Het Ontwerp-Reisbelasting. De K. L. M. vraagt een toe stel voor den langen afstand. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws MAANDAG 29 JUNI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 227 Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advcrtontiön 30 cent per regel. Ingczondon mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Naar een nieuwe Nederlandsche verkeerspolitiek? De directeur der K.L.M., de heer A. Plesman, heeft 14 Febr. j.l. voor de afd. Verkeer en Verkeerstechniek van het Ko ninklijk Instituut van Ingenieurs een le zing gehouden, waarin hij o.m. gesproken heeft over het verkeer op den langen afstand. Spr. betoogde toen o.m. de wen- schelijkheid, dat Nederland zich toe zou leggen op den bouw van een speciaal toe stel voor den langen afstand. Hij1 zag hier een mooie en dankbare taak voor den Rijksstudiedienst voor de luchtvaart. Thans vernemen wij, zegt het „Vader land", dat de K.L.M. bij' de Nederland sche industrie een aanvrage voor een toe stel voor den langen afstand heeft inge diend. De maatschappij heeft zelf het toe stel ontworpen. Het moet een midden dekker worden met drie nieuwe Hispa- nomotoren van meer dan llOOpk elk. Aan boord moet plaats zijh voor 4 passagiers in ligstoelen en voor het normale kwan tum post en vracht van de Indische route. H'et toestel moet zooveel benzine kunnen meenemen, dat het ongeveer 1516 uur in de lucht kan blijven. De snelheid is niet gespecificeerd, maar wdrdt aan de fabrie ken gevraagd. Het toestel moet uiteindelijk geschikt zijn voor oceaanverkeer, alhoewel het als landvliegtuig ontworpen is. Het zou daarom heelemaal niet vreemd zijn, als het eerst op de bestaande lijn kwam, n.l. op den weg naar Indië. Daarop zou het toestel in theorie een reissohema kunnen volgen, dat veel overeenkomst krij'gt met het schema, dat wij! al jaren voorstaan, n.l. 3 dagen uit en 2 dagen thuis.' Daarom is het gerechtvaardigd te spreken van een nieuTge tendenz bijl de K.L.M., al ver keert dit alles nog in een zeer voorlo'opig experimenteel stadium. De K.L.M. handhaaft in dit project haar meening, dat snel vervoer van post en geriefelijke reisgelegenheid voor pas sagiers in één toestel te combineeren zijn. DE VLOOTBEPERKING. Eden zou o.a. ook de Nederlandsche vertegenwoordigers willen polsen. Naar vernomen wordt, wil Eden zijn verblijf te Genève benutten, om de ver tegenwoordigers van Nederland, De nemarken, Zweden, Noorwegen, Finland en Spanje te polsen over het openen van vlootonderhandelingen, die dan nog dezen zomer te Londen zouden moeten begin nen. Engeland hoopt na het tot stand ko men van een afzonderlijke overeenkomst met elk der genoemde landen al deze af zonderlijke overeenkomsten in een alge meen verdrag samen te vatten, dat men dan weer in overeenstemming zou willen brengen met het den 5en Maart j.l. tus- sohen Engeland, de Vereenigde Staten en Frankrijk gesloten accoord en met de eventueele verdragen met D'uitschland en Rusland. Bij de onderhandelingen zou het denk beeld van een jaarlijksche uitwisseling van de vlootbouwpropramma's en van de 1 beperking van de vloottonnage en van het kaliber der scheepskanonnen een eerste plaats moeten innemen. DE TOESTAND IN PALESTINA. De Arabieren vastbesloten vol te houden. Een invloedrijk lid van de hooge Ara bische commissie, verklaarde, dat de al- gemeene toestand in Palestina ernstiger en dreigender wordt. De Arabieren houden, als op den eer sten dag, vast aan hun eischen en de staking zal worden voortgezet, tenzij de regeering zich naar deze eischen schikt. De energieke maatregelen van de re geering schijnen intusschen wel eenigen invloed te hebben. Hier en daar althans lijkt de aanvalsactie van de Arabieren af te nemen. Doch het einde der rebellie schijnt voorloopig, ondanks alle Britsche repressiemaatregelen, niet te verwachten Opnieuw is de avondtrein op het tra ject Lyda-Jerusalem