inkelhuis DE ZEEUW II bespaart tijd en geld De LantUjouwdagen te Middelburg. um R v#l 1 zo° goed ALS DE LIEFDE RIJPT TWEEDE BLAD Ilechte hnd. monce krant. Adm. van „De Zeeuw" Goes LyrUCll voor ft leer! 38 - Goes. LOOPING Ie partij Jerkleeding. [estedingen Hoofdbestuursvergadering Zeeuwsche Landbouw-MaatschappiJ. AkkcrtJc(p*ujme*ti hfrüdfóxlm. cdüwe+i/ CylctAt/jk cpisiaAqd/ Groote doos 10 cent. Extra groote doos 15 cent. Ichten, resp. óverleg met IE BANK n.v. Iranje, 1 Goes. [rkpopen voor 2EN, Jgenjas 25,enz. vanaf ƒ5,50. [2,50, Kinder- 1)0 cent, facturen, Vi- Mode artike- le keuze in Damesman- forte Dames- andere ar ia ats: lag 18, Vrij- 20 Juni, van pr a.s. opgeld. van Dissel Juni 1936, banje'' voor lubliek ver tin aan do 1 70 c.A. J. A. v.d. 17 c.A. pwezen als Looij te Iceel 2 aan jor f6200. alhier door |iek geveild een huis, grootte van prijs van lier. *1 VAN WOENSDAG 17 JUNI 1936, Nr 217. door uw advertentiën In andere bladen te plaatsen door bemiddeling van de Gisteravond werden de jaarlijksche landbouwdagen der Z.L.M. geopend met een hoofdbestuursvergadering der Z.L.M. in do Middelburgsche Raadzaal, onder voorzitterschap van dhr Mr P. Dieleman. Daaraan ging vooraf een officiëele ont vangst in de burgemeesterskamer. De burgemeester, de heer M. Fern- hout, verwelkomde hier de vele aan wezigen. Met den burgemeester, de beide wethouders en den gemeente-secretaris waren verschillende Raadsleden aan wezig. Aan de rede van den burgemeester ontleenen wij het volgende: Spr. wees er op, dat Middelburg als midden van het vruchtbare Eiland als marktplaats sedert eeuwen bijzondere be- teelcenis heeft gehad voor en belang bij den landbouw. De oudstbekende regeling ten aanzien van het Marktwezen, dateert van 1338, toen de marktdag, tot dien ge houden op Zondag, gesteld werd op Dins dag. In 1532, toen er twee marktdagen waren, n.l. Maandag en Donderdag, werd bepaald, dat er op die dagen bijzondere zitting van de vierschaar zou zijn. Dit moet niet als een ongunstig testimonium voor de marktbezoekers van die dagen worden beschouwd. Nadat de Maandag als marktdag was vervallen, bleef de i Donderdag, nu dus reeds eeuwen lang, de Middelburgsche Marktdag. In 1618 moesten de graankoopers, die de Goesche maat gebruikten, naar de Goe- sche korenmarkt, die de Middelburgsche maat gebruikten naar de Pottenmarkt. In 1693 stond de graanbeurs reëds op den Dam en in 1767 werd zij van een dak voorzien, in 1846 kreeg zij haar tegen woordige gedaante. De botermarkt werd eerst gehouden op 't Zuidel. deel van de Groote Markt, zijnde het daar het koelst. Sinds ongeveer 1855 is ze gehuisvest op de tegenwoordige plaats, de v.m. heeren- beurs, die in 1592 werd gesticht. Onder de talrijke organisaties van den meest uiteenloopenden aard, die het ge meentebestuur begroet, rekent het ook de Z.L.M. tot de meest belangrijke. Be langrijk is dat agrarisch deel van het Nederl. volk, behalve om zijn getal sterkte, uithoofde van de groote beteeke- nis, die landbouw en veeteelt voor bloei en welvaart van het geheele Nederland- sche leven in den loop van eeuwen heb ben gehad en door allerlei ups and downs heen, hebben mogen behouden. Spr. wees dan op de vele gemaakte winst door allerlei oorzaken; doch winst, die intus- schen bijzondere zorgen en nieuwe ver antwoordelijkheden met zich bracht. Dit alles was oorzaak, dat ook de Z.L.M. naast de oude taak van de bevordering der verder gaande ontwikkeling van landbouw en landbouwer, zich met in spanning van uiterste kracht, te richten had op 't behoud en de redding van levens- en bestaansmogelijkheid van een van de meest klassieke bronnen van onze Neder- landsche volkshuisvesting. Een taak, zwaar en moeilijk en vol van diepliggen de en vèrreikende vraagstukken, voor de landbouwkringen, voor 's Lands overheid en voor het Nederlandsche volk. FEUILLETON. Uit het Engelseh. 