Zijn wij Anti-revolutionair BIKTILS EERSTE BLAD Belangrijkste Nieuws ZATERDAG 27 JUNI 1936 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 226 Buitenland. A. C. VAN DER REST De geruchten rondom Dr Colijn. Binnenland Een verstandig boer voedert Bertels' Voer Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emcrgo" ter exploitatie van het blad „Do Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 2Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, wcokabonnomonton voor Middelburg, Goes on Vlisslngon 10.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden medcdeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Wij weten niet hoe het zal gaan met de voorgenomen grondwetsherziening, maar als vaststaand kan wel worden aangeno men, dat we in 1937 betrekkelijk vroeg in het voorjaar ter stembus zullen worden geroepen. En vast staat ook wel, dat de dan te voeren stembusstrijd een hijzonder karak ter zal dragen. Velerlei omstandigheden werken daar toe mee. De devaluisten b.v. zullen alles op ha ren en snaren zetten om als tenminste de devaluatie nog niet een feit is gewor den i een meerderheid te krijgen die bereid is de „muntcorrectie" door te zet ten. Allerlei belangengroepen zullen, door niet te rekenen met het algemeen belang en door sterk op den voorgrond te stellen bet eigenbelang, probee- ren iets te bereiken. De revolutionaire groepen zullen van de algemeene verwarring die er nu een maal keerscht, trachten gebruik te maken om bet Kabinet Colijn, dat zij haten met een doodelijken haat, tot aftreden te no pen. Die haat is verklaarbaar. Zij beseffen zeer goed, dat niets hun plannen meer in den weg staat, dan een Kabinet, bestaande uit krachtige figuren, hetwelk het mogelijke doet om den alge- meenen toestand te verbeteren en dat zonder onnoodig de volksvrijheden aan te tasten toch met krachtige hand het gezag hoog houdt. Hoe grooter de onrust en verwarring, hoe beter voor hen. Vandaar dat we b.v. bet verschijnsel kunnen zien, dat de wilde staking te IJmuiden zoowel door de communisten als door de nationaal-socialisten wordt gesteund. Twee groepen, die in vele opzichten scherp tegenover elkaar staan, maar die beide het beginsel van de volkss o u - vereiniteit huldigen en die beide bedacht zijn op een algeheele om keer i n g, teneinde de dictatuur, hetzij die van 't proletariaat, hetzij die van den leider en zijn trawanten te kunnen vestigen. De vraag die velen bezig houdt in on zin kring is deze: of de A. R. partij al dan niet in staat zal zijn om in dien stem busstrijd stand te houden. Een afdoend antwoord op die vraag is niet te geven. Het spreekt wel haast vanzelf, dat de met-Antirevolutionairen die in 1933 hun stem op Dr Colijn uitbrachten, dat niet opnieuw zullen doen! En voor het overige, wat betreft het volksdeel dat als Antirevolutionair bekend staat, zal alles afhangen van de vraag, of het de beginselen, die het zégt te belijden, ook waarlijk kent en of het voor die be lijdenis staat. Die vraag is van belang, omdat er altijd zijn, die blijk geven, den vollen eisck van de door hen beleden beginselen niet te verstaan. Of, wat erger is, die niet vragen wat het beginsel, hetwelk zij belijden, van hen eischt, maar die eigen begrippen en opvattingen- op den voorgrond stellen, om daarna een poging te doen, het beleden beginsel daarmee in overeenstemming te brengen. Voor dergelijke menschen is het een ge vaarlijke tijd. Het wordt hun zoo gemakkelijk ge maakt. Vroeger was het over bet algemeen zóó, dat beginsel tegenover beginsel werd ge steld. Nu ja, er werd in verkiezingsdagen soms wel met de „witte das" gewerkt, maar als regel werd de vrijzinnige of de revolutionaire vlag flink en fier ontplooid. In onze dagen doet men het anders. Groepen die staan op puur revolutio nairen grondslag, werken met de anti revolutionaire vlag en doen bij de pro paganda voor bun beginselen een beroep op antirevolutionaire voormannen: Groen, Kuyper, Talma, Sikkel