Gratis. EERSTE BLAD r*fl SPRUTOL ZATERDAG 13 JUNI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 214 Verzekering tegen politieke devaluatie-ongelukken. Buitenland. Binnenland BE RTE LS' Gehakt in blik voor werkloozen. Belangrijkste Nieuws Zomer sproeten verdwijnen spoedig door een pot Verlenging octrooi der Nederlandsche Bank. Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon 10.20. Losse nummers 5 cent. Advcrtontiön SO cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0,75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ZIJ, DIE ZICH THANS ABONNEE- REN, ONTVANGEN DE NOG IN JUNI VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS Bh de behandeling van het Vaste Las- ten-ontwerp in de Tweede Kamer is op nieuw het devaluatie-vraagstuk ter spra ke gekomen. Ditmaal werd vrij sterke nadruk gelegd op de politieke zijde van de zaak. Het was inzonderheid de leider van de R.K. fractie die zich hierhiji liet gelden. De R.K. fractie staat, naar hij betoogde, op het standpunt dat de z.g. deflatie- maatregelen door de Regeering ge- wenscht, niet tot het beoogde doel kunnen voeren. Voor consequente deflatie is de Regeering niet te vinden en daarom zal het moeten komen tot devaluatie. Om dat doel te bereiken is noodig de medewerking van andere partijen, die be reid zijn verantwoordelijkheid te dragen. Het ideaal van de R.-Katholieken, die voor samenwerking met de sociaal-demo craten toch wel beducht zijn en met recht! is blijkbaar een samenwerking op breede basis. Het tegenwoordige Kabinet moet dan verdwijnen. En dan moet er komen een nieuw Kabinet dat bereid is een be- heerschte devaluatie door te voeren. Ter verdediging van dit standpunt werd door Mr. Goseling o.m. gezegd: „Het devaluatievraagstuk betreft niet de groote lijnen, de groote perspectieven van de politiek. Dit is reeds daarom niet mogelijk omdat het als het ware in ze ker opzicht althans door één daad be slist is. Devaluatie is niet anders dan een operatie, die onder bepaalde omstandig heden noodig kan zijn, om verder leven, verder werken mogelijk te maken. Daarna komt het in versterkte mate op samen werking aan, juist met het oog op de maatregelen, die dan genomen moeten worden. Want hoe noodzakelijk ze ook kan zijn (juist als een operatie) de op lossing kan devaluatie niet brengen, zoo min als de operatie op zichzelf het her stel beteekent. Maar noodzakelijke voor waarde voor herstel kan zij in bepaalde omstandigheden wel zijn. Daarom kan ik niet aannemen, dat vooral zij, die gewend zijn asm positief opbouwend werk deel te nemen, zich bij voorbaat aan die samen werking zouden onttrekken." Het antwoord van den heer Schouten liet aan duidelijkheid niets te wenschen over. Na er op gewezen te hebben dat wij naar zijn oordeel moeten voort blijven gaan op den aanvankelijk ingeslagen weg, zoo mogelijk in een versneld tempo, en dat men, aangezien dit overtuiging is, niet kan verwachten dat aan een politiek die in andere richting gaat, zal worden mee gewerkt, vervolgde hij: „Wü A.R. zijn in het diepst va,n onze ziel de overtuiging toegedaan dat we een bepaald politiek beleid moesten en moeten steunen, omdat wij1 van oordeel waren en zijn dat dit politieke beleid noodzakelijk was en is en dat overeenkomstig de richt lijnen van dat politieke beleid moest en moet worden gehandeld Vandaar, dat, als men bereid is die overtuiging te respecteeren. men er van af moet laten om tot ons te zeggen: er is een zoo groote behoefte aan samenwer king, gijl moogt u aan die samenwerking niet onttrekken en gij moet U, om U aan die samenwerking niet te