Wat wil de R. K. Staatspartij EERSTE BLAD ema VRIJDAG 26 JUNI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 225 „In de vergulde Pil." Buitenland. STOFZUIGER Stofzuigers „RITSEMA", Hilversum. Het Nationale Crisis-Comité Binnenland Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie Uitg.: N.V, Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emcrgo" ter exploitatie van het blad „Do Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, wcokabonnomonton voor Middelburg, Goes en Viissingcn J 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent por regel. Ingezonden medcdeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De 'devaluatie-rede van Oud-Minister Verschuur te Alkmaar, gevoegd bij de houding door de R.K. Kamerfractie, aan genomen bij de behandeling van het Vaste Lasten-ontwerp, brengt opnieuw naar voren de vraag: wat beoogt nu eigenlijk de R.K. Staatspartij? Deze vraag begint ook in R.K. kring de aandacht te trekken. Onder het opschrift „In de vergulde pil" schrijft b.v. Viator in de R.K. „Residentiebode": Onze Kamerfractie met 28 leden spreke zich openlijk en vierkant uit, of zij deva luatie wil, of niet. Durft zij dit niet, meent zij de verantwoordelijkheid eener devaluatie niet te kunnen aanvaarden, dan late zij de regeering, openlijk en be dekt, rechtstreeks en zijdelings, direct en indirect, met rustl Het ergste van alles is, dat voor den oppervlakkigen toeschouwer, die zweert bij de R.K. Staatspartij, de indruk wordt gewekt, als behoorde de devaluatie tot dé Katholieke politiek, terwijl dit met eigen lijk Katholicisme niets meer te maken heeft. Is niet ook van Katholieke zijde de moreele kant der devaluatie ernstig in twijfel gesteld, tenzij werkelijke noodzaakt b 1 ij k t Alleen in dat geval kan men de redeneering gaan toe passen: Salus populi suprema lex. Het heil des volks is beslissend. Is het werkelijk noodzakelijk, dan is het een offer, dat men aan allen oplegt. Dan kan het een fvllissement zijn als een ander. Is het ïiiet noodig, dan is het een diefstal, die juist de minst, draagkrachtigen treft. Het gaat niet aan, de schandelijke over-creatie van credietgeld, waaraan men zich heeft schuldig gemaakt, zonder uiterste noodzaakt af te wentelen op den rug van de massa. En van deze noodzak el ijk heiid zijn wij al lerminst overtuigd. Durft IJ Let in geweten aan door politiek gedrijf de bevoordeeling van enkele groepen te laten betalen uit den zak van de groote weer- looze massa? Niet ten onrechte is 'zelfs wel betoogd, dat het pure onteigening is, zonder vergoeding; zuiver Bolsjewisme. Wij1 zijn van deze noodzaak allerminst overtuigd, vooral niet nu er voor Neder land teekenen van herstel zijn. Het drijven naar devaluatie wekt den indruk, dat men ze nog net vóór betere tijden wil forceeren, mede om de eer van het herstel aan zichzelf te kunnen toe schrijven. Ook een voorbeeld van het be ruchte: Post hac, ergo propter hoc. Daar na en dus daarom. Het zou toch lang zamerhand pijnlijk worden, als het her stel eens werkelijk mocht komen zonder devaluatie. Men zou dan toch wel aller- wege standbeelden moeten oprichten voor 'Dr Colijn; vooral voor de bureaux van de bladen 'die hem het felst bestreden hebben!" Deze critiek is niet malsch. Maar ze is verdiend. De indruk die de R.K. Staatspartij door haar optreden maakt, is niet verheffend. Een duidelijke uitspraak omtrent het geen men nu eigenlijk beoogt, is zeer ge- wensc'ht. Scherp keert „Viator" zic'h in de R.K. „Residentiebode" tegen het drijven van R.K. zijde naar devaluatie. Hij verklaart van werkelijke en blij vende voordeelen van devaluatie volstrekt niet overtuigd te zijn. „Men herinner© zich, wat nog kort geleden de Nederlandsche verheerlijkers van „het kranige Belgische voorbeeld" durfden zeggen, en leze dan wat de Bel gische Standaard voor enkele idagen schreef „Men mag intusschen de oogen niet sluiten voor de groote gevarendie het ■land bedreigen; er kan niet meer aan worden getwijfeld, een bittere misnoegd heid stijgt op uit de diepste