DE ZEEOW Mechanisatie Sigaren-industrie AKKERTJES ALS DE LIEFDE RIJPT TWEEDE BLAD Stukken voor de Piovinciale Staten van Zeeland. Uit de Provincie. DOET UW RUG PIJN? Hoofdpijn door de felle zon VAN VRIJDJAG 10 JULI 1936, Nr 237. Teveel mechanisatie en rationalisatie in het bedrijfsleven? Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp houdende tijdelijke maatregelen betref fende de mechanisatie in de sigarenin- dustrie. Eenige leden betoogden, dat, waar door mechanisatie de voortbrenging verruimd en verbeterd en daling van den prijs van het product verkregen kan worden, en dit op den duur tot vermindering der werk loosheid zal leiden, het naar hun oordeel niet juist is, de totstandkoming van wet telijke maatregelenl He bevorderen), als thans worden voorgesteld. De leden, hier aan het woord, meenden, dat met dit wetsontwerp de eerste stap wordt gezet op een verkeerden weg; een weg, waarop het, zoo vreesden zijl, zeer moeilijk zal val len halt te houden. Andere leden verklaarden, in het al gemeen wel bezwaren te hebben tegen bemoeienis van den wetgever met de voorwaarden van het bedrijf. In minder ongewone omstandigheden heeft verzet tegen mechanisatie meermalen achterlijk heid in de industrie tot gevolg gehad. Nu echter de werkloosheid blijft en toeneemt en het bij dit wetsontwerp' voorgestelde ingrijpen aan niet onbelangrijke beper kende bepalingen is gebonden, meenden deze leden zich door hun bezwaren niet te mogen laten weerhouden, hun stem aan het wetsontwerp te geven. Verschillende leden konden zich met deze wetsvoordracht zeer wel vereenigen. Zij waren geneigd, in te stemmen met de opvatting, dat reeds eerder ter zake had moeten worden opgetreden. De leden, hier aan het woord, waren voorts van meening, dat er gereede aan leiding was, de doelstelling van het wets ontwerp in breeder verband te zien. Er valt toch, zoo betoogden zij', een zoodanige mechanisatie en rationalisatie, ook in het Nederlandsche bedrijfsleven, waar te nemen, dat de vraag gewettigd is, of hiertegen niet in meer dan een bedrijf maatregelen moeten worden getroffen. Er zij'n en er worden nog steeds machines in gevoerd, zonder dat, zoo meenden deze leden, voldoende aandacht wordt ge schonken aan de vraag, welke daarvan in economisch en in sociaal opzicht de ge volgen zullen zijn. Naar hun oordeel behoort gestreefd te worden naar het scheppen van bedrijfs organen, om de regeering bij! het nemen van maatregelen, van advies te dienen, of, onder haar toezicht, regelend te kunnen optreden. Sommige leden betreurden, dat de re geering niet eerder en op meer ingrij pende wij'ze de schadelijke uitwerking, welke de mechanisatie in het sigarenbe- drijif op> de werkgelegenheid gehad heeft en nog heeft, heeft willen beteugelen. Andere leden waren eveneens van oor deel, dat de overheid eer en krachtiger had behooren in te grijlpen. Aan dit wets ontwerp kenden zij! weinig practische waarde toe. Een ruimere,regeling is, ook naar het oordeel der leden, hier aan het woord, noodig. Verscheidene leden bepleitten in het algemeen het opleggen van een wettelijke verplichting aan de werkgevers, om bij1 invoering van machines bijdragen te stor ten in een fonds, bestemd om aan de op die wijze overbodig gemaakte arbeiders wachtgelden te verstrekken. Bijrage restauratiewerken. Het voorstel om ten hoogste f 460 bij te dragen in de kasten^van herstel van de consistoriekamer van het kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente te Brouwers haven, gaf een lid aanleiding te infor- meeren naar den financieelen toestand van de Kerkvoogdij! aldaar, want indien het een kerkelijke gemeente betreft met 50 h.a. of meer land in eigendom, zooals er verschillende zijn, en indien het subsi die wordt gevraagd om gelden op te sparen, dan is dit lid van oordeel dat het provinciaal college van toezicht op de kerkelijke goederen maar moet toestaan om een stuk grond te verkoopen. Van de zijde van Gedep. Staten werd