w E N E R C O U P N Voor het behoud van den par lementairen regeeringsvorm. I EERSTE BLAD VRIJDAG 10 JULI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEllAND 50 e JAARGANG Ru. 23? Buitenland. RITSEMA ST0FZU1GERFABRIEK. Binnenland Belangrijkste Nieuws LJitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44-455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL ,T. .T. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, wcokabonncmenton voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regol. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Samenwerking op breede basis? De aanmatigende toon, die zij aan slaan, die ons volk een dictatorialen regeeringsvorm trachtten op te dringen, heeft er toe geleid, dat degenen, die on zen parlementairen regeeringsvorm niet prijs willen geven, zich hier en daar op maken om zich over alle partijen heen tot verweer te organiseeren. Een vorig jaar werd reeds opgericht het verbond „Eenheid door democratie". En daarnaast is nu dezer dagen in het leven geroepen het „Genootschap voor het behoud van den rechtsstaat", dat eveneens de pretentie van fascisme en nationaal-socialisme afwijst, en waartoe ook eenige sociaal-democraten zijn toe getreden. De Standaard toonde zich met een dergelijk genootschap weinig ingenomen. „Merkwaardig is, dat men zich in zulk genootschap alleen keert tegen het fas cisme. Het zou niet verkeerd zijn, als men eens deed zien, waarin het fascisme van het communisme zich onderscheidt. De voorbeelden liggen voor bet grijpen. Waarin is Stalin verkieslijker dan Mussolini? Hierin, dat de terreur, die hij aandurft, veel verschrikkelijker is? Waarin onderscheidt de dictatuur van het communisme zich van die van het fascisme? Waarin anders, dan dat zij nog drukkender en verschrikkelijker is? Zulk genootschap tot behoud van den rechtsstaat is een onvruchtbaar en ge vaarlijk ding. Het werkt mee, om ons volk twee din gen te doen voorbijzien. In de eerste plaats het wezenlijk ge vaar. En in de tweede plaats de eenige weg, waarin dit kan worden bestreden." De Nederlander zegt deze afwij kende houding te betreuren. Zulke bewe gingen 'hebben toch naar haar opvatting vooral dezen goeden kant, dat zij over de partijmuren heen leeren kijken, het onderling begrip en de onderlinge waar deering tusschen de verschillende poli tieke stroomingen bevorderen en aldus het nationale bewustzijn versterken. Daarom mogen de vertegenwoordigers van de protestantsch-christelijke groepen zich niet afzijdig houden. De Standaard zoekt kracht in isole ment. „Het is de vraag of daarin niet veeleer een bewijs van zwakte moet worden ge zien. Want het moet immers mogelijk zijn op een afgebakend terrein met anders denkenden samen te werken zonder eigen beginselen prijs te geven." Naar aanleiding daarvan verdedigt de Standaard nader het door haar ingeno men standpunt op deze wijze „Voor ons komt het in de eerste en de voornaamste plaats aan op de begin selen op de beginselen inzake den rechtsstaat en de „democratie"; op de be ginselen, welke leiden tot de verwerping van de 'dictatuur. Ten aanzien van die beginselen bestaat groote verdeeldheid en een allesbeheerschend verschil van over tuiging. Men kan dit betreuren, maar het is niettemin een feit. En men doet ver keerd aan dit feit met zekere onverschil ligheid voorbij' te gaan, of de beteekenis daarvan te verkleinen. Er zijn betreffende de verdediging van den rechtsstaat en de „democratie", en de bestrijding van de dictatuur, overtui gingen in omloop, waarvan de belijders en aanhangers gaarne worden toegelaten in de organisaties, waarover het hier gaat, doch welke wij1 èn principieel ver werpelijk achten èn practisch als zeer gevaarlijk voor 'het staatsleven beschou wen. Wij' mogen daarvoor ons oog niet slui ten. Wij kunnen met hen, die deze be ginselen 'zijn toegedaan, niet een eenheid vormen, noch een