KING-VRIENDEN eerste blad MAANDAG 22 JUNI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 221 Tolcfoonnummcr 11. De N. S. B. en de Kroon. Buitenland. MEDEDELING AAN ONZE TONNEMA C'E SNEEK FABRIKANTEN VAN KING-PEPERMUNT Belangrijkste Nieuws Binnenland Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emcrgo" tor exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Postcheque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL .T. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. Abonnementsprijs i2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn 10.20. Losse nummers 5 cent. Advortontiën SO cent per rcgol. Ingebonden medcdeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. M'lMSter COlljll 67 jaaf. Uit de tot dusver verschenen publica ties van de N.S.B. is wel gebleken, dat het in de bedoeling ligt om zelfs de Kroon ondergeschikt te maken aan den leider. Oranje boven! Maar boven Oranje, de leider. Deze opvatting wordt in de nieuwe Bro chure V van de N.S.B. bevestigd. De algemeen voorzitter van het Nat. Jongeren Verbond heeft daarop de aan dacht gevestigd toen hij schreef in „De Trom": Uit het opgemerkte op blz. 39 en 40 der brochure blijkt duidelijk, dat de Minister-President als „leider" wordt ge dacht, en zelf zijn „medewerkers" kiest, terwijl laatstgenoemden ook alléén tegen over den Minister-President verantwoor delijk zijn. De Minister-President op zijn beurt is verantwoording schuldig aan den Koning, en aan den Koning alleen. Bekend is, dat het benoemingsiecht van i e d e r e n minister thans aan den Koning toekomt. Het is voorgekomen, dat de Koning geweigerd heeft een voordracht van een kabinetsformateur tot benoe ming van een minister goed te keuren, en de benoeming van een ander persoon tot minister wist door te zetten. Want wel geeft het parlement de politieke richting der ministers aan, de Koning benoemt de personen. En het is ook de Koning wederom, die hen ontslaat. Juist dit bijzondere voorrecht des Konings is de weg, waarlangs Hij invloed uitoefent op den gang van zaken. De man van de straat, de gewone staatsburger, merkt van dit alles niets, en verouderde staatsrechts geleerden hebben ertoe bijgedragen, dat men dezen invloed is gaan ontkennen. Maar zij bestaat binnenkamers wel dege lijk. Zij noopt de verschillende Ministers tot regelmatig mondeling contact met den Koning, tot overleg met Hem, tot raadpleging en verantwoording. Zoo sterk was deze invloed, dat veertig jaren ge leden de liberaal Van Houten, terzake in gelicht door een Minister, vol bewonde ring uitriep, dat zijn opvatting over den Koning als „een ornament aan ons Staats gebouw" niet (meer) houdbaar was. Maar dat verzwijgt de N.S.B.I" Verder merkt Mr de Vries nog op: „Bonter nog maakt de brochure het op blz. 41. Bekend is, dat op het gebied der Wetgevende Macht de Koning het laat ste woord heeft. Zijn handteekening ver leent rechtskracht, en in de practijk zijn gevallen bekend, waarin Hij door het ont houden van Zijn onderteekening een wets voorstel nimmer tot wet heeft doen wor den. Deze vrijheid des Konings is nergens nader bepaald, en dus thans onbe perkt. In talrijke gevallen voorts op het uitvoerend en rechterlijk terrein (ad ministratie en rechtspraak) beslist ten laatste de Koning. Ontstellend is, wanneer men dit alles in het oog houdt, de brutaliteit, waarmee de brochure der N.S.B. op blz. 41 mede deelt, dat in de nationaal-socialistische staats-conceptie (waarin nota bene de his torische Souvereiniteit van de Kroon heet „volledig" hersteld te worden!) aan de regeering des Konings (bedoeld is, ook blijkens de