d" - Goes. HEE PELEN. EERSTE BLAD Buitenland. De leider der Spaansche monarchisten vermoord. De Duitsch-Oostenrijksche overeenkomst. Belangrijkste Nieuws Binnenland likkelen 3 per ons 2 i 3 2 3 p. 2 ons half pond 543 !aak DINSDAG 14 JULI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINDIE ZEELAND 50 e JAARGANG "o, 240 irorden lederen ngen gehouden in werkdag van op het kantoor hun TEELT- angst te nemen. :T BESTUUR. Werkloosheid en haar bestrijding. JEDEREN DAG f30.- CONTANT t* »f 1 *t H f* oor handelaren trden TENTIËN en SMENTEN id aangenomen middag 3 u. MIST lurensche hoek, Icht bonte Vaars resTAN POPPE, kapelle. Waschstel, it, slechts f 2.95 iKSTRA - GOES K fietsen: Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postehèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 2)eZeeu Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advcrtcntiön 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Een wraakneming naar aanleiding van een moord op een politie-officier. Gisteren werd uit Madrid gemeld, dat de leider van de parlementaire monar chistische partij, Calvo Sotello, die ver scheidene malen in de Cortes uiting had gegeven van zijn sympathieën voor het fascisme, door de stormtroepen was ge arresteerd. Een later bericht meldde, dat het lijk van Calvo Sotello op het kerkhof te Madrid is gevonden. De Spaansche regeering heeft gister middag den moord op den leider van de monarchisten toegegeven en verklaard, dat zij maatregelen getroffen heeft om de daders van deze vreeselijke daad te straffen. Er zijn twee speciale rechters benoemd, die het onderzoek zullen leiden. De moord is met een dolk bedreven. Waarschijnlijk betreft het een wraak neming voor den moord op den politie officier, dien, toen hij Zaterdagavond zijn woning te Madrid verliet, door een schot getroffen werd. Er zijn tot dusverre drie arrestaties ver richt, namelijk van twee agenten en den chauffeur, die de auto bestuurde waar mede de agenten Sotello van zijn woning gehaald hadden. Nader wordt nog gemeld: De moord op den leider van de monar chisten Calvo Sotelia heeft te Madrid ontzaglijke opwinding veroorzaakt. Wat den moord zelve betreft, is de volgende lezing, die met alle mogelijke réserves moet worden gelezen, het meest verspreid. Toen bij den algemeenen veiligheids dienst het bericht bekend werd van den moord op den luitenant der Guardia de Asalto, Castillo, die Zondagnacht met re volverschoten om het leven werd gebracht moet een vriend van den vermoorde, eveneens een communist, het besluit heb ben genomen wraak te nemen. Met een aantal gelijkgezinden kwam hij overeen Calvo Sotello te vermoorden. Aan de uit voering van dit wraakplan schijnen 20 personen te hebben deelgenomen. Zij maakten zich meester van een overval wagen van den veiligheidsdienst en reden naar de woning van Sotello. Een officier en drie beambten meldden zich aan de deur van de appartementen van den mo- narchistischen leider. Deze weigerde aan vankelijk open te doen. Pas toen hij van de concierge van zijn woning het bericht had gekregen, dat er een politieauto met een aantal agenten voor de deur stond, wilde Sotello openen. Zoodra de agenten waren binnengetreden bedreigden zij hem met revolvers en gelastten hem mee te gaan. Sotello vroeg toestemming om te telefoneeren met den minister-president, om naar de redenen van zijn arrestatie te informeeren. Het werd hem echter niet toegestaan en men bracht hem op straat, waar men hem in de politieauto deed plaats némen. In dezen wagen hebben zij ham op beest achtige wijze afgemaakt. Nadat men hem met een revolverschot gedood had, hebben de onverlaten het lijk met bajonetsteken nog verminkt. De president van de Cortes, Martinez Barrios verklaarde: de toestand is van een zoodanigen ernst, dat het onmogelijk is te voorzien, wat er zal gebeuren. Deze moord bewijst, dat zekere staatsinstellin gen niet functionneeren, zooals zij dat behooren te doem Wanneer officiëele in stellingen aldus handelen, zal het moei lijk zijn te voorkomen, dat particulieren zich op straat schuldig