q t "H. Gemengd Nieuws. WEEK-ABONNEMENTEN Rechtszaken Telegrammen. Laatste Berichten Politieberichten. Nog geen 3 Ceilt per dag kost een abonnement op „De Zeeuw" Abonnementsprijs p. kwartaal f 2.50 Weekabonnementen f 0.20 De N.S.B.-ers komen weer in de zaai. Dhr v. d. Feltz (C.H.) wijst op de dubbele houding, die de heer Van Bom mel van Vloten moet aannemen èn als voorzitter van de commissie èn als lid van Ged. Staten. Spr. wil in tegenstelling met den heer van Vloten zooveel mogelijk bevoegdheid aan de commissie toekennen. In de vorige vergadering is een motie aangenomen, waarin het wordt afge keurd, dat leden van Ged. Staten ad pri vatum commissaris zijn van vennoot schappen, die in financieele relatie tot de provincie staan. Maar tot zijn groote ver bazing heeft spr. gehoord, dat de betrok kenen dit alleen voor de toe- komst en niet voor het heden willen doen gelden. Spr. betreurt het, dat twee leden van Ged. Staten commissaris zijn van de Zeeuwsch-Vlaamsche tram. Dit heeft heel wat ellende gebracht. Spr. meent, dat niet alleen de direc teur, maar ook de geheele Raad van Ad vies, die heelemaal niet noodig is, moet verdwijnen. Spr. overweegt een motie, waarin aan de beide leden van Ged. Staten wordt verzocht, nu af te treden als commissaris. Spr. is vóór de fusie en dus voor aan houding. Ook Spr. is 't met den heer Kod de eens, dat we ons nu niet moeten vast leggen. Spr. gelooft niet, dat er van het geld iets te redden is. Maar we moeten verder zien. Als de Mij', van een groote schuld wordt bevrijld, moeten daar andere voorwaarden tegenover staan, zooals op heffing Raad van Advies, verlaging sala ris directeur, accountantsonderzoek, aan wijzing van twee commissarissen namens de provincie enz. Spr. zou willen bepalen, dat de commis sie uit de Staten ook haar oordeel nog mag zeggen over de fusie. Dhr d e P a u w (S.D.) heeft reeds meer malen op de misstanden bij' de Z.V.T.M. gewezen. De instelling van de fusie-com missie door Gedep. Staten heeft Sprekers instemming niet. Hierdoor kan het werk der Staten-commissie worden bemoeilijkt. Het was beter geweest dat geheel deze zaak buiten de sfeer van Gedep. Staten was gebleven. Is het niet mogelijk de Sta ten-commissie in de fusie-commissie te fusicmneeren? Spr. vond het onjuist, dat de secretaris der commissie alleen een onderzoek op het kantoor van de tram te Neuzen heeft ingesteld. Daar had een lid der commissie bij moeten zijn. De heer Staverman heeft in de vorige vergadering aan zijn motie elk persoonlijk karakter willen ontnemen. Maar Spr. zou graag zien, dat de beide leden van Gedep. Staten op dit'oogenblik bedanken als commissaris der Z. VI. T. M. Dat zou de lucht opklaren. Spr. stelt een motie tot aanhouding voor, ten ein de te overwegen de pun ten door Spr. in eerste in stantie genoemd. Dhr Kodde herhaalt, dat de 85 pet. van het kapitaal weg is. We moeten nu alleen in de toekomst zien en maatrege len tegen herhaling nemen. Spr. stelt een wijziging in het voorstel der commissie voor. De heer Mr. P. Dieleman ver klaart zich bereid zijn ambt als lid van Gedep. Stat"en neer te leggen. De manier, waarop hier deze zaak is bespro ken, is beneden alle peil. Ons treft niet het minste verwijt, zegt Spr. Het heeft veel arbeid en veel geld gekost om de Z. V. T. M. op te bouwen. Men spreekt van knoeierijl, maar men noemt geen feiten. Men geeft een N.V., die in de put zit, nog een trap. Alleen de directie beeft te boog salaris. Maar zij1 heeft tonnen gouds ver diend. Men maakt