Uit de Provincie. ft, Cf&ed. pesigi'orv, tocfi. geen ^(edtcer.... De lucht-verandering, de ongewoon te voortdurend buiten in defelle zon te zijn, bezorgen velen 'n vervelende migraine, die hen belet te genieten van hun vacanlie-verblijf. Daarvoor helpen "AKKERTJES" goed en snel. Kerknieuws Onderwijs Stukken voor de Piovinclale Staten van Zeeland. door de beschikbaarstelling ran goedkoo- per volksvet. Zouden er verder ten aanzien van de inkomsten van de aideeling zuivel geen wijzigingen zijn ingetreden, dan zou het hoewel de inkomsten in den eersten tijd vermoedelijk door deze wijziging in de heffing geringer zullen worden, waar schijnlijk nog niet direct noodzakelijk zijn geweest, den bijslag cp de melk wederom ie verlagen. Er ia evenwel een andere re den, die op zachzelve aanleiding geeft tot verheugenis, maar die maakt, dat het noodzakelijk is den bijlslag te verlagen. Deze is gelegen in de aanzienlijk hoogere Leeuwarder noteering der laatste maan den, waardoor een hoogere basisprijs voor de melk wordt verkregen, zoodat om denzelfden eindprijla te verkrijgen, de bij slag natuurlijk lager kan zijn. Bij den bijlslag, zooals die nu geldt, werden de reserves, het z.g. „zuivelpotje", vrij sterk aangetast. Dit mag in het al gemeen als geoorloofd worden beschouwd als de Leeuwarder noteering zoover daalt, dat een te sterk dalen van den uiteindelij- ken melkprijs te vreezen is. De minister is van meening, dat deze ertra-aantasting, die te vreezen ia door de hoogere Leeuwarder noteering, en in den eersten tijld van de misschien gerin gere inkomsten door de verlaging van den boter- en margarineprijs moet wor den voorkomen en dat de bijslag op de melk van f2,40 tot 12,24 kan worden verminderd. In bet bovenstaande ligt reeds opgeslo ten, hetgeen nog eens uitdrukkelijk nader werd verklaard, dat er in de toekomst voorzoover de financiën dit zullen toe laten, een nauwer verband zal worden ge legd tussohen de Leeuwarder noteering en den bijslag. Zeeuwsche Bond van Vereeniglngen voor de Garnalenvisscherij. Bovengenoemde Bond hield Zaterdag middag zijn eerste, drukbezochte algemee- ne vergadering in het Concertgebouw te Vlissingen. Het eerste gedeelte van de vergadering droeg een openbaar ka rakter. De voorzitter, de 'heer D.H.vanZuy- en, burgemeester van Breskens, wees er in zijn openingswoord o.a. op, dat gelijk schier alle takken van nationale voort brenging, ook het vissch ersbedrijf in zeer moeilijke omstandigheden is geraakt en een belangrijke verandering ten goede in een nabije toekomst niet is te verwachten. Het is dan ook te begrijpen, dat ook de visschera tot organisatie trachten te ko men. In 1917 werd de eerste Vereeniging van garnalenvisschers te Breskens opge richt, en in 1919 is daar een Visscherij- school gesticht, die helaas door laksheid en onverschilligheid, die spr. niet verge ten kan, in 1922 weer moest worden ge sloten tot 1932, toen er weer nieuw leven in kwam en zij bestaat nu weer. Spr. wees er dan op, dat ongeveer 50 jaar geleden de Bresaiaanders reeds gar nalen exporteerden naar België en Enge land. Spr. verzekerde, dat het bestuur alle nooden en zorgen der visschers volledig kent, maar zij zijn niet algemeen bekend, en daarom noemde spr. als voorbeeld, dat in 1935 twee visschers te Vlissingen resp. f 344,72 en f 345,37, twee uit Axnemuiden reap, f 339,75 en f 185 en twee uit Bres kens f 500 en f 350 verdienden. Spr. wees er op, dat het totaal aantal garnalenvisschers 351 bedraagt, voor Zee- 9 land is dat 100 tot een totaal waarde der schepen