EERSTE BLAD £ma VRIJDAG 3 JULI 1936 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZLZLAND 50 e JAAA3ANG ».j. 231 Advcrtontiön 30 cent por regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Schouder aan schouder. Buitenland. Binnenland RITSEMA STOFZUIGERFABRIEK. Examenspelling zeer impopulair. Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postehèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlisslngen f 0.20. Losse nummers 5 cent, Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Dr H. Colijn heeft gisteren in de rede, waarmede hij' de jaarvergadering van de Vereeniging voor H. O. op Geref. grond slag opende, een ernstig waarschuwend woord laten hooren, dat waard is ook in broederen kring ter harte te worden ge nomen. Na er op gewezen te jhebben hoe de historie leert, dat in 'bange dagen in de volksgroep die aan (de 'Geref. 'belijdenis vasthield, 'dikwerf onverwoestbare krach ten openbaar werden, die het geweld van den tijd weerstonden en een dam bleken te zijn tegen de vernielende krachten, die zich openbaarden, vervolgde spr.: „Dat kan ook nu, dat zal ook nu weer blijken als er is overgave, bezieling en daardoor saambinding van allen, 'die hun uitgangspunt zoeken in de eeuwige waarheid Gods. Kunnen we daarin nu roemen? Of is er oolk onder ons te wijzen op verschijn selen, die de vrees doen opkomen voor het tegendeel en die dus kraohtverlies in stede van verhoogde krachtsinspanning brengen? Daarom bekruipt mijl wel eens de twij fel. Als ik het oor te luisteren leg, dan verneem ik wel eens klanken, 'die mij' met zorg voor de toekomst vervullen. Er wordt, zoo ben ik geneigd te zeggen, soms wel wat veel gedisputeerd, zoo niet ge twist." In dezen tijd, nu alle kracht en alle inspanning noodig is, kunnen we geen verdeeldheid hebben. Alleen geestdrift voor de vervulling van de grootsc'he taak die een nu heengegaan .of heengaand ge slacht heeft aanvaard, alleen een vol ledige overgave aan die taak, kan de saambinding brengen 'die noodig is om den aangevangen arbeid voort t^ zetten en tot een goed einde te brengen. Leidt, dus vervolgde spr., uit de waar schuwing niet af, dat ik het oog zou sluiten voor het met name in onze dagen groote gevaar voor afglijding. Er is een ontkerkeling, die 'het hart soms met vree- ze vervult, er is een omspringen met sommige grondwaarheden van ons chris telijk geloof, dat aan allen 'dieperen ernst gespeend is, er valt vaak een levenstoon waar te nemen, die met de soberheid van eeni gereformeerd levensmilieu niet ver- eenigbaar is. Er is maar waarom Zou ik nog meer noemen? gij, allen kent wel de verschijnselen om ons heen, waar tegen te waarschuwen plicht is. Daaraan doe ik dan oolk niet te kort. Integendeel ik sluit mij in dit opzicht volgaarne bij' hen aan, die als wachters op Sions muren willen staan. Dit is het ook niet, waarin het gevaar schuilt. Dat gevaar komt op als er twis- tingen ontstaan tusschen Efraïm en Ma- nasse, 'die toch beiden Jozefs zonen wor den. Strijd tusschen Efraïm en Manasse, tusschen zonen van hetzelfde huis, moe ten we vermijden en evenzeer moeten we er tegen waken, dat in dezen veelszins zoo onevenwichtigen tijd, bijl bet bespre ken van zaken, die besproken moeten worden, in de breedte geen gevolgen ge wekt worden, 'die buiten alle verhouding staan tot de diepte van het te behan delen. probleem." Deze waarschuwing is zeker niet ge heel overbodig. Het is heerlijk dat er is een worste ling om den rijkdom van 'Gods Woord beter te verstaan en het licht van dat Woord over alle levensverhoudingen helder te doen uitstralen. Maar dat b e hoeft niet en dat mag ook niet leiden tot een verslappende twee dracht om bijkomstige zaken. Dit geldt ook voor het politieke leven. Er is op dat gebied helaas een ont stellende verdeeldheid tusschen de be lijders van den Christus, tot groote vreugde van hen, die er. op uit zijn het vrije volksleven te vernietigen en ook ons volk te 'brengen onder de ban van den ■alles ovexheerschenden Staat. Het ziet er donker uit in de