dezelfde opmerkingen niet voor de P.Z.E.M. Meermalen zijn de boeken der tram door een Rijks-accountant nagekeken. Er is niets gebeurd wat het daglicht niet kan verdragen. ■Spr. geeft toe, dat het directeurs-sala ris te hoog is. De debacle, die er gekomen is, hebben ook de spoorwegen, de Zuid- Bevelandsche tram en andere tramweg maatschappijen. Sp'r. is bet eens, dat het gebduw te duür en te luxueus is. Maar andere grieven kan men niet opnoemen. Waren deze dingen niet gebeurd, dan zou toch geen cent op bet renteloos voor schot .kunnen zijin afgelost. Spr. heeft wel aflossing voorgesteld, omdat de pro vincie zdo moeilijk zat. Maar de aandeel houders hebben nooit ontvangen, wat de rijksovereenkomst voorschreef. Hlet Rijk en de provincie gaven de gelden om het platteland te helpen, niet om ze terug te ontvangen. Men maakt er nu aanmerking op, dat Spr. zit in den Raad van Advies, die een ander karakter draagt dan de Raad van Bestuur. Maar men kan den Raad van Advies niets verwijten. Deze regelt niet de salarissen en den bouw van een kan toor. Wanneer men wenscht, dat leden van Ged. Staten geen zit ting hebben in eenige N.V. di e in financiëele relatie staat tot de provincie, dan zal Spr. bedanken als lid van Ged. Sta ten, want dan kan hij niet leven. Het salaris van Gedepu teerde is daarvoor te laag. Dhr Van Gorssel komt op tegen een Godslasterlijke uitlating van den heer Hamelink. Als Spr, de revolutie in Span je wil bespreken wordt hij door den voor zitter tot de orde geroepen. Dhr de Mi 11 i ano (R.-K) wijst op de belangen van polders en gemeenten bij de tram. Ook de landbow kan de tram niet missen. Dhr van Vloten zegt, dat de com- missie eenigszins gewijzigd het voorstel- Kodde overneemt. Spr. ontraadt aanneming van het voor- stel-de Pauw. De Staten-commissie is a! groot genoeg. We moeten ze niet uitbrei den met de fusie-commissie. Laten we in vertrouwen het werk der laatste commis sie afwachten. De fusie-commissie zal de punten door den heer Staverman genoemd, onder het oog zien. De heer Staverman zegt, dat nie mand twijfelt aan de integriteit van de heeren Dieleman en Van Rompu. Maar we hebben tegen hun beleid dit, dat ze niet tijdig Gedep. en Prov. Staten heb ben gewaarschuwd. Spr. trekt zijn motie in na de toezeg ging van den heer Van Vloten. De heer Dekker meent, dat de leden van Ged. Staten geen financiëele relaties moeten onderhouden met maatschappijen, firma's, welke werken of gedreven wor den met gelden van de provincie. In dezen geest stelt Spr. een motie voor. Dhr Kodde trekt zijn voorstel in. Dhr de Pauw bestrijdt, dat de Sta tencommissie wat stroef heeft gewerkt. Ze heeft nauwkeurig en consciëntieus de zaak bestudeerd. Dhr v. Vloten zegt, dat de leden der commissie in totaal wel 50 uur hebben vergaderd. Hoe kleiner commissie, hoe minder tijd ze kost. Dhr Onderdijk (s.d.) merkt op, dat er aan de motie-Staverman door enkele leden van Ged. Staten geen gevolg is ge geven. Maar de motie-Dekker heeft een te verre strekking. In de Staten van Overijsel heeft men bepaald, dat de ver goeding, die leden van Ged. Staten en ambtenaren als commissaris, enz. genie ten van hun jaarwedde wordt afgetrok ken. Spr. geeft in overweging aan de commissie voor de pensionneering van leden van Ged. Staten. Dbrn v. d. Feltz en Van 'tHoff kunnen de motie-D'ekker niet overzien. De eerste wil uitstel tot na de pauze, de laatste wil advies van Ged. Staten of van de door den heer Onderdijk genoemde commissie. Hierna pauze tot 2 uur. In de hedenmiddag gehouden zitting werd de motie van den heer Dekker verwezen naar de commissie voor pen sionneering van leden van Gedep. Staten. De heer Onderdijk stelt voor uit te spreken dat de m ot ie-S t a v e r m a n inzake het commissariaat van leden van Gedep. Staten ook op het heden slaat. Ook deze motie gaat naar de genoemde commissie. Het voorstel van de Staten-commissie inzake de Z.