Bij Examens en Openbaar Optreden EERSTE BLAD ZATERDAG 20 JUNI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 220 Devaluatie-geneugten. Bestrijding van de werkloosheid. Buitenland. Belangrijkste Nieuws Binnenland dat dit land biedt voor ren van dit Hoeren- en :he afdeeling Cuindersbond >ijeen. Louws uit e talrijk op- ier de dames de Putter uit Zeeland van sprak daarna ,Degeneratie- Evenals in :ich in het degeneratie, ie zijde doet e cultuur op den anderen de menschen lest. Het ver liet alleen in steden ver- geeringskrin- 1 vooruitgang n, de kunst- Laar armoede, enwoordig op ovig mensch. ok in de z.g. fom scharen Niet om onze paraat te zijn /at van den en. De landen 3 het genoeg, jke organisa- jipelijk dat er een neutrale den secretaris etinge ontlee- van Jongeren n goede rich- werk te ko- zoowel tech- sche, worden ,al zijn er nu 9 plaatselijke Lxel sprak nu teling van den .chter den rug sn op het be en. Het is een le kennis van Wie kan dat n een bedrijf i alles tot in men. eleeft met het weer stil bij lajesteit in de ven. De crisis ïmen. cholen, opge- ïllen ineewer- kkeling te ko- sn de practijk. ing. De lagere holen passen wintersciholen eder uitmeten, ld. Laat ons optimisme in en is het be- -3000 boeren tie zullen het Alleen zijl die kunnen zich Dnze jongeren ouderen had- ir is deze tijd. uwscholen he rn ons organi- sit, dat dit een Haar leden deze verwar- reenigden zich jpelij'ke koffie- m excursie ge- i -der ontvan- ocht. De stal ijlter en de ver- idzand werden Hiring te Oost- der leden. Hel RBERICHT. L van 20 Juni: ind, helder tot in het Z. wel ing, behoudens r, warm. dag 3 u. Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emcrgo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes, Telofoonnummcr 11, Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs i2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f0.20. Losse nummers 5 cont. Advertentiën 30 cent por regel. Ingezonden medcdeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. g 3 u.: 766. letsen: ZIJ, DIE ZICH THANS ABONNEE- REN, ONTVANGEN DE NOG IN JUNI VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS Het zal deze en gene wel vreemd schij nen, dat in België groote stakingen zijn uitgebroken. Van verschillende kanten wordt toch onvermoeid gepropageerd dat alleen de valuatie verbetering kan brengen in den maatschappelijken toestand. Devaluatie zoo beet het, beteekent ver meerdering van werkgelegenheid, toene ming van welvaart, verheffing van het bedrijfsleven, arbeid en brood voor de arbeiders. Alleen devaluatie kan redding brengen en men richt dan ook tot het Kabinet-Golijn de bitterste verwijten om dat het niet het door België gegeven voorbeeld wenscht te volgen. België toch heeft gedevalueerd. E'n, naar het wordt voorgesteld, met groot succes. E'n toch zijn daar nu overal stakingeu uitgebroken. Dat hegrijpeD velen niet. Als de toestanden dan toch zoo goed zijn in .België, waarom wordt er dan door dui zenden arbeiders gestaakt? Het „Diagblad voor Zeeland", een der heftigste bestrijders van het Kabinet- Golijn en een der meest enthousiaste pro pagandisten voor devaluatie, tracht op deze vragen een antwoord te geven. Het wijst er op, dat er bij de stakingen in België klaarblijkelijk bolsjewistische drijverijen in het spel zijn, die geen re kening houden met de feitelijke toestan den. „Sommigen zijn echter zóó verblind, dat zij' deze communistische hetze niet willen zien, maar 1 zonder verder dieper na te denken eenvoudig redeneeren: dat heb je nu van die devaluatie. Zij' verliezen allereerst uit het oog, dat de bolsjewisti