EERSTE BLAD ZATERDAG 11 JULI 1936 DAGBLAD VOOR DE PRQVINülE ZEELAND 50 e JAAÜGAKG 233 Vrijheid van drukpers. Buitenland. Binnenland Belangrijksie Nieuws Nog steeds onzekerheid op hypothecair gebied. IJitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advortontiön 80 cent per regel. Ingebonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling, Onder letter of motto 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Reeds geruimen tijd is in en buiten het parlement aangedrongen op herziening van de Grondwet speciaal ook in verband met de voortgaande revolutionaire onder mijning van ons staatsbestel door middel van de drukpers. De vrijheid, die op dit gebied in ons land bestaat in onderscheiding van lan den als Rusland en Duitschland, wordt de laatste jaren op schromelijke wijze misbruikt. Er is bij sommige groepen niet meer een fatsoenlijk uitwisselen van gedachten en een rustige propageering van begin selen, maar er wordt zelfs tegen de hoog- sten in den lande ook door middel van de drukpers een campagne gevoerd, zoo lasterlijk en zoo ver beneden peil, dat in breede kringen gevoeld wordt: zoo gaat het niet langer; er moeit aan dit misbruik van de vrijheid, die ontaard is in vergaan de bandeloosheid een einde komen. Op de vraag hoe aan dit misdadig en landsgevaarlijk woelen een einde kan worden gemaakt, wordt niet een eenstem mig antwoord gegeven. Sommigen oordeelen, dat herziening van de Grondwet voor dit doel niet nood zakelijk is. Onze Grondwet, men weet het, kent wat de vrijheid van gedachtenuiting be treft, geen preventie; geen middelen tot voorkoming van het kwaad. Er be staat in ons land vrijheid van drukpers behoudens ieders verantwoordelijkheid voor de wet. De Overheid, of beter de rechter kan ingrijpen, maar eerst nadat het revolu tionaire woord gesproken of geschreven is. Eerst dan is het mogelijk den dader ter verantwoording te roepen; niet eerder. Velen meenen, dat het hierbij kon blij ven, mits dan ook als dat noodig is, scherper en krachtiger wordt ingegrepen. Zoo schreef b.v. de Maasbode, dat wanneer de drukpersdelicten zeer streng werden bestraft, de excessen waarover men klaagt wel spoedig zouden ophou den. De oplossing schuilt hier niet in de eerste plaats bij den wetgever, maar bij den rechter. In verband hiermede werd herinnerd aan een uitspraak van oud minister Donner, dat alle pogingen van den wetgever ij del waren als de rechter lijke macht, gesteund door de publieke opinie, niet forsch optrad. De door de Regeering ingestelde com missie ter voorbereiding van een herzie ning der Grondwet, oordeelt anders. Zij stelt voor Artikel 1 van deze wet aldus aan te vullen: „De wet kan regels stellen, volgens welke een bepaalde uitgave wegens nader bij de wet te om schrijven grove inbreuk op de openbare orde, tijdelijk kan worden verboden". De bedoeling van dit voorstel is, buiten twijfel te stellen, dat een preventief over heidstoezicht op den inhoud van gedrukte stukken grondwettelijk geoorloofd zal zijn. De vrees is uitgesproken, dat wij ons met een dergelijke bepaling op een ge vaarlijken weg begeven, omdat de Over heid op deze wijze een vérstrekkende bevoegdheid krijgt. Een bevoegdheid waarvan gebruik gemaakt zou kunnen worden in een geheel anderen zin, dan thans de bedoeling is. Stel b.v., dat de communisten of de nationaal-socialisten de meerderheid zouden krijgen. Dan zou één van hun eerste daden zijn in vrijheid van drukpers op te heffen, zooals dat ook in Rusland en Duitschland gedaan is, en zij zouden dan het voordeel hebben, dat zij daarbij niet in strijd kwamen met de Grondwet. Zij, die zoo redeneeren, vergeten echter, dat ook zonder Grondwetsherziening, wan neer een der