MAANDAG 6 JUL! 1936 DAGBLAD VOOR DE PRUViNoik. ZULAND 50 e JAAKGANG «o. 233 DrColijn over de komende verkiezingen. Buitenland. Motor- en rijwielreglement nog dezen zomer gewijzigd. Binnenland Belangrijkste Nieuws Dr Fentener van Vlissingen spreekt te Goes over de internationale handelsbetrekkingen. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Het hoogtepunt in den Zaterdag te Am sterdam gehouden landdag, uitgeschreven door de Centrale A.-R. Kiesvereeniging aldaar, vormde de rede van Dr H. Colijn. Minister Colijn, door de duizenden met groot enthousiasme en langdurig begroet, begon zijn rede met te zeggen, dat hij uit hoofde van zijn ministerambt geen po litieke rede wilde houden. In mijn positie als minister, aldus spr., kan ik eigenlijk ook geen politieke oraties houden. Een minister in functie mag fei telijk niet buiten het parlement zijn mee ning zeggen over toestanden in het bui tenland en kan zelfs in het publiek niet vrijuit, spreken over binnenlandsche po litieke situaties. De minister is in de eerste plaats die naar van de Kroon en de Kroon staat hoog boven de partijen verheven. Dit nu moet uitkomen in de wijze waarop een minister in het openbaar optreedt. Ik wil nu daarom slechts een woord tot opwekking aan al mijn geestverwan ten zeggen, een woord tot aansporing voor de komende mobilisatie, voor het appèl van den naderenden verkiezingsstrijd. Weest er van verzekerd, zoo ging Dr Col ij n vodrt, dat deze kamp zeer fel zal worden. De voorteekenen daarvan hebben zich al reeds vertoond. Een strijd gaan wij tegemoet, wel ke stellig wel veel zal gelij ken op dien van het jaar 190 5. Fel zal die strijdz ij n, omdat wij in een zóó bij zonder won de r 1 ij k en t ij d leven. Eigenlijk verkeeren wij thans midden in een revolutie-tijdperk. Ik denk hierbij niet aan wreedheden en bloedvergieten. Wanneer op elk ter rein van het leven buitengewone, ja ge weldige veranderingen zich voltrekken, is er ook sprake van een revolutie. Wij verkeeren nu in een tijdsgewricht van omwenteling, zich uitende in veranderin gen van den aard en het wezen van vele dingen. In de eerste plaats op het staatkun- d i g terrein. Denk er maar eens aan, wat daarop is voorgevallen in vele landen van Europa. Nog niet zoo heel lang geleden werd het constitutioneele parlementaire stelsel de hoeksteen geacht van het ge- heele staatkundig leven. Het scheen, dat dit stelsel de eeuwigheid zou verduren. Maar, wat is er sinds enkele jaren van overgebleven in het buitenland? Hoe tal rijk zijn niet thans de landen, waar het parlementaire stelsel geheel ter zijde is geschoven en vervangen werd door een bestuurssysteem, dat compleet het tegen deel is van de gedachte, dat de volks invloed er aan ten grondslag moet lig gen. En hoeveel landen zijn er nog aan het wankelen? De komende verkiezing in ons land zal ook beslissen over de vraag, welk regeer- systeem er in Nederland gehandhaafd zal kunnen worden. Daarom zijn wij nu ge roepen om kleur te bekennen en klaar en duidelijk voor de oogen der menschen te brengen, wat noodig geacht moet wor den tot heil van land en volk. In de tweede plaats zijn er buiten gewoon groote moeilijkheden en diep in grijpende veranderingen op econo misch gebied. Sinds eenige jaren hebben wij getracht ons aan te passen aan de landen om ons heen. Maar iede- ren dag weer openbaren zich de feiten, dat wij zóó niet tot in hët oneindige kunnen doorgaan. Nieuwe oplossingen moeten gezocht worden en deze belangrijke aangelegen heid zal bij den komenden verkiezings strijd ook de inzet worden. Wij moeten uit de boeien en weer den weg op naar meer vrijheid. Dit is het kernpunt voor den grooten kamp van 1937. En als ik nu verder nog denk aan de intellectueele en geestelijke verwarring in ons volk, wordt het mij bang te moede. Het lijkt er wel veel op, dat Prof. Hui zinga's kenschetsing, dat wij leven in een bezeten wereld, op de waarheid be rust. Er moet dus getracht worden weer vastheid te brengen in het vele, dat aan het wankelen is. Hoe moet nu onze houding zijn tegen over het beeld, dat ik u geschetst heb? Gij moet niet schrikken, wanneer ik thans ga zeggen, dat onze houding geheel be- heerscht moet worden door rust. Er kome rust en volkomen onbewogen heid, te midden van het getier, te mid den van het geraas en de verwildering °m ons heen. De tijd is vol rumoer en vol van onvastheid. Alles roept om actie. Ht geef u den raad daarbij rustig, kalm en onbewogen te blijven. "ij willen niet her en der geslingerd worden. Dat is vreemd aan onze begin selen. Een huis, op een rots gebouwd, zal zeker stand houden, al kan het storm- getij ook wel eenige schade veroorzaken. Onze A.