medegedeeld, dat de kerkvoogdij de bij drage hard noodig heeft en niet in staat is het 'dringend noodige herstel uit eigen middelen te bekostigen. Huishoudelijke voorlichting. Het voorstel tot het verleenen van een jaarlijksche bijdrage van hoogstens f 1500 voor de huishoudelijke voorlichting ten plattelande gaf in de afdeelingen der Provinciale Staten wel aanleiding tot eenige bezwaren, o.a. dat het be drag te hoog werd geacht, doch daar tegenover werd gesteld, dat men van Gedep, Staten toch niet kan zeggen, dat zij royaal met de geldmiddelen omsprin gen en dat van de voorlichting vooral door den minderen stand een gretig ge bruik wordt gemaakt. Nadat van de zij de van Ged. Staten is toegezegd, dat zal worden toegezien, dat bet crediet aan zijn doel beantwoordt, konden ten slotte alle leden zich met bet voorstel vereenigen. Weg PhilippineDriekwart. Het voorstel tot overneming in beheer en onderhoud door de provincie van den weg PhilippineDriekwart deed in een afdeeling een lid de vraagstellen of de gemeente Philippine zoo arm is, dat zij tot bet doen van deze uitgave niet in staat is, en of de belastingen niet opge voerd kunnen worden. Een ander lid wees er op, dat Philippine een zeer arme ge meente is en dat deze weg niet alleen voor Philippine, maar voor 'de geheele streek van groot belang is. Spr. drong aan op spoediger doortrekken van den weg, waardoor de zeer hinderlijke tra verse zal kunnen komen te vervallen. Zooals het zich laat aanzien, zal het nog wel zes jaren duren. Een ander lid on dersteunde dit Vau de zijide van Gedep'. Staten werd geantwoord, dat Philippine financieel niet biji machte was M deel van de ver- beteringskosten voor haar rekening te ne men. Aan het verleenen van de Rijksbij drage was 'de voorwaarde verbonden, dat de Provincie zich zou verbinden voor het onderhoud van den weg zorg te dragen. Intusschen is ook voor het do'ortrekken van den weg een Oplossing gevonden. De gemeente laat de werkzaamheden in eigen beheer bijl wijlze van werkverschaffing uit voeren. Het kan daardoor wellicht nog 3 jaren durén, eer de weg geheel in orde zal zij'n. In een andere afdeeling wees een lid van Gedep. Staten er op, dat 'de finan cieels positie van de gemeente Philip pine van dien aard is, dat men zich er over moet verwonderen, dat omtrent de onderhoudsbijdrage nog Overeenstemming is kunnen worden verkregen. Van een verbooging der bijldrage in de toekomst kan geen sprake zijn. In de derde afdeeling achtte een lid het gevaarlijk om van den algemeenen re gel af te wijken, waarop geantwoord wordt, dat deze belangrijke wegsverbete- ring veel moeite en veel onderhandelingen van Gedep. Staten met de betrokken ge meentebesturen heeft gekost. Het gaat in tusschen niet om een groot bedrag: Phi lippine had feitelijk moeten betalen f 200 per k.m. en zal nu f 125 geven. Over dit kleine verschil meenden Gedep. Staten, gezien den financieelen toestand van Phi lippine, te moeten beenstappen. Middelburg. Reorganisatie en verbouwing van het Gasthuis. B. en W. achten bet bij den Raad be kend, dat eene reorganisatie en verbou wing van bet Gasthuis wordt voorbereid. In verband daarmede stellen B. en W. het op prijs den raad van de desbetref fende plannen op de hoogte te brengen en doen zij daartoe een van het bestuur der Godsbuizen ontvangen schrijven van 23 Juni j.l. vergezeld van een in een viertal teekeningen uitgewerkt verbou wingsplan ter kennisneming toekomen. Tevens deelen B. en W. den raad mede, dat zij' gemeen'd hebben aan Ged. Staten van Zeeland gunstig te mogen advisee- ren op het aan dat college door genoemd bestuur gericht verzoek tot verkrijging van machtiging, overeenkomstig de be palingen der Armenwet, voor uitvoering der verbouwing en het aangaan eener daartoe strekkende geldleendng ad f 185.000 in maximum met het bestuur van bet werkfonds 1934. Aan bet schrijven van bet bestuur der Godsbuizen ontleenen wij, dat de regee ring bare goedkeuring beeft gehecht aan het door het bestuur van het Werkfonds 1934 gedane voorstel tot 'het verstrekken van eene leening aan 'het 'bestuur der Godshuizen voor de uitvoering van de verbouwing van het Gasthuis. Het he- drag van deze leening zal ten hoogste f 185.000 kunnen bedragen. Tot 1 Juli 1946 zal daarop geene rente zijn ver schuldigd; met ingang van dien datum wordt de rente bepaald op 4 pet. 