DE ZEEOÏÏ ALS DE LIEFDE RIJPT HONIG S BOUILLONBLOKJES 6 voor lOct. Tuin, Qb& Crtde Vojzaritoe. kant U 'n ic&iL vattero/ TWEEDE BLAD Optimistische uitspraken van Minister Colijn. FEUILLETON. Uit de Provincie. Overdadige regen In Juli. A VEN JULI zh. dorsch- 3en prima kafblazers, imach. f70,. ïpl. J. DE [iddelburg. 3ENTRUM, liddelburg. eri repara- yielstalling ter spek 70, |o 48, lams- Ippen vanaf i-ookspek 50 iverhage, |urg. ct. per K.G. per pond. pagter. leuzel 50 ct., |e<9 per K.g. Iter, Korte llburg, Tele- met Piano-, [.ndel, L. idelburg. U.UTO, lat. Brieven 3ureau „De iwwagen. res. band, Lgverm. 4000 |de nood, jrg. ELDBELEG- VND op wil goede Inder No. 132 ^ange Burg Ihe kalfkoei- I tot October, geschetste Ite vaarsjes. irens, B 83. |ens omstan- 1AMES- EN ien met tor- Ichtstraat L |urg. JODEN: Iddelburg. met 1 Aug.: JNSTBODE IE, Bakkerij, Jien 2.53, alles pet 2.5, Krop- alles per ts 84, La- Ka 3 ct. per Isen 10.50 1-35.90. frambozen -22, Kler- Markiezen 18, Zwarte Vleesc'hker- -16, Roode -20, Dubb. Ien 1718, ascbe Wijn- -16; Fram- -16, Zwar- Lssen 910, In 16, id. val aaten 5.50- |l2—15, Gele Jen 22, Wa- |514, Aard- boon en 11, 4, Kropsla |öO, Andijvie 4.50. jvan 13 Juli. 3essen 36 p0, Frambo- Trwten 4. Al leging „De laandag 13 |51, Bonken 2.56—2.90, -2.90. Aan- Veilingsver- Omstreken". Eigenheimers -2.52, bonte 2', Prijzen È5.000 kg. VAK DINSDAG 14 JULI 1036, Nr 240. „Het trof ons buitengewoon," zegt de Rotterdammer, „dat in één week tijds de voorman van ons ministerie, Dr Colijn, tweemaal de gelegenheid aangreep om de aandacht van ons volk te bepalen bij het licht, dat bezig is door te breken. Dit is toch wel een zaak van belang. Gedurende meerdere jaren heeft Dr Colijn erop gewezen, dat Nederland zich heeft aan te passen aan de. gewijzigde omstan digheden, en dat de daarvoor te nemen maatregelen diep in het vleesch zullen insnijden. Deze maatregelen z ij n geno men. Hier heeft men gewillig het juk aanvaard; elders met grooten, groeien- den weerzin, omdat men minder bittere medicijnen meende te kennen. En nu komt Dr Colijn te Amsterdam op den anti-revolutionairen landdag en te Delft bij de middenstanders verklaren, dat de aanpassing, de zware en moeilijk te dragen aanpassing, vruchten gaat ver- toonen. De afstand tusschen Nederland en de landen, waarmede wij bovenal te ma ken hebben, wordt aanmerkelijk kleiner. En dit proces verhaast zich juist thans buitengewoon snel, omdat de gevolgen van de zoogenaamde muntcorrectie in Engeland en België, vooral in het laat ste land, zich geheel anders gaan ver- toonen, dan daar verwacht werd. Boven dien kan men er gerust staat op maken, dat nu de arbeidersstand in gedevalueerd hebbende landen weet, hoe hij zich kan ontdoen van de loonsverlaging-met-een- blinddoek, ook het volle pond zal op- eischen. Wanneer een staatsman als Colijn zich zóó durft uiten, dan is het, alsof de aan voerder van het maatschappelijk leger tot zijn mannen zegt: het oogenblik is geko men, om thans met volle kracht voor waarts te gaan. De voorbereidende maat regelen zijn getroffen. Zij hebben nu reeds hun doeltreffendheid bewezen, en zij zul len, indien geloof en moed samengaan, ons volk, hetwelk werken wil en kan, voeren tot een toekomst, niet vrij van zorgen, maar waarin toch weer de hand van den vlijtige gezegend zal worden. Zeker, wij staan nog maar aan het be gin van de overwinning der moeilijkheden. Bij ons vragen elk