-R. beginselen zijn niet van menschelijke vinding. Menschen hebben deze geformuleerd, maar de beginselen zelf zijn van hoogere orde, ontleend aan de Goddelijke openbaring. Al zouden wij wel eens bij de formuleering kunnen mis tasten, zulks doet niet af aan het hooge karakter van die beginselen. Als wij steeds maar terugkeeren tot Gods eeuwig en onvergankelijk Woord, is het ook met onze fouten in orde. Onze A.-R. beginselen passen geheel op den aard en historie van het Neder- landsche volk. Als wij geheel rustig en onbewogen blijven, kunnen wij beter anderen behoe den voor het velerlei kwaad, dat ons omringt. Daarom moeten wij al onze krachten gaan inspannen. Die inspanning is niet in strijd met de rust en de on bewogenheid. Wij moeten ons bij de hoofdzaken houden. Het gaat niet om kleine din gen, maar om de grondslagen van het Nederlandsche staats gebouw, om de fundamenten van ons economisch leven en om het behoud van het vrij e geestelijk leven. Ten slotte moeten wijtrachtendeomwen- telingsgezindheid te keeren, welke hoe langer hoe meer op de volken van Europa vat schijnt te krijgen. Dit, zoo zeide spreker, zijn de vier groote dingen, waarvoor wij het Neder landsche volk nu gaan mobiliseeren. En hoe die strijd zal zijn en wat zijn kenmerk is? In de eerste plaats moeten wij ons eigen geestelijk uitgangspunt weten vast te houden en dan moeten wij den politieken strijd met waardigheid voe ren. Van nu af aan moeten wij ons ern stig gaan bezinnen en gezamenlijk den arbeid ondernemen, welke onder Gods zegen moge strekken tot heil van het Nederlandsche volk. DE OPHEFFING DER SANCTIES TEGEN ITALIË GOEDGEKEURD. Abessynië krijgt geen leening. Do Volkehbondsvergadering heeft met 44 stemmen tegen 1 en 4 onthoudingen de ontwerp-resolutie aangenomen, en de commissie tot Coördinatie der sancties uitgenoodigd aan de regeeringen voorstel len te doen toekomen om de sanc ties op te heffen. Tegen stemde slechts de Abessynisehe gedelegeerde, terwijl de gedelegeerden var Zuid-Afrika, Chili, Panama en Venezuela zich van stemming onthielden. De Negus woonde de zitting niet bij. Ook Nederland stemde vóór. De Assemblée verwierp verder met 23 tegen 1 stem en 25 onthoudingen de Abes synische resolutie, waarbij een leening van 10 millioen pond sterling werd ge vraagd. (In de motiveering wordt gezegd, dat er geen mogelijkheid bestaat voor het toekennen van financieelen steun aan Abessynië, daar de conventie betreffende de verleening van financieelen bijstand nog niet van kracht is.) De tweede Abes synische resolutie, waarbij verzocht wordt de annexatie van Abessynië niet te er kennen is niet in stemming gebracht, daar deze reeds door de resolutie van het bu reau der Assemblée werd gedekt. Daarna werd de Assemblée gesloten. De vertooning van het drama is dus beëindigd. Het scherm is gevallen. De Volkenbond heeft zelf eigen machteloos heid moeten erkennen en heeft moeten toezien, dat brute macht het van 't recht won. DE NAT.-SOC. SENAATSPRESIDENT VAN DANZIG GEDRAAGT ZICH ONBE HOORLIJK IN DE VOLKENBONDS VERGADERING. De Senaatspresident van Danzig, Grei ser, die naar Genève geroepen was om aanwezig te zijn bij de behandeling van de incidenten, die in de Vrije Stad Dan zig voorgevallen zijn, heeft tot den Vol kenbondsraad op een buitengewoon gro- ven en krenkenden toon verwijten gericht. Ten slotte heeft hij namens Dhnzig en het geheele Duitsche volk een herziening van het Volkenbondsstatuut verlangd in dien zin, dat de Vrije Stad Danzig in de toekomst niet meer met Genève te maken zal hebben. De rede, die reeds een enorm opzien onder de raadsleden baarde, werd, naar