Autonoom of heteronoom Reisbelasting en bedrijfsleven EERSTE BLAD DINSDAG 30 JUNI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCE ZEELAND 50 e JAARGANG »e. 228 Buitenland. De Hitler-jeugd krijgt een eigen Credo. Binnenland Belangrijkste Nieuws Voor of tegen devaluatie. Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emcrgo" ter exploitatie van het blad „Do Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tolcfoonnumracr 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs i2.50 per kwartaal, wookabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f0.20. Losse nummers 5 cent. Advortontlün SO cent per rcgol. Ingezonden medcdcelingen 00 cent per regel. Kleine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto i 0.85. Bij contract belangrijke korting. eense f 1690, K. J. d aan den laagsten s de tweede en der- nt. WEERBERICHT. ivond van 30 Juni: Zuidelijke tot Zuid- rankelijk zwaar be ier opklarend, kans moral in 't Westen, ater koeler. nmiddag 3 u norgen 10 u.: 766 or fietsen: 1. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Naar aanleiding van een door ons met instemming uit de „Rotterdammer" over genomen beschouwing over de opening van de Avro-studio te Hilversum, merkt de „Middelb. Crt." op, dat zij het met ons nooit eens zal worden over het be- giip „algemeen". En dat wel, zegt bet blad, „om dat wijl er onder verstaan: rekening houden met de overtuiging van iedereen, zonder echter voor de over tuiging van een deel der individuen anderen te dwingen dingen na te laten die die anderen wel zouden willen en krach tens hun overtuiging ook zouden mogen doen, doch die ze volgens de inzichten van die eerstgenoemden niet zouden mo gen doen". Wij zijn geneigd deze opmerking van het vrijzinnige orgaan te onderschrijven, omdat wiji hier te doen hebben met een diepgaand principieel verschil. Dit blijkt duidelijk uit wat de „Mid delb. Grt." ter nadere toelichting schrijft: „Maar en hier ligt het principieele en klaarblijkelijk onoverbrugbare ver schil dan de grens ligt voor ons hij' het individu self. Wij1 zouden met iemands eigen, inner lijke gesteldheid eerbiedig, overal en altijd rekening willen gehouden zien. Maar wij wijzen onvoorwaardelijk in zulke zaken af den geestelijken dwang, het willen op leggen van wat men zelf als goed, als plicht gevoelt, aan anderen. Wijl verlangen in het algemeen: de vrijheid. Niet de ongebondenheid, niet de onachtzaamheid ten aanzien van den me- demensch, maar wèl de onderling ge- honden' vrijheid over-en-weer., Wil een orthodox-protestantsch man of vrouw den Zondag zus of zoo door brengen, overeenkomstig de eischen die het geloof hem of haar stelt: pet af, en dat mogelijk maken. Maar willen anderen, voor wie die voorschriften in gemoede geen bindende kracht hebben of misschien zelfs heele- maal niet bestaan, op hun wijze den Zon dag doorbrengen, dan is dat eveneens uitsluitend hun zaak. Zij' verlangen geen tolerantie van hun handeling, maar evenzeer eerbiediging van hun recht op deze vrijheid, die slechts door de eischen van het algemeen d.i.: aller gemeene belang beperkt mag wor den. Dat is nu eenmaal het verschil tusschen recht- -en vrijzinnig De vraag, waarom het hier eigenlijk gaat is deze: hoe wiji ons den mensch heb ben te denken: als een autonoom, dan wel als een heteronoom wezen. Kan en moet de mensch zelf uitmaken wat goed is en kwaad, stelt hij zichzelf de wet en is hij1 zichzelf tot een wet? Of is hij' onderworpen aan hoogere wetten; heeft