lusteloos Gratis. Politieke plannen. DONDERDAG 18 JUNI 1038 DAQBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 60e JAARGANG No. m bouw Advertentlön 30 cent per regel Inge»entien mededealingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags i 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws auto overreden :iaar Zaamslag een beo rn. lutobus komen- arbeiders ver- 'abriek van de enendaal, door ser nabiji Plan- De chauffeur oien, waardoor ilte van de bus De auto werd inzittenden be- verwcmdingen, ld en zijn naar i overgebracht. s c h e n op infabrikant G. laakt op origi- ,zyn fabrikaat, deel te nemen training voor ;e week liep de ippeler wandel- n Zaterdag op iche Blauwvin- reis Giethoorn- 3n afgelegd, atie werd met een paar da- weer op zijn rars meetippe- r gewond, en tweejarigen nansdorp werd houder M. Ka- en dier zooda- i den kant van srnstige inwen- s gebroken rib- e den man per toestand baart n erfenis, riek heeft we- van zijn inko- aakt tegen den snoot reeds se- teun, terwijl hij is te geven, dat had gekregen. M. lag, dat in de lgemeene ver- erd overgelegd, intal leden in genomen, onge- 6 tuinbouw- draagt 9, het net één tot 73. ij 11 eereleden te. In verband dental in Wal- hoofdbestuurs- met één ver sluit met een waardoor het e jaren samen tieele toestand gunstig wor- ansluiting van eenigingen bij louwcommissie ntal leden vau Z.L.M. is zoo- inbouw toege- de belangen behartigen. Pachtbureau ng van lande- het rechtskun- i 60, het aan- van het boek- 935 voortgang nemers, s in 1935 op- sdienst en ook mag reeds van orden gespro- —1936 werden irsussen, 8 al- n, 3 cursussen ee hoefbeslag- shoudonderwijs illing RBERICHT. 1 van 18 Juni: O. wind, hel- lkt, droog, be- fe kans op on- dag 3 u. Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emcrgo" ter exploitatie van hot blad „Do Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goos. Telefoonnummer 11, PoBtr.liéqtifl on Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL ,T. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Viissingon f0,20. Losso nummers 5 cont, ZIJ, DIE ZICH THANS ABONNEE- REN, ONTVANGEN DE NOG IN JUNI VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS D'e vorige week schreven wij, dat het optreden van Mr Goseling, de leider van de R. K. Kamerfractie, en zijn aan drang om van Antirevolutionaire zijde ze kere politieke toezeggingen te krijgen ten doel scheen te hebben 'n soort verzekering tegen de politieke gevolgen van devaluatie te verkrijgen. In deze opvatting werden wij versterkt door de houding van sommige R. K. or ganen, die het maar niet kunnen zetten, dat het Kabinet-Colijn na de beslissing over het Vaste Lasten-ontwerp, niet is af getreden. Zoo schreef b.v. het „D'agblad van Zee land": „In verband met de huidige^ situatie, waar een kabinet regeert, dat klaarblijke lijk het vertrouwen van het parlement niet meer geniet, is het te verwachten, dat Mr Goseling, op grond van wat hij als de primaire taak van de volksvertegenwoor diging ziet, zoo spoedig mogelijk de gele genheid zal aangrijpen om het kabinet verantwoording te vragen van zijn aan blijven, ondanks het duidelijk verdwijnen van het vertrouwen, dat tusschen regee ring en kabinet dient te bestaan". Zoo spoedig mogelijk. D'at zal waarschijnlijk zijn, zoodra de A. R. fractie zich bereid verklaart, bij een eventueele verandering van koers, mede werking te verleenen. Zoodra de A. R. fractie ten aanzien van de te volgen po litiek en met name van het monetaire vraagstuk verklaart: wij kunnen óók wel anders. De heer Schouten heeft duidelijk laten uitkomen, dat, wat dit betreft, op de A. R. partij niet gerekend kan worden. Natuurlijk 'hopen de S. D. A. P.-ers, dat Mr Goseling toch zal doorzetten. De S. D. A. P. is immers tot alle mogelijke mede werking bereid? Voorloopig ziet het er echter niet naar uit, dat de leider van de R. K. fractie zich op dit gevaarlijke pad zal wagen. En het is ook niet te verwachten, dat hij „op 'hoop van zegen" een Kabinets crisis zal forceeren. Daarvoor was de les van Juli 1935 te duidelijk. 