Uit de Provincie 'n Prachtklok WITKAM S GESCHENKEHHUISL' Kerknieuws. Predikbeurten. Onderwijs Land- en Tuinbouw Betere economische voorlichting. Gemengd Nieuws en dan maar f9.90 ONGEWENSCHTE UITLATINGEN VAN EEN OFFICIER VAN JUSTITIE. Het Tweede Kamerlid Drop heeft aan den minister van justitie de volgende vragen gesteld: I. "Wil de minister doen onderzoeken of het waar is, dat ter zitting van den politierechter bij de rechtbank te 's Her togenbosch op 8 en 9 Juni j.l. door den officier van justitie is gezegd, dat naar zijn meening ongeveer 90 pet. der steun trekkende werkloozen door valsche op gaven, waarbij verdiensten worden ver zwegen, zich bevoordeelt ten koste van de belastingbetalers, dat de strafzaken over dergelijke gevallen met den dag tal rijker worden, de belastingen er niet la ger van zullen worden en zoo het volk arm geparasiteerd wordt? H. Indien een onderzoek mocht be vestigen, dat de bedoelde officier van justitie zich aldus heeft uitgelaten, wil de minister dan doen nagaan, op welke feitelijke gegevens deze uitlatingen steu nen en van die gegevens aan de Kamer mededeeling doen? Hl. Acht de minister het juist, dat een ambtenaar van de rechterlijke macht op de omschreven wijze een oordeel geeft over de gebreken, welke naar zijn mee ning aan de controle op de steunverle ning kleven en over de gevolgen daar van? ZEPPELIN-VLUCHT NAAR INDIE UITGESTELD. Dit jaar niet meer mogelijk. Naar de Telegr. vernam, zal de Zeppe- linvlucht van Nederland naar Ned.-Indië zeker niet dit jaar plaats vinden, zooals men oorspronkelijk had gehoopt. De tocht is thans vastgesteld op een nog nader aan te geven tijdstip in 1937. Indien men de vlucht nog dit jaar wenschte te doen geschieden, zou deze plaats hebben in een tijd, waarin de weersomstandigheden niet op haar gun stigst zijn. In verband met den moesson zou de Zeppelin zeker niet later dan Oc tober a.s. of in begin November de vlucht moeten volbrengen. De tijd wordt echter te kort om de veel omvattende voorbe reidende werkzaamheden, aan zoo'n vlucht verbonden in den nog resteerenden tijd te regelen. Men zit intusschen niet stil en naar wij vernemen zullen de leidende personen uit het Nederlandsche comité, dat zich voor deze vlucht gespann enheeft, dezen zomer wederom een uitgebreide bespreking heb ben met dr Eckener in verband met de vlucht, die in 1937 gehouden zal worden. DE VERKEERSBRUG OVER HET HOLLANDSCH DIEP. De laatste overspanning. Naar wij vernemen zal de tiende en laatste overspanning voor de verkeers- brug over het HoIIandsch D'iep bij Moer dijk naar alle waarschijnlijkheid op Za terdag 11 Juli van de werf van de firma Penn en Bauduin te Dordrecht naar het HoIIandsch Diep worden vervoerd, ten einde op haar definitieve ligplaats te worden gelegd. HET GEMEENTEHUIS VAN GROEDE. Gedep. Staten grijpen in. Naar de Middelb. Crt. meldt, hebben Ged. Staten het Raadsbesluit van Groede, waarbij gelden werden aangevraagd voor den bouw van een nieuw gemeentehuis, niet goedgekeurd. Wel zal door Ged. Staten in welwil lende overweging genomen worden, de gelden toe te staan voor de verbouwing van het oude raadhuis, of zoo dit niet mogelijk blijkt, die van een nieuw raad huis, ontworpen door een Ne derland schen architect, aan genomen doo r een Nederland se hen aannemer en met ge bruik van Nederlandsch mate riaal. Steunregeling voor werkloozen. Aftrek voor grondgebruik. D'e