K Rechtszaken Het Vrouwenhoekje Land- en Tuinbouw EE RS De N. S. MAAND/ Rechtbank te Middelburg- Zitting van 19 Juni 1930. Dood door schuld. J. P. G., 48 jaar, assuradeur te Oostburg, bevond zich op 12 April 1936 te Schoondijke met zijn auto, rijdende op den openbaren weg onder die gemeente. Over dien weg hing stoom en rook van een tram van de Zeeuwsch-Viaamsdhe Tramweg-Mij, die voor verdachte uitreed en de dagvaarding legt aan verdachte ten laste, dat, niette- genstaan stoom en rook hem een behoor lijk uitzicht op dien weg benam, thij hoogst roekeloos en onvoorzichtig met groote snelheid is blijven voortrijden. Het gevolg daarvan is weest, dat verdachte niet tij dig heeft waargenomen, dat zich vóór hem op dien weg een vrouw bevond, waardoor verdachte die vrouw met zijn auto heeft aangereden en die vrouw op den langs den weg loopende trambaan heeft geslingerd. Op datzelfde oogenblik passeerde de tram ook en overreed het slachtoffer, waardoor dit zoodanige in- en uitwendige kwetsuren bekwam, dat het ter plaatse aan de gevolgen is overleden. Verdachte verklaart op het oogenblik van de aanrijding onder den stoom van de tram met een vaart van ongeveer 70 km. te hebben gereden, hetgeen den President aanleiding geeft, verdachte op zijn hoogst onverantwoordelijke wijze van rijden te wijzen. De getuige Grommelin, stoker te Aar denburg, verklaarde dat voor tegemoet komend verkeer de stoom wordt afgeslo ten en dat zulks ook geschiedt voor het verkeer, dat achter de tram komt en pas- seeren wil als door signalen daartoe het verlangen wordt te kennen gegeven. Ver dachte had dit laatste niet gedaan. De Officier van Justitie zegt, dat ver dachte buitengewoon onvoorzichtig en roekeloos heeft gereden. Het is, de Offi cier geeft het onomwonden toe, zeker een groot gevaar, dat een tram met dien wind als toen stond en dien stoom zich langs den weg voortbeweegt. En men zou zich de vraag kunnen stellen of ook de dienst doende trammachinist niet naast deze verdachte had behooren terecht te staan. Verdachte begreep echter het risico en hij nam het, en daarna nam hij ook het risico van het veroorzaken van den dood door schuld en dat van de strafmaat. Het O. M. eischt een gevangenisstraf van drie maanden met ontzegging aan verdachte van de bevoegdheid om motor rijtuigen te besturen voor den tijd van een jaar. De verdediger van verdachte, Mr W. K. H. Dieleman miste in het vooronderzoek een onderzoek naar de schuldvraag ten aanzien van den machinist van de stoom tram. Hij achtte het onderzoek te dien aanzien niet voldoende. Ook besprak ver dediger de verschillende mogelijkheden naar het al of niet afsluiten van den stoom. Bij de Zeeuwsoh Vlaamsche Tram weg Maatschappij, zegt verdediger, be staat reeds jaren een instructie die o.a. inhoudt, dat de weg zooveel mogelijk stoomvrij moet worden gelaten. Pleiter is van oordeel, dat voor dit ongeval de grootste schuld bij den machinist en niet bij verdachte ia te zoeken. Pleiter vindt daarin vrijheid te verzoeken om indien er geen vrijspraak van verdachte mocht vol gen, een hernieuwd onderzoek, speciaal ten opzichte van de schuldvraag van den machinist te openen. Diefstal. J. Z., 17 jaar, arbeider te Kapelle, en A. H., 18 jaar, arbeider te Kloetinge, verdacht van diefstal van een geweer, toebehoorend aan M. Veerhoek te Kapelle, in Februari 1936. Eisch voor bei de verdachten: 1 maand gev. straf voorw. en voor verdachte Z. f 25 of 3 w. tucht school en voor verdachte H. f25 of 3 w. hechtenis. D. A. B., 22 jaar; W. A. v. L., 17 jaar, werklieden te 's-Gravenpolder, ver dacht van diefstal of verduistering van twee