sche stakingsbeweging in Frankrijk, waar géén devaluatie is geweest, begonnen is, nadat Spanje was voorafgegaan en dat België, waar de roode vakbondsbestuur ders het maar voor het zeggen hebben, niets anders doen dan het Fransche voor beeld copieeren.'' Dus, deze stakingsbeweging houdt geen verband met de devaluatie? Ja, dat toch ook weer wel. Zooals uit het volgende betoog wel dui delijk blijkt. De algemeene bedrijvigheid is dank zij de devaluatie wel opgeloopen, het bedrijfs leven is meer rendabel geworden, maar de arbeiders profiteeren daarvan niet in voldoende mate. Om dit duidelijk te maken wordt uit een uiteenzetting die de heer A. Gooi, secretaris van het Algem. Ghr. Vakver bond, gaf, over de verhouding van sta king en devaluatie o.m. het volgende aan gehaald: „Biji deze twee aanleidingen ,het voor beeld van Frankrijk en de communisti sche agitatie moet men vooral de werke lijke armoedige toestanden onzer arbei dersbevolking voegen als hoofdoorzaak. Zie eens de loontoestanden. De groote meerderheid der volwassen arbeiders, voor zoover deze volledig aan den arbeid zijn, wint 700 tot 800 frank per maand. Let wel: alleen deze,die regelmatig werk vinden, dus niet degenen die maar twee of drie dagen per week werken. Dat is het loon waarvan twee volwassen personen moeten leven. Voor het eerste kind trek ken zij daarbijl 10 frank per maand als ■kindertoeslag, voor bet tweede 12,50 frank. Wij' hebben uitgerekend dat twee perso nen, die zeer sober leven, 900 frank per maand noodig hebben. Maar dan zijln hunne uitgaven zeer scherp berekend, b.v. zonder tabak. Voor elk kind is minstens 100 frank per maand noodig. Vergelijk nu de werkelijke inkomsten van den nijverheidsarbeider met deze be rekening. Dan hebt ge den loontoestand Idie, gedurende lange maanden onder gaan, de misnoegdheid der werklieden verklaart." De heer Gooi voegde hieraan toe, dat bij verbetering van den economischen toe stand, de arbeiders tevergeefs op verbe teringen hebben gewacht, en, dat in vele fabrieken de behandeling van de werklie den na de doorgevoerde rationaliseering weinig menschelijk is. Uit wat hier wordt meegedeeld, krijgen we toch geen hoogen indruk van de deva luatie-zegeningen. De meermalen gemaakte opmerking, dat devaluatie in zooverre voor de in- i dustrie wat meer armslag kan geven om dat zijl een automatische loonsverlaging beteekent, wordt hier bevestigd. België kan beter concurreeron, maar dank zij1 de doorgedreven rationaliseering, waardoor de behandeling der werklieden weinig menschelijk is endank zij' de door devaluatie sterk verlaagde loonen. Terwijl een arbeider die een gezin heeft met drie kinderen als mterste minimum 1200 frank per maand zou moeten ver dienen, kan het gemiddelde loon niet hoo- ger woiden gesteld dan 785 frank per maand. De zegeningen van de devaluatie zdjin voor de werklieden dus niet bijster groot. Integendeel I De heer Cool heeft er dan ook verder op gewezen, dat voor de oplossing van het huidige geschil heraanpassing van de loonen noodzakelijk is. Heraanpassing der loonen! Vanwege het departement van Binnenl. Zaken in België is er echter j.l. Dinsdag op gewezen, „dat indien de looneischen der stakers worden ingewilligd, de nijver heid in totaal de avance ten opzichte van de buitenlandsche concurrentie, welke zij dp min of meer groote schaal aan de de valuatie van den franc heeft te danken, niet alleen volledig zal hebben verleren, doch nog geld zal moeten bijleggen." In België, dat is nu wel duidelijk, wordt het devaluatiegelag in de eerste plaats betaald door de arbeiders. Is het wonder, dat