25.) —op vroeg -in den morgen werd Hugo ge wekt door een hem nog onbekend geluid, het geklep en geklater van klompen over de oneffen straatsteenen. Ergens in de nabijheid hoorde hij een schel gefluit en het oorverdoovend gehuil van een sirene. Dan werd alles weer stil, behalve het gestadig, onafgebroken dreunen van ge weldige machines in de textielfabrieken. Juffrouw Waggitt was reeds druk in de weer en Hugo sprong uit zijn bed. Ze kon zijn vroolijk gefluit hooren en zijn zacht neuriën drong tot haar door, onder wijl hij plaste en plonsde in het koude water. Daarna ging hij naar beneden, waar het ontbijt hem reeds wachtte. ,.Ah, dat doet mijn oude hart toch goed", begon juffrouw Waggitt tegen haar man, onderwijl ze zijn twaalfuurtje in een schoone, roode zakdoek bond. „Die voor het ontbijt zingen, huilen voor den avond", was alles wat Job ant woordde, en vulde onderwijl kalm zijn tabakszakje uit den koperen tabakspot. Nijdig rukte ze hem de tabakspot uit de handen en zette die met een bons op Spr. constateert, dat er, bij alle waar deering, die men hebben kan en behoort te hebben voor de wijze, waarop het Nederlandsche volk In al zijn geledingen, grosse modo, de beproevingen van dezen tijd, bereid is te dragen, onderling veel misvatting is omtrent elkanders positie en zorgen, nooden en behoeften. Het is moeilijk hier goede voorlichting te geven. Dat agrarisch deel van de natie is niet alleen belangrijk om de beteekenis van zijn arbeid voor de volkswelvaart, doch ook om zijn constructieve waarde. Veel meer dan veeltijds andere bevolkingsgroe pen, leeft het platteland dicht bij de na tuur, in het besef van zijn afhankelijkheid van levenswetten, die het in de natuur niet maar enkel aanwezig, maar daarin wijs, doelbewust en almachtig neergelegd ziet. Het vindt daarachter den Wetgever. Dit platteland, dat zichzelf niet beter acht, dan de rest, maar dat nog altijd zijn eigen sterk typeerende kenmerken en tradities draagt, op de bewaring waar van het den hoogsten prijs stelt, heeft niet altijd de erkenning en waardeering gevonden waarop de zedelijk-geestelijko kracht, die het, ook en met name in Zeeland, in zich draagt, het recht en aanspraak gaven. Naar spr. meent heeft het in Zeeland op dit punt niet de meeste reden van beklag. De Z.L.M. bedoelt o.a. het de plaats te verzekeren, die het in verschillende verbanden, ook in het al gemeen volksoordeel, toekomt. In die taak ziet zij zich aangevoerd door vele, erkend bekwame mannen. Aan de spits van die allen heeft zij een voorzitter, die andere landbouworganisaties haar zouden kun nen benijden. Ijverig en gedocumenteerd pleitbezor ger, man van rijke studie en van veel levenservaring, bekwaam strateeg, toege wijd behartiger van hem toevertrouwde belangen, Zeeuw per excellence en kenner van Zeeland en Zeeuwsche toestanden en verhoudingen als weinigen. Moge, aldus spr., naast dat van andere landbouworganisaties, het werk van de Z.L.M. in ruime mate strekken tot be vordering van de belangen van den Zeeuwschen landbouw en ook gezegend worden voor gewest en vaderland. Moge de jaarlijksche zomervergadering van de Z.L.M. beantwoorden aan de ver wachtingen, die het enthousiasme van den voorzitter daarvan koestert en mogen de leden aan de in Middelburg en op Walcheren doorgebrachte dagen, aange name herinneringen meenemen naar hun woonplaatsen. (Applaus.) De voorzitter der Z.L.M., de heer Mr P. Dieleman, dankte vriendelijk voor deze hartelijke ontvangst. Nadat de eerewijn was aangeboden, be gaf men zich naar de Raadzaal voor de Hoofdbestuursvergadering. De voorzitter opende deze vergade ring en maakte melding van verschil lende berichten van verhindering. Ver der verwelkomde spr. den vertegenwoor diger van den Minister, den heer Voge laar, lid van Ged. Staten, B. en W. van Middelburg, eereleden der Z.L.M., de di verse consulenten, den heer Stofkoper, vertegenwoordiger van de Kamer van Koophandel, verschillende commissie leden, en het bestuur en den eere-voor- zitter