de „Telegr." meldt, evenwel nog in de schaduw gesteld door de houding, die Greiser aan het einde der zitting aannam. Toen hem verzocht werd, omdat een an der punt op de agenda kwam, de raads tafel te verlaten, stond hij op, en hetgeen nimmer gewoonte ia, schudde den Raads leden een voor een de hand. Deze stem den aarzelend hierin toe, daar zij er zich niet aan konden onttrekken. Terwijl hij daarna langs de raadstafel liep om de zaal te verlaten, trok hij een langen neus in de richting van den Raad en herhaal de dit gebaar in de richting van de pers tribune. Minister Eden, die den Raad presi deerde, zag het niet, doch een ontzettend tumult brak los in de zaal. Er werd ge floten, en geroepen: er uit met dien manl Minister Eden hamerde en keek vragend in de richting van de perstribune. Daar op stond, eveneens voor de eerste maal in de geschiedenis van den Volkenbond, de voorzitter van de journalistenvereeni- ging, Robert Dell, van de „Manchester Guardian", op, en maakte Eden er op attent dat Greiser bij het verlaten van de zaal een langen neus gerokken had. D'e voorzitter antwoordde op bitteren toon het volgende: „Na hetgeen wij reeds van den Senaatspresident gehoord hebben, lijkt het mij voor ons eigen prestige het beste, te doen, alsof wij niets gezien had den." Eén daverend, minutenlang applaus volgde op deze woorden van Eden. DE TOESTAND TE DANTZIG GESPANNEN. S. S. en S. A. van verlof teruggeroepen. In D'antzig heerscht groote opgewon denheid na het debat in den Volkenbond. Men meldt, dat tal van soldaten en of ficieren van het Duitsche leger, die hun verlof in D'anzig doorbrachten, telegra fisch naar hun garnizoen zijn terug ge roepen. De Poolsche vertegenwoordigers te Ge nève hebben verklaard, dat men niet bij zonder verontrust is over de bedreigingen van Greiser, daar Polen de internationale verplichtingen van Danzig zal doen na leven. In minder dan zes uur zou Polen in staat zijn het geheele gebied der vrijstad door eenige divisies te doen bezetten. I n geen geval zal het een vol dongen feit aanvaarden. Het" eenige doel van de reis van Greiser naar Genève, schrijven de Poolsche jour nalisten, was een heftige demonstratie tegen den Volkenbond en zijn vertegen woordiger te D'antzig. De rede van Greiser te Genève is door de bevolking van D'anzig met onbeschrij felijke geestdrift ontvangen. In politieke Duitsche kringen keurt men zonder voorbehoud de rede van Greiser te Genève goed. Het is niet twijfelachtig of Greiser heeft op zijn reis naar Genève te Berlijn in structies ontvangen. De stakingen in België. In verband met de stakingen kan ge meld worden, dat over het algemeen de werkhervatting in België voortduurt. Daarnaast zijn er echter weer nieuwe stakingen bijgekomen, terwijl andere nog in het vooruitzicht schijnen te zijn. Het geschil, dat te Antwerpen tusschen de zeelieden en readers is ontstaan, is nog niet opgelost. Er wordt momenteel te Antwerpen een sterke druk uitgeoefend op de havenar beiders, om geen gevolg te geven aan het voornemen, andermaal in staking te gaan. Locarno-conferentie. Omstreeks 20 Juli te Brussel of in een Belgische badplaats Er wordt op gewezen, dat Duitschland niet zal worden uitgenoodigd voor de eerstvolgende Locarno-conferentie, wan neer het niet te voren zal hebben geant woord op de Britsche vragenlijst. De conferentie zal omsteeks 20 Juli, hetzij te Brussel, hetzij in een Belgische badplaats, plaats hebben. Diplomatieke kringen verklaren, dat het doel der Locarno-conferentie is, niet al leen een systeem onder de oogen te zien, dat in de plaats zal komen van het door Duitschland opgezegde, maar ook de mo gelijkheid te bestudeeren van een Euro- peesche regeling. Men houdt echter een uitnoodiging van Duitschland voor de tweede zitting voor zeer waarschijnlijk. Korte Berichten. De Belgische senaat heeft de reeds door de kamer goedgekeurde sociale wets voorstellen, betrekking hebbende op de vakvereenigingsvrijheid, de 40-urige werkweek en de betaalde vacantia, aan genomen. Ministerraad Dr Brandis van het DUitsche ministerie van justitie heeft in een voordracht te Stuttgart medegedeeld, dat