OPEKTA WEDSTRIJD WOENSDAG 8 JULI 1936 Het voornaamste. Buitenland. Binnenland Uw beste vriend, Staten-Generaal Belangrijkste Nieuws W CONTANT! DOE MEE AAN DEN VAN 6 16 JULI U£.l (jitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent por rcgol. Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Een landdag als j.l. Zaterdag vanwege de A.R. partij te Amsterdam werd gehou den, is van niet geringe betee'kenis. Tegenover andere partijen, die in mas sale betoogingen hun kracht zoeken en daardoor op de massa indruk trachten te ■maken, kan het goed zijn ook eens iets te laten zien van het aantal en de geest drift van het A.R. volksdeel. Landdagen als in de hoofdstad gehou den zijn uitnemend geschikt om bezie ling te wekken en wat ingezonken was te prikkelen tot vernieuwde activiteit. En vooral is dat het geval wanneer daarbij _hpt woord wordt gevoerd door een man als Dr Colijn, wiens rustige kracht en sterkende rust niet nalaten indruk te maken. Wij zullen het dan ook toejuichen wanneer in het a.s. najaar ook in andere streken van ons land soortgelijke land dagen worden georganiseerd. Maar van hoeveel beteekenis zulk een massale bijeenkomt ook mag zijn, het is niet het voornaamste. Het belangrijkste is niet het overwel digend gezang en het geestdriftige ap plaus, maar de rustige stille ar beid van onze mannen en vrou wen. Een arbeid, die ook in den z.g. stillen tijd noodig is als brood, niet min der 'dan in den verkiezingstijd. Er wordt van zekere zijde door middel van persoonlijke gesprekken en 'het ver spreiden van vaak leugenachtige pam fletten onverdroten gewerkt om ons volk op een dwaalspoor te brengen. Door voortdurend de overheden te lasteren, op alles en nog Wat critiek uit te oefenen, en te speculeeren op het eigen belang, hoopt men onze mensehen zoover te brengen, dat zij het Antirevolutionaire vaandel verlaten en een der partijen, die op een algeheele omkeer bedacht zijn, gaan steunen. Het succes is gewoonlijk niet groot. Er zijn van die mannen, die door met veel air op te treden trachten te impo- neeren en die meenen, dat het een kleine kunst is de eenvoudige plattelandsbewo ners van hun stoel te praten. Maar als regel gelukt dat toch niet. Daarvoor is de band aan 'het beginsel te sterk en het vertrouwen in onze voormannen te groot. Maar het gevaar bestaat toch, dat een enkele, maal het vergif gaat werken. En daarom is het noodig, dat al onze mannen en vrouwen, de jongeren zoowel als de ouderen, paraat zijn en dat zij, ieder in eigen kring, doen wat zij! kun nen om de doorwerking van de revolu tionaire beginselen te stuiten en de anti revolutionaire beginselen ingang te doen vinden. Het is geen werk dat in breeden kring de aandacht trekt. Het verwekt geen applaus. Maar het is toch van de grootste be teekenis. 't Is tenslotte 'het voornaamste werk. WAT VOERT DUITSCHLAND MET DANZIG IN HET SCHILD? Ongerustheid in Polen. Toen Greiser, de president van den Se naat, de man, die te Genève zoo onbe hoorlijk optrad, te Dantzig terugkeerde, werd hij door de nationaal-socialistische leiders geestdriftig begroet. Greiser verklaarde in een toespraak o.m.: „Voor het oogenblik kan ik niet spreken, zooals mijn hart mij dat in geeft, maar dit moment zal on getwijfeld zeer spoedig ko men. De inwoners van Dantzig moeten er trotsch op zijn, dat het Rijk met hen is." De politie bezette de bureaux van het socialistische orgaan „Volksstimme", dal voor drie maanden is verboden. Men verwacht het verbod der geheela oppositiepers en acht een verbod van alle oppositiepartijen eveneens mogelijk. De woning van den Ho o gen Volk en- bondscoxnmissaris, Lester, wordt door de politie bewaakt, om eventueele betoo gingen te vermijden. 