lagen deï bevolking. En het is misschien de eerste maal, dat handelaars en andere midden standers eèn opvallende solidariteit be tuigen met de stakers, dat een bedien denstaking zoo uitgebreid was, dat een staking zooveel goedkeuring vond. Dit alles geeft te denken. De roes, de begoo chelingen, de bluf, van de zoogezegde „oeconomische hernieuwing" zijn voorbij, de waan van voordeelige devaluatie is ingestort, wij staan voor wat voorzien werdeen harde, bittere werkelijkheid. En opnieuw dreigt dit alles zich te wreken op de bewinddragende partijen: men heeft arbeiders en bedienden een harden winter doen doormaken onder de hypnose van een schijnwelvaart door de tripartite en hare oeconomische herle- vingspolitiek gebracht. De hypnose is ten einde, de bevolking is wakker en be wust en maakt onmeedoogende verwijten aan allen, die haar hebben willen wijs maken, dat het land gered was. Arbei ders, bedienden, en ook vele bedrijfslei ders, komen verarmd uit het avontuur. Men zal met dit nieuw bewustzijn re kening moeten houden. De tijd van de Belgische fNew !^eal-slagwoorden is voorbij. De chloroform helpt niet meer. Er is nu een andere politiek, en een werkelijke redding noodig." Met dit alles voor oogen moge Neder land weigeren zich in een devaluatie- avontuur te laten jagen. De in het openbaar betrekkelijk gereserveerde houding der Staatspartij is, naar verluidt, ook te wijten aan de overtuiging, dat in kringen der geeste lijkheid zeer veel bezwaar tegen deva luatie bestaat. Wil de Staatspartij devaluatie in haar Katholiek program opnemen bij even- tueele latere verkiezingen, dan heeft een Katholieke anti-devaluatiepartij even veel recht en reden van bestaan als een Katholieke pro-devaluatie partij. Met de principieele Katholieke punten heeft dit niets te maken. Men bewijze ons het tegendeel. Het feit, dat de Kamerfractie zich in dezen buien schot houdt, wekt den indruk, dat zij het schuwt de toe vallige a-Katholieke devaluatie-stelling aan haar principieel program te 'koppe len. Maar dan onthoude de Staatspartij zich in dezen ook van alle en vooral van verborgen actie. Het is daarom te verwachten, dat de devaluatie geforceerd zal worden vóór de verkiezingen, of als onvermijdelijk door gedreven bij een eventueele devaluatie of inflatie in Frankrijk. Valt de gulden vóór de verkiezingen, dan 'is het doel bereikt, dat het program zich niet voor of tegen devaluatie hoeft uit te spreken. Het onheil zal dan al ge schied zijn. Quasi buiten schuld van de R.K.S.P. Zij1 zal echter niet in aller oogen haar handen in onschuld was- schen." Na er dan verder op gewezen te heb ben, dat z.i. naar devaluatie drijven le. De anti-Golijn-mentaliteit; 2e. het belang van bepaalde groepen en 3e. de beroeps- speculanten, vervolgt hij „In drie woorden: Politiek groeps belang speculatie. Tezamen hetzelfde als boven Michel -j- Gutt-! En dat herdoopt nu devaluatie tot muntcorrectie. Correctie moet noodzakelijkheid en een betere toekomst insinueeren. Het is en blijft: „In de vergulde pil". Wij hebben vroeger betoogd, dat wij' 'het j ■devaluatie-gevaar voor Nederland zeer groot achten. Zij wordt door zekere ele menten nu eenmaal met alle mid delen nagestreefd. Eén 'ding is echter zeker: dat de lezers van de Residentiebode ons later nooit zullen kunnen verwijten, dat wij hen niet tijdig hebben gewaarschuwd tegen deze volksverarming. Wij hebben ons dit, ge zien den loop van zaken bij het diep gedesillusioneerde Belgische volk, tot een duren plicht gerekend." DE WERKHERVATTING IN BELGIE. Te Luik neemt de werkhervatting toe in de metaalnijverheid. Dit is ook het ge val in de metaalfabrieken uit de omge ving van Luik. Men denkt, dat de werkhervatting van daag volledig zal zijn te Seraing. Te Ver- viers blijft de toestand ongewijzigd. Het zelfde moet gezegd van de textielnijver heid in Oost-Vlaanderen. Te Geeraardsbergen zijn nog 870 ar beiders uit het lucifersbedrijf in staking. In West-Vlaanderen is het werk stil gelegd in vijf textielfabrieken, die onge veer duizend