genoemde groepen de macht m handen zou krijgen, één van de eerste maatregel zou zijn aan de vrije uiting van gedachten een einde te maken. Het is nog niet bekend, wat het thans bij den Raad van State aanhangige her- zieningsvoorstel van de Regeering in houdt. Er is naar het ons voorkomt reden om te vermoeden dat zijl het voor stel der Staatscommissie althans in hoofdzaak heeft aangenomen. Maar hoe dit ook zij, het is in elk ge val noodzakelijk dat wordt ingegrepen en dat aan de losbandigheid die er thans op het gebied van de drukpers bestaat, een einde wordt gemaakt. Wat nu gebeurt werkt in hooge mate demoraliseerend, vooral voor onze jonge menschen, 'die vertrouwd laken met de gedachte dat men zich alles kan permit- teeren ais het er om gaat de Overheids personen bespottelijk te maken en het ge zag van de Oveiheid te oudermijlenn. Tweeërlei is daarom, naar het ons voor komt noodzakelijk. In de eerste plaats dat ten opzichte van over de schreef gaande drukpersuitingen scherper wordt opgetreden dan tot nu toe het geval is. En daarnaast herziening van de Grond wet, die preventieve censuur mogelijk maakt. Een mogelijkheid, waarvan minder ge bruik zal worden gemaakt naarmate te gen misbruik van de vrijheid van druk pers scherper wordt opgetreden. DE STAKINGEN IN BELGIE. Kansen op een spoedige bijlegging? De beroepsraad der -Belgische koop vaardijvloot vergaderde te Antwerpen. Na langdurige besprekingen tusschen de ree- ders en de afgevaardigden van de ver- eeniging van scheepsofficieren en de zee mansbond, werd een principieele overeen komst bereikt over de voornaamste pun ten van de door de stakers gestelde eisc'hen. De kans bestaat dat 'het spoedig tot een einde van deze staking zal 'komen. De staking van het personeel van de petroleumondernemingen te Antwerpen duurt no-g steeds voort, doch ook hier worden onderhandelingen gevoerd. Wat de Antwerpsche tramstaking be treft, ook deze schijnt op weg te zijn naar een spoedige oplossing. VON NEURATH BIJ HITLER GEROEPEN. Naar uit goede bron wordt vernomen, is de Duitsche minister van buitenland- sche zaken, von Neurath, in allerijl naar Berchtesgaden vertrokken, waarheen hij door Hitler, die daar op bet oogenblik in zijn villa Wachenfels verblijf houdt, werd ontboden. Naar men meent, zou dit bezoek van den minister van buitenlandsche zaken een teeken kunnen zijn van een omme keer in de houding van den rijkskanse lier en een voorbode van de a.s. over handiging van het Duitsche antwoord op de Britsche vragenlijst. De Berlijnsche correspondent van de „Times" meldt, dat niet alleen von Neu rath naar Berchtesgaden is gegaan voor het plegen van overleg met Hitier, maar dat in gewoonlijk welingelichte kringen verluidt, dat ook Greiser, de Senaatspre sident van Danzig, derwaarts is vertrok ken. Ook Von Papen, de Duitsche gezant te Weenen is naar Duitschland vertrokken. Men veronderstelt, dat hij zich eveneens naar Berchtergaden begeeft. Opgepast voor de spionnage in Duitschland. De nationaal-socialistische organisa ties zullen toezicht houden op alle bewo ners van ieder buis zelfs op ben, die geen lid zijn der N.S.D.A.P. De nationaal-socialistische „Partei- Korrespondenz" meldt, dat de huiscellen, „blokcellen" -genaamd, zullen worden ge reorganiseerd. Zij: zullen belast worden met bet toezicht op verscheidene gezinnen van „medeburgers". Iedere „medeburger" zal in actief con tact moet zijn met een partijfunctionaris. De hitte-ramp in Amerika. Het lijden der bevolking in de steen woestijnen van New-York en Chicago, zooals men de buizencomplexen bij deze woestijnachtige hitte niet onaardig beti telt, is onbeschrijfelijk. Dagelijks komen er duizenden gevallen voor van personen, die