en Maatschappij. DONDERDAG 2 JULI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVIDE ZEELAND 50 e JAARGANG 230 Buitenland. Binnenland Staten-Generaal Werkverruiming en Steunverleening. Belangrijkste Nieuws Het protest van den Negus. Uit de Provincie (Jitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, .Lange Burg B, 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, wcokabonnomonton voor Middelburg, Goes en Vlissingon f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cont por regel. Ingezonden mededeelingen CO cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Van het begin af is het duidelijk ge weest dat „Landbouw en Maatschappij" voor welke organisatie men ook onze boe ren en tuinders tracht te winnen, toch wel iets meer bedoelde dan te zijn een hond1 van landbouwers ter bevordering van de landbouw-belangen. Men heeft het wel steeds trachten te ontkennen, maar telkens weer bleek toch, dat we hier te doen hebben met een soort politieke beweging die aan de N.S.B. zeer nauw verwant is. Het orgaan van „Landbouw en Maat schappij" doet dan ook niet anders dan de landbouwende bevolking tegen de hui dige regeering op te zetten. Van wat in 't belang van de boeren is en wordt ge daan, deugt natuurlijk niets en hetzelfde geldt van het optreden der landbouwspe- cialisten in het parlement. Dat er mannen in de Kamer zijn die sinds jaren en met goed resultaat voor de belangen van de land- en tuin bouwers zijn opgekomen, wordt van geen beteekenis geacht, evenmin als de maat regelen die genomen worden voor de in standhouding van het landbouwbedrijf. Maar mei wordt van belang geacht een uitspraak van Mussert die overigens op dit gebied nog nooit iets gepresteerd heeft dat in de eerste plaats noodig is een gezonde boerenstand. In dit verband verdient nog vermelding het feit, dat door het orgaan van Landb. en Maatschappijl als een derde phase in den strijd van deze organisatie wordt ge noemd: de komende-stembus. Wijl hebben geen behoefte hierop thans nader in te gaan. Onze boeren en tuinders weten nu wat er aan de hand is. Als straks weer de propagandisten van L. en M. ook in Zeeland den boer opgaan, om voor deze organisatie aanhangers te winnen, dan zullen de woorden „politiek" en „stembus" misschien niet genoemd worden, maar dan is het er in den grond der zaak toch om te doen, politieke pro paganda te maken en onze boeren en tuinders door „zoet gefluit" te bewegen zich in het politieke slagnet te laten vangen. DE VOLKENBONDSVERGADER ING. De kwesties van de sancties. Zeven sprekers hebben gisteren in de volkenbondsvergadering het woord ge voerd. Van deze sprekers heeft alleen de gede legeerde van Zuid-Afrika, Të Water, zioh tegen de opheffing der sancties tegen Italië verzet. Hij verklaarde, dat de volkenbondssta ten, toén zij in October besloten, hun sanctieverplichtingén na te komen, daar bij geenszins als voorwaarde hadden ge steld, dat Abessynië zich met succes tegen den Italiaanschen aanvaller zou kunnen verdedigen. Integendeel, juist de vernieti ging van Abessynië maakt de volken bondshulp des te meer noodzakelijk. Te Water gaf te verstaan, dat de kleine staten zullen moeten gaan overleggen, of verdere samenwerking met de gro-ote mo gendheden in den volkenbond van nut blijft, indien de groote mogendheden de toelaatbaarheid van daden van geweld naar het militaire succes ervan blijven beoordeelen. Eden, Litwinoff en de gedelegeerde van Canada, lieten geen twijfel erover be staan, dat naar hun meening Abessynië toch niet meer te redden is, tenzij door militaire maatregelen, waartoe echter geen enkele staat wil overgaan. Zij meen den dus, dat de sancties thans moesten worden opgeheven. Doch deze harde werkelijkheid, zoo- als Eden zeide, mag niet tengevolge heb ben, dat de vijftig staten hun in October uitgesproken oordeel over de Italiaan- sche gedragslijn op eenigerlei wijze zou den herzien. Ook de. Zuid-Amerikaansche staten spraken zich tegen de erkenning van de verovering van Abessynië uit. Men neemt aan, dat de algemeene be schouwingen Vrijdag zullen beëindigd worden. D'e kwestie van de volkenbondshervor ming zal tot September worden uitge steld. Voor de opheffing van de sancties zal de coördinatie-commissie waarschijnlijk nog deze week bijeenkomen, om in een korte vergadering een datum voor de op heffing van de sancties te overwegen. DE ITALIAANSCHE JOURNALISTEN TE GENEVE VOORLOOPIG VRIJGELATEN. 