De autonomie der Gemeenten. EERSTE BLAD DINSDAG 7 JULI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVIflGiE ZEELAND 50 e JAARGANG ivo. 234 Buitenland. Kasgeldleeningen aan ge meenten. Belangrijkste Nieuws Na het zwemmen Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque cn Girorekening 14455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertontiön 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. „De Magistratuur", het orgaan van het Verband van A.R. Gemeentebestuurders, gaf een artikelenreeks over Rijk en Ge meenten. Behartigenswaardige opmerkingen wor den daarin gemaakt o.a. over de roeping van de rijksoverheid ter handhaving van de autonomie der gemeenten, de souve- reiniteit in eigen kring. Die autonomie kan in gevaar worden gebracht, doordat het gemeentebestuur zijin taak verkeerd ziet, door een politiek van beloften en gaven en gunsten, z.g. om het belang der arbeiders te bevorderen, maar in werkelijkheid om tot socialisatie en socialisme te komen. Liet men de revolutionaire democratie, en daaronder belaas ook 'die, welke speelt met Christelijke klanken, vrij', een alge- meene rooftocht op het goed der burgerij zoude het gevolg zijn, de gemeente zou al meer van het leven tot zich trekken, al lengs de verschillende zelfstandige levens kringen van haar gebied dringen. Men zou trachten van de gemeente een socia listische „gemeenschap" te maken, die voor alles zorgt. Naar socialistisch en trant. Hierin geholpen door den groei der techniek, die het monopolie van allerlei bedrijf mogelijlk maakt. Allengs zou men de zorg voor de woning, het onderwijs, de voeding en kleeding der kinderen, de ge zinsverzorging, het bedrijfsleven brengen in handen der „gemeenscha®'", n.l. van het gemeentebestuur, waarbij! dan het be lang van een enkele klasse op den voor grond komt te staan in overeenstemming met den klassenstrijd, die een geducht on derdeel van de socialistische actie is. Zulk streven heeft thans reeds tenge volge gehad, dat de gemeentelijke be moeiingen zeer ver werden uitgestrekt, het gemeentelijk budget al hooger werd, de lasten steeds zwaarder. Hieraan echter werd door de huidige crisis een geduchte hinderpaal in den weg gelegd. De gemeenten kwamen voor zware lasten ingevolge de werkloosheidszorg te staan. De gemeentelijke financiën raakten allengs in de war. Het rijk moest bijsprin gen. Maar nu ligt het voor de hand, dat het rijk, althans ais anti-revolutionair inzicht daar invloed heeft, uit bezorgdheid voor de autonomie der gemeenten genoopt wordt tot ingrijipen. Niet uit machtswel lust, niet om de gemeenten te ringelooren, maar om de zelfstandigheid der gemeen ten, die zonder een gezond geldelijk be heer niet bestaan kan, te beschermen. Dei socialistische gemeenteraden plei ten nu voor de autonomie. De regeering heet die weg te nemen. De gemeenten moeten hun gang kunnen gaan en als zij niet genoeg middelen daartoe hebben moet het rijk helpen zonder voorwaarden te stellen. Wat hierop neerkomt, dat die socialistisch bestuurde gemeenten gaan leven op kosten van andere gemeenten. Alles moet dienst doen om de socialisti sche methoden te kunnen doorvoeren. Zoo krijgt het den schijn, alsof thans de sociaal-democraten alleen voor de autonomie der gemeenten strijden. Maar dit is slechts schijln. Als een levenskring buiten de bevoegd heid gaat, en de grens, hem gesteld, over schrijdt, ondergraaft hij' eigen zelfstan digheid. Socialistische autonomie neemt op den duur de zelfstandigheid van de gemeenten weg. Wij zien daarvan een treffend voor beeld in Duitsehland. Dan gaat ten slotte het gemeentebe stuur weg en de rijkscommissaris komt. D'at moet het rijk wel doen, om de ge meente te beschermen tegen haar eigen bestuur. Als een gemeente door allerlei omstan digheden in moeilijkheden komt, moet het rijk helpen en steunen. Het steunt den zwakken kring, doch opdat hijl weer tot zelfstandigheid kome, Z.g. gesaneerde gemeenten moeten" zich dus het scherper toezicht van gedeputeer den en van het rijk niet slechts laten wel gevallen, maar wij moeten er op staan, wij