DE ZEEUW IBIS SHAG ALS DE LIEFDE RIJPT Dobbelntann lekker... man! Wekelijks minstens één Zniveldag TWEEDE BLAD voor Industriefinanciering. Uit de Provincie Neemjn AKKERTJE FEUILLETON. VAN MAANDAG 22 JUNI 1938, Nr 221. Het oordeel van de Eerste Kamer. Bij het afdeelingsonderzoek der Eerste Kamer van het wetsontwerp tot oprich ting van een N.V. „Maatschappijl voor In dustrie-Financiering" opperden verschei dene leden bezwaren tegen de strekking ervan. Eenigen hunner, erkennende de wen- schelijkheid de werkgelegenheid zooveel mogelijk te vermeerderen, waarschuw den met klem tegen eene, huns inziens geforceerde industrialisatie, als welke het wetsontwerp beoogt, vooral in de tegen woordige hoogst moeilijke omstandighe den; zijl waren van oordeel, dat bij verbe tering van de conjunctuur vanzelf een regeneratie van het bedrijfsleven zal in treden. De oplossing van de op het gebied, door het wetsontwerp bestreken moeilijk heden achtten zij! gelegen in het bevorderen, van rijkswege, van crediet op langen termijn aan thans reeds werkende, levenskrachtige industrieën, te beoordee- len van geval tot geval. Een en ander blijve echter een tijdelijk karakter dragen. De hier aan het woord zijnde leden be schouwden het Werkfonds als de eenige instelling, welke de tijd van thans op dat stuk behoeft en welke, indien zijl thans niet voldoende is toegerust om tot steun verlening aan de industrie in den door hen bedoelden zin werkzaam te zijn, met 't oog daarop dient te worden uitgebreid. Voorts waren eenige leden van mee ning, dat dit wetsontwerp in strijd is met het handelspolitieke stelsel, door het ka binet gevolgd. Deze leden achtten voor de nijverheid een wederopleving slechts mogelijk bijl tot standkoming van een nieuw tarief van invoerrechten ad valorum en ad speciem. Volgens vele leden wordt terecht de noodzakelijkheid van verdere industriali satie van 'Nederland bepleit. Reeds gerui- men tijid toch bestaat er behoefte aan een orgaan ten einde de tot standkoming van levensvatbare industrieën te bevorderen, bestaande te vervolmaken en uit te brei den. Deze leden betreurden ten zeerste, dat de Regeering niet al eerder slappen had gedaan ooi tot de stichting van een in dustrie-financieringsorgaan te geraken. Weder andere leden verklaarden zich met dit wetsontwerp te kunnen vereeni gen, hoewel hunne verwachtingen er om trent niet hoog gespannnen waren. Zij waren van meening, dat voor de stichting van nieuwe, rendabele industrie ën of voor de uitbreiding van bestaande, zelfs indien een en ander niet terstond winstgevend zou zijn, ook thans nog wel gelden beschikbaar zijn en dat daarvoor geen speciale, semi-officieele credietin- stelling noodig is. Ten hoogste konden zij! toejuichen, dat de te stichten maatschappij! op> gemakke lijker voorwaarden credieten zal verstrek ken dan de bestaande bankinstellingen. Een burgemeester vraagt ontslag. De heer J. Truijman, burgemeester van Stoppeldijk en Boschkapelle, heeft als zoodanig ontslag aangevraagd tegen resp 25 Juni en 1 Juli e.k. bij Hoofdpijn, Zenuwpijn, Vrouwenpijn Uit het Engelsch. 