'De Italiaansche gezant te Bern heeft stappen bij de Zwitsersche regeering ge daan, om de invrijheidstelling van de Ita liaansche journalisten, die bij het inci dent in de volkenbondsvergadering in hechtenis genomen zijn, te verkrijgen. Gisteravond heeft de Zwitsersche regee ring besloten, de journalisten voorloopig op vrije voeten te stellen. Morgen zal de Zwitsersche regeering besluiten, wat voor -andere maatregelen kunnen worden ge nomen. De minister van pers en propaganda, Alfieri, heeft den te Genève gearresteer den Italiaanschen journalisten een tele gram gezonden, waarin hij uiting geeft aan zijn sympathie voor hun optreden en zijn solidariteit met hun houding betuigt. Dit is wel het toppunt! Een nader bericht uit Genève meldt, dat de acht Italiaansche journalisten Woens dagavond om 8.15 uur vrij werden gesteld Hun werd nog meegedeeld, dat het Kanton Genève een bevel tot uitwijzing had uitgevaardigd. Men vermoedt, dat zij spoedig over de Zwitsersch-Italiaansche grens gezet zullen worden. Een later 'bericht meldt, dat verscheide ne dezer journalisten zich tijdelijk zullen vestigen ih het kanton Vaud, op enkele km afstand van Genève. ZEELIEDEN-STAKING TE ANTWERPEN. Te Antwerpen zijn de zeelieden van de koopvaardijvloot in staking gegaan. Gis termorgen weigerden zoowel officieren als manschappen aan te monsteren voor Bel gische schepen. Zij eischen loonsverhooging en betere arbeidsvoorwaarden. Terwijl oen afvaardiging van het Ant- werpsche trampersoneel te Brussel be sprekingen voerde met de regeering, is plotseling -de tramstaking uitgebroken, tot groot ongerief van de duizenden, die op tramvervoer zijn aangewezen. De vergadering van het personeel be sloot met algemeene stemmen de staking voort te zetten tot de eischen zijn inge willigd. DE STAKINGEN IN FRANKRIJK. Een Opera bezet. Te Parijs heeft het personeel van de Opéra -Gomique na de laatste voorstelling besloten het gebouw te bezetten. De be zetting zal gehandhaafd blijven tot dat de minister van binnenlandsche zaken een abitrale uitspraak geveld zal hebben in het conflict tusschen het personeel en de directie. In de Midi is de toestand over het al gemeen ongewijzigd. Het ziet er niet naar uit, dat binnenkort een overeenkomst tus schen het personeel en de directie te ver wachten is. Het hotelpersoneel heeft thans zijn eischen ingediend. Te Cannes zijn twee van de vier groote Palace ho tels weer geopend. DE TOESTAND IN ABESSYNIE. Moeilijkheden voor de Italianen. Uit Khartoem meldt Reuter: Reizigers, die hier uit Gore zijn aangekomen, ver klaren, dat de Negus na zijn vertrek allo prestige en gezag bij- -de stamhoofden, die vijandig tegenover Italië zijn gebleven, en bij de bevolking verloren heeft. 'Aan den anderen kant zouden de Ita lianen ernstige moeilijkheden ondervin den in de omgeving van Addis Abeba. Abessynsche krijgers hebben verscheidene malen -den weg tusschen Addis Abeba en Dessie weten af te snijden. Gedurende de laatste dagen zijn ver scheidene groepen arbeiders uit Italië naar Oo-st-Afrika vertrokken. Zoo heeft gisteren de Calabria met 2500 arbeiders aan boord de haven van Messina verla ten. Muziekkorps van Hitler's lijfwacht verongelukt. De muziekkapel van de S.S. lijfgarde van A-dolf Hitier, welke gistermiddag in twee autobussen van een concertreis in Wes-t-Duitschland terugkeerde, is in bot sing gekomen met een vrachtauto met aanhangwagen. De wagen slipte op den door den regen glad geworden weg en de aanhangwagen sloeg tegen de tweede bus van -de muziekkapel. Hierbij werden twee inzittenden op slag gedood, twee stierven op weg naar het ziekenhuis, ter wijl bovendien no-g 6 inzittenden ernstig werden gekwetst, benevens een aantal licht gewond. De luchtmacht der Sovjets. D'e Moskousche correspondent van de „Daily Telegraph" seint aan zijn blad: Het totaal