HERZIENING DER GRONDWET. Gratis. EERSTE BLAD Ongewenschte bevordering vreemdelingenverkeer. DE VOORSTELLEN VAN DE STAATSCOMMISSIE. De totalisator terug? Buitenland. Belangrijkste Nieuws DINSDAG 16 JUNI 1D?6 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANa No- m Verschijningsverbod voor geschriften. Vermindering bezoldiging Kamerleden. Kamer voor het Bedrijfsleven afgewezen. TEGEN REVOLUTIONNAIREN IN KAMERS. r CJitg.N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emcrgo" ter exploitatie van liet blad „De Zeeuw", nureaux Lange Vorstatraat 70, Goes. Telefoonnummer 1 i. Poalclièquo en Girorekening 444H5 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL ,T. J, FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vliasingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertenllün 30 cent por regel, Ingezonden mcdcdecilngcn 00 cent per regel. Kleine Advcrtcntiön Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder lettor of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De „Vlissingsche Courant" komt terug op wat wij schreven over het door de Commissie Krayenhoff aanbevolen en door haar verdedigde middel ter bevorde- ling van het vreemdelingenverkeer, n.l. het geven van gelegenheid tot het houden van kansspelen, in daartoe aangewezen hadplaatsen. De „VI. Crt" begint met te verklaren, dat zij het hierin met on-s eens is, dat werkelijk verkeerde dingen niet door de Overheid mogen worden getolereerd, laat staan aangemoedigd. Ten einde de zaak zuiverder te stellen neemt zij uit haar eerste artikel het woord „roulette" terug om het te vervangen door „kans spelen" in het algemeen, wat ook beter haar bedoeling weergeeft. De vraag is echter wat verkeerd is. In verband daarmede verklaart de redac tie de drang naar „een gokje" op zich zef niet te bewonderen zelf beoefent zij geen kansspel of wat dan ook, zij het dan niet om principieele redenen maar daarom vindt zij „no'g geen vrijheid om anderen, die daaraan wel behoefte schij nen te hebben, er althans vermaak in scheppen, als minderwaardig te veroor- deelen". Het is ons niet duidelijk, wat met deze zinsnede beoogd wordt. Het gaat toch riiet om de personen, om de vraag of iemand, die geen tegenstander is van loterij-spel als minderwaardig moet worden veroor deeld, maar het gaat over de vraag wat hier de taak is van de Overheid, of de Overheid, als dienaresse Gods, mee moet werken om het hazard-spel te bevorderen, of dat zij moet trachten dit spel van het politiek terrein te weren. Van dit laatste verklaarde de „VI. Crt" in haar eerste artikel een tegenstandster te zijn, omdat een verbod de huichelarij voedt, de behoefte om aan dit spel mee te doen prikkelt en omdat toestaan van het kansspel voor bepaalde plaatsen geld in het laad je brengt van verschillende be drijven. Tot ons genoegen zien wij1, dat zij in haar tweede artikel veel minder ver gaat. Na eerst betoogd te hebben, dat het bij verreweg de meeste spelen minder aan komt op het spel dan wel op de mentali teit waarmede gespeeld wordt, en dat zij het met ons eens is, dat de Regeering alle medewerking om in ons land te komen tot het openen van speelzalen behoort te weigeren, vervolgt zij: „Maar dat is zoo althans vatten wij het rapport op de bedoeling niet van de commissie-Krayenhoff I Het gaat niet om het openen van speel zalen voor menschen, die zich bij voor keur aan de speeltafel ophouden. Het gaat om het trekken van toeristen (en dit is voor de badplaats Vlissingen van betee- kenis!) met middelen van onschuldig ver maak en verstrooiing. Werkelijke kansspelen behendig heidsspelen, kunnen een attractie worden die het toeristenverkeer ten goede komt. Wij zullen ons niet aanmatigen een oor deel uit te spreken, over hetgeen men al dan niet een behendigheidsspel kan noe men. Dit laten wij gaarne aan meer tot oordeelen bevoegde instanties, i.e. de landsregeering de