wereld. Meer dan ooit is nu noodig, dat alle onnoodige tweedracht wordt gemeden en dat er is eenheid en eendracht. Dat we staan schouder aan schouder. DE VOLKENBONDSVERGADERING. Minister de Graeff spreekt. In de Volkenbondsvergadering is gis teren het woord gevoerd door onzen mi nister van Buitenlandsche Zaken, Jhr Mr D'e Graeff, die eveneens de mislukking der sanctie-politiek erkende. Aan het eind van mijn rede in deze vergadering op 12 September j.l. heb ik mij veroorloofd, aldus eindigde hij, op te merken, dat een échec in de toenmalige moeilijkheden, nadat de Volkenbond de laatste jaren reeds bij andere gelegenhe den had gefaald, zijn prestige dusdanig zou schaden, dat langdurige arbeid van wederopbouw noodig zou zijn alvorens wij hersteld hadden wat zou zijn vernie tigd. Het échec is nu een feit. Zetten wij de tanden op elkaarl Aan den arbeid tot wederopbouw! Laat ons niet versagen! Alleen reeds Dinsdag en Woensdag voerden negen sprekers het woord, giste ren staken veertien anderen hun rede voeringen af en vandaag zullen er nog tien volgen. Aan gepraat dus geen gebrek. Het schijnt dat men binnenskamers werkt aan de samenstelling van een reso lutie', die het échec van den Volkenbond zooveel mogelijk moet verbloemen en vooral Italië zooveel mogelijk moet sparen DE ZEELIEDEN-STAKING TE ANTWERPEN. In verband met de staking van de offi cieren en manschappen van de koopvaar' dijvloot heeft de bond van Belgische rea ders een telegram gezonden aan den mi nister-president. D'e bond teekent in dit telegram pro test aan tegen de schending van het col lectief contract door het varend person neel, dat een loonsverhooging van twin tig procent vraagt, nadat bet reeds een verhooging van vijftien procent verkregen heeft. Het nieuwe collectieve arbeidscontract, afgesloten op 1 Juni, was geldig ver klaard tot 30 Juni 1937. D'e reeders dringen erop aan, dat de vrijheid van den arbeid met kracht zal worden gehandhaafd en beschermd. DE DROOGTE IN AMERIKA. 1.000.000 stuks vee verblikt. Wallace, chef van het bureau van den landbouw, heeft order gegeven een mil; lioen stuks vee op te koopen voor reke ning van de regeering. Ten "gevolge van de droogte in de prairieën van bet Noord westen is er n.l. gebrek aan voeder. De beesten zullen geslacht worden en tot bussenvleesc h gemaakt, dat onder de werkloozen zal verdeeld worden. In een deel van Dakota, in Iowa en in Montana schijnt de wintertarwe-oogst mislukt te zijn. Volgens de regeeringsdeskundigen is er een verlies van 100 millioen dollars: honderdduizend families zijn zonder mid delen van bestaan. De Joodsche immigratie in Palestina. In antwoord op de schriftelijk inge diende vraag van een conservatief Lager huislid, heeft Ormsby Gore, de minister van koloniën medegedeeld, dat er zich verleden jaar 61.804 Joodsche immigran ten in Palestina gevestigd hebben. D'aaronder waren 9.630 Joden uit Buitschland, 27.843 uit Polen en 641 uit Sowjet-Rusland. Bloedige landarbeidersonlusten in Polen. Op een landgoed in bet district Ruski (arrondissement Lemberg) is het tot een botsing gekomen tusschen de landarbei ders en een politie-afdeeling. D'e seizoen arbeiders, op het landgoed werkzaam, werden sedert eenige dagen bij den ar beid lastig gevallen door de dorpsbewo ners, die hun ontslag eischten en her haaldelijk tot handtastelijkheden overgin gen. D'e politie, die tot herstel der orde ont boden was, werd door de opgewonden dorpsbewoners aangevallen, zoodat zij. ge dwongen werd van de vuurwapenen ge bruik te makeh; 7 personen werden daar bij gedood en drie gewond. Ook in Krzeczewice, in bet district Przeworsk (Galicië), kwam bet tot land- arbeiderscnlusten, waarbij 8 personen werden gedood en een nog onbekend aan tal werd gewond. Een reusachtig mausoleum voor de Italiaansche gevallenen in Abessynië. Uit Rome wordt gemeld: De acht duizend Italiaansche soldaten, die in den Oost-Afrikaanschen veldtocht vielen 1), zullen nu te zamen met de man nen, die in 1896 onder To'selli gevallen zijn, op den top van den