jaar veertigduizend personen méér een plaats op de arbeids markt, tegen in België een tienduizend en in Zweden zoo goed als niemand. Zelfs al zal de groei van onze bevolking door de crisis langzamer gaan, zoo verandert dit voorloopig niets aan het cijfer der genen, die zich aanmelden voor werk. Maar op den duur zit er toch zegen in het feit, dat het Nederlandsche volk nog niet aan het uitsterven toe is. En ook zal het gesloten houden van de grenzen van talrijke landen groote be- Laat toch Uw vacanlie-dagen niet bederven, maar zorg dat ge zoo'n kokertje "AKKERTJES" bij U hebt, die helpen U snel bij kou-vatten, griep, koorts en tegen alle pijnen, zooalshoofdpijn, kiespijn, spil, enz. Uit het Engelsch. 43) o— Met twee stappen was bijl de gang over. Thomas kwam reeds op hem toeloopen met zijn jas in de hand, doch hij! zag niemand of niets. Van een kleerhanger vlak bij' greep hij! een pet, duwde die diep over zijn oogen. Het volgende oogenblik liep hij' de laan van het kasteel af, zoo snel hij kon, tot groote verbazing van een paar tuinwerkers, die juist bezig waren het grint van de paden op te harken en daarvoor de volle tijd namen. Buiten de groote hekken, die toegang tot het vriendelijke dorpje gaven, geko men, zag hij dat een oude rammelende autobus op het punt stond naar Leather- gate te vertrekken. Romney riep hem aan en nam plaats in het stoffige, met stroo bestrooide voertuig. Hij' schrok zelfs voor een oude vrouw met een groote eiermand naast zich en een vroolijk snappend kind, die zijn eenige mede-passagiers waren. Eén verlangen vervulde hem slechts hij wist zelf niet waarom. Hij wenschte e-a oogenblik te vertoeven in het nette lichte werkplaatsje, waar den geheelen zwaren blijven opleveren, doch ook hier is reeds kentering te bespeuren. Al met al hebben wij zelden met groo- ter instemming een woord beluisterd, dan wat Dr Colijn nu uitsprak. Het pessimis me, waarvoor velen zich bijna met wel behagen krommen en hetwelk zij dus met warme liefde koesteren, is de dood voor volharding, voor moed en voor onmis bare levenslust." Actie tegen het waterleidingtarief in Zeeuwsch-Vlaanderen. Te Axel kwam Zaterdagmiddag een 20-tal raadsleden uit Hulst, Axel, Sas van Gent en Terneuzen bijeen ter bespreking van het tarief der N. V. Waterleiding maatschappij Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer Hamelink te Axel betoogde in zijn inleiding, dat het huidige tarief voor de betere arbeiderswoningen en die van den middenstand duurder was, dan het bekende tarief-Harte, dat indertijd werd toegezegd, terwijl het tarief voor de be tere klasse der Z. VI. bevolking goedkoo- per werd. Indertijd werd door de gemeenteraden besloten mede te werken aan de totstand koming van een waterleiding in bet ge west, mits daarbij het bekende tarief-Har te zou worden toegepast. Hu is een gewijzigd tarief ingevoerd zonder de Raden er in te kennen. De ge gevens, waarop het huidige tarief berust, wil men niet mededeelen. Dit is wel een zeer zwak punt. Het verzet tegen de waterleiding werd gebroken door de toezegging van het ta rief-Harte. Nu legt men het gewest ande re, hoogere cijfers voor. Wij moeten de directie aan het ver stand brengen, dat wij niet tevreden zijn met de ondervonden handelwijze. Wij heb ben het vertrouwen verloren in de be drijfsleiding De heer G. Goossens uit Sas van Gent achtte de wijze, waarop de waterleiding- Mij de publieke opinie