's jaars. De aflossing zal aanvangen in 1946 en zal alsdan telken jare ten minste een veertigste gedeelte van bet verstrekte voorschot beloopen. Het bestuur acht deze condities zeer gunstig en acht uit voering der plannen zonder twijfel in het belang van eene zeer rendabele exploi tatie van het Gasthuis. Het bestuur teekent daarbij aan, dat na verbouwing van bet Gasthuis bet ge bouw, in compacten vorm opgetrokken, zonder onproductieve ruimte-verspilling, met aanzienlijk minder kosten te exploi- teeren zal zijn. Vooral vestigt bet be stuur de aandacht op de in ontwerp overzichtelijke zalen, die systematisch bij elkaar gelegen de mogelijkheid schep pen de verpleging door geringer aantal zusters te doen geschieden. De verple- gingsruimte is grootendeels op de verdie ping bijeen gebracht; de klasse-kamers zijn ook alle bij elkaar gegroepeerd. Ver mindering van het aantal zusters heeft ook tot gevolg, dat het aantal leden van het huishoudelijk personeel zal kunnen worden ingekrompen. Een geringer per soneel brengt ook vermindering van uit gaven aan voeding, huisraad, bewas- sching en sociale lasten met zich. Het bestuur becijferde deze besparingen op zichzelve op een bedrag van ruim f20.000. Tengevolge van de verbouwing zullen daarenboven ook de uitgaven, die met «het gebouw samenhangen, belangrijk kunnen worden ingekrompen; o.a. de kosten van verlichting, verwarming, schoonmaak en vooral ook onderhoud van het gebouw. In verband met gunsti ger verhouding van het aantal patiënten, tot de 'getalssterkte van het personeel, zal ook het gemiddelde voedingscijfer 'kunnen dalen en, in een economischer ingericht gebouw, zullen op den duur ook nog an dere bezuinigingsmo'gelijkheden blijken, die de exploitatiecijfers ten gunste beïn vloeden. 'Het bestuur brengt daarbij' nog in herinnering, dat internist en röntge noloog, leider van de opleidingscursus, thans in één persoon zijn vereenigd, het welk ook vermindering van uitgaven aan salaris tengevolge zal hebben. Op deze wijze zal mitsdien het jaarlijksch nadee- lig slot zeer belangrijk worden ingekrom pen en het is op dien grond, dat het be stuur, daarin gesteund door de eerder genoemde autoriteiten, besloten heeft voorschreven verbouwing te doen uitvoe ren en vorenbedoelde geldleening met het Werkfonds 1934 aan te gaan. De gebouwen. Komende tot de eigenlijke plannen, kunnen wij mededeelen, dat afgezien is van het plan om een gebouw te zetten in den tuin van het Gasthuis aan de zijde van het Molenwater. Yolgens het huidige plan zullen de ge bouwen, die in 1928 gereed kwamen, blij ven bestaan en zal op een deel daarvan nog een verdieping bijkomen. Het overige deel van de bestaande gebouwen zal wor- Ingezonden Mededeeling. Gelukkig ls HIJ, die nooit rugpijn, gewrichts. pijnen, hoofdpijn, duizeligheid, onnatuur lijke moeheid enz. kende. Andere minder gelukkige menschen dienen Foster s Rug pijn Nieren Pillen te gebruiken om mogelij ke verstopping der bloedfiltreerende organen op te heffen. Foster's Pillen kunnen met vertrouwen worden toegepast. Sedert 50 ja ren met succes gebruikt door tal van dank bare mannen en vrouwen tegen aandoenln- ggjj_atü.bovengenoemde.J. X»en ijl» kunnen ontsteken. Eén eenvoudige huisknecht, die een van zijn beschermelingen was, bracht hem de post. Romney bladerde ze door met ze- nuw-achtig:-trillende handen. Hij scheur de een dun vaal uitziend couvert open. Ja, dat was' het waar hij reeds op te wachten zat. Een bescheiden i zeer be scheiden onbeduidend baantje bij de re dactie van een klein Londensch dagblad, werd op de