WOENSDAG 1 JULI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVIDE ZEELAND 50 e JAARGANG hid. 229 Veel beloven Buitenland. Binnenland Vestigingswet MiddenstandsbedrIJven. Belangrijkste Nieuws Jegen btansfuZaze/ten Jegen stukioojvzri 9egenDefunjoeicUwld Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. *De Zeeuw Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Het nieuwe Belgische Kabinet blijkt zijn kracht te willen zoeken in het veel beloven. Men krijgt den indruk, dat het Kabinet Van Zeeland niet een eigen koers volgt, maar dat het door veel te beloven aan de partijen die speculeeren op de onte vredenheid in breede kringen, den wind uit de zeilen tracht te nemen. Minister Van Zeeland heeft een ver bijsterend lange lijst van hervormingen op elk gebied aangekondigd. Het is een program geworden, waarvan de onuit voerbaarheid zelfs in tijden van hoogcon junctuur reeds van te voren vast zou staan. Onder meer werd aangekondigd: Loonregeling, betaalde vacantie, 40- urige werkweek in door den Koning aan te wijzen bedrijven, verplichte verzeke ring tegen ziekte en invaliditeit; verhoo ging van de ondersteuning voor werkloo- zen, uitbreiding van den leerplicht, bepa lingen tegen cumulatie, vervroeging van het pensioen in ongezonde bedrijven; wo ningverbetering, arbeidstuinen en arbei- derskolonisatie, bouw van ziekenhuizen, sanatoria; aanleg van nieuwe rioolstel sels, waterleiding, zweminrichtingen en speelplaatsen. Verder werd beloofd: conversie, goed- kooper crediet, scherp toezicht op bank en crediet- en verzekeringswezen, herzie ning van het statuut van de nationale bank, schepping van nieuwe credietorga- nisaties van overheidswege; valorisatie van landbouwproducten, bescherming van den middenstand, scherpe controle op wa- penfabricage en wapenhandel, op fei telijke monopolies ook, zooals leverantie van electrischen stroom en brand- en meststoffen; herziening van het stelsel der naamlooze vennootschappen, vrijheid van geologisch onderzoek in den Congo, 'kolo nisatie van Belgen daar te lande. En dan voorts nog o.m.: versterking van de stabiliteit van het uitvoerend ge zag, schepping van nauwere banden tus schen economisch leven en wetgeving, nu merieke en rethorische inperking van het parlement, schepping van het referendum, vervanging van koninklijke commissies door snelwerkende koninklijke commissa rissen, versterking van den invloed van de economische lichamen op het bewind, en draconische onderdrukking van de mo gelijkheid tot een corruptieve vereeniging van politieke en economische belangen. Het loont de moeite van dit hervor mingsplan kennis te nemen. Er blijkt toch uit, dat verschillende maatregelen hier in uitzicht gesteld, in ons land reeds lang verwezenlijkt zijn. Niet ten onrechte verklaarde eenige jaren geleden een der Sociaal Democratische woordvoerders, dat Nederland in sociaal gebied in menig opzicht aan de spits staat Verder trekt het de aandacht, dat meer- i dere beloften hier gedaan noodzakelijk zijn geworden tengevolge van de door de devaluatie ontstane ontreddering en ver arming. Wat dit betreft kan België voor ons land tot een waarschuwend voorbeeld zijn. Het Belgische Kabinet wil nu trachten die nadeelen op te heffen. Maar het ge volg zal zijn, dat de „voordeelen" van devaluatie op die wijze weer teloor gaan. België is de laatste maanden vaak aan ons land tot een voorbeeld gesteld. Men had daar het beroemde „Plan de Man" en niet te vergeten de devaluatie D'e werkelijkheid is echter, dat voor ve len en met name voor de arbeidersbevol king in ons land de positie heel wat be ter is dan in België, waar men zich nu met rijke beloften, met vogels in de lucht, 'tevreden moet stellen. DE NEGUS VOERT HET WOORD IN DE VOLKENBONDSVERGADERING. Tumult in de zaal. Italiaanschc journalisten gedragen zich schandelijk en worden de zaal uitgezet. Om vijf uur gistermiddag is de Negus in zwarte cape gehuld, in gezelschap' van Ras Nas'sieboe per auto bij' het Volken bondspaleis aangekomen. Hiji stapte uit voor de groote vergaderzaal, waar een geweldige menigte was samengestroomd. Voorafgegaan door een Volkenbondsamb tenaar begaf de