door de warmte bevangen, in elkaar zakten. Uit verschillende Staten wordt bericht, dat tarwe en mais er in de volle aren zijn vernietigd en de velden zijn verbrand. In Wisconsin zal de oogst waarschijn lijk slechts 2550 percent van den nor malen oogst bedragen. In Illinois zijn de weiden verschroeid, zoodat de melkproductie zeer vermin derd is. Voor de eerstvolgende dagen worden nieuwe recordtemperaturen verwacht. Donderdag beleefde New-York den heet- sten dag in zijn geschiedenis. Op Times Square werd nog in de avonduren een temperatuur van 40 gra den Celsius' in de schaduw en 63 graden in de zon gemeten. De gloeiend heete straten waren ge heel verlaten. Ruim een millioen inwo ners van New-York hebben den nacht doorgebracht op het strand van den Oceaan of in Gentral Park. Tot dusverre heeft de hitte in het ge- heele land reeds bijna 300 dooden ge- eischt, terwijl dit getal nog steeds stijgt. In de Zuidelijke staten richten boven dien zwermen sprinkhanen weer groote verwoestingen aan. Vooral Arkansas wordt door dezen plaag geteisterd. In sommige van de door de hitte en droogte geteisterde gebieden is eenige re gen gevallen, echter niet genoeg om den oogst te kunnen redden. Te Harriaburg, in Pennsylvanië, zijn twaalf brievenbestellers tijdens hun ronde, door de warmte bevangen, ineengezakt. Nebraska en Pennsylvanië melden temperaturen van 120 en 125 graden Fahrenheit. Op het doode punt te Montreux. De conferentie der zeeëngten te Mon treux is op bet doode punt aangeland. De Britsche gedelegeerde Randell is naar Londen vertrokken, om nieuwe in structies te halen en wordt Maandag te Montreux terug verwacht. Paul Boncour is, na een onderbond met lord Stanley en Litwinoff naar Parijs gereisd en zal eveneens Maandag terugkeeren. Journalisten-incident te Genève gesloten. De Zwitsersche Bondsraad is bijeen gekomen en beeft besloten het incident met de Italiaansche journalisten te Ge nève als gesloten te beschouwen. De Italiaansche journalisten zullen derhalve naar Genève terug kunnen kee- r-en, zoodra het volkenbondssecretariaat hun hun perskaart, -die vrijen toegang geeft tot den zetel van den volkenbond, zal hebben teruggegeven. De Italianen in Abessynië ondervinden moeilijkheden. In den middag van 6 dezer heeft een bende plunderaars- den spoorweg en de telefoon- en telegraaflijnen van de lijn Addia AbebaDzjiboeti vernield tusschen Akaki en Mogg'io met de bedoeling zich meester te maken van twee treinen, die met levensmiddelen waren geladen. Troepen van bet garnizoen te Las Ad- das zijn onmiddellijk uitgerukt en hebben de plunderaars verhinderd hun plan te voltooien. Den gebeelen nacht is gevochten. Den volgenden morgen zijn afdeelingen van het 209e legioen zwartihemden van de divisie Tevere, van het 60 regiment infanterie, van de divisie Sahaudia en van de eerste Eritreesche brigade, uit verschillende richtingen te hulp gekomen. Zij hebben de plunderaars ernstige verliezen toegebracht en hen ge dwongen zich te verspreiden en overhaast te vluchten. D'e spoorweg is onmiddellijk door de genie hersteld. Bij! den overval op de Italiaansche luchtvaartmissie in Lekemti zdjln, naar het agentschap Stefani thans officieel meldt, in totaal twaalf man van de Ita liaansche luchtmacht om het leven ge komen. Bovendien zijn twee inheemsehe tolken gedood. Britsch wantrouwen jegens Duitschland. Winston Churchill, die in Birchinston het woord voerde, sprak in strenge be woordingen over de jongste vluchten van de „Zeppelin" en de „Hindenburg" boven de industrieele gebieden van Noord-En ge land en verbeelde niet -zijn scepticisme ten opzichte van bet argument betreffen de de omlegging van de route wegens de weersomstandigheden. Hij- legde