voorlichtte, niet houdbaar. De heer Van 'tHoff te Axel vroeg, of het gewenscht was, deze vergadering door middel van de pers wereldkundig te ma ken. Daardoor wordt de aansluiting van de perceelen niet bevorderd. Het bestaan de tarief is gebaseerd op 55 pet. der aan- sluitbare perceelen. Zoodra 7080 pet is aangesloten, komt er verlaging. De heer De Leux uit Sas van Gent acht te het wel degelijk noodig, dat ruchtbaar heid aan de zaak gegeven wordt. De heer 't Gilde uit Axel was het eens met den heer Van 't Hoff. De waterlei ding-exploitatie zal beïnvuoed worden in verkeerden zin. De heer Hamelink wilde de commissa rissen ter verantwoording zien geroepen. Bij het eerste verkeerde in deze maat schappij moeten wij probeeren verbetering te krijgen. Na re- en dupliek en nadat reeds enkele raadsleden de vergadering verlaten had den, werd tenslotte met vijf stemmen te gen zes, besloten de volgende motie aan te nemen: „De raadsleden der bij de waterleiding maatschappij Zeeuwsch-Vlaanderen aan gesloten gemeenten, in vergadering bijeen op 11 Juli 1936 te Axel, gehoord de be sprekingen over de wijze, waarop het 'be stuur der waterleiding-maatschappij de tarieven voor huishoudelijk gebruik heeft vastgesteld; overwegende, dat zulks niet in overeenstemming is met tevoren aan diverse gemeenten gegeven beloften; over wegende voorts, dat geen argumenten voor deze veranderde en verhoogde tarieven zijn aangevoerd; betreurt het optreden van het bestuur in dezen, wijl 'dit de exploita tie van de waterleiding ernstig moet be moeilijken; doen een beroep op alle be trokken geineentebestuurderen, 't bestuur der maatschappij hierop te wijzen en te trachten in overleg met dat bestuur hierin verbetering te brengen; benoemen een commissie daartoe uit de vijf aangesloten gemeenten". In deze commissie werden gekozen de heeren Hamelink, Colsen, Goossens en Van Arent'hals. Zomervergadering van den B. V. G. Zaterdag 1.1. hield de Bond v. Gedipl. Oud-Leerlingen bij L.W.C. in de provincie Zeeland, de B.V.G., zijn zomervergade- dag de schietspoel onvermoeid heen en weer schoot en Jacob Oldershaw zoowel gedachten en droomen als patronen uit spon en visioenen zag, die de wereld in gingen, omgezet in draden. Op den hoek van de overdekte markt plaats en den St. Andrew's toren stopte de bus. De chauffeur zag nieuwsgierig naar Romney en een paar voorbijgangers groetten hem, toen hij verdween in de achteraf-straten, die naar het kanaal leidden. Maar hij zag niemand of niets. Hij haastte zich maar voort en gaf aan niets zijn aandacht, totdat hij de binnen plaats van de fabriek overschreed, die te blakeren lag in den gloed van de heete Juni-middagzon, terwijl de kwalij'krieken- de stoom uit de waschzalen een uitweg naar buiten zocht. Maar Jacob's werkplaats was leeg en zijn weefstoel stond stil. Hij was geen sterke man en omdat hij toch op stukloon werkte, gebeurde het wel eens, dat hij niet op zijn post was. Romney keerde teleurgesteld terug en in zijn ziel brak plots een pijnigende angst los. Hij wist het zelf niet waarom, maar Jacob had hem een velige haven toegeschenen op zijn nu stormbewogen levenszee en nu was zijd levensbootje op nieuw op de klippen geslagen. Hij! keerde terug langs Park Row en liep in een el- lendigen toestand langs de huizen. Zijn ring in de „Schouwsche Boer" te Haam stede, onder voorzitterschap van den heer Be Buck. Bij de opening der vergadering bleken 115 leden aanwezig te zijn. Na verwelkoming der officieele perso nen en de land- en tuinbouwonderwijzers, gaf de voorzitter een kort chronologisch overzicht van de geschiedenis van het eiland Schouwen. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de inkom sten hadden bedragen f 601.92 en de uit gaven f339,41; alzoo een goed slot van f 262,51. Medegedeeld werd, dat verschillende eere-leden met kennisgeving afwezig wa ren. Hierina werd door ir G. Koopman uit Zierikzee een lezing gehouden over het onderwerp: „Moderne Plantenverede ling". Na vaststelling der wetten van Men del, waaraan de kruisingen gebonden zij'n, gaf spr. enkele voorbeelden hoe de moderne kweeker tegenwoordig tracht een nieuw ras te kweeken. Uitvoerig werd stilgestaan bij' bet kwee ken van nieuwe tarwevariëteiten, zoete lupinen en mais. Volgens den spr. is bet mogelijk om een inlandsch tarweras te kweeken, dat naast een groote producti viteit, een goede bakwaarde en een korte stroolengte heeft. Aan het slot wees de spr. er op, dat de mogelijkheden bij de veredeling groot zijn. Het kweeken van nieuwe rassen is echter een zeer kostbaar werk, vooral omdat in ons land de plantenveredeling niet wordt beschermd, zulks in tegenstelling b.v. met Zwitserland, waar slechts origineel zaad in den handel gebracht mag worden. Op de lezing van dhr Koopman volg de eenige gedachtenwisseling. Hierna werd het woord gevoerd door dhr de Boer, voorzitter van de ontvangen de vereeniging en vertegenwoordiger van het college van B, en W. Namens de Z.L.M. sprak ir Te Velde, terwijl de heed Hendrikse namens de vereeniging van Oud-leerlingen van R.L. W.S. het woord voerde. Door den voorzitter werd den sprekers dank gezegd voor hun vriendelijke woor den. Hierna vereenigde men zich aan de koffietafel, waarna de excursie door Schouwen een aanvang nam. Allereerst werd een bezoek gebracht aan het bedrijf van den heer Toledo, waar vooral de silo's voor ensileering van groenvoer volgens de A.I.V.-methode, de aandacht trokken. Hierna werd naar het bedrijf van dhr Koopman \gereden, alwaar het tgroote complex proefvelden onder deskundige leiding werd hekeken. D'e excursie, die door bijzonder fraai fraai weer begunstigd werd, kan als zeer goed geslaagd beschouwd worden. Middelburg. B. en W. stellen den Raad onder verwijzing naar geheime stukken voor een 4-tal strooken gemeente-duin- grond onder Vrouwenpolder voor f 25 per jaar te verhuren aan den Staat voor verdedigingsdoeleinden. Vereeniging tot instand houding van oude gebouwen. De vereeniging tot instandhouding van oude gebouwen hield Maandag onder voorzitterschap van den heer W. Ber denis van Berlekom, haar jaarvergade ring. Aan het jaarverslag van den secre taris, Dr W. 'S. Unger, ontkenen wij, dat subsidies voor restauraties in het afge- loopen jaar niet werden gevraagd. Ge wezen is op de toenemende verwaarloo- zing, waaraan het voormalig concerthuis aan den Zuidsingel, oorspronkelijk tevens ijkkantoor en thans padvindershuis, ten prooi is. Het 'bestuur stelde een onder zoek in, waarhij bleek, dat de eigendom berust bij1 de gemeente, d'och dat voor het onderhoud de huurder aansprakelijk was, die daartoe echter slecht of niet bij machte was. Gestreefd wordt naar een nieuwe regeling en de secretaris hoopt, dat deze gunstig moge zijn voor het eer waardig gebouw, dat thans wel een heel ander deel uitmaakt van het stadsbeeld ter plaatse, dan voor twee eeuwen, toen