R.K. Staatsparty en devaluatie. Buitenland. De laatste overspanning van de brug bij Moerdijk. Binnenland Het gehakt in blik. WOENSDAG 15 JULI 1936 DAGBLAD VQOR DE PRQVINSÜ ZEELAND 50 e JAARGANG No. 241 IJitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. *De ZeeUi Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Het heeft een tijdlang den schijn gehad alsof zooi ongeveer de geheele R.K. Staatspartij! voor devaluatie gevoelde. Thans begint echter duidelijk te wor den, dat de bladen die niet ophouden voor devaluatie het pleiit te voeren en deswege tegen Minister Coiijn stemming te maken, volstrekt niet vertolken wat ten deze in R.K. kringen leeft. Dit blijkt behalve uit wat wij onlangs uit artikelen van „Viator" in de R.K. „Residentiebode" meedeelden, uit wat thans in de „Maasbode" hieromtrent wordt geschreven. Dit QBgaan bevat n.l. uittreksels uit een aantal ingezonden stukken, die aan dui delijkheid niets te wenschen overlaten. Een lezer schrijft o.m. „Naar mijn meening moest de R.K. Staatspartij als Regeeringspartiji en ge steund door de R.-Katholieke pers zich vierkant achter Galijn scharen, dus ook openlijk tegen devaluatie zijn." Een ander: „Over devaluatie en aantasting van de hoofdsommen wordt als de gewoonste zaak ter wereld gesproken. De leiders moeten niet denken dat ze alle R.-Katho- lieken, omdat ze R.-Katholiek zijn, ach ter zich hebben, sinds de partij' van een beginselpartijl een belangenpartij! is ge worden." Een derde vraagt: „Kunt U volmondig beamen, dat bij! de R.K. Staatspartij!, zooals ze nu naar bui ten treedt, de R.-Katbolieke belangen ge waarborgd zijn?" Een volgende zegt: „Dat er meer tegen dan voor devalua tie pleit, toont geloof ik de toestand in België beel duidelijk aan". Een Amsterdamsche dame tenslotte besluit haar schrijven als volgt: „Ik ben op een groot kantoor werk zaam en weet, dat vele R.-Katholieken zich stooten aan het optreden van hun voormannen en aan hun couranten 't Zou toch verschrikkelijk zijn, dat dat gene, wat met zoo groote zorg en liefde opgebouwd is om de geldelijke belangen van een bepaalde categorie stuk werd ge maakt." Bovendien schreef de parlementaire re dacteur van dit orgaan een artikel over „Devaluatie en politiek", dat, hoewel zeer voorzichtig gesteld, toch 'n ernstige waar schuwing aan het adres van de devalua tie-drijvers bevat. De schrijver tracht zooveel mogelijk de gevoeligheid, we zouden haast zeggen de overgevoeligheid van de voorstanders van devaluatie te ontzien, maar dit neemt niet weg dat hij toch enkele wenken geeft, die niet voor tweeërlei uitlegging vatbaar zijn. Wat de moreele kant van de zaak be treft, betoogt hij, dat devaluatie als zij werkelijk door het algemeen belang ge- eischt s'ordt, niet in strijd behoeft te zijn met de groote beginselen der R.-Katholie ke mbraal. En wat de technische zijde betreft: dat wijl bier te doen hebben met een uitermate ingewikkeld probleem, hetwelk eigenlijk alleen door vakeconomen kan benaderd worden en dat de vrijlwillige devaluatie daarom steeds een speculatief karakter zal dragen. Na herinnerd te hebben aan de uit spraak van Minister Coiijn, dat voorbeel den uit andere landen toonen dat de „munt-correctie slechts tijdelijk verlich ting brengt, vervolgt de schrijver: „Indien wijl over de concrete omstandig heden één opmerking zouden mogen ma ken aan bet adres der voorstanders van devaluatie, zon bet deze zijn, dat wij ons afvragen, of in het huidig stadium, nu de aanpassing op meer dan één terrein reeds zeer diep heeft ingegrepen, nu ook het handelsverkeer reeds geheel anders is ge worden dan toen het kabinet-Ruys be sloot den gouden standaard te handhaven ondanks de gebeurtenissen in Engeland en Amerika, devaluatie nog wel het beste middel voor aanpassing is en niet beter de andere weg tot bet bittere einde kan worden voortgezet. Dit is de vraag, waarvoor het Neder- landsohe volk staat en die, als van over wegend technisch-economischen aard, juist in bet belang van ons volk, op een of andere wijlze dient opgelost, doch in geen geval tot