Bij Doorzitten PUROL Één jaar geleden WITKAM'S GESCHENKENHUISL" Kerknieuws. Predikbeurten. Vreest geen Examen Onderwijs Financiering der Industrie. Gemengd Nieuws. Verlaging locaal port. en Zonverbranding gevolgen heeft gehad en ongetwijfeld in de toekomst nog zal hebben. De mossels worden in België door een politiek van gunst en monopolie automatisch duur ge maakt, wat niet anders dan remmend kan werken op de mosselcultuur. Wanneer de mosselen te duur worden, zal dit vooral den kweekers ten nadeele zijn. Een bevoorrechting te verleenen aan enkele personen zooals dit thans geschiedt druischt tegen ieder rechtsgevoel in. Het doel is niet de Centrale weg te werken. Niets is minder waar. De Cen trale blijve bestaan als prijsregelend in stituut voor de kweekers. Het kantoor is immers opgericht voor de kweekers? Wel nu, dan blijve het ook daarvoor bestemd, maar grijpe niet in den handel in. Wij willen trachten te verkrijgen een vrije handel. Wanneer de mosselen gekocht en betaald zijnaan het C V. K. moet de hande laar vrij zijn daarmee naar eigen inzicht te handelen. Bovendien wil men langzaam maar ze ker trachten om een belangrijk stuk van de mosselverzending met het daaraan verbonden werk naar Tholen te verplaatsen! De feiten van ver leden jaar en ook die der laatste dagen laten daaraan geen twijfel over. Daar wil len we eendrachtig tegen opkomen. Wij willen onze eigen met moeite verworven verzending in eigen handen houden en het daaraan verbonden werk in eigen ge meente laten verrichten. Het gist in onze geheele provincie over de gevolgde poli tiek van het C. V. K. Het is Spr. persoonlijk niet te doen om eenige actie te voeren voor zijn eigen per soon. Spr. treedt op voor de kweekers, die hem hebben aangezocht hun belangen te verdedigen. Voor mij is het reeds te laat, aldus spr., want zooals ge weet ben ik reeds verleden jaar als kweeker gesneu veld. Alsnu komt aan de orde het eerste punt: vrije handel van mossels tot den zelfden prijs als vorig jaar. Verschillten'de aanwezigen gaven hun meening te kennen. Enkelen merkten op, dat het wellicht gewensc'ht ware dat de directeur van het C.V.K. niet aanwezig was, daar sommigen zich nu niet dur ven uitspreken. Ze zijn bang voor de ge volgen. De heer Jan Vette (kweeker en exporteur op Parijs) wil beschermde handel, z.i. zijn bij vrije handel groote bezwaren te verwachten. Frankrijk zal b.v. zijn eigen kweekers beschermen en den mosiselinvoer contingenteeren. De voorzitter merkt op dat Frankrijk reeds zijn kweekers beschermt door invoerrech ten te heffen op de Zeeuwsche mosselen. Bovendien de handel steunde voorheen op de kweekers, laat nu de kweekers eens genieten van den handel. Wat con- tingenteering aangaat, die hebben we reeds in ons eigen land van het C.V.K. De voorzitter voerde nog eenmaal zijn argumenten aan voor vrijen handel. Burgemeester Gunning vroeg of deze vergadering dan het C.V.K. weg wilde hebben, wat de voorzitter nogmaals ten stelligste ontkende. De heer H. Koster is voor de regeling als tlhans is. Ook de heer J. Vette. De laatste wilde desnoods de geheele handel in handen van het C.V.K. geven. Hij vreest, dat de hande laren de dupe zullen worden. Daarvan geloofde de heer Ph. van Damme niets. Bij stemming bleken, dat van al de aan wezigen slechts 4 tegen vrije handel wa ren (1 blanco). De rest was voor vrije handel tot lager prijs als 1934-'35. Verzacht en geneest Doos 3'Ocfc. Bij Apoth.en Drogisten BEDRIJFSRAAD VOOR HET LANDBOUWBEDRIJF IN OOST. ZEEUWSCH-VLAANDEREN Bij Kon. besluit van 15 Juni is het volgende bepaald: Art. 1. Er wordt ingesteld een bedrijfs- raad voor het landbouwbedrijf in Oost. Zeeuwscb-Vlaanderen. Art. 2. De werkingsfeer van dezen be- drijfsraad strekt zich uit tot de navol gende gemeenten: Sas van Gent, Philip pine, Westdorpe, Axel, Neuzen, Hoek, Zaamslag, Boschkapelle, Stoppeldijk, Hengstdijk, Ossenisse, Hontenisse, Graauw en Langendam, Clinge, Hulst, St