DEZEEDW ALS DE LIEFDE RIJPT AKKERTJES TWEEDE BLAD De R. K. Staatspartij en devaluatie. F E U I L L ET O N. Uit de Provincie Als de motten Uw goed vernielen Eerlijk is eerlijk 1. 2. 3. is 't best t akker-c^chets VAN VRIJDAG 3 JULI 1936, Nr 231. JUIST DE MINST DRAAGKRACHTIGEN DOOR DE DEVALUATIE GEDUPEERD. Er wordt in de R. K. pers en ook in sommige partijvergaderingen veel rumoer gemaakt over devaluatie. Zóó zelfs, dat men soms den indruk krijgt, alsof zoo ongeveer de geheele R. K. Staatspartij' devaluatie zou toejuichen. Dit is echter niet het geval. Onlangs hebben wij reeds de aandacht gevestigd op de artikelen van Viator in de R. K. „Residentiebode". Diens schrijven heeft nogal wat stof opgejaagd. Een schrijver van een ingezonden stuk keerde zich tegen V i a t o r. Het wil er bij hem niet in, dat devalu atie zoo verderfelijk zou zijn. Mannen als Verschuur en Steenberghe zijn toch waar lijk geen domme jongens, schrijft hij en zullen wel grondige motieven hebben waarom zij naar eer en geweten voor de valuatie zijn. Viator heeft daarop o.m. dit geant woord: Wij hebben na lang en rijp beraad en na van zeer vele gegevens kennis te heb ben genomen, besloten openlijk tegen de valuatie stelling te nemen. Een onzer motieven daartoe is het ver loop van zaken in Eelgië geweest, dat wij sinds lang met aandacht volgden. Juist in België is door de Belgische anti-devalu- isten steeds voorspeld, wat nu gebeurd is. Juist op België is door de Nederlandsehe pro-devaluïsten altijd enthousiast gewe zen als het illustre voorbeeld, dat Neder land had te volgen. Zoo waar ook nog, toen aldaar de fatale gevolgen duidelijk werden, die juist de volksmassa te dra gen kreeg. Degenen, die dat voorspeld hebben, zijn waarlijk „geen domme jongens" geweest en hebben zóó „grondige motieven" gehad voor hun beweringen, dat de feiten hen in het gelijk hebben gesteld. De bezitters zijn daarvan niet de dupe geweest; maar, zooals Mr Trip, President van de Nederlandsehe Bank, die ook „geen domme jongen" is en zijn jaarverslag ook wel „naar eer en gewe ten" zal hebben samengesteld, daarin vrij wel letterlijk heeft betoogd, zijn juist de minst draag krachtigen van 't v o 1 k in tegenstelling met vele anderen niet in staat zich tegen de ge volgen van de -geldverzwakking te wape nen. "Wat deloonkwestie betreft, het is, op zijn zachtst gezegd, bevreemdend, dat de schrijver, n a de in ons blad ver schenen artikelen en de Belgische feiten nog durft stellen, dat de loontrekkers er goed af zullen komen. En krijgen zij de volle loonsverhooging, dan is voor han- del, industrie en Staat het genoten voor deel weer grootendeels of geheel te niet gedaan. Zie België. Dat Nederland zonder zorgen leeft, zul len wij allerminst beweren, maar men prijze devaluatie niet als redmiddel aan en drijve er niet naar toe om motieven van „anderen" aard. Alleen het 'belang van héél het land dient als maatstaf te worden genomen. Er kwamen echter ook andere stukken bij! de redactie van de Residentiebode bin nen, die getuigen van groote en onvoor waardelijke instemming met het krachtig pleit van Viator tegen devaluatie. Een hunner schrijft: Ik hoop maar dat de R.K.S.P. uw lessen ter harte zal nemen daar er bijl het vasthouden aan „munt- Uit het Engelsch. 