28) o— Rhoda voelde een tegenzin in zich op komen voor dat alles en behoedzaam sloop ze de trap op naar haar zolder kamertje. Een woord van haar, een blik, zelfs een zucht was voldoende, en voor altoos zou ze uit de omgeving verlost zijn. Het zou zonder twijfel een hevige woordenstrijd geven, een pijnlijke scène wellicht met Romney's vader, misschien een verwaand en minachtend woord van zijn zuster, wier buitengewone schoon heid, Rhoda altijd den adem benam en haar sprakeloos maakte, zoodat ze niet zou weten wat te antwoorden. Maar on danks dat alles zou Romney zijn gang gaan. Hij had het haar reeds zoo dikwijls verzekerd, en ongetwijfeld zou hij het doen ook. Maar dan... Hij zou haar inleiden in zijn eigen wereld, maar ondanks zijn liefde zou ze hem, met zijn beschaafde en fijne ma nieren, al spoedig ergeren, als het bleek hoe weinig ze daar paste. Zeker, ze bezat een heerlijke stem als die van een leeuwe- rik, die zijn schoonen liefdezang uitzingt O'er de bloeiende weiden. Maar haar stem was niet geoefend, niet geschoold; Oesierdlefstal. Door de politie te Ierseke zijn Zater dagnamiddag aan de Justitie te Middel burg voorgeleid een drietal personen, wonende te Ierseke, die er van verdacht worden zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van oesters. Het drietal werd na verhoor van den rechter-commissaris aangehouden en overgebracht naar het Huis van Bewaring te Middelburg. De achteruitgang; van den vlechetand op de Zeeuwsche stroomen. Het is wel droevig, dat nu de beste tijd voor de botvisscherij is aangebro ken, de plaatselijke visschersvereeniging moest besluiten aan de botvisschers steun te verleenen, aangezien de ontvangsten zoo laag bleven, dat uitoefening van de visscherij niet vol te houden was. Er is nog geen behoorlijke vangst en het ver ontrustende is, dat geen kleine visch ge vangen wordt, zoodat er geen behoor lijke toekomst is. Ook de andere visch- sooiten blijven weg, haring, de geep, rog, tong en herder. Ook is 1936 een slecht ansjovisjaar geweest, doch dit kan geen vei ontrustend verschijnsel worden ge noemd, daar in de ansjovisscherij vetto en magere jaren bekend zijn. Het antwoord op de vraag, waarom is er geen visch op de Oosterschelde, zal wel niet zonder voorafgaand onderzoek mo gen gegeven worden, hier mogen echter twee omstandigheden worden genoemd, welke ontegenzeggelijk van invloed moe ten geacht worden. Het is evenwel niet de bedoeling er de volle schuld op te lar den. Reeds is onder de visscherijberiohten gewezen op het verschil van voorheen en thans in de uitrusting der Walcherscho visschers, die hun vroegere zeilscheepjes deden ombouwen in motorvaartuigen, waardoor zij in staat kwamen, met groo- ter en zwaarder vischtuig en buiten in vloed van wind en stroom, zoo intens mogelijk de monden van de Zeeuwsche stroomen af te visschen. D'e garnalen- visschers vingen in 1935 voor de zeegaten duizenden K.G. bot, zegt het verslag der Zeeuwsche visscherijen. Maar er mag nog bij verteld worden, dat de garnalen- kor, welke steeds grootere afmeting ver kreeg, een vangnet is voor de kleine gar naal, maar tevens een ware moordkuil voor andere kleine vischjes. Elke trek er mede brengt de vernietiging van duizen den visschen in hun prille jeugd. Het is dan ook opmerkelijk, dat na de