j4rrulda EERSTE BLAD Herberekening van de pensioenen. Buitenland. De stakingsgolf in België breidt zich uit. Executiebeperking van Hypotheken. Binnenland Belangrijkste Nieuws WOENSDAG 17 JUNI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No, 21? (Jitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emerge" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postr.lu'gjuc en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL •T. .T. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-I-Ioofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Ad ver tentlijn 30 cent por regel. Ingczondon mcdodccllngon 00 cent per regel. Klclrto Advcrtcntitin Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Bezuiniging! van totaal f 5.700.000. Ingediend is een wetsontwerp, houden de herberekening van pensioenen van burgerlijke en militaire ambtenaren. Uit de in dit ontwerp voorgestelde maatregelen wordt een jaarlijksche bezui niging verkregen voor het Rijk van f3.3CO.000 (voor de burgerlijke ambtena ren f2.300.003, voor de militaire ambte naren f 1.030.000), voor het veertigtal ge meenten, dat voor een deel harer ambte naren het risico voor eigen pensioen be draagt, f800.003 en voor het algemeen Burgerlijk Pensioenfonds f 1.600.000. De herberekening geschiedt: Voor wat betreft pensioenen van B«ir- gcrlij.'ce Ambtenaren, waarop uitzicht of recht is of wordt verkregen op of na: 1 Jan: '21, doch vóór 1 Jan. '22 met 2 °/o 1 '23, 1 '34 10 °/o 1 '34, 1 '35 8 °Jo 1 '35 1 '36 6% 1 '36, 1 '37 4 °/o 1 '37, 1 '38 2 °/o Voor wat betreft pensioenen van Mili taire Ambtenaren, waarop uitzicht of recht is of wordt verkregen, op of na: 1 Jan. '21, doch vóór 1 Jan. '34 met 10 °/o 1 '22, ft ft 1 '23 6 °/o 1 '34, ft ff 1 Juli '34 tt 8% 1 Juli '34, ff ff 1 Jan. '35 >i 6 °/o 1 Jan. '35, ff J) 1 Jan. '36 tt 3 °/o 1 Jan. '36, ff ft 1 Juli '36 tt 2% Aan de toelichting is het volgende ont leend: Bij! de terugneming werd destijds ver klaard, dat een dergelijke, uiteraard vrij ingewikkelde regeling beter kon wor den getroffen, wanneer de inmiddels ter hand genomen algemeene herziening van de pensioenwetgeving aan de orde zou worden gesteld. Echter zal de algemeene herziening niet in zoodanig vlug tempo tot stand ge bracht kunnen worden, dat met het voor stel tot herberekening van pensioenen daarop zou kunnen worden gewacht. Immers in steeds stijgende mate gaat de noodzakelijke normale spanning tus- schen het verleende pensioen en het hui dige salaris in een bepaalde betrekking verloren. Dat een uit zekere functie toe gekend pensioen hooger is dan hetgeen de ambtenaar thans in die functie netto aan salaris ontvangt, komt herhaaldelijk voer. De regeering meent, dat de teruggeno men herberekening weder dient te wor den voorgesteld om den groei van wan verhoudingen te stuiten. In verband met de wijziging, welke de werkzaamheden, aan een bepaalden rang verbonden, in den loop der jaren hebben pndergaan, werd individueel© herbere kening onmogelijk geoordeeld. Evenmin kan een regeling worden voorgesteld voor elk openbaar lichaam afzonderlijk. Besloten werd daarom uit te gaan van de algemeene wijzigingen, welke de sala rissen der ambtenaren in den loop der ja ren hebben ondergaan, met inachtneming van een limiet, beneden welke het herbe rekende pensioen niet zal mogen dalen. Te verwachten valt, dat een pensioensverla ging tot ten hoogste 10 pet. niet meer in grijpend zal zij;n da.n de verminderingen, welke in het algemeen op de salarissen der ambtenaren zijn toegepast. In verband met het bepaalde in artikel 161 der 'ensioenwet 1922 is het mogelijk, dat een burgerlijk ambtenaar behalve aan die wet ook pensioenrechten kan ontlee- nen aan een verordening van een provin cie, gemeente, waterschap, veenscliap of veenpolder. Aan die verordeningen ont leende pensioenen zullen mede moeten worden herberekend. De voorloopige pensioenen, bedoeld in net reglement voorloopige pensionneering onderwijzers, worden geheel naar de re geling van de