leed zware verliezen. Van andere zijde wordt gemeld, dat wanordelijkheden hebben plaats gehad in de buurt van Addis Abeba, en dat op vele andere punten Italiaansche posten her haalde aanvallen te verduren zouden heb ben gehad. Het Italiaansche opperbevel heeft in de omgeving van de hoofdstad een zuive- ringaactie op groote schaal ingezet. Binnenland. De opbrengst der rijksmiddelen. D'e Eerste Kamer nam de begrooting van 'het Landbouwcrisisfonds aan. De laatste spanning van de Moerdijkbrug geplaatst. Duitsoh contingent voor vacantiereizen uitgeput. Buitenland. De verijdelde aanslag op den Engelschen koning. De moeilijkheden voor de Italianen in Abessynië. Gaat Amerika luchtschepen bouwen? Ingezonden Mededeeling. PER STOOMVAART MY. ZEELAND Poolsch vliegtuig in zee gestort. In de nabijheid van Gdynia is Donder dag een Poolsoh vliegtuig in zee gestort. De drie inzittenden, generaal Orlicz- D'reszer, inspecteur van de Poolsche mili taire luchtvaart, kolo'nel Loph en de pi loot Lagewski zij'n allen verdronken. Hun lijlken konden reeds geborgen worden. De oorzaak van het tragisch ongeluk is nog niet opgehelderd. Abnormale hitte in Sovjet-Rusland. In de Russische poolgebieden heerscht op het oogenblik een tropische hitte. Men heeft temperaturen gemeten van 30 gra den G.,. hetgeen sinds menschenheugenis niet is voorgekomen. In Zuid-Rusland steeg de temperatuur tot 40 graden in de schaduw en er heb ben zich talrijke gevallen van zonnesteek voorgedaan. DE VERKIEZINGEN VAN 1937 VOOR DE TWEEDE KAMER. Een niet-aanvals-verdrag tusschen de democratische giroepen? De Communistische Partijl van Neder land heeft zich tot het partijbestuur van de S.D.A.P. gewend naar aanleiding van de a.s. parlementsverkiezingen. In dezen brief wordt verklaard dat de Verkiezingscampagne gericht moet zdjin op een verandering van het geregeerings- beleid, waarbij' inplaats van de huidige „aanpassingspolitiek" een politiek komt in overeenstemming met de wenschen van de overgroote meerderheid van het Nederlandsche volk. Verder wijst de G.P.N. er op, dat een nieuwe situatie wordt geschapen, doordat voor het eerst de N.S.B. aan de Tweede Kamer-verkiezingen zal deelnemen. „Dit maakt een nieuwe strijdformatie noodza kelijk waarbij alle partijlen die de demo cratische en grondwettelijke rechten des volks wenschen te behouden, verhoeden dat de N.S.B. groeit door de verdeeldheid der tegenstanders." De G.P.N. doet een beroep op het par tijbestuur van de S.D.A.P. om in het be land van het Nederlandsche volk onder handelingen te openen om te kömen tot een eenheidslijst, waarop de candidaten van S. D'. A. P. en G. P. N. voorkomen, ,„D'e C.P.N. stelt zich bij de a.s. ver kiezingen niet ten doel eigen verkiezings winst tel verkrijgen ten koste van de democratische partijten, doch streeft naar de nederlaag van de fascistische en reac tionaire proepeeringen." Zij stelt daarom voor een niet-aanvalsverdrag tusschen deze democratische partijteni."

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1