De 40-urige werkweek. jymiÉcla Terkoop rerMkstoestellen door overheidsbedrijven. WOENSDAG 24 JUNI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAAKGANG No. 223 Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emcrgo" ter exploitatie van hot blad „Do Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f0.20. Losse nummers 5 cent. Advortontiiln 30 cent per rcgol. Ingezonden mcdcdcelingen 00 cent per regel. Kleine Advcrtcntiün Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. In verband met de heerschende werk loosheid, komt ook het vraagstuk van de beperking van den arbeidsduur weer op den voorgrond. In verschillende landen wordt een actie gevoerd om te komen tot de invoering van de 40-urige werkweek, en in Frankrijk, waar de Staat leeft onder den druk van de straat is zefs een wetsontwerp in dien geest door het parlement aangenomen. Ook in ons land gaan stemmen in die richting op. Hierbij moet wel in het oog worden ge houden, dat het er thans om te doen is de gevolgen van de crisis te bestrijden en het aantal werkenden te vermeerderen. Onder normale omstandigheden zou over een algemeens verkorting van den werktijd, althans in bepaalde industrieën te praten vallen. De voortgaande verbete ring van de techniek en de ver doorgevoer de rationalisatie maken ongetwijfeld een verdere beperking van den arbeidsduur mogelijk. In abnormale tijden echter, als waarin wij thans leven, is het zeer de vraag of een geforceerde verkorting van den werk tijd aanbeveling zou verdienen. Op het eerste gezicht schijnt een be langrijke arbeidsduur-bekorting een even eenvoudig als doeltreffend middel tot be strijding van de werkloosheid. In een rapport hieromtrent in 1933 door den Hoogen Raad van Arbeid uitge bracht is berekend, dat door invoering van de 40-urige werkweek, maximaal on geveer 37.000 arbeiders in het arbeids proces zouden kunnen worden betrokken. Een vrij belangrijk aantal dus. Ongeveer een tiende gedeelte van het aantal werk- loozen. De zaak is echter niet zoo eenvoudig ais het schijnt. Daar is allereerst het financieele bezwaar. Blijft het uurloon gelijk, dan zou dit voor vele arbeiders een loonsverlaging van ongeveer 17 pet. beteekenen. Bij hand having van het weekloon daarente gen, zou het uurloon met 20 pet. stijgen. Het eerste beteekent een zware last voor de arbeiders, het tweede een verhooging van de productiekosten, die alle concur rentie onmogelijk zou maken. Nu zou een tusschenweg gezocht kun nen worden door de Overheid, die de kos ten van de werkloosheidssteun zou zien verminderen, een deel van het loonverschli te laten bijdragen, maar ook in dat geval zou toch aan de eene zijde een loonsver laging en aan den anderen kant verhoo ging der productiekosten noodzakelijk zijn En daarbij komen dan nog de t e c h - n i s c h e bezwaren, die zeker niet ge ring zullen zijn. Het eind van de zaak zou waarschijn lijk zijn, dat de bedrijven zouden trachten door verdere rationaliseering de moei lijkheden te bestrijden, terwijl waar dit niet mogelijk zou bliiken, verhooging van de productiekosten, d.w.z. bemoeilijking van het ruilverkeer, en verhooging van het kostenpeil, niet uit zou kunnen blijven. Als leuze om aanhangers te winnen, kan de 40-urige werkweek waarschijnlijk goede diensten bewijzen, maar ter bestrij ding van de werkloosheid en de oplossing van de crisismoeilijkheden schijnt het een gevaarlijk experiment. DE BELGISCHE KAMER BIJEEN. Kamiel Huysmans tot voorzitter gekozen. De heropening van het Belgische par lement is vrij kalm verloopen, daar do oppositie zich bedaard hield. Alle in de Vlaamsohe gewesten gekozen afgevaardigden legden, met uitzondering van den liberaal Amelot, den eed in het Nederlandsch af. Dte Rexistische afge vaardigde van Eupen, dr Windgens, deed het in het D'uitsch. Dit was de eerste maal, dat zoo iets gebeurde. Het eerste incident deed zich voor, toen de voorzitter, het oudste Kamerlid, de openingsrede eerst in het Fransch uit sprak, waartegen de