De middenstand in de crisis. U 5ENTWEL RIET ZIEK,MAAR TOCI1 OOK MET CjEHEEL Film» DONDERDAG 9 JULI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVING!!: ZEALAND 50 e JAARGANG üo. £30 Buitenland. Vertrouwen in het Kabinet. Binnenland U HET5T GEEN ZIN IN UW DAQELUK5Q1 WERK-» inaiten Schoon Schift Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f 0.20. Losse nummers 5 cont. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. MINISTER COLIJN ZIET LICHTPUNTEN. GEEN REDEN VOOR MOEDELOOSHEID In het gisteren gesloten Middenstands congres heeft Minister Goiijn de slotrede gehouden. De heer Colijn begon met er zijn blijd schap over uit te spreken, dat de mid denstand in dezen tijd den moed heeft een congres te houden om de belangen van het bedrijf te bespreken. Er zijn er zoo velen,op wie de tijdsomstandigheden geen andere uitwerking hebben dan diepe moedeloosheid. Men vraagt in dezen moeilijken tijd al heel gauw: wat doet de overheid? Maar de vraag, die de middenstand stelt is van hcoger orde. Hij vraagt: „W at doen w ij zelf?" Het al te zeer vertrouwen op de over heid komt altijd bedrogen uit. Men veronderstelt, dat de overheid over magische krachten beschikt, waardoor de moeilijkheden kunnen worden overwon nen. Spr. zegt niet, dat de overheid on machtig is en ook niet, dat zij geen ver plichtingen heeft. De staat is volgens de moderne opvatting meer dan een politio neel orgaan en heeft ook het algemeen be lang te behartigen. De vraag is alleen maar: met welke middelen? En dan leert de ervaring, dat er niet zoo heel veel is dat de staat kan doen zonder te gelegener tijd schadelijke tegenwerking in het leven te roepen. Cri sismaatregelen kunnen nooit zoodanig zijn, dat iedereen wordt tevreden gesteld. Het voordeel voor den een is vaak het na deel van den ander. Moet de overheid nu ook directe maat regelen nemen voor den middenstand? Zij heeft zich ook op dit terrein niet onbe tuigd gelaten en reeds een tiental maat regelen getroffen die in hef directe belang van den middenstand zijn. Nu zijn er raadgevers, die meenen, dat andere maatregelen noodig zijn, bijv. het middel om door inspuiting van geld in de maatschappij de koopkracht te ver- hoogen. Spr. ontkent niet, dat daar zeke re voordeelen in zitten. Maar de vraag is: wat isdeuiteindelijke werking van zulk een crediet-inflatie? Een ander experiment is wat men tegenwoordig met een deftig woord: muntcorrectie noemt. Daarop wilde spr. thans niet diep ingaan. In landen, waar 'de omstandigheden met die in Nederland eenigszins vergelijkbaar zijn, hebben de gebeurtenissen aange toond, dat de muntcprrectie wel geduren de eenigen tijd verlichting bracht, maar dat ook hier het eind den last moet dra gen. (Applaus). In het algemeen heb ik bedenking te gen het diep ingrijpen van de overheid in het bedrijfsleven, aldus- spr. Al dat steu nen op den staat leidt tot een maatschap pij, die zich alleen op krukken kan voort bewegen. (Applaus). Er kunnen injecties gegeven worden, maar die kunnen op zichzelf geen genezing brengen. Is dat een troosteloos beeld? Moet men dus moedeloos gaan neerzitten? Neen I Men moet het geloof behouden in een na tuurlijk herstel der dingen. Er is nog nooit een economische depressie geweest ■die eeuwig duurde. Achter de wol ken schijnt de zon, diedeze wolken eens zal verdrijven Men gewaagt van Nederland als van een duurte-eiland. Dat zijn we niet meer. Dat zijn we g e w e e s t. De aanpassing der kostprijzen is verder gevorderd dan menigeen denkt. We zijn er nog niet maar we zijn er dicht bij. De jaarverslagen over 19-33 vergeleken bij die over 1934 geven verbeteringen te zien. Meer dan één Ne- derlandsche industrie kan vrijelijk met gedevalueerde landen concurreeren. Dat kan door hetgeen wij hebben gedaan maar ook door hetgeen elders is geschied. Zoo naderen wij. elkaar. Dat kan ook niet an ders. Op den duur