Amerikaanscb grenen balken, die uit de lading van een met hout geladen ge zonken schip op den zijdijk onder de ge meente Kapelle waren aangespoeld op 20 April 1.1. Eisch voor verdachte B. f 20 of 10 d. en voor verdachte v. L. f 10 of 1 week tuchtschool. A. H., 28 jaar, werkman te Hoek, verdacht van diefstal van een roeispaan, een z.g. paddel, te Hoek in April 1936, ten nadeele van J. Geers. Verdachte was niet verschenen. Eisch f 25 of 20 d. Overtreding Wet Lucht bescherming. D. V., 41 jaar, ca féhouder te Zierikzee, heeft geweigerd zijn medewerking te verleenen bij gele genheid van op 16 Mei j.l. te Zierikzee gehouden oefeningen met het oog op be scherming der inwoners tegen luchtaan vallen. Niettegenstaande de burgemeester dier gemeente als compensatie voor die medewerking aan caféhouders had toe gestaan na afloop der oefening hun in richting tot 12 uur open te houden. Ver dachte heeft zijn café niet gesloten zoo als was bevolen en heeft aldaar bezoekers aanwezig gehad. Eisch: f 25 of 20 d. Sabotage van de ver duisteringsproef. W. J. K., 28 jaar, Ned. Herv. predikant te Renesse, heeft op 16 Mei 1936 te Renesse, toen al daar een oefening werd gehouden in ver band met de bescherming 'tegen luchtaan vallen, opzettelijk niet voldaan aan de verplichting bij de door den Burgemeester van Renesse schriftelijk van hem gevor derde medewerking te verleenen, door in strijd met de gegeven voorschriften een lamp in de kamer te doen branden, zon der dat de glazen deuren in die kamer door goed sluitende gordijnen waren afge sloten, zoodat die lamp licht naar buiten uitstraalde. Verdachte was verschenen. Als eerste getuige werd gehoord de bur gemeester van Renesse. Verdachte wei gerde pertinent zijn lichten in zijn woning uit te doen of het licht door gordijnen te beschermen. Verdachte geeft dit toe. Hij had wel de gordijnen gesloten, omdat hij niet wilde saboteeren, maar aan de zijkanten lieten zij het licht door. Hij deed niet anders dan wat hij pr'ecies iederen Zaterdag doet. De getuige a decharge, Dis de Nie te Brouwershaven zegt, als lid zijnde van „Kerk en Vrede", dat de oorlog als zonde wordt beschouwd. D'e desbetreffende oefe ning staat in verband met militairisme en oorlog en daar zijn getuige en verdach te tegen. De Officier van Justitie zegt, dat het onbegrepen theorieën van verdachte zijn om te meenen, dat die oefeningen de men- sohen tot oorlog aanzetten. De Officier wil in het algemeen met gewetensbezwaren wel rekening houden, doch als lid der ge meenschap heeft verdachte zich naar de regelen van de Overheid te voegen. Eisch: f 50 of 20 dagen. Verdachte zegt, dat het hier wel dege lijk gaat over waarachtige gewetensbe zwaren. Hij houdt nog een uitvoerig be toog, waarin hij' zijn optreden tracht te rechtvaardigen. Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: Overtr. Arbeidswet: J. de V. te Vlis- singen f3 of 3 d. h. Geen kennis geven ter bevoegder plaatse van het sterven van een veulen: M. G. v. L. te Wissenkerke f 5 of 5 d. h. Vleeschwaren te koop aanbiedeu welke niet afkomstig zijn van vleesch dat goed gekeurd was krachtens de Vleeschkeu- ringswet: J. de W. te Meliskerke f0.50 of 1 d. h. Personen vervoeren met een motorrij tuig waarvoor geen goedkeuring is ver leend voor personenvervoer: A. G. te Vlis- singen f 1 of 1 d. h. Overtr. wet evenredige vrachtverdee- ling: D. de W., te Werkendam, G. V. te Werkendam, W. v. d. H. te Werkendam, G. V. te Werkendam, J. de W. te Werken dam, J. G. te Werkendam, J. J. V. te Werkendam, ieder f 25 of 10 d. h. Als schipper niet zorgen dat op zijn vaartuig de noodige maatregelen ter