door Arabieren be schoten. POLEN STAAKT ZIJN SCHULDEN DIENST Naar officieus wordt meegedeeld, heeft de Poolsche regeering verklaard, dat Po len zich gedwongen ziet over te gaan tot stopzetting van de transfer voor zijn bui- tenlandsche schulden. Tengevolge van de vermindering van den buitenlandschen handel, die alle landen door beperking van invoer ook de crediteuren landen hebben veroorzaakt, is het uitvoerover- sohot van het land tot een zeer gering •bedrag gedaald. Als gevolg hiervan zijn de bedragen, welke de Poolsche Nationale Bank voor den schuldendienst heeft kun nen reserveeren tot 7 millioen dollar ge daald. De Poolsche regeering is derhalve ge noodzaakt alle betalingen op grond van de buitenlandsohe leenings-overeenkom- sten in Zloty te verrichten op geblokkeer de rekening bij de Bank van Polen. De buitenlandsche schuldendienst wordt dus feitelijk gestaakt. De Poolsche regeering spreekt tegelij kertijd de hoop uit, onderhandelingen om trent den geschapen toestand met het buitenland te kunnen openen. NIEUWE STAKINGEN IN FRANKRIJK Uitbreiding van het conflict in de metaal-industrie. Zaterdagmorgen is in het Moezel-ijzer- industriegetoied 'n staking uitgebroken die ongeveer 20.000 arbeiders omvat. Naar Reuter uit Metz seint, heeft de staking in de metaal-industrie zich uitge breid tot Moyeuvre, Rosselange, Hayange en Thionville. De fabrieken zijn door de stakers bezet. Ofschoon de havenarbeiders en matro zen te Bordeaux niet staken, hebben zij toch het vertrek van het s.s. „Jamaica" naar West-Afrika belet. Aan boord van de „Jamaica" staken, zooals overal te Bordeaux, metaalbewer kers, die aan het schip reparatiewerk zaamheden moesten verrichten. Om deze staking te steunen, hebben de matrozen er voor gezorgd, dat de „Jamaica" de haven voorloopig nog niet kan verlaten. In de haven van Marseille is de staking volkomen geëindigd. Alles werkt weer normaal. BADOGLIO OVER ABESSYNIE. De correspondent van de „Sunday Ex press" heeft een onderhoud gehad met maarschalk Badoglio. Voordat wij in October j.l. de Mareb overtrokken, aldus de maarschalk, dacht de Duce, dat de veldslagen een half jaar zouden duren, en de rest misschien een halve eeuw. Alles moest er nog gedaan worden. In Abessynië hebben wij een ge bied, dat drie of vier maal het gebied van Italië beslaat. Abessynië tot ontwikkeling te brengen is een zoo veelomvattend werk en ingewikkeld probleem, dat het tot het uiterste het genie van ons ras1 op de proef zal stellen, maar de geheele wereld zal zien, hoe wij opgewassen zullen raken te gen deze crisis in de geschiedenis. Er moet geen ongepaste haast gemaakt worden bij deze taak. In de allereerste plaats zullen wij het land moeten verkennen en kaarten maken. Voorts moeten wij de rechten en tradities eerbiedigen van de inboorlingen. Eerst zullen wij voor water zorgen, dan vo'or wegen en daarna voor gebouwen. Wij hebben daar ook artsen noodig. Een blanke rechtspraak moet door allen worden gevonden, evenals in Engeland's eigen gebied in Azië en Afrika. Wat scho len betreft, telegraaf, radio-stations, bur gerluchtvaart enz., die helpers van den vooruitgang zullen spoedig komen. Deze periode der penetratie zal vier of vijf jaar beslaan. Let wel, niet dat zich voordien geen kolonisten in Abessynië zouden kunnen vestigen. Tienduizenden Italianen zijn reeds ter plaatse en zijn niet voornemens terug te keeren. D'e tweede periode zou ik „het tijdperk der ontwikkeling" willen noemen. Afgescheiden van overdreven verwach tingen zie ik niet in, zoo ging Badoglio voort, waarom in Abessynië niet een twee de Italië geschapen kan worden. Ten aanzien van de economische mo gelijkheden gaf de maarschalk als zijn meening te kennen, dat Abessynië zeker de kosten der verovering in de eerstvol gende paar jaar honderdvoudig zou terug betalen. Het is een land van ongelooflijke con trasten. Een hel, misschien, maar met vele