politieke strijdvraag mag worden gemaakt." De redactie vestigt in een bijschrift op wat hier aan het slot gezegd wordt, zeer speciaal de aandacht, waaraan nog deze opmerking wordt vastgeknoopt: „In de omstandigheden van het oogenblik lijkt cns het bewijs moeilijk te leveren, dat met devaluatie het algemeen belang ge moeid is." Wij! achten deze persstemmen niet zon der beteekenis. Maar van meer belang zou toch nog zijn, indien de politieke leiders zich nu eens duidelijk en beslist uitspraken. NA DEN MOORD IN SPANJE. Vrees voor ernstige gebeurtenissen. Op het Madrileensche kerkhof Almu- dena had gistennamiddag de begrafenis plaats van den op zoo gruwzame wijze om 't leven gebrachten monaxchistisehen afgevaardigde, Sotello. Dertig-duizend mensohen bewezen den vermoorde de laatste eer. Een deputatie van de cortes, die in een aantal auto's versobenen was, moest we gens de dreigementen der menigte, die de Iinkscbe parlementariërs als afge vaardigden van de moordenaars van So tello uitkreet, naar buis terugkeeren. Herhaaldelijk bracht de bijna onafzien bare menschenmassa den fascistengroet en riep: „Leve Spanje, leve het fascisme, weg met het parlement!" Bij 'het graf zei de woordvoerder der fascisten: „Voor God, die naar ons luistert, be loof ik je, je voorbeeld na te volgen en je dood te wreken. Onze zending is, Spanje te redden, en wij zullen het red den." Alle aanwezigen riepen hierop: „Leve het eene en ondeelbare Spanje". Toen de menigte zwijgend van het kerkhof naar huis terugkeerde, kwam het nog tot een schietpartij! tusschen politieke tegenstanders, in het verloop waarvan een persoon werd gedood en drie andere levensgevaarlijk werden gewond. In verhand met de onrust, die er heerscht, zijn te Madrid omvangrijke vei ligheidsmaatregelen genomen. De Cortes is voor den tijd van een week gesloten. Te Madrid zijn 175 aanhangers van rechtsche partijen gearresteerd. Verder 15 leden van de stormtroepen, die deel uitmaakten van het peleton van luitenant Castillo, die Zondagavond is vermoord. De departementen worden verder streng bewaakt. In de dagbladen blijft commentaar betreffende den moord op Sotello verboden. Alle kranten zijn aan censuur onderworpen. De anarchistische leiders hebben bet plan kenbaar gemaakt, een algemeene spoorwegstaking af te kondigen. Men is thans van meening, dat de fascisten op denzelfden dag, waarop deze staking zal uitbreken, zullen trachten een staats greep te foreeeren, en men vreest een revolutie in de hoofdstad, waarbij1 het spoorwegverkeer zal zijn verbroken. De moord op S'otelo heeft het aantal fascisten enorm doen toenemen. DE WADDENEILANDEN WORDEN VERSTERKT. Een medewerker van de „Daily Ex press", die Helgoland heeft bezocht, zegt dat er geen pogingen worden gedaan het machtige marinegesehut dat ter verdedi ging van Helgoland op een plateau in ge blindeerde torens is opgesteld of de lichte kanonnen van het garnizoen te verber gen. Volgens hem zijn ook Borkum, Norder- ney, Langeroog en Spiekeroog weder versterkt, evenals Sylt met Liszt en Wijk langs de kust van Sleeswijk-Holstein. In het Engelsche Lagerhuis zijn de re geering vragen gesteld ten aanzien van de versterking van Helgoland. Zoo werd gevraagd, welk kaliber de daar opgestelde kanonnen hadden en of of ook zware artillerie werd opgesteld en of maatregelen genomen werden om de bestaande verdragen te doen eerbiedigen. Granbourne antwoordde namens de re geering, dat hij geen officieele inlichtingen bad over de in de vragen genoemde pun ten. Meer Duitsche troepen in het Rijnland? De diplomatieke correspondent van de „Daily Herald" zegt vernomen te hebben, dat Hitier besloten heeft (wat wel nie mand zal verbazen), de „symbolische" be zetting van het Rijnland in een werkelijke om te zetten. In gewoonlijk wel ingelichte kringen wordt gezegd, dat de garnizoenen zullen versterkt worden tot bet peil der garni zoenen aan de Fransche zijde van de grens. In Saarbruecken b.v., waar sinds de bezetting slechts 800 man waren, zal een troepenmacht van 15.000 man komen. Te vens zou, volgens inlichtingen