voor koming van aanvaring en aandrijving worden genomen: A. P. te Ierseke f2 b. of 2 d. h. Als schipper een Rijkskanaal bevaren de niet voorzien zijn van de voorgeschre- van reglementen: N. B., gedomicilieerd te Papendrecht, 3 maal f 1.50 b. of 1 d. h. voor iedere boete; H. H. K., gedo micilieerd te Duisburg 2 maal f 2 b. s. 2 d. h. voor iedere boete; J. R., gedomi cilieerd te Freudenberg 3 maal f 1.50 b. of 1 d. b. voor iedere boete; W. Th. J. M., gedomicilieerd te Rotterdam 3 maal f 1.50 b. of 1 d. b. voor iedere boete; L. B., gedomicilieerd te Genemuiden Smaal f 1.50 b. of 1 d. h. voor iedere boete. Overtreding ventverbod te Kruinin- gen: Ma. Ca. M., huisvrouw van H. G. v. H., gedomicilieerd te 's Hertogenbosch f 2 b. of 2 d. h. Idem te Wolphaartsdijk: J. M., wo nende te Zandvoort, f2 b. of 2 d. h. Te Ierseke zonder toestemming van B. en W. een mestvaalt hebben: M. N. te Ierseke f 3 b. of 3 d. h. Handelen in strijd met de voorschriften vastgesteld krachtens de Landbouw-Cri- siswet: J. W. N. te Kortgene f 3 of 3 d. h., met verbeurdverklaring van het inbe- slaggenomene; P. V. te Kloetinge f 15 of 15 d. h.; G. J. H. te te Kruiningen f 15 of 10 d. h., met verbeurdverklaring van het inheslaggenopiene. twee centen beneden de productiekosten bedraagt. Verder zal worden aangedrongen op het afschaffen der kosten van bet kal- verschetsen en het merken van biggen, waarvan de opbrengst toch in het Land bouwcrisisfonds vloeit en van daaruit weer verdeeld wordt. Voorts zal men de aandacht van het K.N.L.G. er op vestigen, dat de richt prijsverlaging voor tarwe met f 1 in werkelijkheid f 1.20 zal bedragen, omdat het plan bestaat, om de vergoeding aan de Tarwe-organisaties met f 0.20 per 100 kg. te verlagen, zoodat deze ook f0.20 minder aan de boeren zullen "kunnen uit betalen. Het dag. bestuur meent zelfs te weten, dat het de bedoeling is, om aan de verlaging der vergoeding met 20 cents terugwerkende kracht te geven voor den geheelen ouden oogst (1935). BEPERKING KIPPENFOKKERIJ. Niet ineer dan 25 kuikens per bedrijf. Bij beschikking van den minister van landbouw en visscherij is bepaald, dat de pluimveehouders na '23 Juni a.s. niet meer dan 25 kuikens in hun bedrijf aan wezig mogen hebben. Het seizoen voor het machinaal uit broeden van eieren eindigde dit voorjaar op 10 Mei. Na dezen datum mochten dus geen 'kip- of eendeieren in broedmachi nes aanwezig zijn. Er werd evenwel een uitzondering igemaakt voor eieren van Noord-Hollandsehe blauwen, een hoen derras, dat speciaal gefokt wordt voor slachtdoeleinden, alsmede voor eieren van sier- en sportrassen en voor broed sels ten 'dienste van wetenschappelijk on derzoek. De sluiting van bet seizoen voor ma chinaal broeden mag er evenwel niet toe leiden, dat sommigen op groote schaal eieren onder 'de kloeken gaan uitbroeden. Daarom is evenals het vorig jaar, be paald, dat na een vastgestelden datum (dit jaar 23 Juni) niemand meer dan 25 jonge kuikentjes in zijn bezit mag heb ben, waarhij natuurlijk ook weer de reeds genoemde gevallen zijn uitgezonderd. Het aantal van 25 stuks wordt toegelaten, teneinde de regeling soepel te maken, ook al met het oog op het geval, dat een kloek onverwacht met een stel kuikens te voorschijn komt. HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. Tarweprijsverlaging f1.20? De Hall. Mij. v. Landbouw zal de aan dacht van het Kon. Ned. Landbouw Co- i mité vestigen op het feit, dat 18 cent als varkensprijs per pond levend gewicht, Een goed werk. Wij lezen in „T'imotheüs": Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft de goede gedachte gehad om vrou wen