oor logsjaren, waarin de buitengaatsche vis scherij zeer bemoeilijkt werd, er een rijke vischstand op de Zeeuwsche stroomen was, welke geleidelijk achteruit ging. Een tweede factor mag de toeneming van het aantal zeehonden worden ge noemd. Eenige jaren terug werd er ge regeld jacht op gemaakt, daar de regee ring premies voor verdelging uitloofde. Thans ziet men de slimme veelvraten verder de Oosterschelde op dan vroeger en zij toonen weinig schuwheid. Het mag wel gewenscht genoemd wor den, dat van officieele zijde een onder zoek naar den achteruitgang van den vischstand wordt ingesteld. (N. R. G Ministerieel bezoek aan Z.-Vlaanderen. Vrijdagmorgen kw'am Minister Deckers vergezeld van den regeeringscoinmissaris voor den Akkerbouw, Ir. Louwes, alsmede Ir Peterë, secretaris van Z. Ex. te H u 1 s t aan. Z. Exc. ontving verschillende verte genwoordigers der drie vlasbonden en verschillende handelaars. Uitvoerig wer den door dezen de bezwaren en moeilijk heden naar voren gebracht die de vlasse- rijen ondervinden. Momenteel bestaan er in O. Z. VI. 174 vlasserijen en in W. Z. Vlaanderen 35. In 0. Z. Vlaanderen al leen liggen er ongeveer 30 stil. De oorzaak hiervan schrijven de vlassers toe aan de concurrentie der Belgen. Door de lage loo- nen, door de devaluatie en door de min der sociale maatregelen zijn deze in staat het vlas in Zeeuwsch-Vlaanderen nog te koopen, zoodat door gebrek aan vlas ver schillende Nederlandsche vlasserijen ko men stil te liggen. Verschillende vlastelers bewaren hun vlas, om in den winter hun volk aan het werk te kunnen houden, maar dit wordt door het onttrekken van de repelpremie onmogelijk gemaakt. Met groote belangstelling heeft de mi nister allen aangehoord. Bij het einde van het zou op den duur hem niet kunnen bevredigen en niemand, die zulks beter wist als zijzelf. Romney zou al spoedig genoeg van haar krijgen, te meer nu hij de eenige zoon geworden was en de stimulans van de tegenwerking van zijn broer niet meer had. Uit haar eenvoudige japon haalde Rho da een brief te voorschijn. Ze kon den postbode niet van de deur houden en als ze dan een poosje alleen was en niemand haar stoorde, las ze Romney's harts tochtelijke brieven en moest ze met moei te zich weerhouden, om niet aan zijn verzoek toe te geven. Met al de kracht van haar ziel had ze hem lief en ze wilde wel met hem deelen al het lief en leed, dat op het levenspad hen zou tegenkomen. Maar juist, omdat ze hem zoo zeer beminde, maakte ze plannen en maakte voorbereid selen om uit zijn leven te verdwijnen en heen te gaan, waar niemand haar ooit weer zou kunnen vinden. Ze stond op van haar stoel naast haar bed en keek de kamer rond. Het was geen ongezellig vertrek en ze had voor zoover het haar doenlijk was, het kamer tje nog opgeknapt. Een prent van Beet hoven, hing boven de tafel en deed haar steeds aan Romney denken. Voorts prijk ten aan den wand een tweetal goede foto's van Romney, die hij haar eens had gegeven. Dan stonden er eenige dicht- dit onderhoud zeide Z. Exc., dat er in ieder geval ieta voor de vlaateelt zou ge schieden. Hierna werd een bezoek gebracht bij sommige vlassers. De jacht In 1936. In de provincie Zeeland is de