uit be trouwbare bron, de versterking van het Rijnland in snel tempo worden uitgevoerd RUIM 2300 HITTESLACHTOFFERS IN AMERIKA. De weerberichten voorspellen thans, dat het weer koeler zal worden. Intusschen is het aantal personen, dat tengevolge van de hitte overleden is, gestegen boven de 2300. De aan den oogst toegebrachte schar de wordt geraamd op 1 milliard dollars. De kerkhoven zijn dag en nacht geopend opdat de hitteslachtoffers begraven kun nen worden. Op verschillende plaatsen, in Canada woeden boschbranden, die reeds voor mil- lioenen schade hebben aangericht. NA DE OPHEFFING DER SANCTIES. De vlaggen uli. Zooals ook het geval was bij den aan vang van de toepassing der sancties, zal vandaag in Italië gevlagd worden ter eere van de opheffing dezer maatregelen. Te Londen wachtte men tot klokslag middernacht om over te gaan tot het los sen van duizenden kisten Italiaansch fruit die zich aan boord van schepen in de ha ven van Harwich bevinden. Van welingelichte Italiaansche zijde wordt vernomen, dat na de opheffing van de sancties geen economische onderhan delingen zullen worden geopend met de sanctielanden tot het herstel van het han delsverkeer. Wel verwacht men van Italiaansche zijde maatregelen van de landen, welke de sancties toepasten, waardoor de invoer van Italiaansche goederen in deze landen weer mogelijk wordt. Zes to<t zeven millioen jonge menschen onder 25 jaar zonder werk. 'Onder voorzitterschap van den Belgi schen permanenten chef van het ministe rie van volksgezondheid, Dr Sand, is te Londen 'het derde internationale congres van sociale werkers geopend in tegen woordigheid van 800 gedelegeerden van 25 landen. In een toespraak wees Thenin, lid van het Internationaal Arbeidsbureau er op, dat sedert verscheidene jaren de sociale politiek te lijden heeft onder de economi sche crisis. Hij voegde hieraan toe, dat het aantal werkloozen in 1935 werd ge schat op 25 millioen, waarvan 67 mil lioen jonger dan 25 jaar. In den laatsten tijd is evenwel een klei ne vermindering van dit aantal te be speuren. Engeland gaaf op groote schaal gasmaskers maken voor de burgers. De aanvragen voor supplementaire bur gerlijke credieten maken melding van een bedrag van 850.000 pond sterling voor een verhoogde productie van gasmaskers. Na een lang onderzoek hebben de deskundi gen een doelmatig model gevonden en met de productie zal onverwijld worden be gonnen. De maskers zullen op verschil lende centra worden gedeponeerd. Het publiek zal worden uitgenoodigd zich ver trouwd te maken met het gebruik. De gasmaskers zullen echter alleen in geval van nood ter beschikking van de bevol king worden gesteld. Wordt de conferentie te Brussel uitgesteld? Naar Reuter uit Londen verneemt, wijst alles er thans op, dat het uitstel van de conferentie te Brussel vrijwel zeker is. Men is zeer sterk de meening toege daan, dat de conferentie eerst zal kunnen slagen na grondige voorbereidingen. Men zal den terugkeer van Eden af wachten, alvorens te beslissen of Enge land op uitstel moet aandringen. De onlusten in Palestina. Twee bataljons Engelsche troepen ver trokken gisteren naar Palestina; Donder dag zal nog een derde bataljon daarheen gaan. Gistermorgen vroeg is de spoorlijn op 16 km afstand van Jeruzalem met behulp van springstoffen beschadigd, evenals de spoorbrug bij T'ulkarm. Von Papen naar Londen? Havas seint uit Berlijn, dat von Papen heden te Berlijn verwacht wordt. Hij is plotseling naar Berlijn ontboden. Men meent, dat hem een nieuwe diplomatieke post zal worden aangeboden. Zijn naam werd genoemd als opvolger van Von Hoesch te Londen. Militaire dienstplicht in Duitschland. Het Duitsche nieuwsbureau geeft een overzicht van de bepalingen betreffende de militaire „A nmelde"-plicht voor oudere lichtingen, waaruit blijkt: 1. Alle mannen, die op 31 Maart 1937 niet ouder zijn dan 45 jaar (44 in Oost- Pruisen) zijn dienstplichtig. Van al die dienstplichtigen moeten zich direct melden: 1. Alle officieren en ambtenaren van bet oude leger, daaronder ook de reserve- officieren, die deelgenomen