den nadruk op het gevaar der Duitsche her bewapening en bepleitte een bespoediging van de Brische herbewapening. Tekort op de Engelsche begrooting. De ongeregeldheden in Palestina, welke reeds bijna drie maanden duren, 'brengen groote schade aan het land. De ontvang sten van de regeering zijn aanzienlijk ge daald en de begrooting, welke gewoonlijk een vo-ordeelig saldo aanwijst, geeft dit maal een belangrijk tekort te zien. Korte Berichten. In verscheidene plaatsen in Fin land is een pokkenepidemie uitgebroken. Ondanks de krachtige maatregelen, die de autoriteiten hebben genomen, is bet aantal ziektegevallen verontrustend groot. 'Graaf Volpi, de leider der indus trieele bedrijfsorganisaties van Italië, is Ingezonden Mededeeling. OUEFA8R/EKEM «v. AMSTERDAM.o. tfflCSv.HMQlf te Berlijn aangekomen, om besprekingen te voeren met de leiders der Duitsche economische organisatie. Uit Maagdenburg wordt gemeld: Dé chauffeur, die door te snel rijden oorzaak was van het ongeluk, waarbij vier mu zikanten van de S.S. Lijfgarde van Hit- Ier om het leven kwamen, is tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. i Sedert 48 uur zijn alle plaatsen in de Rhöne-vallei gealarmeerd, aangezien men vreest voor een overstrooming van de rivier door de hevige wolkbreuken van de laatste dagen. Dag en nacht wordt langs de rivier ge patrouilleerd, teneinde onmiddellijk alarm te kunnen maken. GEEN 1e KLASSE MEER IN DE TREINEN. Opheffing per 1 Januari? Naar het „Leidsch D'gbld." verneemt be staat bij de Directie der Nederlandsche Spoorwegen het voornemen ingaande 1 Jauari 1937 de eerste klasse geheel op te beffen. ONDER DE WAPENEN HOUDEN VAN DIENSTPLICHTIGEN. Voorloopig Verslag: Tweede Kamer. In het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over een suppletoire begrooting van Defensie 1936 wordt gezegd: Sommige leden wilden niet nalaten, als hun oordeel te kennen te geven, dat on juist is bet standpunt der regeering, in de vergadering van 13 Maart j.l. tot uiting gebracht, dat art. 187 vein de Grondwet niet betrekking zou hebben op het ouder de wapenen houden van dienstplichtigen, die in werkelijken dienst zijn. Met groote instemming hadden zij in het verslag van de staatscommissie ter voorbereiding van een partieele herziening van de grondwet gelezen, dat deze commissie, zonder op deze twistvraag te willen ingaan, de mo gelijkheid van twijfel in dezen wil ophef fen. Zij hoopten, dat ook de regeering van meening is, dat van de aanstaande grond wetsherziening zal moeten worden gebruik gemaakt, om o-p dit belangrijke punt eiken twijfel weg te nemen. - E-enige leden meenden, dat de minis ter van Defensie a.i., -afgezien van het standpunt der regeering ten opzichte van de hierboven aangeroerde twistvraag juis ter zou 'hebben gehandeld, indien bij op 11 Maart j.l. aan zijn radio-rede een ver- Haring in de Kamer had doen vooraf gaan. BOND VAN CHRISTELIJKE BAKKERSPATROONS. Algemeene vergadering te Apeldoorn. De Bond van Gbr. Bakkerspatroons in Nederland heeft deze week te Apeldoorn de achtste jaarlijksche algemeene vergeu- dering gehouden, onder leiding van den beer J. Bakker te Groningen. Uit bet jaarverslag van den secretaris bleek, dat bet aantal leden bedraagt 824. Het aantal gewesten vermeerderde met 1. Het aantal afdeelingen steeg van 21—24. De samenwerking met de landelijke or ganisaties was goed. Het verslag van den penningmeester vermeldde aan ontvangsten f 3981,25, aan uitgaven f 4374,25. Nadeelig saldo f 393. dat uit een ingekomen gift van f 500 kon worden gedekt. Tot lid van het bestuur werd herkozen de beer J. Vink te Harmeien. Aan den avond van den eersten dag werd een begroetingssamenkomst