het Kabinet Colijn, afgezien nog van moreele en andere be waren, vrijwillige devaluatie met de meeste beslistheid blijft afwijzen? het daar werkzame personeel gedwon gen, den arbeid neer te leggen. Er had den verschillende arrestaties plaats. De staking heeft zich verder uitgebreid in de textiel- en de metaalindustrie. Tal van fabrieken en werkplaatsen hebben hun poorten gesloten. De onderhandelingen, die tusschen de Antwerpsche stakers en de werkgevers ge voerd werden onder leiding van den gou verneur der provincie Antwerpen, Baron Holvoet, en waarvan verwacht werd, dat zij tot een spoedige overeenstemming zou den leiden, zijn tot nog toe afgesprongen. De werkgevers willen niet verder gaan dan een loonsverhooging Van 7 francs; de arbeiders houden vast aan hun eisch van 14 francs. Een door baron Holvoet voorgestelde tussohen-oplossing, n.l. een loonsverhoo ging van 10 francs, werd verworpen. In de provincie Oost-Vlaanderen breidt de staking zich uit. Groepen stakers verspreidden zich doo>" de provincie en slaagden 'er in de fabrie ken te doen sluiten te L o o k e r e n, H a m m e, Aalst, V e e r 1 e, St. N i k 1 a a s. DE NIEUWE FINANCIEELE POLITIEK VAN FRANKRIJK. De minister van Financiën Auriol, heeft gistermiddag in de Fransche Kamer een uiteenzetting gegeven van den huidigen financiëelen toestand. In zijn inleiding wees de minister er op, dat de regeering het noodig acht het land de waarheid te zeggen. Snelle en uitgebreide bezuinigingen, een drukking van de kosten van levens- Oproep van de Ned. Mij. voor Nijver heid en Handel. Het bestuur van het Departement Am sterdam van de Ned. Mij. voor Nijver heid en Handel, heeft zich met een cir culaire tot zijn leden gericht in verband met het oprichten van een commissie van advies door het gemeentebestuur ter bestrijding van de werkloosheid. Het spreekt vanzelf zegt de circulaire, dat door het gemeentebestuur en door de commissie van advies geen maatre gelen kunnen worden genomen, welke de werkloosheid zouden kunnen aantas ten in hare grondslagen. Uit den aard der zaak kunnen deze maatregelen slechts van beperkt belang zijn, maar ook deze mogen niet verwaarloosd wor den. Het is van belang, dat elke maat regel, van hoe geringe beteekenis voor de bestrijding van de werkloosheid ook, overwogen en bekeken wordt. Het spreekt vanzelf, dat de leden der com missie van advies niet in staat zijn, alle mogelijkheden, welke er te dien aanzien bestaan, onder de aandacht van het ge meentebestuur te brengen. Het is om deze reden, dat ons bestuur een beroep op zijn leden doet, met hot verzoek om opgaaf of aanwijzing van andere maatregelen dan tot dusver geno men, welke mogelijkerwijze eenige be perking van de werkloosheid kunnen meebrengen. Het bestuur is gaarne be reid, deze aanwijzingen of voorstellen bij de adviescommissie in te dienen. blijft men kalm en helder door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen buisje 75 ct. NOG STEEDS STAKINGEN IN BELG IE. Barricades opgeruimd. Te Monsville is het tot bloedige botsin gen gekomen tusschen stakers en gen darmes. De stakende arbeiders hadden de toe gangswegen tot deze in de Borinage ge legen plaats door middel van baricades versperd en ter belemmering van de gen darmes ook glasscherven uitgestrooid. Door een der stakers werd plotseling een schot gelost op de gendarmes, die het vuur beantwoordden met hun karabijnen. Een der stakers werd door een kogel zwaar gewond Later werd de afdeeling gendarmerie naar Monsville gezonden, om de orde te herstellen. Deze werd met steenen ont vangen terwijl ook eenige schoten vielen. De