hij! te huigen voor de wet Gods, die we kennen uit Zijin Zelfopenbaring, Zijn Woord? Is de mensch in zichzelf souverein of heeft hiji te erkennen de volstrekte sou- vereiniteit Gods? De „Middelb. Crt.", zich daarbij stel lend op vrijLzinnig standpunt, ziet den mensch als een autonoom wezen. Als ge- eischt wordt dat rekening zal worden ge houden met den wil en het Woord van God, dan vraagt zij' voor den mensch de vrijheid om naar eigen believen te hande len, dan verklaart zij de wet Gods voor onverbindbaar. Hier is inderdaad een principieele te genstelling, een onoverbrugbaar verschil. Hierbij! maakt zij echter de fout, dat zij voor ons land het autonome stelsel als het „algemeene" ziet, een fout die door het spreken over bijzondere scholen en bijzondere organisaties, vrij' algemeen ge maakt wordt. Historisch is deze wijze van aanduiding zeer goed te verklaren. Maar niettemin is het onjuist. Wij leven in een christelijk land. In een land, waar de Overheid nog officieel be lijdt te regeeren bij' de gratie Gods, waar dus de souvereiniteit van God nog wordt erkend. Welnu, in zulk een land is het alge meene, het normale, dat op elk gebied de opperhoogheid des Heeren wordt erkend. En het bijzondere wordt gevonden daar, waar de anti-these opkomt, waar de heer schappij van Jezus Christus wordt mis kend, en de mensoh voor zich het recht opeischt de wet te stellen, of zooals do N.S.B. het uitdrukt: van zich te maken wat hij in aanleg is, een tk dat zichzelf kent: zichzelf te willen zijn. Het algemeene is dan ook, dat de Zon dag als de Dag des Heeren wordt gehei ligd. DE VOLKENBOND VERGADERT VANMIDDAG. De Volkenbondsvergadering zal van middag om 5 uur worden geopend. De belangstelling voor deze Volken- bondsvergadering, zoowel wat betreft het aantal gedelegeerden als de lalrijke op komst van de vertegenwoordigers der in ternationale pers, is zooveel grooter dan voorzien was, dat een wijziging van de plaats van samenkomst onvermijdelijk is geworden. In Volkenbondskringen werd verteld, dat de negus in de volkenbondsvergade ring persoonlijk bet woord zal voeren ter verdediging van zijn zaak. Deze opvatting is echter nog voorbarig. De negus heeft namelijk alleen medege deeld, dat het zijn plan is, om enkele bij eenkomsten van de volkenbondsvergade ring bij te wonen. Ofschoon men deze mededeeling in vol kenbondskringen zoo uitlegt, dat de negus niet, zooals hij Vrijdag van plan was, op de diplomatieke tribune zal plaats nemen, doch onder de gedelegeerden in de verga derzaal zelf zal willen zitten en dat bij wellicht ook zelf het woord zal voeren, toch bestaat eenige zekerheid hieromtrent niet. De Tsjechoslowaaksche president Dr Benesj heeft aan den secretaris-generaal van den Volkenbond een brief gezonden, waarin hij zijn functie van president der Assemblée, welke hij tot dusver nog for meel bekleedde, neerlegt. Het schijnt, dat de delegaties het eens zijn geworden om den Belgischen premier Van Zeeland te verzoeken, het voorzitter schap van de Assemblée te aanvaarden. FASCISTISCHE AARDIGHEDEN. Gedelegeerden te Genève gefopt. Aanhangers van de fascistische Front partij hebben te Genève grappen uitge haald, die ernstige ontstemming in vol- kenbondskringen hebben verwekt. Reeds verleden Vrijdag wekten Geneef- scbe fascisten het misnoegen van volken bondskringen, omdat zjj een man in een op den negus gelijkende vermomming in een auto door de stad hadden doen rijden en kransen op bekende Geneefsche monu menten hadden doen