36) o- Sylvia maakte geen tegenwerpingen, toen Paul eenige kussens en reisdekens opstapelde en haar tot slapen uitnoodig- de. Toen de trein Bazel nog maar kort achter zich had, sloot Sylvia reeds haar oogen en viel in een lichte sluimering. Paul temperde het licht en trok zijh re-is- pet diep over zijn oogen. Maar de slaap wilde tot hem niet komen. Nooit te voren was hij; zoo hardnekkig wakker geweest. Het was alsof er iets in zijn brein ha merde, dat hem den slaap' uit de oogen hield. Hetzelfde verlammende gevoel, dat hem, dank zij! zijn gezond gestel, niet te dikwijls, overviel, als hij in een bui van zware moedeloosheid verkeerde, gevoelde hij! ook nu. Toen hij! er zeker van was, dat Sylvia ingeslapen was, haalde hiji de ver kreukelde brief uit zijn zak te voorschijn en streek deze weer glad. De inhoud van dit korte epistel scheen een punt te zetten achter al de glorie van het verleden en een streep te halen door al de schoone droomen van de toekomst. ■Bijl het schemerige licht van de spoor wegcoupé viel 't niet gemakkelijk den brief correctie" wat mijns inziens ook buiten hun geloof staat, zij er beslist vele stem men van goede Katholieken door zou ver liezen." Een ander, die een geforceerde of een met opzet voorbereide devaluatie steeds heeft gekwalificeerd als: „Gecamoufleerde staathuishoudelijke oplichterij1" is het met Viator eens dat de Roomsche fractiejich onomwonden voor of tegen moet uitspre ken. Nog beter acht hiji het dat de partij zich uitspreekt. Hij schrijft verder nog: „We gaan de verkiezingen voor de Tweede Kamer tegemoet. Wat zal het ge volg zijn als het Ned. Volk niet weet wat op monetair gebied een nieuwe Regeering brengen zal? Tegen de verkiezingen zal dan de actie voor de val van den gulden worden ingezet en die aanval zal met woede worden voortgezet tijdens de ka binetscrisis, die op de verkiezingen vol gen zal. En wanneer dan de devaluïsten met de speculanten hun doel mochten bereiken en de ellende van de devaluatie zich daar na zal openbaren; zie België men ver wacht daar nog een schrikbarende stij ging van den levensstandaard) dan zal de R.K. Staatspartij! als de schuldige worden aangewezen, en dan zal de R.K. Staats partij! met de R.K. Kerk in Nederland, de hoon en de verguizing van het volk moeten dragen. Hebben we er al niet een voorproefje van gehad tijdens de laatste kabinetscrisis? Het doet me werkelijk ge noegen in het epistel van „Viator te lezen, dat de R.K. Geestelijkheid in Ne-j derland bezwaren heeft voor devaluatie. Er is nog eenigen tijd over om de zaak eens grondig te bezien. Maar als men doorgaat met door en kele leden van de R.K. Staatspartij1 recla me te laten maken voor devaluatie en men verder tracht de kwestie en de eventueele gevolgen daarvan te camoufleeren, dan zal dat bij de verkiezingen in onze gele deren een groote verwarring geven die niet anders dan tot ons nadeel kan af loop en. Ondergeteekende is 40 jaar kiezer en heeft altoos gestemd op de candidaten van de R.K. Party, mijn vrouw en ik, en mijn kinderen beschikken te zamen over twaalf stemmen bij de a.s. verkiezingen en we zijn het eens omtrent het onzedelüke van het beginsel van een met opzet voor bereide devaluatie, het is daarom ons voornemen, wanneer niet de R.K. Staats partij zich verklaart tegen devaluatie en deze of de toekomende regeering geen steun wil toezeggen voor het behoud van den goudgulden, om met de a.s. verkie zingen niet op de lij'st der R.K. Staats party! te stemmen, ook al zet men een anti-devaluïst als trekpaard op de lijst, maar op de lijst van Dr Colijn. Wij! zijin sterk voor een eensgezinde R.K. Staatspartij), maar dan moet die partij o<ok eensgezind zijn ten opzichte van het Christelijk beginsel van het „mijn en dijn"." NEDERLANDSCHE OUDHEID KUNDIGE BOND. Vergadering te Middelburg. De Nederlandsehe Oudheidkundige Bond houdt dit jaar zijn algemeene ver gadering te Middelburg en maakt van daaruit excursies. De dames en heeren, die aan een en ander deelnemen, zijn Donderdagavond te acht uur op het Stadhuis ontvangen in de raadzaal bij monde van den burge meester, dhr M. Fernhout, die er in zyn