van werkloozen in groepen van 75, enkele dagen samen te brengen in zijn mooi gelegen vacantiehuis te Putten. Ze komen niet aleen naar Putten, maar komen een oogenblik u i t de druk kende zorgen van het gezin. Voor huismoeders kan zulk een vacan- tie slechts kort zijn natuurlijk. Dinsdag morgen tot Vrijdagmiddag. Misschien zegt iemand: Nu, dat is toch niet de moeite waard. O, zegt dat niet. In die luttele dagen kan er héél veel beleefd worden kan de kijk op het kommervolle bestaan, op de knellende zorgen van eiken dag, een andere worden. Dit heb ik pas zelf doorleefd, toen ik met enkele loden van het Bestuur van den Geref. Meisjesbond van 1215 Mei zulk een kamp leidde. De eerste dag was een rustige, bestemd voor kennismaking. Het regende boven dien. De tweede dag was het prachtig, zon nig weer. Ze keken haar oogen uit, de vrouwen uit de groote steden van 2 en 3 hoog voor of achter I Het weelderig bloeiend hout, de vogels die ze al vroeg wakker zongen! Bovendien een dag waarop de tafel gedekt zou staan en het eten kant en klaar er op, zonder dat moeder voor iets had behoeven te zorgen. Wij verdeelden de groote groep vrou wen in kleinere. Er werd gewandeld en er was gelegenheid, om dicht om het huis in den mooien tuin te zitten bij iedere groep een leidster, 's Middags eeu uur rusten. Buiten thee drinken, terwijl voorlezen of vertellen 'k zag de ge spannen zorggezichten langzaam aan ontspannen en genieten van het „geheel andere". 's Avonds was er een film, met mooie afwisselende onderwerpen. Een tracta- tie van het G.N.V. D'e derde dag opnieuw prachtig, warm weer. We leefden buiten. D'es middags trokken we naar het bosch, waar we spelletjes deden, waaraan oud en jong meedeed. Toen ze moe gespeeld waren, zaten ze allen op het boschtapijt van jong boschbessengroen en vertelde één onzer over Indië en de Zending. 's Avonds was er een feestavond. D'e vrouwen zelf droegen voor of zongen. Een alleraardigste avond vol jolijt, die zeker ons allen nog lang in 't geheugen zal blijven. 't Was niet te gelooven, dat het mor gen uit was. ,,'tls alsof we wel 14 da gen hier zijn geweest", riep er één. Ja, de mooie natuur, het buitenleven, de vroolijkheid, de afwisseling, ze had den de vrouwen eens even uit den kring loop van drukkende zorg gehaald. Maardit was niet alles. Elke dag bracht ons samen om uit Gods Woord te hooren, wat God ons te zeggen had voor den nood in dezen moeilijken tijd. We hebben de zorgen en de moeilijkheden samen voor den troon der genade neergelegd en gezongen, ge zongen van Zijn liefde en trouwe zorg. Ook in persoonlijke gesprekken was er opening over verborgen leed, over ver- achtering in de genade, over twijfel en opstand. Een werklooze man, een werk looze zoon ze verliezen zoo licht hun evenwicht en worden korzelig. En moe der moet toch altijd den moed er in houden en zorgen, dat de sfeer in huis goed blijft en geen schulden gemaaki worden. Ja, 'tis een moeilijke taak, „vrouw van een werklooze'' te zijn. En als God ze zelf niet bekwaamt eiken dag weer tot deze zware taak, dan gaan ze er onder en ligt het gezin uit elkaar. Wat Gods genade vermag, merkten we aan sommige vrouwen, ware heldinnen, die in 't geloof haar weg gingen en dag aan dag haar zorgen op den Heer wen telden. Voor de keuken. Havermoutlapjes'. IV2 ons ha vermout, 3 eieren, 1 uitje, wat peper, nootmuskaat, een weinig zout, 3 eetle pels melk, 1 theelepel tomatenpurée, 100 gram boter. De bereiding is als volgt; Klop de eie ren goed los, voeg er de peper, de noot muskaat en het zout aan toe, daarna de melk en de tomatenpurée. Giet dit meng sel over de havermout In een kom en Iaat deze daarin een half uur weeken. Roer dit deeg om en vorm er „lapjes" van en bak zo in de heet gemaakte boter in de koekenpan aan weerszijden bruin. Breng ze over in een stoofpan, giet er de jus overheen, schik er de fijngesnip perde ui omheen en dek de pan dicht. Iaat zoo de lapjes nog een klein uurtje stoven. Wafels. 