Amba Aladzji hun laatste rustplaats vinden. De duce heeft de plannen tot den bouw van een reusachtig mausoleum op den berg, die eens getuige was van de vernietiging van de troepen van majoor Toselli en waarop ook tijidens den laatsten veldtocht belang rijke gevechten hebben plaats gehad, thans goedgekeurd en met de noodige werkzaamheden zal dan ook reeds direct een aanvang worden gemaakt. De kosten van het project, die op 10 millioen lire worden geschat, draagt de bevolking van de stad Turijn, uit welke stad de meeste soldaten van Toselli stamden. Het mausoleum zal een kerk en een honderd meter hoogen toren, waarop een permanent vuur zal branden, krijgen. Groot vliegveld in Alaska. Het Amerikaansche ministerie van oorlog heeft verscheidene officieren op dracht gegeven, in de nabijheid van de stad Fairbanks, in Alaska, een geschikte plaats voor den aanleg van een groot vliegveld te zoeken. Dit vliegveld moet zóó groot zijn, dat daar alle luchtstrijdkrachten van het le ger, die op bet oogenblik 1000 vliegtui gen omvatten, binnen 24 uur kunnen worden ondergebracht. Het leger is voornemens, nog een reeks van dergelijke strategische vliegvelden aan te leggen. De Negus vraagt. D'e negus beeft bij de volkenbondsas semblee een resolutie ingediend, waarin den leden wordt gevraagd, Abessynië een leening toe te staan van 10 millioen pond. In een tweede resolutie vraagt Abes synië den volkenbond nadrukkelijk te verklaren, dat hij geen enkele annexatie, welke door wapengeweld is verkregen, erkent. 1 i Korte Berichten. Nabiji Fooz is een Belgisch militair vliegtuig neergestort. De luitenant-piloot en de luitenant-waarnemer werden ge dood. De Daily Telegraph meldt uit Je ruzalem, dat ruim 60 politieke Arabische gevangenen in de concentratiekampen te Sarafend in hongerstaking zijn gegaan uit protest tegen de daar heerschende toestanden. Baldwin heeft verklaard, dat de g'e- iuchten, volgens welke hij aan verzwak king zou lijden en zijn aftreden aan staande zou zijn, totaal bezijden de waar heid zijn. "Vijf van de acht Italiaansche jour nalisten, die na hun uitwijzing uit het kanton Genève domicilie gekozen hadden te Coppet in het kanton Waadt, zijn naar Italië vertrokken. D'e drie anderen den ken vandaag ook naar Italië terug te keeren. Die Fransche Kamer heeft met 468 tegen 80 stemmen het wetsontwerp no pens de verhooging van den leerplichti gen leeftijd aangenomen. In het Noorderdepartement van Frankrijk staken thans nog ongeveer 20.000 man, verdeeld over 200 bedrijven. Ingezonden Mededeeling. 1) (Wijl hebben nooit eerder gelezen, dat in dezen veldtocht 8000 Italiaansche dooden vielen. Tot beden werden de ver liezen altijid veel lager opgegeven. Red.) HET ONTWERP RIJTIJDENWET. Nota van wijziging, oververmoeidheid. In een nota van wijziging betreffende het wetsontwerp houdende bepalingen, beoo'gende het tegengaan van overver moeidheid van bestuurders van motorrijn tuigen, beeft de regeering de volgende wijziging aangebracht: Artikel 1, eerste lid onder a, wordt aldus gewijzigd, dat het komt te luiden als volgt: s a. de tijden, waarop en gedurende wel ke en den toestand waarin alle of be paalde groepen van personen of ledeo dier groepen geen motorrijtuigen mogen besturen. Ter toelichting wordt opgemerkt: Teneinde het met de wet beoogde doel te bereiken, is het gewensebt, dat niet alleen regelen worden gesteld omtrent de tijden gedurende welke motorrijtuigen mogen worden bestuurd, maar ook om trent den toestand, waarin de bestuur der gedurende het besturen verkeert. Be paaldelijk wordt hier gedacht aan het geval, dat oververmoeidheid den bestuur der niet tot behoorlijk besturen van bet motorrijtuig in staat zou stellen. Een toe stand van oververmoeidheid kan, maar behoeft niet verband te houden met de bovenbedoelde tijden. STEUN VOOR DE MAISCULTUUR? Het Tweede Kamerlid L o u w e s heeft tot den minister van landbouw en vis- scherij de volgende vragen gericht: Is de minister niet van meening, dat de maiscultuur voor zaadwinning in ons land