-Vl. Tramweg Mij1, (uitstel tot over de fusie met de Mij. Breskens-Mal- deghem is beslist) wordt aangeno men. Tegen de beide N.S.B.-ers. Een ontvoering die fantasie was. Als een loopend vuurtje deed Maandag te Rotterdam het gerucht de ronde, de „bevestiging" ervan is per radio ver spreid dat een 22-jarig meisje uit Rot terdam te Meekelen nabij! Antwerpen door „bandelaren in blanke slavinnen" zou zijn ontvoerd. Het meisje zou volgens de geruchten toen zij te Meekelen liep te wandelen, plotseling door drie mannen zijn vastge grepen, en in een auto geduwd. Daarna zou de auto met zeer groote snelheid zijn weggereden. Gebleken is echter, dat er van een ont voering door handelaren in blanke slavin nen geen sprake is. Het meisje heeft eenigen tijd geleden heimelijk het ouder lijk huis verlaten; zijl is met een jongeman naar Vlissingen en daarna naar Antwer pen vertrokken. Haar vader heeft onmid dellijk van de verdwijning van zdj'n doch ter aangifte bij! de politie gedaan, maar in verband met het feit, dat het meisje meer derjarig was, heeft de politie verder geen werk van de zaak gemaakt. De vader is er toen zelf per auto op uit getrokken en hij is er in geslaagd haar gangen nauwkeu rig te volgen. Van Vlissingen is zij naar Amsterdam gereden, waar hij een dag naar zijin dochter heeft gezocht. Dank zij de hulp van de politie is hij erin geslaagd zijin dochter in Meekeren te vinden, toen zij op straat liep te wan delen. Zoodra de jongeman, die in haar gezelschap was, den vader bemerkte, heeft hiji snel het hazenpad gekozen on der het geroep van „moord, moord, er wordt een meisje ontvoerd". De vader heeft zijn dochter in de auto geduwd, waarin behalve haar moeder, een broer tje en een familielid waren gezeten. Ge zamenlijk heeft men toen de terugreis naar Rotterdam aanvaard. Het meisje was dol-gelukkig, dat za; weer bij haar ouders terug was. Koeien uit de weide ge stolen. Drie mannen uit Eindhoven waren Zaterdag op zoo verdachte wijze met een veetransportauto aan het ma- noeulvreeren, dat het de aandacht van een inspecteur v. politie trok. Deze stelde een onderzoek in, waarbij1 bleek, dat het drie tal dien nacht te Eethen bij! Heusden uit de weide twee koeien had gestolen. Een koe hadden zijl bij een landbouwer en het andere rund in een weiland onder Eindhoven gestald. De koeien zijn in be slag genomen. De drie veedieven zijn. in arrest gesteld. Csfi adU/jecte/riiJg I/n dit blouoL,Kegffcopcle koofiecs aÜAjd va*. 'Het geld van zijin mo torclub verduisterd. De po litie te Rotterdam heeft den 35-jarigen koopman S. M. S. gearresteerd wegens verduistering van een bedrag van f 380. S. was secretaris-penningmeester van een motorclub en inde als zoodanig vrij aanzienlijke bedragen aan contributies, inleg- en inschrijfgelden. Hij liet echter met de afrekening op zich wachten en dezer dagen bleek, dat f 380 waren ver dwenen. De politie werd in de zaak ge mengd, waarna alras aan het licht kwam, dat S. het bedrag had opgemaakt. Twee zwaar gewonden b ijl a u t o-o n g e 1 u k. Maandagavond had in de Veerallee in de gemeente Zwol- lerkersp'el, een