3 u.: 768. atsen: DE STAKINGEN IN BELG IE. Dreigt een spoorwegstaking? In verband met de stakingsbeweging in België deed gisteren in Brussel het ge rucht de ronde, dat indien niet spoedig een oplossing wordt gevonden, het niet uitgesloten is, dat het trampersoneel en de taxi-chauffeurs van de hoofdstad het werk eveneens zullen neerleggen en dat zij wei op den voet zouden kunnen ge volgd worden door het personeel van de Belgische spoorwegen. Te Antwerpen is de staking van do diamantbewerkers geëindigd. De staking van de dokwerkers duurt onverminderd voort. In de provincie Limburg zijn de mijn werkers in Genk on Eisden in staking gegaan. De textielfabriek Baertous fe Gent is ook door staking getroffen. Het aantal stakers bedraagt er ongeveer duizend. In de metaalfabrieken te Gent duurt de staking onverminderd voort, doch er zijn voorteekenen van een spoedige werkher vatting. De gouverneur van Brabant heeft alle samenscholingen verboden en maatrege len getroffen ter bescherming van de fa brieken waar nog gewerkt wordt. In Henegouwen heerscht over het alge meen kalmte. Hier en daar werden trams tot stilstand gebracht. Men schat het aantal stakende mijn werkers in de provincie Henegouwen op drie-en-zeventig duizend. Gespannen toestand te Luik. Woensdag zijn de stakers te Luik erin geslaagd, verschillende sluizen op de Maas te bezetten. Groepen stakers zijn de Maas opgevaren tot Hioei en hebben zoo doende de binnenscheepvaart zoo goed als stilgelegd. Met mitrailleurs bewapende pantser auto's der gendarmerie patroiuilleeren door de straten der stad en de omgeving. De bereden gendarmerie belet iedere po ging tot samenscholing. In de streek van Fleron vielen de sta kers de groente- en melkhandelaren las tig, die zich naar de stad Luik begaven. Tal van vrachtauto's werden omverge worpen. De gendarmerie heeft door herhaalde lijke charges groepen stakers uiteenge jaagd. Te Seraing zijn alle winkels en groote magazijnen gesloten. Te Luik hebben groote groepen stakers de winkeliers verplicht, hun zaken te sluiten, Incidenten deden zich voor te Enoival, waar vier arrestaties plaats vonden, waaronder die van het communistische provincie- en gemeenteraadslid Lambe- ret. Het werk op enkele forten is stilgelegd. Gisteren lag- het werk in de haven van Gent geheel stil. Vijftien schepen, welko binnen waren gekomen, konden niet wor den gelost. Incidenten hebbext zich echter niet voorgedaan. Bij de staking zijn ongeveer 2500 arbei ders betrokken. In de metaalnijverheid blijft de staking algemeen. Slechts bij: enkele kLine onder nemingen wordt nog gewerkt. Woensdag morgen is tevens staking uitgebroken in verschillende groote weverijen te Gent. Woensdagmorgen is voorts te Lookeren slaking uitgebroken als gevolg van enkele ongeregeldheden, o.a. tijdens het lossen van een Nederlandsch schip. Accoord bereikt. Na de laatste bijeenkomst tusschen vertegenwoordigers van patroons en werknemers, gepresideerd door Minister- President Van Zeeland, is een ontwerp- accoord tot stand gekomen. Het loonminimum van volwassen ar beiders in vollen dienst bedraagt 32 francs, bij een werktijd van 8 uur per dag. Op korten termijn een vacantie van 6 dagen. De werkweek zal worden verminderd tot 40 uur in de gevaarlijke en ongezonde industrie. Waar de gedelegeerden geen mandaat hadden gekregen, konden zij zich slechts verbinden dit ontwerp aan hun organi saties voor te leggen. De Ministerraad heeft in een officieele mededeeling de hoop uitgesproken dat de voorgenomen maatregelen tot ontspan ning kunnen leiden. Men meent dat het werk Maandag zal kunnen worden hervat. BRITSCH KABINET VOOR SANCTIE-OPHEFFING. Het Britsche 'kabinet heeft met algemeene stem men besloten, zich in het lagerhuis uit te spreken vóór een op'heffing van de s a n o t i e-m aatregelen tegen over Italië. Eden zal vandaag in het lagerhuis een verklaring dienaangaande afleggen. D'it gaat dus los van den Volkenbond, die destijds, op aandrang van Engeland, tot deze sancties besloot! Een mooie ver tooning! Geen wonder, dat uit Rome reeds wordt gemeld, dat de opheffing der sanc ties door Italië als een afdoend bewijs voor de