van den kring Walcheren. Rede Mr Dieleman. De voorzitter dankte het Gemeen tebestuur nogmaals voor de hartelijke ontvangst en voor het verzetten der paardenmarkt. Wel is de zetel der Z.L.M. in Goes, maar de vergaderingen van het Dag. Bestuur worden vrij regelmatig in Middelburg den schoorsteenmantel. „Ga jij1 nu naar de fabriek," zei ze, „en brom daar wat tegen je kameraden. „Ik zal mij wel met den dominee bemoeien. Wij hebben van morgen met elkaar nog een paar dingen te bezien." „U zult vanmorgen natuurlijk in de eerste plaats de kerk willen zien," kon digde zij aan. „"Welnu, ik ben ter uwer beschikking. De sleutels hangen aan een spijker achter de keukendeur, als u ze nog eens noodig hebt. En als u een stofje op een van de banken mocht vinden, zeg bet mij! dan als u wilt, maar dat zal wel niet gebeuren." Hugo beëindigde zijn ontbijt, las zijn brieven en liet het ochtendblad maar eerst ongelezen liggen, daar zijn hospita reeds weer verscheen, aan haar vinger benge lend een groote en belangwekkende sleutel. Hiji volgde zijn gids in de groote, hooggewelfde kerk, welke eens had ge staan aan de buitenkant van 't indu- strieele centrum, dat Leathergate gewor den was. De groote wereld was er aan voorbijgegaan en het had nimmer de .scharen der duizenden, die er langs krioelden kunnen aanroeren, de duizen den die in en uit de fabrieken gingen, de fabrieken, die aan alle zijden opgerezen waren en bet zonlicht bedekten. Schadu- gehouden en de winter-algemeene-vergade- ringen bij beurten te Goes en te Middel burg. Hier werd in 1843 de Maatschappij geboren. De naam van Middelburg wordt in de Maatschappij altijd dankbaar her dacht en met eere genoemd, ook al droeg het jaren, zoo niet eeuwen lang, een verre van agrarisch karakter en had het zelfs wel eens te weinig oog voor de beteeke nis van het platteland en van dat platte land voor zich zelf. Daarin is een belang- ïijke kentering gekomen. Dit blijkt uit het feit, dat voor het eerst bij het weten van spr. het hoofdbestuur ten stadhuize in de schoone raadzaal zal vergaderen. Spr. stelt dit bijzonder op prijs. Walcheren is een der krachtigste krin gen en vindt in Middelburg zijn centrum, zijn markt. En al moge dan niet van Mid delburg gezegd kunnen worden als van Goes, drie Goessenaars, twee Bouluy, doch 3 Middelburgers, twee kooplui, dit Middelburg is genoegzaam kwiek om juist daardoor het belang der stad en bevolking bij de welvaart van den landbouw be trokken te achten. Spr. herinnerde aan hetgeen de geleerde, in de historie buiten gewoon bekwame en door spr. ook om zijn helder inzicht en kundigen betoog trant zoo gewaardeerde archivaris van Middelburg eens schreef in 1917 over een 700-jarige. Dat was toen Middelburg. Middelburg kreeg toen 700 jaren geleden stadsrechten, maar het was toen nog klein en ingesloten binnen de Noord straat, Langedelft, St.-Pieterstraat, Wage- naarstraat en Hofplein, maar er werden vele kooplieden gevonden, die zich in de bescherming der Abdij veilig gevoelden. Men was ontgroeid aan de rechtsrege len van het platteland. Waar economisch verandering was gekomen, moest de land heer wel een ander recht geven. De vrij heid van den persoon was noodig. Mid delburg kreeg stadsrecht. Het werd Mid delburg verleend door Willem van Hol land en Johanna van Vlaanderen, beiden pretendeerden toen rechten op Zeeland, doch ook afgeleid, daar Middelburg zijn stadsrecht aan Vlaanderen ontleende. Toen de stad zich al spoedig uitbreidde in de Arnestroom, kwamen er nieuwe pri vilegiën van Graaf Willem II. In 1537 kwam de nieuwe haven naar Welsingen; Arnemuiden werd Arme Muyden, al was het na den val van Haarlem nog de woonplaats van Kenau Simons Hasselaar. Middelburg won eerst en kwam tot groo- ten bloei in de dagen der republiek. De oorspronkelijke bloei van Middel burg ging niet buiten den landbouw om, want naast den handel in zout, uit de darinck eerst gewonnen, was zeer be langrijk de