welkomstrede o.a. op wees, dat Middel burg als oude stad juist dit congres gaar ne ontvangt. Oud is ze, met al de eigenschappen van innerlyk-geestelyke structuur van uiterlijk voorkomen en van allure, die aan histo rische steden zoo bijzondere charme ver- leenen. Voornaam in de indrukwekkende pracht van een aantal harer bouwwerken, in de even grootsche als fijne conceptie van sommige stadsgedeelten in de aangename gereserveerdheid en de vriendelijke inti miteit van beroemde pleinen en vermaar de hoekjes. Elegant, zoo door de sierlijkheid van haar Middeleeuwsche bouworde en van te ontcijferen en tot zyh eigen verbazing en ergernis bemerkte Paul dat zijn hand beefde. Hij' spreidde den brief open op zij'n bagagetasch en trachtte de ware be duiding van de woorden te vatten, maar het was hem alsof de letters voor zijta oogen dansten. Foxelwood, Hall, 20 Juni 19. Beste Paul, Je zult misschien bij; je zelf denken, dat ik beter had kunnen wachten, je het on derstaande te vertellen, tot jullie weer thuis waren, maar dat is myin gewoonte niet. Ik heb altijd mijn eigen pad door het leven moeten banen en de jonge lui van tegenwoordig zyn erg kleinzeerig en wee- kelyk -en trekken zich er in den regel niet veel van aan, ook al loopen de zaken verkeerd. Myin geheele leven lang heb ik hard ge werkt en ook nu ben ik nog niet van zins te gaan jammeren, maar het meeste, wat ik door hard werken heb bijeengegaard, heb ik thans verloren; sedert jyl Sylvia getrouwd hebt heeft mijl opnieuw een zware slag getroffen. Ik ben nog wel niet geheel geruïneerd, maar ik heb een zwaar financieel verlies geleden door het faillissement van een paar Amerikaan- sche mijnen, waarvan je ongetwijfeld in de -dagbladen zult hebben gelezen. Ik hGUd de fabriek en de brouwerij1 nog aan, maar al het andere zal ik er aan moeten ge ven -en ik zal dus weer opnieuw moeten be- haar stratenplan, als door de lommerrij ke afsluiting daarvan aan alle zijden. Ook ziet Middelburg zich omringd van een omgeving, stralend van de veelzijdige schoonheid van tuin en park, van bosch en duin, van zee en strand, van haven stad en van schilderachtige landelijkheid, We waardeeren in bijzondere mate het bezoek van dézen Bond, die niet alleen de bescnavings- en kunstgeschiedenis van ons Volk tot voorwerp van grondige be studeering en van voortdurende belang stelling maar met name beider voortbreng selen, tot voorwerpen van zorgvuldige be waring en van piëteitvolle bescherming wil zien gemaakt. Ons volk is nog niet voldoénde bekend mét (en derhalve niet genoegzaam in staat zich in de rechte mate rijk te gevoe len i n), de waarden, geestelijke en mate rieels, die het op zoo menig terrein óók op dat van de bezielde kunstuitingen van vergane tijden heeft mogen erven. Ingezonden Mededeeling. pak vindt U dat zonde. Maar als het door zoogenaamde goedkoope waschmiddelen, door wrijven en boenen vernield wordt Wees verstandig en zuinig. Laat 1. 2. 3. de wasch doen. Een groot pak kost maar 18 cent. HANDELSONDERNEMING ARSOL - APELDOORN De Nederlandsehe Oudheidkundige Bond wil deze schatten bewaren. Niet als een doode erfenis, maar als een levende bron van vreugde ook voor de tegenwoordige en de komende geslach ten. Een 'belangryk werk van algemeen be- schavingsbelang nam daarom deze Bond op zich. Niet zonder spanning wachten we in deze monumentenryke stad de beant woording van de vraag onder punt 10 der agenda af: „Is reconstructie van een oud gebouw of détail daarvan, wel zooveel mo gelijk in den oorspronkelyken vorm, doch met gebruik van zichtbare moderne ma terialen en in zichtbaar gewijzigde -con structie, toelaatbaar?" Temeer zyn we met uw komst ingeno men, aldus Spr., omdat we in den