Vlaamsch-Nationa- listen protesteerden. Onmiddellijk volgde de vertaling in het Nederlandsch. In de "Wetstraat en rondom de ge- heele parlementszone waren afdeelingen gendarmen en politie opgesteld, om even- tueele oploopjes en manifestaties van sta kers te verhinderen. Later deed zich weer een incident voor. De socialisten schenen er niet veel voor te voelen, denzelfden dag nog het bureau van de Kamer te laten kiezen. Hierop verklaarden een communist en een Rexist, dat men gekomen was om te werken, wat de socialisten boos maakte en aan een hunner woordvoerders grove woorden ontlokte. Na de eedsaflegging werd als voorzit ter van de Kamer gekozen de heer dr Camille Huysmans, socialistisch burge meester van Antwerpen, die hierdoor uit deze functie ontslag zal moeten nemen. DE STAKING IN BELGIE NEEMT AF. Tach hier en daar nog uitbreiding. Gisteravond was een algemeene ver mindering van de stakingsbeweging te constateeren. Toch hadden nog enkele on geregeldheden plaats, o.a. te Waesmun- ster, waar politie een groep van 2500 sta kers uiteen moest drijven. Eén staker werd hierbij gewond. Te Waereghem heeft een ernstig inci dent plaats gehad. Na een vergadering in het volkshuis trokken 800900 stakers naar een groote houtzagerij, waar de werklieden weigerden te staken. De sta kers poogden de fabriek in brand te ste ken, doch de politie greep tijdig in; twee stakers werden gearresteerd. In Charleroi en omgeving besloten de werklieden in de metaalindustrie heden, Woensdag, het werk te hervatten. In de provincies Henegouwen, Namen en Luik is men vrij optimistisch voor wat betreft de algemeene werkhervatting. Te Brussel heeft de staking zich daar entegen uitgebreid tot de bankinstellingen. Ook het personeel van het filiaal der Bank van Brussel te Antwerpen is in staking gegaan. Men vreest, dat de sta king zich te Antwerpen tot nog meer ban ken zal uitbreiden. Het socialistische verbond van Vakver- eenigingen en het algemeen Christelijk Werkliedenverbond, de beide groote cen trale organisaties van de Belgische vak beweging hebben besloten de stakingsbe weging te doen eindigen. In het manifest aan de arbeidersklasse wordt er op gewezen, dat de met kalmte, beslistheid en discipline gevoerde strijd voor lotsverbetering met een schit terende overwinning is be kroon d. De loonen worden verhoogd, de arbei ders krijgen 6 dagen betaald verlof, de vrijheid van organisatie is verzekerd, de 40-urige werkweek zal in verschillende industrieën onverwijld en in andere tak ken van nijverheid geleidelijk ingevoerd worden. De kindertoeslagen worden be langrijk verhoogd. Alleen in die takken van nijverheid, waarin de patroons weigerden de eischen der arbeiders in te willigen, zal de strijd worden voortgezet. De staking te Marseille. D'e staking in de haven van Marseille zal, naar de „Echo de Paris'' vreest, waarschijnlijk een netelige situatie schep pen en wellicht tot diplomatieke stappen leiden, daar de in de haven voor anker liggende schepen wegens het ontbreken van sleepbooten niet kunnen vertrekken. Alle buitenlandsche schepen met be stemming Marseille hebben opdracht ge kregen, de reisroute te wijzigen. In geheel Frankrijk bedroeg Dinsdag avond het aantal stakers nog 139.000, waarvan 18.000 in Parijs en omgeving en 36.000 in het departement Du Nord. Regeeringsverklaring in de Fransche Kamer. In de Fransche Kamer heeft de minis ter van buitenlandsche zaken, Delbos, en in den Senaat premier Blum, een regee ringsverklaring afgelegd. In het algemeen wijkt de regeerings verklaring weinig af van de hoofdlijnen der Fransche buitenlandsche politiek zooals die ook door de voorafgaande kabinetten gevolgd zijn, Trouw aan den Volkenbond en het beginsel der collec tieve veiligheid, vredelievendheid, de wensch met alle landen, ook DUitsch- land, in goede harmonie te leven, het streven naar regionale pacten als steun punten voor een algemeene Volken bondsactie, dit alles droeg geenszins een specifiek volksfront-karakter. In