kunnen landen met vrijwel gelijk cultuurpeil niet op geheel verschillend economisch niveau leven. Met de aanpassing van de kosten zijn we er echter nog niet. Daar zijn nog de munt-instabiliteit en de autarkische stroo-men, twee hinderpalen die uit den weg moeten worden geruimd. Maar de aanpassing die is be reikt, geeft hoop dat de dag waarop sommige rem men in het bedrijfsleven kunnen worden weggeno men naderbij' komt. Natuurlijk komt het eind niet morgen of overmor gen, maar de dag komt meer nabij. Het uitschakelen van het persoonlijk initiatief, aldus spr., kan nooit als stelsel worden aanvaard. Hier raak ik ook de belangen van den middenstand. Dat is een typisch bedrijf van de persoonlijkheid. Het verdraagt overheids-ingrijpen nog minder dan andere. Drie en dertig jaar geleden heeft D-r A. Kuyper reeds voor den middenstand be toogd, dat hij zijn eigen kracht moest ont wikkelen. Dat heeft de middenstand ge daan. Dit beginsel is zelfs uitgedrukt in het bondslied, in de woorden: „Wij zullen ons met eigen kracht een ruime plaats bevrijden". Maar op hetzelfde programma dat spr. voor zich heeft, staat ook: „Mijn schilt ende betrouwen, zijt ghy, O Godt, mijn Heer". Welnu, eindigde Dr Colijn, als de mid denstand een synthese tusschen deze twee uitlatingen weet te vinden, dan heb ik niet alleen hoop, maar ook vertrouwen, dat de middenstanders elkaar -het vol gend jaar onder betere omstandigheden zullen kunnen begroeten. (Applaus). DE TOESTAND TE DANTZIG. De V.B.-commissaris zal genegeerd worden. In een onderhoud met een correspon dent van de „Daily Express" heeft Grei- ser, de senaatspresident van Danzig, ver klaard: „Wijl bereiden geen staatsgreep voor en geen hereeniging met Duitsch- land. Danzig zal een vrije stad blijven, maar dan inderdaad een „vrije stad", maar mij de baas in huis zullen zijn. Wijl zullen niet toestaan, dat ho-oge commissaris Lester van zij-n positie ge bruik maakt, om ons de wet voor te schrijlven. Wij zullen geen aandacht meer aan hem schenken, tenzijl het kwesties be treft, die conflicten met andere mogend heden zouden kunnen veroorzaken. Indien Genève ons nogmaals zal uit- noodi-gen, verantwoording te komen af leggen, zullen mij aan die uitnoodiging geen gehoor geven. De volkscommissaris zal hier in qua rantaine gesteld en genegeerd worden. Teruggekeerd te Danzig, heeft de Pool- sche commissaris-generaal Papee in een onderhoud met den senaatspresident, de zen medegedeeld, dat de Poolsche regee ring geen mijziging van de door het sta tuut vastgestelde politieke positie van Damig zal dulden. EEN ACCOORD TUSSCHEN BERLIJN EN WEENEN? In kringen, welke in nauw verband staan met de officieele Oostenrijksche in stanties, voorspelt men binnenkort een verrassing op het gebied der buitenland- sche politiek en wel niet meer of minder dan een oplossing van het reeds drie ja ren bestaande conflict tusschen Dbitsch- land en Oostenrijk misschien nog vóór het begin der Brusselsche Locarno-con- ferentie. DUitsehland zou zich bereid verklaard hebben, de integriteit van het Oostenrijk sche territoir te erkennen. D'uitschland heeft buitengewoon veel belang bij een spoedig accoord met Oos tenrijk. Met een Diiitsch-Oostenrijksch „vriend schapsverdrag" in den zak zou Duitsch- land straks te Brussel alle vragen naar zijn plannen in Centraal Europa tot zwij gen kunnen brengen. Italiaansche diplomatieke kringen mee nen echter te weten, dat de onderhande lingen tusschen Berlijn en Weenen over een modus vivendi nog niet in een beslis send stadium zijn gekomen. Te Weenen laat men zich hierover zoo weinig mogelijk uit. Dezer dagen werd wel uit de Oostenrijksche hoofdstad ge meld, dat de besprekingen tusschen Von Papen en Von Sohuschnigg mislukt zou den zijn. GUERRILLA-BEGIN IN ABESSYNIE? Volgens te Djiboeti ontvangen berich ten hebben Abessynische benden den spoorweg Addis AbebaDjiboeti