jacht ge opend op: Patrijzen van 29 Aug. 1936 tot 1 Jan. 1937. Korhanen van 3 Oct. 1936 tot 26 Jan. 1937. Korbennen van 3 Oct. 1936 tot 8 Nov. 1936. Fazantenhanen Van 3 Oct. 1936 tot 31 Jan. 1937 (zie 2). Fazantenhennen van 3 Oct. 1936 tot 1 Jan. 1937 (zie 2). Houtsnippen van 3 Oct. 1936 tot 31 Jan. 1937. Hazen van 3 Oct. 1936 tot 1 Jan. 1937. (zie 2). "Watersnippen van 27 Juli 1936 tot 11 April 1937. Ganzen van 27 Juli 1936 tot 11 April 1937. Eenden, alle soorten, behalve Berg-een- den, van 27 Juli 1936 tot 7 Febr. 1937. (zie 1). Meerkoeten van 27 Juli 1936 tot 7 Febr. 1937. Goudpluvieren van 29 Aug. 1936 tot 7 Februari 1937. 1. D'e jacht op wilde eenden in Zeeuwsch- Vlaanderen zal zijn geopend van 20 Juli 1936 tot 7 Febr. 1937. 2. (De jacht op fazantenhanen en hen nen in Zeeuwsch-Vlaanderen zal zijn ge opend van 17 October 1936 tot 1 Januari 1937 en de jacht op hazen van 19 Septem ber 1936 tot 1 Jan. 1937. In het geheele Rijk zal de j'acht niet worden geopend op o.a,: Zwanen, berg eenden, eidereenden, Duikers, Kempha nen, Wulpen, Scholeksters, Grutto's, Tu reluurs en Waterhoentjes. Proefvlucht van de „Scheldemeeuw". Vrijdagavond heeft het eenpersoons- watervliegtuig „De Scheldemeeuw", be stuurd door den constructeur D. Slot, zijn eerste proefvlucht boven het Veersche Gat gemaakt. Dë proefvlucht mag 'buitengewoon ge slaagd heeten. Reeds na een zeer korten aanloop steeg het toestel, dat zich in de lucht zeer sta biel toonde. Dë „Scheldemeeuw" is gebouwd met een hoofd-middendrijver, dus als vlieg- boot. Het vertoont in sommige opzichten overeenkomst met de „Soheldemusch" van den heer Slot, en wordt evenals dit land- vliegtuig van achteren aangedreven Waar voor ook weer gebruik wordt gemaakt van een lichten Praga-motor. Zorgeloos oord. Wij lezen in de „Msb.": Uit den gemeenteraad van Goes: Dë heer Grucq vroeg de aandacht van B. en W. voor de speelplaats van B. en W." (Middelb. Cour.) Benoemd tot referendaris der Poste rijen, Telegrafie en Telefonie de referen daris 2e kl. P. G. Demmer van het Inspec tiebureel te 's Gravenhage onder gelijk tijL dige aanwijzing als adjunct-inspecteur aau het Inspectiebureel te Middelburg. Middelburg. De verkeersexa- m e n s. Zaterdagmiddag vergaderde het bestuur van de Vereeniging voor Veilig Verke'er, afd. Middelburg en omstreken, met de comm. voor het op 5 en 6 Juni af genomen examen, de deskundigen voor die examens, de jeugdige deelneemsters en deelnemers aan die examens en de onderwijzers dezer kinderen en enkele belangstellenden. D'e voorzitter der vereeniging, Jhr F. Beelaerts van Blokland zeide, dat de kin deren over het algemeen zeer goed hun best hebben gedaan, zoodat van de ruim 300 er maar 18 niet zijn geslaagd. Spr. bracht dank aan de verschillende colleges en autoriteiten voor de ondervon den medewerking. Dhr Mr J. B. Besier, voorzitter ven de examencommissie, waarin ook zitting hadden dhr Mr J. M. Pilaar en R. A. Avink, deelde mede, dat 314 candidaten Waren aangegeven, 18 daarvan deden wel aan het schriftelijk, doch niet aan het practische examens mede, doch van de toen nog restenden waren er maar 19 die geen diploma konden krijgen. Deze had den te ernstige fouten