Bond een ouden bekende, beter nog, een goed vriend mogen begroeten, dien we bijzon- deren dank verschuldigd zyn, wijl we van zyn werk ten aanzien van ons Stadhuis, zoozeer hebben mogen profiteeren. In tegenstelling met den geest, die de restauratie der gevels had geleid, werd bij den arbeid aan den hoektoren nog elk ginnen. Foxelwood Hall komt onder den hamer en dus is het maar goed, dat Syl via juist een nieuw tehuis heeft gevonden. Ik wilde dat ik een zo-o-n had, die myb naam waardig was en aanleg voor zaken bezat; maar ik kan geloof ik nog het beste alleen op mijzelf vertrouwen, zooals ik myn leven lang gedaan heb alleen maar, ik zal de eerste tijd erg zuinig moeten leven, hetgeen jij en je vrouw al licht anders hadden verwacht. Ik wensch niet beklaagd te worden en ook geen tranen. Uw toegenegen RICHARD FARREN. P.S. Ik vertrouw, dat je vriendelijk en .voorkomend zult blijlven voor myh doch ter. Het stuk papier fladderde op den vloer van de coupé. De trein -denderde voort door de zwijgende stilte van den nacht. \Sylvia sliep ongestoord!, onderwijl Paul mytmerde over haar en zijn toe komst. Het was echt de manier van Richard Farren om te wachten tot hun huwelijk een voldongen en niet meer ongedaan te maken feit was1, eer hiji had onthuld, wat toch reeds lang moest hebben gedreigd, zoo niet toen reeds een feit geweest. Paul had in hun hotel te Brienz op een avond wel het bericht van het faillissement van enkele Amerikaansche mijnen in de cou rant gelezen, doch er verder geen acht op bruikbaar oud fragmentje angstvallig ge spaard. Hetgeen absoluut moest worden ver vangen werd gefrijnd op de wijze, zooals Prof. Odé het den steenhouwers had ge leerd, waardoor een resultaat werd ver kregen, dat het oude werk heel wat meer benadert dan dat der oude restauratie methode. Ook bij de vernieuwing der beelden bo ven den omgang van dezen toren zijn de door den Bond voor het eerst bepleitte denkbeelden toegepast, en met verrassend resultaat. In plaats van kwasi-navolgingen der oude beelden de eerste 20 aan den gevel van de Markt kwam eerst een meer vrije copie door N. van der Schaft, onder leiding van Prof. Odé, die van de vroe gere verschilde als de dag van den nacht, daarna beelden „naar eigen trant" van L. Zijl, en laatstelijk de Karei V van Etienne, die doen zien, dat ook in deze richting veel valt te bereiken. Mede voor de beschrijving onzer monu menten 'heeft de Bond overeenkomstig zijn statuten, veel goeds geleverd. Ook Mid delburg kreeg daarbij zyn deel. Voor al dien sedert ondervonden en in hooge mate gewaardeerden steun, biedt Spr. den oprechten en warmen dank van het gemeentebestuur aan. Moge de verre tocht naar Zeeland, nie mand berouwen. De voorzitter, Jhr Mr Dr A. B. G. M. van Ryckevorsel, Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, bracht den burgemeester dank voor zyn wel komstwoorden. Men is zeer gevoelig deze bijeenkomst te mogen beginnen met een officieels ontvangst in dit bekende en roemruchte stadhuis van Middelburg. Er zijn er onder -de aanwezigen maar weini gen, die in Middelburg nog niet geweest zijn. Als men voor den Bond voelt, dan voelt men voor monumenten en dan zoekt men die op en zulks zeker in een plaats als Middelburg, zijnde het groote monu ment. Men is allen blijde de kennisma king met Middelburg te kunnen hernieu wen. Nadat ververschingen waren aangebo den, heeft de gemeente-archivaris, Dr W. S. Unger, nog enkele bijzonderheden me de-gedeeld over de raadzaal en daarna be neden over de aloude vierschaar, wat voor deze gasten al zeer belangryk was. Op de bovenzaal van de Vergenoeging had daarna de vergadering plaats, die door Jhr van Rijckevorsel werd geopend met woorden van