'Men is in Polen overtuigd, dat het op treden van Greiser het begin van een weloverwogen offensief van Duitscbland tegen den Volkenbond beduidt. Dit offen sief zou Polen koud kunnen laten, wan neer Berlijn niet juist Dantzig als storm ram tegen Gen'ève wilde gebruiken. Nu ziet zich de Poolsche regeering echter in 'haar eigen belang wel genoodzaakt de partij1 van den Bond te kiezen. Italiaansche officieren in Abessynië vermoord. Acht of negen Italiaansche officieren zijn gedood, nadat zij met hun drie vlieg tuigen, waarmede zij van Addis Abeba kwamen en naar de provincie Bjimma gingen, bij de landing in een hinderlaag waren gelokt. Het bericht wordt niet-officieel beves tigd. Tot de slachtoffers zouden behooren de plaatsvervangende chef van den lucht vaartstaf in Oost-Afrika, alsmede kolo nel Locatelli, die in 1919 als eerste over de Andes vloog en talrijke vluchten naar Griekenland, Groenland en de Zuidpool heeft gemaakt. Volgens den spectalen correspondent van de „Daily Herald" te Djiboeti valt eerstdaags een Abessynsch offensief in het rijk van den negus te verwachten. De Abessynsche aanval zou aanvangen met het opblazen van den spoorweg, militaire raids tegen geïsoleerde Italiaansche gar nizoenen, het afsnijden van wegen en aanvallen op Addis Abeba zelf. De Abessynsche krij'gers wachten slechts op het definitief inzetten van het regen seizoen, hm hun offensief te ontketenen. E!en andere bedreiging voor de Italia nen zou het nog niet verslagen leger van ras Immeroe zijn, dat in de hoogste ber gen van Nc'ord-Abessynië is teruggetrok ken. Ras Immeroe zal zijn offensief her vatten wanneer de regens een ingrijpen van Italiaansche luchtstrijdkrachten moei lijk zullen maken. Ten slotte verzamelen in het Westen talrijke stamhoofden, die tegenstanders zijn van de Italianen,, al zijn zij niet al tijd den negus vriendschappelijk gezind, hun troepen. Eden moet rust nemen. Op advies van zijn geneesheer zal de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, Eden, gedurende een week naar buiten gaan om rust te nemen. In diplomatieke kringen te Londen wordt verklaard, dat Eden's verlof geens zins beteekent, dat zijn gezondheid ern stig is aangetast. Na een uiterst belast jaar en aan den vooravond van de be langrijke onderhandelingen met de Lo- carno-mogendheden achtte zijn medicus een week rust noodig. Zuiverings-actie in Palestina. Vier Britsche bataljons hebben in de streek tusschen Nabloes en de kust bij Ramallah een grootscheepsche zuiverings actie ondernomen. Volgens mededeelingen van de mili taire autoriteiten is deze actie een groot succes geworden. Herhaaldelijk kwam het tot vuurge vechten, waarbij, volgens officieele mede deelingen, vier Engelschen werden ge wond. De doorvoering van de zuiveringsactie was buitengewoon moeilijk, wijl de Ara bieren vooral gedurende den nacht de Engelschen door misleidende manoeu vres in een hinderlaag trachten te lokken. Het gelukte echter tal van Arabische benden op te sporen en een groot aantal Arabieren te arresteeren. Van andere zijde wordt gemeld, dat de actie der Engelsche troepen bij Nabloes slechts enkele geringe wapenvondsten 'heeft opgeleverd. De angst van Duitschland voor Rusland. Naar eerst thans vernomen wordt, moet de Duitsche minister van buiten landsche zaken, von Neurath, den Brit- schen ambassadeur te Berlijn verleden week te verstaan gegeven hebben, in ver band met de conferentie over de zee- engten, dat het Britsch-Duitsch vlootver- drag in gevaar zou komen, indien men aan de unie der Sovjet-republieken een onbeperkt recht tot toegang naar de Middellandsche Zee toekent voor zijn Zwarte Zee-vloot. zoowel thuis als op reis, is Purol. Deze verzacht en geneest zonnebrand, door zitten, schrijnen, stukloopen, insectenste- ken, muggebeten en allerlei huidverwon- dingen. Tube 45 ot. D'oos 60-30 ct. Bijl Ap'oth. en Drogisten. (Adv.) Korte Berichten. Met 230 stemmen tegen één nam de Fransche Senaat een motie van vertrou wen in de regeering aan. Het departement van volksgezond heid in het kanton Graubunden, waar de vorige maand een vrij groot aantal geval len van kinderverlamming is vastgesteld, heeft thans bekend gemaakt, dat er grond bestaat, te vertrouwen, dat er verder geen gevaar voor besmetting meer aanwezig is. D'e laatste week heeft zich in het kan ton nog slechts één geval en wel