gemaakt. Dë voorzitter ging nu over tot het uit reiken der diploma's en wel aan de vol gende leerlingen: Van de openbare school G: J. Bodbijl, A. Frederiks, A. de Hamer, G. Heijnsdijk, G. Hoek, M. Hoogesteger, Jopie de Leeuw, J. Lefèvre, J. Phdlipse, J. Sohier, J. Spruit, A. van Riel, A. Vinke, C. v. d. Werf, J. v. d. Weij, Ga. Bosschaart, Mien- tje Dierx, Jacoba le Due, Maria le Due, jacoba den Engelsman, Jetske v. d. Heij- de, Jacoba Heiligers, Dirkje Klaassen, Corrie Kunst, Hendrika van Loo, Josina van Luijk, Tanny van Luijk, Goudina Overweel, Jannetje Pluijmers, Pieternella Reijnoudt, Corry de Ruijter, Corry Sinke, Emma Vader, Martha Vinke, Maatje v. d. Weel. Van school J: Adriana de Nood, Tini Gillissen, Nelly Gillissen, Mina Ratelband, Neeltje Molhoek, Jetje Sincke, Ada Lo- man, Leuntje de Pachter, Lenie v. d. Ber ge, Etie van Ittersum, Mies Schonis, An nie Fraanje, Jo Ruck, Grietje Everwijn, Raoulle van Etsen, Anette Siegers, Annie van Putten, Maatje Arnoldus, Lies je Vre- ke, Annie Griep, Laura de Kuyper, J. van Oosten, W. Francois, M. Visser, H. Maas, J. Ruck, J. Bensink, M. Moens, P. v. d. Burg, G. Oreel, A. Koch, B. Jobs®, R. Ja- cobson, K. Wiesener, W. B'lesing, T. Lam- brechtsen. Van de Centrale 7e klasse school: Ma ria van Aartsen, I. van Aartsen, Janna Catsman, Wietske Roeleven, A. Bos- scha'art, Elizabet Tres, Catharina Neuf- église, Leijntje Sturm, Amelie Berger, A. Schonis, Catharina v. d. Pas, Maria Broodman, Jacoha le Due, Laura Joosse, G. Hendriks, D'ina v. d. Berge, Geertrui- da v. d. Berge, Marie v. d. Vlier, L. Hen driks, 'Cornelia Sturm. Van de R. K. school: Elisabeth de Rijk, J. Machgeels, J. Dunnes, P. de Witte en J. de Jonge. Van de Chr. Burgerschool voor L. 0., Singelstraat: A. Strubbe, L. Jobse, W. Maas, Cor Bostelaar, B. de Troye, R. Minnaar, A. van Sluys, P. Filius, J. de Vos, W. de Schrijver, S. Goedbloed, A. Kooman, P. de Kuyper, J. van Pagee, G. Vink, S. Schouten, E. de Boer, J. Ludik- huize, I. v. Moosel, Jo Timmerman, Wil ly Barentsen, Adrie van Sabben, Jopie Joziasse, Berthy Alewijnse, Tineke Koop man, Ria Spijkerboer, Betsie de Pagter, J. Reijnierse.. Van de Rijksleerschool: A. de Boer, A. de Muijnck, P. de Ruijter, Jo de Baare, Marie de Munck, J. Matzinger, Engelina van Loo, Willy v. d. Putte, L. Dert, Emmy Zandstra, Nettie v. d. Ende, G. van Wes ten, Nelly van Graafeiland, Betsy Huijs man, A. Beun, Annie Drioel, Martha La- meijn, Annie Kempe, Tineke van Boven, Willy Koene, Nelly Bouwens, G. van Holt- huijsen, Wilhelmina Geelhoed, J. Waage, A. Geldof, J. Filius, E. Blaas, Jo Wiele- maker, Fiorina v. d. Ende, J. Pieterse, Nelly Bongers, Nelly Worrell, Jenny Bal, Lies Pöldermans, A. Lichtendahl, Johan na Biondina, J. Hendriks, W. Kievit, Willy Kraak, G. Bockheer, Jacoba van Loo, Mattie Beun, Gatbarina Hoek, Hein- ricba Wöhler, Francina Ort, Cornelia Huijsman, Suzanne Bosschaart. Van de Marnix-school te West-Souburg Zoete Westerbeke, Koos P'assenier, Annie Louwerse, Lena v. d. Velde, Maatje v. d. Velde, Jo Briars. Van de openbare school A: Louise Ak- kenaar, Leent je Antheunisse, Nellie v. d. Berge, Leentje v. d. Berge, Suusje Blok- poel, J. Boone, J. Ca'ljouw Sr, P. Buijs, J. Buijs, Lena