ernstig auto-ongeluk plaats. ,Met matige snelheid kwam een auto uit Groningen, waarvan de bestuur der, aan het weifelen raakte doordat een Italiaansche ijsco-venter met zijn bakfiets slingerend voor hem reed. Bij' een plot selinge zwenking van de bakfiets naar links werd deze gegrepen. De berijder werd tegen den grond geslagen, terwijl de autobestuurder, nu zijn stuur niet meer meester, den uit tegenovergestelde rich ting komenden en op het rijwielpad rij denden 20-jarigen wielrijder Wendt uit Hattem aanreed en ongeveer 15 M. mee sleurde. Zoowel de ijsventer als de wielrijder bleven ernstig gewond op den weg leggen Wendt was er het ergst aan toe. Hij' had o.a. een arm- en beenbreuk en een ern stige schedelfractuur opgeloopen. Zijn toestand is hoogst ernstig. De bestuurder van de auto bleef vrijwel ongedeerd. Motorrijder en zesjarig kind ernstig gewond. Gister middag reed de motorrijder R. Willems met als duopassagier zijn vader,, den heer G. Willems, beiden uit Driebergen, met een kalm vaartje door Slootdorp, komen de uit de richting Middenmeer. Plotseling stak een zesjarig knaapje een zoontje van den landbouwer Toebak, den weg over en kwam onder het motorrijwiel terecht. De bestuurder verloor hierdoor de macht over het stuur en slipte. In bewusteloozen toestand werden de bestuurder van het motorrijwiel en het jongetje opgenomen en naar het ziekenhuis te Alkmaar ver voerd. De toestand van den heer R. Wil lems is zorgwekkend, o Zelfs het fietspad is niet veilig. Maandagmiddag kwam de 26-jarige A. Wijkmans te Maastricht per rijWiel van Heer in de richting Maastricht. Achter hem kwam een groote petroleumtankwagen. Hoewel W. op het rijwielpad reed, werd hij door den tank wagen, die plotseling naar rechts zwenk te, gegrepen. De man sloeg tegen den grond en werd met een zware hersen schudding en vreeselijke hoofdwonden naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is hoogst ernstig. i Gevaarlijk speelgoed. Ter wijl eeenige jongelui in den tuin van den heer Alph. G. te Nieuw Borgvliet met een flobert buks aan het schieten waren, werd plots het ca. 5-jarig zoontje van Alph. v. L., uit de Michiel de Ruyterstraat, dat mede in den tuin aanwezig was, bij1 het afgaan van een schot, door hagelkorrels getroffen. Hevig ontdaan en danig' bloedend, werd het ventje tot het doen verleenen van medische hulp naar een dokter gebracht. Rijwielongeval. Gisteravond heeft de 20-jarige wielrenner W. Leenos uit Schiedam, bijl de driesprong tusschen Rijnsburg en Noordwijk een ernstig onge luk gehad. Hij hield zich achter een vrachtauto vast, die met vrij groote snel heid reed. Plotseling brak het voorwiel van zijn fiets, waardoor hij; over den kop sloeg en met ernstige hoofdwonden op den grond bleef liggen. Zijn toestand is zorgwekkend. Motorrenner vliegt op het publiek in. Vijf dooden en vijf zwaar gewonden. De jaarlijksche motorwedstrijden te Sao Paulo hebben een tragisch einde gehad. Vijf personen zijn gedood en vijf zwaar gewond, terwijl 32 toeschouwers minder ernstige wonden op liepen dit alles tengevolge van de on voorzichtigheid van een toeschouwer, die vlak voor twee motoren den weg over stak. De Fransche vrouwelijke renner, mej. In alle plaatsen waar agen ten van „De Zeeuw" geves tigd zijn worden ook week abonnementen aangenomen. Helle Nice, bevond zich in een spannen de race met den Braziliaan Teffe, voor de derde plaats in de wedstrijden toen plotseling een soldaat vlak voor haar den weg overstak. Uitwijken was onmogelijk: de