de Kamer is een motie van vertrou wen in de regeering ingediend door de radicaal-socialisten, socialisten en com munisten. De motie luidt als volgt: „De Kamer keurt de verklaringen van de re geering goed, heeft vertrouwen in haar om den vrede te verdedigen en Frankrijk te bewaren in collectieve veiligheid en gaat over tot de orde van den dag". D'e motie werd met 382 tegen 198 stem men aangenomen. TREURREDE VAN MINISTER SIMON OVER DEN VOLKENBOND. De aangekondigde zitting van het En- gelsche Lagerhuis, waarin de oppositie een motie van wantrouwen tegen de re geering zou indienen in verband met het besluit tot opheffing van de sancties te gen Italië, werd gisteren geopend in een sfeer welke minder drukkend was dan Donderdag. Bij den aanvang van de zitting diende de leider der labour-oppositie, majoor Attlee, de motie van wantrouwen in, vol gens welke de regeering „door gebrek aan vastberadenheid in de buitenlandsche po litiek het prestige van Engeland heeft verminderd, den volkenbond heeft ver zwakt, den vrede in gevaar heeft gebracht en het vertrouwen van het huis heeft ver loren." "Wij klagen niet één lid van de regee ring aan, zoo zeide Attlee, doch de ge- heele regeering. De labour-leider beschuldigde de regee ring er van „het Abessynische vcAk Ie hebben verraden en den volkenbond als doelmatig instrument van den vrede te hebben vernietigd." Zeer sarcastisch stelde Attlee de regee ring de vraag, of zij Somaliland, den Soe dan en Kenya zou afstaan, als Mussolini dit zou wenschen. Vervolgens vroeg hij! hoe nu eigenlijk de huidige positie der regeering is. Onder protesten van de meerderheid van het huis gaf Attlee zelf op deze vraag het antwoord: „In acht maanden tijd is de afgod geheel van zijn voetstuk geval len." De positie waarin de volkenbond zich op het oogenblik bevindt, zoo ving Mi nister Simon zijn rede aan, is er eene, die veel verdriet geeft aan elk van zijn leden. De Volkenbond heeft een ernstig échec geleden. De labour-oppositie, zoo ging de mi nister voort, heeft waarlijk het recht niet, de regeering een verwijt te maken, omdat de volkenbond niet verder is gegaan. De Minister legde er den nadruk op, dat het doel van de sancties heeft opgehouden te bestaan, toen de oorlog beëindigd werd. Wij' moeten clen toestand nemen, zooals hij is. De oorlog is afgeloopen en een voortzetting van de sancties zal niets aan het resultaat veranderen, tenzij, men zijn toevlucht zciu nemen tot een militaire actie. In antwoord op de beschuldigingen, dat Groot-Brittannië bang zou zijn, ver klaarde Simon met kracht, dat hij er geenszins aan twijfelde, dat de Britsche marine in staat zou zijin, haar taak te ver vullen, doch gezien den huldigen Euro-' peeschen toestand en de ernstige gevaren, die ens omringen, aldus de minister, zou ik niet gaarne willen zien, dat ook maar een enkel schip zou vergaan, zelfs bij een overwinning ter zee, voor de zaak van Abessynië. Een nieuw langdurig applaus van de meerderheid onderstreepte Simon's woor den, toen deze zeide, dat de labour-oppo sitie nog onlangs gestemd had tegen het verleenen van aanvullende credieten voor de strijdkrachten in de Middellandsche Zee. Ik verzoek daarom, zoo besloot Sir John, dat de motie van wantrouwen ver worpen zal worden. Deze poging is afkomstig van lieden en partijen, die zelf nooit bereid geweest zijn, om het hoofd te bieden aan de ge volgen van een actie, die zij nu onderne men. TREINRAMP IN SPANJE. Vele dooden en gewonden. In de nabijheid van Monferrada, heeft een ernstig spoorwegongeluk plaats ge had. Een personentrein is in een tunnel in botsing gekomen met een goederentrein. Volgens berichten uit particuliere bron zijn reeds acht lijken uit de wrakstukken van den trein te voorschijn gehaald. Meer dan 20 personen zijn gewond. Midden in de tunnel van het bergge bied van Monferrada is de Galicia- express met een vaart van 90 Kilometer op een goederentrein geloopen. Beide treinen schoven in elkaar en zijn grootendeels