volgende zinsnede: het regee- ren des Konings, d.w.z. den Koning) „een zekere mate van vrij- h e i d zal worden gelaten „om de eind beslissing te nemen", zoowel bij wet geving, administratie als rechtspraak. En onmiddellijk daarop volgt de mede- deeling: „Hoqyer deze vrijheid van den Koning kan gaan, is in de Grondwet vast te leggen". Men vergelijke deze formulee ring eens met de hierboven aangehaalde zinsnede van blz. 40. Nu het om de macht des Konings gaat, en niet om die van den Nationaal-Socialistischen Minister- President, schrijft men niet: „In hoeverre en in welke gevallen de Koning zich in deze vrijheid wil beperken, kan in de Grondwet worden vastgelegd", neen hier is het voorschrift imperatief. Tegen over den M i n i s t e r-P r e s i d en t moet de macht des Konings in geperkt worden, zijn vrijheid op wetgevend, administratief en rechterlijk terrein bijde Grondwet aan banden worden gelegd." Men verwondere zich hierover niet. Dit alles vloeit rechtstreeks voort u i t de beginselen door de N.S.B. gepro pageerd. Elvenals het aan handen leggen van de Kerken en het vernietigen van de vrij heid van onderwijs. Onze minister-president D'r H. Co-lijn viert vandaag zijn 67sten verjaardag. Eén feit belangrijk genoeg om er even bij stil te staan. Zonder overdrijving mag toch worden gezegd, dat wij het mogen zien als een zegen van God, dat onze minister-presi dent tot op dit oogenblik werd gespaard en dat hem de kracht werd geschonken om als met jeugdige kracht de belangen van land en volk te dienen. Wij behoeven in dit verband niet de groote nationale verdiensten van Dir Go- lijn in herinnering te brengen. Het is algemeen bekend, dat het niet in de laatste plaats aan den arbeid van Minister Golijn is te danken dat in 1914 en volgende jaren ons land buiten den oorlog is gebleven en dat het vooral aan zijn onvermoeide werkzaamheid is te danken, dat het in ons land, niet als in zoovele andere landen tot een catastrophe op financieel gebied is gekomen. Dag en nacht staat hij in deze zware tijden op de bres om de voor land en volk dreigende gevaren af te wenden. On vermoeid en onverpoosd is hij in de weer om de zware crisislasten te verminderen en ons volk door de crisis heen te voeren naar een betere toekomst. En hij doet dit alles met de weten schap, dat de beteekenis van zijn werk stelselmatig wordt misduid, dat door ve len niets wordt nagelaten wat kan die nen om af te - breken wat hij tracht te bouwen, om zijn bedoelingen verdacht te maken en zijn positie te ondermijnen. Menigeen zou onder dergelijke omstan digheden reeds lang zijn taak hebben neergelegd om rustig naast den weg ge zeten anderen te zien ploeteren en hun werk te critiseeren. Niet alzoo de heer Golijn. Rustig te midden van de stormen gaat hij zijn weg. Rustig, omdat hij geen andere begeerte kent, dan om trouw tot het einde Vorstin en Vaderland te dienen. En hij staat daar in sterk omdat hij met dit dienen be doelt Gods wil te volbrengen en den Naam des Heeren te verheerlijken. Gelukkig dat zijn arbeid ten bate van land en volk, ook in breede kringen waardeering vindt en dat er ook onder zijn politieke tegenstanders velen zijn die hem om zijn persoon en arbeid hoog achten. Bij zijn politieke medestanders en met name bij de A.R. partij die hem nog al tijd als haar leider erkent en eert, is er niet alleen hoogachting en waardeering, maar is er ook de band der liefde. Elen band die sterker wordt en die meer gaat trekken, naarmate de haat tegen dezen eminenten leider zich uitend in persoonlijke verdachtmakingen van den meest verachtelijken aard, grooter