aantal vliegtuigen in sovjet- Rusland in Juni was 72 procent grooter dan het in het begin van het jaar daar omtrent gegeven cijfer. In „fabriek no. 24", welke voorheen de e- nige werkelijk goede Russische vlieg machine vervaardigde, had men vroeger voor den bouw van één machine 1.120 uren machinewerk en 1.612 uren hand werk noodig. D'eze cijfers bedragen thans nog slechts 520 en 1066. Deze bijzonderheden zijn Maandag 1.1. bekend gemaakt door Michael Kagano- vits-j, die de leiding heeft over de lucht vaartindustrie, in- een redevoering voor het industrieels congres -der unie. „Laat de D'uitschers geen ijdele hoop voeden", aldus voegde hij hieraan toe' wij zullen altijd vliegtuigen genoeg heb ben, om ons vaderland te verdedigen. Onze toestellen kunnen hooger en verder vliegen en onze vijanden vernietigen, wanneer dit noodig mocht z-ijn. Onze vliegtuigfabrieken zijn thans gro-oter dan alle andere in Europa of Amerika. Wij behoeven niet naar het Westen te kijken." Talrijke slachtoffers van het hemelvuur. Boven Zuid-Bulgarije hebben verschei den onweders gewoed, welke aanzienlijke schade aanrichtten. Nabij de stad Stara-Sagora werden zes personen, die onder een 'boom schuilden voor den regen, gedood, toen deze boom door den bliksem werd getroffen. In Polen werden vier personen door -den bliksem gedood en verscheidene ge wond. Ook 'boven Seeland en een deel van Jut land heeft zich een hevig onweer ont last, dat veel schade heeft aangericht. Het hemelvuur sloeg in den raadhuis toren te Kopenhagen, waardoor het klok kenspel tot zwijgen werd gebracht. Verschillende deelen der stad stonden blak. Korte Berichten. -- In het Zuiden van Texas zijn de ri vieren zoodanig gezwollen tengevolge van de hevige regens, dat zij ver buiten de oevers zijn getreden. 2D Personen zijn omgekomen, terwijl nog 14 worden ver mist. Men vreest, dat ook zij zijn omge komen. Er is veel vee ver-dronken en de oogst heeft zeer van het water geleden. De schade wordt op meer dan een mil- Jioen dollar geschat. -In Duitschland is de verkoop van boeken in winkels met eenheidsprijzen thans- verboden. De bestaande boekenaf- deelingen in bedoelde zaken moeten uiter lijk op 31 December geliquideerd zijn. Nieuwe voorraden mogen niet meer wor den aangeschaft. De Ho-ngaarsche regeering heeft 'be sloten dat de werkweek in de textiel-in- dustrie van 60 tot 48 uur verminderd zal worden teneinde meer arbeiders aan -het werk te kunnen zetten. Tevens is een ge mengde commissie van ambtenaren, werkgevers en werknemers in het leven geroepen, -die tot taak heeft het vaststellen van minimumloonen. - Gemeld wordt, dat de bakkers in Duitschland thans om 4 u. des ochtends dit is een half uur vroeger dan voorheen met den arbeid mogen beginnen. Voor half 7 mag echter geen brood worden verkocht. DE KONINGIN OP HET LOO. Gedurende de maand Juli. Het is de wensch van de Koningin om de maand Juli beschouwd te zien als -den tijd, welken Hare Majesteit rustig op het 1.00 wenscht -door te brengen als vacan- tie. Hare Majesteit zal uitsluitend de staatszaken afdoen. DE HERTOG VAN KENT NAAR ONS LAND. Morgen te ongeveer twee uur 's mid dags zal de Hertog van Kent met een particulier vliegtuig op Waalhaven aan komen. Per auto zal de Hertog zich van het vliegveld naar D-en Haag begeven. Handelsbetrekkingen Nederland- Hongarije. D'e R.P.D. bevestigt, dat -de tusschen Nederland en Hongarije tot stand geko men regeling, welke de bedoeling heeft, de üitbreiding der handelsbetrekkingen tusschen beide landen te bevorderen, Dinsdag j.l. te Boedapest is- geteekend. TWEEDE KAMER. BESTUURSHERVORMING IN NEDERLANDSCH-INDIE. De Tweede Kamer heeft gisteren voort gezet de behandeling van de Indische wetsontwerpen, waarin de bestuursher- vorming is vervat. Minister Col ij n heeft, nadat verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, -de voorstellen verdedigd. Spr. betoogde, -dat de bedoeling der be- stuurshervorming is een staatkundige hervorming door overbrenging van be voegdheden naar gebiedsdeelen, en voorts een ambtelijke hervorming. Op Java is de bestuurshervorming niet bevredigend geweest. Men