het ontworpen werd, maar dat ook nu, in de zoo zeer gewijzigde bebouwing, noode zal worden gemist. Het jaarverslag en ook de rekening werden goedgekeurd en tot bestuursleden herkozen de heeren J. A. van Doorninck, J. H. Klarenbeek en J. L. A. baron van Ittersum. Goes. De collecte voor de Commissie voor Samenwerking bracht deze week op f49.67. Hoedekenskerke. Zaterdag werden hier de gebruikelijke volksfeesten gehouden. De uitslag was als volgt. Ringrijden te paard: le prijs Jac. Leendertse. Stoeltjesrijden te paard: le prijs G. Bek. Hindernis loopen: le pr. D. d. Dekker. Ringrijden jongens met fietsen: le pr. J. Lous. Stoeltje rijden jongens met fietsen: le prijs M. Allewijn. Ringrijden meisjes met fietsen: le pr. M. Groenewege. Stoeltjes rijden meisjes met fietsen: le prijs P. Leendertse. Des avonds gaven de muziekgezelschap pen van hier en van Kloetinge een zeer geslaagd concert op het dorpsplein. Hansweert. Zaterdagnamiddag werd in den tuin van de muziekvereeniging Schel- degakn de jaarlijksche openluchtvergade ring gehouden door de gecombineerde jon- gedochters- en jongelingsvereenigingen van den kring Oostelijk Zuid-Beveland. Nadat door verschillende sprekers het woord gevoerd was, hebben de leden des avonds met de passagiersboot Eugenie van Van der Sohuyt een tochtje op de Westerschelde gemaakt naar Terneuzen en terug. Allen keerden voldaan terug. Kruinlngen. Tot volontair ter Gem. Secretarie alhier is benoemd dhr J. Pol derman, thans volontair ter secretarie te St. Maartensdijk, wonende te Scherpe- nisse. lerseke. Maandagavond heeft het mu ziekgezelschap „Mozart" het echtpaar Kooy-Machielse, dat haar zilveren brui loft vierde een serenade gebracht. De zeer populaire jubilaris met zijn echtge- noote dankte voor deze attentie. Er was veel volk op de been. Naar aanleiding van de ingekomen klachten over te dure mosselprijzen in België heeft de directeur met 8 expor teurs op Brussel hier vergaderd en den vrachtprijs met 1 franc oftewel 5 cent verminderd. De Postduivenvereen. „Noordster" hield een wedvlucht van Eindhoven op 11 Juli, afstand 99 km., los 1.30 uur. Uitslag: le, 6e, lie en 19e P. v. Oos ten; 2e, 8e, 14e, 17e en 21e P. Tolhoek; 3e Ph. van Os; 4e Joh. Bom; 5e, 10e en 18e G. de Waal; 7e A. Pols; 9e, 12e, 13e en 20e C. van Es; 13e C. Pekaar; 16e M. IMinnaard. Aankomst eerste duif 3.23.57 u., laatste duif 4.00.57 u. Wemeldinge. Zaterdag had op de schietbaan van de schietvereeniging „Koos de Lareij" in den Stormzande- polder alhier, de wisselbekerwedstrijd, uitgeschreven door den Zeeuwschen Scherpsohuttershond „Pro-Patria" plaats waaraan werd deelgenomen door de schietvereeniging Biggekerke met 195 p.; Wemeldinge 185 p.; Borssele 183 p.; Koudekerke 180 p.; zoodat de schietver eeniging Biggekerke winnaar werd van den beker. De afstand waarop werd ge schoten bedroeg 150 M. Voorts had een vrije baan wedstrijd plaats, uitgeschre ven door de schietvereeniging „Koos de Lareij", afstand 150 m., maximum 90 p. le pr. Ghr. G. de Zeeuw 86 p.; 2e pr. P. Flipse, Koudekerke 84 p.; 3e pr. H. Gal- jouw, Biggekerke 84 p.; 4e pr. J. Coen- raad, idem 84 p.; 5e pr. Joh. Hannewijk 82 p.; 6e pr. D. de Witte 82 p.; 7e pr. Do normale hoeveelheid reed» ver en ver overschreden. Deze Julimaand ie een periode van overdadige regen, Alle variaties doen zich voor, stortbuien die met groot lawaai op straten en daken vallen, flinke regen tjes, die uren lang gestadig