gemeenschappelijk platvorm innemen. Poogt men dit, op de meest nobele wijze, toch te doen, dan is het resultaat, dat allen er van moeten afzien 'hun beginselen te laten spreken, dat allen moeten medewerken aan bet tot stand brengen van een eenheid, hetzij voor den rechtsstaat en de „democratie", hetzij tegen de dictatuur. Deze is de z.g. eenheid boven de principieele gedeeld- heid. Dit pogen de historie heeft het ons telkens geleerd moet op een mislukking uitloop en. Men zoekt dan naar 'het vierkant van den cir kel, en verteert zijn kracht in het na jagen van een hersenschim. En voor zoo ver men nog slaagt, is de vrucht ver werpelijk. Zij wordt alleen verkregen ten koste van principieele kracht, tengevolge van de verdoezeling der beginselen, welke alleen vermogen den goeden weg te wij zen en de geestelijke energie te geven voor het begaan van dien weg. Nog steeds is 't woord van Groen van Prinsterer juist, dat alleen onpartijdig is hij, die partij' kiest, Als „De Neder lander" zegt, dat wij in ons isolement onze kracht zoeken, dan is dit waar in zooverre het blad hierbij: denkt aan het isolement, dat Groen beleed en aanprees, en }n zooverre het dit woord interpre teert, zooals Groen dit deed. Groen nam het daarin niet op voor enghartigheid of partijdigheid, maar voor beginselvast heid. In beginselvastheid willen w ij onze kracht zoeken. Zij al leen stelt, met Gods hulp, in staat het hoofd te bieden aan geestelijk-staatkun dige stroomingen, welke onze natie bela gen. Door baar kunnen wij' op de beste wijze bijdragen tot 'het weerstaan van het fascisme, het nationaal-socialisme, het communisme, de sociaal-democratie en alle revolutionaire beginselen. Als „De Nederlander" ons vraagt, of zich in onze houding kracht of zwakheid openbaart, dan antwoorden wij: van zwakheid of vrees is geen sprake; wij1 wensc'hen aan de beginsel-vastheid de kracht te ontleenen voor het vervullen >van onze taak, ook in dezen tijd." Het behoeft wel geen betoog, dat wij het hier ingenomen standpunt van harte toejuichen. 'Revolutionaire bewegingen als waar over het 'hier gaat, moeten op princi pieele gronden worden bestreden. Onze strijd gaat bovendien niet tegen een bepaalde revolutionaire beweging, maar tegen elke openbaring van het revolutiebeginsel. DE VRIJAGE OM ITALIE'S GUNST. Frankrijk verklaart het accoord voor de Middellandsche Zee vervallen. De Fransche regeering heeft de regee- nngen van Engeland en van Italië mede gedeeld, dat het accoord betreffende dé rvederzifdsche hulpverleening met Enge land in de Middellandsche Zee in verband met de opheffing der sancties, niet langer van kracht is. In officieele Engelsche kringen geeft men te kennen, dat de maatregelen tot wederzijdsohen bijstand tusschen Groot- Birittannië en de oeverstaten van de Mid dellandsche Zee van kracht zullen blijtven zoolang in het gebied van de Middel landsche Zee de politieke stabiliteit nog niet volkomen zal zij'n hersteld. Het besluit tot terugtrekken- der Engel sche oorlogsschepen uit de Middelland sche Zee is zonder eenige ruilovereen komst met Italië tot stand gekomen. Het terugtrekken zal thans zeer vlug plaats vinden, al zullen de schepen slechts met een paar tegelijk vertrekken. In bevoegde kringen wijst men er op, dat de schepen in het moederland steeds klaar zullen zijn om naar de Middelland sche Zee te vertrekken, zoodra de toe stand aldaar dat opnieuw mocht eischen. De door de Britsohe regeering genomen besluiten in zake het terugtrekken der Britsche vloot uit de Middellandsche Zee en betieffende het voorlo-opig karakter der in December j.l. gesloten overeenkom sten met de Middellandsche Zee-mogend- heden zijin in Italië gunstig ontvangen. TERREUR IN PALESTINA NEEMT TOE D'e oproep van den Britschen Hoogen Commissaris aan de Arabische bevolking die ook door middel van door vliegtuigen uitgeworpen strooibiljetten is