antirevolutionairen, dat de rijkshulp dient om de souvereiniteit in eigen kring, die in gevaar kwam, weer te herstellen." Verder wordt er dan ook nog op gewe zen, dat het toezicht van het Rijk zich thans niet bepalen kan tot de gemeenten die reeds „gesaneerd" gezond gemaakt moesten worden, maar dat er ook op gelet moet worden dat de gemeenten niet ln gddelijlken nood komen. Met dit betoog gaan wijl accoord, voor- zoover het betreft gemeenten waar de toe stand werkelijk cm gezond is, of dreigt te worden, zoodat saneeringsmaatregelen noodzakelijk zijin. Maar nui dreigt hier een gevaar. Er zijn in ons land en daarvoor ma gen wij' dankbaar zijin nog tal van ge meenten, die dank zij een zeer voorzichtig eni verstandig beheer, innerlijk gezond zijn, ook al doen zich, mede tengevolge van de door de Regeering genomen maat regelen, soms zekere moeilijkheden voor. En nu krijgt men soms den indruk, dat ook dergelijke gemeenten worden be handeld alsof ze „gesaneerd", gezond ge maakt moeten worden en dat een tot in de kleinste bij'zanderheden financieel dieet wordt voorgeschreven. Dit geschiedt met de uitgesproken be doeling, de gemeentelijke autonomie te handhaven en te beschermen. En in zooverre kunnen we daar vrede mee hebben. Toch dreigen hier zekere gevaren. In de eerste plaats dit gevaar, dat straks andere regeeringspersonen, die zich om de zelfstandigheid der gemeenten niet bekreunen, op den ingeslagen weg voortgaan en meer dan noodig is de ge meenten aan banden leggen. En in de tweede plaats het gevaar dat er bijl de gemeentebestuurders een zekere onverschilligheid optreedt en dat men de leiding eenvoudig aan de hoogere colle ges, „die toch alles bedisselen" overlaat. Het is te hopen, dat zoowel Gedep. Sta ten als de Regeering voor dit gevaar de «ogen niet zullen sluiten. Evenals het noodzakelijk is, dat de Gemeentebesturen blijven verstaan, dat voor handhaving van de gemeentelijke zelfstandigheid, een gezond geldelijk he li eel volstrekte voorwaarde is. DE DANZIGER KWESTIE. De toestand vrij precair. Men gelooft, dat in de buitengewone zitting van het Engelsche kabinet, de mi nister van buitenlandsche zaken, Eden, rapport heeft uitgebracht over de bespre kingen te Genève. Naar Reuter verneemt, 'heeft Eden in den Maandagavond gehouden minister raad met nadruk gewezen op h e t ern stige karakter van de ge beurtenissen te Danzig. De geheele kwestie zal in den kabinetsraad opnieuw aan een onderzoek onderworpen worden. De Belgische minister-president de heer. Van Zeeland is Zondagavond uit Genève teruggekeerd. Maandagmiddag, in den kabinetsraad, bracht hij verslag nit. De huidige interna tionale toestand werd eveneens in oogen- schouw genomen. Een der leden verklaar de aan de pers: „U begrijpt zeer zeker, dat wij zeer discreet moeten blijven, maar ik kan u wel zeggen, dat, naar mijn oor deel, na hetgeen ik heden vernomen heb, de algemeene toestand vrij precair i s". De toon van de pers van Danzig wordt steeds scherper jegens den hoogen com missaris van den Volkenbond. Aan een specialen interviewer van het nat.-soc. 'hoofdorgaan „Vorposten" ver klaarde senaatspresident Greiser: „D e huidige stand van zaken, waarbij de hooge commis saris blijkbaar bevoegd is, zich te mengen in de bin- nenlandsche aangelegen- li e denvan eensouvereinen staat kan niet gehand haafd blijven. Wij zullen er eens en voor goed een einde aan maken" Het socialistisch orgaan „Volksstimme" dat gisteren in beslag werd genomen wegens het publiceeren van een verslag over de discussie der kwestie-Danzig te Genève, schrijft, dat de bevolking van Danzig en de geheele oppositie trouw blij ven aan den Volkenbond en aan den 'hoo gen commissaris Lester. De „Volksstimme" eischt nieuwe ver kiezingen in D'anzig. „Dan zal blijken", zegt het blad, „hoe impopulair het nazi- regime te Danzig is". ROODE TERREUR IN DE STRATEN VAN PARIJS. Tal van gewonden. D'e bladen maken melding van ongere geldheden, die Zondag Dij het graf van den onbekenden soldaat hebben plaats gehad. Bij deze ongeregeldheden deed zich het veelzeggend voorval voor, dat de