maken aan uit spattingen. DE INDRUK IN FRANKRIJK EN BELGIE. Uit Parijs wordt gemeld, dat daar een gevoel van onbehaaglijkheid heerscht, se dert h!et oogenblik waarop het bericht vaD het Duitsch-Oostenrijksche accoord hier hekend geworden is. Van officieels zijde is er op het bericht nog niet gereageerd, terwijl ook de commentaren van de lei dende persorganen weinig positieve aan duidingen geven. Niemand maakt er zich illusies over, of het Duitsch-Oostenrijksche modus Vi vendi beteekent in wezen een toenadering tusschen Berlijn en Rome, waarschijnlijk zelfs de eerste stap op den weg naar hel hier zoo gevreesde accoord tusschen Italië en Duitschland, en een nieuwe groepee ring der krachten in Europa. In Belgisch© diplomatieke kringen heeft het accoord naar gemeld wordt, veel in druk gemaakt. Men is van oordeel, dat Duitschland met Oostenrijk hetzelfde heeft gedaan, wat het indertijd met Polen heeft gedaan, en zijn overeenstemming met Ita lië inzake de Oostenrijksche kwestie heeft tot eenig doel zich naar de andere zijde vrijer te gevoelen. Men blijft in gezaghebbende kringen in België h'et grootste belang hechten aan de Locarno-kwestie; het Rijnpact vormde een wijze politiek van veiligheid voor het land Hoewel het nog niet zoo lang geleden is, dat men in België een neiging kon waar nemen tot nauwere betrekkingen met Ber lijn, hebben alle politieke gebeurtenissen van den laatsten tijd hierin een algeheels wijziging gebracht. België wenscht thans meer dan ooit een zoo nauw mogelijke sa menwerking met Frankrijk en Engeland, die naar den letter en den geest trouw ge bleven zijn aan het verdrag van Locarno. In de pers gaan echter stemmen op, om geheel' los van Frankrijk een eigen politiek te voeren. HERDENKING VAN DEN STRIJD OM VERDUN. Oud-strijders 'uit alle landen bijeen. Ter herdenking van den 20sten ver jaardag van den strijd om Verdun, ver zamelden zich Zondag op de hoogten van Douaumont de vertegenwoordigers van de oudstrijders van bijna alle landen, die aan den oorlog deelnamen. Van Fran- sche zijde waren 30.000 oud-strijders ge komen, terwijl ook 500 Duitschers aan wezig waren. Verder Engelschen, Belgen, Italianen, Amerikanen, 'Grieken, Polen, Portugeezen, Roemenen, Tsjechen, Rus sen en 'Joegoslaviërs. Vertegenwoordigers van de oudstrij- dersdelegaties voerden in hun eigen taal het woord en gaven uitdrukking aan hun vredeswil. Een escadrille militaire vlieg tuigen loste saluutschoten voor de doo- den van den wereldoorlog. Het hoogtepunt van de plechtigheid was de eedsaflegging door ruim 100.000 oud-frontstrijders uit zestien verschillen de landen. Dit geschiedde op het kerk hof van Douaumont, waar ongeveer een millioen soldaten hegraven liggen. Driemaal herhaalden daarna de oud frontstrijders de woorden „voor den wereldvrede", waarna een oorlogsinvalide d© volgende eedsformule uitsprak: „Om dat zij, die hier en elders rusten, slechts de eeuwige rust zijn ingegaan om den vrede te vestigen, en omdat het van ons een heiligschennis zou zijn in de toe komst te aanvaarden wat de dooden heb ben veracht, daarom zweren wij te ver langen en waarborgen den vrede welken wij, aan hun offer verschuldigd zijn." COMPENSATIES VOOR DUITSCH LAND IN AFRIKA? Duitsche medewerking noodig voor de handhaving der blanke beschaving. Pirow, de Zuid-Afr. Min. van Defensie zeide in een interview: „In zeer invloedrijke kringen in Enge land is men van meening, dat er geen grondslag voor een blijvende vreedzame verhouding tot Duitschland mogelijk is, indien men Duitschland geen behoorlijke territoriale compensaties geeft in Afrika. „Ik heb, voegde Pirow hieraan toe, in Engeland veel steun gevonden voor mijn meening, dat samenwerking met Duitsch land in Afrika een levensbelang is voor het handhaven van de blanke beschaving op dit continent.'' AMERIKA's INVOERRECHTEN OP DUITSCHE GOEDEREN. Verhooging in antwoord op de Duitsche uitvoerpremies van kracht geworden. De nieuwe douanetarieven, welke voor zekere Duitsche aitikelen 22 a 56 pet. liooger zijn dan tot nu toe, zijn Maandag nacht van kracht