arbeiders in dienst hebben. Groepen stakers manifesteerden te Tiele en te Roesselaere. Te Antwerpen zijn enkele kleine nieu we stakingen uitgebroken. In de Limburgsche mijnen is thans het werk .geheel hervat. In de Banque de Bruxelles te Brussel is de helft van het personeel nog in sta king. Woensdag werden in de Antwerpsche haven 7.600 ton taiwe, 1000 ton rogge en 990 ton gerst ontscheept. Het overladen •hiervan op de binnenschepen geschiedt normaal. In de Gentsche haven zijn alle graan- ladingen eveneens normaal kunnen ver trekken. Men is van oordeel, dat de bin nenscheepvaart vandaag weer normaal zal zijn. Op de Brugsche Vaart, op de vaart naar T e r n u z e n en op de Leye is het verkeer eveneens weer normaal. De sleep diensten zijn nog in staking. Aan de haven van Gent wordt thans normaal gewerkt, evenals in verschillen de metaalfabrieken in de omgeving en in de stad zelf. De stad is rustig. Men is evenwel nog niet tot overeenstemming ge komen inzake het textiel-bedrijf. In vakvereenigingskringen schijnt men tegen Maandag a.s. in het geheele land een werkhervatting o<p groote schaal te verwachten. De stakingen in Frankrijk. D'e havenarbeiders van Oran, in Fransch Noord-Afrika, hebben zich bij de Fran sche stakingsbeweging aangesloten en de in de haven liggende stoomschepen bezet In Frankrijk zelf zijn enkele nieuwe stakingen uitgebroken. Zoo hebben onge veer 300 arbeiders van de marinewerf van St. Dtenis, bij St. Nazaire, die her stelwerkzaamheden uitvoerden aan boord van vier duikbooten, het werk neergelegd. D'e arbeiders wilden aanvankelijk aan boord van de schepen blijven en deze be zetten; later besloten zij echter twee in de nabijheid van de werf liggende lood sen te bezetten, daar de roode vlag te hijsohen en te wachten op inwilliging hunner eischen. Voorts hebben 400 arbeiders van de Loire werf in St. Denis, bij' St. Nazaire, in de afdeeling turbinebouw het werk neergelegd en de betrokken werkplaatsen bezet. De staking in de petroleumraffinade- rijen heeft een sterke vermindering van het autoverkeer in Lyon tengevolge ge had. Artsen, ziekenhuizen en bakkerijen worden echter door de stakingsleiding van brandstof voorzien. Het buitenlandsch beleid der Fransche regeering door den Senaat goedgekeurd. D'e Fransche senaat heeft gisteren aan het slot van de debatten over de regee- ringsverklaring betreffende de buiten landsche politiek met 'honderd vijf en tachtig tegen acht en vijftig stemmen een motie van vertrouwen in de regeering- Blum aangenomen. DE NEGUS OP REIS NAAR GENEVE. Vol goede verwachting. De negus is naar Genève vertrokken. Vóór zijn'vertrek verklaarde Haile Selas sie tegenover de journalisten: „Op^het oo'genblik dat wij ons naar Genève bege ven om er de rechtvaardige zaak van ons volk te verdedigen, wenschen wij de En- gelsche natie hartelijk te danken voor de tallooze blijken van betoonde sympathie. Wij gaan naar Genève vol goede verwach tingen". Een tamelijk talrijke menigte juichte den negus toe, toen deze in den trein stapte. De negus sprak zijn teleurstelling uit over het besluit der Britsche regeering, de sancties prijs te geven en hij deelde Eden mede, dat hij voornemens was, ener giek te Genève te protesteeren tegen de opheffing der sancties, de eenige door het volkenbondsverdrag voorziene waar borgen voor de veiligheid van groote en kleine naties en voor den wereldvrede. D'e Britsche minister van buitenland- sche zaken Eden, is per vliegtuig via Pa rijs naar Genève vertrokken. De gevechten in Palestina. Wederom kwam het gisteren óp ver schillende plaatsen van Palestina tot een bloedig treffen tusschen de Britsche troe pen en de Arabieren-benden, welke laat ste vele dooden te betreuren hadden. Bij Kalkilieh deden de Britsche solda ten een feilen aanval op een groep Ara bieren, die uit een hinderlaag de troepen onder vuur genomen had. Zeven Arabie ren werden gedood. Een botsing in de omgeving van Na blus kostte vier Arabieren het leven. Eén werd gewond. Wapens, munitie en een bom werden door de Britsche