verspreid, heeft tot nu toe geen succes gehad. De al- gemeene staking en de daarmede verbon den vernielingsmaatregelen hebben zelfs op vele plaatsen nog een verscherping on dergaan. Het middelpunt van de stakingsbewe ging is op het oogenblik Jerusalem, waar reeds een dreigende schaarschte aan le vensmiddelen merkbaar wordt. De melk- transporten wordien op de wegen naar de stad door Arabische stakingsposten opge vangen en de melk wordt uitgegoten. On begrijpelijk is het echter, waarom de Ara bieren tot dergelijke maatregelen hun toe vlucht nemen, aangezien hierdoor slechts de Arabische bevolking zelf wordt getrof fen, terwijl de Joodsche bevolking er geen hinder van heeft. Een afdeeling hooglanders, welke in de omgeving van Nabloes op zoek was naar opstandige Arabieren, zag in den nacht op verscheidene plaatsen in het gebergte lichtjes bewegen en hield deze lichtjes voor seinen van de opstandelingen en stelde een onderzoek in. Het bleek evenwei, dat de Arabieren alle schildpadden, welke zij konden van gen, een lichtje op het rugschild hadden gebonden en vervolgens weer vrijgelaten op de bergen. Terwijl de hooglanders achter de licht jes aanjoegen, zetten de Arabieren elders hun anti-Joodsche campagne voort. Een Rexist die te laat kwam. Gisteren zou in de Belgische Kamer een interpellatie van Rexistische zijde worden Igehouden over „politiek-finan- cieele schandalen". Bijna alle leden wa ren aanwezig. De openbare tribunes wa ren stampvol belangstellenden-. Toen in de kamer de voorzitter het woord verleende aan den Rexistischen in- terpellant, den heer S-indic, bleek deze niet in de zaal aanwezig te zijn. Men ging hem zoeken in de wandelgangen; ook daar was hij! niet te vinden. De Rexisten, die door andere partijen werden uitgejouwd, bleven stom en roer loos op hun banken zitten. Niemand kon blijkbaar het woord overnemen. In hun pers hadden zijl geschreven, dat de regee ring voor hun interpellatie op de vlucht zou slaan; thans werden zijl uitgelachen doo-r leden van andere partijen, die riepen dat niet de Regeering, maar de Rexist op de vlucht was. Onder de grootste verwarring Werd de zitting gesloten. Circa vier minuten later kwam de Rexist aanzetten. Hij' werd uitgelachen. Achteraf bleek, dat hiji zich eerst naar een kliniek had begeven, waar zijn vrouw wo-rdt verpleegd. Daarna was hij gaan middagmalen, meenende, dat hiji nog tijd genoeg had. De hitte in de Vereen. Staten. Uit New-York werd gisteravond ge meld: Hoewel regen en onweer op verschei dene plaatsen in de Vereenigde Staten afkoeling hebben veioorzaakt, duurt ei ders de groote hitte nog voort. Het aan tal dooden is thans gestegen tot 180. In de prairiestaten is veel vee omgekomen en de schade welke aan de te velde staan de gewassen is toegebracht, is niet to schatten. Ook in het Oosten is aanzien lijke schade aangericht: blikseminslag heeft hier bovendien verscheidene bran den veroorzaakt. Het gebied, waar de hittegolf zaj'n ver- 'Zenjgendd, al-vernlietigende kracht doet (vjoelen, breidt zich (thans uï|t van de Rookey Mountains tot aan den Atlanti- schen Oceaan, otver tweederden der Ver eenigde -Staten. Het lijden der bevolking in 't midden- Westen vooral, is Onbeschrijfelijk. De bondsregeering schat het aantal personen, dat rechtstreeks doo-r deze droogte-ramp getroffen wordt, op drie a vijlf millioen. Alleen de tarwebeurs te Chicago! was de laatste dagen vo'l koortsachtige bedrij vigheid: De prijken voo-r mais en tarwe zijn sinds het begin der droogteperiode met 20 cents gestegen. Vrede tusschen Berlijn en Weenen? De 'geruchten, dat het reeds 'zeer bin nenkort tot een „vredesverdrag" tusschen Berlijn en Weenen zal komen, nemen steeds vastere vormen aan. In ieder 'geval zou men nog vóór het begin der Olympische spelen met een ac coord voor den dag willen komen. Betreffende den inhoud van de aan staande overeenkomst wo-rdt er te