onttrekken, laten aftrekken van de basis waarop gij staat en U bereid verklaren tot het aan vaarden van een basis, die tot heden voor U verwerpelijk is. Dat mag niet werden gevorderd en een andere beteekenis kan ik aan het daarover handelende gedeelte van de rede van den heer Goseling niet geven." Dit standpunt was reeds eerder in de „Standaard" verdedigd. Tot verwondering o.a. van de „N e d e r- lande r", die verklaarde niet te kunnen begrijpen, dat de A.R. partij1, als de zaken anders loopen dan zij wenscht, zich mok kend op een afstand zou houden. Deze opvatting zal menigeen niet recht duidelijk zijn. Hoe kan men toch van een partij verwachten dat zijl mee zal doen aan dingen die zij principieel verkeerd acht? Wat de „N e d e r 1 a n d e r" hierover nader zegt, brengt wel eenige verduide lijking. Het gaat hier, aldus dit orgaan „niet om de vraag: wilt ge de huidige re- geeringspolitiek voortzetten óf wilt ge de valuatie en daarna de dan in aanmerking komende politiek voeren? Was de vraag zóó gesteld, dan zouden de heer Schouten en „De Standaard", van hun standpunt terecht, de laatstbe doelde mogelijkheid afwijzen. Maar zoo ligt de vraag niet. De vraag is daarentegen deze: Zijt gijl, anti-revo lutionairen, nadat devaluatie een feit aal aijn geworden, bereid uw steun te verlee- nen aan de volvoering van de politiek, die dan noodzakelijk zal zijn geworden? Het gaat er dus niet om, zooals de heer Schouten stelde, een keuze te doen tus- schen een goede basis en een verkeerde basis. Het gaat er om of nadat de eene basis definitief zal zijn verlaten, gerekend mag worden op samenwerking vanaf die andere basis, zij het dan dat deze samen werking in anti-revolutionaire oogen toch nooit meer dat zal kunnen bren gen wat vanaf die eerste, inmiddels ech ter onherstelbaar verwoeste, basis, bereikt had kunnen worden." Als wij nu de zaak goed begrijpen, komt het hierop neer, dat men van de A.R. fractie wenscht een soort verzeke ring tegen de politieke gevolgen van de valuatie. Verklaart de A.R. partij zich bereid mee te doen, dan is de zaak in orde. Men kan dan desgewenscht de devaluatie doorzetten, het kabinet tot heengaan no pen en dan staat onmiddellijk een nieuwe meerderheid klaar om het werk voort te zetten. Als de zaak zóó staat, dan verdient de kloeke afwijzing door den heer Schouten niet anders dan toejuiching. Men kan van de A.R. partijl niet ver wachten dat zij meewerkt aan het tot standkomen van een verzekering tegen politieke devaluatie-ongelukken en daar door tevens tot omverwerping van het Kabinet-Colijn. DE STAKING IN FRANKRIJK NEEMT AF. Samenscholingen in Parijs zijn thans verboden. Gisteren is op steeds meer plaatsen het werk hervat en in totaal zijn 199.000 sta kers weder aan den arbeid gegaan. De meeste café's en restaurants te Parijs zijn heropend. In het algemeen kan gezegd worden, dat ook in de provincie de stakingsbewe ging vermindert. Te Rijssel zijn gisteren 15.000 arbei ders, behoorende tot 60 fabrieken, we der aan het werk gegaan. Te Valenciennes zijn 50.000 arbeiders weder aan het werk gegaan. Er is thans een aantal maatregelen ge troffen. Samenscholingen op den openba ren weg zijn o.a. verboden. De slagersknechts besloten vandaag het werk weer te hervatten. Daarentegen heeft de stakingsbeweging zich uitgebreid tot Sedan, waar 4000 en tot Montbeliard, waar 2000 arbeiders in staking zijn gegaan. Te St Nazaire en Nantes hebben de havenarbeiders het werk neergelegd. Het uitgebreide politievertoon te Parijs heeft kalmeerend gewerkt. Sommige communistische kamerleden zoeken eveneens olie op de