hebben aan den oorlog; 2. alle officieren, onderofficieren en manschappen, die sinds 1 Januari 1927 uit de Rijksweer of de politietroepen zijn uitgetreden. VOORZICHTIGHEID GEBOOD UITSTEL Gisteren zou de laatste overspanning van de brug bij Moerdijk worden geplaatst. Op het laatste moment werd echter beslo ten een dag te wachten. Er stond een hevige wind, waarvan bij den tocht door het Dordtsche Kil reeds veel binder werd ondervonden. Op het Hollandsch Diep werd echter de wind sterkte nog heviger en slechts na uiterst voorzichtig manoeuvreeren kon de span ning tusschen het Noordelijk landhoofden den pijler ten; anker gaan om hoog tij af te wachten. Toen het echter zoo ver was, durfde de leider van het transport het niet aan, de overspanning op 'haar rustpunten te leg gen. Dit werk werd uitgesteld tot van middag. De overspanning is intusschen stevig ter plaatse vastgemeerd. Gevraagd naar de reden van het uitstel verklaarde de heer Van Ardenne: „'Wij durfden het niet aan". De plaatsing is een karwei dat zeer nauwgezet moet worden uitgevoerd. Indien, onder den invloed van den sterken wind of de hevige deining van het water de brug komt te liggen in een stand, die ook slechts een millimeter afwijkt van den beoogden, zal zij later .weer moeten worden opgevijzeld. En zulks zou met groote moeite en kosten gepaard gaan. Het uitstel is dus alleen een voor- zichtigheidsmaatregel. Korte Berichten. In een voorstad van Pinsk heeft een hevige brand gewoed, waarbij dertien woningen en verscheidene schuren en stallen verwoest werden. Vijf bewoners vonden den dood in de vlammen. Tijdens een hevig onweder dat over Hongarije heeft gewoed, zijn zes men schen door den bliksem getroffen en ge dood en zijn eenige honderden gewond. i Gisteren zijn in Barcelona de transportarbeiders in staking gegaan. Het geheele verkeer in de haven is stil gelegd. i In 1935 zijn in Canada 1224 perso nen bij auto-ongelukken om het leven ge komen. Dit is het hoogste cijfer sinds 1931. Het spoorwegverkeer tusschen Dji- boeti en Addis Abeba is nog steeds niet hervat sedert den recenten aanval. Men is op het oogenblik bezig met bet herstel len van de brug, die de Abessijnsche ben den in de lucht hebben doen vliegen. .De Erythreesche troepen, onder bevel van ge neraal Gallina, zijn overgegaan tot een krachtige politie-actie. In verband met incidenten bij de be grafenis van den vermoorden Sotello zijn te Madrid 60 personen gearresteerd. i In de Belgische Rexistische partij is verschil van meening ontstaan tusschen den leider Léon de Grelle en zekere groepsbesturen. D'e leden van het groeps bestuur te Luik en vier van zijn medewer kers hebben ontslag genomen en van dit besluit mededeeling gedaan aan de leden van Rex. D'e „Ultimas Noticias" verrast haar lezers met de mededeeling, dat de Mexi- caansche regeering' het besluit heeft ge nomen uit den Volkenbond te treden. AMBTENAREN VAN HET O. M. MOGEN GEEN LID ZIJN VAN DE N.S.B. Inzicht van minister van Justitie. In antwoord op een vraag van bet Tweede-Kamerlid, Ds A. van der Heide, of de ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie bij het kantongerecht te Hoorn lid is van de Nationaal Socialistische Be weging, deelt de minister van Justitie, mr J. R. H. van Sohaik, mede, dat deze ambtenaar tot ulimo 1933', toen de N.S.B. werd geplaatst op de lijst van de voor ambtenaren verboden vereenigingen, lid van deze partij is geweest. Tevens deelt de minister mede, als ant woord op de tweede vraag van ds v. d. Heide, dat hij van meening is, dat de ambtenaren van het O.M. vallen onder de beschikking van 5 April 1934 van den voorzitter van den Ministerraad, waarbij het lidmaatschap van de N.S.B. voor alle ambtenaren in 's Rijks dienst is verbo den. NAAM EN ADRES OP RIJWIEL PLAATJES. Werk voor onvolwaardige arbeids krachten. De Nederlandsche vereeniging tot be vordering van den arbeid voor onvol waardige arbeidskrachten (A.V.O.) doet een poging om een vrij groot aantal on- volwaardigen aan den arbeid te zetten en aan een inkomen te helpen, door hen te belasten