Negus zich naar de voor zijn land gereserveerde plaats. Hij trok algemeen de aandacht. Onmiddellijk daarop opende Eden de vergadering. Hij! las den brief voor, waarin dr Benesj mededeelt ontslag te nemen als voorzitter. De Belgische minister-president Van Zeeland werd daarop met 47 van de 51 uitgebrachte stemmen gekozen tot voorzit ter van de Volkenbondsvergadering. De heer Van Zeeland dankte voor deze benoeming. Nadat enkele sprekers het woord had den gevoerd was het woord aan den Negus. Het Incident. De zaal onthield zich van eenig ap plaus, toen de negus door de vergaderzaal naar het spreekpodium schreed, doch nauwelijks had hij' het „Mijnheer de voorzitter" in de Fransche taal uitgespro ken, of een allesdoordringend gesis weer klonk plotseling van de perstribune. Van Zeeland klopte om stilte, doch het gesis en gefluit werd hoe langer hoe ster ker en luider. Een groot rumoer ontstond op de pers~ tribune en beneden in de vergaderzaal werd men natuurlijk zeer onrustig. Het waren de Italiaansche journalisten, die cp de perstribune alle regels van betame lijkheid schonden. De andere journalis ten protesteerden terstond tegen dit Ita liaansche optreden. Weldra kwamen echter politiedienaren op de perstribunes en zij1 slaagden ten slotte erin, de tegenstribbelende Italiaan sche journalisten te verwijderen. Het waren zeven journalisten, onder wie de hoofdredacteur van de „Stampa" uit Turijn. Zij werden onmiddellijk naar het politiebureau gebracht en daar in hechtenis genomen. De procureur-generaal van Genève zal onderzoeken, of een strafrechtelijke ver volging tegen hen mogelijk zal zijn, doch dit zal slechts kunnen geschieden op ver langen van den secretaris-generaal van den Volkenbond. Men neemt echter algemeen aan, dat deze journalisten in ieder geval uit Zwit serland zullen worden uitgewezen. Toen zijl uit de vergaderzaal werden verwijderd weerklonk een algemeen ap plaus, ook van de gedelegeerden. Rede van den Negus. De Negus bleef onbewogen. Hij1 besteeg het spreekgestoelte en begon in het Am- harisch zijn redevoering, welke in het Fransch en Engelsch werd vertaald. In de zaal heersohte een gewijlde stilte, wan neer de Negus zijn redevoering uitsprak. De Negus deed een beroep op den Vol kenbond zijn ongelukkig land niet in den steek te laten. Hijl schetste den loop der gebeurtenissen vóór en tijdens den oor log en sprak over het gebruik van gifgas sen door de Italianen. Hiji vroeg den Vol kenhond, wat deze in feite gedaan heeft, behalve het veroordeelen van den aan valler, om hem hulp te bieden. Overgaande tot een bespreking van de kwestie van de opheffing der sancties verklaarde de Negus: „Ik kom voor de Assemblee bevestigen, dat het probleem op deze wijze niet kan warden opgelost. Het is niet alleen de regeling van het Italiaansch-Abessynisoh conflict, welke op het spel staat, maar het is in principe het geheel der collectieve veiligheid en het is de toekomst van alle kleine staten, die vertrouwen hebben in de heiligheid der verdragen. Het is de geheele internatio nale moraliteit, welke op het spel staat." „Ik kom thans mijn protesten vernieu wen tegen de schending der verdragen. De Keizer en het volk van Abessynië zul len niet voor geweld buigen. Wat gaat gij doen voor Abessynië, welk antwoord moet ik mijn volk brengen?" De Negus werd hartelijk toegejuicht, toen hijl na zijn redevoering het spreek gestoelte verliet. E'en dame op de diplo matieke tribune probeerde te fluiten, maar zijl hield direct op' toen de in haar nabijheid zittende bezoekers naar haar keken. Na de rede van den Negus werd de zit ting geschorst. Na het incident met de Italianen heeft het bestuur der Internationale Vereeni ging van bij' den Volkenbond geaccredi teerde journalisten de volgende motie aangenomen: Het bestuur betreurt en veroordeelt het gedrag van een groep Italiaansche jour nalisten, die de meest elementaire regelen van hun beroepswaardigheid hebben ver geten en hevige incidenten hebben ver oorzaakt, welke in de geschiedenis van den Volkenbond zonder weerga zijn. Het bestuur heeft de voldoening te kunnen constateeren dat geen hunner deel uit maakt der