neerleggen. Zaterdag hebben dezelfde kringen een grap uitgehaald, in het middelpunt waarvan de Fransche minister-presi dent Blum stond. Zij zonden namelijk aan een groot aan tal volkenbondsgedelegeerden, ambtena ren van het volkenbondssecretariaat en een bekende Geneefsche persoonlijkheid een uitnoodiging, om Zondag de tuinpar- tij bij te wonen, die de voorzitter van de Geneefsche socialistische partij in zijn villa ter eere van Blum heette te geven, onder mededeeling, dat Blum daar ook een redevoering zou houden. Zondag zijn talrijke auto's met het on- derscheidingsteeken van het diplomatieko corps en vele andere genoodigden bij de villa van den voorzitter der socialistische partij verschenen, waar zij echter alle voor een gesloten deur aankwamen. Alles bleek achteraf een grap van de Frontpartij te zijn geweest. MOTIE VAN VERTROUWEN IN DE BELGISCHE REGEERING AANGENOMEN. De Belgische Kamer heeft gisteren het debat over de regeeringsverklaring voort gezet. D'e zitting had een volkomen rus tig verloop. Minister-president Van Zeeland stelde om Vlaanderen tegemoet te komen, drie maatregelen in het vooruitzicht: volledige opleiding van Vlaamsche officieren in het Nederlandsch, oprichting van een Vlaam sche Academie voor Wetenschappen, en een grootere zelfstandigheid voor den Vlaamschen Radio Omroep. Ofschoon nog lang niet alle sprekers aan de beurt waren geweest, besloot de Kamer de debatten te sluiten- en onmid dellijk tot stemming over te gaan. Do door de regeeringspartijen ingediende motie van vertrouwen werd daarop met 119 tegen 51 stemmen en negen onthou dingen aangenomen. Tegen stemden, naast de Vlaamsch-Nationalisten, de Rexisten en de Communisten, ook vijf sociaal-democraten. De negen blanco- stemmen werden uitgebracht door vijf katholieken en vier liberalen. Nieuwe stakingen en werkhervattingen in België. Na mislukte onderhandelingen met de werkgevers zijn de scheepsherstellers-me- taalbewerkers in de haven van Antwerpen in staking gegaan. Al het werk is stilge legd, alhoewel er voor de scheepsherstel- lera veel arbeid te doen is. Het gaat om loonsverhooging en verkorting van ar beidstijd. Ook zijn de bedienden van de Grediet- bank thans in staking gegaan. In vele streken wordt het werk alge meen hervat. D'e werkstakingen in de ha ven van Gent, te Antwerpen (behalve van de scheepsherstellers), in de steengroeven en steenkolenmijnen van het hoogland van Herve zijn geëindigd en zoo goed als geëindigd in het steenkolenbekken van Charleroi. In de Borinage zijn twee mijnen her opend, terwijl ook in de metaalnijverheid het werk wordt hervat. Putschgeruchten In Spanje. De Spaansche ministerraad heeft zich bezig gehouden met de putsohgeruchten, welke den laatsten tijd de ronde doen en waardoor onrust wordt gewekt. De minis ters stelden vast, dat men over voldoende gewapenden hesohikt om een opstand te verijdelen. De putschgeruchten worden in verband gebracht met zekere militaire kringen, hetgeen wordt bevestigd door de arrestatie van een drietal officieren, waaronder de vroegere commandant van het vluchtwa- pen, overste Fernandez Mulere. Het verscherpte politietoezicht te Madrid strekt zich ook uit tot de gebouwen van het anarcho-syndicalistisch vakverbond G. N. T. Korte Berichten. i Centraal- en Noord-Oost Hondo, het hoofdeiland van Japan, is door hevige wolkbreuken geteisterd. Honderden hui zen en hutten zijn ingestort. Er loopen thans ernstige geruchten dat de Britsche premier, Baldwin, om gezondheidsredenen