golven te wer pen en zoo heeft de leider der kamerfrac tie T'horez, die secretaris-generaal is van de communistische partij, verklaard, dat men ook een staking moet weten op te heffen, als de essentieele eischen zijn in gewilligd en dat men een compromis moei weten te aanvaarden, om geen kracht te verspillen. Bij sommige stakingen doet zich ook eenige vermoeidheid van den kant dei- arbeiders voor. Over het algemeen had men gisteravond den indruk, dat de kalmte langzamerhand terug keert. De kamer heeft met 385 tegen 175 stem men het wetsontwerp inzake de instelling eener 40-urige arbeidsweek aangenomen. EEN NIEUW KABINET-VAN ZEELAND? De heer van Zeeland heeft thans for meel van den Koning opdracht gekregen tot kabinetsformatie. Hij heeft deze op dracht aanvaard. De kabinetsformateur verklaarde, dat hij al het mogelijke zou doen, om reeds vandaag met de samenstelling der nieu we regeering gereed te zijn. Naar verluidt, zou de heer van Zee land in overleg met den koning zijn oor spronkelijk programma hebben gewijzigd. Het is niet uitgesloten, dat hij tot nieuwe parlementsontbinding zou over gaan, indien de socialisten onhandelbaar blijven, doch men verwacht, dat deze het niet zoo ver zullen laten komen. DE STAKINGEN IN BELGIë. Tegen Maandag a.s. verdere uitbreiding verwacht. Gezaghebbende Belgische kringen voor zien een verdere uitbreiding van de sta kingsbeweging tegen a.s. Maandag. De minister van Binnenlandsche Za ken heeft verklaard, dat hij zich tegen iedere bezetting der fabrieken zal ver zetten. De situatie in de haven te Antwerpen is ongewijzigd. Te Luik is de stakingsbeweging uitge breid tot het kolenbekken. De kolenmij nen van Bois d'Avroy en Grachetrigny zijn bezet. In het algemeen eischen de arbeiders een loonsverhooging van 20 pet., een 40- urige werkweek en pensioen op 50-jari- gen leeftijd. Dó arbeiders in de metaal-industrie staan voor een staking. Gisteren werd vernomen, dat ook de arbeiders van de „nationale fabriek" van Herstal het werk hadden neergelegd en de fabrieken hadden bezet. Later bleek echter, dat het slechts een groep vrouwelijk personeel betrof, welke zich naar de binnenplaats van de fa briek had begeven en er den verderen middag met zingen en dansen door bracht. De Negus naar Zwitserland. De keizer van Ethiopië, Haile Selas sie, heeft regelingen getroffen, om 17 Juni a.s. uit Londen te vertrekken naar Vevey, in Zwitserland, waar hij een chalet heeft. Geen burgeroorlog in China. Het Deutsche Nieuwsbureau meldt uit Sjanghai, dat de Nankingtroepen de tot dusver ten noorden van Tsjansja inge nomen defensieve stellingen verlaten hebben en in zuidelijke richting over Hoengtsjau tot Leiyang zijn opgerukt. De zuidelijke troepen trekken zich echter terug om botsingen met de Nan kingtroepen te vermijden. Moskou's strijd tegen den godsdienst. Op 7 Februari j.l. vierden de Russi sche godloozen den tienden verjaardag van de stichting van hun bond. Trots werd er bij deze gelegenheid op de door hen behaalde resultaten gewezen. Uit de paar honderd leden, welke de bond tien jaar geleden telde, is een leger van 7 mil lioen gegroeid. Thans geeft de bond jaar lijks 35 godlooze boeken uit, afgezien van de vele brochures en tijdschriften. In Moskou werden tijdens het laatste Paasohfeest alle jeugdige personen door tal van sportwedstrijden van het kerkbe zoek afgehouden. Op den eersten Paasch- dag hielden bovendien de jonge commu nisten hun congres te Moskou. O'p deze bijeenkomst werden nieuwe richtlijhen voor den strijd tegen den godsdienst vast gesteld. T e r w iji 1 in 1923 nog 63 pet. van