Uit de Provincie. Kerknieuws. Predikbeurten. Voor hen die thuis bleven WITKAMS GESCHENKENHUIS LKERr^ Onderwijs. Gemengd Nieuws Zoeklichtjes. Naar zee en strand! Uw beste tochtgenoot Noodlottig*» nog dan de inhoud zelve van het wetsontwerp, heeft het langdurig uitstel van de behandeling daarvan ge werkt, Daardoor is een toestand van on zekerheid op de hypothecaire geldmarkt geschapen, welke zijn weerga niet vindt. Onzekerheid, die thans misschien eeu<- gormato is geweken, nu dezer dagen, na dat schorsing van de beraadslaging was gevraagd, het ontwerp is ingetrokkoi, doch die haar nawerking zal blijven doen gevoelen zoolang men omtrent verdere plannen van de regeering in het duister tast. Een onzekerheid die vele geldgevers zich heeft doen afkeeren van de eens als zoo veilig aanvaarde belegging op hypotheek, onzekerheid die het bouwbe drijf heeft stil gelegd en den onroerenden goederenhandel heeft verlamd, die een ongekende waardedaling van vast goed heeft bewerkt, en daarmede verarming ge bracht van huis- en grondeigenaren, voor- velen van wie de waardevermindering hunner eigendommen gelijk staat mei totaal verlies van hun spaarpenningen. Spr. zeide in dezen kring niet de ge volgen uiteen te behoeven zetten, welke deze noodtoestand heeft teweeg gebracht ten aanzien van de notaiieele praktijk. Het notariaat houdt ten nauwste verband met het vastgoederenbedrijf en talloos vele kantoren zijn dan ook gebaseerd op het bouwbedrijf en den handel in onroe rend goed. Ten einde eenigermate tot herstel van het geschokt vertrouwen en daarmede tot gezonder toestanden op de huizen- en hypothekenmarkt te geraken, zou het on getwijfeld aanbeveling verdienen, indien der regeering een ondubbelzinnige ver klaring kon worden ontlokt, dat verdere maatregelen op dit gebied niet meer zijn te wachten. Verzorg Uw huid aan zee en sitrand met AMILDA-zomebruincrême, deze bevor dert 'n snelle, mooie huidbruining en be schermt tevens volkomen tegen vervel len en zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Adv.) Auto door tram gegrepen. Vrijdagmiddag is in de nabijheid van Biervliet een luxe-auto daar een motor wagen van de Zeeuwsch Vlaamsche Tram weg Mij. gegrepen. De auto, welke een eind werd meege- steurd, werd totaal vernield. Twee inzittenden bekwamen snijwonden, terwijl de chauffeur, de heer P. uit Sas van Gent, een hersenschudding opliep. N. V. Waterleidingmaatschappij „Zeeuwsch-Vlaanderen". In de j.l. "Woensdag gehouden vergade ring van aandeelhouders is op diens ver zoek eervol ontslag verleend aan den heer B. I. Zonnevijlle als directeur van boven genoemde maatschappij. Tot directeur werd benoemd de heer Ir. G. P. M. Diköt- ter, t'hans directeur van het bouwbureau der waterleiding-maatschappij. In deze vergadering is voorts benoemd tot commissaris, in plaats van -den heer J. Huizinga, die als zoodanig is afgetre den, de heer Mr P. H. W. F. Tellegen, 'burgemeester van Terneuzen. In verband met de toetreding der gemeente Axel, is reeds vroeger het college van commissa rissen aangevuld door de benoeming van den heer F. Blok, burgemeester dier ge meente. (T. G.) Middelburg, De veranderingen in den Bleek. Men zal zich herinne ren, dat verleden jaar een nieuwe rooilijn voor 'den Bleek is vastgesteld. Men werkt daar nu reeds in de richting om tot verbreeding van deze straat te komen. Met den afbraak van perceel 102 is men begonnen. Baar en in een deel van den tuin van St. Joris kunnen nu woningen worden gebouwd volgens de nieuwe rooi lijn. Getroffen door zonne scherm. Vrijdagmorgen stond de echt- genoote van den heer B. op de stoep van de firma de Gruijter, toen het zonne scherm werd neergelaten. Het kwam plot seling met een vaart naar beneden en trof de vrouw op het hoofd, waardoor zij kwam te vallen en bleef liggen. Spoedig was Dr Simons ter plaatse, die de gewonde met zijn auto naar haar wo ning vervoerde. De getroffene 'had een ernstige buil op het hoofd