zoodanige resultaten heeft opgele verd, dat het geenszins is buitengesloten, dat deze teelt zich cultuur-technisch zal kunnen bandhaven? Is ook de minister niet van meening, dat dit een zeer verheugend feit zou zijn, met name vool de kleinere gemengde bedrijven, daar de mais veel lichten ar beid vraagt, welke arbeid in een hoogero opbrengst zijn belooping kan vinden? Moet niet worden vastgesteld, dat de maiscultuur hier te lande geen volkomen gelijkwaardige kan» heeft, omdat de bin- Enkele splinter- j, nieuwe,overjarige STOFZUIGERS ruimen wij op tegen zeer lage prijzen. Informeert U eens bij FiliaalMiddelburg, Heerengr. M 26a, Tel. 202 Mededeeling in Nat. Ver. voor orde en eenheid in de schrijftaal. Het dagelijksch bestuur van de Natio nale Vereeniging voor Orde en Eenheid in de schrijftaal (voorzitter prof. mr B. M. Taverne) schrijft aan het H d b 1. Bij de talrijke in het tijdschrift „Taal en Spelling" vermelde ondernemingen, die zijn teruggekeerd tot de spelling vol gens D'e Vries en Të Winckel, heeft zich onlangs de N.V. Hollandsche Stoomboot- Mij. gevoegd. D'e impopulariteit van de z.g. spelling- Marcbant is bij twee ongezochte gelegen heden op treffende wijze gebleken. Het extra-nummer van de „Katholieke Il lustratie'' dat gewijd is aan de nagedach tenis van jhr Ruys de Beerenbrouck, be vat ongeveer twintig artikelen, welke alle geschreven zijn in de „oude spelling" be halve de bijdrage vanoud-minister Marchant. Voorts is in de pers medege deeld, dat de Nederlandsche gelukwen- schen, die de Utrechtsche universiteit onlangs ontving, de spelling D'e Vries en Te Winckel vertoonden. Zal onze regee ring deze teekenen verstaan? Of zal zij blind blijven voor deze feiten, en aan het Nederlandsche volk door een machtsdaad een spelling opdringen, welke het niet wensebt? In België is onlangs een overtuigd te genstander van de „spelling" Marchant, de beer J. Hoste, minister van openbaar onderwijs geworden. Eenheid en orde in het Nederlandsche taalgebied op den grondslag van de „spelling" Marchant moeten ondenkbaar worden geacht. Men mag hopen, dat onze regeering, die in 1934 blijkbaar een anderen loop van za ken verwachtte, zal wijken voor de feiten, en den thans eenig juisten weg zal in slaan door de Kon. besluiten van 28 Aug. 1934 in te trekken, tot voldoening van de groote meerderheid der beschaafde taal gebruikers. nenlandsche mais ten opzichte van de buitenlandsche slechts gesteund wordt door de monopolieheffing van f 2 per 100 kg., terwijl andere voedergranen als rogge en gerst daarnaast nog een dena- turatietoeslag of teeltpremie krijgen? Is de minister bereid door een soort gelijke regeling de maiscultuur een re delijke kans te geven haar bestaansrecht te bewijzen? EINDE VISSCHERIJCONFLICT IN ZICHT? Er worden weer treiters gereed gemaakt. In de gisteren gehouden vergadering van de reedersvereeniging te IJmuiden werd met zoo goed als alle stemmen be sloten om tot oplossing van het hangende conflict een voorstel te doen aan de vier vakorganisaties waarbij voor de kleine treilers de oude loon- en arbeidsvoor waarden, dus alleen voor de groote boo ten van kracht zullen blijven. D'oor Jn voorstel wordt bet groote bezwaar van de opvarenden weggenomen. In reederskringen verwacht men, dat dit voorstel zal worden aangenomen. Er worden althans reeds stoomtreilers klaar gemaakt om zoo spoedig mogelijk naar zee te kunnen vertrekken. BEVOLKINGSBOEKHOUDING. Installatie vaste commissie van advies. De minister van Binnenlandscbe Za ken 'beeft, ter uitvoering van art. 120 van bet besluit bevolkingsboekhouding 1936, een vaste commissie ingesteld tot bet geven van advies in alle zaken, ra- kende de 'bevolkingsboekhouding en de uitvoering der bepalingen van genoemd koninklijk besluit. Deze commissie is namens den minis ter, in het gebouw van het centraal bu reau voor de statistiek, geïnstalleerd door Prof. Mr H. W. Methorst, hoofd der in spectie van de bevolkingsregisters. Ambtshalve voorzitter der commissie is het hoofd der inspectie of de