geworden. De regeering der Vereenigde Staten beeft geweigerd rekening te houden met de officieele protesten van den ambassa deur van Duitschland. De nieuwe tarieven beoogen de uitvoer premies der rijksregeering op zekere ar tikelen te niet te doen. In verband met het mislukken van de pogingen, om tot een voorloopig Ameri- kaansch-Duitsch handelsverdrag te gera ken, zal de Duitsche handelsdelegatie on middellijk naar Duitschland terugkeeren EEN AARDBEVING IN CHILI. De stad Taltal grootendeels een puinhoop. De havenstad Taltal is door een hevige aardbeving geteisterd, welke gevolgd werd door een vloedgolf. Meer dan de helft der huizen is vernield. Over het aantal dooden is nog niets bekend, doch men vreest, dat dit zeer hoog is. Onder de honderden huizen, welke zijn ingestort of beschadigd, bevinden zich vele openbare gebouwen, zooals het stad huis, het hoofdpostkantoor en het stede lijke ziekenhuis. De verbinding met de het dichtstbij gelegen stad Antofagasta is verbroken, waardoor geen nadere in lichtingen verkregen konden worden. Reeds zijn reddingsploegen onderweg, om bij het opruimingswerk hulp te verlee- nen. In de stad zorgen zwaargewapende gendarmes voor de handhaving der orde. De vloedgolf heeft behalve te Taltal ook in andere aan het Noorden van de kust gelegen plaatsen groote schade, voor- ai aan de telefoonleidingen en de wegen, aangericht. DROEVE BALANS DER TROEBELEN IN PALESTINA. Naar schatting 270 dooden en 300 gewonden. Volgens een thans opgemaakte balans zijn sedert 19 April, den datum waarop de ongeregeldheden in Palestina een aan vang namen, meer dan 150 personen, waaronder vijf Britsche militairen en 41 Joden, gedood. Hierbij zijn echter niet alle aan de zijde der Arabieren gevallen doo den inbegrepen, daar deze, gelijk bekend, vaak hun gevallenen na het gevecht mede- nemen. Hun aantal wordt echter minstens op 120 geschat. Naar schatting werden voorts 300 personen gewond. De schade, toegebracht aan Joodsche eigendommen, wordt geraamd op 1% mil lioen gulden, waarbij men de indirecte schade, die Joden, Arabieren en de regee ring door de ongeregeldheden hebben ge leden, niet in aanmerking heeft genomen. Tot dusver hebben de Britsche troepen in bijna 150 Arabische dorpen huiszoekin gen verricht. WIJNBERGEN DOOR EEN ORKAAN VERWOEST. Een hevige orkaan heeft in de bekende wijnstreek Asti groote verwoestingen aan gericht. De storm duurde ongeveer een half uur. Wijnbergen en heele bosschen werden volkomen vernield, evenals de te velde staande oogst. Zware boomen wer den ontworteld; een boer is door den bliksem gedood, verscheidene personen zijn gewond. Talrijke huizen zijn van hun daken beroofd. De zware regenval der laatste dagen heeft geleid tot een sterk wassen van den waterstand in het Como-meer. Het water staat reeds 2% meter boven normaal peil. Op vele plaatsen is het meer buiten zijn oevers getreden. Het voornaamste plein van Como staat onder water. Er moesten kleine bruggetjes gebouwd worden voor het publiek. DE HITTE IN AMERIKA. Totaal 1531 dooden; in Ontario 450. Uit New-York: Het totaal aantal dooden tengevolge van vde hitte bedraagt thans 1531, terwijl de schade aan oogst en vee stapel toegebracht, geschat wordt op 300 millioen dollar. Uit Ottowa: De hittegolf in de provin cie Ontario heeft 450 dooden geëischt. Te Toronto was het aantal dooden zoo groot, dat uit de plaatsen in de omgeving lijkkoetsen moesten worden geleend. Het is nog onzeker of de regens, die in Midden- en West-Amerika gevallen zijn een blijvende verkoeling gebracht hebben. Noodlottige mijnontploffing. Uit Brussel wordt gemeld: Een ontplof fing, waarvan de oorzaak tot dusver nog niet kon worden vastgesteld, heeft zich voorgedaan in een steenkolenmijn te Se- raing. Een arbeider werd op slag gedood, een andere arbeider, die zwaar gewond werd, overleed toen men hem naar het ziekenhuis vervoerde. Een derde mijn werker, die minder ernstig gekwetst werd, moest ter verpleging in het ziekenhuis blijven. Hondenjacht te Istanboel. Uitgehongerde honden maken de laat ste dagen