1 pond bloem, Va pond bo ter, 30 gr. gist, A L. lauwe melk, 10 eieren en wat zout. Roer in een groote kom de boter tot room, voeg er om de beurt wat bloem, een ei, wat melk en aangeroerde gist bij, tot alle ingrediënten zijn verwerkt. Voeg er dan het zout bij en besla het deeg tot het geheel glad en eenigszins luchtig is. Laat het 4 uur rijzen op een lauw warme plaats. Roer even vóór het bak ken wat koud water door het beslag. Be smeer het wafelijzer van binnen goed met boter, doe er een weinig beslag in en bak de wafels aan beide zijden héél licht bruin. Dien de wafels op, begoten met wat gesmolten boter en bestrooid met poedersuiker. Poffertjes. 3 ons tarwe-, 2 ons gruttemeel en voor 2 cent gist. Hiervan een gewoon beslag maken, aangemengd met lauw water en melk, tot de ver- eischte dikte is verkregen. Zout naar smaak toevoegen. Een gewoon poffertjes pannetje voor 7 stuks met behulp van een kwastje met boter besmeren, de pof fertjes vlug bakken en ze op stoom warm houden tot het vereischte aantal verkre gen is. Ze op goed verwarmde bordjes opdienen met een klontje boter in het midden en een laagje poedersuiker er overheen. Enkele wenken. Bruine schoenen. Men doet op een schoteltje 2/3 melk, 1/3 terpentijn door elkaar, doopt een doekje hierin en maakt er de heele schoenen mee schoon. Daarna do schoenen drogen en weer flink in de was zetten. Een halven dag later uitpoetsen. Bronzen voorwerpen die vuil en stoffig zijn geworden, maakt men schoon door ze zachtjes af te wrijven met een lapje in zoete olie gedoopt. Eerst met een zachten of harden schuier al 'tstof verwijderen en dan de olie goed in het brons wrijven en even in laten werken. Met een klein borsteltje (ouden tandenborstel) of penseeltje de olie in de hoekjes poetsen. Met een schoon lapje de olie uitwrijven en ten slotte met een zeemleeren lapje stevig napoetsen tot alle vetdeelen verwijderd zijn. Beste Nichtjes en Neefjesl Jullie zult misschien wel vreemd op kijken geen prijsraadsels te zien, daar het nu de beurt er van is, maar ze wor den een week uitgesteld. De volgende week behoeven er dus ook geen briefjes geschreven te worden, jul lie komt er deze keer dus gemakke lijk af. Wat hebben we deze week een heer lijk zomerweer, het heeft wel lang ge duurd, maar eindelijk is het toch ge komen. Genieten jullie er van voor en na schooltijd, of vinden zij, die bessen moe ten trekken, het té warm? Hebben jullie ook gelezen over de fees telijkheden in Brabant en Gelderland toen de Koningin en Prinses daar een bezoek brachten? Wat een Oranjeliefde bleek hier weer, overal werden de Vorstinnen toegejuicht en nog eens toegejuichd. Een jongen wist tot vlak bij de Prinses te komen. Zijn de Zeeuwsche jongens daar niet jaloersch op, vast wel! Al ben je er niet bij geweest, als je het leest, krijg je toch al een feestelijk gevoel, en dan verlang je er meteen naar dat de Koningin en Prinses ook eens zoo'n bezoek aan Zeeland zullen brengen, wat zouden ze juichen onze Zeeuwsche jongens en meisjes. Wie in de gelegenheid is moet maar naar de radio-uitzendingen van zulke feestelijkheden als de opening van de Waal en Rijnbrug, luisteren, dan geniet je er nog het meest van mee. Re heb gehoord, dat de raadsels van verleden week niet te moeilijk waren, daarom geef ik er zoo nog een paar, het zijn nu niet zulke bekende zinnen, dus maar goed opletten. Weer een lijn trekken waarbij je iedere letter maar eenmaal aan mag raken, bij de eerste letter beginnen. Het eerste zal ik niet zoo moeilijk maken als het tweede. Wat staat hier? bartidzrwartidisartid rahgienoemrahgirahgie m h d h e m h En hier? Dit is niet zoo gemakkelijk, eerlsgulntnweft eniiaerdeoeeae ggsnee f ieetg aai v dng r r d ie Nu nog een klein raadseltje. Het geheel bestaat uit 19 letters. De 15. 