overheid, over. Ook weten wij niet, of men het Straperlo-spel hiertoe moet rekenen. Maar als de Over heid al dan niet op voorstel van de commissie-Krayenhoff een aantal spe len kan aanwijzen die aan de nu eenmaal bestaande en niet te ontkennen behoefte tot spelen op onschuldige wijze te gemoet komt, dan meenen wij inderdaad, dat hierin een middel kan schuilen om het toeristenverkeer te bevorderen". Het is duidelijk, dat hier de discussie door de „VI. Crt" op een ander spoor ge bracht wordt. Wij zuilen haar daarin niet volgen, maar bepalen er ons toe hier vast te leg gen en wij doen het met blijdschap dat zij haar eerste standpunt, n.l. dat een verbod, omdat het de huichelarij voedt, moet worden afgekeurd, finaal heeft los gelaten. En in de tweede plaats, dat zij, blijkens wat zij nu schrijft, den voorslag van de commissie-Krayenhoff niet kan steunen. Het gaat bij- die commissie toch niet om oen behendigheidsspel van onschuldigen aard, maar zij vraagt het nemen van een proef in enkele groote plaatsen met toe lating van hazardspel en: wederinvoering van den 'otalisator bij wedrennen. Het rapport van de staatscommissie ter voorbereiding van de partiëele grondwetsherziening is thans gepubli ceerd. De commissie doet in dit rapport de volgende voorstellen: De commissie is gekant tegen pre ventieve oensuur, doch ten einde mis bruik van de drukpersvrijheid tegen te gaan wordt voorgesteld de mogelijkheid in onze wetgeving te openen om het verschijnen van be paalde uitgaven, die een grove in breuk maken op de openbare orde, tijdelijk te verbieden. Voorgesteld wordt, dat de bedra gen, vastgesteld voor het inkomen der Kroon, gewijzigd zullen kun nen worden bij een wet, waarvan het ontwerp in elke Kamer met een ge- qual'ificeerde meerderheid van twee derden van het aantal leden dier Ka mer wordt aangenomen. Tot nog toe moest voor het aan brengen van een wijziging het ge- heele stroeve apparaat van een grond wetherziening in werking worden ge steld. Het jaarlijksche inkomen van den Koning of Koningin, thans f 1.200.000, wil de commissie gebracht zien op f 1.000.000. De commissie acht het verder een leemte, dat in de Grondwet geen jaar- lijksch inkomen wordt verzekerd aan den gemaal van een regeerende Ko ningin, alsmede aan den gemaal eener Prinses, vermoedelijke troonopvolg ster. Zij geeft in overweging, hierin bij deze gelegenheid te voorzien. Het in komen van den Prins-gemaal uit 's Rijks kas wil men gesteld zien op f 200.000. De schadeloosstelling voor leden der Tweede Kamer wil zij f 1000 verlagen tot f 4000 der jaar. Het pensioen dient volgens de com missie gebracht te worden van f 150 op f120 per jaar tot een maximum van i'2400 per 'jaar (thans f3000). De commissie ziet geen aanleiding wijzigingen aan te brengen in de taak van den Raad van State. Het evenredig kiesrecht wenscht de commissie niet te wijzi gen; alleen wil men den gewonen wetgever iets meer armslag geven bij de uitwerking, in dien zin, dat hij niet verplicht zal zijn, de wiskundige evenredigheid zoo dicht mogelijk te benaderen. Instelling van een Kamer voor het bedrijfsleven naast de Eer ste en Tweede Kamer acht de com missie niet gewenscht. Wel is zij van meening, dqt goede gronden zijn aan te voeren voor het nader aanwijzen van een weg in de Grondwet voor organen, die, blijvend op het eigen terrein van het bedrijfsleven, regelend zullen kunnen optreden. Een volksvertegenwoordiger, die onwettige middelen en wegen aan- prijsL of bevordert moet men zijn lid maatschap kunnen ontnemen. De opengevallen plaatsen zullen niet ver vuld kunnen worden. Verder wordt voorgesteld de parlementaire onschendbaarheid van Minis ters en Kamerleden op te heffen ter zake van opruiing of schending van geheimen. Afwijzend staat de commissie tegen over het denkbeeld om de Alge- m e e n e Rekenkameraf te schaf fen en de controle over de rijksin komsten en