Hongaren, Finnen en Turken volgens de wet tot de „aanverwante volken" wor den gerekend. Huwelijken met leden van deze volken zijn derhalve aan Duitsch- bloedigen toegestaan, echter aan Joden verboden! Het luchtschip Hindenburg landde om 1 uur 20 in den afgeloopen nacht te Frankfort, waarmede het een record vestigde daar de reis 45 uur 39 minuten had geduurd. De 4e Noord-Amerika vlucht duurde D'e wijziging van het Motor- en Rijwiel reglement, waarover in de eerste 'helft van dit jaar het advies der Colleges van Ge deputeerden is ingewonnen i waarmede veel tijd is heengegaan bevindt zich thans gedurende eenigen tijd bij den Raad van State. Naar de „Telegr." verneemt, wordt het desbetreffende ontwerp K. B. thans wel dra ten departemente van Waterstaat te rug verwacht, zoodat, doet er zich geen nieuwe stagnatie voor, de afkondiging nog vóór het einde van den zomer kan wor den verwacht. Deze wijziging omvat met name de op heffing van „rechts-voor" als regel zon der uitzondering, de instelling van voor rangwegen, het verplichtend stellen van het voeren van parkeerlichtjes en de uit breiding van de maximaal toegestane breedte voor autobussen en tourauto's van 2.35 tot 2.40 m, waardoor tegemoet zal worden gekomen aan het bezwaar, dat Belgische touringcars hier te lande som mige wegen niet mogen berijden. Voorts wordt gemeld, dat de voorrang wegen waarschijnlijk met oranje kleur zullen worden aangeduid. Buiten kruisin gen met voorrangwegen 'blijft de regel „rechts-voor" gelden. uit en thuis met inbegrip van 2 ligdagen 5 dagen 19 uur en 51 minuten. Gisteren is in geheel Zwitserland het geheele verkeer van automobielen en motorfietsen stilgelegd, als teeken van protest tegen de decreten van de regee ring inzake den verkoop van benzine. REGELING VAN DEN INVOER VAN BENZOL. Wetsontwerp ingediend. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, houdende regeling van den invoer van benzol. D'e toelichting wijst op 'het volgende: In den laatsten tijd is de prijs van ben zol in vergelijking met dien van benzine zoodanig gedaald, dat het thans voor de benzinehandelaars een financieel voor deel oplevert, de hier te lande als motor brandstof te bezigen benzine voor de dis- tributie en het gebruik als zoodanig met benzol te vermengen. Tot voor kort was men voor deze ver menging op binnenlands vervaardigde benzol aangewezen, omdat het prijsver schil toen nog niet zoo groot was, dat hiervoor ook buitenlandsche benzol, waarvoor bij invoer in ieder geval het gewone invoerrecht ad f 1,25 per 100 kg. betaald moet worden, met voordeel gebe zigd kon worden. Door de verdere daling van den benzolprijs geeft thans echter ook de vermenging met andere buitenland sche benzol profijt. E!en en ander heeft tengevolge gehad, dat de invoer van benzol sedert het ein de van het vorig jaar op onrustbarende wijze boven het normale niveau is geste gen. Door dezen overmatigen invoer van benzol en de toevoeging er van aan ben zine, dreigde de Nederlandsche schatkist door derving van het bijzonder invoer recht over de overeenkomstige hoeveel heid door benzol gesubstitueerde benzine groote schade te lijden. Die minister van Financiën heeft daar om voorgesteld, om voorloopig den invoer van benzol aan banden te leggen. De der ving van het benzinerecht wordt dan tot matige proporties teruggebracht, terwijl inmiddels de gelegenheid te baat kan worden genomen om te overwegen, welke maatregelen verder dienen te worden ge nomen om eenerzijds de belangen van 's Rijks schatkist, anderzijds de belangen van de betrokken groepen van het Ne derlandsche bedrijfsleven zooveel mogelijk te behartigen. HET BEZOEK VAN DEN HERTOG VAN KENT. D'e Hertog van Kent, Prins George van Engeland, heeft Zaterdag een bezoek ge bracht aan Amsterdam. 