Jansteen, Koewacht, Overslag en Zuid- dorpe. Artikel 3. Het aantal leden en plaats vervangende leden van den bedrijfsraad zal 12 bedragen. Nederlandsche Spaarbankbond. In de middagvergadering te Vlissingen sprak gisteren de heer P. L. Slis, direc teur van de Spaarbank te Rotterdam, over „Mijn bezoek aan eenige banken in Noord-Amerika". Aan het einde van zijn met groote aandacht aangehoorde rede, zeide spr., dat hij als conclusies voor zijn bezoek kan mededeelen, dat de toestand van de spaarbanken, die in den Bond vereenigd zijn, nog zoo slecht niet is, en dat het hem niet geraden lijkt om wat hier goed is en tot heden goed gewerkt heeft, te veranderen. Krijgt men vroeg of laat Staats-inmenging, toezicht of controle of een speciale bank- of spaarbankwet, dan ligt daar ginds voor de spaarbankmen- schen en voor de regeering een groot studieveld open. Met grooten dank aan den inleider en na ook dank voor de ontvangst te Vlis singen en aan de aftredende bestuurs leden te hebben gebracht, sloot Mr Dutilh de vergadering. Des avonds had een diner plaats en heden een boottocht. Auto te Breda verongelukt. Omtrent het ongeluk te Breda wordt nog nader gemeld, dat urenlang dreggen geen enkel resultaat meer heeft opgele verd, terwijl uit Oud-Vossemeer met stelligheid wordt verklaard, dat de expediteur alleen in de cabine zat. Daar tegenover staan eenige andere verklarin gen van personen uit Breda, die den auto gistermorgen vroeg hebben gezien en die volhouden dat er drie personen in de ca bine zaten. De expediteur zou dan onder weg anderen moeten hebben opgenomen. Het dreggen is thans gestaakt. Burgemeestersontslag. Bij Kon. besluit is, wegens opheffing van zijn betrekking, ingevolge de wet van 19 Juni 1936 aan J. Truyman, op zijn verzoek, le. met ingang van 25 Juni 1936 eervol ontslag verleend als burge meester der gemeente Stoppeldijk, en 2e. met ingang van 1 Juli 1936 eervol ont slag verleend als burgemeester der ge meente Boschkapelle, met dankbetuiging voor de langdurige diensten, door hem in die betrekking bewezen. Opheffing P.T.T.-kantoor te Krabbendijke Met ingang van 1 Juli a.s. wordt het P.T.T.-kantoor te Krabbendijke opgehe ven en vervangen door een hulpkantoor voor de drie diensten, dat zal ressortee ren onder het P.T.T.-kantoor te Goes. In de postverbindingen en in de afwikkeling van het telegraaf- en telefoonverkeer komt geen wijziging. werden de deuren geopend. Malaise en crisis ten spijt groeit deze zaak. De belangstelling wordt grooter, de etalages interessanter, de sorteering uitgebreider. Duizenden slaagden reeds in (Adv.) Kapelle. Verbetering. Onze corr. meldt ons, dat in het verslag over het jubileum van den heer H. Blok door hem is gemeld: Uit erkentelijkheid voor de enorme diensten „Olympia" bewezen enz. Dit moet zijn „Ons Genoegen". Kruiningen. Vrijdag viel de timmer man M. K. alhier van een stelling, toen hij herstellingen deed aan een huis en kwam zoodanig op den grond terecht, dat hij niet in staat was zijn werk te her vatten en over hevige pijn in den rug j klaagde. lerseke. Door de zorgen van de familie v. Klinkenberg is aan de stichting „Vrede- lust'' een foto geschonken, salonformaat in lijst, van hun overleden vader Dr J. G. van Klinkenberg. Het geschenk, dat een plaats in de serre heeft gekregen, is door het bestuur met groote dankbaarheid aanvaard. O. en W. Souburg. Zonder dat daar toe eenige aanleiding bestond, kreeg de ongeveer 15-jarige jongen D. alhier van een passeerenden motorrijder zulk een slag in 't gezicht, dat hem een tand uit ■den mond werd geslagen en een andere werd verbrijzeld. De politie stelt naar dezen bruut een ernstig onderzoek in. Wie iets wil verkoopen adverteert. Dat is logisch. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hoogeveen (2e maal), W. Vroegindewey te Zegveld. Aangenomen naar Zwolle, M. N. W. Smit te Kerkrade. Bedankt voor Apeldoorn en Het Loo, M. N. W. Smit te Kerkrade. Cbr. Geref. Kerk. Beroepen te Zeist, W. Bijleveld te Haarlem. Beroepbaa.r In de Geref. Ker ken zijn beroepbaar verklaard de theol. candidaten G. Spek, Pr. Hendrikstraat 132, Breda en P. W. van der Veen, Kra- neweg 56 a, Groningen. Zondag 28 Juni 1936. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. Ds de Vries, av. Ds v. d. Heil te Kattendijke. Schore, vm. Ds v. Voorst Vader, n.m. Ds Mortier. want er is een middel, dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft. Mijnhardt's Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn verkrijg baar in kokers van 75 ct. bij Apothekers en Drogisten. (Adv.) Ellewoutsdijk. Benoemd tot hoofd der openbare lagere school alhier de heer H. J. Pauw, hoofd-wachtgelder te De Wer ken en Sleeuwijk. Geslaagd voor examens Ned. Ver- eeniging voor Gemeentebelangen (ge meente-administratie) P. Tazelaar te Kats. Geslaagd te Nijmegen aan de Chr. kweekschool „De Klokkenberg" voor di ploma Handenarbeid, Mej. G. Vleugel te Goes. Aantal leerlingen op U.L.O.-s c h o 1 e n. De inspecteurs van het lager onderwijs hebben in opdracht van den minister van Onderwijs ter kennis van de gemeente- en schoolbesturen ge bracht, dat den minister uit een ingesteld onderzoek gebleken is, dat op zeer veel scholen voor uitgebreid lager onderwijs leerlingen geplaatst zijn, die in verband met hun verdere studie o.a. voor het behalen van het M.U.L.O.-diploma B, na het verkrijgen van het diploma A slechts deelnemen aan het onderwijs in die vakken, welke zij daarvoor noodig hebben. Zij: volgen daardoor niet alle vak ken, waartoe zij ingevolge art. 12 der Lager Onderwijswet 1920 verplicht zijn, terwijl voor de vakken, welke deze leer lingen niet volgen, geen vrijstelling kan worden verleend, zoodat bedoelde leer lingen niet kunnen worden medegeteld onder de leerlingen, bedoeld in het 6e lid van art. 28 der wet. Aangezien geble ken is, dat medetelling veelal wél plaats heeft, wordt den gemeente- en schoolbe sturen verzocht, met deze verkeerde ge woonte te breken en op dit punt de wet telijke voorschriften nauwkeurig na te le ven. Op deze naleving zal vanwege het schooltoezicht worden toegezien. Niet alle credieten zullen na de aanvrage werden verleend. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake het ontwerp van wet tot oprichting van een N.V. Maat schappij voor Industrie-Financiering, merkt de regeering op, dat zij zich geens zins op het standpunt stelt, dat industrie financiering het eenige, of zelfs maar het voornaamste middel kan zijn om een vermeerdering van werkgelegenheid te verkrijgen. Integendeel. Ook zij' is van oordeel, dat een wijziging der omstandig heden, waaronder de bestaande bedrijven moeten werken, de directie vermeerde ring van de werkgelegenheid in een veel sterkere mate zou kunnen bevorderen. Deze omstandigheden zijn echter voor een belangrijk deel afhankelijk van inter nationale factoren, waarop de regeering slechts een geringen invloed kan uitoefe nen. Gegeven deze moeilijkheden van in ternationalen aard, is het voor het be houd van de bestaansmogelijkheden onzer bevolking noodzakelijk, dat de regeering in het bijzonder aandacht schenkt aan die maatregelen, welke in eigen land zijn te verwezenlijken. Dat daarbij de vraag, welke mogelijk heden ons land biedt voor de vestiging van rendabele industrieele bedrijven, een eerste plaats inneemt, zal niemand ver wonderen. De rol, die de overheid daarbij1 speelt, ■is niet primair, doch uitsluitend aanvul lend. De hulp aan de bestaande industrieën mag er uiteraard niet toe leiden, dat zwakke ondernemingen, die den gewonen strijd om het bestaan door interne oor zaken niet kunnen volhouden, kunstmatig iu het leven worden gehouden. De natuurlijke saneering, die in den economischen strijd om het bestaan steeds zal plaats vinden, mag door deze crediet- verleening van overheidswege niet opzij worden geschoven, nog minder mag de overheid de minder goede krachten door het verstrekken van