allerzuinigste voorwaarden, Romney Farren, de zoon van den bezitter van Foxelwood Hall aangeboden en hij nam het dadelijk als een blijde school jongen aan. „Ik zal nu dus onafhankelijk worden en zal me wel redden ook. En ten slotte vader heeft me altijd geweldig aan banden gelegd en vrijheid gegeven of geld om uit te geven, als hij' zelf heeft genoten in die merkwaardige tijd toen hij leefde van een dubbeltje per week en er ook pog van spaarde. D'at komt best voor elkaar. In de straten van Londen ergens een zolder kamertje huren en dan met Rhoda. Ik zal haar ook nog wel zonder Jacob 01- dershaw vinden, als ze tenminste niet naar de andere zijde van het Suez-kanaai verhuisd is. Ja, Thomas, wat is er?'' „Mijnheer vraagt of U dadelijk bij hem komt in de eetzaal." j ZIJ DURFDE BIJNA NIETS ET5N. Altijd indigestie totdat zij een ontdekking deed. „Ik kan Kruschen Salts niet hoog ge noeg roemen, want ik leed langen tijd aan indigestie; op 't laatst durfde ik bijna niets meer te eten, Eenige maanden ge leden begon ik Kruschen Salts te nemen, niet meer dan eiken ochtend een beetje in mijn eerste kop thee, en dit bleek werke lijk een prachtige kuur te zijn. Ik ga door met Krusohen Salts, en heb nu geen in digestie meer, ik kan weer gewoon mee eten en voel mij veel beter''. Mej. A. P. te S. Indien Uw voedsel niet snel en gere geld door Uw inwendige organen wordt verwerkt, begint het te gisten, er ontstaan gassen en zuren, welke maagpijnen of onpasselijkheid e.d. veroorzaken, zoodat elke voeding een bron van ellende wordt. Bovendien hoopen zich afvalstoffen in Uw lichaam op, welke de algeheele ge zondheid schaden. De zes minerale zou ten, waaruit Kruschen Salts is samenge steld, hebben de eigenschap Uw inwen dige organen aan te sporen tot snelle en geregelde werking. De afvalstoffen zullen zich daardoor niet meer kunnen ophoo- pen en worden geregeld verwijderd. Zoo doende wordt ook de oorzaak van Uw onpasselijkheid en Uw maagbezwaren weggenomen. Slechts de kleine dagelijk- sche dosis in Uw eerste kop thee of kof fie op de nuchtere maag en alle spijsver teringsklachten behooren tot het verle den. Krusohen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende dro gisten a 0.40, 0.70 en 1.60 per fla con, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rown- tree Handels Maatschappij', Amsterdam, voorkomt. (Adv.) den afgebroken en op een deel van de vrijkomende fundamenten wordt een nieuw gebouw opgetrokken. Slechts een klein gedeelte van het nieuwe gebouw komt op thans niet bebouwden grond. De grootste verandering zal men in de toekomst opmerken aan de zijde van het Noordplein. Het groote gebouw verdwijnt geheel, er komt meer naar achter een modern gebouw voor 'dit doel geschikt en daarvoor een plein, met een muurtje ge scheiden van den openbaren weg. Op dit plein komt de hoofdingang uit. 'Ook zal er gelegenheid zijn te parkeeren. Vlissingen. Zendingsdag. In den tuin der voormalige Willem III-ka- zerne, daartoe bereidwillig afgestaan door B. en W., werd Woensdag alhier de 9de Zeeuwsche Zendingsdag der Ghr. Geref. Kerk gehouden. Ds Kleisen te Vlissingen, sprak het ope ningswoord en riep alle zendingsvrienden en -vriendinnen een hartelijk welkom toe. Spr. sprak er zijn blijdschap over uit, dat zoovelen uit Zierikzee, Zuid-Beveland en Walcheren naar Vlissingen gekomen wa- ren om de belangen der zending te be hartigen. Vervolgens las Zijn Eerw. Psalm 67. De geloovige dichter van dezen Psalm wijst er op, dat alle volken der aarde zich in het heil des Heeren zullen verblijden. Blank en bruin zal den naam van Chris tus belijden. Wij beseffen te weinig, hoe donker het in de heidenlanden is, maar laat ons niet vergeten de taak ons opge legd. Na gemeenschappelijk gezang sprak Ds Franssen van Biezelinge over: „Een mo gelijk verzuim". Wij kunnen niet terzijde leggen het bevel: „Predikt het Evangelie aan alle creaturen". De zending vraagt onze gave en gebed. Niet een ongeregeld