Pensioenwet 1922 berekend. Daarom is het noodzakelijk, deze pen sioenen onder de herberekening te doen vallen. De regeering is van oordeel, dat de pensioenen van leden van Gedeputeerde Staten, van wethouders en van leden van besturen van waterschappen, veenschap- pen of veenpolders wegens de verschei denheid van normen en regelingen, waar naar zij zij'n toegekend, niet begrepen be lmoren te worden in de algemeene herbe rekening ingevolge het wetsontwerp. Voorgesteld wordt van de herbereke ning uit te zonderen de pensioenen van f 800 en minder. Men is van meening, dat dit geïnspi reerde artikel beoogt, Duitschland de ver zekering te geven, dat, indien de sanc ties eenmaal opgeheven zijn en de verzoe ning met Engeland een feit is, Italië zich niet tegenover Duitschland zal stellen. ITALIAANSCHE NOTA AAN GENEVE. In het algemeen minnelijke regelingen. De redactie van het Verzekerings-vak- blad De Mentor heeft zich tot de directie van het Centraal bureau voor Executie- beperking gewend met het verzoek de resultaten mede te deelen, die het bureau heeft verkregen. Het blad ontving daarop het volgende antwoord: Het aantal verzoeken om medewerking het welk bijl het Centraal Bureau voor Executiebeperking inkomt, valt zeer mee, dus is minder dan kon worden verwacht. De hopelooze gevallen buiten beschou wing latende, kon over het algemeen een minnelijke regeling worden verkregen. Meermalen blijkt, dat wanneer de de biteur aan den crediteur voorstelt om liet geschil aan het oordeel van het bureau te onderwerpen, de crediteur aan een on derlinge regeling met den debiteur de voorkeur geeft. Op deze wijze werkt het bureau sterk preventief en beantwoordt, zonder inmen ging, aan het voor oogen gestelde doel. tingen zouden kunnen verschaffen, dood zijn. Aardverschuiving in Italië. In de gemeente Chambave in het Aos- tadal heeft een groote aardverschuiving plaats gehad, waardoor een meisje be dolven is. Een naburig dorp wordt reeds geruimen tijd door een aardverschuiving bedreigd. Kruis van Zweedsch graniet voor Koningin Astrid. Te. Brussel wordt thans <de laats'u hand gelegd aan het kruis van wit Zweedsch graniet, dat door koning Leo pold III is besteld om te Kiissnacht ge plaatst te worden op de piek waa;' ko ningin Astrid den dood vond. Het kruis draagt het Belgische wapen en het wa pen der Bernadottes. De Zwitsersche bondsraad heeft zijn lid Motta aangewezen om hem te vertegc n- woordigen bij de inwijding van de kupei, ter nagedachtenis van koningin Astrid, te Küssnacht opgericht. D'e plechtigheid zal op 28 Juni geschieden. De wegen-aanleg in Ethiopië. Het voor de vorming van een wegen net in Abessynië ontworpen plan, dat in twee jaar moet worden uitgevoerd, om vat den aanleg van 2800 K.M. wegen en zal een uitgave medebrengen van lVa milliard lire. Er zullen 125.000 arbeiders aan wer ken, t.w. 50.000 Italianen, 50.000 inboor lingen en 25.000' gemengde arbeiders voor het meerendeel Italianen, die trans portwerkzaamheden zullen verrichten. Korte Berichten. In het E'ngelsche Lagerhuis heeft Baldwin medegedeeld, dat verleden jaar 35 procent van de dienstplichtingen we gens lichamelijke ongeschiktheid door de recruteeringsbureaux moesten worden af gewezen. Te Preston in Lancashire is Wil liam Birthwhistle, een schatrijk textiel fabrikant, die eens verklaarde, meer ka- toenfabrieken te bezitten dan eenig ander fabrikant ter wereld, op 80-jarigen leef tijd gestorven. In de gemeente Chambave in het Aostadal heeft een groote aardverschui ving plaats gehad, waardoor een meisje bedolven is. In Texas zijn bij een botsing1 tusschen twee autobussen zeven negers gedood en twaalf ernstig gewond. VERHOOGING BENZINEBELASTING. Gisteren is in Staatsblad no. 400 afge kondigd de wet van den 5den Juni 1936, tot financiering van den versnelden bruggenbouw door verhooging der tijde lijke heffing van het bijzonder invoer recht op benzine. VOORTZETTING VAN DE FABRIEK „LEERDAM". Een proeftijd van zes weken. Mr Ph. S. Frenkel, raadsman van de