Minister van Sociale Zaken heeft voor de gemeenten op Zuid en Noord-Be veland, die goedkeuring op de steunrege ling voor werkloozen hebben gekregen een regeling getroffen ten aanzien van den af trek op den steun van werkloozen, die voor eigen rekening een stukje grond be werken. Bedoelde regeling is van kracht geworden op 16 Juni j.l. en luidt als volgt: tot en met 300 roeden oppervlakte is vrij; van 301 tot en met 600 roeden f 0.50 af trek per week; van 601 tot en met 900 roe den f 1; van 901 tot en met 1200 roeden f 1.50; van 1201 tot en met 1500 roeden f 2; van 1501 tot en met 1800 roeden f 2.50 en boven 1800 roeden geen steun. Een hectaren is plm. 750 roeden. In de week van 7 tot en met 13 Juni kwamen in onze provincie 2 ge vallen van roodvonk voor, n.l. een in ieder der gemeenten Kloetinge en Se- rooskerke (W.). Bij de werken tot verbetering van 'het Amsterdam-Rijnkanaal is aangesteld tol toezichthebbende de heer J. Cijsouw te W e m e 1 d i n g e, oud-leerling van het Zeeuwsch Technisch Instituut te Goes. Aan 'den benoemde ds als standplaats aangewezen Vreeswijk. Wij verwijzen onze lezers naar een advertentie in dit nummer, waarin het Bestuur van het Zeeuwsch Technisch In stituut bekend maakt examens en aan melding voor nieuwe leerlingen. Sedert de oprichting in 1922, werden ruim 300 jonge mannen opgeleid, waarvan het over groots deel een goede maatschappelijke positie wist te bereiken. Ook in het thans loopende tijdvak kon een belangrijk aan tal een baan verwerven en kan het Be stuur tevreden zijn over de bereikte resul taten. Toch blijft het streven: zoo moge lijk nóg beterl Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Augustus 1936, aan den administra tief ambtenaar 1ste klasse van den Rijkswaterstaat J. Delzemne, te Middel burg, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend. Middelburg. Pro Juventute. In de jaarvergadering van de vereeniging „Pro Juventute" is het jaarverslag over 1935 uitgebracht, waarin o.a. het bedanken van den heer G. M. Mes wordt gememo reerd. Pro Juventute is veel dank aan hem verschuldigd. De secretaresse, mevr. E. M. M. Muller-Bruijn, heeft tijdelijk het penningmeesterschap waargenomen. Er zijn 5 bestuursvergaderingen gehou den, waarin 42 zaken, betreffende 41 jon gens en 5 meisjes. Aangebracht voor on derzoek werden 49 zaken, alle door den officier van justitie. Acht maal gold het een minderjarige over wie de vereeni ging reeds eerder een rapport had uit gebracht. De adviezen luidden 19 maal voorwaardelijke, 7 maal onvoorwaarde lijke tuchtschoolstraf, 9 maal geldboete, 2 maal ter beschikkingstelling van de Re geering, 14 maal vermaning, 1 maal plaatsing in een observatiehuis. Over de minderjarigen, die bij een voorwaardelijke veroordeeling onder toe zicht der vereeniging worden gesteld, is niets bijzonders te vermelden. Hun aan tal was op 1 Jan. 13, op 31 Dec. 14; van 6 liep de proeftijd af, 7 kwamen er bij. De financieele toestand der vereeni ging 'toont weder een achteruitgang. In de vergadering werd de heer L. H. H. Parren tot bestuurlid gekozen en nam de 'heer 'G. P. de Jongh het penning meesterschap op zich. Concert. Het Middel- burgsch muziekkorps zal dit jaar twee maal slechts een half concert op het Mo lenwater geven en daarna een wandeling van een uur maken. Dit was gisteravond voor het eerst het geval en te 9 uur trok het korps onder groote