's Morgens bezocht hij eerst, onder ge leide van den gemeente-secretaris, Mr S. J. van Lier, twee complexen arbeiders woningen, en wel perceel Amstelveensche- weg 237 van de Woningbouwvereeniging Patrimonium, en perceel Olympiaplein 100, van de Algemeene Woningbouwver eeniging. Verder vertoefde de Prins geruimen tijd in het Rijksmuseum, terwijl na een noen maal ten huize van den burgemeester in het Stedelijk Museum de tentoonstelling voor Engelsche kunst geopend werd. Een groot aantal autoriteiten was hierbij aan wezig. Tot veler groote verrassing begon en eindigde de prins zijn rede in het Ne- derlandsch. Verder werd nog een bezoek gebracht Binnenland. Landdag van de A. R. partij te Amster dam. Geheime conferentie van communisten te Breda. Rede van D!r Fentener van Vlissingen te Goes over de handelsbetrekkingen. Wijziging van het motor- en rijwielregle ment. Buitenland. De sancties tegen Italië opgeheven. De Negus weer naar Londen vertrokken. Gespannen toestand te Danzig. Onbehoorlijke houding van den Senaats^ president van D'anzig in de Volken bondsvergadering. aan het Frans Hals-Museum te Haarlem. 's Avonds arriveerde de hooge gast op Het Loo, waar hij door de Koningin en Prinses Juliana verwelkomd werd en waar men zich aan een intiem diner ver- eenigde. Zondagmorgen is de Hertog per parti culier vliegtuig naar Engeland terug ge keerd. De handelsbesprekingen tusschen Spanje en Nederland. Volgens het ministerie van buitenland sche zaken te Madrid is het wel bijna ze ker, dat de onderhandelingen aangaande het handelsverdrag met Nederland te Madrid zullen plaats hehben. Aangaande den achterstand in de beta lingen, wijst men op het enorme deficit in de Spaansche handelsbalans en hoopt men van Nederland grootere invoermoge- lijkheden voor Spaansche producten te verwerven. D'e Spaansche autoriteiten stellen de relaties met Nederland zeer op prijs. De Spaansche minister van buitenland sche zaken heeft, naar men verder mede deelt, voorgesteld, in verband met de zo mermaanden, de onderhandelingen uit te stellen tot October a.s. Dreigend conflict bij de Sphinx. Bij de aardewerkfabriek „D'e Sphinx" te Maastricht is reeds eenigen tijd een loonsverlaging in het vooruitzicht ge steld, welke zal loopen van 030 pet. Hiermede wenschen, mede in verband met de reeds toegepaste kortingen de ar beiders geen genoegen te nemen. Op 21 Juli is het collectief contract afgeloopen. Is er voor dien datum geen overeenstem ming bereikt, dan wordt een conflict ge vreesd van zeer grooten omvang. Met bet oog op den ernst van dit con flict hebben de betreffende arbeiders organisaties zich met een gezamenlijke circulaire tot de bevolking van Maas tricht gewend omdat de vrees niet denk beeldig is, dat een doorvoering van de voorgestelde loonsverlaging aan de „Sphinx" ongetwijfeld door andere fa brieken te Maastricht zal worden gevolgd. Bij een event, conflict zouden ca. 800 man betrokken zijn. Herberekening der pensioenen. Het hoofdbestuur van de Unie van Christelijke Onderwijzers en Onderwijze ressen in Nederland heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden naar aanlei ding van het ontwerp van wet tot her- berekening der pensioenen. Het verzoekt de Kamer terwille van de groote moreele en materieele belangen, die hierbij voor velen op het spel staan, baar goedkeuring aan deze wet te ont houden. i Tegen Zaterdagmiddag bad het Depar tement Middelburg van de Ned. Mij;, voor Nijverheid en Handel in bet Schuttershof 'te Goes een koffiemaaltijd belegd, waar bij' de voorzitter van de Internationale Kamer van Koophandel, Dr F. H. Fen tener van Vlissingen zou spreken over „De internationale handelsbetrekkingen". In zdjU inleidend woord deelde de voor zitter van het Departement, de heer W. Berdenis van Berlekom mede, dat de Commissaris der Koningin in Zeeland door verblijf buitenslands verhinderd was aanwezig te zijn. Spr. verwelkomde in zijn plaats bet oudste lid van Ged. Staten, den hee* Mr P. Dieleman. Verder den burgemeester van Goes en die van verschillende andere gemeenten, militaire en civiele autoriteiten. Uit egards voor de vele vrienden der Mij!, te Goes, maar ook omdat dit stadje het aanvallig cen trum is van de geografisch zoo lastig ge legen provincie Zeeland, vergadert het departement hier. Nadat Spr. nog had medegedeeld dat men in Z.-Vlaanderen bezig is een afzonderlijk departement oip te richten, verwelkomde Spr. zeer in bet bijizonder den eeregast, den heer Fente-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1