van f 500.000. Daarbij komen dan de nevenbedrijven nog. Het is gelukkig, dat men thans een be hoorlijke organisatie heeft, een provinci ale organisatie, waarin eenheid van wen- schen en van actie verzekerd is. Omdat er behalve bijzondere belangen, die alleen gelden voor Zeeland, ook algemeene be langen zijn, die heel het visschersbedrijf omvatten, is het goed, dat men is aange sloten bij den landelijken Bond, en het is spr. een genoegen ook den heer Stevenson, voorzitter van dien Bond te kunnen be groeten, zooals hij dit ook reeds had ge daan den Commissaris der Koningin, Jhr Mr J. W. Quarles van Ufford, die zulk een groote stuwkracht was bij het oprichten van de provinciale organisatie en daar van het beschermheerschap op zich nam. Ook de persoonlijke belangstelling van Minister Deckers, door zijn bezoek op 30 Mei, waarbij hij den grooten nood met eigen aanschouwen wilde leeren kennen, met als gevolg de toen reeds te Breskens toegezegde steunregeling, wordt dankbaar genoemd. Men moet nu daarvan niet den ken, dat men daardoor in zeer korten tijd een radicale wijziging ten goede in bet levenslot zal kunnen verkrijgen. Spreker vraagt vertrouwen te stellen in het be stuur, en waarschuwt tegen ontevredene en roekelooze elementen, die durven be weren, dat de Hegeering niets voor de visschers doet. Spr. is o:k niet over de zorgen van de regeering voor de visschers tevreden, doch men vergete niet, hoevelen do regeering moet helpen en hoe zij zelve voor een eindoloozo reeks van haast on oplosbare moeilijkheden staat, finanoieele niet in de laatste plaats. Men mag ten slotte niet de hoop opgeven, dat herstel komen zal. De regeering heeft door het stichten van de Visseherij-Centrale met haar onderscheidene commissies getoond van goeden wille te zijn. Als men gerecht vaardigde critiek wil uitoefenen, dan is dat spr. wèl, doch men zegge nooit, „de Regeering doet niets". Er is veel te doen. Spr. hoopt, dat allen tot den Bond zullen toetreden. Hierna verkreeg de heer Dr J. Q. Ra maker, voorzitter van het Verkoopkan toor voor garnalen, het woord om te spre ken over de nieuwe regeling. Deze komt hierop neer, dat alle vis schera hun consumptie-garnalen aan het Verkoopkantoor voor garnalen verkoopen en dit bureau weer aan den handel. Men voorkomt daardoor 't rechtstreeks contact tusschen deze natuurlijke tegen standers. Het kantoor wordt nu natuurlijk ernstig becritiseerd door beide partijen. De nieuwe regeling voor Veere, Arnemui- den, VliBsingen en Breskens is zóó, dat de agenten zijn gehandhaafd. Zij verrichten een deel van hetzelfde werk als vroeger, maar hebben nu bovendien tot plicht, de garnalen niet alleen op grootte, maar ook op kwaliteit te keuren. Het is in het eigen belang van de visschers steeds de best mogelijke garnalen aan te voeren. De minister bepaalde den prijs voor pellerij-garnalen op 11 of 12 cent en voor de andere garnalen op ten minste 15 cent. Het pellen bleef 25 cent. Nu is het duide lijk, dat het bedrag, dat uit het Landbouw- orisisfonds voor de garnalenvisscherij be schikbaar wordt gesteld, spoedig uitgeput zou zijn, indien de visschers er maar op los zouden kunnen visschen, en daarom is een schaal ontworpen volgens de grootte van den motor van de schepen. Er is nar •tuurlijk op die schaal aanmerking te mar ken en heel wat klachten heeft spr. reeds gehoord, maar daar zij kwamen van eige naars van groote, middelmatige en kleine booten, is spr. van meening, dat de schaal nog niet zoo kwaad is en men er voor- loopig geen verandering in moet aanbren