op 4 Juli voorgedaan. i D'e conferentie van Locarno-staten zal waarschijnlijk te Brussel en niet in een Belgische badplaats worden gehou den. i Na een scherp debat in den Franschen Senaat heeft minister Salegro verklaard, dat de regeering nieuwe bezettingen van fabrieken niet meer zal goedkeuren. DE CHRISTELIJKE POLITIEBOND. Verzwaring van de taak der politie op Zondagen. De Christelijke politiebond kwam te Lunteren in algemeene vergadering bij een. In zijn openingsrede merkte de voor zitter, de heer B. Reeder, o.m. op, dat ten aanzien van de salarisverlaging voor vele collega's de grens van het toelaat bare is overschreden. 'Over de salarisverlaging werd uitvoerig van gedachten gewisseld, waar uit de groote ontevredenheid die onder verscheidene leden van den bond heerschl ten aanzien van het standpunt van den minister van binnenlandsche zaken, bleek. Het hoofdbestuur zegt, dat met overleg steeds nog resultaten zijn ver kregen, waarom op dien weg werd voortgegaan. Ook de regeling van den kinderbijslag heeft nog de volledige aan dacht van het bestuur. Het vraagstuk van de (Zondags rust maakte een ernstig punt van be spreking uit, temeer daar den laatsten tijd alle mogelijke sport- en andere fees ten des Zondags worden georganiseerd, waardoor de politie-taak verzwaard wordt. In vele gemeenten zijn er politiemannen die den ge'hee- len zomer geen enkelen Zon- dag vrij hebben. Een desbetreffend comité zal deze zaak thans onderzoeken. Voorts werd critiek geoefend op een systeem dat thans in vele gemeenten in gang schijnt te vinden. In Friesland, Z.- Holland en Gelderland doet zich in en kele plaatsen namelijk het geval voor, dat agenten van politie worden aangesteld zonder salaris, soms met de verplichting zelf ook maar voor uniform zorg te dra gen. Het hoofdbestuur vraagt hiervoor gegevens op te zenden, opdat deze zaak ernstig onderzocht kan worden. CONTINGENT DIENSTPLICHTIGEN. VAN DE LICHTING 1937. In het Kon. Besluit van 29 Juni 1936', houdende vaststelling van het contingent gewone 'dienstplichtigen der lic'hting- 1937 wordt o.m. bepaald Met betrekking tot de lichting-1937 wordt als jaar, bedoeld in art. 27, eerste lid, der Dienstplichtwet, aangewezen het jaar 1935. Van de voor inlijving aangewezen per sonen der lichting-1937 worden 25.232 bestemd tot gewoon dienstplichtige. Van de 25.232 tot gewoon 'dienstplich tige bestemde ingeschrevenen der lichting 1937 worden 850 bestemd voor de zee macht. OUD-MINISTER VERSCHUUR RIJKSBEMIDDELAAR. Bij Kon. Besluit van 1 Juli 1936 is, met ingang van dien datum, aan den heer Prof. Mr P. J. M. Aalberse, te 's- Gravenhage, OP' zijn verzoek, eervol ont slag verleend als Rijksbemiddelaar in 'het 4de 'district, onder dankbetuiging voor de vele belangrijke diensten, door hem in die functie bewezen, en is benoemd tot Rijksbemiddelaar in het 4de district de 'heer Mr T. J. Verschuur, oud-Minister van Economische Zaken, te 's-Graven- hage. MINIMUMPRIJS VOOR POOT- AARDAPPELEN. Om de consumptiemarkt te ontlasten. Naar gemeld wordt ligt het in de be doeling van de Nederlandsche groenten- en fruitcentrale, teneinde de consumptie- markt voor eerstelingen eenigszins te ont lasten voor goedgekeurde pootaardappe- len van eerstelingen, geteeld op een tuin- b'ouwteeltvergunning, een minimumprijs te garandeeren tot 1 November a.s. De garantieprijs, die in uitzicht wordt ge steld, bedraagt f 3.50 per 100 kg. plus f 0.50 per 100 kg. bewaarloon. De nadere voorwaarden om voor deze garantie in aanmerking te komen zullen aan de vei lingen bekend worden gemaakt. WETTELIJKE REGELING VAN HET HANDELSONDERWIJS. Opheffingi van de hoogere burgerschool met drie-jarigen cursus. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging der Middelbaar onderwijswet. D'e minister zet uiteen, dat een regeling van het handelsonderwijs in de Middelbaar-onderwijswet zeer goed tot haar recht kan komen. Naast de hoogere burgerschool B wordt mede geregeld de hoogere burgerschool A, waarvoor in hoofdzaak het onderwijs, dat tot nu toe wordt gegeven aan die scholen te Amsterdam, Rotterdam, Haar lem, Utrecht en Groningen als type dient. Naast de handelsdagscholen worden in het ontwerp de handelsavondscholen gesteld. De wet stelt te dien aanzien ver scheidene criteria. Voorgesteld wordt, de hoogere burgerschool met 3-jarigen cur sus op te heffen. D'e datum 1 September ia gekozen als begin van de schoolcursussen. Salarisverlaging bij Philips. De N.V. Philips heeft voor haar perso neel op maandsalaris een loonsverlaging in het vooruitzicht gesteld. De verlaging zal in werking moeten treden op 1 Sep tember 1936. Nog deze week zal de direc tie een veigadering hebben met dat deel van het personeel, dat onder deze verlaging valt, waar zij inlichtingen zal geven over deze verlaging. Nederlandsche Zeemanscentrale. In de tweede helft van de maand Juli a.s. zal deze vereeniging een collecte 'hou den in verschillende 'Gemeenten van N.- en Z.-Beveland. Omdat de kas uitgeput raakt en 'het laatste effect verkocht moet worden, zoo dat 'het bezit geheel verbruikt is, moet ondanks bezuinigingen, ondanks de slui ting van 'het Zeemanshuis te 'Genua, toch nog een 5000 'gulden inkomen, wil het werk voortgang kunnen vinden. Het hoofddoel dezer vereeniging is, om den Hollandschen Zeeman een gezellig tehuis te verschaffen in het vader land en in den vreemde. Waarschijnlijk zullen de Zeemans-Tehuizen en Leeszalen in Genua, Hamburg, Londen en te Rot terdam genoegzaam bekend zijn. Hoevele bezoeken worden in deze huizen geno teerd. In het eerste kwartaal van dit jaar kwamen in Genua 254-, in Hamburg 745, in Londen 904 en in Rotterdam 13345 zeevarenden. Dit zijn onze zonen der zee 1 Dank zij: veler hulp is het zelfs moge lijk in Rotterdam onder leiding van Jonkvrouwe 'Ortt in de leeszaal of instuif gemiddeld een honderdtal zeevarenden per dag nuttig bezig te houden. 'Ondanks den ongunst der tijden wordt het sparen bevorderd. Een kostelijk stukje vaderland daar en in de overige tehuizen. Een werk dat aller aandacht en steun verdient. TWEEDE KAMER. WERKVERRUIMING EN INDUSTRIE FINANCIERING. Critiek op den langzamen gang van zaken. De Kamer heeft gisteren voortgezet de behandeling van de wetsontwerpen in zake credieten werkverruiming en indu strie-financiering. De heer Schilthuis (V.D.) klaagt, zooals de heer A m e 1 i n k (A.R.) dat reeds j.l. Vrijdag deed, over tempo en re sultaten van het werkfonds, waarover hij sterk teleurgesteld is. Dat er maar zevenduizend arbeiders döor het Werkfonds aan den arbeid zijn gegaan, beschaamt de verwachtingen. De regeering heeft aangekondigd, dat onder zocht zal worden, hoe uitvoering van wer ken kan worden bespoedigd, maar wat geschiedt er op het oogenblik op dit punt? De heer Kuiper (R.K.) zegt, dat, hoe grooter de werkloosheid in de gemeenten is, hoe grooter de financieele moeilijkhe den zij'n en hoe grooter deze zijn, des te moeilijker is het voor de gemeenten om credieten van het werkfonds voor werk verruiming te krijgen. Het werkfonds wo'rde meer onttrokken aan de gewone departementale sfeer. Spr. drukt zich zoo welwillend mogelijk uit. Een interdepartementale commissie, als nu weer is ingesteld, consolideert slechts den slakkengang. Veel meer snelheid had moeten worden betracht biji den aanleg van het verbin dingskanaal van Eindhoven naar het Wilhelminakanaal. Daar hadden al eeni- ge maanden lang 500 arbeiders werk kunnen krijigen als de adviezen niet zoo lang op zich hadden laten wachten en als de departementale sleur zich niet zoo zeer had laten gelden. De heer Wen delaar (lib.) bepleit meer steun aan werkverruiming door particulieren. Een werf vroeg f 40.000 aan het Werkfonds voor bouw van een schip van f 325.000. De werf wilde waar borgen geven dat de f 40.000 binnen kor ten tijd zouden worden terugbetaald, maar de minister heeft dat verzoek af gewezen. De heer K rijg er (C.H. meent, dat de verwachtingen omtrent het Werkfonds wel overspannen zijh geweest. Gemeenten doen op het Werkfonds een beroep voor werken, waarvan de productiviteit zeer