wordt. D'aarom gaat vandaag de bede op, dat het God de Heere moge behagen onzen Minister-President nog lang te sparen en hem bij het klimmen der jaren te ster ken voor zijn veelomvattenden arbeid in het belang van land en volk. CONFLICT IN DE HAVEN TE ANTWERPEN OPGELOST. Vandaag wordt het werk hervat. Nadat Zaterdagmiddag de Antwerp- scbe werkgevers, alsmede de liberale en Katholieke vakbonden van havenarbei ders bet voorstel van minister-president Van Zeeland inzake een loonsverbooging van twaalf francs per werkkracht en per dag hadden aangenomen, hebben des avonds ook de leden van den Antwerp- scben socialistischen transportarbeiders- bond biji referendum dit voorstel aanvaard Te Antwerpen beschouwt men hier mede de havenstaking als geëindigd en men is aldaar van oordeel, dat het werk vandaag zal worden hervat. Hierdoor wordt na drie weken staking een einde gemaakt aan een onhoudbare situatie die millioenen schade aan de Antwerpsohe haven heeft berokkend. Minister-president Van Zeeland greep persoonlijk in de debatten in. Zoowel tot werkgevers als arbeiders sprak hij een hartig woord en diende vervolgens een bemiddelingsvoorstel in, dat Zaterdag uiterlijk voor vijf uur moest worden aan vaard, er aan toevoegend, dat hij naar gelang het antwoord, dat hij1 op zijn voorstel zou ontvangen, verdere maat regelen zou treffen. Het door Van Zeeland ingediende voorstel bevat de volgende punten le. Loons verhooging van twaalf francs per werkkracht en per dag. 2e. Uitschakeling van het overwerk door een rationeele aanwerving van de ploegen. 3e. Volledige ploegen met een mini mum van dertien man. Ingezonden Mededeeüng. De King-atlas is verschenen. Nu ligt Nederland voor U open. De King-atlas, waarvan het formaat 20 X 26,5 cm is, bevat 25 kaarten: een grote kaart van Nederland, toeristen- kaarten èn schoolkaarten van alle provincies, détailkaarten van de Veluwe en Zuid-Limburg, Verder een duidelijk aardrijkskundig overzicht. De kaarten zijn nauwkeurig bijgewerkt volgens de toestand op 1 Mei 1936. Het belangwekkende overzicht is bewerkt naar de laatste wetenschappelijke gegevens. Om in het bezit te komen van de aantrekkelijke King-atlas, een aardrijkskundige uitgave, zoals in Nederland nog nim mer is verschenen, behoeft U slechts het bewijs te leveren de fijne smaak en geur van King-pepermunt te waarderen. Dit bewijs levert U door bij Uw drogist of winkelier een rol, een ons of een busje King te kopen, waarna hij U tegen de geringe vergoeding van 25 cents de even leerzame als practische King-atlas öf direct óf binnen enige dagen zal verstrekken. Zondag (ia ben belangrijke (minister raad gehouden onder voorzitterschap van den premier Van Zeeland. De minister van arbeid 'deelde bijzonderheden mes over de regeling van het arbeidsgeschil ■in de haven van Antwerpen. Dit geschil is thans geheel opgelost. Als gevolg daar van wordt ook in de zeehavens te Gent en te Brussel het werk hervat. Ta Antwerpen is men zeer tevreden over het eind© van de staking. Verschei dene schepen, die te Vlissingen voot anker lagen zijn Zondag de S'chelde op gevaren en te Antwerpen gearriveerd. Overal in het land viel gisteren reeds een merkbare ontspanning waar te ne men. Zelfs in de Borinage', waar het de laatste 'dagen zoo stormachtig was toe^ gegaan, schijnen de gemoederen aanzien lijk gekalmeerd te zijn. In overig België. In Oost-Vlaanderen is het aantal sta kers Zaterdagmorgen met ca. 6000 iman toegenomen. Vandaag werd in de groote warenhui zen van Gent het werk hervat. Met het personeel van de Brusselsche tram, dat ook met staking 'dreigde, werd een