gen. Als een visscher b.v. 70 kg. mocht aanvoeren en hij komt binnen met 90 kg., don moet hij alles afleveren aan den agent van het Verkoopbureau. Over de 70 kg. krijgt hij in ieder geval den minimumprijs uitbetaald, ook al ia er bijv. maar 40 kg. van verkocht. Wat meer is aangevoerd, inclusief de 20 kg., wordt ook uitbetaald voor zoover het dient tot aanvulling van wat een collega visscher niet heeft kun nen vangen. De grootte van den tax, is afhankelijk van wat de handel afneemt. Over Juni zal ook nog worden uitge keerd. Spr. zeide ten slotte, dat, als koop lieden en visschers hun onderling krakeel uit het verleden zouden kunnen vergeten, hij vol goeden moed is, dat de garnalen visscherij betere tijden tegemoet gaat. Hierna kon de voorzitter welkom heeten Mevrouw Bakker-N o r t, lid der Tweede Kamer. Bij de nu volgende gelegenheid om op merkingen te maken traden achtereenvol gens verschillende visschers naar voren. De eerste kwam nog eens aan de hand van cijfers 'bepleitten, dat de visschers te wei nig overhouden om te kunnen bestaan. Een tweede zette uiteen, dat z.i. de rege ling groote onbillijkheden ten opzichte van de bezitters van kleine schepen in zich houdt, omdat zij zooveel minder vaardeu- gen hebben dan de groote, die beter zijn bestand tegen alle weersomstandigheden. Een derde debater verwacht, dat men met deze nieuwe regeling spoedig naar den af grond zal gaan en meent, dat men het beter zonder steun kan doen. Een volgende spreker zei, dat men dankbaar was, dat deze regeling zou komen, maar deze vol doet totaal niet. Men mag te weinig gar nalen afleveren. IDrRamaker zeide in zijn antwoord dat hij veel onbillijks heeft gehoord, wat hij echter toeschrijft aan de onbekendheid met de feiten. Hier hoort men bezwaren tegen de regeling voor de kleine vaartui gen, elders zeker tegen die voor de groote schepen. Er zijn natuurlijk aan deze rege ling fouten, maar spr. gelooft niet, dat men iets zal veranderen voor men meer ervaring heeft opgedaan. Als men in Bel gië een tekort aan garnalen heeft, roept men Nederland te huln. Dit is als regel in tijden van slecht weer en dan kunnen alleen eigenaars van groote schepen pro- beeren aanvullend op te treden. Uit de op merkingen is spr. gebleken, dat men nog niets van den tax begTijpt, en daarom zegt hij nog eens, dat deze niet grooter is, omdat er niet meer noodig is op een bepaald tijdstip. De heer J/W.Stevenson, voor zitter van den Landelijken Bond, sprak daarop de aanwezigen uitvoerig toe. Hij kent volledig de nooden van de stoere ar beidende visschers, die vele gevaren moe ten trotseeren om een eerlijk stuk brood te verdienen. Spr. kent hun nood van na bij en hij brengt hulde aan het bestuur van den Bond, die tracht er verbetering in te brengen. Hulde brengt spr. ook aan Mevr. Bakker-Nort voor haar aanwezig heid, en hij meent, dat men in de Kamer nog wol eens te weinig belangstelling in bet lot der visschers stelt. Er zijn gezin nen, die van f 5, f 6 en f 7 per week moe ten leven. Men moet bij een actie tot ver betering langs rustigen weg te werk gaan Men moet daarom belang blijven stellen in de organisatie en achter het bestuur blijven staan. De voorzitter wees er op, dat men voor- loopig moet afwachten hoe de regeling zal werken. Mevr. Bakker-Nort zeide gaarne te zijn gekomen. Tegen den heer Steven son zeide spr., dat men de Kamerleden niet voldoende op de hoogte bracht en zij is dankbaar na de visschers en hun Mach ten te hebben gehoord. Zij wijst er eohter op, dat een begin van een verbetering is