paradijzen in zijn woeste ruimten Alles zal men er kunnen kweeken, dank zij de groote verschillen in hoogte. Ook zijn er goud, platina en duidelijke sporen van petroleum. Maar de land'bouwmoge- lijkheden staan bovenaan, voor katoen bv. zijn er uitstekende mogelijkheden, evenals voor rubber. Italië zal in veel opzichten profijt trekken van de Britsche koloniale methodes. De werkhervatting in België. Zaterdag was het een belangrijk feit in ■de stakingen, dat in de mijnen en in de metaalfabrieken van Henegouwen het werk volledig werd hervat. In verschillende andere industrieën echter duurt de staking voort. De bankbedienden-staking te Brussel neemt geleidelijk af, doch thans teekent zich een stakingsbeweging af van kan toorpersoneel in de provincies Luik, Ant werpen en Namen. Sociale wetten in België aangenomen. De Belgische Kamer heeft de debatten over de drie sociale wetsontwerpen, welke de regeering ingediend had, beëin digd. Het resultaat is geweest, dat het wets ontwerp, dat het minimumloon per dag op frs. 32 vaststelt, en de wet met be trekking tot het betaald verlof van zes dagen, met algemeene stemmen werden aangenomen. Na eenige discussie werd het derde wetsontwerp dat i.z. de 40- urige werkweek met 163 stemmen vóór en 23 onthoudingen aangenomen. Wat het betaald verlof betreft, het zal volgens het wetsontwerp worden toege kend, nadat de arbeider een jaar in de zelfde stad of in hetzelfde bedrijf zal heb ben gewerkt. Men wil het er op aansturen, dat de arbeidsweek van veertig uur zal worden ingevoerd in die bedrijven, waar de om standigheden waaronder de arbeiders werken, gevaarlijk of ongezond zijn. De communisten en de rexisten hadden een amendement ingediend, volgens het welk de invoering der veertig-urige werkweek onmiddellijk zou geschieden. Ook hadden zij- geëischt, dat bij de wet zou worden bepaald, dat de arbeiders eenzelfde loon zouden ontvangen voor de 40-urige als voor de 48-urige werkweek. Deze amendementen werden echter ver worpen. Bezetting van Zuid-Abessynië. Uit Abessynië wordt te Rome verno men, dat een Italiaansche gemotoriseerde colonne dezer dagen is doorgedrongen tot Mega, dat vlak bij de grens van Britsch Kenya is gelegen. DOor de bezetting van dit belangrijke punt in het Zuiden zijn de Italiaansche troepen thans in staat alle toegangs wegen naar het land te controleeren. De voorziening van de ongeregelde Abes- synische troepen met wapens en munitie is hiermede afgesneden. Duitschland heeft geen haast. Het was geen verrassing meer, dat het Duitsche kabinet Vrijdagavond in zijn laatste zitting voor de groote zomervacan- tie zich niet bezig heeft gehouden met het voornaamste punt, dat voor het buiten land van belang is, het Duitsche antwoord op de Engelsche vragenlijst. Reeds eerder had men ons van politieke zijde verzekerd, aldus het „Hbld", dat men „zich niet wilde laten voorschrijven wanneer men te antwoorden heeft". Duitschland heeft geen haast, ook al toont men zich in Londen daarover nog zoo geprikkeld. Düitschland gaat nu zijn politieke, groo te vacantie in. De regeering in Berlijn ver gaderde voor het laatst in dit seizoen en zal niet voor begin September bijeenko men om over politieke en economische dingen te spreken. De meeste ministers vertrekken naar hun zomerhuisjes. Roosevelt weer candidaat. President Roosevelt is bij acclamatie opnieuw tot candidaat der democraten voor het presidentschap aangewezen. Deze 's avonds voltrokken benoeming lokte een ongekende geestdrift uit. De ovaties, die aan Roosevelt gebracht werden, beteekenden zelfs voor Amerika een record in het maken van lawaai. De gedelegeerden sprongen van hun stoelen en marcheerden onder een oorver- doovend rumoer zoo lang door een nau- wen doorgang, tot hun het zweet van het gezicht liep. Er werd zóó door elkaar geschreeuwd en op een gegeven oogenblik zoo valsch gezongen, dat men zich tenslotte maar tot één