kapitaal in de ge legenheid stellen de betere elementen te verdringen. Dat dit wetsontwerp in het algemeen gezien in strijd zou komen met het door de regeering gevolgde handelspolitieke stelsel, wenscht zij met beslistheid tegen te spreken. De werkwijze der nieuwe vennootschap zal zoodanig zijn, dat de verschillende za ken zoo vlot mogelijk kunnen worden af gedaan. Teneinde echter misverstand te voor komen, stelt de regeering er prijis op te verklaren, dat dit niet beteekent, dat alle credieten na de aanvrage worden ver leend. De door de nieuwe vennootschap te ver strekken credieten hebben een ander ka rakter dan de gewone bankcredieten, zoo dat uit het feit, dat de rente er van wel licht iets minder is dan die van de ge wone banken, nimmer een concurrentie met de particuliere banken kan worden afgeleid. Kindje verdronken. Gis teravond vermiste de familie J. van Iepe ren te Rijnzaterwoude het 3-jarig zoontje. Onmiddellijk weid aan een ongeluk ge dacht. Met behulp van omwonenden werd gedregd in de haven, waaruit men spoe dig het lijkje ophaalde. Wielrijdster op slag ge- do o d. Gisteravond vond op den Leeu warder straatweg te Heerenveen een ern stig verkeersongeluk plaats. Een wielrijdster, mej. de Haan, werd aangereden door een auto, bestuurd door den heer Y. uit Heerenveen. De vrouw was op slag dood. De autobestuurder, die een aanrijding nog trachtte te voorkomen, kwam met zijn auto in een sloot terecht. De auto werd ernstig beschadigd, doch de chauf feur bekwam geen noemenswaardig letsel. Leiden zonder drijikwater. Lelden is gisteravond te 7 uur ongeveer een half uur van drinkwater verstoken geweest. Bij navraag bleek, dat bij den watertoren te Katwijk de bestaande toe voerleiding door een nieuwe ruimere toe voerbuis was vervangen, hetgeen de sto ring in de watervoorziening heeft te weeg gebracht. Tegen afsluitboom gere den. Gistermorgen is de 25-jarige mo torrijder D. Akkerman, uit Leerdam, in volle vaart gereden tegen den neergelaten afsluitboom van de Lingebrug hij As- peren. De hruggewachter was juist be gonnen met het ophalen van de brug, toen de motorrijder met een flinken gang uit de richting Leerdam naderde. Hij be merkte pas dat de boom neergelaten was, toen 'hij op ongeveer 2 meter afstand was. Op het laatste oogenblik trachtte hij nog in gebukte houding onder den boom door te rijden, hetgeen echter mis lukte. Hij kwam met het hoofd tegen den paal en werd zwaar gewond. Tragisch einde van een notarisloopbaan. Kwam hel bericht van de faillietverklaring van den heer M. L. S., notaris te Gorredijk; voor ingewijden niet onverwacht, het feit, dat de notaris in zijn kwaliteit van secreta ris-penningmeester van stichting „EigeD Kracht" vermoedelijk fraude heeft ge pleegd, heeft in het rustige Gorredijk op zien gebaard, meldt de „Telegr.". De stichting „Eigen Kracht" verstrekt ingevolge de Landarbeiderswet onder be paalde omstandigheden voorschotten aan landarbeiders, die zich hiervan kleine boerderijtjes konden aanschaffen. De ren te en aflossing der voorschotten werden betaald aan den secretaris-penningmees ter, die op zijn beurt het geld weer moest afdragen aan den gemeente-ontvanger. Volgens een der bestuursleden vein de stichting is reeds eenige jaren geleden gebleken, dat er een achterstand was in de aflossing van de gemeente en toen de heer S. hierop attent werd gemaakt, deel de hij mede, dat verschillende eigenaren van de boerderijtjes in verband met de slechte tijdsomstandigheden in hun af lossing ten achter waren. De notaris ge noot het volle vertrouwen, zoodat men hierin niets verkeerds zag. In 1935 werd de heer S. echter niet als wethouder herkozen en daar de achter stand steeds grooter begon te worden, werd toen een accountant met het onder zoek belast. Deze kwam tot de ontdek king, dat door de boeren veel meer was afgelost dan door den heer S. aan de ge meente was afgedragen. Het tekort be droeg ongeveer f 13.000, terwijl in