en moest op advies van den huisdokter het bed hou den. Een automobilist, die het ongeluk zag gebeuren, waarschuwde de politie, die een onderzoek instelde. i Het 'Molenwaterconcert. Toen tegen den avond het weer wat be ter werd, besloot men het concert op het Molenwater, dat ook verleden week reeds was uitgesteld, gisterenavond te laten doorgaan. De vrij velen, die opgekomen waren, hebben met belangstelling de ver schillende nummers gevolgd. Kapelle. Een mooie uitvinding. Ten Gemeentehuize had een demonstratie plaats door den heer A. J. Schipper al hier, waartoe verschillende autoriteiten waren uitgenoodigd, o.a. de leiders van den Luchtbeschermingsdienst ter plaatse, den heer J. G. Persant Snoep, comm. van het Vrijw. Landstorm Korps Motordienst afdeeling Zeeland en ook Overste Bier man uit Middelburg. Burgemeester Bierens heette allen wel kom. Was het door den uitvinden gelukt om op het gebied van lichtreclame een enorme besparing op het gebruik van Eleotriaoh licht te bereiken, nu ie het hem gelukt om een plaat te kunnen aan bieden, welke vooral voor de luchtbe scherming groote diensten kan bewijzen. Het liont is op deze plaat vastgelegd, lichtgeel (wit) met rood pijltje, wat heen wijst naar trap, kelder of iets dergelijks om wanneer alles donker moet zijn di- reot den weg te wijzen. Hoe donkerder de kamer, hoe beter licht en hoe sterker dit uitkomt. Voor Ziekenhuizen is dit onmisbaar, voor groote Hotels kan het enorme diensten bewijzen. Nu volgde de beschouwing van de lichtgevende platen. Twee waren in de donker gemaakte kamer geplaatst en ga ven hun licht te zien. Duidelijk wees het pijltje naar de trap. Allen waren dan ook met lof 'hierover vervuld. Volgens den uitvinder blijft het jaren goed, hij durft te zeggen: altoos blijft het lichtgevend. De prijs zal ook geen beletsel zijn. Een ruime gedachtenwisseling en uit legging volgde. Aan overste Bierman werd een plaat aangeboden. Gister kwam het zoontje van dhr SI. alhier zoo ongelukkig van de trap te vallen, dat hij zijn arm brak. lerseke. Vrijdagavond vergaderden tie leden der vereeniging voor Geref. Lager onderwijs in buitengewone vergadering. Do voorz., dhr H. Vendeville, opende op gebruikelijke wijze. De regeering wil de bouwsom van f 15.000, waarvoor de ver eeniging een rentevergoeding van 6 pet. ontvangt overnemen voor 80 pet. Dus zal de vereeniging f 12.000 ontvangen. Het bestuur adviseert dit aanbod aan te ne men, 'daar bij niet-aanneming voor 1 Aug. a.a. het aanbad vervalt en ook de rente vermindert. De leden hebben na uitvoe rige bespreking besloten het aanbod aan te nemen. -De oesterdiefstal. Zekere v. S. van hier is heden uit de voorloo- pige hechteenis te Middelburg ontslagen. Hij was gearresteerd in verband met dief stal van oesters. Nog één verdachte in deze zaak, zekere B., bevindt zich nu nog in het Huis van Bewaring. Hansweert. De heer E. Jansen, direc teur van 't Post- en Telegraafkantoor al hier, wordt met ingang van 1 September a.s. overgeplaatst in gelijke betrekking naar 's-Gravenzande. Biggekerke. Ook hier is het zaak in de duinen geen fietsen onbeheerd te laten staan. De vorige week werden nabij het pompstation twee rijwielen gestolen, die later nabij Vlissingen onbeheerd zijn te ruggevonden. Ook gevallen van ergerlijke vernieling zijn voorgekomen. Serooskerke (W.). Vannacht te half vier is brand uitgebroken in de bakkerij' van den heer Flfp'se op het dorp. Om 2 uur was de heer F. uit bed geweest om een fornuis aan te steken en toen hijl om half vier weer beneden kwam, stond het hout boven den oven in brand. De brand breidde zich zoo sterk uit, dat, ook ter wille van de belendende perceelen, assis tentie van de Middelburgsche brandweer werd gevraagd. Het gelukte de omliggen de gebouwen te behouden, maar de bak kerij1 met woonhuis en winkel is geheel uitgebrand. De oorzaak is onbekend. Ver zekering dekt de schade. Tholen. Met zijn gezin in een tent gaan