handel in wol en laken. Het zwaartepunt van het economisch leven lag, vóór Amsterdam opkwam, in de Noord-Nederlandsche gewesten, dan ook hier op Walcheren en in het bijzonder in Middelburg, dat, vrijgesteld ook van het stapelrecht van Dordrecht, tot groo- ten bloei kwam. Daaruit is geboren het schitterend pronkjuweel van een stad huis. Hoe is het stadhuis de tolk van een rijk verleden, en een rijke cultuur, evenals de Abdij prijkte in den tijd van haar glorie, waarvan alleen nog een scha duw rest. Hier bloeide Middelburg ook later, toen vele Hugenoten er hun intrek hadden gedaan, en met de oude Zeeu wen vermaagschapt, een nieuw geslacht krachtig zich ontwikkelde en het wit, geel, rood, wapperde naast het Oranje, blanje, bleu op verre zeeën. Eigenaardig doet het aan, dat met name nog in het laatste der 18e eeuw de advertenties in de „Middelburgsche Courant" van dien tijd bewijzen het ook er nog zooveel slavenhandel hier was. Het is voor spr. zoo geweldig verleidelijk om in de ge schiedenis van zoo'n heerlijke stad, nog de schoonste der Nederlanden van het Noorden, zich te verdiepen. Maar hij mag dat niet doen, nu men voor een heel ander doeleinde te samen is gekomen. Spr. herinnert en citeert uit een ro mance, destijds in Middelburg geschre ven onder het motto „Doen U de raven overlast, Roei dan hun nest maar uit". Spr. doet dit al kent hij te goed de vriendelijkheid van burgemeesters, wet houders en raden, dan dat hij vreezen zou, dat zij nu de boeren overlast zouden aandoen, en zij zich zouden opmaken hun nest uit te roeien en hen te verdrijven. Deze romance, dateerend uit 1846, ein digt met een couplet, dat vermeldt, dat wen gleden achter elkaar langs de weid- sche gewelven. Er hing een atmosfeer van ledigheid, die Hugo vreemd aandeed. Juffrouw Waggitt zag hem verlangend aan. Ze wou wel gaarne, dat hij' in Leathergate bleef. „Het zou niet overbodig zijn, dat een en ander wat bijgeverfd werd en een flin ke schoonmaak werd gehouden, meer dan een paar vrouwenhanden het kunnen geven'', bekende ze bij zichzelf met tegen zin. „Maar ziet u daar de tien geboden op den muur geschilderd? Ik placht ze vaak te lezen, toen ik nog maar een meisje was en Job een plagende jongen, die me niet met rust liet. Maar de tien geboden zijn gemakkelijk genoeg te onderhouden. Wie van ons wenscht te dooden of te stelen? En wat betreft het begeeren, ik zou die mensch nog moeten tegenkomen, met wien ik wenschte te ruilen. Het is het elfde gebod, dominee, dat behoorde te staan hoven den ingang van elke kerk en dat men er toch nooit vindt: den naaste lief hebben als zichzelf. Ja, zelfs in Park Row is dat iets onmogelijks. Dhar is genade voor noodig, dominee, omdat ik een vrouw ben" 1 „En omdat ik een man ben" voegde Hugo er zacht aan toe. „U spreekt daar waarheid, juffrouw Waggitt. Het was de weg, dien de Meester ons voor de burgerij in Abrahams schoot zit, geen schade of slavernij kent en zelfs geen belasting meer. De schat is weer zoek, de kas weer ziek. De wereldcrisis en de landbouw crisis niet het minst, treft ook de schoone hoofdstad zeer. In de oude muntpoort staat: Nervis belli pecjnia. Het geld is de zenuw van den oorlog. Zoo hartelijk hopen de Z.L.M.-ers, dat Middelburg spoedig wel varen zal oip stoffelijk gebied en aan zijln hooge roeping daardoor ook op gebied der geesteslevens voor Zeeland zal kun nen voldoen, want, ook dit staat op de muntpoort, „Aura inservire nephas". Het goud dienen is schandelijk. En Middelburg heeft zoo dikwijls ge toond het cultureel, het geestelijk leven des volks te kunnen en te willen dienen, zich te willen stellen ook in dienst van het algemeen en de gansche gemeen schap. Moge Gods zegen aldus Mr Diele man op het pogen van U en Uw raad om Middelburg door de branding heen te voeren naar gelukkiger tijden, in over vloedige mate rusten. Middelburg, het al oude, het blijve, het leve, het groeie en bloeie tot in lengte van