combinatie Werkfonds, Ver. Glasfabrie ken Schiedam N. V. en de Kristal Unie te Maastricht, deelt mede, dat het bericht als zou de voorzetting van het bedrijf der N. V. Glasfabriek Leerdam verzekerd zijn nog eenigszins voorbarig is. De nieuwe combinatie die het bedrijf wil overnemen, heeft namelijk een proef tijd bedongen van zes weken, na afloop waarvan zij eers't definitief zal beslissen of zij de betaling der schulden zal garan deeren en het bedrijf zal overnemen en voortzetten. In de tweede plaats zal de Binnenland. De landbouwdagen te Middelburg. Regeeringssteun aan de Varkensmarkt. Verhooging Benzinebelasting. Opbrengst der Rijksmiddelen. Herberekening van de pensioenen. De nieuwe burgemeester van Terneuzen. Buitenland. De stakingsbeweging in België. Het vliegongeluk in Noorwegen. ZONNEBRUIN voorkomt zonnebrand en bronst en bruint Uw huid prachtig Ooos 25 en 50ct Tube 60c1 Flacon 90cf Doet Uw huiskleur spoedig wijken. vergadering van obligatiehouders nog haar toestemming tot de gedachte oplos sing' moeten geven. DE BURGEMEESTERSKWESTIE TE 's-GRAVENZANDE. De heer Drees stelt vragen. De heer D'rees heeft aan den minis ter van Binnenlandsche Zaken de vol gende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat in 1935, voordat over de herbenoeming van burgemeester van 's-Gravenzande moest worden heslist ter kennis van den minister is gebracht, dat die burgemeester zich als president kerkvoogd aan financieele onregelma tigheden zou hebben schuldig gemaakt en om die reden als zoodanig zou zijn geschorst? 2. Is het juist, dat de minister daarop 'heeft geantwoord, dat hij deze zaak nog eens nauwkeurig had onderzocht, doch dat dit onderzoek hem niet tot de over tuiging had kunnen brengen, dat hij zijn medewerking aan de herbenoeming be hoorde te onthouden? 3. Is bij het ingestelde onderzoek ge bleken, dat de beschuldigingen onge grond waren? 4. Zoo ja, ware het dan niet wensche- lijk geweest, in het belang van het pres" tige van den burgemeester, daarvan duidelijk en in het openbaar te doen blij ken, te meer omdat de beschuldigingen in de gemeente in een open brief worden verspreid? 5. Zoo neen, waarop berustte dan het oordeel van den minister, dat er geen reden was zijn medewerking aan de her benoeming te onthouden? REGEERINGSSTEUN AAN DE VARKENSMARKT. Gedeelte van afgenomen varkens ingeblikt. Zooals gemeld, heeft de minister van Landbouw en Visscherij besloten, de Ne- derlandsche Veehouderijcentrale in de gelegenheid te stellen, tot steun aan de te lage varkensprijzen, varkens af te ne men. Naar gemeld wordt, zal vermoedelijk over eenige weken met deze afneming aangevangen worden. Overwogen wordt nog, of een gedeelte van deze varkens zal worden ingevroren, terwijl dan naar alle waarschijnlijkheid het andere ge deelte, in overleg met het departement van Sociale Zaken, ingeblikt in bussen zal worden beschikbaar gesteld voor werkloozen en andere hehoeftigen. CONTINGENTEERING INVOER VAN SCHOEISEL. Waarom de regeering een verlenging gewenscht acht. Ingediend is een wetsontwerp tot re geling van den invoer van schoeisel en van leestklaar schoenwerk (verlenging). De Minister acht ook thans de om standigheden nog van dien aard, dat bij niet-voortzetting van deze contingentee- ring een hernieuwde overmatige invoer staat te wachten. Wel is waar is het prijspeil hier te lande door een ver door gevoerde rationalisatie en een felle on derlinge concurrentie zoo zeer gedaald, dat voor verscheiden Europeesche lan den de uitvoer naar Nederland een aan zienlijk deel van haar aantrekkelijkheid heeft verloren, doch ten aanzien van ver schillende andere landen blijft een drang tot import, speciaal voor wat betreft het niet-lederen schoeisel, te constateeren. De minister heeft daarom verlenging van deze contingenteerihg noodzakelijk geacht. VERHOOGING DEFENSIE- BEGROOTING 1936. In verband met verlenging diensttijd groot-verlofgangers. Bij Kon. besluit van 11 Maart j.l. werd, zooals men weet, bepaald, dat de vooi