door dezen aan te wijzen inspecteur. Zij' be staat voorts uit vier andere gewone le den en drie plaatsvervangende leden. De vier andere gewone leden zijn de heeren G. Sydzes, referendaris, chef van bet be volkingsregister van Amsterdam, D. B. Go'hres, administrateur, chef der afdee- Binnenland. De kwestie der zuivelexport-contingenten. Versob brood in de hotels. D'e luchtvaartsubsidie in Indië verlaagd. Commissaris van politie te Nijmegen ge arresteerd. Amsterdam krijgt een nieuw stadhuis. Buitenland. De debatten in de Volkenbondsvergade ring. D'roogte in Amerika. Iing bevolking en verkiezing der gemeen te-secretarie van Rotterdam, J. Robert son, referendaris, chef der 2e afdeeling der gemeentesecretarie van Utrecht en K. de Boer, secretaris der gemeente Har- dinxveld, tevens secretaris der com missie. Onmiddellijk na afloop der installatie hield de adviescommissie haar eerste vergadering. VERSCH BROOD AAN HET ONTBIJT IN HOTELS. Met het oog op eventueele bezwaren van vreemdelingen. Naar gemeld wordt, overweegt de mi nister van sociale zaken het nemen van een proef inzake het verkrijgbaar stellen van versck ontbijtbrood in hotels. De bedoeling biervan is vooral, tege moet te komen aan eventueele bezwaren van vreemdelingen, die gewend zijn versch brood bij bet ontbijt te gebruiken. De minister beeft daarom goedgevon den, dat door de arbeidsinspectie op ver zoek van de daarvoor in aanmerking ko mende hotelhouders vergund wordt, dat de bakkers, van wie zij het voor hun gas ten bestemde ontbijtbrood betrekken, de btnoodigde hoeveelheid van 8 uur v.m. af mogen vervoeren en aan die hotels af leveren. Verrassingen voor den Fiscus. „Vrijwillige voldoening van belasting enz." is een hoofdje, dat men geregeld in de Staatscourant ziet terugkeeren. De minister van Financiën doet daaronder verantwoording van de 'gelden, welke ten behoeve van 's Rijks schatkist zijn ont vangen, wegens te weinig betaalde belas ting. In den regel zijn het kleinere be dragen tot porties van. enkele bonderden guldens toe, doch ditmaal, zegt de Maas bode, is de fiscus wel buitengewoon be dacht. Naast de f2.41, die den ontvan ger te Nijïnegen gewerd wegens^ te wei nig betaalde personeele belasting, zien we verschillende bedragen van meer dan duizend gulden. De ontvanger te Arn hem boekte als inkomsten o.a. een be drag van f5207.40, 'die te 's-Gravenhage (le kantoor) een van f2670, die te Rot terdam '(le kantoor) f 1500 en f 1080. Hun collega te Delfzijd echter spande de [kroon. Hij zag zich onder de letter X een bedrag overgemaakt van niet min der 'dan f 7000. Nominatie voor den Hoogen Raad. De Tweede Kamer heeft de volgende nominatie ter vervulling van de vacature- Schepel als raadsheer in den Hoogen Raad uitgebracht: 1. mr P. van Regteren-Altena, raads heer in het gerechtshof te Amsterdam; 2. mr Jh R. Sinninghe D'amsté, direc teur-generaal der belastingen te 'sGra- venbage; 3. mr P. J. H. Hyink, raadsheer io het gerechtshof te 's Gtavenhage. Passage-tarieven naar Indië verlaagd. Nadat de Rotterdamsche Lloyd en de Stoomvaart-Mij. Nederland een verlaging van haar passagetarieven naar Nederl.- Indië hebben aangekondigd, deelt de fir ma Wambersie en Zn. te Rotterdam, hoofdagente van de HamburgAmerika Lijn mede, dat ook deze reederij besloten beeft de passage-tarieven van den direc- ten dienst van Rotterdam op Neder- landsch-Indië (D'.A.D'.G.-dienst) aanmer kelijk te verlagen. J. S. F. v. Hoogstraten f. In den ouderdom van 77 jaar is tg 's Gravenhage overleden de heer J. S. F. van Hoogstraten, ritmeester b.d. en, oud lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. D'e overledene maakte bij tusschenpoo- zen 25 jaar voor de Anti-Rev. partij deel uit van den Gemeenteraad van Arnhem. Hij bad 22 jaar zitting in de Prov. Staten van Gelderland, die hem ook kozen tot lid van het college van Ged. Staten. In 1909' koos Utrecht II hem tot lid van de Tweede Kamer waarin de heer v. Hoog straten tot 1913 zitting had.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1