gehou- Binnenland. Geen eerste klas meer in de treinen? Groote branden te Amsterdam en Rot terdam. Nog steeds onzekerheid op hypothecair gebied. Buitenland. Hitier roept Von Neurath, Von Papen, enz. bij zich. Naar bet eind der stakingen in België? De besprekingen te Montreux op het doo de punt. Overvallen op de Italianen in Abessynië. De hitte-ramp in Amerika. den, waarin Ds J. R. Goris te Apeldoorn de feestrede uitsprak. Donderdag heeft Prof. Mr P. S. Ger- brandy uit .Amsterdam een inleiding ge houden over de wet op de vestigings- eischen. Hij merkte op, dat principieel weinig tegen deze wet in te brengen is, omdat de wenschelijkheid uit het bedrijf zelf is opgekomen. Spr. kon wel met den inhoud van deze wet meegaan, al had hij gaarne gezien, dat daarin een bescheiden stap in de richting van het behoefte-ele ment was gedaan. 's Middags heeft het gemeentebestuur de ongeveer 300 deelnemers in den ge meentelijken theetuin „Berg en Bosch" ontvangen. o Het gezelschap maakte een wandeling naar het paleis 'tLoo en bezorgde daar een bloemenmand voor de Koningin. Op het gezamenlijk zingen van 'het Wilhelmus verschenen Koningin Wilhehnina en Prinses Juliana voor één der ramen van het paleis en wuifden het gezelschap toe. KOSTELOOS PROCEDEEREN. Memorie van Antwoord Eersfe Kamer. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot herziening van de voorschriften nopens de toelating om kosteloos te procedeeren, is het volgende ontleend: Tot hel maken van onderscheid tus schen on- en minvermogenden is niet dan na langdurige overweging overgegaan. De bezwaren, die tegen deze differentatie rij zen, staan de regeering helder voor den geest. Waar echter een groep minver mogenden bestaat, die wel in staat moei worden geacht, een bepaald bedrag der proceskosten, doch niet de volle kosten te dragen, kan een regeling van de pro cedure tegen verminderd tarief bezwaar lijk achterwege blijven. De vrees, dat de rechter een zaak van ieder belang ontbloot zal 'achten, indien de reebtzoekenden op redelijke gronden uiteenzetten, dat deze voor hen uiterst be langrijk is, deelt de regeering echter niet. Ook de regeering verwacht van de ont worpen bepalingen een nuttige preven tieve werking. Notariaat. Bij! Kon. besluit is benoemd tot notaris te Moordrecht, L. van Lange, candidaat- notaris te Gouda; tot notaris te Andijk, W. Spaander, candidaat-notaris te Andijk; tot notaris te Amsterdam, mr A. Blais- se, candidaat-notaris te Amsterdam; tot notaris te Alkmaar, J. de Groot, canditaat-natoris te Alkmaar; Bij Kon. besluit van 8 Juli is aan J. B. L. H. A. Muller, op zijn verzoek, met in gang van 16 Juli 1936, eeivol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te Venlo. Mr P. van Regteren Altena benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad. De „Staatscourant" van gisteren bevat het K. B. waarbij mr P. van Regteren Altena, raadsheer in bet Gerechtshof te Amsterdam, is benoemd tot raadsheer m den Hoogen Raad der Nederlanden (va cature-Schepel). Mr P. van Regteren Altena was o.a. rechter in de rechtbank te Zierikzee en te Middelburg. Ondubbelzinnige verklaring van de regeering gewenscht. In de jaarvergadering van de Broe derschap van Candidaat.-Notarissen ;n Nederland, heeft de voorzitter de beer G. Gb. van Sillevoldt te Rotterdam ook aan dacht geschonken aan het wetsontweip houdende bijzondere maatregelen ter ver krijging van verlaging van sommige vaste lasten en van buren. Het was, aldus Spr., aanstonds duide lijk, dat dit ontwerp, dat ten doel had verlichting van lasten, voortspruitende uit private rechtsverhoudingen, een be- denkelijken aanslag beraamde op bet con tractenrecht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1