de boe ken was geknoeid. Ten einde geen opzien te baren, hetgeen voor het notariskantoor funeste gevolgen zou hebben, werd overeengekomen, dat de notaris het te weinig verantwoorde be drag zou aanzuiveren. Toen deze zuive ring achterwege bleef, heeft de stichting „Eigen Kracht" het faillissement van den notaris aangevraagd. Onlangs is de heer S., die 78 jaar is, als notaris ontslagen; het ontslag was niet eervol. WAAR BLIJVEN DE PENSIOENEN? Zoo nu en dan hoort men fabelachtige cijfers over pensioenen van ambtenaren, die hun geld in het buitenland verteren. Sommigen meenen, dat daaruit, boven de belastingen, die deze „vluchtelingen" be talen, nog wel millioenen aan accijnzen te halen zouden zijn. D'e waarheid, zegt de „Msb." ia iets anders. Uit de ons bereidvaardig van ambte lijke zijde verstrekte cijfers blijkt, dat er, voor zoover het de gepensionneerden vol gens de Nederlandsche Pensioenwet be treft, volgens de bij den Pensioenraad aanwezige verzendlijsten thans, in totaal slechts 395 oud-ambtenaren en 325 wedu wen en weezen in het buitenland wonen. In deze cijfers zijn begrepen: ouder domspensioenen, vervroegde ouderdoms pensioenen, invaliditeitspensioenen, uit gestelde pensioenen, weduwenpensioenen en weezenpensioenen. Deze cijfers zijn wel opvallend, wanneer daarmede verge leken wordt, dat in 1934 alleen 7138 pen sioenen werden toegekend, waarvan 1742 weduwenpensioenen en 848 weezenpen sioenen, in 1933 resp. 6111, 1601 en 682. 682. Voor zoover de gepensionneerden be treft, die hun pensioenen ontvangen uit de Indische pensioenfondsen, hebben wij geen personencijfers kunnen bemachtigen, wel echter gegevens t.a.v. de uitgekeerde bedragen voor 1935. De totale pensioenslast is f 30.707.922,17. Hiervan gaat naar het buitenland, dus niet naar Nederland of Nederlandsch-In- dië f3.005.976,40. BRIEVEN UIT HET LAND VAN CADZAND. GV. De Relshelasting en de Benzinebelasting. Het is aan de regeering nog niet mogen gelukken een nieuwe belasting uit te vin den, die aardig wat in het laatje brengt en die toch door alle Nederlanders van Delfzijl tot Sluis wordt toegejuicht. Ik vrees, dat zelfs de N.S.B. hiertoe niet in staat is, als tenminste aan de toejuich ting de eisch gesteld wordt, dat ze vrijwillig geschiedt en niet op commando van bo venaf. Ik vrees dat ook de verkiezing van 1937 niet tot gevolg zal hebben, dat wij' zoo'n minister krijgen. Er wordt trouwens wel geen maatregel genomen, of de kritiek komt van alle kan ten los en de „man van de straat" weet, ja weet er niet veel van, maar wel Met Ingang van 1 Juli aanstaande. Naar men verneemt, zal binnenkort worden overgegaan tot een belanèrijke verlaging van het port voor brieven en blief kaarten in locaal verkeer. Het port voor locale brieven met een gewicht van ten hoogste 20 gram wordt met ingang van 1 Juli a.s. verlaagd van 5 cent tot 3 cent en voor een gewicht van 2040 gram van 10 cent tot 6 cent. Het tarief boven 40 gram blijft ongewijzigd. Het port voor locale briefkaarten wordt met ingang van 1 Augustus a.s. verlaagd van 3 cent tot 2 cent, dat voor dubbele briefkaarten (met betaald ant woord), dienovereenkomstig van 6 cent tot 4 cent. Vóór den wereldoorlog bedroeg bet port voor een localen brief tot en met 20 gram eveneens 3 cent en voor een locale briefkaart lVs cent, plus cent voor het formulier. Voor bet locale port is dus ongeveer het voor-oorlogsche tarief hersteld. weet hij, dat hetgeen voorgesteld wordt, nu juist niet goed is. De vraag mag zelfs gesteld of ook bij ons de kritiek niet veelal dreigt de plaats in te nemen van de waardeering. Och, het is ook geen wonder, de tijden zijn zoo heel erg moeilijk geworden. Wie een beetje op de hoogte is met het, laat ik het maar in een woord samenvatten, met het „zaken leven", weet, dat de toestand zoo langza merhand kritiek wordt. Dat, wanneer aan het einde van het boekjaar tegenwoordig balans wordt opgemaakt, in, ik zal me matig uitdrukken, in