met het bestempelen van de nieuwe rijwielplaatjes met naam en adres van den bezitter. Zij plaatst daartoe een Binnenland. Vergadering der Prov. Staten van Zee land. Ambtenaren van het O. M. mogen geen lid der N. S. B. zijn. De malversaties bij bet crisiscomité te Vlissingen. Het handelsverdrag met Amerika. Buitenland. Uitstel van de Brusselsehe conferentie? De militaire dienstplicht in Duitschland. Duitschland versterkt de Wadden-eilan den. Gespannen toestand in Spanje. aantal stempelmachines in alle belang rijke plaatsen des lands en zet daarbij een onvolwaardige arbeidskracht als stempe laar. Dat is nieuw werk, bet ligt buiten de gewone arbeidsmarkt en het is bij uit stek geschikt voor een invalide. Omdat het merken van de rijwiel plaatjes een afdoend middel is tegen den nog voortdurend veel voorkomenden dief stal der plaatjes heeft de vereeniging bij haar poging instemming en medewerking ondervonden van het departement van financiën. Verschillende groote werkgevers stellen haar bovendien in de gelegenheid voor al hun personeel de rijwielplaatjes collectief te stempelen. Ook voor scholen zal collec tief kunnen worden gestempeld. In ver band' niermede heeft de minister van fi nanciën goedgevonden, dat de vereeniging een groot aantal plaatjes in consignatie ontvangt om tijdig de groote zaken te kunnen voorzien. Voor alle fietsrijders is deze zaak na tuurlijk van uitnemend belang. KERMISVERMAKELIJKHEDEN OP ZONDAG. Over naleving der Zondagswet. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft ten vervolge op de beantwoording van vragen van het Tweede Kamerlid L, F. Duymaer van Twist betreffende het plaats hebben van kermisvermakelijk heden in den Dierentuin te 's Gravenhage vóór en tijdens de avondgodsdienstoefe ningen op Zondag nog het volgende me degedeeld. Het is den minister bekend, dat op Zondag 24 Mei 1.1. de kermis-vermakelijk- heden in den Dierentuin te 's Gravenhage te 5 uur n.m. geopend zijln, mitsdien vóór den aanvangf der avondgodsdienst oefe ningen. De vergunning tot het houden van de kermis werd verleend door den burgemeester krachtens art. 271 der a'g. politieverordening en gelet op het besluit van B. en W. van 24 Apxil 1931 om „een uitzondering toe te staan, als bedoeld in art. 4 van de Wet van 1 Maart 1815, inge volge waarvan openbare vermakelijkhe den op de Zondagen en de algemeene feestdagen zullen gedoogd worden, mits niet dan na het volkomen etodigen van alle godsdienstoefeningen". Deze laatste beperking is, naar het oordeel van den burgemeester, niet een bepaling of voor waarde, waaronder de vergunning is verleend, doch slechts een herinnering voor den vergunninghouder aan art. 4 der Zondagswet. De Burgemeester stelt zich met een be roep op een arrest van den Hoogen Raad op het standpunt, dat de vraag, of bij1 ge bruikmaking van de vergunning overtre ding plaats heeft van bedoelde m art. 4 der Zondagswet gelegen beperking, niet staat te zijner beslissing, doch, na even tueel ingestelde strafvervolging, ter be slissing van den rechter. De minister kan zich met het stand punt door den burgemeester ton deze in genomen, niet vereenigen; hij' overweegt op welke wijlze de naleving van de bepa lingen der Zondagswet kan worden ver zekerd. IJMUIDEN ZAL HET MILLIOEN BUSSEN LEVEREN. D'e Nederlandsche V1 eese'hin dustrie te IJmuiden is, naar gemeld wordt, gereed gekomen met de proef order van 200.000 blikken gehakt. Inmiddels heeft de regee ring thans definitief de levering van één millioen blikken gehakt aan deze fabriek opgedragen. Alvorens echter tot verdere fabricage zal worden overgegaan, is de fabriek voor korten tijd stop gezet. D'e machines wor den deze week nagezien en geperfection- neerd, daar de fabricage van een millioen blikken gebakt deze tot November a.s .in beslag zal nemen. Voorts wordt overwogen, een ander in koopsysteem in te voeren. De gem'eente Beverwijk waar thans het benoodigde vee geslacht wordt, heft vanzelfsprekend een keurloon, hetgeen de gemeente Velsen eveneens doet.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1