principieel© overeenkomst gesloten. Hetzelfde was het geval in: de electrici- teitsbedrijven, |de mechanische nijver heid, het bouwbedrijf, de diamantbedrij ven, cementindnstrie, ijzer-industrie, de posterijen, klompenmakerijen, steenkool mijnen, meubel-industrie, aardewerk-in dustrie, havenpersoneel van Vilvoorde en Brussel, de slachthuizen, kalk-industrie en sommige openbare 'diensten. Van andere z ij d e verneemt men, dat de rage ©ring al de groote straatwegen, welke na ar Brussel leiden, alsmede de spoorwegen door detache menten van bet leger heeft doen bezetten. "Waar men een marscb op Brussel van de Henegouw- sohe stakers blijkt te vreezen, heeft een gedeelte van het garnizoen order gekre gen de Zuidelijke toegangswegen tot de hoofdstad te bewaken. In de buurt van Bal heeft het iegesr ware barricades op den weg aangelegd. De wegen, welke van Doornik en van Bergen (Henegouwen) naar Brussel leiden, worden bewaakt door troepen met de bajonet op het ge weer. De militaire autoriteiten hebben de we gen met prikkeldraad doen versperren. Er staan overal schildwachten langs de wegen en de spoorbanen. De spoorweg stations zijn eveneens door militairen bezet. Het Noorden en het Westen van Brus sel worden op dezelfde wijze bewaakt. ACHTER DE STAKING ZAT HET COMMUNISME. Het Parijsohe dagblad „Le Jour" meldt, dat de politie van Zürich in het bureau van het Centraal Communistisch Comité een stuk heeft gevonden, waarin met alle bijzonderheden het plan voor de stakingen in Frankrijk en in België wordt aangeduid. In dit stuk wordt de 10 Juni als de dag aangegeven, waarop de stakingen moeten beginnen, gepaard aan de bezet ting van de fabrieken. Die- 10 Juni is nu juist de dag, waarop de Franscle stakingen zich op ongewone manier heb ben uitgebreid. Het is wel duidelijk, dat w© met de stakingen in Spanje, Frankrijk en Bel gië met een grootseh opgezette commu nistische beweging te doen hebben. De stakingsgolf heeft zich inmiddels tot Denemarken uitgestrekt. Een Getem- corr. berichtte gisteravond, dat tenge volge van de uitzonderingswet de staking zonder incidenten verloopt. De stakings beweging 'heeft zich echter uitgebreid tot de provincieplaatsen. In het algemeen neemt -de stakingsbe weging in Frankrijk af, maar aan de roerigheid komt toch geen einde. Nauwe lijks is men in de eene fabriek weer aan den arbeid gegaan, of in een andere staakt men maar weer eens. Fransch mailschip op de rotsen. Het Eransche mailschip El Kantera, dat den dienst tusschen Port Vendres en Algiers onderhoudt, is nabij Palamos aan de Spaansche kust in dichten mist op de rotsen geloop en. De 300 passagiers van het schip zijn te Palamos aan land gezet en zullen hun reis per spoor naar Frankrijk vervolgen. Naar uit Palamos wordt gemeld, wer den hij' de stranding van de mailboot El Kantara 80 personen gewond, waarvan 5 naar het ziekenhuis werden gebracht. Wordt Fransche stakingsbeweging in Engeland nagevolgd? Zal het voorbeeld van de staking met gekruiste armen in Engeland worden na gevolgd? Het schijnt, dat een ernstige be dreiging in dit opzicht zich begint af te teekenen, o.a. in bet arsenaal van Wool wich en bij de koninklijke dokken van Chatham, in totaal omvattend ongeveer 15.000 man, aan wier looneischen niet is voldaan. De arbeidersleiders zijn thans in con ferentie met de autoriteiten om vast te stellen, of een staking, gepaard gaande met bezetting der emplacementen, illegaal zou zijn of niet. Een andere stakingsbedreiging is aan Binnenland. Steun aan textielindustrie door verhoo ging invoerrecht. De Eerste Kamer over de industrie-finan ciering. Ramp met een