gendarmes zijn ten slotte het plaat selijk volkshuis binnengedrongen en heb ben daar een aantal personen gearres teerd. Te Quaregnon heeft eveneens een hef tige botsing plaats gehad tusschen gendar mes en stakers, die verschillende barrica des hadden opgeworpen. Toen het duister werd loste een der sta kers een aantal revolverschoten op de groep gendarmes, welke zich hij het plaatselijk volkshuis had opgesteld. De gendarmes beantwoordden het vuur met hun karabijnen, waarop de stakers op de vlucht sloegen. In tal van andere plaatsen van de Bo rinage, o.a. te Jemappes en Guesme, zijn eveneens door de stakers belangrijke bar ricades opgeworpen. De gendarmerie wachtte met ingrijpen, tot zij versterkingen had ontvangen uit Bergen, waarna zij successievelijk alle barricades op de arbeiders veroverde en opruimde. De gendarmes zijn thans meester van den toestand. Nieuwe stakingen zijn uitgebroken te Aalst en te Leuven. In de haven van Brussel is het werk gedeeltelijk neergelegd. Ook in vele fa brieken wordt gestaakt. Te Namen zijn de gToote winkels ge sloten, terwijl de tram niet rijdt. In Henegouwen is alles rustig, doch groepen stakers blijven trachten de an dere werklieden tot staking aan te zet ten. Dit is niet alleen het geval in Hene gouwen, doch ook in de provincie luik, waar men onder bedreiging de landbou wers tot staking aanspoort. Te Gent breidt de staking zich meer en meer uit. Er staken 50.000 man. Een gToep stakers, ongeveer 200 man sterk, is de verschillende werkplaatsen der bouwondernemingen afgeloopen en heeft de arheiders genoodzaakt te staken. Een 3-tal vrachtauto's werd door de stakers overvallen en de vervoerde koop waar afgeladen. Een groep stakers is voorts een groot warenhuis binnengedrongen en heeft onderhoud vormden de laatste jaren het program. Daarbij kwamen salarisvermin deringen e.d. Het resultaat van de financiëele wet ten der laatste vier jaren had een over schot van 10.800 millioen moeten opleve ren. De vergelijking tusschen de begroo ting van 19311932 en die van 1936 geeft een werkelijke vermindering weer van 6460. Vooral het verwachte evenwicht werd niet bereikt. Het tekort voor 1934 kan worden geschat op 8800 millioen, voor 1935 op 10 mil liard, en voor 193 6, te rekenen op 1 Juni, op 6 a 7 milliard. Overgaande tot een bespreking van de openbare schuldenlast, verklaarde Auriol, dat deze schuld is toegenomen en gewij zigd. Door conversie is de perpetueele schuld met 44 milliard verminderd, maar de aflosbare schuld is1 toegenomen met 75 milliard. De schuld op middelmatig korten termijn is met 1 milliard toegeno- menmen en bedraagt thans 32% milliard, de vlottende schuld is met 20 milliard toegenomen en bedraagt thans 66 mil liard. De militaire uitgaven zijn toegenomen tusschen 1930 en 1936 met 1400 millioen. Geen devaluatie. Vervolgens gaf Auriol antwoord aan de devaluïsten: hij weerlegt verschillende argumenten en verklaart zich te zullen houden aan het standpunt, dat de regee ring heeft ingenomen, toen zij zich voor de beide Kamers voorstelde: een stand punt, dat in overeenstemming is met den wil van het land. Hij schat het Fransche kapitaal, dat niet deelneemt aan het nationale be drijfsleven, op 60 milliard. 