motoren hadden een vaart van 160 K.M. per uur. Mej. Nice vloog op het trottoir, sloeg driemaal over den kop en schoot toen wel twintig meter ver in een van de toeschouwerstribunes. Een van de slachtoffers, die gedood werd, had de beide beenen verloren, die een heel eind van hem af, temidden van het publiek terecht kwamen. Helle Nice had een zware hersenschud ding. Haar toestand was buitengewoon ernstig. Men heeft gisteravond echter nog bloedtransfusie op haar toegepast, waar na haar toestand eenigszins verbeterde. Het ongeluk bracht groote opschudding teweeg. Meer dan een half millioen men- schen was bij deze races aanwezig. De baan is vier kilometer lang en moest 65 maal gereden worden. Mej. Nice had nog maar twintig meter af te leggen voor de finish. NIEUW DOUGLASTYPE DC-3 BINNENKORT NAAR NEDERLAND? Fokker-expert naar Amerika. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de nieuwe Douglas-machine, voor de K. L. M. de DC-3, die 21 personen kan vervoeren, reeds de volgende maand naar Nederland komt. De heer Brasser, van de Fokker-fa briek, gaat dezer dagen naar Amerika terug, om zich bij de Douglas-fabrieken in Galifornië op de hoogte te stellen, hoe het met de aflevering van de nieuwe Douglas staat. Zooals men weet heeft de Fokker-fa briek het recht van verkoop van Douglas- vliegtoestellen in Europa. De DC-3, het nieuwste type van de Douglas-fabrieken, heeft twee Wright Cyclone motoren van niet minder dan 900 P.K. elk. In het 'begin van deze maand is de heer Anthony Fokker, in gezelschap van den bekenden zweefvlie ger Yan Nevenhoff ook verbonden aan de Fokkerfabrieken naar Amerika vertrokken, om daar uitgebreide zaken- studies te maken, in verband met nieuwe plannen van den heer Fokker. Hooger beroep. Door W. J. K. 28 j., predikant te Renesse, is hooger be roep aangeteekend tegen het vonnis dei Rechtbank, waarbij) hij wegens overtr. der Wet ter bescherming bijl luchtaanval len is veroordeeld tot f 25 of 10 d. h. MM—i Brand. NIJMEGEN. Door onbekende oorzaak is in den afgeloopen nacht brand ont staan in een steenkolenhandel van den heer Vloet aan den Berg en Dalschen weg alhier. De brandweer rukte met groot ma teriaal uit en slaagde er in het vuur in een half uur te bedwingen. Een auto, een vrachtauto en een groote partij steenkool, werd een prooi der vlammen. De schade wordt door verzekering gedekt. De bewoners van een naastgelegen per ceel, maakten zich tijdens den brand zeer ongerust, waartoe evenwel geen aanlei ding bestond. Mevrouw Basten sprong uit het raam van de eerste verdieping en kwam zoo ongelukkig terecht, dat zij haar been brak en naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. BEVERWIJK. Hedennacht zijn de winkel, de maalderij en de opslagplaatsen van den verfhandelaar J. Hofland aan de Nieuwestraat alhier, door een brand totaal verwoest. Beperking vrij vervoer spoorwegpersoneel? DEN HAAG. Naar wij vernemen, wor den er door de Dir. der Ned. Spoorwegen en de vertegenwoordigers der erkende per- soneel-organisaties besprekingen gevoerd over een beperking van het vrije vervoer voor het personeel. Het moet in de bedoeling liggen om te beginnen met 1937 dit vrije vervoer in be langrijke mate voor het in dienst zijnde personeel te beperken en dit terug te bren gen tot een gering aantal biljetten per jaar. Voor het gepensioneerd personeel en de echtgenooten wordt het vervoer niet meer geheel kosteloos, doch zou aan dat perso neel een zeker aantal reduotiebons wor den verstrekt. Tot een overeenstemming