gemaakt. Deze regeling zal zeker niet voortreffelijk zijn en fouten hebben, maar er zijn op allo gebied reeds zooveel fou ten hersteld. Spr. hoopt van harte op be tere tijden voor de visschers. De Commissaris der Koningin, Jhr Mr J. "W. Queries van Ufford, bracht dank voor de uitnoodiging en voor de woorden van welkom. Spr. meende dat op deze vergadering het groote nut van dezen bond reeds is gebleken. Als de bond er niet was, gingen de visschers wellicht met vijf of tien naar de Kamerleden of naar den Commissaris der Koningin met hun Machten. Spr. heeft zich persoonlijk meermalen op de hoogte gesteld van het leven aan boord en in de huisgezinnen en hij kent den zwaren arbeid en inspanning der vis schers. In de huizen is hij geweest als Commissaris der Koningin, maar ook in oogenblikken, dat men ham niet als zoo danig herkende en steeds was hij getrof fen door de groote armoede. Men komt er rond met zeer weinig en dan onderscheidt spr. twee soorten van xnenschen. Zij, die Magen en zij, die berusten en dankbaar zijn dat God ben nog iederen dag eten geeft al is het in de week nooit warm eten en alleen Zondags wat aardappelen. Spr. kan de nieuwe regeling niet beoordeelen en is overtuigd, dat er zeer gegronde Machten zijn en ook zeer zeker fouten Me- ven aan de regeling. Maar hij adviseert het eens aan te zien en te vertrouwen op het bestuur, waarin gelukMg ook mannen van de praotijk zitting 'hebben. Spr. ein digt m)et de beste wenschen voor de vis schers. De regeling zal zeker eenige ver lichting brengen. In ieder geval zal bet er niet slechter op worden. Na de rondvraag, waarbij nog enkele Machten naar voren kwamen, bracht de voorzitter dank aan allen, die aanwezig waren en die het woord voerden en sloot daarop de openbare bijeenkomst. De leden van den Bond bleven nog in huishoude lijke vergadering bijeen. Koninklijke Maatschappij „De Schelde". De toestand is somber. In de Zaterdagmiddag gehouden alge meene vergadering van aandeelhouders der N. V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlis singen waren 1714 aandeelen vertegen woordigd. Bij de rondvraag vroeg de heer Smit, of er ook iets van de verwachtingen voor de toekomst kan worden medegedeeld. De heer Wenseling antwoordde hierop, dat er weinig perspectief ia. Zeker ia er nu voor1 dit jaar en ook wel tot begin 1937 werk, maar, zooals ook reeds in het ver slag is gemeld, tegen verlies. Intusschen is men dankbaar nog aan drie kwart van het personeel werk te kunnen geven. Op het oogenhlik is er echter geen kans op nieuwe orders, al zal daarnaar steeds worden uitgezien. Hoe het zij, de toestand is somber. Tot commissaris werd met algemeene stemmen herkozen Mr J. Smit Azn. Smokkelen. Vrijdagavond zag een dienstdoende controleur onder de gemeente Aarden burg een tweetal personen gezeten op een rijwiel, die ieder een pak met zich voer den. Zoodra de wielrijders den ambte naar zagen, namen zij de vlucht met ach terlating van hun rijwielen en de vervoer de pakken, die bij nader onderzoek mar garine bleken te bevatten. Later op den avond konden de beide smokkelaars wor den aangehouden. Textielstaking in Zeeuwsch-Vlaanderen. De staking in de textielfabrieken en weverijen in de gemeenten Hulst, Clinge en St.