vereeniging. Het acht het niet temin zijn plicht namens de vereeniging zijn verontschuldigingen aan te bieden aan Z. M. den Keizer van Abessynië en aan den voorzitter -der zestiende Assem blee. DE STAKINGSBEWEGING IN BELGIE Prijsstijging van steenkolen aangekondigd Officieel wordt medegedeeld, dat zich in de stakingsbeweging in België weder een lichte verbetering heeft voorgedaan. Naar bevestigd wordt, zal Vrijdag het werk hervat worden in de textielindus trie te Verviers. Te Antwerpen zijn de schilders en rij wielherstellers in staking gegaan. Thans is ook het gemeenschappelijke front van onderwijzers in actie gekomen. Met staking werd van deze zijde evenwel nog niet gedreigd. Als eerste gevolg van de Zaterdag goedgekeurde sociale wetten wordt alvast een verhooging van den prijs der steen kolen aangekondigd, namelijk vijftien francs per ton. De regeering heeft echter te kennen gegeven, dat zij deze prijsstijging niet kan goedkeuren. DE STAKINGEN IN FRANKRIJK. Kerk door stakers bezet. Ondanks de arbeidsovereenkomsten duurt de door de regeering indirect ge steunde stakingsbeweging in Frankrijk nog steeds voort. De arbeiders beschou wen de accoorden met de werkgevers, ook die welke de laatste weken zijin gesloten, gewoonweg als vodjes papier. Aan de Cote d'Azur is gebleken, dat de verdere exploitatie der bedrijven op deze wijze onmogelijk is en in het toeristen seizoen dragen tal van hotels en restau rants het opschrift „gesloten". In het dorp Saint Cezaire dicht bij Cannes in Frankrijk, hebben de stakers een kerk bezet. De arbeiders die bezig waren herstelwerkzaamheden uit te voe ren in de parochiekerk hebben het werk neergelegd, daar zijl met den aannemer geen overeenkomst konden treffen voor het afsluiten van een collectief arbeids contract. Zij hebben de kerk in bezit ge nomen en zich geïnstalleerd in de biecht stoelen en de sacristie, terwijl zij' hun maaltijden gebruiken in de banken die voor de geloovigen bestemd zijn. De pastoor beeft tegen deze profanatie een scherp protest aangeteekend, docb tevergeefsch. De stakers willen van geen wijken weten. Alleen hebben zijl de verze kering gegeven, dat zijl op geen enkele wijze de godsdienstoefeningen zullen ver storen. Instructies uit 'Moskou, Het „Journal des Débats" neemt uit „Le Lorrain", een Lotharingsch blad, een circulaire over, welke in het nummer van 25 Juni van dat blad is afgedrukt; de cir culaire, oorspronkelijk in het Duitsch ge steld, is geteekend door den Italiaanschen communist Ehcoli, die in Moskou verblijlf houdt en naar „Le Lorrain" verneemt, speciaal belast is met het toezicht op de communistische actie in Frankrijk en Spanje. De tekst van de circulaire ver raadt, dat de communisten de samenwer king met radicalen en socialisten zien als een eerste étappe bij' de desorganisatie der burgerlijke maatschappij, die hun uitein delijke overwinning moet mogelijk maken. Noodweer in Oost- en West-Vlaanderen. Maandagmiddag tusschen 3 en 4 uur heeft een windhoos gewoed over de pro vincies Oost en West-Vlaanderen. D'eze heeft daar groote schade'aangericht. Ook viel het verlies van enkele menschenle- vens te betreuren. Zoo is bij Zeebrugge een klein zeil jacht op het kanaal naar Brugge omge kanteld. Twee van de vier opvarende a zijn verdronken. In het zuiden van West-Vlaanderen, te Moescroen, zijn de daken van meer dan 50 gebouwen letterlijk afgerukt. Verschei dene personen liepen verwondingen op. Hetzelfde gebeurde te Eekloo in Oost Vlaanderen, waar twee oude menschen met hun zoon van onder de puinhoopen gehaald werden. De oude vrouw bleek zwaar gekwetst te zijn. Op vele plaatsen in den omtrek van Gent is de bliksem ingeslagen. Eén man werd door het hemelvuur getroffen en op slag gedood. Te Wevelgem ging een groote opslag plaats van vlas alsmede verscheidene ma chines en een auto in vlammen op. Uit andere streken wordt nog gemeld, dat daar eveneens verscheidene hofsteden door den bliksem werden getroffen. Ontspanning in den toestand in Palestina? Er bestaat een toenemend gevoel van vertrouwen, dat de ontspanning van da laatste 24 uur in den toestand wellicht de voorbode is van normaler