2. 17. 14. 19. is een heerlijke tijd. Een 12. 16. 3. is een insect. Een 7. 4. 19. 9. moet je beklimmen. Het 1. 10. 13. 13. 8. 6. is een deel van iets. Een 7. 18. 11. is een mand. Allen hartelijk gegroet van TANTE DOLLIEI HOE BALD DE PLANT VERDIENDE TOEN MOEDER ZIEK WAS. VI. De tuinman vroeg dadelijk hoe het met Moe ging en Bald vertelde wat Vader den vorigen avond gezegd had. „Hoe duur zijn de azalea's?" liet hij er meteen op volgen. „Zoo ga jij je moeder in het ziekenhuis met een plant verrassen; dat viud ik aar dig". „Nee," zei Bald verlegen. „Niet?" Een beetje verwonderd keek Rekke naar Bald, „dan is het er zeker een voor vader, of verjaart de meestor vandaag?" „Ook niet," schudde Bald. Zou hij1 het Rekke vertellen? Achter hem aan ging hij. het smalle paadje tusschen de bloembedden door. Sjoep, sjoep deel Rekke's pilowbroek onder het loopen, en meteen zag Baul dat hij hem met een touwtje opgebonden had. Dikke rookwolken blies hij1 uit, die tel kens in Balds gezicht kwamen; even kij ken; ja, Rekke had nog dezelfde pijp; die had Bald al zoo vaak bewonderd: de kop had de vorm van een tulp. Het was eeu prijs van een bloemententoonstelling, wist Bald. „Hoe is het met jullie azalea?" vroeg Rekke, toen ze weer bij' de kas terug waren, „zijn de knoppen al uit?" „Nee". Nu vergat Bald heelemaal er over te denken of hij; het zeggen zou of niet. „De azalea is dood." „Wat zeg je?" Rekke bleef staan, z'n pijp viel bijna uit z'n mond van verba zing. „Ja, gistermorgen; Moe had haar bui ten gezet om water te geven; ik ging op m'n hoofd staan en hen er boven op ge vallen," „Jonge, jonge," nu ging de pijp uit Rekke's mond; „wat jammer, wat jam mer, al die bloemen weg." Bald keek strak naar Rekke's klompen die vol aardkluiten zaten; hij' wist niets te zeggen. „En nu wilde je een nieuwe koopen?" „Ja, tegen den tijd dat Moe thuis komt." „Hoe duur zou dat zijn; het was er zóó een," wees Bald een plant aan. „Zoo, dan is ze al flink gegroeid; laat eens kijken," even tuurde hiji naar Bald die hem vol verwachting aanzag „Een vijftig!" „Een vijftig?" daar schrok Bald toch wel erg van. „Heb je zooveel geld niet." „Nee baas, ik moet het nog verdienen, ik wou haar pas koopen als Mo>e weer thuis komt. Maar zooveel 1 „Weet je wat, Bald, als jij probeert dat geld te verdienen, zal ik je de plant voor één twintig geven. Zullen we dat afspre ken?" „Ja, graag baas, dank u wel." Toch was het nog met een bedrukt ge zicht dat Bald even later op een drafje naar school liep; 't Was fijn dat Rekke er nog wat had afgedaan, maar een twintig, hoe moest hiji dat bij' elkaar krijgen? Japie, Japie, wiedt, met haar zoo rood als biet, Z'n rug is rond, hij werkt op den grond, Japie wiedt, straatje wiedtl zongen de jongens treiterend. Met een heele club stonden ze op een afstand van Japie, die ijverig bezig was het onkruid tusschen de straatsteenen te wieden. Hiet was een heel leelijk versje dat ze zongen, maar daar dachten de jongens zelfs niet bij'. Japie's haar was rood en z'n rug was rond en omdat hiji altijd bijl verschillende huizen het straatje wiedde, moesten