twijfelachtig is. Op die manier moeten zeer vele aanvragen worden afgewezen. Spr. acht den gang van zaken bij het werkfonds niet zoo teleurstellend, als de vorige sprekers. De Minister van Sociale Za ken, de heer Slingenberg, zal over het verleden niet spreken. De inter departementale commissie is ingesteld ter bespoediging van de werkwijze van het Werkfonds. In deze commissie zijn de desbetreffende ministers vertegenwoor- Binnenland. Het onweer van gisteren. Vier dooden. Wolkbreuken in verschillende plaatsen. De Tweede Kamer over werkverruiming en industrie-financiering, over invoer van steenkolen en extra werkloozen- steun. Oud-minister Verschuur rijksbemiddclaar. Minimumprijs voor pootaardappelen vastgesteld. Wettelijke regeling van het handelsonder wijs. Het middenstandscongres te Delft. Buitenland. Weer een guerilla in Abessynië? De D'antzigerkwestie. Wat voert Dhitsch- land in het schild? Ingezonden Mededeeling. Deelname-formulieren gratis bij Uw winkelier of drogist, Ned. Opekta Mij., Singel 400,T el. 37059, Amsterdam C. digd. Nu wordt er geklaagd,, maar na verloop van jaren zal men kunnen con- stateeren, dat er met eenige voortvarend heid is gewerkt. (Gelach.) Er kan niet in twee jaar 6080 mil- lioen voor openbare werken worden be steed. Er spreken allerlei organen mee biji de voorbereiding en uitvoering. De onteigening kost een zee van tijd. Klei nigheden kunnen geweldige obstakels ge ven. De regeering heeft gezegd, dat het Werkfonds direct drie duizend arbeiders aan het werk heeft geholpen, omdat zij niet gaarne overdrijft. Maar een volgende regeering zal als gevolg van de maatrege len van deze regeering misschien twin tigduizend arbeiders aan het werk kun nen zetten. Als Amsterdam voor een tunnel 13 mil- lioen vraagt en zou krijgen, duurt het nog zeker vier jaar, voordat de eerste spade in den grond kan worden gestoken, en dan wordt het geld verloond onder een volgende Regeering, dank zij! den maatree gel van deze. Men klaagt, dat geen hulp wordt ver leend voor het wegenplan in Zuid-Hol land, maar men bedenke, dat het rijk zich niet de verplichting kan laten aanleunen, alles te betalen. Voor Drente wo'rdt wel geld voor wegenbouw beschikbaar gesteld, maar daar twist men weer over de vraag, of er wegen van beton of van klinkers moeten worden aangelegd. De provincie Noord-Holland besteedt jaarlijks drie ton voor werkverruiming. De beer Kupers keurt af, dat zekere normale werken, voor onderhoud, worden uitgevoerd in werkverschaffing. Maar an ders kunnen de menschen die onder houdswerken niet betalen. Vindt dhr Ku pers het beter, als zijl onverricht blijven liggen? Ware bet vliegveld bijl Den Haag niet in werkverschaffing aangenomen, dan zou het werk niet zijln uitgevoerd. Inzake de loonen verwijst spr. naar de regeling, daaromtrent te treffen tusschen de looncommissie uit het Werkfonds en de Vakbonden. De ontwerpen worden z.h.st. aangeno1- men. INVOER VAN STEENKOLEN. Hierna werd behandeld het ontwerp tot regeling van den invoer van. steenkolen. De heer D' r op (S'.D.) wijst er op, dat de contingenteering niet heeft kunnen be letten, dat het aantal arbeiders in de mij nen in 2 jaar met 2500 is gedaald. Spr. dringt aan op publicatie van bet rapport- Verschuur. De heer Van D ijl k e n (A.R.) vestigt de aandacht op de onaangename positie van de importeurs als gevolg van de ko- lenconventie, 'die onze mijnen bevoordeelt. De leden van de buisbrandoommissie worden allen benoemd door de kolencon- ventie. Het is meer een subordinatie dan een coördinatie. De kolencouventie is ge subordineerd aan andere belangen. De minister doe duidelijik aan de kolencou ventie blijken, niet te zullen gedoogen, dat zij een onredelijke regeling zal op dringen aan importeurs en bandelaren. De beer Louwes (Lib.) bepleit het voeren van een forsche politiek. Teveel wordt door de belanghebbenden zelf ge regeld. Spr. vraagt medewerking van den mi nister Om een te hooge winstmarge te be letten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1