Bijl, To Eiff, Anna v. Flie- renburg, Wim Flipse, Jacob Gabriëlse, Corrie Jobse,, Toosje de Jong, Corrie Kan del, Lena Kerkhove, Jo de Koning, Maat- Ingezonden Mededeellng. VOOR DE PUP BOOKI IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG je Lindenberg, J. Murk, Maatje Roelse, Jo de Winter, M. Seybel, W. Wolf, Ca- thrientje Sinke, K. Snoep, Nellie Tinber- bergen, J. de Vey, Nellie van Langeraad, Adriana de Rijke. Van de bijzondere lagere school, Molen water: W. Bonnet, J. Mersie, K. Kuzee, Leuntje van Oosten, S. Boon, L. Manni, F. Eijkelenboom, R-ika Stenhuis, Neeltje Va der, S. Abrahamse, W. Quist, L. v. d. Kam, Nelly Abrahamse, Mina de Bree, Bep Boon, Johanna M. Barentsen, Johan na Barentsen, Jansje Tanis, Marietje Abrahamse, Freddie van Eenennaam, Fie Flipse, Cor Brasser, Tannetje de Keuning, J. de Smet, Sien van de Velde, Cor Post, W. D'orleijn, H. Simpelaar, J. Francois, Jo Leonhardt, L. Koosje Bogaard. Openbare school Koudekerke: Sara Eversen, J. Geldof, C. Flipse, Cornelia Kokelaar, J. Luteijn, Mina de Kam, Dina Peene, Nellie Peene. Bijzondere school Koudekerke: Adriana Aarnoutse, Catharina Aarnoutse, Maatje Diaane, Cornelia de Groot, K. Huijsman, Lena Izeboud, Leuntje Janse, J. P. Jas- perse, D. Kodde, G. Potappel, P. Reijnier se, Cornelia Schout, Maatje Verhago, P. Verhage, Catharina J. Vader, B. v. d. Vijver, Neeltje Wielemaker, F. de Witte, en J. H. de Witte. Bijzondere school 't Zandt: Rie Alle wijn Marie Dobbelaar, Immy Engelsman, Ali van der Horst, Sari Key, G. de Voogd, Anna de Voogd, Jo de Voogd. Goes. Diefstal. Dë handelaar J. V. uit Kruiningen had twee kisten, inhou dende 700 eieren en een kistje met 15 pond boter gekocht en deze geplaatst in een pakhuis aan de Zusterstraat alhier. Toen hij zijn eigendom kwam ophalen voor verder vervoer naar Kruiningen bleek alles verdwenen te zijn. Aangifte bij de politie volgde. De havenwerken. Zooals wij ïeeds meldden, zal dezer dagen met het grondwerk voor den nieuwen havenarm begonnen kunnen worden. Was eerst het verschil tusschen de raming van de Ned. Heide Mij. en de laagste inschrijving nog al groot, dit is door een wijziging in de uitvoering belangrijk teruggebracht. Het bedraagt thans maar f3000 meer. Ierseke. Zaterdagmiddag had de ter aardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer Louis van Es, die vele jaren zitting heeft gehad in den ge meenteraad en andere colleges. Nadat de kist in de groeve was neer gelaten voerde D's K. Ehgelsma het Ingezonden Mededeeling. NEERLANDS ZUIVEL VOEDT U GOEDI bundels, die hij haar geleerd had te waar- deeren. Allemaal herinneringen aan hem en toch Rhoda wist wel, dat de droomerige, hartstochtelijke jongen nooit had geleerd, wat het was, te worden teleurgesteld in zijn vurigste verlangens en zoo vaak reeds had hij zijn hand uit gestrekt naar iets begeerlijks, dat hij nu weer als nietswaardig had weggeworpen. Rhoda las zijn brief nog eens door en scheurde deze toen aan kleine snippers, 'die ze 'het venster uit wierp, waar ze door den wind naar alle kanten wer den verstrooid. Ze opende een kast en haalde er een eenvoudig koffertje uit te voorschijn, dat ze eens van haar eigen verdiend geld