erkenning van de door den vol kenbond jegens Italië begane dwaling zal worden beschouwd. Reuter meldt uit Rome: Men heeft hier rustig kennis genomen van het besluit der Engelsohe regeering. Men beschouwt het als oen volledig succes voor het Italiaansche stand punt. Alles wijst 'er echter op, dat Italië nu ook de erkenning zal vragen van het sta tus quo, alvorens zich geheel bevredigd te verklaren. Met de voormalig-sanctionistische lan den zullen de oude verdragen als verval len worden beschouwd. Nieuwe verdra gen zullen op grondslag van compensa tie-handel dienen te worden afgesloten. Het verloop van de Fransche stakingsbeweging. Terwijl overeenstemming tot stand is gekomen over een loonsverhooging voor drukkersarheiders in geheel Frankrijk en in de filmindustrie een accoord is bereikt over minimum-loonen, verloopt de sta kingsbeweging in de provincies ongelijk. In het departement van Loire en in Saone en Loire is het werk vrijwel hervat; in Bordeaux is de toestand stationnair. In het departement van de Beneden- Seine zijn weer 2000 arbeiders in staking gegaan. GEEN DEVALUATIE VAN FRANC. DEN De Fransche regeering heeft reeds eenige malen verklaard, de devaluatie van den franc te verwerpen. „Ik ben een beslist tegenstander van devaluatie", verklaarde Vincent Auriol, de minister van financiën in een inter view met de „Tribune des Nations". Auriol gaf hiermede antwoord aan de devaluïsten, die meenen, dat de franc moet worden „aangepast". „Verkeeren zij' in de illusie", aldus Auriol, „dat in zulk geval het pond en de dollar op het tegenwoordige niveau zouden blij ven?" Nauwelijks zouden wij ons hebben „aangepast" of bet evenwicht zou wor den verbroken. Er is 25 milliard francs aan biljetten en 20 milliard aan goud aan de circu latiebank onttrokken. Een economische opleving moet deze terugbrengen, maar deze opleving is alleen mogelijk door een verhooging van het binnenlandsch prijs niveau, hetwelk door hoogere loonen moet worden voorgegaan,, die niet de geheele prijsstijging zouden absorbee- ren. De prijsstijging zal een hoogere be lastingopbrengst tengevolge hebben, waardoor de belastingen kunnen worden verlaagd. Leening van 15 milliard in Frankrijk? Volgens 't Parysche' dagblad „l'Ordre" heeft Vincent Auriol, de minister van fi nanciën, een binnenlandsohe leening van 15 milliard in voorbereiding, waarbij hij een beroep zal doen op naar het buiten land overgebrachte kapitalen. DUITSCHLAND VERLANGT ZIJN KOLONIAAL BEZIT TERUG. In het verlangen naar teruggaaf van koloniën steekt voor Duitschland princi pieel een kwestie van eerherstel. In zooverre moet dus in principe de teruggaaf van het heele koloniale gebied, met inbegrip van Duitsch Zuid-West Af rika worden verlangd en dat zal ook ze ker geschieden. Praktisch gaat het voor Duitschland allereerst om de mogelijkheid, om althans een gedeelte der benoodigde grondstoffen te koopen met binnenlandsohe betaal middelen. In verband daarmede zal Duitschland zijn eischen dan aanvankelijk beperken tot Togo, Kameroen en Duitsch-Oost- Afrika, zoodat bi) deze voorloopige terug gaaf allereerst Engeland en Frankrijk rechtstreeks gemoeid zouden zijn. Er bestaat namelijk alle grond om te verwachten dat Duitschland reeds onmid dellijk nadat de kwestie van de sancties is geregeld in een passende omlijsting, waarvoor gewoonlijk een zitting van den Rijksdag wordt gebruikt, zijn eischen plechtig aan de geheele wereld zal bekend maken. Himmler hoofd der Duitsche politie. Rijkskanselier Hitier heeft den leider der S. S. en chef van de geheime Prui sische staatspolitie, Heinrich Himmler, belast met de leiding van alle politie-af- deelingen van het rijk. Himmler zelf komt in zijn nieuwe kwaliteit te staan onder den minister van binnenlandsohe zaken, Ijr Frick. Aan deze benoeming moet een tweele dige befeekenis worden toegekend. In de eerste plaats is zij een belooning voor Himmler persoonlijk. In de tweede plaats wordt met deze benoeming de formeele competentie van de Gestapo onderstreept. De nieuwe chef van de Duitsche politie', Heinrich Himmler, wordt den 7den Oc tober 36 jaar. Onder