uitgaven in het departe ment van Financiën te concentreeren. Evenmin wenscht zij de mogelijkheid te openen, dat de Algemeene Reken kamer zal bestaan uit één lid. In de procedure van grondwets wijziging wenscht de commissie geen verandering aan te brengen. Het ministerschap en het kamerlidmaatschap wil men onvereenigbaar verklaren, maar te vens wil men bepalen, dat een mi nister, bij een verkiezing tot lid der Staten-Generaal gekozen, ten hoogste drie maanden na zijn toelating het ambt van minister en het lidmaat schap der Staten-Generaal vereenigen kan. De commissie acht invoering van het ambt van staatssecretaris, lid van het ministerie, niet wensche- lijk. Aan het rapport zijn eenige min derheid snota's toegevoegd, met betrekking tot de drukpersvrijheid, staatssecretarissen (de instelling van onder-ministers verdedigd), revolutio naire volksvertegenwoordigers en schadeloosstelling leden der Tweede Kamer. Ter aanvulling van het bovenstaande vestigen wij nog de aandacht op de actie die speciaal door baron Krayenhoff ont wikkeld wordt, tot opheffing van den totalisator. De „Telegraaf" gaf van een daartoe ge houden vergadering' een enthousiast ver slag. Na gewezen te hebben op de e n o r m e bedragen die in het buitenland bij wedrennen vergokt worden, de blijmoedig heid waajmee de verliezen worden ge dragen en de belachelijke indruk die ons land maakt met zijn totalisator-verbod, vervolgt het blad: „Wat men wil, is duidelijk: den mede burger een uitspanning bieden waarbij hij zijn geld met genoegen ver teert, en den vreemdeling de attrac tie geven waaraan hij in zijn eigen land gewend is. Zoo slaat men twee vliegen in één klap. Men laat de vaderlandsche duiten entre nous circuleeren (pari mutuel) en men plukt den buitenlandschen tourist een weinig. Scheren, zeggen de Franschen, die niet nalaten u dezelfde pijnlooze ope ratie te doen ondergaan. Wie in Parijs is geweest en geen course-dag heeft meege maakt, heeft Parijs niet gezien. En wie een Franschen course-dag heeft meege maakt, is geld kwijt geraakt ten profijte van de Fransche natie. Tenzijtenzij men van zijn gastheer of van den piccolo van het hotel, of van een senator een bon tuyau, een goede tip heeft gekregen, en rijker en gelukkiger van het Bois de Bou logne terugkeert, dan men er heen ging D'e totalisator-aanhangers zijn vol goe den moed. Bestaat er trouwens een opti mistischer mensch in de wereld dan de course-bezoeker! Vandaag verliest hij en morgen wint hij! Het verlies is vergeten, de winst wordt met een licht hart opge streken en uitgegeven. „De totalisator is ons bij verrassing ontnomen", zeggen zij. „Wat beteekende één stem meerderheid. Toen was het 1921 (moet zijn 1911. Red. Z.), nu is het vijf tien (moet zijn 25. Red. Z.) jaar later". „En daarom kan hij best bij' verrassing terugkomen", zegt men thans. „En waar om eigenlijk niet?" „Claudy", de befaam de hyppische rijmelaar, zingt reeds: „Ei, hangt de toto in de lucht?" Eenig commentaar is hierbij niet noo- dig. Het is duidelijk, wat de bedoeling is. Het gaat hier volstrekt niet om een on schuldig behendigheidsspel, maar om een spel, dat door de Overheid, die voor de publieke eerbaarheid heeft te waken, niet kan worden getolereerd, en dat als mid del ter bevordering van het vreemdelin genverkeer moet worden afgewezen. Wat dit betreft zal er naar wij vermoe den tusschen ons en de „Vlissingsche Courant" geen verschil van meening zijn ZIJ, DIE ZICH THANS ABONNEE- REN, ONTVANGEN DE NOG IN JUNI VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS DE STAKINGSBEWEGING IN BELG IE. In Luik is de staking' algemeen. D'e staking in de mijnindustrie is vol ledig in de Borinage, het Centrum, do streek van Charleroi en het hekken van Luik. Alleen voor de Borinage schat men het aantal stakers op twintig duizend, doch in het gebied van Luik bedraagt het aantai stakers meer dan 100.000, gezien