bij de plaatsen Mojjo, Ar ba en Hadama over vallen. Op verschillende plaatsen zijn de rails ernstig beschadigd, terwijl een spoor brug in de lucht is gevlogen. Bij deze overvallen is blijkbaar een aantal Italianen gedood. De guerrilla tegen de Italianen lijkt be gonnen en neemt blijkens berichten uit het binnenland steeds grooteren omvang aan. Op verschillende punten hebben zich blijkbaar reeds sterke Abessynische troepen geconcentreerd. HITTEGOLF IN AMERIKA. Tientallen dooden; enorme schade. D'e hittegolf in het midden-Westen van Amerika heeft tot nu toe meer dan 50 menschenlevens g'eëischt. Meer dan 20 p°rsonen zijn verdionken bij het baden. Een 20-tal anderen zijn tengevolge van zonnesteek overleden. De hitte bedraagt 48 graden Celsius in de schaduw. D'e schade, welke tot nu toe aan den oogst is toegebracht, wordt op 300 mil- lioen dollar geschat. Roosevelt heeft medegedeeld, dat een uitgebreid programma is opgesteld tot hulp aan ongeveer een millioen slachtof fers van de droogte in het midden-Wes ten. Werk zal worden verschaft aan 50.000 farmers, wier oogsten totaal vernield zijn. Voorts zal financieels bijstand wor den verstrekt aan de tallooze gezinnen, die door de droogte getroffen zijn. In vele staten zijn warmterecords ge noteerd. De hoogste tempeiatuur werd te Bismarck in Noord-Dakota opgeteekend, n 1. 114 graden. Het blijkt, dat 90.000 tarwe-verbouwen- de boeren tengevolge van de droogte voor een bankroet staan. Hun oogsten zijn totaal mislukt en de kans op regen is voorloopig nihil. DE CONFLICTEN TE MONTREUX. Russische pressie. Litwinoff 'heeft gedreigd de conferentie te Montreux te verlaten, indien hij geen voldoening zou ontvangen op zekere punten. Het gaat over meeningsverschillen met de Ehgelsche delegaties. De Britsehe gedelegeerde Stanley, heeft echter een onderhoud gehad met Litwi noff, en het schijnt dat het resultaat daarvan een wezenlijke vooruitgang ge weest is in de richting van een oplossing. Intusschen is men te Montreux niet best te spreken over de Sovjet-dreiging, waarmede de Russen blijkbaar pressie willen uitoefenen op den gang der dis cussies. Eden treedt niet af. Van Britsehe officieele zijde wordt ont kend, dat de afwezigheid van Eden uit Londen wijst op een spoedig aftreden, als Minister van Buitenlandsche Zaken, zoo als door sommige Engelsche en buiten landsche bladen werd beweerd. Men wijst er op, dat Eden zeer zeker de Locarno- conferentie te Brussel zal bijwonen. De Italiaansche vliegers in Abessynië inderdaad vermoord. Omtrent den overval, waarvan een aan tal Italiaansche vliegers in Abessynië het slachtoffer zijn geworden, meldt Stefani thans de volgende bijzonderheden: Einde der vorige maand waren drie Italiaansche vliegtuigen voor een verken ningstocht uit Addis Abeba vertrokken. In de vliegtuigen hadden plaats genomen generaal Vincenzo Magarocca van de luchtmacht, de kolonel van den generalen staf, Mario Calderini, majoor Antonio Lo- catelli, een ingenieur en een missionaris', die in het district Lekemti in de pro vincie Wallega uitstapten. In den mor gen van den 28sten Juni hebben gewezen Abessynische soldaten, die thans als ban dieten optreden, plotseling de Italianen aangevallen en ondanks hun heldhaftige verdediging vermoord. Alleen de missio naris is er in geslaagd te ontsnappen en den Italiaanschen autoriteiten op 5 dezer te melden, wat er was gebeurd. Italiaan sche vliegtuigen hebben direct represaille maatregelen genomen tegen de bandie ten en de huizen, waar zij heen gevlucht waren. Rockefeller wil 100 jaar worden. D'e Amerikaansehe milliardair John Dl Rockefeller heeft aan den vooravond van zijn zeven-en-negentigsten verjaardag verklaard: „Ik wil honderd jaar worden. Dan zal ik eerst werkelijk beginnen te leven.'' (Men zou geneigd zijn te gaan twijfe len aan het spreekwoord, dat het ver stand met de jaren komt. Red.) Waarom