e.a. Groepen, die bet Woord des Heeren te genstaan, die niet erkennen de souverei- niteit Gods over al het geschapene, ook oiver het staatkundige leven, trachten aan hangers te winnen, juist met een beroep te doen op Gods Woord. Bij nadere beschouwing blijkt dan wel, hoe men de zaken op den kop zet, door eerst eigen weg uit te stippelen om dan den Bijbel na te pluizen of er niet een tekst of uitspraak te vinden is, waarmee dit gedrag kan worden gerechtvaardigd. Het Woord van God wordt dan mis bruikt. In schijn wordt het geëerd maar in werkelijkheid wordt het gebruikt °m menschel ij k e doeleinden te be reiken. Maar dat is de zaken omkeeren. Anti-revolutionair zijn, wil zeggen, zich te buigen voor het Woord Gods. Onvoorwaardelijk. D'at Woord te ge hoorzamen. De souvereiniteit Gods, i het oppergezag van God den Heere te er kennen. Dat is het punt waarop alles aankomt D'e revolutionair vraagt, ook al doet hij daarbij een beroep op den Bijbel: wat wil i k. Hoe bereik ik m iji n doel. Hoe komt de leider tot macht en aanzien. Maar de anti-revolutionair buigt het hoofd en zegt: UW wil, Vader in den Hemel geschiedde. En hij zegt dat niet in 1 ij d e 1 ij k e n zin, maar hij vraagt: geef dat wij1 onzen eigen wil verzaken en Uwen wil zonder eenig tegenspreken gehoorzamen. D'e revolutionair, onverschillig of hij zich communist noemt of fascist, plaatst den m e n s c h op den troon. Hij wil heerschen. De anti-revolutionair zoekt zijn kracht niet in het heerschen, maar in het d i e- n e n. Het dienen van God, naar het Woord van God. Wij noemen ons anti-revolutionair. En dat is een schoone naam. Maar laten we ons-, jongeren en oude ren wel onderzoeken of bij ons die naam in overeenstemming is met het wezen, of we wel waarlijk zijn: anti-revolutionair. Het zal er straks op aankomen. Meer dan anders zal het goud wordeu beproefd en gekeurd. TUMULT IN DE BELGISCHE KAMER. Een Rexist riep: „Het land is eerlijk, maar de regeerders zijn rot". Bij de voortzetting 'van het debat over de regeeringsverklaring werd o.m. van Vlaamsch Nationalistische zijde in de Belgische Kamer gezegd, dat nooit te vo ren zoo duidelijk als thans het geval is, in een regeeringsverklaring de tegenstel ling Vlaanderen-België is tot uiting ge komen. Vervolgens kwam minister-president Van Zeeland aan bet woord. België betaalt, zoo zeide hij, een twin tig milliard francs per jaar aan salaris sen. Als men daar thans een verhooging van vijf procent aan toevoegt, zullen de kostprijzen aanmerkelijk stijgen, doch met alle bijkomstige maatregelen moet men rekenen met een nieuwen last uit dezen hoofde van twee milliard francs. Dit is een zeer zware last, doch wij hopen, dat het economisch herstel zal kunnen voort gezet worden. Na deze tegemoetkomingen aan de ar beidende bevolking, zal deze nog niet be reikt hebben, wat zij eigenlijk verdient te hebben. Maandenlang zal in België zonder winstmarge moeten gewerkt worden en indien internationale moeilijkheden zich zouden voordoen, zullen de thans voor gestelde maatregelen moeten herzien wor den. Toen hierna de minister-president zin speelde op de Rex-beweging, die volgens hem binnen en buiten het land de opinie verbreidt, dat Belgjë rot is, deden zich felle incidenten voor. Een Rexist riep: „Het land is eerlijk, maar het zijn de regeerders, die rot zijn". Op een bepaald oogenblik dreigde het na dezen uitroep tot een gevecht te komen van de socialisten tezamen met de com munisten tegen de Rexisten. Toen bemerkt werd, dat de Rex-leider, Degrelle, zich als toeschouwer op de pu blieke tribune bevond, begonnen de socia listen en communisten en ook enkele ka tholieke leden een huilkoor van belang aan te heffen. Het duurde een heelen tijd alvorens deze zitting weer rustig werd. Een Rexist werd door den kamer-pre sident tijdelijk van de zitting uitgesloten, wijl hij den minister van justitie, Bovesse, voor „pourri" (verrot) had uitgescholden. BELG IE KEERT