de betere wijken van Istanboel onveilig. De dieren zijn door den honger zoo woest, dat zij geen vrees meer kennen en zelfs menschen aanvallen. Zij hebben een toevlucht, gezocht in een pas gebouwd huis, aan den Bosporus. Men heeft getracht de dieren met vergif uit te roeien, doch dit is niet gelukt. Thans heeft de gemeente een aantal man nen met geweren uitgerust; zij patrouil leeren dag en nacht en hebben opdracht op alle losloopende honden te schieten. Italië gaat niet naar Brussel. Naar Stefani bericht, heeft de Italiaan- sche regeering geweigerd deel te nemen aan de besprekingen van Brussel, onder verwijzing naar de bestaande vlootrege- lingen in de Middellandsche Zee. Zij moet rekening houden met het 'be staan van enkele verplichtingen in de Middellandsche Zee, welke het deelnemen aan de internationale samenwerking, De werkverschaffing en het cultureels werk. Van de 459.300 verzekerden, niet be- hoorende tot de landarbeiders, waren ge heel werkloos: in de week van 22 t.m. 27 Juni 1936 28.9 pet.; in de vorige verslag- week (8 t.m. 13 Juni 1936) 29 pet.; in de overeenkomstige verslagweek van 1935 27 pet.; in de overeenkomstige verslag week van 1934 27.1 pet. Bij 1060 organen der Openbare arbeids bemiddeling stonden op 27 Juni 1936 in totaal 396.118 werkzoekenden ingeschre ven, onder wie 374.685 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 378.892 werkloos onder wie 362.384 mannen. Blijkens mededeeling van den directeur generaal voor werkverschaffing en steun- verleening waren einde Mei 1936 45.054 werklooze arbeiders geplaatst bij 'n werk verschaffing. Bovendien waren 708 personen met fi- nancieelen steun van de overheid tewerk gesteld in het land- en tuinbouwbedrijf, laatst bedoeld aantal is niet begrepen on der het in een vorig bericht als werkloos opgegeven aantal personen, op het einde van Mei 1936. Aan het cultureel werk voor Werkloo zen namen in April van dit jaar deel: 1. cursussen 32.397 personen, onder wie 4033 vrouwen; 2. werkobjeoten voor jeug dige werkloozen gemiddeld 2153 personen; 3. centrale werkplaatsen 1745 personen; 4. kampen voor jeugdige werkloozen 1427 personen. Het totaal aantal deelnemers, zonder dubbeltellingen, bedroeg in April 26.609 (onder wie 3021 vrouwen). Onder de cursussen zijn begrepen dienst bodencursussen, welke in 12 gemeenten geven werden en in totaal 187 deelneem- sters telden. waarop zij levendig hoopt, in den weg staan. Buitendien beeft de ltaliaansche regeering de meening te kennen gegeven, dat bet doelmatig zou zijn ook Duitsch land uit te noodigen. Fascisme in Engeland. Uit Londen wordt gemeld: Zondagavond is te Huil een vergadering gehouden van de Britsche zwartbemden, waar de leider Sir Oswald Mosley het woord voerde. De vergadering werd door ongeveer 5000 personen bezocht. Sir Oswald was verge zeld van een lijfwacht van 500 zwarthem- den. Herhaalde malen werd de vergade ring door vechtpartijen onderbroken en moest de politie ingrijpen. Twee politie mannen en een fascist moesten in 'het ziekenhuis verbonden worden. Spionnagezaak in België. Te Tervuren bij Brussel is een spion nagezaak aan bet licht gekomen, aldus meldt de „N. Rott. Crt." Eënige weken ge leden werden in de kazerne van de kara- biniers-wielrijders aldaar, verscheidene belangrijke documenten gestolen, betrek king hebbende op de landsverdediging. Na een vrij langdurig onderzoek is men er thans in geslaagd den schuldige le ontdekken. Het is iemand uit de omstre ken van Leuven, van Duitschen oor sprong, maar die de Belgische nationali satie had verkregen. Het blijkt, dat men in zijn woning ook nog verschillende an dere documenten in cijferschrift en plat tegronden van versterkingswerken heeft gevonden. D'e man is gearresteerd en in de gevangenis te Leuven opgesloten. Korte Berichten. In Opper-Silezië zijn talrijke perso nen, behoorende tot de Duitsche minder heid, gearresteerd wegens het lidmaat schap van de illegale organisatie die den terugkeer van Opper-Silezië naar Duitschland voorstaat. Tengevolge van motorpanne is een Italiaansch vliegtuig