-Jansteen is opgeheven. De stakende arbeiders hebben zich vrij willig aan de fabrieken aangemeld en hebben hun eischen tot loonsverhooging, invoering van een 40-urige arbeidsweek, toekenning van betaalde verlofdagen en gelijkstelling met de Nederlandsche arbei ders ingetrokken. Zij hebben het werk allen hervat onder de voorheen geldende arbeidsvoorwaarden. (Tel.) Middelburg. Een aanrijding. Zondagmorgen kwam de jeugdige J. W., wonende alhier, als bestuurder van een tandem (mederijdster een 15 jarig meisje) uit Vlissingen uit de Schuiffelstraat den Dam opgereden, toen daar juist een auto, bestuurd door een dame uit Vlissingen, met ©en kalm gangetje passeerde. De wiel rijder wilde voor den auto langs rijden en de bestuurder van den auto trachtte nog door links uit te wijken een aanrijding te voorkomen, doch dit gelukte haar niet. D© beide personen die op den tandem za ten, kwamen te vallen. Beide waren ge lukkig niet gewond, alleen Maagde W. over pijnen. Hij kon evenwel thuis wor den gebracht. Spoedig was een inspecteur van politie aanwezig, die van een en ander proces verbaal opmaakte. Zaterdag werd alhier de Goöpera- torsdag gehouden. Aan dezen dag namen deel de beide Verbruikscoöperaties alhier, n.l. de Broederband en de Vooruit, de Broed ei band te Vlissingen, Ons Belang te Goes, Algemeen Belang te Kruiningen en de Dageraad te Zierikzee. De ongeveer 1200 kinderen kwamen op de Loskade bijeen en gingen in optocht, vooraf gegaan door het muziekgezelschap „Excelsior" door eau deel der stad naar de Balans. In den tuin van St Joris heef t men de Mnderen ©en paar uurtjes van groote pret bezorgd. In de pauze werden de Mnderen ont haald. Tijdens deze pauze sprak de heer K. de Boer, propagandist van den Cen- tralen Bond van Nederlandsche Bedrijfs- coöperaties. Vlissingen. De V. R. B. De Vüssingsche Reddingsbrigade heeft thans haar eigen huis en is daarmede de eerste brigade in Nederland, die over een eigen inrichting beschikt. Zaterdagmiddag heeft In het kanaal door Walcheren, ter hoogte van het oude Station, de plechtige lndienststelling van deze inrichting plaats gehad met een rede van den voorzitter, Dr A. Staverman. De inrichting bestaat uit een omge bouwd woonschip, door één der bestuurs leden van de V.R.B. aangekocht en aan de brigade ten geschenke gegeven. Grootendeels met eigen krachten en met gratis adviezen van ingenieurs van „De Schelde", is dit schip omgebouwd in een fraaie, ideale inrichting, welke aan het doel van de brigade, n.l. een inrichting van waaruit het zwemmend redden kan worden beoefend, ten volle beantwoordt Goes. ZomervergaderingGeref. Jeugdve r'etejri i g i n g e n. Evenals vorig jaar hadden de Ringen en Kringen van Geref. J.V. en M.V. in N.- en Z.-Beve- land een openluchtsamenkomst belegd, waarvan de datum was bepaald op 11 Juli. Wegens het ongunstige weer is deze samenkomst gehouden in de Geref. Kerk te Goes. Na opening door een der Ring- voorzitters, dhr J. v. Wijk, sprak Ds H. A. Wiersinga van Leiden over: „De zin van ons leven". Ofschoon het soms gemakke lijker lijkt over den on-zin van het leven te spreken, zijn er in 't algemeen deze levenshoudingen mogelijk: lo. Het leven heeft zijn zin in zichzelf; zoek er niets diepers achter. 2o. Het leven heeft een doel, en wel een aardsch ideaal, b.v. com munisme, nationalisme. 3o. Het doel van het leven is te werken aan een taak, die eeuwige waarde heeft. Dat laatste moet ons leven rijk maken en ons brengen tot ontplooiing van onze beste krachten. Hierna kreeg het woord Mevr. van Alke made—Quakkelstein, met het onderwerp: „In harden strijd". Heel onze Vad. Gesch. is strijd geweest, zooals werd aangetoond. Ook nu Is het onrustig. Dit moet ons niet schokken, maar aanvuren tot geestelijken strijd. Tenslotte sprak Ds G. Leene van Baar land. Naar aanleiding van Nelsons order: „Engeland verwacht dat ieder zijn plicht doet, wekte hij op, om in de practijk te doen, wat we gehoord en geleerd had den, waarna hij de vergadering sloot Voor de verwarming der R.