vreugde over de groote opkomst ondanks -de ongunst der tijden. Er is weer gewerkt voor het behoud van verschillende monumenten, met wisselval lige resultaten. Toch is er vooruitgang. Noodjg is echter dat het bestuur tijdig gewaarschuwd wordt als monumenten be dreigd worden. Na deze opening bracht de secretaris het jaarverslag uit, waarin hij meldde, dat het ledental stationnair bleef en dat ver schillende werkzaamheden plaats hadden, terwijl hij ook vermeldde enkele geschen ken, die de Bond deelachtig werden. De rekening van den penningmeester wees f'2-5'5 nadeelig slot aan. Deze functionna- ris gewaagde van 415 leden. Reconstructie oude gebouwen. Naar aanleiding van de nieuwe ramen in het paleis te Amsterdam werd de vol gende vraag behandeld: „Is reconstructie van een oud gebouw of detail daarvan, wel zooveel mogelijk in den oorspronkely ken vorm, doch met gebruik van zicht bare moderne materialen en zichtbaar ge wijzigde constructie toelaatbaar?" De eerste spreker was Ir J. Gratama uit Amsterdam, die er op wees, dat men te Amsterdam geschrokken is van het geen men aan het paleis zag voltrekken. Het zou wellicht nog niet zoo erg zijn, als het maar niet een nieuw stelsel wordt. Vroeger had de kunstenaar de leiding, nu heeft de kunsthistoricus het. Thans komt het scheppingsvermogen er minder bij te pas. Gedurende 500 jaar heeft men een voudig gerestaureerd volgens eigen initi atief. Nu heeft men daarnaast de metho de om geheel volgens den ouden toestand te restaureeren en nu zal er nog een der de, maar niet meer natuurlijke, methode bijkomen. Men zoekt naar een compromis tusschen het zoo juist mogelijk toepassen van oude vormen en gebruik van modern geslagen; hy had zonder er verder over na te denken het dagblad weggelegd en was vroolyk den tuin in gewandeld, om Sylvia te zoeken. En nu was alle weelde en rijkdom, die hun tezamen een blijde en gelukkige toekomst had voorspeld, onher roepelijk weg; nu was hiji inderdaad ge noodzaakt zijn eigen pad door het leven te banen, zelf de hand aan de -ploeg te slaan, om zo-o mogelijk door eigen krachtsin spanning zijn levensdoel te bereiken in dien hem dit tenminste ooit zou gelukken. Het schouwspel in de speelhal te Lu- zern kwam hem weer voor den geest; hy zag weer -de opgewonden, fel-begeerige gezichten van de spelers, hiji hoorde weer de monotone stem van den roeper, hij voelde weer de benauwde, ro-okerige lucht, die e-r in het lokaal had gehangen. Hij! stond op en opende voorzichtig het coupéraam en leunde naar buiten, in de donkerte van den nacht starend. En plot seling voelde hy1 over zich komen een hem tot nu to-e nog onbekende- vroolykheid, die hem bij-na overmoedig maakte. Hy zou nu immers o-ok niet langer door den ouden geldmagnaat worden belemmerd in zyn plannen; hiji zou geheel vrij- zyn en niet langer angstvallig rekening behoeven te houden met de wenschen van zyn schoon vader. Want nu hy! door de krach van Sylvia's vader arm geworden was, was hy immers ook zelfstandig geworden. Hy zou zelfs, als hyl wilde, zyh boedeltje in KON ZIJN HAAR NIET KAMMEN. Nu van alle rheumatiek bevrijd. Dit briefje, dat wij van een 77-jarigeu heer ontvingen, bewijst dat Kruscheii Salts ook op hoogeren leeftijd zyn plicht doet. „In myn krant werd eens de vraag ge steld of er voor iemand van 58 ook een middel tegen rheumatiek bestaat. Het antwoord luidde: „Zoodra iemand wat ouder gaat worden - neen." Maar in hetzelfde blad las ik dat Kruschen Salts by velen rheumatische pijn verdreven ha-dl Ik zei tot myn vrouw: „Wy zullen eens kijken, wie van de twee gelijk heeft." Ik begon met Kruschen Salts, verbruikte drie flacons en voelde my een ander mensch. Vroeger had ik 's nachts