belangstelling van den Zuidsingel onder leiding van den heer A. Calatz het eerst naar het Rust huis op het Noordbolwerk, waar de oud jes in de veranda en in den tuin waren en luisterden naar den gespeelden marsch. Het ging nu naar de Heeren gracht, waar in den tuin van het oude mannen en vrouwenhuis vele oudjes wa ren, terwijl anderen van uit het gebouw de muziek volgden en blijk gaven deze attentie op hoogen prijs te stellen. Van de Heerengracht ging het naar de Lombardstraat, waar de 12 inwonenden van het gesticht van de Ned. Herv. Dia conie een serenade in ontvangst hadden te nemen. Het eindpunt was de Markt. Kloetinge. In de Donderdagavond ge houden vergadering van de Kloetinsche Gymnas'tiekvereeniging S. S. S. is be sloten de vereeniging, wegens gebrek aan leden te ontbinden. Wolfaartsdijk. Donderdag had alhier de eindles plaats in de bestrijding van fruitziekten waaraan werd deelgenomen door 17 leerlingen van Wolfaartsdijk en omgeving. Door een der cursisten, dhr J. G. Koert, werd den leider der cursussen dhr Phaff te Goes dank gebracht voor de gegeven lessen. Hansweert. Het motorschip „Magdale- na", schipper Neve, hetwelk hier op de Westerschelde met defecten motor rond dreef, is door de sleepboot „Willem" op gepikt en hier binnen gesleept. Kruiningen. D'e heer A. J. du Marchie van Voorthuijzen, volontair ter secretarie alhier, is in gelijke betrekking benoemd ter secretarie te Waarde. Colijnsplaat. Donderdagavond verga derde de afdeeling van Vrederust onder voorzitterschap van ds M. Bons. Enkele personen die ook tot deze ver gadering waren uitgenoodigd werden wel kom geheeten en gaven zich als lid der afdeeling op. Het verslag van den pen ningmeester wees aan: ontv. f78,09 Y* uitg. f 74,10, goed slot f 3,69V2. Ds Bons en M. Provoost werden als bestuursleden herkozen. Als afgevaardigden naar de jaarvergadering van Vrederust werden benoemd de heeren A. Kramer en G. Kloosterdam, secundi de heeren J. Breu- re en P. H. Tazelaar. Zoo mogelijk zal in de maand November weer een spreker voor de afdeeling optreden. Wissenkerke. B'e besturen van ver schillende polders in de gemeente Wis senkerke hebben in navolging van die te Kortgene, besloten adhaesie te betuigen aan het terzake aan Gedep. Staten van Zeeland gezonden adres van de heeren W. Kakebeeke en Mr J. A. A. Fransen van de Putte te Goes, tegen het ontwerp wijziging van het polder- en polderamh- tenar.enreglement, speciaal tegen de 6- jaarlijlksche aftreding der ontvangers griffiers. Kortgene. Zeven damspelers, allen le den van een club uit Kamperland, hebben tegen evenveel spelers uit Kortgene een wedstrijd gehouden. Uitslag 1513 voor Kamperland. Veore. Gemeenteraad. Gister middag vergaderde derGemeenteraad. Af wezig met kennisgeving dhr 1 eer. Ingekomen is een dankbetuiging voor het telegram verzonden aan H, K. H. Prinses Juliana namens den Raad. Inge komen bericht van het nieuwbenoemde hoofd der O'. L. school, dat hij zijn benoe ming aanvaardt en op 1 Juli hoopt in functie te treden. Idem van de nieuw be noemde onderwijzeres. Een dankbetuiging van de Groep Nederland van het Alg. Ne- derl. Verbond voor het bezichtigen van het stadhuis. De Oudheidkundige Bond vraagt gelegenheid het stadhuis te bezoe ken. De voorzitter stelt namens B. en W. voor een boekje aan te bieden met het doel meer de aandacht te vestigen op Veere en het stadhuis. De circulaire