dagen. De voorzitter van den kring Walche ren der Z.L.M., Mr M. C. v. d. Min n e, dankt het Middelburgsche Gemeentebe stuur hartelijk voor deze ontvangst en speciaal den burgemeester voor zijn mede werking. Het is de kring een groot genoegen de Z.L.M. te ontvangen. Spr. huldigt voor al de activiteit van den voorzitter, Mr Dieleman, met wien spr. dezen winter op propaganda- en kruistocht naar de dorpen trok. Mr Dieleman weet de een voudige menschen te boeien en aan zicli te binden. Hij spaart moeite noch tijd. Zijn leven is een en al activiteit ten behoeve van de gansche provincie en vooral van den Zeeuwschen boer. Spr. hoopt, dat Mr Dieleman nog lang de Z.L.M. moge leiden. De voorzitter huldigt op zijn beurt Mr v. <j. Minne voor wat hij voor den kring Walcheren is en doet. Mededeelingen. De voorzitter doet hierna de volgende mededeelingen: Arbeidsgeschillen. Het Da gelijksch Bestuur heeft het Landbouw- Comité verzocht maatregelen te nemen om te bereiken dat art. 3 van het Grisis-orga- nisatiebesluit zoodanig gewijzigd zal wor den, dat dit alleen van kracht is voor ge organiseerde arbeiders en voorts te be werkstelligen, dat bij een voorkomend ge schil zooveel mogelijk getracht wordt eerst partijen onderling tot overeenstemming te brengen, alvorens arbitrale uitspraak op gelegd wordt. Urgentieprogramma voor den tuinbouw. De Z. L. M. heeft de aandacht van het Landbouw-Gomité gevestigd op 'de in het urgentieprogramma voor den tuinbouw opgenomen impopu laire heffing aan de bron. Inzonderheid geldt dit voor die artikelen, welke voor het grootste gedeelte worden geëxporteerd zooals b.v. de sluitkool. Urgentieprogramma voor den landbouw. Het Dagelijkscb Bestuur heeft zich vereenigd met den in houd van het urgentieprogramma voor den landbouw 1935, dat door de 3 cen trale landbouworganisaties en de F. N.. Z. was samengesteld. Voorts werd verzocht bij de steunrege ling voor fijne zaden eveneens op te ne men het blauwmaanzaad en het mosterd zaad. Afzet vroege aardappe- 1 e n. D'e Z. L. M. heeft tot het Land- bouw-Comité en de Landbouwcrisisorga- nisatie voor Zeeland het verzoek gericht, pogingen in het werk te stellen, opdat de voorgekiemde Eigenheimers in elk geval zullen mogen worden gerooid vóór 15 Juli. Invoerrechten op voeder- granen. Het Dagelijksch Bestuur is UITSCHAKELING KAMERS VAN KOOPHANDEL? „De Standaard" juicht het toe, dat in het ontwerp-Vestigingswet voor den Mid denstand, het behoefte-element niet werd opgenomen. Met het systeem van het ontwerp kan het blad zich zeer wel vereenigen; de grondslagen moeten niet wor den gewijzigd. Daaruit volgt echtei niet, dat elke amendeering op onderdeelen moet wor den ontraden. „Ongetwijfeld zijn er enkele zwakke plekken in de voorgestelde regeling. Tot die zwakke plekken rekenen wij de regeling, die het verleenen van ver gunning geeft in handen van de Kamers van Koophandel en Fabrieken, Alleszins begrijpelijk is het, dat tegen deze regeling verzet rees. Het valt niet te ontkennen, dat de Ka mers van Koophandel in ons bedrijfs leven zich niet zoodanige plaats wisten te veroveren, dat het opdragen van dezo nieuwe functie aan dit instituut alge meen met vertrouwen wordt tegemoet gezien. Reden voor twijfel bestaat ook of de Kamer van Koophandel geschikt kan heeten op behoorlijke wijze, met kennis van zaken, deze taak te vervullen. Met den kleinhandel moge zij wellicht in ietwat nauwer contact staan, bij ver schillende bedrijfstakken evenwel ont breekt nagenoeg alle voeling. Meer verkieselijk ware het daarom in dien in deze materie aan den Economi schen Raad een rol werd toebedeeld en door baar tusschenkomst voor de ver schillende bedrijfstakken zelfstandige in stanties werden geschapen, die over de vestiging van nieuwe bedrijven haar oordeel laten gaan. Handhaving van de monopolistische positie van de Kamer van Koophandel en Fabrieken schijnt ons onredelijk." van oordeel, dat de prijzen der .akker