had gekocht, om daarin haar bescheiden garderobe te bewaren, tot de tijd zou gekomen zijn, dat ze haar eigen gang zou gaan. Die tijd was spoe diger gekomen dan ze gedacht had. Ze noorsnuffelde nogeens haar laden en haalde er de papieren uit te voor schijn, die Philippa haar had gegeven om te bestudeeren, en legde ze toen een voor een weer weg. Als ze de raad van haar vriendin opvolgde, zou ze niet verborgen blijven voor de wereld en voor Rom ney. Als ze haar intrek nam in een of ander kosthuis in Londen zou Romney haar al gauw teruggevonden hebben. Daar was wat ze zocht, een snippertje papier, bevattende het adres van een groote leermeester in Parijs. Rhoda stopte het veilig weg, met een spaarbankboekje, waarop de som van 200 pond sterling stond, het geheele vermogen, dat haar vader haar bij' zijn sterven had nagelaten, om haar door deze moeilijke wereld heen te helpen. Vaardig vulde Rhoda haar koffer met haar bezittingen en stopte deze dan weg onder haar bed. Toen ging ze naar bene den en hielp daar haar tante, het middag maal te bereiden waarna ze plaats nam aan den eenvoudigen disch in de geweldig heete keuken. Ze luisterde naar hetgeen Jacob vertelde over het aanstaand mu ziekavondje. Ze hoorde hem aan Martha vertellen, dat er eindelijk eens 'n „man" in Andrew-kerk gekomen was. Maar door Rhoda's hoofd speelden maar aldoor de woorden: De laatste maal, de laatste maal. Herinneringen uit het verleden kwa men haar voor den geest en dreigden haar te overmeesteren. Ze rook weer de geur der seringen, die ze zoo dikwijls had opgesnoven, als ze liepen langs de kanaalkade, van boomen, die hingen over de muren van tuinen. On der dien uitgebloeiden tak had Romney haar voor het eerst zijn liefde verklaard. Het had toch zoo gemakkelijk geschenen, hem te geven wat hijl verlangde, en te ge- looven. dat zij! met hun beiden wel ver weg konden gaan, ver van Leatbergate en zijn bevolking. Maar de omstandighe den waren wel heel erg veranderd en hun droom scheen thans in rook te zullen vervliegen. Dien avond zat Rhoda bij' haar tante en speelde en zong voor haar de oude liederen, die zij' altijd zoo gaarne hoorde. Toen sloot ze het orgel, liet nog eens een liefkoozenden blik over al die bekende dingen gaan en ging toen naar boven. Daar opende ze het venster en staarde uit in den rustigen October-avoud. Ze liet haar blik nog eenmaal weiden over de be groeide heuvels, die de wacht schenen te houden over Leathergate en Foxelwoord bewaarde voor de zwarte fabriekswalm. „Vaarwel, Romney," fluisterde ze, „vergeet me maar. als je kunt. Ob, als je kunt. Misschien zal het je weinig moeite kosten." Ze liet bet venster openstaan, en ging haar voorbereidselen maken. Om elf uur ging er een trein, waarmee ook een stroom van dagjes-menscben vertrok, zoo dat ze gemakkelijk onder de menigte ver loren ging. Lang voor dat uur heerschte er reeds een diepe rust onder het een voudige dak, doordat schijnbaar de bewo ners reeds ter ruste waren gegaan. De klok van de Andrew's toren sloeg kwart voor elf toen Rhoda heel voorzichtig de deur opende en de krakende trap af- sloop, de schoenen in haar hand. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 5