gere geld last van pyn in myn linkerbeen, en wanneer ik in myn stoel zat te dutten, werd myn been stijf, zoodat het vry lang duurde, voordat ik weer kon staan. Als myn schouders pyn -deden, moest ik al tijd myn hoofd heel laag buigen om myn haar te kammen. Dat was ongeveer twee jaren geleden, maar nu heb ik geen pyn meer, en kan 7 a 8 K.M. aan één stuk loopen". W. Y. te S. Wanneer zich in het lichaam de afval stoffen ophoo-pen, ontstaat een teveel aan urinezuur. Dit oefent spoedig slechten invloed uit op spieren en gewrichten, en de rheumatische pijn doet haar intrede. Meer er is hulp voor U! Kruschen Salts spoort de ingewanden, lever en niereo aan tot intensievere werking, zoodat de afvalstoffen geregeld verwijderd worden. Het bloed wordt beter gezuiverd en de pijnen houden op. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende dro gisten a 0.70 en 1.60 per flacon, om zetbelasting inbe-grepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam voor komt. (Adv.) materiaal. Het is volgens Spr. verkeerd te trachten het model te bewaren en dan ijzeren ramen te gebruiken, die er niel hoor-en. Namens de Rijkscommissie voor de uit wendige restauratie van het Paleis heeft daarna de architect Ir J. de Bie Leu- veling Tjeenk aan de hand var een 14-tal lichtbeelden een uiteenzetting gegeven van de herstelling van de ramen D'e Rijkscommissie is van meening, dat met deze ramen in de oude vorm het oor spronkelijke nobele karakter aan de- archi tectuur is terug ge-geven en alle onder- deelen hun juiste schaal hebben herkre gen. Op voorstel van den voorzitter werd besloten deze voor de leden zoo belang rijke materie verder te behandelen op een in het najaar te Amsterdam te houden speciale vergadering. -Daar ook de rondvraag geen stof ople verde, sloot de voorzitter de vergadering. -Op de Markt hebben de leden genoten van de belichting van het Stadhuis, een attentie van -de Vereeniging voor Vreem delingenverkeer. Heden (Vrijdag) zijn in de morgenuren de belangrijke gebouwen van Middelburg als Raadhuis, Abdij', Oost-Indisch Huis, Oostkerk en de Steenrotse bezichtigd en daarna is in de „Gouden Sonne" geluncht Na de lunch reed men met autobussen -naar Veere, waar allereerst de kerk werd Ge kunt niel overal alles krijgen. Neemt U daarom zelf een doosje "AKKERTJES" mee, om bij de hand te hebben bij hoofdpijn, „wagen ziekte", kiespijn, en andere pijnen, maar ook bi) n kou, 'n griep, enz. OLrW Koker met 12 stuks 52 ct. Zakdoosje, 3 stuks 20 ct. Leathergate kunnen verko-open en in Lon den gaan wo-nen indien Sylvia hem slechts bijvallen wilde en geduld z-ou heb ben, om te wachten op de vo-orspoed en rijkdom, die naar hij! geloofde, zeker zou ko-men. Was hij' niet op en top een Yorkshire- man, die bekend staan als volhardende, spaarzame en vlijtige menschen, die niet gemakkelijk een eenmaal gesteld do-el lie ten varen. En plotseling vo-elde hiji een groote waardeering in zich opkomen voor hun goede eigenschap van spaarzaamheid. Hij stak zijn hand in zijn zak en haalde e-en handvol geld er uit, -daar zo-o pas achte loos in gestopt. Hij- telde zo-rgvuldig en floot to-en zacht voor zich heen. „Het zal nog wel genoeg zijh voor Pa rijs," zei hij-, „maar het overige Contin gent zullen we er aan mo-eten geven. We zullen wel een wat minder fraai hotel vinden, waar het toch ook nog wel gezel lig kan zij-n. Hallo, Paul Seriven, je hebt nog wel vuur en geest in je aderen om tegen de omstandigheden te vechten. Ik geloo-f dat je eerder schik hebt in het ge val dan verdriet en Sylvia zal ook wel aanpakken willen ik geloof het zeker. Tenslo-tte voelen alle vrouwen voor huis- hou-dwerk." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 5