heeft ze wel eens een slak kengang genoemd; maar is -hiermede wel Geen verhooging; van de steunuitkeering. In een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer betreffende de aanvullingsbegro-oting van Sociale Zaken voor 1936 deelt de Minister mede, dat op het oogenblik bij' de afdeeling Werkver schaffing en Steunverleening in functie zijn: een tijdelijk hoofdcontroleur, 75 tij delijke controleurs en 12 controleurs op arbeidsovereenkomst. De Minister geeft de verzekering, dat deze ambtenaren met groote zorg zijn en in de toekomst zullen gorden uitgekozen. D'e regeering kan tot haar leedwezen aan den aandrang om tot no-g verdere verhoo-ging van het uitgetrokken bedrag voor kleeding, schoeisel en bedde- goed aan ondersteunde en te werk gestel de werkloozen over te gaan, gelet op den financieelen toestand van het Rijk, niet voldoen. Evenmin kan zij' voldoen aan het verlangen om een uitkeering in eens van f 50 per gezin te verstrekken. Er wordt op gewezen, dat voor 1935 voor den z.g. B-steun niet een bedrag van f 2.000.000, dioch van slechts ongeveer f 1.700.000 beschikbaar werd gesteld. Immers is van f 2.000.000 een bedrag van ongeveer f300.000 besteed voor verhooging van de Kerstgave 1934. Hetjs den Minister niet bekend, dat de particuliere liefdadigheid nog altijd te veel geremd zon worden. Hij kan be zwaarlijk aannemen, dat, zooals in het verslag is opgemerkt, bij-na elk bedrag, dat van die zijde verstrekt wordt, o-p den steun in mindering zou worden gebracht. De Minister geeft de verzekering, dat dit geenszins zijn bedoeling is, en, indien er gemeentebesturen zijn, die op de gesig naleerde wij-ze te werk gaan, zulks der halve in strijd is met zijn opvattin gen. Ook de Minister is van meening, dat er naast de ondersteunde en te werk gestelde werkloozen anderen zijn, die, hoewel niet werkloos, in even gro-oten nood verkee- ren. Het is echter onmogelijk die perso nen in -de regeling van den z.g. B.-steun te betrekken. Tot verhooging van de steunuitkeering in het algemeen kan de re-geering, gelet op den financieelen toestand van 's Rijks kas, onmogelijk besluiten. Dit neemt echter niet weg, dat als blij'kt, dat een bepaalde gemeente in een te laag tarief van steunverleening is ingedeeld, tot ver hooging van de tariefsklasse voor die gemeente wo-rdt overgegaan. De Minister kan geen vrijheid vinden de percentages voor de groote gezinnen ook bijl hoogere loonen te verhoogen. Naar zijn meening is ten déze reeds de uiterste grens bereikt. recht gedaan tegenover de slak? (Vroo- lijkheid). Wat nu in behandeling is, is niet an ders dan de uitvoering van het beginse lenplan van 1932. Het plan 'bevat vorming van de auto nome groepsgemeenschappen. Spr. komt daar rond'voor uit. Hij heeft er niet meer dan dertig jaar voor gestreden om nu te trachten dit langs een omweg verwezen lijkt te 'krijgen. Spr. betoog de voorts, dat de regionale organen regionale middelen krijgen. Zijn die niet voldoende, dan zal het land zulke organen helpen, zooals het Rijk hier nood lijdende gemeenten helpt. Ontvangen de regionale organen meer middelen dan zij noodig hebben, dan vloeit -datgene, wat zij niet behoeven, in de kassen van cen trale organen. D-e noodzakelijkheid van decentralisatie in de buitengewesten klemt te meer, om dat eenerzijds -de taak van het centrale bestuur veel te veel is uitgegroeid om in het geheele gebied van Indië te kunnen worden verricht en anderzijds de buiten gewesten te veel verschillen om ten aan zien van de onderscheidene takken van staatszorg gelijk te kunnen worden be handeld. Men keurt het af, -dat eerst gouverneurs zullen worden benoemd. Aanvankelijk had Spr. zich voorgesteld, dat de Indische re geering eerst personen zou aanwijzen als regeering,scommissarissen en later deze zelfde personen als gouverneurs. Maar men kwam met het bezwaar, dat de re-geeringscommissarissen geen be stuursmacht hebben en de -desbetreffende personen er niet zonder kunnen. En de Indische regeering wenschte te beginnen met aanstelling van gouverneurs, juist om hierdoor sneller -de staatkundige her vorming te doen plaats vinden. Moge het