troepen in beslag genomen. Een derde bloedig treffen vond plaats nabij het dorp Kabalan, in het district Samaria. Vijf uur lang duurde hier de strijd. Hardnekkig boden de Arabieren tegenstand. Vier hunner werden gedood, drie gewond. Eerst na deze verliezen ga ven de Arabieren den strijd op. Ook hier maakten de Britten wapens en munitie buit. Bij dit gevecht werd ook een Brit sche korporaal zwaar gewond. D'e regeering heeft de censuur afgekon digd voor alle berichten, die van het bui tenland naar Palestina gezonden worden. De zeven kleine staten en de opheffing der sancties. Gisteren zijn te Genève weder bijeen gekomen de vertegenwoordigers der zeven kleine staten, die ook in de maand Mei gemeenschappelijk beraadslaagd hebben Voor alle Ta pijten hebben wi] y een Mogen wij U eens inlichtingen geven welk mo del voor Uw Tapijt het geschiktst is Eenige fabriek van alle Modellen FiliaalMiddelburg, Henrengr. M 26a, Tel. 202 Het batig saldo zal ten behoeve van de borgstellingsfondsen worden gebruikt. In verband met het beëindigen van de werkzaamheden van het Nationale Crisis- comité heeft men ons gevraagd of dit comité zijn arbeid met een batig saldo heeft besloten en zoo ja, wat er met dit saldo is geschied. Inderdaad heeft het N.G.C. een zeker bedrag overgehouden. Het beloopt ruim f 45.000. Overeenkomstig de statuten van het comité moest hieraan een zekere be stemming worden gegeven bij de liquida tie. Zulks is dan ook geschied. Het batig saldo is toevertrouwd aan den minister van binnenlandsche zaken met het ver zoek het aan te wenden ten behoeve van de borgstellingsfondsen welke naar men weet een belangrijk deel van den arbeid van het voormalige Nationale Crisis Co mité zullen overnemen. over den internationalen toestand, vooral met betrekking tot de taak en de toekomst van den volkenbond. D'e Nederlandsche regeering was verte genwoordigd door minister de Graeff, bij gestaan door Prof. Francois, Mr T. Rid der van Rappard en Jhr Reuchlin. Daar de ministers weldra in de volken- bondsvergadering de gelegenheid zullen hebben persoonlijk door redevoeringen hun standpunt openbaar te maken, is het niet de 'bedoeling een officieel commu niqué over de gehouden besprekingen uit te geven. De ministers hebben gisteren vooral de Abessynische kwestie besproken. Daar bij bleek, dat.van geen der zeven aan d el conferentie deelnemende regeeringen verzet tegen de opheffing der sancties te verwach ten is. Korte Berichten. Prof. Piccard is in een specialen ballon naar de stratosfeer opgestegen. Hij hoopt zijn,, vroegere records te verbete ren. i De Belgische luitenant Frére, van de groep Belgische officieren, die in het Ethiopische oorlogsleger dienst hadden genomen, heeft aan het Italiaansche pers agentschap verklaard, dat luitenant Cam- bier, van de Belgische officieele missie, die voor den oorlog het Ethiopische leger opleidde, door Ras Desta, zwager van den negus, werd vergif tij ;d. H. M. DE KONINGIN. H. M. de Koningin is gisternamiddag te 5.29' uur uit Apeldoorn aan het Staats spoorstation te 's Gravenhage aangeko men en heeft zich per auto naar Ruigen- hoek begeven, teneinde daar korten tijd haar intrek te nemen. JHR. VAN STARKENBORGH DOOR BELGISCHEN KONING ONTVANGEN. Terugroepingsbrieven aangeboden. Koning Leopold heeft den Nederland- schen gezant jhr mr A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, die zijn terugroepingsbrieven kwam aanbieden, in audiëntie ontvangen. DOor personeel van het gezantschap is den scheidenden gezant een schilderij van de schilderes Suzanne Cocq, voorstel lende een Brabantsch landschap, aange boden. In een hartelijke toespraak noem de jhr Van Lennep als voornaamste deugden van den nieuwen gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië, zijn oprechtheid, bescheidenheid en geduld. Aan mevrouw Tjarda van Starken borgh Stachouwer werd een doos Brus- selsche kant aangeboden. Mede namens zijn eohtgenoote, bedankte de scheidende gezant hartelijk voor deze souvenirs. LEVERING VAN PANTSER AUTOMOBIELEN. In