zou aftreden. Voorstel de eedsformule te wijzigen: „Ik zweer in den naam van Hitier". In Hessen-Nassau (District 13 van de Hitier-Jeugd) werd onlangs door den ver antwoordelijken leider voor de afdeeling „Wereldbeschouwing" een z.g. „Schu- lungsbrief" uitgegeven Over het onder werp: „Wat wiji gelooven". Deze geloofs belijdenis was letterlijk als volgt geformu leerd: „Alles wat ik ben, heb ik te danken aan mijn voorvaderen. Ik ben de drager van de erfgoederen mijner voorvaderen, zoowel in lichamelijk als geestelijk cultu reel opzicht. Alle hoedanigheden heb ik geërfd van mijn voorvaderen. Ik sta hier als de schakel tusschen gisteren en mor gen, tusschen het verleden en de toe komst. Daaruit ontwaakt het geloof aan ons zelf als een stuk der eeuwigheid, als wezen Gode gelijk en Gode nabij'. Wiji gelooven aan de eeuwigheid van het Duitsohe volk en het eeuwige Duitsch- land, omdat wij' aan de eeuwigheid van alle kracht en van alle leven gelooven. Wiji gelooven aan de juistheid der Natio- naal-Socialistische Wereldbeschouwing. Wijt gelooven aan de rechtmatigheid van onze verlangens. Wiji gelooven aan de waarachtigheid van ons ideaal. Wij ge looven aan Adolf Hitier, onzen grooten leider." Het Mei-nummer van het maandblad „Die Tat" (Sugen Dietrichts-Uitgevers- maatschappij1) bevat een artikel van een der leden van de rechterlijke macht, die een lans breekt voor afschaffing van den religieuzen eed om in de plaats daarvan een meer actueele formule te gebruiken. „Het geheele wezen van het eedzweren heeft een herinnering noodig in veel die peren zin dan men tot nog toe wel ge dacht had. Het zou thans meer doeltref fend zijn wanneer men de menschen in naam van den „Führer" laat verzekeren dat zij de waarheid spreken. BEZOEK VAN DEN HERTOG VAN KENT. Vrijdag a.s. komt Z. K. H. Prins George in ons land. Naar aanleiding van de komst in ons land van Z. K. H. Prins George, hertog van Kent, teneinde op 4 Juli a.s. de Brit sche tentoonstelling te Amsterdam, uit naam van Z. M. den Koning van Groot- Brittannië te openen, vernemen, wij, dat de hertog, gevolg gevende aan een uit noodiging van H. M. de Koningin, op Zaterdag a.s. bij Hare Majesteit op Het Loo zal dineeren en aldaar zal overnach ten. Zondagmorgen zal de hertog zich van Het Loo naar Schiphol begeven, om van daar per eigen vliegtuig naar Engeland terug te keeren. D'e Haagsche correspondent van het „Hbld" meldt nog: BEZWAREN VAN HET VERBOND VAN NEDERLANDSCHE WERKGEVERS. Het bestuur van het Verbond van Ne- derlandsche werkgevers heeft, naar aan leiding van het wetsontwerp hetreffendo heffing van een reisbelasting, in een adres aan de Tweede Kamer nog eens met bijzonderen nadruk gewezen op het bezwaar, dat deze belasting zal opleveren voor het bedrijfsleven. Adressant laat daarbij alle bijkomstige nadoelen tengevolge van lastige formali teiten en controle achterwege, doch be perkt zich tot het hoofdbezwaar, n.l., dat ook reizen naar het buitenland voor het doen van zaken, volgens het aanhangige voorstel belast zullen worden. Wel heeft de minister van financiën getracht, hier aan tegemoet te komen door de bepaling in het nieuwe zesde lid van artikel 4, vol gens welke voor reizen, ondernomen uit sluitend of nagenoeg uitsluitend uit hoof de van een beroep of 'bedrijf, ten hoogste f24 per reis zal worden gevorderd, doch dit maximum is zóó hoog gesteld dat eerst wanneer een dergelijke reis langer dan 30 dagen duurt, het voordeel van het ge stelde maximum voelbaar wordt. Zaken