wonen. Vier weken gele den werd het gezin van E. de L. alhier, welk gezin bestaat uit man, vrouw en zes kinderen, waarvan het oudste 15 jaar is, bij rechterlijk vonnis door een deurwaar der op straat gezet, meldt de „Tel." Met toestemming van den burgemees ter werd toen het gezin voorloopig, bij gebrek aan wat anders, huisvesting ver leend in het "Waaggebouw, welk gebouw dient voor bergplaats van bouwmateria len enz. Deze huisvesting kon echter niet van blijvenden aard zijn, daar dit hinderlijk was voor den dienst van gemeentewer ken. Aan den vader van het gezin werd toen aangeboden zijn intrek te nemen in een inmiddels leeg gekomen en aan de ge meente toebehoorend woonhuis aan de Kaay. Dit weigerde hij echter, voorge vende dat dat huis niet zindelijk was, waarop hij op last van het gemeentebe stuur Maandag j.l. wederom op straat werd gezet. De L. heeft toen in het z.g. Kaay- bosohje van eenige planken en zeildoek een tentje opgeslagen en is daar met zijn gezin letterlijk ingekropen. Tholen. Alhier heeft ten gemeentehuize een bespreking plaats gehad tusschen Ged. Staten en de Gemeentebesturen uit het Eiland i.z. een gemeenschappelijke regeling van het U.L. Onderwijs. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Meppel, G. J. Laarman te Huizum, G. M. Krijger te Beverwijk en J. R. Woiflensberger te Sneek. Beroepen te Delft (vac. Leenmans), 0. van Dorp te 's Gravenhage. Te Woerden, Jao. Treffers te Sneek. Te Spijkenisse, Ohr. J. Gall, cand. te Rotterdam. Bedankt voor Gameren, J. Lekkerker- ker te Oldebroek. Geref. Gemeenten. Beroepen te Dirsland en te Zoetermeer, J. v. Berg, cand. te Rotterdam. Te Mid- delharnis, A. v. Stuijvenberg, cand. te Rotterdam. Oud-Geref. Gem. Aangenomen naar Ederveen, G. J. Zwoferink te Bolnes. Beroepbaar. In de Geref. Ker- kon zijn boroepbaar verklaard: door do classis Zutphon de heer J. Soholten, theol. oand, Buitensingel 245, Zutphen; door de classis Zwolle de 'heer G, Spijker, Vloed- dijk 78, Kampen. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds de Vries (H. Av.), nm. ds Steinz (H. Av.), av. ds Steinz (Dankz.). Lokaal Chr. Bewaarschool, vm. dienst door de ouderlingen. koopen Uw logees zoo'n aardig Zeeuwsch aandenken, natuurlijk in (Adv.) Tholen. Mej. E. Jansen, onderwijzeres aan de school met den Bijbel alhier, is met ingang van 1 Juli op wachtgeld ge steld. Eindexamen R. H. B. S. te Vlissingen. Afdeeling B, geslaagd: Ij. Baan; P. Ouhurg; C. Onderdijk; F. Vrind; J. van Hiele; Ghr. Hoek; K. Lem mers; K. Robers; P. van Steveninck; I. Doornhos en J. Ravelli. Afgewezen 3, teruggetrokken 1 candidaat. .Handelsavondschool te G o es In ons blad van heden komt voor een advertentie inzake aangifte van nieu we leerlingen voor de handelsavondschool te Goes, op welke advertentie wij de aan dacht vestigen. De Handelsavondschool bestaat momenteel reeds meer dan 20 jaar te Goes en heeft in die jaren vele jongelui de eerste 'beginselen bijgebracht op het ge bied van boekhouden, correspondentie in eigen en vreemde taal, machineschrijven, handelsrecht en staathuishoudkunde, en is daardoor voor velen geworden den grondslag voor verdere studie die hun een behoorlijke positie deed veroveren in de maatschappij, terwijl andere er dat gene hebben geleerd, waardoor zij later in staat waren hun eigen zaken naar behoo- ren te kunnen administreeren en hun eigen correspondentie te voeren. Vooral met het oog op het toekomstige wetsontwerp inzake vestigingseischen voor den détailhandel, ambacht en kleinnijver- hei'd, vestigen wij dit jaar speciaal de aan dacht van de middenstanders voor hun kinderen op de Handelsavondschool, daar, indien 'dit wetsontwerp tot wet wordt ver- klard, van den toekomstigen zakenman o.a. zal worden geëischt, dat hij handels bekwaamheid bezit, zoodat hij dus zal moeten kennen de beginselen van boek houden, handelsrekenen, correspondentie, handelsrecht. Ook de ouders, die voor hun kinderen een betrekking