voorstel, zooals het daar ligt en dat de vrucht is van dertigjarigen ar beid, thans eindelijk tot uitvoering komen en een nieuwe phase inluiden in de Ne- derlan-dsohe koloniale politiek. Nadat de Minister op aandrang van den heer J o e k e s had toegezegd, dat begonnen zal worden met de aanstelling Binnenland. De Tweede Kamer heeft de bestuursher vorming in Indië goedgekeurd. Handelsverkeer tusschen Nederland en Hongarije. Mededeelingen over werkverruiming en steunverleening. Buitenland. De debatten in de Volkenbondsvergade ring. Nieuwe stakingen te Antwerpen. De Italiaansche journalisten te Genève in vrijheid gesteld. De toestand in Abessynië. van regeeringscommissarissen inpl-aats van gouverneurs, werden de wetsontwer pen z. h. st. goedgekeurd. En de weerzinwekkende houding van de Italiaansche journalisten. In verband met het gebeurde te Genève schrijft de „Nederlander": „Wij hebben in deze dagen heel vaak en heel veel kunnen lezen over 'tbar- baarsche Abessynië en het wil ons wel eens voorkomen, dat velen erop uit zijn die barbaarschheden breed uit te meten, als verminderde dit het eigen schuldge voel. Maar van 's Keizers- houding, giste ren te Genève, kan men niet anders zeg gen dan dat zij een voorbeeld van waar digheid gegeven 'heeft aan alle volken der wereld en zoo is het ook door het publiek rondom het Volkenbondspaleis gevoeld, toen het hem een ovatie bracht bij zijn heengaan uit de vergadering, waar nog naklonk de vraag, waarmede 'hij zijn requisitoir want dat was zijn rede to-ch eigenlijk besloot. Wat doet gij voor Abessynië en welk antwoord moet ik mijn land brengen? Dat andere landen het bloed van hun eigen soldaten voor het Volkenb-onds- verdrag zouden vergieten verwachtte de Negus niet, had hij- i het moet strie mend hebben geklonken nooit ver wacht, maar wel verlangde hij te weten wat thans de 52 staten met hun plech tige beloften zouden doen. En aan den inhoud van het Volkenbondsverdrag lag het niet; het is, zoo zeide hij, de inter nationale moraal, die in gebreke geble ven is. D'it kwam de Negus gisteren in het midden der Assemblée aan de afgevaar digden van zoovele volken zeggen. Daar na ging hij heen. E'n hoe striemend zijn woord in wezen ook voor -die allen was geweest, tal van afgevaardigden konden zich toch niet weerhouden, hem hun bij val te betuigen. Ondanks alles- brak het door Italië geïntimideerde rechtsbesef zich hier baan. Dit was niet de eenige hulde aan het reoht; er was ook nog een averechtsche hulde. Want nog vóór de Keizer zijn rede aanving, weerklonk van de journalisten tribune het schelle gefluit, waarmede Ita liaansche journalisten, de papegaaien van den Duce, hun haat jegens den Negus- be tuigden. Een weerzinwekkend tafereel, dat ons wel allerpijnlijkst laat z-ien, hoe diep hel rechtsbesef van Italië verzonken is. Hier geen spoor van ridderlijkheid jegens den overwonnene en op wélke wijze overwon nene, van de zijde van hen, -die hem en zijn -volk ten onder hebben gebracht. Al leen maar haat, lage verachtelijke haat. En woede o-ver het jammerlijke figuur, dat de o-verwonnene -den overwinnaar hier slaan liet: te kijk te worden gesteld voor het forum der wereld als een internatio naal rechtsverkrachter. D'aarom is per slot van zaken het Ita liaansche fluitconcert o-p de Geneefschè tribunes no-g de béste hulde aan den Ne gus geweest. Want onbedoeld accentueer den hier -deze Italiaansche journalisten de tegenstelling tusschen hun opvatting van het recht en die van den Negus. Zij werden weggeleid door de politie van Genève, onder -de verachtelijke blik ken van het ditmaal zuiver reageerend publiek; de Negus schreed statig naar zijn auto in die houding van zedelijke grootheid, welke de zaak van het recht steeds aan hen -die haar verdedigen, toe bedeelt." In vrijheid gesteld. Door de rechtbank te Middelburg is de invrijheidstelling bevolen van P. C. F., schippersknecht te I e r s e k e, thans- in voorarrest, -die eenige dagen geleden werd aangehouden en ter beschikking van de Justitie is gesteld als- verdacht van dief stal van oesters.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1