neerstxoo- men, dag- en nacht-regens, die triest zijn en eindeloos schijnen. Tusschen al die waterpartijen door wil het dan wel eens een uur of een dagje droog zijn. Het is wel Juli, maar het wil geen zomer worden. De meteorologen zien nog geen onmiddellijke verbetering, de hoofd- kern weet niet van wijken, zij" ligt boven Ierland en stuurt haar z.g. secundaire depressies over ons geheele weerkundig waarnemingsgebied uit. Slechts in Italië en Spanje is het iets beter. Daar is ook bewolking, doch de zon komt or vaker door en er valt minder regen. Normaal voor Juli is 73 m.m. regen val over de geheele maand. Daar zijn we ver en ver overheen. De bui van Dinsdag j.l. bracht alleen reeds 60 m.m. Als we hierbij voegen de 13 m.m. van Zaterdag op Zondag en de 12 m.m. van Zondag op Maandag, komt de berekening reeds op 85 m.m. Van de daarvoor gevalllen regen dan nog" maar niet te spreken. Hoe zal het in de volgende weken wor den? Wie de vacantie nog in het ver schiet heeft, vraagt het zich met span ning af. De wetenschap geeft geen en kele garantie, dat alle regen er dan wel uit moet zijn. Slechts de intuïtie leidt tot de hoop volle verwachting, dat het goede, warme weer eindelijk aan de beurt moet komen. P. Bolle 82 p.; 8e pr. G. Veerhoek 80 p.; 9e pr. J. J. de Witte, Koudekerke, 78 p 10e pr. J. van Weele 73 p. De prijs winnaars achter wier namen geen woon plaats is vermeld wonen te Wemeldinge. Wissenkerke. Zaterdagavond werd in het 'bosch „Sorgwijk" alhier een open luchtmeeting gehouden uitgaande van de Gereformeerde Jeugdbeweging van N.- Beveland, waarin als sprekers optraden Ds Tunderman van Vrouwenpolder en Ds Mulder van Haamstede. Ondanks het minder gunstige weer, kon men zich ver heugen in een tamelijk druk bezoek. Maandag vertrokken van hier 12 landarbeiders naar den Wieringermeer polder om werkzaam te zijn in het land bouwbedrijf aldaar. Allen maakten van het aanbod dankbaar gebruik teneinde verlost te zijn van den slentergang naar het stempelbureau. Gapinge. Zaterdagmiddag werd door de schietvereeniging „Prins Hendrik" al hier de jaarlijksche schietwedstrijd ge houden, waarvan de uitslag was als volgt Personeels 'baan: le pr. J. Bakker 191 p.; 2e pr. Jac. Wondergem 191 p.; 3e pr. L. Dingemanse 190 p.; 4e pr. A. de Bue 188 p.; 5e pr. P. Bakker 182 p.; 6e pr. Jac. Goedbloed 179 p.; 7e pr. D. J. Kesteloo 176 p.; 8e pr. Joh. Vos 172 p.; 9e pr. G. Pouwer 172 p.; 10e pr. L. J. Kesteloo 167 p.; lie pr. W. Kesteloo 167 p.; 12e pr. A. P. Pouwer 166 p.; 13e pr. P. de Bue 165 p.; 14e pr A. Westdorp 137 p.; 15e pr. A. Louwerse 95 p. Vrije baan buks: le pr. J. Bakker 295 p.2e pr. L. J. Kesteloo 293 p.3e pr. L. Dingemanse 289 p.; 4e pr. A. de Bue I 289 p.; 5e pr. D. J. Kesteloo 288 p.; 6e 1 pr. Jac. Wondergem 285 p.; 7e pr. Joh. Vos 280 p.; 8e pr. P. Bakker 269 p.; 9e pr. 'G. Pouwer 260 p. Vrije haan cylinder: le pr. L. J. Kes teloo 171 p.; 2e pr. L. Dingemanse 167 p.; 3e pr. D. J. Kesteloo 167 p.; 4e pr. Jac. Wondergem 165 p.; 5e pr. J. Bak ker 162 p.; 6e pr. P. de Bue 154 p.; 7e pr. P. Bakker 149 p.; 8e pr. A. P. Pou wer 146 p. Eerebaan buksle pr. Jac. Wonder gem 96 p. kampserie 93; 2e pr. A. de Bue 96 p.; kampserie 87 p. Ingezonden Mededeeling. hoofd, bonsde, terwijl de voorwaarden van zijn vader en de gedachte aan Sylvia zijn gedachten afmatten. Plotseling, terwijl hij daar doelloos te slenteren liep, zijn oogen op den grond gericht, werd hij