reizen van meer dan 30 dagen naar het buitenland zijn echter uitzonderingen. De meest voorkomende practijk is toch, dat een zakenman voor eenige dagen naar het buitenland gaat, om zijn zaken te regelen. Adressant verzoekt ten slotte aan de Kamer, deze zakenreizen, zooal niet ge heel van belasting te doen vrijstellen, dan toch daarop van toepassing te verklaren het jaarlijksch maximum van f 10, dat ook voor z.g. beroepsreizigers is voorzien. Dit is z.i. wel het uiterste offer, dat van het bedrijfsleven in deze tijden gevergd kan worden. Nu vast staat, dat de hertog van Kent Zaterdagnamiddag een bezoek aan H. M. de Koningin zal 'brengen en op het paleis Het Loo zal overnachten, heeft ook de rest van het programma van het korte bezoek van den prins aan ons land vas ten vorm aangenomen. Het ligt in de bedoeling, dat de hertog van Kent Vrijdag met zijn eigen vliegtuig van Croydon naar Rotterdam-Waalhaven zal vliegen. Van Rotterdam zal met een kort oponthoud te Delft, gereden worden naar het gebouw van de Engelsche legatie aan het Westeinde te 's-Gravenhage, waar indertijd ook de tegenwoordige koning van Engeland heeft gelogeerd. Des middags zal o.a. een bezoek worden gebracht aan het Mauritshuis, waarna waarschijnlijk nog een partij golf zal worden gespeeld op de banen van de Haagsche golfclub. Namens het bestuur van de golfclub zal den hertog van Kent een thee worden aangeboden. De prins zal zich vervolgens naar Amsterdam begeven, waar hij aan een maaltijd ter gelegenheid van de ope ning der tentoonstelling van Engelsche kunst zal aanzitten. LEGERMANOEUVRES. Van 2125 September tusschen Eindhoven en Breda. Naar gemeld wordt, zullen de leger- manoeuvres, na 1931 uit financieele over wegingen niet meer gehouden, dit jaar in de week van 21 tot en met 25 Sep tember in Brabant, tusschen Eindhoven en Breda, plaats vinden. Leider is de commandant van het veldleger, luitenant- generaal jhr W. Röell. Dr DETERDING NAAR ONS LAND? Hij zou aftreden als directeur-generaal van de Koninklijke. Naar „De Standaard'' ter oore kwam, zou dr Henry Deterding, directeur-gene raal van de Koninklijke, het landgoed van de familie Kröller te Wassenaar hebben aangekocht. Hiermede wordt in verband gebracht een spoedig te verwach ten aftreden van den heer Deterding als directeur en een zich vestigen in ons land. LUCHTPOSTVERBINDING PALESTINA—NEDERLAND. Overwinning van de K.L.M. De Palestijnsche correspondent van het A.N.P. meldt, dat met ingang van 28 Juni voor het Palestijnsche publiek de gelegenheid is opengesteld om met de postvliegtuigen van de K.L.M. mail te verzenden naar Europa. Hierop was reeds langen tijd aange drongen, doch men stuitte af op onver zettelijkheid der Britsche autoriteiten. De afstand Gaza-Amsterdam is hier door teruggebracht tot IV2 dag. CHRISTELIJKE BOEREN- EN TUINDERSBOND. Jaarverslag over 1935. Wij ontvingen het jaarverslag van den G. B. T. B. over 1935. Daaruit blijkt o.m. dat het aantal pro vinciale afdeelingen (8) constant bleef, Binnenland. De stand der tuinbouwgewassen. Nieuwe regeling voor de garnalenvis- scherij. Het onweer van gisteren veroorzaakt vele ongevallen. Discontoverlaging Ned. Bank. De loting voor de militie. Buitenland. De Volkenbond vergadert vanmiddag. Motie van vertrouwen in de Belgische regeering aangenomen. Putsohgeruchten in Spanje. maar dat het aantal plaatselijke afdee lingen en het aantal individueele leden belangrijk is toegenomen. Het aantal per soonlijke leden bedraagt thans 