26 milliard hiervan is uitgevoerd naar het buiten land, 4 milliard is in particuliere goud voorraden belegd en 30 milliard is op gepot. Voor de „gevluchte" kapitalen biedt de minister amnestie aan. Veel kapitaal is gevlucht uit vrees of in de hoop op devaluatie. D'e verklaringen der regeering zullen een einde maken aan deze vrees of deze hoop. Auriol kondigde vervolgens aan, dat, nadat maatregelen zijn genomen ter ver dediging van de effectenmarkt, hij; over en'kele dagen een beroep zal doen op de spaarders voor bons op korten termijn en in kleine coupures om ze in het geheele land te pl'aatsen. Hij zal daartoe niet al leen gebruik maken van de credietinstel- lingen, doch ook de bemiddeling inroepen der ambtenaren van Financiën en der Posterijen. In afwachting daarvan zal hij van de Ban'k van Frankrijk vragen een blanco crediet: „openlijk, direct, zonder schaamte en zonder huichelarij". De particuliere banken zullen niet ge nationaliseerd worden, maar de noodza kelijke controle daarop Zal worden geor ganiseerd, evenals die op de naamlooze vennootschappen. De verlichting van den belastingdruk welke het land verwacht, 'hoopt de regee ring mogelijk te maken door strenger op treden tegen belastingontduiking. Het 'aantal belastingen zal ook verminderd worden. NAAR HET EINDE DER SANCTIES. Ook Frankrijk kondigt opheffing aan. In den Franschen ministerraad van gistermorgen heeft minister Delbos een exposé van den buitenlandschen toestand gegeven, in het bijzonder van de proble men die binnenkort te Genève zullen be sproken worden. De minister zeide van meening te zijn, dat feitelijke overwegingen hebben geleid tot het berusten in de opheffing der sanc ties. In haar gistermorgen gehouden verga dering heeft de Engelsche liberale partij een motie aangenomen, waarin zij uit drukking geeft aan de diepe teleurstelling en verontwaardiging, waarmede hare le den het regeeringsbesluit hebben verno men, om zich aan de zijde van den aan valler te scharen, den volkenbond te ver raden en in het geheel geen rekening te houden met de beloften, gedaan bij ver kiezingen. D'e Vereen. Staten zijn voornemens, de tegen Italië afgekondigde embargo's op te heffen, zoo dra wordt vastgesteld, dat de oorlog in Abessynië definitief geëindigd is en alle oorlogsdaden zijn gestaakt. Twee milliard voor uitbreiding der Japansche weermacht. Naar men verwacht zullen de Japan sche legerautoriteiten deze maand aan de regeering een zesjarenplan nopens uit breiding der weermacht voorleggen, dat een uitgaaf zal vereischen van twee mil liard jen. Het program zal omvatten ver sterking van het leger en van de lucht macht, uitbreiding der moderne bewape ning en verbetering van de permanente legermacht in Mandsjoekwo. Men acht het waarschijinlijik, dat het marinebudget voor 1937'38 het bedrag van 600 millioen jen zal overschrijden. Om beveiligd te zijln tegen aanvallen uit zee moet Japan, volgens admiraal Naga no, nieuwe oorlogsschepen bouwen, de marine-luchtvaart vergrooten en zijn ver dedigingsstelsel 'an den Stillen Oceaan versterken. Opening van Abessynië voor Joden. Te Jeruzalem gaat het hardnekkig ge rucht dat men zich uit Italiaansche of- ficieele kringen in Egypte tot een voor aanstaanden Egyptischen Jood heeft ge wend en hem uit naam van Mussolini fa ciliteiten heeft aangeboden voor de vesti ging van een half millioen Joden in Abes- sinië, in ruil voor kapitaalbeleggingen in laatstgenoemd land. Zeercoversschip eindelijk gevangen. Uit Georgetown (Britsoh Guyana) wordt gemeld: Politiebeambten, die zich aan boord van het gouvernementsvaartuig „Pomeroon" hadden begeven, hebben na een dramati sche achtervolging op het piratensohip „'Girl Pat" beslag gelegd. D'e naaim van het schip was nergens te lezen, doch een der leden van de beman ning heeft toegegeven, dat het de „Girl Pat" is. Binnenland. De Zeppelinvlucht naar Indië uitgesteld. Beperking kippenhouderij. Buitenland. In verschillende Belgische plaatsen sta