van den Minister over kindertoeslag wordt voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is een bericht van den Rijks Waterstaat, dat voor het plaatsen van banken en trap jaarlijks moet worden be taald f 2.50. Naar aanleiding van een circulaire van den minister om voor het Nederlandsch fabrikaat borden te doen plaatsen werd besloten in voorkomende gevallen met het verzoek zooveel mogelijk rekening te hou den. Ingekomen een schrijven van het Be stuur van het Godshuis, dat tot voorzitter is gekozen dhr W. Kasse. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. wegens de a.s. afloop van den termijn der landverpachting voorstellen dit in het openbaar te verpachten en niet onder hands en dan voor 7 jaar tegelijk. Na discussie hierover werd besloten voor vijf jaar te verpachten en wel in de eerste helft van Juli. D'e deelneming borgstelling voor den Middenstand werd aangehouden tot de volgende vergadering. De rekening van het Godshuis over 1935 werd aangeboden. Een commissie werd benoemd tot het nazien hiervan. Bij de rondvraag vroeg de heer Castel nog naar de stadsmestvaalt. De voorzitter zal hiernaar een onderzoek instellen. Bimbamslag, 14 dagen loopend, 5 jaar garantie (Adv.) Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Beekbergen (toez.), Dis G. Laarman te Huizum. Algemeene Synodale Com missie. Gisteren kwam de Algemeene Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk in buitengewone vergadering bij een ter bespreking en vaststelling van het rapport over de door de publicaties in het orgaan van den Bond van Neder landsche predikanten naar voren ge treden vragen, welk rapport bij de Sy node van dezen zomer zal worden inge diend. Bovendien worden er twee cassatie- aanvragen behandeld. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds Steinz, av. ds de Bruyn van Wemeldinge. Hansweert, 9.30 u. ds v. Oost van Oot- marsum (Voorber. H. Av.), 6.30 u. ds Plaggemars (Bed. H. Av.). 's-Gravenpolder, vm. dhr Overgaauw, nm. ds de Willigen. Geref. Kerken. Nieuwdorp, vm. ds Beukema, nm. ds Oussoren. Wie adverteeren wil gebruikt daarvoor „DE ZEEUW". Dat is verstandig. Handelsonderwijs te Middelburg. Handelsavondschool. Bevorderd werden Van de le naar de 2e klas: P. Buijs, G. Cornelisse, A. Daniëlse, G. Dijkstra, J. Hekhuis, W. Olyslager, P. Olyslager, N. Peene, J. Reinders, W. Stam. Af gewezen 3. Van de 2e naar de 3e klas: A. Drost, A. le Due, W. Fiegen, E. Geschiere, H. Gutteling, A. Louws, J. Melse, H. Mes, G. v. Nieuwenhuyzen, G. te Roller, Th. de Ruijter, E. Theune, J. Verstelle, M. Verstraate, J. Visser, G. Vroonland, P. Wolf, M. Simonse. Afgewezen 4. Van de 4e n. d. 5e klas: Jo Biondina, E. Biondina, A. v. >d. Broeke, E. Faggin- ger Auper, W. Flissebaalje, A. Hamelink, A. Heystek, J. Hüvers, G. Joosse, H. de Koning, A. Koole, A. Lahr, Th. de Leeu wen, J. Moens, Chr. Overweel, W. van Sluijs, J. Swart, W. Ver donk, J. War- nau, H. IJssel, W. v. d. Driest, I. Mes, Th. Höfelein. Afgewezen 4. Eindevamen: Afd, I, drie leerjaren: J. P. Baljeu, S. Barentsen, Leida Bostelaar, B. Heuseveldt, B. de Jonge, Judig de Jomgh, Maria P. Kleynenberg, J. de Kuijper, J. Maartense, F. Petiet, D. Poppe, G. J. Rijnten, L. J. v. 