vernield. Het ongeluk is te wijten aan een ver zuim van een baanwachter, die den snel trein niet deed stoppen, om den machi nist op de aanwezigheid van den goede rentrein in de tunnel opmerkzaam te maken. Volgens de tot dusver ontvangen be richten zijn bij bet ongeluk 18 menschsr om het leven gekomen en 36 gewond Van sommige gewonden is de toestand ernstig. Eden bezoekt den Negus. In officieele kringen wijst men er op, dat het bezoek dat Eden gisternamiddag aan den negus bracht, plaats vond op verzoek van den negus zelf. Het is mogelijk, dat de negus te Genéve voor de assemblee het woord zal voeren, namens Abessynië. Naar verluidt, had de negus Eden uit- genoodigd tot het bezoek, dat de minister hem gisternamiddag heeft gebracht, om den Britschen bewindsman in te lichten ten aanzien van de gedragslijn, welke de Abessyniërs ter volkenbondsvergadering volgen willen. D'e federale raad van Zwitserland heeft den negus doen weten, dat de Zwitser- sche regeering verwacht, dat hij onmid dellijk na de zitting van den volkenbond Zwitserland weer zal verlaten. Korte Berichten. De zware, met onweer gepaard gaan de regenval, die Zondagmiddag in vele deelen van Frankrijk is neergekomen, Bij' besluit van den minister van Han del, Nijverheid en Scheepvaart en van den minister van Waterstaat is ingesteld een commissie welke tot taak zal heb ben van voorlichting te dienen inzake een regeling nopens de samenwerking van overheidsbedrijven (Electriciteit, Gas, etc.) en installateurs, zulks inzonderheid met betrekking tot den verkoop van ver- bruikstoestellen in den ruimsten zin. Voorzitter dezer commissie is: dr W. L. Groeneveld Meyer, administrateur bij1 het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart; onder-voorzitter: dr J. van Beurden, Heeswijk (N.-Br.); leden zijn' G. J. Th. Bakker, dir. G. E. B. Den Haag; H. P. J. Bloomers, lid van den Electr. Raad, Arnhem; P. Hijdelaar, dir. Gasbe drijf, Zeist; mr A. Jonker, directeur Ver een. van Nederl. Gemeenten, Den Haag; ir H. Lohr, dir. Prov. Geldersche Electr. Mijl, Arnhem; L. Harpman, Maastricht; W. G. Scbeeres, Den Haag; H. P. Kroes- sen, Den Haag; M. Oostwoud, Franeker (deze laatste drie voorgedragen door den Middenstandsraad.) Secretaris is mr J. J. R. Schmal, hoofdcommies bijl het departement van Hlandel, Nijverheid en Scheepvaart. heeft vooral de stad Rouaan geteisterd Men raamt de schade bij Rouaan alleen reeds op ruim drie millioen francs. 1 Bij het baden in de Moldau bij Praag zijn vijf menschen verdronken. i In Bessarabië is het nog steeds noodweer. Tal van streken staan blank en er zijn 7 slachtoffers. De Bessorabi- sche spoor is op tal van punten door overstrooming onderbroken. De D'uitsohe regeering heeft een wet uitgevaardigd, waarbij de doodstraf ge steld wordt op kinderroof met afpersing als doel. Als kind worden minderjarigen onder 18 jaar beschouwd. Volgens een bericht uit La Paz is in geheel Bolivia de staat van beleg afge kondigd. VERLAGING VAN MARGARINE- PRIJZEN. De Vet-ordening. De Ned. Bond van Margarine Meng- bedrijven heeft een adres gezonden aan den minister van Landbouw in zake een verlaging van margarineprijzen en een daarbij aansluitende vet-ordening. Hierin wordt er op aangedrongen met den meest mogelijken spoed een beslis sing te nemen tot een belangrijke verla ging, daar de positie van de produceeren de margarinebedrijven en zeer speciaal dat der mengbedrijven onhoudbaar is, zoolang niet de margarine gekocht kan worden voor een prijs, overeenstemmende met de verminderde koopkracht van het publiek. BEGROOTING LANDBOUW CRISISFONDS. Behandeling door den Senaat. De Voorzitter is voornemens de Eer ste Kamer bijeen te roepen tegen Dinsdag 14 Juli des avonds te half negen. Op 15 Juli en volgende dagen zal behandeld worden de begrooting van het landbouw crisisfonds voor 1936, terwijl in die week in de afdeelingen zullen worden onder zocht de ontwerpen van wet, welke alsdan door de Tweede Kamer zullen zijn afge daan. DE NIEUWE