het feit, dat de metaalbewerkers en de arbeiders in openharen dienst zich bij de beweging hebben aangesloten. Tot nu toe is alles 'betrekkelijk kalm verloopen. Alleen te Luik hebben zich en kele opstootjes voorgedaan. Te Seraing is de staking volledig in de fabrieken Tubes de la Meuse en bij Cocke- rill. De Rijkswacht is in de gewesten, waar gestaakt wordt, aanzienlijk versterkt De metaalindustrie in de Borinage is door de staking niet getroffen. In het bekken van Charleroi is de staking in de kolenmijnen eveneens algemeen. De gouverneur der provincie Luik heeft alle samenscholingen van ineer dan vijf personen verboden. Op het Maarschalk F och Plein te Luik kwamen 300 stakende arbeiders hijeen. Nadat zij door het communistische Ka merlid Lahat waren toegesproken, bega ven zij zich naar de Place St. Lambert in het hart van de stad. Hier overrompelden zij' den Grand Bazar onder het zingen van de Internationale. De politie werd op ge- jouw onthaald, maar slaagde erin den bazar te doen ontruimen. De directio heeft vervolgens de deuren van dit waren huis gesloten en het personeel naar huis gezonden. Andere groote winkels in het centrum van de stad hebben het voorbeeld gevolgd. Troepen stakers hebben op som mige plaatsen het tramverkeer willen be letten. Politie en gendarmerie wisten ech ter bijna overal dit verkeer te doen her stellen. De Christelijke arbeidersorganisatie in Limburg heeft zich in den loop van den middag solidair verklaard met de stakers in andere streken van het land en hoeft de staking afgekondigd tegen Dinsdag ochtend. De Chr. vakbonden hebben echter alle bezetting van de mijnen ten zeerste afgekeurd. De staking in de haven te Antwerpen is nog steeds algemeen en heeft zelfs nog eenige uitbreiding genomen, daar ook de vrachtautobestuurders zich bij de stakers hebben aangesloten. De zeelieden hebben besloten geen schepen meer te bemannen, waarop tijdens de staking werd gewerkt. Minister-president Van Zeeland heeft een delegatie van de centrale commissie der Belgische industrie ontvangen voor het houden van een bespreking over den stakingstoestand. Van Zeeland wil een bijeenkomst tot stand brengen van verte genwoordigers der werkgevers met die der arbeiders om de kwestie van samen werking te bestudeeren. Te Antwerpen hebben ook gister weer verschillende relletjes plaats gehad, waar bij de politie bij- herhaling van sabel en revolver gebruik moest maken om de orde te herstellen. Afneming van de staking in Frankrijk. Gisteren is weer een aantal overeen komsten tot stand gekomen, o.a. bij de grafische vakken. Ook gisteren geschiedde de ontruiming van fabrieken, die tot dusverre bezet wa ren gehouden, in volstrekte kalmte. D'e staking in het scheepvaart- en ha venbedrijf in de buurt van Parijs duurt nog voort, doch de besprekingen, die hier aan een einde moeten maken, schijnen goede vorderingen te maken. In Duinkerken is het werk in de metaal fabrieken, bij het trambedrijf en bij de electrische centrale hervat, doch in de havens is de staking nog volledig. In het district Douai is een einde ge komen aan de staking in het metaalbe drijf, doch bij de schoenenfabrieken en in de textiel-industrie is opnieuw staking uitgebroken. 'Gisteren zijn er in het totaal te Parijs en in de buurt van Parijs 76.000 arbei ders aan het werk gegaan. Aantal Joden in Duitschland verminderd met 107.000. Volgens de „Jüdische Rundschau" be vinden zich als gevolg van de vervolging door de nazi's thans meer Joden in Pa lestina dan in Duitschland. De Joodsche bevolking in Palestina wordt geschat op 395.000 en in Duitschland op 393.000. Drie jaar geleden waren er nog 500.000 Binnenland. Voorstellen der Staatscommissie tot her ziening der Grondwet. Openstelling Waalbrug te Nijmegen. Rede van den Gouverneur-Generaal van Ned. Oost-Indië. Overeenstemming inzake de Leerdam. Buitenland. D'e stakingen in