is men echter nog niet gekomen. Schipbrug ontzet. ZUTFEN. Hedenmorgen om kwart over acht wilde een Duitsche motorboot uit Hamburg de schipbrug passeeren. Het schip maakte daarbij een zwenking om, als voorgeschreven is, achteruit door de brug te gaan. Hierbij kwam de boot in aanvaring met een der pontons. D'e brug werd ontzet met het gevolg, dat zij 1 Yt uur voor alle rij- en scheepvaartverkeer was afgesloten. De brug liep weinig schade op evenals de aanvarende boot. Nog geen verandering van de httte In Amerika. NEW YORK. De hoop, dat de regen van de laatste dagen een periode van af koeling zou inleiden is niet in vervulling gegaan. Integendeel wordt de hitte steeds ondragelijker. Het aantal slachtoffers be draagt thans 1780 en stijgt gemiddeld met 50 per uur. De staking in de textielbedrijven in Zeeuwsch-Vlaanderen geëindigd. Men meldt uit Axel: De staking in de Zeeuwsch-Vlaamsche textielfabrieken is opgeheven. De sta kende arbeiders en arbeidsters hebben hun eischen tot loonsverhooging, invoe ring van de 40-urige werkweek en be taalde vacantiedagen, prijsgegeven en zich weer bij de directies aangemeld. Allen hebben zich bereid verklaard de werkzaamheden onder de oude arbeids voorwaarden te hervatten. Wie adverteeren wil gebruikt daarvoor „DE ZEEUW". Dat is verstandig. Middelburg. Gevonden voorwerpen Huissleutel, J. Adriaanse, Noordweg S 248; Kano, Cornelisse, Gemeente Zwem school; paar kousen, Cornelisse, Gemeen te Zwemschool; Belastingmerk, v. d. Ouden, Julianastraat W 20; Dop van autowiel, A. de Bat, Achtersingel Q 136; P'ort. inh. Rozenkrans, A. Prins, Lange Delft B 120; Huissleutel, Mevr. v. Berle- kom, Noordbolwerk M 234; Schooltasch met inh., P. 'Renierse, N. Haven I 104; Belastingmerk, J. Leijnse, Oude Vliss.- weg E 245; Pet (grijs), Caljouw, Korte Noordstraat L 117; Regenmantel, F. de Koning, Seisweg R 169; Halsband, riem en penning, Wichman, Acbtersingel Q 166; Tompouse, Pattenier, Bogardstraat D 40; Armbandje (zilver), C. de Schip per, Seissingel R 194b; Moer van hand wagen, J. Gilde, K. Vlaanderen M 201; Ring met sleutels, Heiliger, Eigenhaard- straat P 205; Boodschaptascb met inh., D. M. (B'oone, Korendijk P 64; Dasspeld (goud), (M. J. Klercq, Vlasmarkt L 21; Belastingmerk (kosteloos), de Lange, Pijpstraat N 214; Koperen gewicht, Van Aartsen, K. Noordstraat E 7; Snoer Ko ralen (groen), J. v. d. Driest, L. Viele K 220; Sierspeld (slang), P. F. van Dorst, Zuidsingel E 47; Blauwe muts, J. Jansen, Segeersingel V 49; Sleutel, J. v. Berge, Koorkerkhof A 109; Belasting merk, G. v. Westen, Schutterhofstraat K 122; Belastingmerk (kosteloos), Verhage, Teerpakhuizenstraat P 22; Zwempak, G. Tange, Domb.schuitvlot Q 208; Roode centuur, de Witte, Bur. van Politie; Be lastingmerk, G. v. Sluijs, Eigenhaardstr. P 236; Schort, J. Joosse, Veerseheweg T 266; Kinder handschoen, v. Nieuwenhui- ze, Segeersingel V 64n; Dameshoed, Ho tel Du Commerce, Loskade; Belasting merk, A. de Plaa, Noordweg S 21; Alpine muts, W. Bassie, Segeersweg V 98; Hee- renhoed, L. C. Brouwers, Veerschesingel S 38; Port. m. inh., M. Laven, Segeerstr. H 79; Port. m. inh., J. Gabriëlse, Koe- poortstraat E 67; 10 Jachtpatronen, In specteurskamer, Bur. van Politie; Pakje inh. papier, Hackenberg, L. Burg B 2; Tabakspijp, A. Best, Beenh.singel K 67; Centuur (geel), M. Fondse, Korte Geere K 36; Vulpen (zonder pen), J. J. van Amerongen, Penninghoeksingel L 65; Hond (Fox), Gasthuis, Middelburg; Bei-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 3