zijn leiding ontwikkelde zich de S. S. to-t de kern van de nationaal-socia- listisc'he strijdbeweging. Be kerk in Duitschland onder den Staat. D'e R.K. Prager Presse meldt, dat Ie Zondag gehouden straatcollecte voor da R.K. Gharitas een groot succes is gewor den. In aansluiting hierop schrijft het blad' „In katholieke kringen acht men het niet uitgesloten, dat de financieele staats- overheid de Charitas onder haar hoede zal nemen". Ook bij' de geestelijke ord« verwacht men, dat spoedig commis sarissen benoemd zullen worden voor de controle der financieele aangelegenheden, hetgeen de eerste étappe zal beteekenea op den weg naar seculariseering van het vermogen. Droogte in het korengebied van Amerika D'e sedert maanden heerschende droog te in de korenstaten van Zuid-D'ako'a en Montana ontwikkelt zich naar mt Chicago wordt gemeld, allengs tot een catastrophe, zooals het Noord-Westelijke korengebied der Vereenigde Staten nog nooit heeft beleefd. De vreeselyke droogte kost den boeren niet minder dan een millioen bushel ko ren per dag. Gedurende de laatste dagen heeft het in Noord-D'akota geregend, doch dit is practisch zonder gnnstigen invloed ge bleven. Sedert 1 Juni zijn naar schatting der deskundigen veertig millioen bushel ko ren vernietigd. De Negus. De negus en zijn kinderen vertrekken vandaag naar Schotland, waar zij eenige dangen bij Lord Inverclyde op diens kasteel Wemyss zullen logeeren. Waar schijnlijk zullen zij Maandag te Londen teiugkeeren. De negus zal zich te Genève bevinden, wanneer de V.B.-assemblee daar einde Juni bijeenkomt, doch hij zal de zittin gen niet bijwonen. Voorloopige stopzetting der Joodsche immigratie In Palestina? Volgens in Joodsche kringen ontvan gen berichten uit Londen wordt het reeds meermalen besproken plan Pales tina in te deelen in Joodsche, Arabische en internationale kantons thans ernstig overwogen. D'e laatste zullen in het bij zonder Haifa en het achterland omvat ten. Uit dezelfde bron verluidt, dat te Lon den besprekingen met Joodsche leiders worden gevoerd over de onmiddellijke tijdelijke stopzetting van de emigratie naar Palestina, die, ondanks alle uit drukkelijke tegenspraak, ^toch op handen zou zijn. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DEN BOSCH. Overweldigend enthousiame der Bosschenaren. Bij het bezoek dat Koningin en Prin ses gisteren aan de Veemarkthallen te 's Hertogenbosch brachten, was het en thousiasme der toegestroomde handela ren zóó groot, dat op een gegeven moment het politiecordon werd verbroken. De po litie slaagde er echter in het begin van verwarring in de kiem te smoren. De geestdrift steeg bijzonder ten top, toen een Bossche jongen kans had gezien tot vlak bijl de Prinses te naderen. Toen een agent het knaapje terug wilde halen, zeide de Prinses: „Och, laat hem maar". De jongen was echter op de vlucht ge slagen, doch een der heeren uit het ge volg haalde hem terug en stelde hem ge rust. De jongen stapte toen onvervaard naar voren. Dit gemoedelijke optreden van H. K. H. ontketende een geestdriftige ovatie, waar na, zooals gezegd, het opdringen van het publiek een oogenhlik verwarring dreigde te brengen. In den namiddag is het voor het stad huis tot ongekende tooneelen van enthou siasme gekomen. Een menschenmassa van meer dan twintigduizend personen stond op de Markt en in de aangrenzende straten bijeen en te midden daarvan was in een wijd carré plaats gegeven aan de ruim 5000 deelnemers aan den hulde- stoet, die met vlaggen en banieren was opgesteld. De Kon. Harmonie ,,'s Hertogenbosch" bracht het oude Wilhelmus ten gehoore, dat door allen in een machtig koor werd meegezongen. Het verschijlnen van Koningin en Prin ses op de pui van het raadhuis leidde daarna opnieuw tot stormachtige ova ties. Boven de hoofden der duizenden werden vlaggen en banieren in vervoering gezwaaid. Het „Oranje boven", „leve Wilhelmina", „leve de Prinses" donderde over het plein los. Het was een ongekend grootsch oogenhlik. Deze jubelende me nigte was overweldigend. Koningin en Prinses neigden telkens opnieuw ten dank en het spel der muziek korpsen ging onder in den roep: ..Leve de Prinses! Leve Juliana!" in extase door de menigte uitgebracht. HANDELSVOORLICHTINGSDIENST VAN DE INDISCHE REGEERING. Dó „Tel." weet te melden, dat het in de bedoeling van de Indische regeering ligt een officieelen handelsvoorlichtings dienst op te richten, die een onderdeel zal vormen van het departement van Oeconomische Zaken in Ned.