ERNSTIGE ONGEREGELDHEDEN TE ANTWERPEN EN LUIK. Indien de looneischen der stakers worden ingewilligd, zal voor de nijverheid het voordeel der devaluatie verloren gaan. Dinsdag werden op het departement van binnenl. zaken te Brussel de volgende inlichtingen verstrekt in verband met de staking. Te Antwerpen is de toestand on gewijzigd. Te Gent hebben de dokwer kers medegedeeld, in staking te zullen gaan. De staking in de metaalnijverheid aldaar heeft zich tegen den middag nog uitgebreid. Een zekere onrust wordt vast gesteld onder de arbeidersbevolking van Aalst. In het Luiksc'he is de staking al gemeen in de steenkoolmijnen. Slechts een beperkt aantal arbeiders is daar nog aan het werk gebleven. De stakingsbe weging vindt uitbreiding in de metaal nijverheid. Te Luik en Seraing is ook het perso neel van enkele stadsdiensten in staking gegaan, onder meer van den reinigings dienst. Te Luik rijden geen trams meer. Allerhande geruchten doen de ronde, volgens dewelke in het Luiksche zich ernstige ongeregeldheden zouden hebben voorgedaan. Tot dusverre heeft het minis terie van binnenlandsche zaken hierom trent nog geen gegevens ontvangen. Er heerscht daar wel een zekere gisting on der de 'bevolking, doch eigenlijke inciden ten hebben zich niet voorgedaan. In Henegouwen is de staking in de mijnen eveneens algemeen. Er is ook slaking in sommige metaalfabrieken. In de provincie Namen wordt ge staakt in een paar mijnen. Slechts in en kele andere bedrijven zijn de arbeiders aan het werk gebleven. Op financieel gebied is de toestand zóó, dat indien de looneischen der stakers worden ingewilligd, de nijverheid in to taal de avance ten opzichte van de bui- tenilandsche concurrentie, welke zij op min of meer groote schaal aan de deva luatie van den franc heeft te danken, niet alleen volledig zal hebben verloren, doch nog geld zal moeten bijleggen. Nader wordt nog vernomen, dat ook de schoenmakers in het Waalsche in sta king zijn gegaan. Nader wordt gemeldGisteren heeft zich te Luik in de omgeving van het volkshuis een stoet van ongeveer 2000 stakers gevormd, welke door de voor naamste straten der stad trok. De be reden gendarmerie en politie, die aan zienlijk versterkt waren, voerden eenige charges uit, waarop de betoogers uiteen stoven. Zij vormden echter spoedig kleine af zonderlijke groepen, die de tramrijtuigen omsingelden, om het personeel aan te sporen eveneens het werk neer te leggen. Daar het personeel dit weigerde, wer den de ruiten der tramwagens met stee- nen bekogeld en stuk geworpen. In verschillende wijken werden pogin gen gedaan om de tramrijtuigen omver te werpen. De stakers wilden de wagens zelfs in brand steken. Herhaaldelijk moesten dan ook de politie en gendar merie ingrijpen. Ten slotte gaf de directie der tramwegmaatschappij tegen het mid daguur order de trams naar de remises terug te rijden. Te Antwerpen verwacht men, dat ook de zeelieden in staking zullen gaan. terwijl het café- en restaurantpersoneel in Luik met staking heeft gedreigd, in dien het geen belangrijke loonsverhooging verkrijgt. De regeering heeft den commandant der gendarmerie te Brussel, kolonel Kin- zinger, met spoed naar Luik gezonden om maatregelen te nemen voor de onder drukking van de agitatie aldaar. ITALIË TEVREDEN OVER DUITSCHLAND. In de „Giornale d'Italia" brengt Virginio Gaydo plechtig hulde aan de houding, die Duitschland tijdens het Italiaansch-Abes synsch conflict jegens Italië heeft aange nomen. De aandacht van Italië, schrijft hij, is voor alles naar Duitschland gericht. De houding van dit land was vriendschappe lijk, loyaal en klaar. Het heeft zich verzet tegen eiken druk, die op dit land is uit geoefend in een voor zijn buitenlandsche politiek in Europa zoo delicaat oogenblik. Het blad schrijft voorts, dat het zich gelukkig acht, Dhitschland in dit histo rische tijdperk aan zijn zijde te hebben gevonden. Aansluiting bij initiatief van Argentinië De Italiaansche regeering houdt zich op het oogenblik bezig met een