de memorie van antwoord der Eer ste Kamer in zake het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het achtste hoofdstuk der rjjksbegrooting voor het dienstjaar 1935 zegt de minister, dat de leverantie van pantser-automobielen is gegund aan een buitenlandsche firma, Binnenland. H. M. de Koningin naar don Ruigenhoek. Meeningsverschil tussöhen het Crisiszui- velbureau en de Zuivel-organisaties. De voorstellen tot Grondwetsherziening naar den Raad van State. Handelsverkeer tusschen Nederland en Hongarije. Buitenland. De kleine mogendheden niet tegen ophef fing der sancties. De stand der stakingen in België en Frankrijk. De Negus te Genève. omdat dit materiaal 'hier te lande niet vervaardigd wordt. De oorlogservaring en de wijze, waarop de hedendaagsche strijdmachten zich in de laatste jaren hebben ontwikkeld heeft uitgewezen, dat gepantserde bewapende automobielen in de samenstelling van een moderne strijdmacht niet kunnen worden gemist. Deze voertuigen ontleenen hun vaarde aan hun bijzondere geschiktheid voor de uitvoering van den verkennings- en den veiligheidsdienst, een en ander in nauwe samenwerking met de cavalerie en de wielrijders. DE GRQNDSWETSHERZIENING. Naar het A.N.P. verneemt, hebben thans de voorstellen der regeering tot grond wetsherziening het departement van bin nenlandsche zaken verlaten. (Dit betee- kent dus, dat zij aan den Raad van State om advies zijn toegezonden.) DE HANDELSBETREKKINGEN NEDERLAND-HONGARIJE. Gisteren is tusschen Nederland en Hongarije een regeling geparafeerd, waarvan de bedoeling is, de uitbreiding van de handelsbetrekkingen tusschen bei de landen te bevorderen. Deze regeling zal dezer dagen defini tief worden in den vorm van een brief wisseling tusschen den Hongaarschen minister van buitenlandsche zaken te Boedapest en Hr. Ms. gezant aldaar. De opening van de Moerdijkbrug. Naar men ons meldt zal er bij de fees ten ter gelegenheid van de opening van de verkeersbrug over het Hollandsch Diep, nauwe samenwerking tusschen Dordrecht en Breda bestaan. Er zal een gemeenschappelijke com missie worden ingesteld die plannen in verband hiermee zal ontwerpen. Goedkoope giroenten voor mijnwerkers gevraagd. De Alg. Ned. Mijnwerkersbond heeft een adres aan den minister van sociale zaken gezonden, waarin wordt verzocht aan de mijnwerkers goedkoope groenten te willen verstrekken in denzelfden geest als dit aan de werkloozen geschiedt en dan 'hen ook bij de verstrekking van hel vleesch in bussen weer in te schakelen. In het adres wordt er op gewezen, dat de inkomsten der mijnwerkers door loonsverlagingen en verzuimdiensten zoo danig zijn verminderd, dat de mijnwer kers extra-hulp noodig hebben om hun zwaren en intensieven arbeid voort te kunnen zetten. AUTO TE BREDA TE WATER. Inzittenden verdronken? Hedenmorgen om circa vier uur is aan den Academiesingel te Breda een auto truck met aanhangwagen, van de firma V eraart, expeditiebedrijf te Oud-V os- se m e e r, door tot nog toe onopgehelder de oorzaak te water gereden. Spoedig was de politie, onder leiding van commissaris Mijjer en inspecteur de Groot, ter plaatse en werd met het bergingswerk begonnen. Met behulp van twee in de nabijheid liggende stoombooten werd de wagen op getakeld. In de cabine, 'die geheel gesloten was-, werd echter geen inzittende aangetroffen. Wel vond men er twee broodtrommel tjes in, zoodat het vermoeden ontstond, dat twee personen zich daa.rin hadden be vonden/ Terstond werd met dreggen 'be gonnen, en reeds spoedig had men hier mee succes; doordat het lijk van den 40- jarigen Veraart werd opgehaald. D'e po litie zet het onderzoek voort Het is nog niet bekend of er nog een tweede slacht offer is. Een borgstellingsfonds voor Zeeuwsch- Vlaanderen. Te Terneuzen heeft de heer J. E. Foe- k ns, ambtenaar van het Département van Handel, Nijverheid en Scheepvaart voor een aantal afgevaardigden van ge meentebesturen en middenstandsvereeni- gingen in Zeeuwsoh-Vlaanderen op D'on-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1