'Sabben, C. B. Valkier, P. D. Verburg, allen te Middelburg. Afgewezen 5 candidaten. Afdeeling II. Voor diploma Boekhou den slaagden: Chr. Jongepier, M. Kamp man, J. Seymour allen te Middelburg, B. Koene te Gostkapelle. Afgewezen 6 can didaten. Voor diploma Engelsche Handelscor respondentie slaaigden: P. Hendrikse te Souburg, A. Heystek, J. J. de Rey, J. L. B. Swart, allen te Middelburg, B. Koene te Oostkapelle. Afgewezen 2 can didaten. Voor diploma Maohlneschrljven slaag den: Johanna C. C. Biondina, E. A. P. Fagginger Auer, J. Hollebrandse, J, Huijsman, B. Inkman, S. W. Koeman, A. Lahr, J. M. van Luijk, I. Mes, Chr. Overweel, A. Koole, J. Warnau, D. Sie- tema allen te Middelburg, J. I. Janse te Nw. en St. Joosland. Afgewezen 2 can didaten. Voor diploma Kantoorstenograaf slaag den: J. Huijsman, B. Inkmap, A. Lahr, I. Mes, J. Warnau, H. de Graaff allen te Middelburg, J. I. Janse te Nw. en St. Joosland. Afgewezen 3 candidaten. De uitreiking van de einddiploma's en de vakdiploma's had plaats in tegen woordigheid van bestuur, directeur, lee raren, 'gecommitteerden: en belangstel lenden. Na de uitreiking heeft de voorzitter der Vereeniging voor Handelsonderwijs, Mr. P. Dieleman, de geslaagden toege sproken en er op gewezen, dat eerlijke inspanning met succes wordt beloond. Maar oefening is noodig. Ook is het de vraag hoe de geest is, die tot alles in staat stelt. Tegenslagen kan men te boven komen door opzien tot den Allerhoogste. Al slaagt men dan niet in het leven, dan is dat leven tooh geslaagd. Spr. wenschte de geslaagden allen 'geluk en hoopte, dat zij voort zullen arbeiden met moed om zich nog verder te ontwikkelen. De heer Mr de Jonge, directeur der school, zeide dat het hem een voorrecht was om mede namens de leeraren de ge slaagden geluk te wenschen met hun di ploma's. Spr. hoopte, dat zij met dezelfde vreugde, 'die hen nu bezielt het leven zullen ingaan. De ware blijdschap komt voort uit een goed geweten en men ver- gete ook niet, dat het licht is voor den rechtvaardige, de vroolijkheid voor den reine van hart. De 'heer J. Onderdijk, die bij ontsten tenis van den burgemeester en wethou der Baosson, het gemeentebestuur ver tegenwoordigde, wees er op, dat er ban den zijn tusschen gemeente en de han delsscholen, die in moeilijke tijden nog hechter worden. Het gemeentebestuur zal blijven steunen voor zoo ver het mogelijk is. Het doet het gemeentebestuur goed, dat zoovelen aan 'het examen hebben deelgenomen. De leerling B. de Jong dankte voor de ontvangen diploma's. De leerling J. J. de Reij sloot zich hierbij aan, speciaal namens de geslaagden voor het diploma- Engelsche Handelscorrespondentie. De vergadering. Direct hierop volgde de vergadering van de vereeniging ook onder voorzitter schap van Mr P. Dieleman. Hierin heeft de secretaris, de heer J. W. Kögeler, het jaarverslag uitgebracht, waaruit blijkt, dat het onderwijs aan de scholen een normaal en bevredigend ver loop had, doch dat ook nu de meest mo gelijke zuinigheid in acht moest worden genomen. Voor de laatste maal werd het eindexamen van de 5-jarige H.B.S. A af genomen, waarhij 22 van de 27 candi daten slaagden. Niet zonder weemoed neemt het bestuur afscheid van een op leidingsinstituut, dat verscheidene jaren met vrucht heeft gewerkt en vele jongelui uit stad en provincie tot zegen is ge weest. De middelbare Handelsschool met 4- jarigen cursus begon 1935 met 50 leer lingen, voor het eindexamen slaagden 8 van de 10 leerlingen. De nieuwe cursus begon in September met 54 leerlingen, aan het eind van het jaar was het 53; de eerste