nota, die naar verluidt, aan den Volkenbond zou worden toegezonden en waarin Italië op grond van nieuwe argumenten zich zou verzetten tegen de schuldigverklaring als aanvaller. Het zou de bedoeling zijn, dat men in deze nota aansluiting zoekt bij het initiatief van Argentinië tot bijeen- roeping van de volkenbondsvergadering. Intusschen verheelt men zich in Ita liaansche kringen niet, dat het er Argen tinië niet zoo zeer om te doen is zeker heid te hebben omtrent opheffing of handhaving der sancties, als wel om trent het al dan niet erkennen van het „fait accompli". In verband met de kwestie der erken ning zijn de wijzigingen in den diploma- tieken dienst van eenig belang. De nieu we Oostenrijksche gezant die gisteren is aangekomen, is de eerste die geloofsbrie ven aanbiedt, welke zijn geadresseerd aan „Victor Emanuël. koning en keizer". Te Washington zal Suvich, te Moskou Rosso en te Warschau zal De Valentino geloofsbrieven overhandigen in naam van „Victor Emanuël, koning en keizer"'. Langs dezen omweg zou het Italiaan sche keizerrijk in Abessynië, aldus zegt men, kunnen worden erkend. DUITSCH WATERVLIEGTUIG NEER GESTORT.. De gcheele bemanning zou zijn verongelukt. Een Duitsch militair watervliegtuig is tijdens vlootmanoeuvres in de buurt van Skagerak verongelukt. Men vreest, dat de geheele bemanning, welke uit zeven per sonen bestond, om het leven is gekomen. HET VLIEGONGELUK IN NOORWEGEN. Het vliegtuigongeluk in Noorwegen beeft, naar uit de geleidelijk bekend ge worden bijzonderheden blijkt, wel een bij zonder dramatisch karakter gedragen. De rots, waartegen de Jünker-machine is ge botst, wordt aan alle kanten door water omgeven en is dus zoo goed als onbereik baar. Toen dadelijk nadat het ongeluk was gebeurd, gepoogd werd hulp te ver- leenen, vond men op een lager gelegen plateau twee lijken van passagiers, die na de hotsing uit het vliegtuig waren ge slingerd en 200 meter naar heneden wa ren gestort. De tocht der bergbeklimmers, die nog steeds trachten de plaats waar het toestel is neergekomen, te bereiken, is buitengewoon gevaarlijk en vermoeiend, o.m. 'blijkt dit wel uit het feit, dat de be treffende rots in geen jaren meer is be klommen. Bij een nader onderzoek van de omge ving werden op circa 100 meter hoogte in een bergkloof nog twee lijken gevon den. Het was evenwel nog niet mogelijk, deze te identificeeren. Wat de oorzaak van het ongeluk be treft, staat vast, dat een plaatselijke mist bank hieraan schuld draagt. Eenige mi nuten voordat de catastrophe plaats vond, had de piloot radiografisch gemeld, dat het zicht helder was. D'e plaats waar de machine is neergekomen, ligt buiten den gewonen koers, 'hetgeen een toewijs tra meer is, dat een plotseling opgedoemde mistbank den piloot gedwongen heeft, een omweg te 'kiezen. Inmiddels blijkt een merkwaardig ver band te bestaan met een ander ongeluk, dat gisteren Noorwegen heeft getroffen, namelijk de ontsporing van de express OsloDrontheim. Was de „Haviörnen" de trots van Noorwegen in de lucht, de locomotief „Dovregubben" van den ver ongelukten trein was dit te land. Bij dit ongeluk zijn zeven passagiers gewond en het blijkt nog betrekkelijk goed te zijn afgeloopen, want was de trein vijftig me ter verder gederailleerd, dan zouden alle wagons in een diepe kloof zijn gestort. Het merkwaardig verband tusschen dit ongeluk en het andere is, dat zes passa giers, die in den trein naar Oslo zaten, door de ontsporing de aansluiting met het vliegtuig, de „Havörnen" misten. Zij zijn dus eigenlijk tweemaal aan den dood ontsnapt. ONTPLOFFING IN LABORATORIUM MUNITIEFABRIEK. 59 dooden, 29 gewonden. Uit Tallinn (Estland) wordt gemeld: Officieel wordt medegedeeld, dat de ontploffing, welke gisteren in het labo ratorium van een munitiefabriek heeft plaats gehad, 59 dooden heeft geëischi, terwijl 29 personen werden gewond. D'e oorzaak zal waarschijnlijk nooit bekend worden, daar alle personen, die inluich-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1