wenschen op kantoor, in winkel, of magazijn, doen goed aan de Handelsavondschool te denken. Geen Bedrijfsraad voor bakkersbedrijf te Rotterdam. Op het Departement van Sociale Zaken is gistermorgen een vergadering gehou den, uitgeschreven door de Commissie van Advies, ingesteld volgens artikel 8 van de bedrijfsradenwet. De vergadering had ten doel, de verte genwoordigers der werkgevers- en werk nemersorganisaties te hooren over de kwestie der wenschelijkheid van oprich ting van een bedrijfsraad voor bet bak kersbedrijf te Rotterdam. Uit de gevoerde besprekingen is de com missie evenwel gebleken, dat er te dezer zake geen voldoende overeenstemming be staat, zoodat zij bet wenschelijk oordeelt voorloopig geen verdere stappen te doen om te komen tot oprichting van zoodani- gen bedrijfsraad in de genoemde ge meente. Ongevallen. Gisteravond is te Hoogezand de achtjarige T., die plotse ling van achter een auto vandaan kwam, door een andere auto overreden. De toe stand is hopeloos. Gistermiddag is te Zaandam de 22-jarige wielrij'dster van der K. door een vrachtauto aangereden. Zij kwam te vallen, waardoor het achterwiel over het hoofd ging. 'Het meisje was op slag dood. De bestuurder van de vrachtauto is aan gehouden; de wagen is in beslag ge nomen. Vrijdagmiddag geraakte de 17- jarige O., werkzaam in een stoomkuiperij en kistenfabriek te Vlaardingen, hij' het werk met de rechterhand tusschen een lintzaag. De hand werd den ongelukkigen jongen geheel afgezaagd. Moordaanslag te Haar lem. Vrouw ernstig gewond. Vrijdagavond heeft in de Spaarnwouder- straat te Haarlem een moordaanslag plaats gehad. Op dat oogenblik was het zooals gewoonlijk vrij druk in de straat, plotseling werden de voorbijgangers op geschrikt door het gegil van een vrouw. Het bleek, dat de 30-jarige V. en de 38-jarige vrouw V. oneenigheid hadden gekregen, waarbij de man izich zoo 'hevig opwond, dat hij1 een mes te voorschijn haalde en de vrouw daarmee vijf steken in den hals toebracht, waarvan er een vrij ernstig was aangekomen. De vrouw, die hevig bloedde, werd bij omwonenden binnengedragen. Per zie kenauto is zij naar de Mariastiohting overgebracht. Haar toestand is niet levensgevaarlijk. De dader maakte zich na het gebeurde uit de voeten, doch meldde Zich later aan bij het politiebureau. 'Dood in zijn oei gevonden. De 87-jarige J. van H., fabrieksarbeider te Eindhoven, tegen wien Donderdag, in verband met den moord op zijn vrouw te Boxtel door de rechtbank te 's-Hertogen- bosch twintig jaar gevangenisstraf was geëischt, is gistermorgen dood in zijn cel van de gevangenis te 's-Hertogen- bosch gevonden. Onder een trein geraakt. Gistermiddag is de ongeveer 65-jarige B. uit Amsterdam op de spoorbrug tusschen Oosthuizen en Echardam, door een snel trein gegrepen en op slag gedood. De oude man, die vrijien toegang tot de spoorbaan had, heeft door den sterken wind bet na deren van den trein vermoedelijk niet be merkt. D'-cor den bliksem ge troffen De vijfjarige visscher G. Boer- dijk uit Harencarspel is Donderdag avond door den bliksem getroffen en ge dood. Hij lag half otp zijn schuitje en half op den wal. De man laat een vrouw en zes kinderen achter. "Weer een chauffeur die door slaap overmand is. Gistermiddag is te Wolvega een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een groote truck met aanhangwagen van een Zaandamsche onderneming was gisternacht om twee uur van Zaandam vertrokken met bestem ming voor Laren (N.