-K. Kerk is alhier f 4000 ingezameld. Zaterdag hield de Bond van de Zater dagvliegers „Da Roode Doffer" een wed vlucht vanaf Eindhoven, afstand 110 K.M. Uitslag: J. Knuist, Goes 1816; A. Ha- rink, Goes 219; P. A. van Loo, Wol- faartsdijk 3—6—7; G. de Hond, Goes 413; A. Walhout, Wolfaartsdijk 5; F. Rooze, Goes 9—12; Gebr. Bakker, Goes 1014— 15-17; J. Snoodijk, Goes 11—18. POLDER WALCHEREN. Zaterdagmorgen kwam't Polderbestuur van Walcheren in buitengewone vergade ring bijeen onder voorzitterschap van Mr H. F. Lantsheer. Afwezig was met ken nisgeving de heer Van Woelderen. Aan de orde kwam het voorstel van het dagelijksch bestuur tot uitvoering van buitengewone werken aan de Zuid-Wate ring en het daarvoor verleenen van een crediet van f 68.000. De heer Jeronimus vroeg of het dagelijksch bestuur al berekend heeft wat dit ongebouwd en gebouwd zal kosten voor rente en aflossing. De voorzitter antwoordde, dat er noodig zal zijn als men rekent op f 70.000 voor rente f 2800 en voor aflossing in 20 jaar f 3500, dus samen f 6300 voor het eerste jaar, dat is voor gebouwd f 3150 of ongeveer 6 cent meer dan tot thans be taald wordt. De heer Jeronimus wees er op, dat dus de in de vorige vergadering vast gestelde vermindering maar een zeer tij delijke was. De heer v. d. Minne merkte op, dat alles maar tijdelijk is. De heer Jeronimus verwachtte, dat men daar ter plaatse elk jaar of elke twee jaar weer voor zulke uitbreidingen zal komen te staan. De voorzitter zeide, dat de heer Jeronimus wel wat vooruit loopt en blijk baar een profetischen blik heeft. De heer J eronimus zeide zijn meening te gronden op het verloop van den stroom daar ter plaatse. De voorzitter zeide, dat men dan komt aan de technische, de moeilijke zijde van de kwestie. De heer Hoegen van Hooge- lande zeide, dat de heer Jeronimus wel wijst op het stijgen van het dijkge- schot door dit werk, maar vergeet er bij te voegen, dat aan de andere zijde ver mindering ontstaat door vermindering van den ouderen schuldenlast. Devoorzitter zeide, dat dit juist dit jaar belangrijk zal zijn. Het voorstel werd z. h. s. aangenomen. Dit zelfde geschiedde met het voorstel om aan de gemeente Koudekerke 70 c.a. zijkant weg te verkoopen aan den Lage- weg voor f 7. Bij de rondvraag vroeg de heer F r a n- s e hoe het staat met de financiering van het gemaal ten Oosten van het kanaal. Dó voorzitter zeide, dat men eerst subsidie toegezegd gekregen had van Eco nomische Zaken, maar de zaak ging over naar Landbouw en daar bleek men een wel wat andere meening te zijn toegedaan Thans is men echter bereid de zaak bij het Werkfonds te bepleiten en is men hier weer in afwachting. De heer K o s te r vroeg, of men den Nieuwlandpolder, die ook zal profitee- ren van deze afwatering, niet kan laten mee betalen. Devoorzitter zeide, dat men des tijds getracht heeft de aangrenzende pol ders te laten meebetalen, doch zij weiger den allen. Men stelde dit in handen van Ged. Staten en kreeg toen een ontwijkend antwoord. Spr. heeft echter vertrouwen, dat, als het werk gereed ia, men wel op medewerMng van dien kant kan rekenen. De heer Jasper se meende, dat het gemaal met Juni gereed moet zijn en nu is het nog niet het geval. De voorzitter zeide, dat de tijd is 1 September, maar gaf toe, dat het niet vlug gaat. De heer Hoegen van Hoogen- lande vroeg of het op den weg van het dagelijksch bestuur ligt om, nu het rij wielpad op den Noordweg gereed is, te vragen het verplichtend te stellen. De voorzitter zeide, dat dit niet altijd zonder bezwaar is. Als men het hek van Zeeduin uitkomt en even rechts van den weg rijdt om 50 m. verder weer den weg te verlaten, wordt men bekeurd en had men twee maal den weg moeten over steken. Maar in het algemeen is het goed, dat men den weg met de fiets mijdt en daarom wil spr. de zaak wel bespreken. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Drachten (Evang.), B. E. van Buuren, voorh. Geref. pred. te Hemelum. Naar Stiens, F. J. W. Brum- mer te Bergum. Bedankt voor Aalsuim en Engwierum, B. E. v. Buuren. DsP. H. HjeymensYissert- Te Velp is in den ouderdom van 71 jaar overleden ds P. H. Heymens Visser, Ned. Herv. predikant aldaar. Ds Heymans Visser diende de gemeen ten Wapenveld, IJlst en Velp. Hiji had tegen 1 October a.s. eervol emeritaat aan gevraagd. Biggekerke. Benoemd tot onderwijzeres aan de school voor Chr. Volksonderwijs mej. P. Wondergem, thans te Kerk- rade (L.) DE KAPITAALSREORGANISATIE VAN CE N.V. „ZEEUWSCH-VLAAMSCHE TRAMWEG MAATSCHAPPIJ". Uitstel, tot over fusie zal zijn beslist. In de afdeelingen der Staten was men van oordeel, dat het werk, hetwelk door de Commissie betreffende de Zeeuwsch- Vlaamsche tram en in het bijzonder door haar Voorzitter en Secretaris is verricht, ten zeerste dient te worden gewaardeerd. Betreurd wordt, dat er een meerder heid en een minderheid is ontstaan. Ver schillende leden verMaren in dit verband het te zullen toejuichen als de commissie bereid werd bevonden alsnog een of meer vergaderingen te beleggen, om, aan de hand van het in de afdeelingsvergaderin- gen gesprokene, na te gaan, of een oplos sing kan worden gevonden, waarmede al len, althans de groote meerderheid van de Provinciale Staten, zich zouden kunnen vereenigen. Een der leden geeft te kermen het voor nemen te hebben het voorstel te doen, om de reorganisatie-voorstellen aan te hou den tot de najaarszitting 1936 en de com missie te machtigen alsnog een accoun tantsonderzoek te doen instellen. Unaniem is men van oordeel, dat de leiding van de N.V. „Z.V.T.M." gefaald heeft tijdig maatregelen te nemen, om aan de gevolgen van de algemeene economi sche crisis en de verkeerscrisis zooveel mogelijk het hoofd te bieden. Met name keurt men het af, dat niet eerder is over gegaan tot belangrijke verlaging van de salarissen van het hooger personeel. Me de in verband daarmee is men altremeen van oordeel, dat het gewenscht en nood zakelijk is, dat de Provincie meer zeg genschap verkrijgt over het beheer van de Maatschappij. In dit verband wordt opgemerkt, dat het ongewenscht wordt geacht, dat leden van het College van Gedep. Staten ad pri vatum deel blijven uitmaken van den Raad van Commissarissen van de N. V. „Z.V.T.M." Aangevoerd wordt, dat er bij het onder zoek van ernstige fouten van den Alge meen-Directeur, welke een ontslag zouden rechtvaardigen, niet is gebleken. Ver scheidene andere leden verklaren echter in de leiding van deze maatschappij in het geheel geen vertrouwen meer te heb ben. Daarbij werd ook gewezen op de hou ding, welke de Algemeen-Directeur heeft aangenomen bi) het onderzoek, hetwelk vanwege de Commissie door haar secre-> taris is ingesteld. Deze houding wordt door alle aan het woord zijnde leden ten sterkste afgekeurd. Een lid noemt het daarbij in hooge matte ongepast, dat men op het kantoor vrijwel alles noteerde, wat door den

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 6