of ongeloovig, maar een voortdurend gebed. Wij hebben hier een schuld uit gehoorzaamheid, uit dank baarheid. In verband met dit woord stel de Spr. zijn hoorders voor de vraag: „Is er een mogelijk verzuim?" Als derde spreker in de morgenuren trad D's Grappen, voorheen predikant te Vlissingen, op. Zijn onderwerp luidde: „Ook de onbesnedenen". Deze spr. wees op het sterven van koning Saul. In zijn sterven gaf hij blijk van zijn haat tegen over de heidenen. Israël verstond niet zijn dure roeping. Christus smoorde den haat in Zijn eigen bloed. In Hem kunnen Jood en heiden elkander ontmoeten. Petras gaat later naar een heidensch officier. Wij' mo- „Ja, werkelijk, vraagt hij dat? Zeg hem maar dat ik direct kom.'' „Uw vader kijkt niet al te vriendelijk, mijnheer. Als ik zoo vrij mag zijn, als ik u was, zou ik wat haast maken." Romney lachte zijn breeden gullen lach, die hem zoo geliefd maakte bij het personeel. „Zoo zou je dat, Thomas? Maar zoo als je ziet, ben je mij niet, en je behoeft er nog niets rouwig over te zijn. Je kunt tenslotte nog doen wat je wilt. Thomas, je bent niet voor je geheele leven aan iets gebonden, zooals ik.'' Thomas kuchte bescheiden. „Neemt u mij niet kwalijk, mijnheer Romney", zei hij. „Maar niemand kan doen wat hij wil waar Mullins butler is of juffr. Mullins de huishouding be- stuuït." Romney barstte in een schaterlach uit. „Ja, ik geloof ook wel dat die met ijze ren hand regeeren", zei hij', onderwijl hij 't deksel van zijn bureau met een smak dicht liet vallen en holde toen naar be neden. Hij vond zijn vader voor de haard staande. Zijn ontbijt stond nog steeds on aangeroerd op de tafel, zijn duimen sta ken in zijn vest. Dan weer streek zijn hand over zijn grijze baard. gen door 'Christus ook onbesnedenen ten zegen zijn. Des middags sprak Ds Hoogendoorn van Zierikzee naar aanleiding van Ezech. 47, over de wateren des Heiligen Geestes. De stroom des levenden waters, die van onder het heiligdom in de wereld vloeit is niet te koeren. Hoe duidelijk blijkt dit op den Pinksterdag, toen duizenden vij anden van Christus in Hem geloofden. Wie dat levende water kent zal ook ziju naaste van dat water willen geven. Daar om willen wij de heidenen bekend maken met den Verlosser der wereld. Als tweede spreker trad daarna D's de Vries van Deventer naar voren. Hij sprak over: „Om 't eeuwig welbehagen". Gods wegen met den mensch kunnen wij niet altijd verstaan. Hij doet met den mensch naar Zijn welbehagen. Hij heeft in de eerste plaats Zichzelf lief en doet alles om Zijns Zelfs wil. Hij kan ook niet anders zoeken dan Zijn eigen eer. Het diepste motief van Zijn liefde ligt in Zijn eigen Wezen. Nu moet het welbehagen Gods in menschen door ons beantwoord worden en wel zóó, dat wat in ons is zich naar God uitstrekke. Als laatste spreker trad op D's Wisse te Amsterdam. Spr. wees zijn gehoor op de „Katholiciteit der Christelijke Religie". De religie behoort tot het wezen van den mensch. Religie is door God den mensch ingeschapen. Een heiden tracht van beneden naar hoven tot God op te klimmen, maar de echte religie daalt van God in den mensch neer. God handhaaft Zic'h in de gevallen we reld door Zichzelf. Christus is dus de we reldverlosser door God Zelf uitgedacht. Tegenover de katholiciteit der zonden staat de katholiciteit der genade. Alle menschen hebben denzelfden God van noode, en in Christus is God weer tot den mensch afgedaald. Dat is de inhoud van onze Evangelie-verkondiging. Tenslotte dankte Dis Kteisen allen, die hebben meegewerkt tot het welslagen van dezen dag en eindigde Ds Wisse met dankzegging. Goes. Het negenjarig zoontje van den heer A. Bruel, 'kwam op den Oosthaven-, dijk zoo ongelukkig te vallen, dat hij een pols brak. Kruiningen. In de sloot. Donder dagavond geraakte in den Nisseweg on der Kruiningen de bierauto van dhr H. uit Middelburg in de sloot. De beide in zittenden moesten zich onder geneeskun dige behandeling stellen, gezien de