de jongens hem steeds plagen. Japie wiedt, straatje wiedtl klonken weer hun schelle stemmen. Dreigend hief Japie z'n vuist, waarin hij' een mes geklemd hield, omhoog. Wat hij bromde konden de jongens niet verstaan. Ze bleven een beetje op een af stand; het was zoo leuk als Japie kwaad werd, maar toch ook wel wat griezelig. Stel je voor dat hij eens met het mes naar ze gooide, het was nog nooit ge beurd, maar het kón toch I Japie was een groezelig mannetje, met een gr oen-versie ten petje op z'n roode pruikje. In z'n tanig gezicht stonden een paar groengrijze oogen, die alleen maar kwaad keken als de jongens hem plaagden. Hij' droeg altijd een oud zwart pak van den vroegeren dominee, met groote leeren stukken op do knieën, die door het vele kruipen op -de steenen al gauw door gesleten waren. Onder z'n bultje droeg hiji altijd een versleten leeren tasch, die eens van glan zend rood leer geweest was; daar verza melde hij alles in wat hij onderweg vond, takjes, stukjes hout, afgewaaide appels of peren, in het najaar kastanjes en ver der wat hiji hier en daar van de menschen kreeg. Eigenlijk waren de jongens ook goede vrinden met Japie en 's winters gebeurde het meer dan eens dat ze in zijn hutje kwamen. Dan zaten ze op de ruwe bank bij het open vuur, het was er lekker warm en ze zaten er altijd met roode gezichten van de vlammengloed. De rook prikte wel erg in hun oogen, maar dat hinderde niets. Ze dronken de gloeiende, zwarte koffie uit vergeelde, gebarsten ronde kommen; net als Japie hielden ze de kom dan met twee handen vast en slurpten er dan zoo echt behagelijk de koffie uit. (Wordt vervolgd.) Uitg.: N.V. Uitf Eincrgo" tor expl Bureaux L To Postchéque Bijkantoor Mi' J. J. FANOY, Directeur-Hoc Dit nummer Uit de tot dui ties van de N.l het in de bedt Kroon ondergest leider. Oranje boven! leider. Deze opvatting chure V van dt De algemeen Jongeren Verbon dacht gevestigd Trom": Uit het of 40 der brochure Minister-Presiden dacht, en zelf zi terwijl laatstgenc over den Minist' delijk zijn. De M beurt is verant den Koning, en Bekend is, da van iederen Koning toekomt, de Koning geweig van een kabin ming van een rr en de benoeming tot minister wis' wel geeft het richting der mii benoemt de pei de Koning wede Juist dit bijzondei is de weg, waarla: op den gang van straat, de gewone dit alles niets, en geleerden hebben men dezen invlo Maar zij bestaat 1 lijk. Zij noopt de tot regelmatig den Koning, tot raadpleging en ve was deze invloed leden de liberaal gelicht door een ring uitriep, dat Koning als „een 01 gebouw" niet (mee dat verzwijgt de Verder merkt M „Bonter nog mai blz. 41. Bekend is, Wetgevende Mach ste woord heeft, leent rechtskracht, gevallen bekend, w houden van Zijn or voorstel nimmer t( den. Deze vrijheid nader bepaald, perkt. In talrijl het uitvoerend en ministratie en rei laatste de Koning. Ontstellend is, in het oog houdt, de brochure der 1 deelt, dat in de staats-conceptie (w torische Souvereini „volledig" hersteld regeering des Kor blijkens de volgenc ren des Konings, „een zekere h e i d zal worder beslissing te nem geving, administra En onmiddellijk deeling: „Hoqjer Koning kan gaan, te leggen". Men vei ring eens met de zinsnede van blz. 4( des Konings gaat, den Nationaal-Soc President, schrijft en in welke gevall deze vrijheid wil Grondwet worden 1 is het voorschrift over den Min moet de macht geperkt word op wetgevend, en rechterlijl Grondwet aan gelegd." Men verwondere Dit alles vloeit de beginselen pageerd. Evenals het aan Kerken en het ver heid van onderwijs.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 6