opgeschrikt door een stroom water, die met wilde vaart van af de stoep en over het plaveisel heen- hem van den overvloed mede genieten liet. Hij keek op en ontmoette den ontstelden blik van fuffrouw Waggitt, die met den bezem in haar hand, juist op het punt stond een verwoeden aanval te doen op de machten, die de properheid van haar huisje belaagden. „Wel heb ik van mijn leven, hoe kan een mensch toch zoo onachtzaam zijn om een eerbaar menschenkind als u zoo te bevuilen", riep ze uit, de handen in el kaar slaand. „Maar u was zeker met uw gedachten bezig met wolspinnen, mijtn- heer Rdmney, als ik het zoo zeggen mag, en dacht er natuurlijk niet aan, waar u liep. Maar wat zijn uw schoenen nat ge worden. Kom binnen, mijnheer, kom bin nen. Ik zou vannacht niet rustig kunnen slapen, als ik u zoo liet gaan,zonder u te hebben opgedroogd. Daar is al te dikwijls een sterfbed van zooiets gekomen en u hebt nóg heel wat te doen, voor u op het uwe zult liggen, mijn beste jongen. Mijn heer Lothian is tooh uitgegaan, u kunt wel even in zijn kamer plaats nemen, als u wilt." Deze uitnoodiging was Romney niet ge heel onwelkom. Hij verlangde naar een rustig plekje, waar hij zitten kon en na denken, waar hij! ver van Foxelwood Hall en de fabriek was en bovendien was de roep en den invloed van Ds Lothian ver spreid en had zich uitgebreid over geheel Leathergate, zoodat tenslotte zelfs de oude Farren nieuwsgierig geworden was, om eens iets te weten van de kleine, ten gere, blonde man, die van Schotland hier gekomen was. Romney. volgde daarom juffrouw Wag gitt in de zitkamer van haar commen saal, waarna zij zich weer verwijderde. Hij1 nam plaats in een armstoel en keek eens rond. Hij' zag boeken, netjes op een rij op de boekenplank staan. Zij waren niet alle van het soort, dat hij uitsluitend in het vertrek van een predikant had ver moed, en zijin belangstelling verlevendigde ondanks zajin ellendigen gemoedstoestand. Hier leefde iemand, die niet de oude sleur van het alledaagsche leven volgde, doch die een eigen smaak en eigen gedachten bezat. Er stond een bouquet rozen op de schrijftafel. Ze waren er blijkbaar niet in geschikt door de hand van juffrouw Waggitt. Hun reine geur verspreidde zich door de rustig-gemeubileerde kamer, waarin een bijzondere atmosfeer soheen te hangen. Er hing een rust, een onge kunsteldheid, een verwarmende bekoor lijkheid, zoo geheel verschillend van het gedraaf en het gewoel rondom de fabrie ken, in elk hoekje van de kamer. Het be hield zelfs die aparte sfeer, ondanks de helroode overgordijnen, en de portretten^, van den welvarenden oom Smiles. En toch werd die sfeer niet veroorzaakt door iets bijzonders, of iets heel moois, dat Ds Lothian in zijn kamer had neergezet. Romney keek naar de veel-gebrui'kte schrijftafel voor hem. Men kon zien, dat de predikant dikwijls voorover leunde te gen den rand van het bureau. Zelfs dit haveloos meubelstuk droeg nog het stem pel van de persoonlijkheid van den bezit ter. En op de plank boven het schuin- afloopend deksel stond een portret van een vrouw. Ze was niet schoon volgens de regels, welke de wereld aan schoonheid stelt. Ze was eenvoudig, doch smaakvol gekleed en heur haar was gladgestreken over het hoofd. Maar in haar oogen, die van onder haar onbewolkte voorhoofd glansden, lag een glans die meer aan den hemel dan aan de aarde deed denken. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 5