omstandig heden in Palestina. In eenige Arabische kringen is men van meening, dat de aandacht van de wereld nu voldoende gevestigd is op de Arabische grieven; daarentegen zijn de Arabische leiders blijkbaar vastbesloten de stakingsbeweging voort te zetten. Men gelooft, 'dat de toestand weldra weer normaal zal zijn. H. K. H. PRINSES JULIANA IN FRIESLAND. Geestdriftige ontvangst te Heerenveen. Even voor negen uur gisteravond be reikte H. K. H. Prinses Juliana, die, zooals1 bekend, eenige dagen in Fries land zal vertoeven, het buiten „Oranje woud" bij Heerenveen. H. K. H. was daar de gast van de le- Verzoek om wijzigingen. Die Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland beeft besloten een adres te zenden aan de Tweede Kamer inzake de vestigingswet voor de midden- standsbedrijven. In dit adres, zegt de Kamer het op' prijs te stellen, als de in art. 1, lid 1 bedoelde algemeene maatregel van bestuur voor alle gemeenten van bet land zou gelden, voor zoover deze niet uitdrukkelijk zijn uitgesloten. Ten tweede is de Kamer van oordeel, dat artikel 2 lid b, waarbijl bepaald aan te wijzen soorten van kleine handels- of am bachtslieden, nimmer vergunning tot ves tiging zouden behoeven, dient te verval len. Op deze wijze zou ieder, die zich wil vestigen, kunnen volstaan met zeer klein te beginnen en dan na de zaak al of niet te hebben verplaatst, deze uit te breiden tot een zaak, voor welke wel vestigings- eischen zouden hebben gegolden. Ook zou, als een klein-handelsman ais strooman een zaak opricht, en van deze de zaak wordt overgenomen, zeer gemakkelijk de wet kunnen worden ontdoken. Door aan de Kamer van Koophandel de noodige soepelheid te laten bijl de be oordeeling van de wettelijke eiscben, op dat met de bijzonderheden van elk geval kan worden rekening gebonden, zou ten deze aan de bezwaren, tegen bet ver- eischt zijn van vergunningen voor derge lijke kleine bedrijfjes kunnen worden te gemoet gekomen. Ten slotte meent de Kamer, als een meer algemeene wensch te moeten opmer ken, dat steeds meer het bezwaar zich zal voordoen, dat niet vaststaat, welke bran che in een bepaalde onderneming Wordt uitgeoefend. Nu tal van middenstanders gedurende drie jaar of langer niet meer in de Rijksinkomstenbelasting zijn aange slagen voor f2000, of meer, wordt het aantal niet geregistreerde bedrijven steeds grooter. Juist in verband met wet ten, die zooals deze, saneering of orde ning van de middenstandsbedrijlven be oogen, wordt bet bezwaar steeds geringer. Willen de Kamers van Koophandel ten deze baar taak naar bebooren volbrengen, dan zullen alle middenstandszaken die nen te worden ingeschreven. den van den Frieschen adel, die Haar ten huize van mevrouw gravin Van Limburg StirumD'e Blocq van Scbeltinga een avondfeest aanboden. Van ver uit den omtrek was per auto, doch vooral per rij wiel, een groot aantal menschen naar Oranjewoud gekomen, die de auto, waar in de Prinses was gezeten met gejuich en wuiven begroette. Een groot deel van het publiek bleef, na de aankomst in de streng afgezette omgeving van de Lindelaan, waaraan het slot is gelegen, vertoeven. H. K. H. is na afloop van het feest 'naar Leeuwarden vertrokken. DE AMSTERDAMSCHE FINANCIEN. Een tekort van eenige millioenen. Naar gemeld wordt heeft een globale schatting van inkomsten en uitgaven van de Amsterdamsehe begrooting voor 1937 als resultaat opgeleverd, dat men een be drag van ongeveer 10 miilioen tekort komt. Echter gaan biervan af de regeeringsbij- dragen, waarop de gemeente recht heeft volgens de verschillende crisiswetten in verband met de werkloozen-ondersteu- ning. Ook dan nog blijft een tekort over van eenige millioenen. Deze zullen uit den dienst moeten gevonden worden, doch ten stadhuize meent men, dat dit niet meer mogelijk is, daar in de vorige jaren reeds tot het uiterste bezuinigd is. In de krin gen van bet Georganiseerd Overleg ver wacht men ook geen verdere verlaging der loonen, daar de loonen van Amster dam reeds lager zijn dan die van het Rijk en zelfs lager dan de loonen, welke per 1 Januari 1937 voor de gemeente Den Haag zullen gelden. HET LOON VAN DEN HANDELS REIZIGER. Dé