TERUG TOT DEN ARBEID. De algemeene toestand in de stakingen in België wijst erop, dat men geleidelijk tot een meer kalme atmosfeer komt. Het hervatten van den arbeid verbe tert geleidelijk in du diverse bedrijven. Té Luik heeft de gouverneur der pro vincie het verbod van samenscholing in getrokken. Men meldt werkhervatting in metaal- en kolenbedrijiven te Herstal, als mede in de omgeving van Luik, Seraing en Ougré. D'e regeering heeft gisteren andermaal met werkgevers en werknemers uit diver se branches geconfereerd. In de Borinage blijven de meeste mij nen staken. Te Charleroi in de metaal industrie is er ongeveer twee derden- werkhervatting. In Oost- en West-Vlaanderen is overal het werk hervat, behalve in de textiel nijverheid. In de provincie Limburg zijn negen tienden van de mijnwerkers weer aan den arbeid. Wat de bevoorrading van het land be treft met granen, deze geschiedt normaal. DE VOLKENBONDSRAAD VERGADERT Abessynsch conflict voorloopig niet aan de orde. De Volkenbondsraad heeft gisteren on der voorzitterschap van Eden zijn zitting hervat. Daar de feitelijke toestand op het oogen blik nog dezelfde is, zal Italië niet aan Ass.-APOTHEKER - GOES - TELEF. 168 LANGE KERKSTRAAT 42 Voor Uw GENEESMIDDELEN VERBAND- EN VERPLEGINGS- ARTIKELEN - BANDAGES BREUKBANDEN - BUIKBANDEN ELASTIEKEN KOUSEN ENZ. TOILET-BENOODIGDHEDEN de tegenwoordige bijeenkomst van den Volkenbondsraad deelnemen. De raad besloot vervolgens, in tegen woordigheid van Ras Nasiboe, als ver tegenwoordiger van de Abessynische re geering, nog geen besprekingen over het Italiaansch-Abessynische geschil te hou den, doch het verloop van de beraadsla gingen hierover in de Volkenbondsverga dering af te wachten. Hierna begon de raad een belangrijke discussie over het vraagstuk van de vol kenbondshervorming. Twee zeer tegen strijdige stroomingen kwamen hierbij aan het licht, die het uiterst moeilijk zullen maken, een toenadering tusschen de ver schillende raadsleden tot stand te brengen. Op voorstel van voorzitter Eden besloot de Volkenbondsraad ook zijn verdere be raadslagingen over de volkenbondshervor ming uit te stellen tot na de bijeenkomst der volkenbondsvergadering. DREIGT IN ENGELAND EEN AMBTENARENSTAKING? Het liberale oppositieblad „Star" maakt onder sensationeele koppen mel ding van plannen, die onder een groot deel der lagere ambtenaren zouden be staan, om een staking naar Fransch voorbeeld af te kondigen. Wanneer het tot staking mocht komen, zouden zij: de bureaux willen bezetten. De bekende Engelsche jurist sir Wil liam Jewitt heeft op desbetreffende vra gen te kennen gegeven, dat naar zijn mee ning het middel der werkplaatsen-bezet- ting niet in strijd zou zijn met de wet. In Londen zouden, volgens de „Star", vooral de ambtenaren van het ministerie van oorlog, de admiraliteit, en het mi nisterie van binnenlandsche zaken onte vreden zijn. Tot zoover de opzienbarende onthul ling van de „Star", waarvan bet iutus- schen niet uit te maken is, of zij op reöele gegevens berust, dan wel slechts een tac tische manoeuvre is van het tegen de re geering oppositie-voerende blad. De kosten van de 40-uren week. De Figaro heeft in industrieele en com- mercieele werkgeverskringen een enquête gehouden naar de vermeerdering vau kosten, die de nieuwe wetten in de Fran- sche industrie met zich mee brenger. Volgens deze enquête beteekent, wan neer men het gemiddelde aantal arbeiders in industrie en handel op 7,776,000 schat, met een jaarlijksch inkomen van 10.000 francs ieder, de invoering van de 40- urenweek een belasting der bedrijven met 11,5 milliard. De toestand in Palestina, Een trein ontsporing. In Transjordanië vreest men, dat de Palestijnsche troebelen een opstandige be weging tengevolge zullen hebben onder de Bedoeinen. Het lijkt niet zeer waarschijnlijk, dat zij Palestina zullen binnendringen, ook wanneer zij besluiten agressief op te tre den, In ieder geval is Engeland op alles voorbereid. Gistermorgen is een personentrein, waarin zich gelukkig slechts weinig mi litairen bevonden, op het traject Haifa- Lyda ontspoord. D'e machinist en een sol daat werden onder de locomotief begra ven en kwamen om bet leven. Twee an dere soldaten werden zwaar gewond. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat twee rails waren losgeschroefd. Toen de ramp plaats greep openden de daders van den aanslag op de soldaten, die zich in den achterste wagon bevonden een hevig geweervuur. Aan beide zijden vielen verscheidene gewonden. Korte Berichten. D'oor een zwerm sprinkhanen van tien mijl lang en 100 mijl breed, die vliegt over Oost-Nebraska, wordt de geheele oogst met vernietiging bedreigd. Verklaring van katholieke journalisten. Het Bureau der R.K. Staatspartij' ver zoekt ons, de volgende mededeeling op te nemen: Rondom de verklaring namens den mi nister-president, omtrent „hier te lande verspreide geruchten van uiterst kwet send karakter voor den goeden naam van dr Colijn", worden in de laatste dagen naargeestig insinueerende berichten ge weven, die in sommige stellige bewerin gen den vorm van leugen en laster hebben aangenomen. Die berichten hebben de strekking, de R. K. Staatspartij aan te wijzen als de bron, waaruit door middel van een door de partijleiding op 13 Juni j.l. belegde persconferentie, vorenbedoelde geruchten over den minister-president verdere ver spreiding zouden hebben gevonden. De bandhaving van zuivere verhoudin gen in het staatkundig werk is een onmis kenbaar landsbelang. Daarom heeft het bureau der R.K. Staatspartij! besloten, thans met voorkennis en instemming van alle daarbij! betrokkenen een twee tal gewisselde brieven openbaar te maken, De eerste brief, gericht aan Dr Colij'n, houdt in een verklaring waaruit bet on ware van de verspreide geruchten over tuigend blijkt, de tweede is afkomstig van Dr Colij'n, waarin deze verklaart dat hij de gedane mededeelingen onvoorwaarde lijk als juist aanvaardt. Op den weg van Menin naar Yperen is een auto, waarin vijf personen gezeten waren, tengevolge van een defect aan de stuurinrichting in een sloot terecht gekomen. Drie personen werden daarbij gedood; beide anderen ernstig gewond. Volgens uit Sofia ontvangen berich ten, zal koning Boris van Bulgarije een der eerstvolgende dagen een buitenland- sche reis ondernemen, waarschijnlijk naar Italië en Duitschland. De Italiaansche generaal Valle is gisteren door Goering ontvangen, bij wel ke gelegenheid een Italiaansche lucht vaart-overeenkomst is geteekend voor den duur van tien jaar. Op alle marinewerven te St.-Nazaire is een staking uitgebroken. De werven zijn bezet door de arbeiders. Het aantal stakers bedraagt meer dan 9000. Ook te Havre wordt gestaakt. DE KONINGIN WEER OP HET LOG. De Koningin is gisteravond om 20 u. 44 per trein van baar bezoek aan Den Haag aan het hoofdstation te Apeldoorn teruggekeerd. Per rijtuig heeft H. M. zich naar het paleis het Loo begeven. NADEELIGE POSITIE VAN DE VARKENSHANDELAREN. Gevolg van „vóórkennis" van zaak voerders? De Ned. Bond van Varkenshandelaren heeft een adres gezonden aan de minis ters van Landbouw en van Handel, in zake de zeer nadeelige positie voor den varkenshandel, ontstaan door het insti tuut van zaakvoerders bij de Veehouderij centrale. (De officiëele opkoopers van dit overheidsorgaan:) Door zijn werkzaamheid en door zijn administratie is de zaakvoerder steeds op de hoogte met de omstandigheid, bij wien de overtollige varkens liggen en hoeveel dieren ergens aanwezig zijn ten verkoop. Hem zelf (persoonlijk) is de aan- en ver koop van vette varkens zeer terecht ver boden. Echter, de nauwe relaties, die ver schillende onder hen onderhouden met derden, hetzij door hen tot opkoopers ge promoveerde personen, hetzij varkens handelaren, hetzij afzetvereenigingen van landbouwcoöperaties, hebben onder de overige particuliere varkenshandelaren een noodtoestand doen ontstaan. Adressant verzoekt