kingsrelletjes. Naar de opheffing der sancties. De financiëele toestand van Frankrijk. Korte Berichten. D'e president van de Duitsche rijks bank, Dr Schacht, heeft Boedapest, waar hij twee dagen vertoefd heeft, verlaten. i Dé onderhandelingen tusschen de vertegenwoordigers der Nanking-regee- ring en die der Kanton-regeering staan op het punt afgebroken te worden. In een bijeenkomst van journalisten heeft de chef van de persafdeeling van huitenlandsche zaken te Weenen weder om de geruchten tegengesproken, volgens welke Schuschnigg binnenkort een ont moeting met Hitier zou hebben. Tevens sprak hij tegen, dat de restau ratie van de Habsburgers op 28 Juni a.s. dan wel in den herfst zou kunnen plaats vinden. DE STAKING TE IJMUIDEN. Communistische actie door de N.S.B. gesteund. De drie confessioneele organisaties be trokken bij' het conflict te IJmuiden had den te 's Gravenhage een conferentie be legd met vertegenwoordigers van de pers, teneinde haar standpunt ten deze uiteen te zetten. De staking wordt door de besturen der confessioneele organisaties voor het vis- seherijbedrijf funest geacht. En niet ah leen door deze besturen. Alle besturen, ook die van den Centra- len Bond, waren van den beginne af van oordeel, dat een staking èn voor het he- drijif èn voor den handel, en dus ook voor de visschers noodlottig zou zijn en dat daarom niet aan staken gedacht kon wor den. Men oordeelt een staking daarom fu nest voor bedrijf en handel, omdat het visscherijbedrij'f te IJmuiden op 't oogen- blik, nu er reeds 2/3 stil ligt, niet nog meer belemmerd kan worden zonder ri sico te loopen, dat het geheele bedrijf stil wordt gelegd. De huitenlandsche concur rentie toch zal ongetwijfeld van doze wil de staking gebruik maken, met het gevolg dat de export totaal een einde zal nemen. De besturen der confessioneele orga nisaties meenen, in het besef hun.icr ver antwoordelijkheid, dat zij zich niet kun nen en mogen laten intimideeren door wie dan ook en zij zijn vast besloten niet ach ter deze staking te gaan staan of finan- cieelen steun te verleenen. Tenslotte laakte men ter conferentie ook het gewroet van de N.S.B., die finan- cieelen steun aan de stakers, althans aan het .stakingscomité zou hebben aange boden, welke steun echter door dit comité is afgewezen. MISSTANDEN BIJ HECHTENIS. Deugdelijk toezicht noodig. De minister van Justitie heeft geant woord op vragen van den heer Van rler Heide betreffende het nemen van maat regelen in verband met misstanden, wel ke zich zouden voordoen hij het in ge meenschap ondergaan van hechtenis. Rechtstreeks is ter zake geen enkele klacht of bericht ingekomen, wel kan in 'n recente publicatie de bevestiging worden gezien van het onbetwistbare feit, dat aan het ondergaan van hechtenisstraffen in gemeenschap ernstige bezwaren kunnen zijn verhouden. Hoewel vertrouwende, dat de verschil lende gestichtsdirecties ten deze bijl in komende verzoeken tot het ondergaan der straf in afzondering reeds uit zichzelf daaraan zooveel mogelijk zullen hebben voldaan, is de minister bereid alsnog een aanschrijving in dien geest tot de bestu ren der huizen van bewaring te richten. Tot nu toe is niet gebleken, dat gebrek aan plaatsruimte een beteekenend belet sel heeft gevormd om aan verzoeken als bovenbedoeld gevolg te geven, In ieder geval zal door deugdelijk en zoo noodig verscherpt toezicht zooveel mogelijk gewaakt dienen te worden tegen zedelijke besmetting en andere ernstige gevaren, die onder omstandigheden aan gemeenschappelijke hechtenis kunnen zijln verbonden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1