België. In Luik is de staking algemeen. D!e staking in Frankrijk neemt af. Joden in Duitschland, of bijna driemaal zooveel als toen in Palestina woonden. Treedt de Engelsche minister Eden af? De Londensche bladen houden zich druk bezig met de politieke ontwikkeling der eerstvolgende dagen en gewagen, openlijk of bedektelijk, van de mogelijk heid van een aftreden van den minister van huitenlandsche zaken, Eden. De „Sunday Dispatch" meent, dat de kwestie van Eden's al of niet aftreden de gesprekken in politieke kringen te Londen zoowel als in 'het buitenland be- heerscht. „Eden is de eersie apostel van de sancties geweest. Thans is Hoare weer in het kabinet teruggekeerd en is het dui delijk, dat Eden's politiek vruchteloos en vergeefsch is geweest. Hij is nu bereid, de sancties over boord te werpen, wijl zi; de Italiaansche overwinning niet hebben be let, maar intusschen hebben ze wèl En- gelands welvaart geschaad en zijn pres tige in gevaar gebracht. De „Sunday Express" meJdt voorts, dat er groote onrust heerscht in het kabinet sedert Neville Chamberlain op 10 Juni een after-diner-speech heeft gehouden, waarin hij, sprekende over de sanctiepo- litiek tegenover Italië'/, verklaarde, dat deze politiek als zoodanig had gefaald en een voortzetting ervan het toppunt van dwaasheid zon zijn. Den volgenden dag heeft Baldwin, in antwoord op desbetreffende vragen in het lagerhuis, medegedeeld, dat hij' het eens is met Chamberlain. Toen Eden het indertijd met de meer derheid van zijn collega's in het kabinet niet eens was, omdat hij' den druk op Ita lië wilde vergrooten en krachtiger maken, werd hij' daarbij' gesteund door vier mi nisters: Duff Cooper, den minister van oorlog, Elliot, den minister van land bouw, Oliver Stanley, den minister van onderwijis en den nieuwen minister van koloniën,, OrmsbyiGore. Het blad acht het waarschijnlijk, dat deze ministers nu ook het verzet tegen de toespraak van Chamberlain inzake de sancties zullen steunen. Van andere zijde wordt dit bericht te gengesproken. Morgen zal het Engelsche kabinet een definitieve beslissing nemen over de sancties en Donderdag zal een speciaal debat worden gereserveerd in het La gerhuis over de sancties en de huiten landsche politiek in het algemeen. Gis teren werd dit door Eden in het Lag-er- huis toegezegd. Tijdens dit debat zal de regeering de algemeene richtlijnen aan geven van de Britsche buitenlandsche politiek in den Raad en de Assemblée van den Volkenbond, die resp. op 2'6 en 30 Juni a.s. bijeenkomen. Men mag als vrij zeker aannemen, dat de Engelsche regeering de Italiaansche annexatie van Abessynië niet zal goedkeuren, maar óók dat het gaat in de richting van de op heffing der sancties.. Mussolini kan in zijn vuistje lachen. De reis van Schacht. Schacht is per vliegtuig uit Athene in Sofia aangekomen. Heden worden besprekingen in de Na tionale Bank gevoerd. Bovendien zal hij vandaag door koning Boris in audiëntie worden ontvangen. Woensdagochtend reist Schacht dan naar Boedapest. In goed ingelichte kringen wordt ver zekerd, dat de besprekingen van Schacht in de eerste plaats ten doel hebben zeke re technische veranderingen te brengen in het Duitsch-Bulgaarsc'he clearing, dat op het oogenblik niet vlot functionneert. Dan nog zullen de besprekingen loopen over de afwikkeling van bet betalingsver keer. Men verzekert echter, dat al deze kwes ties, hoe belangrijk ook, slechts het wer kelijke doel van Schachts reis bemantelen. Het werkelijke oogmerk bestaat daarin, dat Schacht alles in 'het werk zal stellen om de bezwaren en de vrees, welke de sta ten in Zuid-Oost Europa te kennen geven in verband met de steeds grootcr worden de economische hegemonie, weg te nemen. Een deel van de bladen steekt zijn vrees in verband met de steeds toenemende af hankelijkheid van Bulgarije van Duitsoh-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1