patriottisch lied bepaalde. De geestdrift nam tenslotte een zooda- nigen omvang aan, dat enthousiastelin gen buiten een heele rij jonge boomen gingen uittrekken en ze met wortel en al aan de voeten van den laatsten spreker neerlegden. De roes van geestdrift duurde tot in de morgenuren. Levert Duitschland oorlogsmateriaal? Volgens een bericht uit Japansche bron te Sjanghai is in Mei 1.1. te Berlijn een Chineesch-Duitsch contract getee- kend voor de levering van wapenen en munitie aan China voor een bedrag van honderd millioen Chineesche dollars. De centrale regeering te Nanking en gene raal von Reichenau zouden thans aldaar de details bespreken. De Japansche militaire leiders zijn, naar men weet, op de hoogte gehouden van den gang der onderhandelingen, waaraan zij stilzwijgend hun goedkeu ring hebben gehecht, mits de meest mo derne modellen niet aan China zouden worden verschaft. Spaansche geldsmokkelaars ontdekt. De Spaansche politie heeft een uitge breide organisatie van geldsmokkelaars ontdekt, die gevestigd was te Madrid, Barcelona, Bilbao en Irun en welke Spaansch geld naar het buitenland smok kelde, waar de peseta ver beneden den koers werd verkocht. Een dertigtal per sonen is gearresteerd en tegen een 30- tal anderen is een onderzoek ingesteld. Uitstel van behandeling? Naar het „Hdbl." meldt, zou in parle mentaire kringen thans vrij veelvuldig gewag worden gemaakt van de groote kans op een voorstel uit de Kamer, om het ontwerp-reisbelasting de volgende week van de agenda van de Tweede Ka mer af te voeren. Wij hebben, zegt de „N. R. Gt.'', omtrent dit bericht inlichtingen ingewonnen. Naar men ons mededeelde, zijn nog geen for meele besluiten in dien zin genomen. In verschillende fracties, o.a. de Roomsch-Katholieke, schijnt echter in derdaad de meening te overheerschen, dat het geen zin heeft thans de reisbe- lasting te behandelen. Invoering in den loop van den zomer zou toch niet mo gelijk zijn. Invoering op een eenigszins later tijdstip zal vooral handels- en za kenreizigers treffen, afgezien van enkele bevoorrechte bezoekers van de winter sport. Hoe men ook over het wetsontwerp moge denken aldus de vrij wat ver breide meening haast is er zeker niet bij. Met een spoedige behandeling bereikt men immers geen enkel practisch resul taat. Of de Regeering er ook zoo over zal denken? Korte Berichten. Tijdens het te Béthune gehouden luohtfeest kon een piloot niet met zijn toe stel van den grond komen en reed recht op een groep toeschouwers in. Hij1 trach- te nog te wenden, doch dit mislukte. Het toestel sloeg om en 5 toeschouwers wer den gewond. Een van hen is inmiddels in het ziekenhuis overleden. Tengevolge van de algemeene sta king in de metaalnijverheid en met name in de cokesfabriek was een deel van het departement Metz zonder licht en gas. i Eén hevige aardschok, welke ge paard ging met ondergrondsch gerommel, heeft een paniek verwekt onder de be woners van het eiland Marmora. Te Wertsohtz is de benzinetank van een autobus ontploft, waardoor 5 perso nen verbrandden en 10 ernstig werden gewond. INVOER VAN GARNALEN IN FRANKRIJK. Antwoord op vragen van den heer Drop. De Minister van Landbouw en Vissche- rij heeft op de vragen van bet Tweede Kamerlid Drop betreffende bet invoeren van garnalen in Frankrijk door Texel- sche garnalenvissohers bet volgende ge- antwoordt: Sedert bet tweede kwartaal van 1935 vordert de Franscbe regeering bij invoer van garnalen, naast een uitvoervergun ning van de Nederlandsche autoriteiten, een licence d'importation, welke zij uit reikt aan de Franscbe importeurs, die deze licence op bun beurt moeten ver strekken aan bun Nederlandsche leveran ciers. Beide documenten moeten op do Fransche inklaringsplaats getoond wor den, alvorens de garnalen tot invoer toe gelaten worden. Het betreft hier derhalve een maatregel, welke 'door de Fransche en niet door de Nederlandsche