-H.), waar een galan- teriekraam, die op de kermis stond, inge laden werd. Om half tien vertrok men uit Laren met bestemming naar Leeuwarden. Door slaap overmand raakte de chauf-^ feur eohter het stuur kwijt, waardoor dé zware wagen tegen een boom 'botste. De cabine van de truck werd geheel in gedrukt. Er waren drie inzittenden, n.l. behalve de chauffeur de 'beer Piezer en diens zuster. De heer P. was er het ergst aan toe. Hij' is naar het ziekenhuis te Hee- reenveen overgebracht. De chauffeur kwam er beteraf. Na verbonden te zijn kon hij weer zijns weegs gaan. De zuster vaji den heer P. kwam er met eenige lich te verwondingen af. Auto door sneltrein ge grepen. Eén gewonde. Op den onbewaakten overweg bij' de halte Veen- weg in de spoorlijn Rotterdam (Hofpleia) Den Haag is gistermiddag een ernstig ongeluk gebeurd. Omstreeks vier uur naderde daar een auto uit de richting Den Haag. Toen deze den overweg passeerde werd de wagen gegrepen door een uit Rotterdam komen den sneltrein. De auto werd enkele meters meegesleurd en kwam toen terecht in de sloot langs den spoordijk, waarin hij goeddeels onder water verdween. Toen men te hulp snelde en de drie inzittenden bevrijdde, bleken twee hunner vrijwel on gedeerd. De derde echter, de 5':-jarige heer G. J. Rutten uit Den Haag, die naast den bestuurder had gezeten, had ernstige kwetsuren bekomen, zoodat hij per auto naar het ziekenhuis te Den Haag moest worden overgebracht. De twee anderen konden op eigen gelegenheid huiswaarts keeren. Wat de oorzaak van het ongeluk be treft, 'dient opgemerkt, dat het uitzieb.1 ter plaatse geheel vrij' is, zoodat moet worden aangenomen, dat de bestuurder onoplettend is geweest. Groote brand te A m- sterdam. Eén dood' e. Een groo te brand, waaraan de brandweer een zwa re karwei heeft gehad, heeft gisteravond de autolakspuiterij, de autobekleederij en het kantoor van de auto-werkplaats van het automobielbedrijf der Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij aan den Overtoom geheel verwoest. Met negen stralen werd de geweldige vuurmassa, waaruit een dichte rook op steeg, die zich over een deel der stad ver spreidde, bestreden. Een van de duizenden belangstellenden, een jongeman van 20 jaar, heeft de uit voering van zijn voornemen, om zich een goede kijkplaats te verzekeren, met den dood moeten bekoopen. Hij is kort nadat hij in een boom was geklommen, daaruit gevallen en met zijn huik terecht gekomen op een der scherpe punten van het hek, dat het Vondelpark omzoomt. Toen het slachtoffer uit zijn be narde positie 'bevrijd was, was hij reeds tengevolge van een verbloeding, bezwe ken. Naar het gasthuis zijn twee brand- wachts gebracht. Een van hen had bij het blusschingswerk een enkel gebroken, de andere was door de gassen, welke uit het brandende lak opstegen, bedwelmd geraakt. De Nijmeegsche politie commissaris. Naar het A.N.P. ter oore komt, zijn er bij het onderzoek, dat de justitie ingesteld heeft met betrekking tot de malversaties van den Nijmeegschen politie-commissaris enkele merkwaardige feiten aan den dag gekomen. Bij een huiszoeking in de woning van den commissaris vond de justitie eenige schuldbekentenissen van vroegere Haag- sche superieuren, waarbij deze verklaar den, aan den toenmaligen inspecteur van der M. aanzienlijke sommen gelds schul dig te zijn. Toen de justitie bij' de be trokkenen, onder wie een commissaris en een oud-commissaris van politie zijn, na vraag deed, of zij inderdaad zulke be dragen van den heer van der M. geleend hadden, ontkenden dezen dit op de meest stellige wijze. Het onderzoek wees al spoedig uit, dat De scherpe bestrijding en de persoon lijke verdachtmaking waaraan Minister Golijn den laatsten tijd, vooral ook van z.g, „nationale" zijde, bloot staat, blijft niet zonder weerklank. Ik kan me vergissen, maar ik krijg zoo den indruk, dat de bestrijders van Golijn precies het tegenovergestelde bereiken van wat ze bedoelen. Het inzicht breekt steeds meer baan, niet alleen dat Dr Galijn toch een voor- -ti ettelijk stuurman is, maar ook dat de verguizing waaraan hij: bloot staat, niet onweersproken mag blijven. Zoo spreekt b.v. een vrijzinnig predi kant, Ds Boenders te Oss, zijn scherpe verontwaardiging ujt over de „buiten- iandsche manieren, waarvan ons volk ge lukkig niet wil weten". Hij wil in geen enkel opzicht als geest verwant van Golijn worden beschouwd. Maar zegt hij: één ding kan