vader- landsche driekleur en strikjes in de va- derlandsche kleuren stelselmatig door de communistische demonstranten werden afgerukt. Het is zeker," dat de botsingen twee volle uren geduurd hebben. Of zij een ge volg zijn geweest van uitdagingen of pro vocaties van tegenstanders dan wel, zoo als ook wordt beweerd, dat een irritee rend politie-optreden de uitbarsting heeft veroorzaakt, is nog niet uit te maken. Eenige politieagenten zouden de vuist op communistische wijze gebald hebben. In elk geval is de politie zeer zenuwach tig opgetreden. Van andere zijde wordt gemeld, dat de politie zeer sterk onder invloed staat van het Volksfront en zich met opzet sterk keert tegen de tegenstanders van het Volksfront. Het Paxijsche politiecorps telt zeer veel communisten. Zeker is, dat de politie er bovenarms op losgeslagen heeft, zoodat er tal van gewonden waren, van wie er eenige in levensgevaar verkeeren. Toen nieuwe politie-versterkingen aan rukten en deze beletten wilden, dat bet Fransche volkslied werd gezongen, steeg de verontwaardiging van manifestanten en publiek zoodanig, dat de Champs Ely- sees spoedig een slagveld geleek. Twee commissarissen van politie en 35 agenten werden verwond, doch het aan tal gewonden onder de manifestanten is moeilijk op te geven. Negen zijn er in het ziekenhuis opgenomen. Een groot aantal gewonden werd echter door vrienden mee gevoerd. Zes gewonden zijn in vrij ernsti- gen toestand in het ziekenhuis opgeno men. Vier agenten verkeeren in zorgwek- kenden toestand. Een zal er een oog moe ten missen. Eerst toen de garde mobile en de repu- blikeinsohe gaxde ten tooneele verscheen was spoedig een einde gemaakt aan de ongeregeldheden. Berlijn en Weenen onderhandelen. Reeds geruimen tijd worden tusschen "Weenen en Berlijn onderhandelingen ge voerd teneinde tot een verbetering van de DUitsch-Oostenrijfcsche betrekkingen te geraken. Een maand lang zijn er zelfs ge regeld directe besprekingen gevoerd tus schen den Bondskanselier Schuschnigg en den Duitschen gezant Von Papen. Terwijl de Duitsohe bladen zich op grond van inlichtingen, die zij van Duit- sche diplomatieke zijde hebben ontvan gen, op het oogenblik optimistisch tconen ten aanzien van de mogelijkheid van een gunstigen afloop der besprekingen, is men in goed ingelichte Oostenrijfcsche kringen zeer gereserveerd ten aanzien van het verloop der onderhandelingen, die, naar men aanneemt, van algemeenen aard zijn geweest. In sommige goed-ingelichte krin gen te Weenen is men zelfs van oordeel, dat de besprekingen een negatief resul taat hebben gehad; men verwacht dan ook geen ontspanning in de D'uitsch-Oosten- rijksche betrekkingen en meent, dat er onoverkomenlijke meeningsverscbillen be staan. Op één punt toonden de Oostenrijksche onderhandelaars zich zeer beslist, n.l. dat de voorwaarden, welke Weenen stelt voor elke regeling van zijn betrekkingen met Berlijn ongewijzigd blijven. De voornaam ste daarvan is de erkenning van Oosten rijks onafhankelijkheid in bewoordingen, die elke toekomstige inmenging in de binnenlandsche politiek van Oostenrijk uitsluiten. Het militaire oproer in Japan van 25 Februari. Na een onderzoek van vier maanden heeft de krijgsraad to Tokio vonnis ge veld in het proces tegen de rebellen van 23 Febr.; 13 actieve en 4 vroegere offi cieren werden ter dood veroordeeld. Vijf werden tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld en enkelen tot lichtere straf fen. In totaal stonden 123 beklaagden terecht, waarvan 71 werden veroordeeld. Levensmiddelengiebrek in Rusland. In de Sovjetpers wordt onomwonden toegegeven dat er in Rusland groote mis toestanden bestaan op gebied der levens middelenverzorging. De officieuse „Iswestia" schrijft o.m. over het gebrek aan brood in het district Dangauerowka het volgende: „In dit uit gestrekte gebied, waar meer dan 100.000 menschen. wonen is maar één levensmid- delenbedrijf. Om in dezen winkel een of andere kleinigheid te koopen is men tel kenmale gedwongen om urenlang in de rij te staan. Versch brood is bijna nooit voorradig. Uit een onderzoek dat