beduidend veel ge vallen, blijkt, dat zoo langzamerhand de reserves worden opgebruikt. En dan wordt men zoo licht k-iebelig, als bij vermindering van omzet de lasten telkens maar zwaarder worden en dan... ja, dan moppert ook de meest getrouwo wel eens. En deze moeilijke dagen vragen van ons niet mopperen, maar een offei heel dikwijls een zwaar offer. Nu zit ik eerlijk gezegd, na dit wel wat idealistisch gezegde, met de rest van mijn brief, want mijn plan is om juist in dezen brief eens wel wat te mopperen. En ik durf er dan ook niet aan te beginnen, zonder eerst gewaardeerd te hebben. Zooals reeds uit het opschrift van mijn brief blijkt, bedoel ik de reisbelasting. Zie, dat is nu eigenlijk eens echt een belasting die niet zoo kwaad is, als ze tenminste maar goed geregeld wordt. Iemand, die voor zijn plezier een acht- of veertien- daagsch reisje naar het buitenland maakt, kan daar gerust 10 pet belasting van betalen. Och, we betalen nu eenmaal niet graag belasting, maar laat het ons maar eerlijk bekennen, als we één of twee weken naar het buitenland kunnen, dan kan daar wel wat belasting bij. (Ik be doel natuurlijk in dezen tij'd.) En als dat niet kan, omdat we de som, die we kun nen missen, net precies noodig hebben, wel laat dan de reis een dag korter du ren, of neem een 'dineetje wat minder luxueus. In alle gevallen zal men bij deze belasting niet kunnen zeggen, dat ze iemand belast, die het niet meer betalen kan. Doch de moeilijkheid zal ook hier weer zitten in de uitwerking van het principe. Allereerst zal het toch zoo dienen gere geld te worden, 'dat alleen de plezierrei zen worden getroffen. Het is niet billijk om een zakenman, die toch al met moeite zijn hoofd boven water houdt, ook hier mee te belasten en ook niet de zieke, die voor herstel van gezondheid naar het bui tenland moet. Nu zal men echter dadelijk voelen, hoe moeilijk de regeling billijk te maken is. De grens tusschen een zaken- en een plezier reis is niet gemakkelijk vast te stellen. En eveneens niet tusschen een plezierreis en een reis, die een zieke moet maken. Een reis naar Davos spreekt voor zichzelf, maar is b.v. een maand kuren in Wies- baden een ziektereis of ook een beetje een plezierreis? Je kunt toch moeilijk aan eiken reiziger een kommies medegeven, om te zien, of hij kuuit of fuift. Hel zal wel erg moeilijk zijn in dezen een regeling te maken, die alles ondervangt en niet in een of ander opzicht onbillijk is. Maar, en nu kom ik tot hetgeen, waar over ik het wilde hebben, voor ons, Z.- Vlamingen, zal men toch zeker wel een uitzondering mogen maken. Men heeft gezegd, dat er voor hen een aparte rege ling komt, maar ik ben er toch nog niet erg gerust op. Ik zal nu niet als vele mop peraars zeggen, dat w:: het stiefkind van Nederland zijn, maar dat wij nu juist het bedorven lievelingetje zijn, waag ik toch ook te betwijfelen. Wij: leven in ons Z.- Vlaan'deren in een uitzonderlijke positie en ik meen, dat daar in Den Haag niet altijd rekening mede gehouden wordt. De weg naar het Noorden is verspet d door de Schelde. Als wij een uitstapje willen maken in die richting, betalen wij al genoeg belasting aan de Provincie en we kunnen toch, al is een avond in Gad- zand aan het strand ook nog zoo mooi, toch niet altijd aan het strand van Cad- zand zitten. Als ik uit Sluis of Aarden burg of Sas van Gent mijn wandeling een half uurtje uitstrek, ben ik over de grens. Hoevelen onzer hebben niet even over de grens, maar een uurtje ver, familie en kennissen, zieken in de gasthuizen van Brugge, krankzinnigen in de gestichten van Eecloo en andere plaatsen. Operatief ingrijpen, als hulp van boven de Schelde te laat zou komen. Tientallen gevallen zijn te noemen, waar men in Den Haag geen notie van heeft, maar die een inboorling maar al te goed voelt. Wij1 als antirev. in Zeeuwsch-Vlaande- ren hebben 'helaas geen afgevaardigde in

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 2