bouwproducten zooveel mogelijk door hef fingen aan de grens op een loonend peil moeten worden gebracht, met aanvullen de regelingen voor producten als tarwe, suikerbieten, vlas enz. en beffingen op vetten e.d. Landbouwcrisisfonds. Een der bij bet Landbouw-Comité aangesloten organisaties heeft verzocht de kosten van het aanbrengen van oormerken, het ver- leenen van vrijstelling van huisslach tin gen, van mestvergunningen en het kalver- schetsen niet meer ten laste der vee houders te brengen, maar van het land bouwcrisisfonds. Het Dagelijksch Bestuur heeft dit ver zoek gesteund. Ontwerp-pachtwet. Reeds meerdere malen heeft de Z. L. M. zich uitgesproken voor de totstandkoming van een goede pachtwet, welke bevorderlijk is voor de goede verhoudingen tusschen den pachter en verpachter. Tegen het ingediende wetsontwerp be stonden echter naar het oordeel van het Dagelijksch Bestuur talrijke bezwaren. Een adres met toelichting is aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal gezonden. Afslachten melkvee. Het Dagelijksch Bestuur staat op het stand punt, dat een gedwongen afslachting van vee niet het middel moet worden geacht om de zuivelpositie in het komende jaar te regelen. Aan een vrijwillige levering van Vee aan de regeering moet, wanneer af slachting noodig wordt geacht, naar de meening van het Dagelijksch Bestuur in het algemeen belang der melkveehoudeij de voorkeur worden gegeven, waarbij in de le plaats aan het opruimen van min derwaardig vee aandacht moet worden geschonken. Ingezonden Mededeeling. ging en het bevel, dat Hij ons naliet." Hugo luisterde al niet meer. Hij' was naar den kansel gewandeld, waar een verdwaalde zonnestraal door het gekleur de venster naar binnen viel. Ze gleed over de donkere, ouderwetsche banken, die daar leeg en verlaten stonden, zoo vol herinneringen aan tijden en personen die eens gewoond en geleefd hadden rondom de oude vergeten kerk. Hun waardigheid zweefde hier nog rond, die zoo geheel niet meer paste in het jachtige industrie leven van Leathergate. Toen dwaalden zijn oogen weer naar 't venster, dat nu plots in het licht der zon nestralen begon te glanzen, in schoone kleuren van rood en smaragdgroen en blauw. Het boeide hem, omdat het plot seling als tot hem te spreken begon. Het venster was er reeds lang geweest. Het had waarschijnlijk ook veel geld gekost. De bewerking was ouderwetsch en dege lijk. Maar hier voor Hugo's benevelde blik ontvouwde zich een tafereel van een bof in het beschilderde glas, een hof mot een ledig graf en cypresboomen, waaron der een vrouw, jong en schoon, baar ge laat opgeheven en naast haar een stra lende figüur, met wonden in zijn ban den, doch met een aureool van overwin ning over den dood boven zijn hoofd en daaronder de woorden: „Jezus zeide tot haar: „Marial" Hugo Lothian keerde zich af. Hij had de tekst voor zijn eerste preek hier in Leathergate gevonden. Hij had een stern gehoord, een stem van Boven, die hem bevolen had zijn Meester te volgen, vast beraden, zonder aarzeling. Zoolang die stem niet zweeg temid den van het gewoel en geraas der we reld, kon Hugo rustig zijn weg gaan. HOOFDSTUK VIII. Toen Hugo Lothian den volgenden Zon dagochtend den kansel beklom, gevoelde hij, dat er weinig van hem verwacht werd, door het handjevol kerkgangers, dat het schemerig verlichte kerkgebouw vulde. Slechts juffrouw Waggitt, met wie hij reeds vriendschap gesloten had, was er van overtuigd, dat er door dezen vreemdeling een nieuwe geest was ge bracht onder de sombere gewelven en tus schen de koude muren van het oude kerk je. Hugo zelf was de ontroering en de inspiratie van dien eersten avond reeds weer kwijt, en de boodschap die hij had gemeend te moeten brengen, had voor hem zijn warmte reeds weer verloren. Hij gevoelde, 'dat hij verkeerde in een toe stand, waarin de inspiratie langzaam weer over hem moest komen. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 5