van het vliegveld te Foggia tegen een 'boom gevlogen en neer gestort. E'en kapitein kwam om het le ven, terwijl een sergeant ernstig gewond werd. Reuter meldt uit Parijs: Uit de laatste volkstelling is gebleken, dat het aantal inwoners van Parijs ongeveer 2.800.000 bedraagt. Een duiker heeft in de Theems een steenen bijl gevonden, welke vermoedelijk uit de 20ste eeuw voor onze jaartelling dateert. Op de lijn Champagne Ulles-Lons le Saunier is op de brug Navoy een autobus door een trein gegrepen. Drie personen werden hierbij gedood en acht gewond, de meesten ernstig. De Britsche vloot te Alexandrië heeft opdracht ontvangen, met ingang van 15 Juli geleidelijk de basis te verlaten. Op 30 Juli zullen zich nog 17 oorlogsbodems te Alexandrië bevinden, welke dienst zul len doen tusschen Egypte en Palestina. Binnenland. Vergadering Provinciale Staten van Zee land. Breed debat over de Zeeuwsch- Vlaainsch'e tram. Jaarvergadering „Vrederust". Turf voor het opwekken van electrischen stroom. Buitenland. Politieke moord in Spanje. Die Duitsch-Oostenrijksche overeenkomst. Herdenking van den strijd om Verdun. Een aardbeving in Chili. 'De hitte in Amerika. Ingezonden Mededeeling. Deelname-formulieren bij Uw winkelier of drogisl Ned. Opekta Mij.^Singel 400, TeL37059, Amsterdam C DE EERSTE KLASSE BIJ DE SPOORWEGEN. Het bericht van het „Leidsch Dagblad", volgens 'hetwelk bij de Nederlandsche Spoorwegen overwogen wordt met ingang van 1 Januari de eerste klasse te doen vervallen, is, naar nader aan de „N. R. Crt" wordt gemeld, niet juist. Men zou trouwens niet midden in de dienstrege ling zulk een ingrijpenden maatregel kun nen nemen. - DE HAAGSCHE GEMEENTE- BEGROOTING. Voorloopig eert 4 millioen tekort. Naar gemeld wordt, sluit bet eerste ontwerp der gemeente-begrootinlg 1937 met een tekort van circa 4 millioen gul den. De vraag is, hoeveel er in het defini- tieve ontwerp weggewerkt zal kunnen worden, maar bet vooruitzicht schijnt niet aanlokkelijk te zijn. DE HUUR VAN WONINGEN ZONDER RIJKSSTEUN GEBOUWD. De Nationale Woningraad heeft zich tot den minister van sociale zaken gewend met een adres, waarin de aandacht wordt gevestigd op de huurmoeilijkheden, welke woningbouwvereenigingen en gemeenten ondervinden, t.a.v. baar woningen, welke zonder rijkssteun zijn tot stand gekomen. Gevraagd wordt om ten behoeve van deze woningen dezelfde maatregelen te nemen, in den vorm van bijdrageverlee- ning voor huurverlaging, als voor de met rijkssteun gebouwde woningwetwoningen gelden. Zeer dringend wordt de regeering verzocht om spoedig over te gaan tot een verlaging van de rente van de voor vele van deze woningen bij de rijksfond sen loopende leeningen en deze rente in overeenstemming te brengen met de ren te, welke geldt voor de rijksvoorschotten ingevolge de Woningwet. De regeering heeft daartoe reeds in 1935 de bevoegdheid gekregen door een wijzi ging in de Beleggingswet. DE NEDERLANDSCHE SCHOEN PRODUCTIE. Stijging in 1935, vergeleken met het voorgaande jaar. Het Centraal Bureau voor de statis tiek deelt enkele voorloopige cijfers mede uit de statistiek van voortbrenging en verbruik van de schoennijverheid. Dë productie in 1935 bedroeg 14.700.000 paar met een waarde van f 28.9 millioen, tegen 13.230.000 in 1934, met een waarde van f27.9 millioen. Op 15 September bedroeg het aantal arbeiders 12.500, tegen 11.470 in 1934 en 9.870 in 1932. D'e stijging van de productie en het aan tal arbeiders wordt veroorzaakt door de grootere vraag naar schoenen als gevolg van snellere slijtage. Het publiek vraagt geen kwaliteit, maar lage prijzen. Opheffing van de sancties tegen Italië. Bij Kon. besluit van 10 Juli zijn inge trokken de Kon. besluiten van 16 October tot vaststelling van een verbod van uit voer van wapenen, munitie en oorlogs materiaal naar Italië en zijn bezittingen, en van 14 November, houdende een ver bod van uitvoer van bepaalde transport- dieren en grondstoffen naar Italië en zijn bezittingen en het verbod van credieten aan Italië.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1