vloog de Hindenburg zoo laag boven Leeds? In het Engelsche lagerhuis bracht de conservatieve afgevaardigde Adams pro test uit tegen de jongste vlucht van de „Hindenburg'' over Ehgeland. De afgevaardigde wees vooral op het feit, dat het luchtschip zoo laag vloog boven Leeds. D'at was nu al de tweede maal binnen enkele weken en spreker wensehte dan ook van de regeering te weten, of zij zoo maar aan buitenlandsch luohtmateriaal toestond, op geringe hoogte boven Enge land te koersen, zonder den buitenlanders een bepaalde route aan te wijzen en een redelijke hoogte voor te schrijven. Sir Philip Sassoon, onderstaatssecreta ris van luchtvaart antwoordde, dat over eengekomen was, dat de „Hindenburg" niet zonder noodzaak boven Britsch ge bied zou vliegen; wat de jongste vluch ten betreft, aldus Sassoon, is de Britsehe regeering reeds met Berlijn in bespre king. Adams weer er nog op, dat de indus- trieele districten van Noord-Engeland in ieder geval buiten de route van de „Hin denburg" liggen en dat het Duitsche luchtschip daar dus weg kan blijven. „Overigens", merkte de labour-afge- vaardigde Thorne ironisch op, „is D'uitschland al voldoende ten aanzien van onze arsenalen en onze haveninrichtin gen ingelicht, zoodat het zich de moeite kan besparen, er zeppelins op af te stu ren." Goed einde van het parlementaire zittingsjaar. Voor de Kamer met vacantie ging gisteren heeft zij eerst nog uitgesproken toch wel vertrouwen te hebben in het Ka binet. Aan de orde kwam de motie-Kupers om een belangrijk grooter bedrag ten be hoeve van de werkloozen ter beschikking te stellen, dan het door de Regeering aan gevraagde half millioen. Het zou nu voor de R.K. fractie, die ook een grooter bedrag gevraagd had, een kleine moeite zijn geweest bedoelde motie te helpen aannemen, en op die wijze uit te spreken dat zij in het beleid der Regeering geen vertrouwen stelde. Zij deed dit echter niet. Zij nam ge noegen met een toezegging van den Mi nister om deze zaak voor 1937 nader onder de oogen te zien, waarna de motie met 53 tegen 17 stemmen werd ver worpen. Geen slecht einde van het parlemen taire zittingsjaar. Korte Berichten. D'e omgeving van Tarbes is geteis terd door een cycloon van ongekende he vigheid gepaard gaande met hagel- en re genbuien. Er vielen hagelsteenen met een gewicht van een halve kilo. Van meer dan 1500 huizen in de stad zijn de daken door den hagel vernield. Verscheidene personen zijn gewond, en drie moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd. De materieele schade is zeer aanzienlijk. De Zweedsche regeering heeft beslo ten de sancties tegen Italië op 15 dezer op te heffen. Volgens een bericht uit Bhaum (district Jheloem, Eng. Ind.) zijh 14 kin deren gedood en 18 gewond bijl de instor ting van een school, die onder den druk van den zwaren regenval was bezweken. De politie te Berlijn heeft den laat- sten tijd successievelijk de leden van een uit 13 man bestaande inbrekersbende ge arresteerd, die 139 inbraken op haar ge weten heeft. Voorts zijn nog 19 andere personen geearresteerd, die zich aan he ling en diefstal hebben schuldig gemaakt. Dö vroegere Russische volkscom missaris van buitenlandsche zaken, Was- süjewitsj Tsjitjerin, is na een langdu rige ziekte Dinsdag in den ouderdom van vier en zestig jaar te Moskou overleden. In het Rijn- en Moezeldal hebben zware onweders gewoed die met slagre gens gepaard gingen. De wolkbreuken hebben in tal van plaatsen groote schade aangericht. Naar Stefani meldt, zijn thans vele gevallen van kinderverlamming te Zurich geconstateerd. DE MOERDIJKBRUG HALF NOVEMBER GEREED. Openstelling tegen het einde van het jaar. De werkzaamheden aan de nieuwe Moerdijkbrug vorderen gestaag. Zooals is gemeld, wordt de volgende week de tien de en laatste overspanning geplaatst. Het afwerken zal nog eenige maanden vor deren en naar het zich laat aanzien, zal