naar de levens- middelenvoorziening in de fabrieksstad Gharkoff werd ingesteld, is gebleken, dat de meeste verhruiksartikelen niet ver krijgbaar zijn. De broodwinkels zijn vuil en er heerschen verschrikkelijke onhygi ënische toestanden. Het afleveren van het brood geschiedt zeer onregelmatig. Bij een der groote winkels staat aan geplakt: „Kameraden, voor suiker, bon bons, kruidenierswaren en andere artike len moeten zakken of pakpapier meege bracht worden. In hetzelfde blad komt nog een bericht voor, waarin de arbeiders in Bajeff zich er over beklagen, dat het brood slecht is en dat men er stukjes asch, steenkolen, touw en stroo in aan treft! MINISTER OUD ACHT RENTE VAN 5 PCT. NIET TE HOOG. De gemeenten, die, om in de behoefte aan kasgeld te voorzien, bij het rijk aan kloppen, zijn niet meer zoo talrijk. Uit een nota van minister Oud aan de Tweede Kamer, naar aanleiding van een supple- toire begrooting, blijkt, dat aan de volgen de gemeenten thans door het rijk de ne- venvermelde bedragen als kasgeldleening zijn verstrekt: Het Bildt f13.200, Brakel f3.726,80, Dantumadeel f 56.084,78, Eindhoven f 3.400.000, Einmen f 390.893,99, Hasker- land f 100.000, Krimpen a. d. Lek f 42.744, Mierlo f2.421,70, 'Onstwedde f43.589,13, Rotterdam f33.820.000, Weststellingwerf f278.568,69. Dat de over deze leeningen berekende rente, welke thans algemeen 5 pet. beloopt te hoog zou zijn, kan de minister niet toe stemmen. Bij de beoordeeling dezer rente mag niet uit het oog worden verloren, dat deze voorziening in de kasbehoeften van gemeenten een uitzonderlijke maatregel is. De gemeenten behooren zelf in de fi nanciering harer huishouding te voor zien. Zijn zij daartoe niet in staat, dan kunnen zij een 'beroep doen op de hulp van het rijk. Deze hulpverleening kan slechts tijdelijk zijn en de daaraan ver^ bonden voorwaarden mogen niet dusdanig zijn, dat voor de gemeenten de prikkel verloren gaat, om haar pogingen langs den normalen weg in haar geldbehoeften te voorzien, onverzwakt te blijven voort zetten. DE HINDENBURG BOVEN ENGELAND Vragen in het Lagerhuis. De Hindenburg is Zondag op de terug reis' naar Duitsehland over Engeland ge vlogen. De Engelsche pers maakt nadruk kelijk melding van het feit, dat het lucht schip boven Engeland verscheidene pun ten van groote strategische beteekenis heeft gepasseerd. D'e Daily Herald vertelt, dat de Hin denburg vloog over drie Britsche lucht havens, over de haven van Southampton, en over de vlootbasis te Portsmouth. Gemeld wordt, dat over deze aangele genheid vragen zullen worden gesteld in het Lagerhuis. DE ONRUST IN SPANJE. Poging tot staatsgreep ontdekt? Ongeveer 1000 fascisten werden in Spanje gearresteerd, tengevolge van de ontdekking van het plan van een staats greep. In Cerro Bermejo bij Madrid sprongen gisteren op een in aanbouw zijnd gebouw acht bommen. Het grootste deel van het werk werd vernield, persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. Men vermoedt, dat stakende bouwvak arbeiders van het anarchistisch,syndica listisch vakverbond deze sabotage op bun geweten hebben. Stakingsonlusten in Aiexandrië. 1200 man personeel van de tramweg maatschappij van Aiexandrië zijn Maan dag in staking gegaan. Het tramverkeer staat stil; alle bemiddelingsvoorstellen werden afgewezen. De stakers trachtten de electriciteits- centrale te bestormen, waardoor botsingen met de politie ontstonden. Twee politieofficieren en twee agenten benevens 15 stakers werden gewond. Massa-vergiftiging in Palestina. Tijdens het weekend zijn onder de arm ste deelen van de Joodsche bevolking en Jerusalem ongeveer drie honderd geval len van vergiftiging voorgekomen. Vier en twintig Joden moesten in het ziekenhuis worden opgenomen, één is reeds overleden Tot dusverre zijn nog geen bewijzen van opzettelijke vergiftiging van de gebruikte levensmiddelen. Er wordt echter een che misch onderzoek ingesteld. Men meent te moeten zoeken in de rich ting van een grooten voorraad visch, die Vrijdag uit Bagdad in Jerusalem is aan gekomen en die tegen buitengewoon la gen prijs is