afdeeling van de Handels avondschool begon 1935 met 59 leerlin gen en de daarop aansluitende twee jarige vervolgcursus 51 leerlingen, totaal 105, eind van het jaar was 111. Met ijver en toewijding hebben direc teur en leeraren voortgewerkt, de krach ten werden als het ware ingespannen om, nu de 5-jarige school is verdwenen de 4-jarige tot zoo groot mogelijken bloei te brengen. De verwachte extrasubsidie over 1934 is gelukkig ontvangen. De hoop en ver wachting wordt uitgesproken, dat de gemeentelijke subsidie in de toekomst als voorheen weder worde gebaseerd op de Rijksbijdrage. Het verslag werd goedgekeurd, even als de rekeningen van den penningmees ter, den heer P. W. H. Hoegen van Hoo- gelande. Bij acclamatie werden herkozen als bestuursleden de heer A. D. Littooy en Mr. M. 'G. W. van der Veur. De geitenhouderij op Z.- en N.-Beveland. Nu de tijdsomstandigheden veel veran derd zijn en er veel werkloosheid ds, ver dient de Geitenhouderij zeer zeker meer algemeene belangstelling onder de arbei ders. Veel voeder gaat verloren aan dij ken, wegbermen en slooten. Gemakkelijk is er dus voeder te krijgen. D'e grond is wat goedkooper, zoodat voederbieten voordee- liger te kweeken zijn. Met kleine aardap pelen is men soms verlegen. In vrijen tijd kan men van wat oude palen met eenige planken een goed hok maken. Tijd om gras te maaien of te snijden is er genoeg over. D'e geit geeft financieel voordeel en het is, dunkt ons, een aangename bezigheid, om aan de geitenverzorging zijn tijd te besteden. De geitenmelk is van groote be- tee'kenis voor de gezinsvoeding. D'e kring Zuid- en Noord-B'eveland, on derdeel van de Prov. Geitenfokvereen. in Zeeland, vergaderde dezer dagen in Goes en besloot om bij voldoende deelneming op 22 Juli a.s. te Kloetinge een Kringkeu ring te houden. Minister Gelissen wil meer eenheid. De minister van Nijverheid, Handel en Scheepvaart, prof. dr ir H. C. J. H. Ge- lissen, heeft gisteren op het congres der Maatschappij voor Nijverheid en Handel een rede gehouden over de economische voorlichting. De minister betoogde, dat met volle in spanning zal getracht moeten worden de ook in ons land hier en daar ingezette op leving te versnellen en zoo mogelijk over een grooter gebied uit te breiden. Spr. zette uiteen, dat er op het gebied der economische voorlichting tot dusver gebrek aan eenheid bestond. Reeds vele malen is dit geconstateerd, veelal met een verwijzing naar het groote aantal licha men, welke economische voorlichting ge heel of ten deele als taak hebben. De minister ging vervolgens na op wel ke verschillende terreinen economische voorlichting wenschelijk is gebleken. De steeds verder gaande specialisee ring, zoowel op het gebied van de nijver heid als op dat van den handel, leidt er toe, dat bepaalde bedrijfsgroepen een zeer bijzondere voorlichting, haar speciale ter rein bestrijkend, wenschen. Verschillende economische organisaties van 't bedrijfs leven voorzien in deze behoeften. Ook wat de oriëntatie op het buitenland aangaat, ziet men een specialiseering. Wanneer men dit verdeelde en nog maals verdeelde gebied overziet, rijst de vraag niet alleen of eenheid hier mogelijk, maar ook of zij heilzaam zal zijn. In ben er van overtuigd, aldus minister Gelissen, dat beide vragen bevestigend be antwoord dienen te worden. De economische voorlichting zal zich vooral in dienst moeten stellen van