regeering is genomen. De vraag, of het den minister bekend is dat de invoervergunningen door de vis- scbers op Texel niet kunnen worden ver kregen in hoofdzaak, omdat met name de importeurs in Frankrijk de uitgifte af hankelijk kunnen stellen van gelijktijdigen invoer van visohsoorten als tong, haring enz. welke leveringen door de Texelsche visscbers niet kunnen worden verzorgd moet ontkennend worden beantwoord. De Minister acht bet echter zeer goed moge lijk, dat de Fransche importeurs aan de Nederlandsche exporteurs voorwaarden stellen, als in de vraag genoemd, wanneer zij dit in verband met bun belangen ge- wenscbt achten. Tot zijn leedwezen is het den Minister niet mogelijk in dezen stappen te doen. VIERHONDERD OUDEN VAN DAGEN DEFILEEREN VOOR H. M. DE KONINGIN. 400 ouden van dagen uit bet Groot Voorster Gasthuis te Deventer hebben ZaJ terdagavond voor H. M. de Koningin op Het Loo gedefileerd. Terwijl een muziek korps vroolijke marsehen speelde, trok de autocolonne, welke ruim honderd wagens telde, voorbij het Paleis. Voor bet oprij hek had H. M. plaats genomen, en van hier wuifde zij de oudjes, die spontaan met rood, wit en blauwe vlaggetjes zwaai den, toe; gedurende twintig minuten trok ken de auto's met ouden van dagen voor- bij. Binnenland. Doorgedraaide nieuwe aardappelen wor den ingekuild. Uitstel van behandeling der reisbelasting? Buitenland. Sociale wetten in België aangenomen. Polen staakt zijn schuldendienst. De toestand in Palestina. Nieuwe stakingen in Frankrijk. fiacon'SOxt-Iube 60 cL Doos 50 en'25 ctv Na afloop ran het défilé bood één der verpleegden dq Koningin een ruiker roode rozen aan. Vervolgens werden de regenten van het gasthuis aan H. M. voorgesteld, die zich enkele oogenblikken met ieder van hen onderhield. Luide toegejuicht door het talrijke publiek trok H. M. zich daarna in het Paleis terug. STEUNVERLEENING NATIONAAL CRISIS-COMITE. Bijna negen millioen tijdens zijn bestaan uitgegeven. Uit een mededeeling van de afdeeling gerechtelijke- en armenzorg-statistiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat gedurende zijn bestaan van December 1931 tot Mei 1936 door bet Nationaal Crisis-Comité .en de plaatse lijke afdeelingen voor steunverleening werden uitgegeven: In 1932 f 2.650.893 (December 1931 in begrepen); in 1933 f 1.964.725; in 1934 f 1.899.566; in 1935 f 1.854.774 en in 1930 f 607.618. Tezamen f 8.977.576. LOTING VOOR DIENSTPLICHT. A.s. Dinsdag te Den Haag. Morgen, Dinsdag 30 Juni, om twee uur des namiddags, zal in de Rolzaal te D'en Haag aan het Binnenhof de loting voor de lichting 1938 plaats hebben. Tot deze lichting komen in het algemeen te beboe ren de jongelieden, die in 1918 geboren zijn. Zoools men weet, bestaat deze loting tegenwoordig in bet trekken van slechts één enkd biljet uit eenige duizenden bil jetten, waarop getallen vermeld staan, overeenkomende met de volgnummers in een bij de loting aanwezig register van namen. D'e naam, onder bet getrokken nummer in dat register vermeld, geeft tevens de naam aan van dengene, die in elke gemeente of groep van gemeenten nummer één krijgt. Hij, wiens naam al- phabetiisch op den uitgelote of daarvoor alphabetisoh in de plaats tredende naam volgt, krijgt nummer 2 en zoo vervolgens. Het hoogste nummer valt ten deel aan den ingeschrevene, die vermeld staat on middellijk voor de uitgelote naam. Het trekken van dit eene biljet dient dus als loting voor het geheele rijk. Het gedeelte, dat bdj elke lichting vrij- lpot, bestaat uit de houders van de hoog ste nummers. Dit gedeelte is o.a. afhan kelijk van de getallen vrijgestelden en af- gekeurden en loopt voor de verschillende lichtingen nog al uiteen. Het getal vrij gelote personen is in den regel niet groot. LAATSTE SPANNING MOERDIJK- BRUG. De tiende en laatste spanning der brug aan den Moerdijk zal niet, zooals was

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1