-Indië. Ver- moedeiyk zal die afdeeling den naam krijgen van afd. handelsvoorlichting en propaganda. D'e afdeeling zal ook een buitendienst krygen. Overwogen wordt de ambtenaren, wel ke de functies van handelswaarnemer vervullen, deel te doen uitmaken van het Nederlandsche cousulaire corps. De kwestie is echter nog in een stadium van overleg tusschen het departement van koloniën en den Gouverneur-Generaal, alsmede het departement van Buiten- landsche Zaken en het ministerie van Handel en Nijverheid hier te lande. OMZETBELASTING OP WILD EN GEVOGELTE. De minister tegen vrijstelling. De minister van financiën heeft ge antwoord op vragen van den heer Ver- voorn betreffende de heffing van om zetbelasting op wild en gevogelte. Het is den minister bekend, dat de ta riefcommissie bij herhaling heeft be slist, dat bewerkt wild en gevogelte niet kunnen worden gerangschikt onder de omschrijving van „dieren, doode en le vende'', voorkomende in onderdeel 1 van tabel b, behoorende by art. 17 der Om- zetbelastingwet 1933. ERZUN TUDEN DAT QE U STEEDS HOEenLUSTELOOS CjEVOELT Uw ETEN SMAAKT U NIET. NEEM DAN IEDEREN VRIJDAG) en ZATERDAG) iof 2 h-s's-cachets EN '5 ZONDACjS Z'JT GjE WEER FRI501 EN MONTER Gij kunt niet gezond blijven, als van dag tot dag zich in Uw ingewanden vergiftige afval-stoffen ophoopen, want die hebben 'n bijzonder schadelijke werking op Uw gestel. Tenslotte begint Ge U „zoo moe", „zoo mat" en „zoo lusteloos" te gevoelen en last te krijgen van allerlei onprettige verschijnselen, zonder dat Ge beseft, waar het U hapert 1 Neem eiken Vrijdag en Zaterdag een M.S.S.-cachet ter inwendige zuivering DeM.S.S.-cachets zullen Uwhaperendespijs- vertering, Uw vertraagde stoelgang herstel len, Uw met vergiftigde afvalstoffen gevulde darmen zacht ledigen. Uw gestel opfrisschen. Ge gaat U 'n andermensch voelen. Ge bemerkt vol welbehagen, dat ge U op Zondag-ochtend voor het eerst eens lekker frisch en opgewekt gevoelt, vol van levenslust en energie, want: M.S.S.-cachets Maken „Schoon Schip" Per 12 stuks in koker slechts 60 cent. Binnenland. De benzineprijs verhoogd. Koninklijk bezoek aan Den Bosch. Goedkooper gezelschapsbiljetten bij de Ned. Spoorwegen. De fokveedag te Middelburg. Buitenland. Duitschland verlangt enkele van zijn ko loniën terug. Het Engelsohe kabinet voor sanctie opheffing. Himmler hoofd 'der Duitsche politie. De stakingen in België. Relletjes te Luit e.o. Een accoord bereikt. Geen devaluatie van den franc. Tegen het bevorderen van toepassing der wet ten aanzien van wild en gevogelte in den zin, dat deze worden vrijgesteld van omzetbelasting zooals door den poe lier afgeleverd, heeft de minister be zwaar, aangezien van de gewone vleesch- soorten ook omz'etbelasting wordt gehe ven. Het aangehaalde geval der gezouten haring ligt anders, daar was van een bewerking in den gewonen zin geen sprake. Bij behandeling van de wet op de omzetbelasting is geenerlei toezegging gedaan, waaruit de vrystelling van wild en gevogelte zou voortvloeien. BEZWAREN TEGEN HET CADEAU STELSEL. Het meerendeel der cadeaux komt uit het buitenland. D'e Middenstandsraad heeft opnieuw de aandacht van den Minister van Han del, Nyverheid en Scheepvaart gevestigd op den steeds toenemenden nood, waarin tal van middenstanders verkeeren als gevolg van het steeds verder voortwoe kerende euvel van het cadeaustelsel. De Raad acht het dringend noodig, dat ter zake een voorziening getroffen wordt. In verband met het feit, dat by invoe ring van een verbod van het cadeaustel sel werkloosheid zou ontstaan in indus- trieele bedryven, die cadeaux vervaar digen, is terloops het denkbeeld ter spra ke gekomen, dat by wettelijke regeling

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1