verkocht. Nederlandsche politieke radioömroepregeling als voorbeeld gesteld Tijdens de debatten in het Engelsche Lagerhuis over de radio-uitzendingen, sprak Miss Megan Lloyd George den wensch uit, dat van den radio-omroep ge bruik gemaakt zou worden ten bate van voorlichting der kiezers. In Hoüand krijgen de politieke partijen een bepaalden zendtijd en mogen zij dien tijd gebruiken zooals zij wiUen en niette min is Nederland bet minst revolutionaire land in Europa en heerscht er de meeste vrijheid van gedachte. Binnenland. Het vaste-lasten-ontwerp ingetrokken. •Goederenvervoer naar België gereglemen teerd. Teleurstelling onder de ganalenvisschers. Buitenland. De Danziger kwestie. De toestand vrij ge spannen. De roode terreur in Frankrijk. koestert gij U gaarne even in de zon. Waak echter tegen huid ver branding. Eerst de huid afdrog'en en dan goed inwrijven met AMITDA-zonnebruincrême. Deze beschermt en bruint Uw huid tevens prachtig. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. D'oos 50 en 25 ct. (Adv.) Eenheidsbiljet voor Italië's spoorwegen. De directie der Italiaansche staatse spoorwegen heeft, met het doel, het rei zen in Italië voor vreemdeEngen en voor uit het buitenland terugkomende Italia nen te vergemakkelijken, besloten, met wij ziging van vroeger getroffen regelingen, een eenheidsspoorweghiljet in het leven te roepen, dat geldig is voor het verkeer op het geheele net. Hiervoor zijn de vol gende prijzen vastgesteld: een biljet, dat zes dagen geldig is kost voor de eerste klasse 250 Ere, voor de tweede klasse 170 lire en voor de derde klasse 100 Ere. Een büjet, dat 15 dagen geldig is, kost resp. 410, 360 en 210 lire; eén büjet met een geldigheidsduur van dertig dagen kost resp. 900, 620 en 360 lire. Vloekverbod in italië's leger. De minister van oorlog heeft een leger order uitgevaardigd, die aan aUe leger korpsen en ia! de scholen waar cadetten worden opgeleid, is voorgelezen. In deze circulaire van den minister wordt er op gewezen, dat vloeken en on betamelijke gesprekken in müitaire krin gen ten strengste verboden zijn. Overtreding va» dit verbod zal zeer streng worden gestraft en kan zelfs ont slag uit den müitairen dienst tengevolge bebben. Korte Berichten. De bekende Australische vEeger Melrose is nabij! Melbourne met zijn ma chine verongelukt. Gistermorgen zijn in de omstreken van Tongeren cavaleriemanoeuvres door bet Belgische leger gehouden. Men ging hierbij uit van de verondersteUing, dat uit Noordelijke en N.O'. richting, dus van Nederland uit, een plotselinge inval zou plaats vinden. Het is voor bet eerst, dat in deze streek manoeuvres worden ge houden. De arbeiders der Antwerpsche pe- trolenm-installaties bebben bet werk neer gelegd. Zij vormden een groote optocht en trokken ten getale van plm. 500 naar de groote Markt, waar zij voor bet stadhuis wilden betoogen, doch de politie slaagde er in, hen uiteen te jagen. In bet warenhuis Grand Bazar heeft de staking zich uitgebreid. Door een partieele staking bebben de havenarbeiders reeds een blijk van soli dariteit gegeven met de stakende zee lieden. Thans wordt bevestigd, dat de con ferentie der Locarno-mogendbeden tus schen 15 en 20 Juli te Brussel zal worden gehouden. De Graf Zeppelin is gisteravond te Friedrichshafen teruggekeerd. Het lucht schip heeft met toestemming van de Fransche regeering zijin koers over het Rhonedal genomen. Uit Londen wordt bericht, dat van de Abessynsche legatie een oproep is uit gegaan voor bet verzamelen van minstens twee miEioen pond sterling voor de ver dediging van Westelijk Abessynië. Te Moskou is een ernstige griep epidemie, uitgebroken. Het aantal zieken is onrustbarend gestegen. Het aantal ingeschreven werkloozen in Engeland bedroeg op 22 Juni 1.702.676 d.w.z. 2366 minder dan op 25 Juni en 279.434 minder dan bet vorig jaar. Het aantal werkloozen in Portugal bedroeg op 31 Maart nog slechts 41.872, daar gedurende bet begrootingsjaar 1935 1936, door bemiddeling van het mi nisterie van arbeid, 109.000 werkloozen weer werk vonden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1