Wee nen vooral op gewezen, dat Hitier zich accoord heeft verklaard, de „onderaard- sche campagne", zooals die hier genoemd wordt, stop te 'zetten, welke campagne Oostenrijk in gestadige zorg 'heeft ge houden. Vergaderingsverbod voor Augustus In Duitschland. De rijksminister voor propaganda, Dr Goebbels, 'heeft bevolen, dat tusschen 1 Aug. en 7 -September -geen propaganda- vergaderingen mogen worden gehouden. Dit besluit werd genomen daar winter- campagne en rijksdagverkiezingen veel van de propagandisten 'hebben gevergd, terwijl bovendien na de Olympische spe len, de rijksdagpartijdag en de ooigst- dankdag opnieuw groote eischen aan hen zullen stellen. Korte Berichten. In de industrie-centra van Oosten rijk valt een herleving der communisti sche actie waar te nemen. Te Salzburg heeft de politie de leiders der communis tische organisaties van Ponggau en Pinz- gau gearresteerd. Compromitteerende cor respondentie is in beslag genomen. Aan de Cantabrische kust is een uit elf schepen bestaande visschersvloot in een storm geraakt. Drie schepen zijn ge zonken. Van een der vaartugen kon slechts de kapitein gered worden. D'e ove rige opvarenden zijn waarschijnlijk ver dronken. Van een tot een andere vloot behoorend visschersvaartuig zijn even eens vier leden der bemanning overboord geslagen en verdronken. Storm en onweer hebben in Zuid- West-Frankrijk en ook in Zwitserland groote materieele schade aangericht. Ritsema- Stofzui gers geven groo- tere voldoening en eischen minder onderhoud. Zijn goedkooper in gebruik en lager in aanschaffing dan buitenlandsche machines. Reeds v. f 49.50 af FiliaalMiddelburg, Heerengr. M 26a, Tel. 202 (Adv.) DE STAKING TE IJMUIDEN OPGEHEVEN. Oude loonsvoorwaarden worden gehandhaafd. D'e visschersstaking te IJmuiden, welke ongeveer een maand geduurd heeft, is gisteren geëindigd. De reeders hebben toegegeven, zoodat op de oude voorwaar den zal worden uitgevaren. Dd Reedersvereeniging te IJmuiden en de besturen der vier vakorganisaties dee- len mede, dat, nu de stakende visschers zich opnieuw achter hun organisatie-lei ding hebben geplaatst, overeenstemming is verkregen tusschen de werkgevers en de werknemersvereeniging in het bestaan de conflict. D'e reeders hebben zich bereid ver klaard de oude loonvoorwaarden te hand haven door de opzegging van de contrac ten terug te nemen. Stelselmatig zullen de trawlers weer zee kiezen. Zooals men zich herinnert, was het conflict ontstaan, doordat de visschers geen genoegen wenschten te nemen met de nieuwe loonvoorwaarden, welke door de werkgevers, die in verband met do voortdurend slechte uitkomsten in het be drijf te IJmuiden moesten trachten de kosten te verlagen, werden aangeboden. AFBETALINGSOVEREENKOMSTEN. Commissie van onderzoek ontbonden. De Minister van Justitie heeft de com missie aan welke was opgedragen: a. te onderzoeken of, en, zoo ja, op welke wijze de overeenkomsten van koop en verkoop op afbetaling bij de wet moeten worden 'geregeld; b. van de uitkomsten van dat onderzoek aan den Minister van Justitie verslag uit te brengen en wel, wanneer de commissie tot het besluit komt, dat wette lijke regeling wenschelijk is, vergezeld van één of meer ontwerpen van wet met Me morie van toelichting, ontbonden onder betuiging van dank aan den voorzitter, de leden en den secretaris. ONGELUKKEN OP ONBEWAAKTE OVERWEGEN. De K.N.A.C. dringt opnieuw aan op beveiliging. Aangezien is gebleken, dat de talrijke ongelukken met fatale gevolgen op on bewaakte overwegen een groote beroering in het land hebben gewekt, beeft de K. N. A. G. aan den minister van waterstaat verzocht een beslissing te willen nemen op haar verzoek van 30 October 1935-, waarin gemotiveerde voorstellen werden gedaan tot het treffen van veiligheids maatregelen bij onbewaakte overwegen. Zooals bekend is propageert de K. N. A. G. de toepassing van automatische