STUDIO VAN DE A.V.R.O. Geen officieele opening door minister De Wilde. Naar de „Standaard" verneemt, heeft mr J. A. de Wilde, minister van bin- nenlandsche zaken, er van afgezien, de officieele opening van de nieuwe studio van de A.V.R.O' op 2 Juli a.s., waartoe hij was uitgenoodigd, te verrichten. D'e feestelijkheden, die ter gelegenheid van deze opening op D'onderdag 2 en Zondag 5 Juli worden gehouden, vormen één geheel. Speciaal op den Zondag zal een massale feestviering plaats vinden D'aardoor heeft de minister tot zijn leed wezen zich genoodzaakt gezien, op zijn aanvankelijk voornemen terug te komen. Thans zal ir. M. H, Dam me, directeur van de P.T.T., de opening verrichten. STEUN AAN WERKLOOZEN. Vijf ton voor extra B-steun op de begrooting voor 1937. In een nota, naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp inzake de suppletoirs be groeting Sociale Zaken voor 1935, zegt de minister, dat het inderdaad in de bedoe- ling ligt het van de in 1934 voor extra Binnenland. Minister de Wilde opent de nieuwe stu dio van de Avro niet. Buitenland. De Engelsche regeering en de Volkenbond. De staking in België neemt hier af en daar toe. Een Fransche regeeringsverklaring. De Belgische Kamer bijeen. Treinramp in Spanje. B-steun uitgetrokken 2 millioen nog resteerende bedrag ad f 113.500 in 1936 voor B-steun aan te wenden. Voorts is het de bedoeling, evenals zulks thans voor den winter 1936-1937 is voor gesteld ook op de begrooting voor 1937 een bedrag van f 500.000 uit te trekken voor extra B-steun. De 67ste verjaardag van minister H. Colijn De N. G. R. V. zal vanavond te 19.45 uur een reportage geven van de spontane huldiging door vele duizenden ter gele genheid van den 67sten verjaardag van minister H. Colijn. PROV. STATEN VAN ZEELAND. (Slot.) Hierna werd met toestemming van do vergadering het woord verleend aan den heer Goosens, die als volgt sprak: Destijds is door mij in een der verga deringen der Staten een motie voorgesteld inzake aanleg van nieuwe inloophavens te Hansweert en Walsoorden. Er is toen door mij breedvoerig betoogd, dat zeker niet het minst ook rekening diende gehou den te worden met de plaatselijke omstan digheden van Walsoorden en Hansweert en met de neringdoende inwoners dezer gemeenten. Ik heb toen mijn motie inge trokken omdat Ged. Staten alle medewer king toezegden. Nadien moet echter in de afdeelingen van de Tweede Kamer zijn medegedeeld, dat Ged. Staten van Zee land eenstemmig hebben geadviseerd om de nieuwe inloophavens te Kruiningen en Perkpolder aan te doen leggen, terwijl weer nadien - en wellicht als gevolg van de actie van het havencomité te Wals oorden - Ged. Staten 'n gewijzigde hou ding zouden zijn gaan aannemen. Althans ten opzichte van de haven in den Perk polder. Ged. Staten zouden, na een bezoek ter plaatse thans eveneens tot de overtui ging zijn gekomen, dat de aanleg van een nieuwe haven aan den Noorddijkpolder, zeer wel mogelijk zou zijn. Wat betreft de haven te Hansweert in het voormalige haventje aan de scheepswerf, zou hierom trent althans volgens de courantenbe richten - een beslissing zijn gevallen in negatieven zin, zoodat aan Kruiningen zou worden vastgehouden. In dit verband stelde Spr. twee vragen aan Ged. Staten, n.l.: le. Is het juist, dat een besluit is geno men om de nieuwe inloophaven van Zuid- Beveland te doen aanleggen ten Zuiden van Kruiningen? 2e. Welk standpunt nemen Ged. Staten in ten aanzien van het aanleggen van een nieuwe inloophaven aan den Noorddijk polder nabij Walsoorden en zijn Ged. Sta ten bereid de tot stand koming aldaar te bevorderen? De Voorzitter zegde toe dat Ged. Staten in de volgende openbare vergadering zul len antwoorden. Hierna werd de vergadering gesloten. De volgende is op 14 Juli te 10 uur. tóch mooi bruin. Dat staat gezond en sportief en voorkomt tevens ver vellen en zonnebrand. 3 x inwrijven is gelijk aan 30 zonnebaden. ZvrmeSluïn ctême

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1