rustig ge zegd worden: er is maar een staatsman van de statuur van Colijn en dat is Colijn. Zie, dat is een gezonde reactie. De vuil- spuiters zullen een weinig moeten op passen! OPMERKER. is Purol. Deze verzacht en geneest zonne brand, doorzitten, schrijnen en stukloo- pen van huid en voeten. Tube 45 ct. Doos 60-30 ct. Biji AiP'Oth. en Drogisten. (Adv.) de thans aangehouden commissaris deze schuldbekentenissen vervalscht moet heb ben en zelf van de handteekeningen zijner vroegere superieuren heeft voorzien. Weer vier kippendie ven gearresteerd. De zuiverings actie, die de gemeentepolitie en de rijks- veldwacht onder leiding van den commis saris van politie te Ede, de heer II. P. J. Hulsman op de Veluwe voortzet, heeft we derom resultaten opgeleverd. Het aantal arrestaties is tot elf gestegen. Dezer da gen werden drie personen te Nijkerk ge arresteerd, terwijl een vierde in de omge ving van Amsterdam in handen van de politie viel. Deze vier verdachten, naar wie de politie reeds lang zocht, zijn naar Ede overgebracht en zullen terbesohik- king van den officier van Justitie gesteld worden. DE SPELLINGSKWESTIE. Verklaring van den Belgischen Minister van Onderwijs. Uit Brussel wordt gemeld In verband met het spellingsvraag had het Katholieke Vlaamsche Kamerlid van Hueck den Belgischen Min. van Open baar Onderwijs gevraagd 'hoe deze staat tegenover de moeilijkheden voor de schrij vers van schoolboeken in verband met de kans, dat de spelling-Marchant wel eens ingevoerd zou kunnen worden. Op deze vraag heeft de minister het volgende geantwoord „Er wordt thans overleg gepleegd tus schen den Nederlandschen minister van Onderwijs en zijn Belgischen collega, ten einde een oplossing van 'het spellingvraag stuk te vinden, die geen afbreuk doet aan het gezag van de Nederlandsche taal en rekening houdt met de groote belangen, welke op het spel staan, onder meer die van de uitgevers van schoolboeken. Het is vooralsnog niet mogelijk te zeg gen welke de uitslag zal zijn van de ge voerde onderhandelingen. Maar het spreekt van zelf, dat de zaak te gewich tig is, dan dat zij zou worden uitgemaakt door een besluit, dat niet rijpelijk is overwogen. De toestand is dan ook van dien aard, dat geen verandering hoegenaamd in den 'huidigen toestand in België gedurende het volgende schooljaar in uitzicht kan worden gesteld."' DE NEDERLANDSCHE LANDBOUW HANDELSKAMER. Onze veeteelt- en bodemproducten voor het buitenland. Onder voorzitterschap van Mr A. G. A Ridder van Rappard heeft de Neder landsche 'landbouw-handelskamer te Utrecht haar algemeene vergadering ge houden. In zijn openingswoord constateerde de voorzitter, dat de werkzaamheden in '35 zeer uitgebreid zijn geweest. Onvermoeid is gepoogd, om aan onze veeteelt- en bodemproductie in het buitenland bekend heid te geven en met buitenlandsche af nemers verbindingen te verkrijgen voor den afzet dier producten. In het jaarverslag van den secretaris, Dr H. Mol'huysen, wordt o.a. uiteengezet, dat men tot de overtuiging is gekomen, dat een crisis niet geïsoleerd optreedt als een onverwachte storing in het oecono mische leven, maar dat deze een schakel vormt in het steeds op-en-afgaan van de oeconomische conjunctuur. De conjunctuurschommeling wordt ech ter in groote mate geïnfluenceerd door de oeconomische politiek, die de verschillen de naties 'hébben gevoerd en daaraan is het dan ook toe te schrijven, dat de we reldhuishouding ook in 1935 rijk was aan wisselvalligheden, omdat de politieke hartstochten de volken scheidden, terwijl de oplossing der oeconomische vraag stukken 'hen moest verbinden. Op het oogenblik is het ruilverkeer ver stoord en heeft Europa zijn industrieel monopolie meer en meer moeten prijs geven. Men is nu bezig zich op agra risch gebied te heroriënteeren en schenkt aan de agrarische producten nieuwe aan dacht. Hierin ligt voor een groot deel het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 2