dringend in deze abnormale en onjuiste situatie een ver betering ten gunste van den normalen handel te hrengen. HET REISBELASTING-ONTWERP. In parlementaire kringen, zegt het H d b 1., hoort men thans vrij' veelvuldig gewag maken van de groote kans op een voorstel uit de Kamer, om bet ontwerp- reisbelasting de volgende week van de agenda af te voeren. Ongiewenschte uitlatingen van den Ambtenaar van het O. M. te Hoorn Het Tweede Kamerlid van der Heide beeft den Minister van Justitie de volgen de vragen gesteld: 1. Heeft de minister 'bij zijn onderoek naar de uitlatingen van den ambtenaar Binnenland. Vervroegd pensioen bij de spoorwegen. Verlaging locaal port met 1 Juli. Memorie van Antwoord over de industrie financiering. Bedrijfsraad voor den landbouw in Oost- Zeeuwscb-VIaanderen. Vergadering van mosselhandelaren te Ierseke. Buitenland. Tumult in de Belgische Kamer. Vergadering van den Volkenbondsraad. Een trein ontspoord in Palestina. Dreigende ambtenarenstaking in Enge land? Ingezonden Mededeeling. De van OUDS BEKENDE naam BERTELS waarborgt gehalte, kwa liteit en zuiverheid van Uw veekoek- jes, varkens- en pluimveevoeder. Let op ons ongeschonden loodje aan lederen zak Bestelt bij Uw plaatselijken voederhandelaar oï coöperatie. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam van het O. M. bij bet kantongerecht te Hoorn ook onderzocht of deze ambtenaar lid van de Nationaal Socialistische Be weging is? Zoo ja, tot welk resultaat beeft dit onderzoek geleid? Zoo neen, wil de minister alsnog bier een onderzoek naar instellen? 2. Is de minister niet van meening, dat de ambtenaren vallen onder de beschik king d.d. 5 April 1934 van den voorzitter van den raad van ministers, waarbij bet lidmaatschap van de N. S. B. voor alle ambtenaren in 's Rijks dienst verboden is? Notariaat. Te Arnhem is overleden notaris F. W. Küthe, die daar sedert 1912 als notaris gevestigd was. De „Hindenburg" op Schiphol? Naar bet Hdbl. verneemt voert bet I. G. A. onderhandelingen met de officieel© instanties, om een tocht van de „Hinden burg" boven Amsterdam te bewerkstel ligen, met een landing op Schiphol. De onderhandelingen hebben een bevredi gend verloop en de landing 'zou kunnen geschieden in September of October van dit jaar. VERVROEGD PENSIOEN BIJ DE SPOORWEGEN. Verdere afvloeiing bij „vervoer en handelszaken''. Indertijd is door de directie der Ned. Spoorwegen aan het personeel mededee ling gedaan dat, in verband met overcom pleet van personeel bij den Dienst van het vervoer en handelszaken, besloten was, het personeel bijl het bereiken van den 60- jarigen leeftijd, te ontslaan met toeken ning van pensioen of wachtgeld. Deze maatregel gold voorloopig tot 1 Juli a.s. Thans is medegedeeld dat met bet oog op bet voortduren van bet overcompleet, met deze afvloeiing ook na 1 Juli nog zal wor den voortgegaan. VERGADERING VAN MOSSELHANDELAREN TE IERSEKE. Men vraagt vrije handel. Vrijdagavond vergaderden te Ierseke de Ierseksche mosselkweekers onder voor zitterschap van dhr D'. J. Sinke om een drietal vragen, bun vak rakende, te be spreken. Aanwezig waren B. en W. van Ierseke, benevens de directeur van het C(entraal) V(er'koop) K(antoor). De zaal was geheel gevuld. Na geconstateerd te hebben, dat één der hoofdbronnen van bestaan (de oestercul tuur) nog slechts in naam bestaat en dat nu de mosselcultuur hoofdbestaan onzer gemeente is, ging de voorzitter over tot bespreking der nijpende vragen, die dit bestaan raken. Geprezen mogen worden de zeer goede dingen die bet C. V. K. ge daan beeft. Naar de 'bescheiden meening van spr. is het voldoende, als bet kan toor de prijs vaststelt. Welke reden het C. V. K. beeft gedrongen tot ingrijpen in den handel is ten eenenmale onbekend en onbegrijpelijk. Het ingrijpen in den han del 1 iji kt ons dan ook een fout. Meer en meer komen belanghebbenden op tegen dit ingrijpen, dat reeds fatale

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1