op- geloopen verwondingen. De bestuurder S. had slechts eenige ontvellingen aan de handen, terwijl de mede-inzittende B. uit Ierseke, aan het hoofd verwond is. De auto en inhoud waren belangrijk be schadigd. Het kostte veel moeite den wagen uit de sloot te halen. De politie Laat zoo'n heerlijke dag aan 't strand niet bederven door een plotseling opkomende migraine. Zorg daarom altijd zoo n zak- etui met "AKKERTJES" bij U te hebben, die U er direct van .af helpen. "AKKERTJES" helpen dadelijk bij hoofdpijn, kiespijn, zenuwpijnen, vrouwenpijn, enz. Volgens recept van Apotheker Dumont Metalen zak-etul met3stuks20cent. Glazen kokertje met!2stuks52cent. Het gelaat van den fabrikant was van morgen even grauw als zijn baard en Remney zag dat zijn oogen met bloed- belo'Open waren, dat zijn stem heersch klonk. Hij bleef staan en wachtte zwij gend af wat komen zou. Richard Farren wierp het papier, dat hij in zijn hand hield, op het witte tafel kleed. „Een van mijn zoons ligt op het kerk hof", zei hij bitter, „en de ander Hij1 keerde zich om en haalde zijn schou ders op. Romney voelde dat een diep rood zijn wang bedekte en een vreemd gevoel rees in hem op. „Je weet heel best wat die andere is.een nietsnutte rij melaar, die nog minder zijn eigen kost verdienen kan dan een eenvoudig dienst meisje. Maar dat moet nu eindelijk eens afgeloopen zijn. Romney, ik heb je hier laten roepen, om je te zeg'gen, dat het uit moet zijn met je gedroom. D'eze brief beteekent het verlies van wat ik in dertig jaar verdiend heb. We zullen Foxelwood Hall moeten verkoopen." Romney floot zachtjes voor zich heen, maar toch voelde hij een groote vroolijk- heid in zich opkomen, nu hij gevoelde dat hij daardoor zijn eigen meester zou worden en niet langer gebonden zou zijn. (Wordt vervolgd.) FEUILLETON. Uit bet Eingelsch. 41.) 0 De mannen en vrouwen die af en aan liepen, heen en weer van den vroegen morgen. tot den avond, draden samenvoe gend, toezicht houdend op de ontelbare raderen^ die thans het werk deden, dat vroeger gebeurde met menschenhanden en menschenbreinen, werktén irriteerend op Romney, tot hijl tenslotte een groote haat in zich voelde opvlammen, tegen ne rust van het door bosch omgeven oxelwoüd en het prachtige kasteel, dat verkregen was door duizenden menschen "FT-3^1108 te verlagen. nooit oor voor het gezang, dat ïkwijls opklonk tusschen de weefge- s oeiten. Nooit lette hij op de vroolijke nnestralen die speelden door de rook- P aime?> en er schoo-ne kleuren tusschen Har.lv,11' W6^ schouwspel Jacob 01- a7 fleeds in verrukking bracht, iaat hij het zag. Alleen wanneer hij ./,vr,H°0VMnk^k doorbracht in Jacob's af- ijk werkplaatsje, waar het kleine mannetje steeds ijverig bezig, achter zijn hand-weefstoel te vinden was, voelde hij zich gelukkig. Maar zelfs daar voelde hij zijn hart verscheurd door leed, omdat Jacob hardnekkig weigerde, 'hem eenig nieuws van Rhoda te vertellen. Dezen morgen zag Romney met verlan gen door het venster van zijn studeerver trek uit naar denzelfden postbode, die zijn vader dat fatale nieuws zon bren gen. Want Romney Farren had bij zich zelf besloten alles hier op te geven en zijn verder leven te wijden aan de beoefe ning der letteren of anders voorloopig in de journalistiek, wat, naar hij zich zelf verzekerde, door zijn groote vastbe radenheid en ijzeren wilskracht ze ker tot het gewenschte doel zou leiden. Hij' had de idee, dat hij' een dichter was, uit zijn hoofd gezet. De herhaalde mislukte pogingen in die richting had den hem eindelijk de overtuiging gegeven, dat zijn verzen niets waard waren. Hij had de meeste verscheurd en er een groote papiermand mee gevuld. Vandaar hadden ze hun weg gevonden naar de talrijke haardvuren van Foxelwood Hall. Eeni ge malen had de dichter een blad papie" in de haard van de huiskamer als zijn werk herkend en toen beseft dat dit het eenige vuur was, dat zijn verzen hadden

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 5