12718 (vorig jaar 11399) en het aantal plaat selijke afdeelingen 344 (291). Zeeland telde 5 gewestelijke en 16 plaatselijke af deelingen met in totaal 1061 leden, wat een vermeerdering met ongeveer 100 be- teekent. Het verslag geeft een uitvoerig over zicht van de werkzaamheden van den bond. Van den C. B. T. B. gaan uit twee Ghr. Lancübouwwinterscholen, 17 Ghr. Lagere Landbouwscholen en één Ghr. Lagere Tuinbouwschool. Voorts geeft het wel gedocumenteerde verslag bijzonderheden omtrent het Chr. Huishoudonderwijs, de organisatie van Ghr. jonge hoeren en tuinders enz. Een enquête dear „De Zaken wereld". Uitslag: 37 pet. vóór, 61 pet. tegen devaluatie. Het weekblad „De Zakenwereld" heeft eenige weken geieden een enquête geopend over devaluatie. Het biad geeft nu uit voerig verslag van het resultaat dezer enquête,. „Natuurlijk", aldus het artikel, konden wij onze enquête niet beperken tot de simpele vraag: „Zijt gij vóór of tegen devaluatie?" Haar waarde moest zij naar onze meening vooral ontleenen aan de antwoorden, die zouden binnenkomen op een aantal vragen, die eenige kernpunten der kwestie raken. Vandaar dat het een negental vragen zijn geworden, waarvan de negende en laatste dan, indien men wil de toetssteen is geworden voor het bepalen der verhouding tusschen vóór- en tegen standers van devaluatie. Voor wie dit laatste als hoofdmoment van ons onder zoek beschouwen, dan allereerst eenige cijfers: „Aan 13.250 Nederlandsche zakenmen- schen, lezers van ons blad, benevens een aantal volkomen willekeurig gekozen za- kenmensohen, niet-lezers van ons blad, werden toelichting onzer enquête en Ant- woord-Formulier toegezonden. Terug ge komen zijn 3027 ingevulde antwoord-for- mulieren, waarvan 298 wegens niet in vullen van het beroep of om andere rede nen ongeldig waren, zoodat resteerden 2729 geldige antwoord-formulieren. Lang niet alle inzenders hebben alle vragen beantwoord; de meeste antwoor den verkreeg vraag 9. 1001 inzenders 'beantwoordden haar met „Ja", terwijl 1669 inzenders haar met „Neen" beantwoordden en 59 haar onbe antwoord lieten. Derhalve verklaarden zich 37 pet. voor devaluatie, 61 pet. tegen devaluatie, ter wijl 2 pet. blanco stemde. Na een uitvoerige beschouwing te heb ben gewijd aan het resultaat van het on derzoek, komt het artikel tot de volgende conclusies over de publieke opinie in onze bedrijfswereld: „Weliswaar wordt algemeen aangeno men, dat een prijsstijging het gevolg zal zijn van devaluatie, maar slechts een min derheid verwacht een toeneming van de winstcapaciteit als gevolg daarvan, terwijl ook de opinie over de mogelijkheid van afzetvermeerdering en vergrooting van de werkgelegenheid niet erg gunstig is, voor al niet wanneer de handelspolitiek status quo door devaluatie zou worden gewijzigd. Deze conclusies van onze zakenmenschen zijn mede een gevolg van de verwachting ten aanzien van den invloed van de munt waardedaling op de koopkracht van de consumenten. Resultaat: de devaluatie vereenigt 61 pet. tegenstemmers op zich. Wel ziet men in, dat dan aanpassing op andere wijze moet geschieden, maar van krachtig over heidsingrijpen om dat doel te bereiken moeten de meesten niets hebben. Integen deel, veeleer wil men terug tot de vrije economie, blijkbaar in de overtuiging, dat het tot dusver toegepaste ingrijpen door allerlei crisismaatregelen de sanee ring langs natuurlijken weg eerder heeft tegengehouden dan in de hand gewerkt".

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1