de brug omstreeks half November geheel gereed zijn. Dit is intusschen niet de datum, waar op de openstelling kan plaats hebben. Im mers aldus meldt de A. N. W. B. zal de zuidelijke toegangsweg, die ter hoogte van den Bredaschen dijk op den 'bestaanden weg Moerdijk-Breda aansluit, eerst ook gereed moeten komen en daar mede zal langer tijd gemoeid zijn. Uit den aard der zaak zal bij' het aan den toe gangsweg nog te verrichten grondwerk het weersverlo'op in het najaar een be langrijke rol spelen, maar ook in het gun stigste geval zal toch de openstelling zeker niet voor het einde van het jaar kunnen geschieden. BOUW VAN GOEDKOOPE ARBEIDERSWONINGEN. Conferentie op Sociale Zaken. Gistermorgen heeft op het Département van Sociale Zaken over het vraagstuk van den bouw van goedkoope arbeiderswonin gen, een conferentie plaats gehad van den Minister van genoemd Departement, Mr M. Slingenberg, en den chef der afdeeling Volkshuisvesting, den administrateur Mr P. A. van der Drift, met vertegenwoordi gers van de gemeentebesturen van Am sterdam, 's-Gravenhage, Haarlem, Arn hem, Dordrecht, Rotterdam, Utrecht, Gro ningen en Eindhoven. 'Ook de Minister van Binnenlandsche Zaken, Mr J. A. de Wilde, en die van Financiën, Mr P. J. Oud, hebben de con ferentie bijgewoond. BEqiN DAN A.S» VRUDAC] es 2ATERDAQ EENS MET Y INNEMEN VAN iorZ EN qt KNAPT HEELEMAALOP, WANT— DEM.S6.CAi GU kunt niet gezond blijven, ala van dag tot dag zich in Uw ingewanden vergiftige afval-stoffen ophoopen, want die hebben 'n bijzonder schadelijke werking op Uw gestel. Tenslotte begint Ge U „zoo moe", „zoo mat" en „zoo lusteloos" te gevoelen en last te krijgen van allerlei onprettige verschijnselen, zonder dat Ge beseft, waar het U hapert l Neem eiken Vrijdag en Zaterdag een M.S.S.-cachet ter inwendige zuivering De M.S.S.-cachets zullen Uw haperende spij s- vertering, Uw vertraagde stoelgang herstel len, Uw met vergiftigde afvalstoffen gevulde darmen zacht ledigen, Uw gestel opfrisschen. Ge gaat U 'n ander mensch voelen. Ge bemerkt vol welbehagen, dat ge U op Zondag-ochtend voor het eerst eens lekker frisch en opgewekt gevoelt, vol van levenslust eu energie, want: BI.S.S.-cachéts Maken „Schoon Schip" Per 12 stuks ln koker slechts 60 cent. Binnenland. Dé Tweede Kamer nam de wetsontwer pen inzake oververmoeidheid van chauffeurs en bepalingen omtrent han delsreizigers aan. Het middenstandscongres. Rede van Mi nister Colijn. Bouw van goedkoope arbeiderswoningen. Buitenland. Hittegolf in Amerika. D'e Volkenbondscommissaris te Danzig zal genegeerd worden. Protest tegen Zeppelintochten boven Engeland. Accoord tusschen Berlijn en Weenen? Dé guerrilla in Abessynië. DREIGEND CONFLICT IN DE TEXTIELINDUSTRIE. Ultimatum aan de Kon. Stoomweverij in Nijverdal. Door de textielarbeidersbonden St. Lambertus, 'de „Eendracht" en „Unitas'' is aan de directie van de Koninklijke Stoomweverij te Nijverdal een ultimatum gesteld in verband met de eisoben der organisaties, tien procent loonsverhoo- ging in te voeren voor de 16- en 18 ge touwenwevers. Indien uiterlijk Zaterdag 18 Juli a.s geen bevredigende oplossing is verkregen, zullen de bedoelde wevers op Maandag 20 Juli het werk niet opnemen. ONDERWIJS IN BIJBELSCHE GESCHIEDENIS. „Op volstrekt neutrale wijze". Dé beer Suring beeft gevraagd aam den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen: 1. Is het den minister bekend, dat de vergadering van directeuren van H. B. S- en in de inspecties Groningen, Friesland ■.en D'rente, alsmede Kampen, Steenwijk en Zwolle de wenschelijkheid heeft uitge sproken, dat op de openbare H. B. S.-en voortaan, hetzij incidenteel, hetzij syste matisch en „natuurlijk op volstrekt neu trale wijze" bij Üe lessen in Nederland- sche taal en geschiedenis meer aandacht wordt gewijd aan de Bijbelsohe geschiede nis?

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1