heer D'rop heeft op het wetsontwerp Wettelijke bepalingen omtrent handels agenten en handelsreizigers een amen dement voorgesteld, ter toelichting waar van de voorsteller schrijft: „Het schijnt wenschelijk voor den han delsreiziger het recht op het bedongen loon van niets anders afhankelijk te stel len dan van de totstandkoming dat is de aanvaarding door den patroon van de overeenkomst met derden. Dit met uitschakeling van het recht tot beding van het tegendeel. Voorts schijnt het voor handelsreizigers niet billijk het mogelijk te maken bij schriftelijke over eenkomst af te wijken van het recht op loon voor orders van klanten, door den handelsreiziger aangebracht, en bij orders Binnenland. Vergadering der Tweede Kamer, Dit jaar nog geen reisbelasting. Prinses Juliana in Friesland. De Amsterdamscbe financiers. Burgemeestersinstallatie te Terneuzen. Buitenland. D'e Negus door Italiaansche journalisten te Genève uitgefloten. De stakingen in België en Frankrijk. Ontspanning in den toestand in Pales* tina? In strooibussen 1 gld - 60 en 4-5ct. van klanten, buiten zijn gebied aan den patroon gegeven." DUITSCHE DUMPING IN DAMES- CONFECTIE-INDUSTRIE. Dé Federatie van Vereenigingen van Nederlandsche Confectiefabrikanten heeft zich naar aanleiding van bet feit, dat bin nenkort het wetsontwerp tot goedkeuring van bet Nederlandsch-Diiitscb handels verdrag in de Tweede Kamer der Staten- Generaal in behandeling komt, tot de Tweede Kamer gewend met een adres, waarin zij er de aandacht op vestigt, dat de Nederlandsche damesconfectie- industrie een der industrieën is, die on der Duitsche dumping ernstig beeft te lijden en dat het nieuwe verdrag in de zen toestand geen verandering brengt. D'aarom verzoekt adressant dringend het daarheen te willen leiden, dat de Neder landsche regeering met den grootst mo gelijken spoed maatregelen treft tegen de Diiitsche dumping. GRONDWETSCOMMISSIE ONTBONDEN. Bij Kon. besluit van 29 Juni is de staatscommissie, ingesteld bij Kon. be sluit van 24 Januari, aan welke de voor bereiding van een partieele herziening van de grondwet was opgedragen, ont bonden, onder dankbetuiging aan hare leden, den secretaris met raadgevende stem en de adjunct-secretarissen vooi de belangrijke door hen bewezen diensten. PASSAGETARIEVEN NAAR INDIE OPNIEUW VERLAAGD. Met ingangi van Augustus. Dé beide Nederlandsche reederijen, die de verbinding tusschen bet moederland en Ned.-Indië onderhouden, de Stoom vaartmaatschappij „Nederland" en de Rotterdamscbe Lloyd, hebben besloten baar passagetarieven in de eerste helft van Augustus opnieuw te verlagen. D'ezu verlaging zal in de eerste plaats bestaan uit een verdubbeling van de crisiskorting n.l. van 7V2 pet. tot 15 pet., terwijl boven dien de basistarieven voor de vrachtsche pen belangrijk omlaag gebracht zullen yrorden. Landsverdediging en Zuiderzee- droogmaking. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging van de wet van den 29sten Juni 1925, betreffende maatregelen en wer ken, noodig tot voorziening in de belan gen van de landsverdediging in verhand met de afsluitig en droogmaking van de Zuiderzee. Nieuw Kamerlid. In de gisteren gehouden zitting van de Pweede Kamer is de heer B r u 1 e (R.K.) in de vacature-Feber, tot lid der Kamer toegelaten. De Amsterdamsche haventarieven. Naar gemeld, hebben thans alle in stanties het besluit van den gemeente raad van Amsterdam goedgekeurd om de haventarieven voor zeeschepen te verla gen. Met ingang van heden zullen de ver laagde tarieven worden ingevoerd. Afscheid chef van den marinestaf. Gistermiddag beeft vice-admiraal J. de Qraaff, chef van den marinestaf te 's Gra- venbage, den dienst overgedragen aan schout-bij-nacht J. Tb. Furstner. D'e scheidende chef van den marinestaf sprak zijn opvolger en medewerkers toe, waarna bij den dienst overgaf aan schout-bij-nacht Furstner, die dezen na een toespraak aanvaardde. Tegen den gifgasoorlog. Aan den minister van Buitenland&jhe Zaken jhr A. C. D'. de Graeff, die Neder land thans te Genève vertegenwoordigt, is gisteren bet volgende telegram gezon den:

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1