lichtsignalen, een betere aanduiding vaD de onbewaakte overwegen, zoomede de toepassing van een derde licht bij' de trei nen. Ten slotte heeft zij verzocht een onder zoek te willen doen instellen naar de uit zichtsnormen bij onbewaakte overwegen ook in verband met de grootere snelheden der treinen. DE N. S. B. EN DE VERKIEZINGEN. Met 12 Tweede Kamerzetels tevreden. Zij krijgen tot taak het parlementarisme uit te hollen. Aneta meldt uit Medan: De heeren Van Dbyl en Hogewind, beiden functio narissen van de N.S.B. in Nederland, ar riveerden met de „D'jambi" te Belawan. Een vertegenwoordiger van de „Deli Courant" had een onderhoud met den heer Van Duyl, die o.a. verklaarde: „Ik kan geen voorspellingen doen omtrent den uitslag van den verkiezingsstrijd, maar men zal tevreden zijn als de N.S.B. 12 zetels haalt. D'eze Kamerleden zullen tot taak hebben het parlementarisme uit te hollen, doch zullen ook niet schromen hun medewerking te verleenen indien voorstellen worden gedaan welke in het belang van het land zijn, daar het heil van het volk op den voorgrond staat''. De heer Van Dhyl verklaarde nog dat kot aantal leden van de N.S.B. met 600 of 700 per week toeneemt, onder wie vele boeren en arbeiders. Hij zeide verder, dat het gevolg van het bekende bisschoppe lijke schrijven was- geweest, dat slechts 11 van de duizenden katholieke N.S.B.-ers hadden bedankt. Binnenland. Minister de Wilde reist met den nacht- posttrein. Het gehakt dn blik. Geen eieren uit de markt genomen. De Gasthuisplannen te Middelburg. 'Staking te IJmuiden opgeheven. De opheffing van kweekscholen. Buitenland. De 'hitte in Amerika. Engeland en Frankrijk strijden om Italië's gunst. Toenemende terreur in Palestina. Ingezonden Mededeeling. Lange Delft Middelburg HET GEMENGD GEHAKT IN BLIK. Proeven tot duSver goed verloop en. De productie van gemengd gehakt in blik van de fabriek te IJmuiden is naar mijl vernemen uitgebreid. De proef in de vier hiervoor aangewezen gemeenten is tot dusver goed verloopen. Wel zijn er in Amsterdam eenige klachten geweest over den smaak, doch dit bleek het gevolg van een kleine storing in de fabriek, waardoor voor een bepaalde partij! het sterelisee- ringsproces te lang heeft geduurd. Het gehakt wordt voortdurend vanwege het departement van Sociale Zaken ge controleerd en hiji alle willekeurige keu ringen is de kwaliteit steeds prima geble ken. Naast dit gemengde gehakt .werkt thans ook weer een vijftiental fabrieken, die hiervoor hebben ingeschreven, aan de vervaardiging van varkensgehakt in blik. Deze productie is afhankelijk van het aantal varkens dat telkens uit de markt wordt genomen. Deze week zijn het er meenen wijl 5000 geweest. Verschillen tusschen gemeenten in het aantal beschikbaar gestelde bonnen voor gehakt in blik zijln, naar wij voorts bij informatie vernemen, een gevolg van het al dan niet aanwezig zijn van voorraad, welke samenhangt met minder vleeschge- brui'k gedurende de warme dagen welke wij gehad hebben. Zooals men weet is de productie, han gende de proef met het IJmuider gehakt, op het oogenblik nog niet voldoende voor onbeperkte distributie aan alle werkloo- zen. MARINE-MANOEUVRES OP DE NOODRZEE BEGINNEN DE VOL GENDE WEEK. Naar wij vernemen, zullen aan de ma rine-manoeuvres, welke de volgende week op de Noordzee en de kust gehouden zul len worden, de volgende oorlogsschepen deelnemen: Hr. Ms. „Hertog Hendrik", commandant-ter-zee Wakerlin, Hr. Mis. „Gelderland" onder commando van den schout-biji-nacht-titulair Dikkers, de tor- pedobooten Z 7 en Z 8 en een 'divisie van vier onderzeebooten. Vermoedelijk zullen ook eenige mijnen- leggers, die in het Zuiden gestationneerd zijn, bij de oefeningen worden betrokken, terwijl het nog niet vaststaat, of de ma rine-vliegtuigen zullen worden ingeschat keld. De oorlogsschepen worden weer

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1