den export, niet alleen van het moederland, maar evenzeer van de overzeesche ge biedsdeel en. De gewenschte eenheid wil spr. niet zoeken in den vorm eener al te ver door gevoerde centralisatie. Integendeel, een heid moet worden bereikt onder gebruik making der bestaande schakeering. Eenheid kan verkregen worden door het in het leven roepen van een centraal punt, waar alle draden bijeenkomen en waar het verband gelegd wordt tusschen de talrijk los naast elkaar staande een heden. Dit middelpunt zal zijn de cen trale economische voorlichtingsdienst, welke als afdeeling van 's ministers de partement thans is georganiseerd. Een der allerbelangrijkste voordeelen van de eenheid in de economische voor lichting ziet spr. in het feit, dat, door de instelling van de nieuwe afdeeling aan zij'n departement, de diplomatieke en con sulaire ambtenaren meer dan voorheen in de voorlichting zullen kunnen worden ingeschakeld. Door een intensief recht- streeksch contact zal de betrokken afdee ling in staat zijn op de berichtgeving de zer Nederlandsche voorposten in den vreemde invloed uit te oefenen. Ten slotte waarschuwde de minister, dat men niet van de economische voor lichting moet verwachten, wat zij niet kan feeven. Zij! kan bouwstoffen aandragen en zij zal niet nalaten dit te doen, doch het bouwwerk zelf optrekken, een der pij lers, waarop de nationale welvaart steeds zal moeten blijven steunen, kan zij niet. Dat moet zij' overlaten aan hen, bij wie deze taak in goede handen is: de Neder landsche industrieel en en de Nederland sche kooplieden. Geeft uw vollen steun aan het welslagen van de economische voorlichting, opdat zij kunne medewer ken aan de ontplooiing van den export, aan den bloei van Handel en Nijverheid, tot heil van Nederland, zoo eindigde mi nister Gelissen. De zonsverduistering van gistermorgen. D'e zeldzame gebeur tenis van een, zij het sechts partieele zonsverduistering heeft ondanks het. vroege uur gisterochtend velen doen gaan naar plaatsen, waar men bij gunstige weersomstandigheden dit natuurver schijnsel zou kunnen waarnemen. Toen te 3.39 uur het tijdstip van het aanbreken van den dag er dan was, ver hinderde een dichte ochtendnevel een mooien zonsopgang. Nu en dan brak de roode schijf der opgaande zon door de nevels heen, doch het duurde lang voor dat zij zooveel kracht had, dat zij geheel zichtbaar werd. Kort voor 4.48 uur, het tijdstip dat de zonsverduistering zou aanvangen waren de nevels verdwenen. Eindelijk, rechts op zij van de zon werd een kleine inham zichtbaar en toen drong snel de schaduw van de maan in de zonneschijf. Het kleine hapje werd, schuin naar links-onder schuivende, steeds grooter. Te 5.35 uur, ruim drio kwartier dus na het begin der verduis tering, werd het maximum bereikt. D'e verduistering was uitstekend waar te nemen. Op het oogenblik van de maximum- verduistering was de lichtsterkte der zon sterk afgenomen. D'e schaduw op de zonneschijf ver plaatste zich echter snel naar den onder kant om tenslotte te 6.24 uur aan de lin- ker-benedenzijde te verdwijnen. De zon was intusschen hooger aan den hemel ge stegen en straalde haar warmen gloed weer in vollen omvang naar de aarde uit. Ernstig ongeval. Bij het transport van de wagens van 'het circus Strassburger naar het circusterrein, is te Gorinchem een ernstig ongeluk, geschied.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 2