autobus te Arnhem. Buitenland. Het conflict in de Antwerpsche haven opgelost. den dag getreden bij de ingenieurs en mecaniciens in verschillende vliegtuigfa brieken. Korte Berichten. - Te Otwock bij Warschau heeft de politie eenige tientallen vooraanstaande leden der communistische partij gearres teerd, die beweerden een bijeenkomst te houden ter herdenking van den dood van Maxim Gorki. Onder de gearresteerden bevindt zich Noach Zacharias, de leider der commu nistische pers- en propaganda-afdeeling van de Komintern in Polen, die sinds lang onvindbaar was. In het heuvelland van Juda nabij den grooten weg naar Jaffa is een bom aanslag gepleegd op het kanaal voor den toevoer van drinkwater aan Jeruzalem. Men gelooft echter niet, dat de water voorziening hiervan ernstig nadeel zal ondervinden. Het luchtschip „Hindenburg" is Vrijdagavond voor zijn derde reis naar Noord-Amerika vertrokken; bet was ge heel volgeboekt. In een officieel Italiaansch commu nique wordt medegedeeld, dat een han delsverdrag is gesloten tusschen Italië en Diiitschland. De tekst zal Woensdag a.s. worden gepubliceerd. i In een mijn te Villa Nueva de la Ninas heeft een buitengewoon hevige mijngasontploffing plaatsgevonden. Er zijn 12 dooden te betreuren, terwijl 4 per sonen zwaar gewond werden. ONTHULLING NIEUWE RAMEN IN DE NIEUWE KERK TE DELFT. De onthulling van de zeven nieuwe ge brandschilderde ramen in het koor van de Nieuwe Kerk te Delft, die Zaterdag middag is geschied, is een indrukwekken de plechtigheid geworden. Onder zeer groote belangstelling van zijde der inwoners kwam H.K.H. Prinses Juliana tegen kwart voor drie bij de kerk aan. De koninklijke auto werd vooraf gegaan door zeventien ruiters, leden van de Delftsche Studenten Carousselvereeni- ging. In het schip van de kerk stonden eenige honderden Oranje-Gardisten op gesteld. Het koor was geheel met belangstellen den gevuld. Prinses Juliana nam plaats op een zetel in de eerste rij, vlak tegen over het praalgraf van Prins Willem. Na een redevoering van Jhr Mr Dr E. A. van Beresteyn kwam het plechtige moment, waarop Prinses Juliana tot de onthulling van het door Haar geschon ken raam, voorstellende de gelijkenis der talenten, zou overgaan. Alvorens aan het verzoek om de ont hulling te verrichten gevolg te geven, beklom de Prinses het terzijde van het praalgraf opgerichte spreekgestoelte en hield een rede, waarin H.K.H. ongeveer als volgt sprak. „Wil mij vergunnen, alvorens over te gaan tot de onthulling van het talenten- raam, een kort woord tot u te mogen zeggen. Het is mij een groot voorrecht, als jongste afstammeling der Oranjes, een raam te hebben mogen aanbieden ter voltooiing van de schoon© restauratie en de reeks der al aangebrachte ramen en van de talrijke, die op dezen dag door het Delftsch Vrouwencomité worden ge schonken. Immers de schoone omgeving, die het gansche koor der Nieuwe Kerk hierdoor is geworden, is mede de omgeving van de laatste rustplaats van mijn vader, van mijn grootouders en van bijna alle Oran- je's, te beginnen met den Zwijger. Treffend is de wijze, waarop het geld voor de zes ramen is bijeengebracht, niet alleen door personen uit ons eigen land, doch ook door die uit overzeesche ge westen. Met het doen laten uitbeelden van de gelijkenis der talenten in het door mij aangeboden raam, heb ik geprobeerd uit drukking te geven aan de erkentelijkheid van mijn familie jegens ons volk, door daarmee, naast de levenshouding, die wij allen mogen en kunnen aannemen, tevens deze daad tot in het hoogste verband terug te brengen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1