de mannel ij1 ke en 72 pot van de vrouwelijke jeugd op het platteland godsdienst beleed, waren i n 1932 deze cijfers reeds gedaald tot resp. 11 en 12 procent. In de steden is dit percentage onge twijfeld nog lager. De Russische bevolking bestaat op het oogenblik voor 46 pet. uit jongeren, die na de revolutie geboren zijh. Deze 46 pet. der bevolking is door middel van de scholen reeds totaal van den godsdienst vervreemd. Deze 46 pet. heeft nog slechts sociale beteekenis in de sovjet-unie. De rest heeft geen socialen invloed meer. Men behoeft zich daar niet ernstig meer mede bezig te houden. Men laat derhalve de oudere, nog godsdienstige menschen met rust. BAKKERSPATROONS UITEN HUN NOOD. Actie tot demonstratieve sluiting te Amsterdam. Er heeft zich een comité gevormd van de Amsterdamsche bakkerspatroons, be staande uit de heeren H. J. Hamringa, D'. Homiet, F. G. Buerger en C. F. Bach, dat een actie zal voeren om het bedrijf gedu rende tweemaal 24 uur te sluiten om zoo doende de aandacht van de regeering te vestigen op den noodtoestand waarin de bakkerijen verkeeren. Het comité staat op het standpunt, dat zoo spoedig mogelijk zal moeten worden overgegaan tot ver bindend verklaring der contracten inza ke de prijsregelingen. Ook Amsterdam wil de haventarieven verlagen. Naar gemeld wordt zullen Burge meester en Wethouders van Amsterdam Ingezonden Mededeeling. $e beu* irrct~*a' tnf>a OLIEFABRIEKEN riv... AMSTERDAM.o. KDOSvtHAMMH zeer binnenkort een voordracht bij den Gemeenteraad indienen, waarin wordt voorgesteld, met ingang van 1 Juli a.s., het havengeld, het kraangeld en de hu ren van loodsen en terreinen in het ha vengebied te verlagen, een en ander in dezelfde mate en op dezelfde wijze als in Rotterdam is geschied. t Notariaat. Bij Kon. besluit van 10 Juni is aan M. L. Spruyt op zijn verzoek met ingang van 18 Juni ontslag verleend uit zijn betrek king van notaris te Gorredijk. ONVERWACHTE INSPECTIE VAN DE FABRIEK DOOR DEN MINISTER VAN SOCIALE ZAKEN. De minister van sociale zaken, Mr Slin- genberg, heeft gisteren geheel onver wachts een bezoek gebracht aan de fa briek voor de vervaardiging van het ge hakt in blik voor de distributie aan werkloozen te IJmuiden. De minister was vergezeld van verschillende ambtenaren. Mede aanwezig waren vertegenwoordigers van het Nederlandsch Verbond van Vak- vereenigingen, het Roomsch-Katholiek Werkliedenverbond en het Christelijk Vakverbond. De minister deelde in zijn inleiding mede, dat dit bezoek zonder voorafgaande aankondiging plaats had, opdat men een juisten indruk kon krijgen van de werk zaamheden. Daar het hier de fabricage betreft van een consumptie-artikel voor werkloozen en den laatsten tijd hierover verschillende berichten in de pers zijn gelanceerd, zijn mede de besturen van de vakcentrales uitgenoodigd, opdat dezen zich een persoonlijk oordeel kunnen vor men over alles wat met de bereiding van dit artikel in verband staat. Vervolgens zette Prof. Berger uiteen, dat het een primaire eisch is, dat alleen in consumptie wordt gebracht datgene, dat als voedingsmiddel geschikt is en dat voldoet aan de daarvoor gestelde eischen. Evenals zulks voor alle ander vleesch ge schied, worden ook hier de noodige keu ringen toegepast en spr. kan de verzeke ring geven, dat bij deze fabricage alleen runderen worden verwerkt, welke abso luut geschikt zijn voor de consumptie. Bij een onderzoek, dat spr. persoonlijk heeft ingesteld, heeft hij kunnen consta- teeren, dat het bedrijf aan alle eischen voldoet en dat het bijv. onmogelijk is, dat zich vuil in de fabriek ophoopt. Voorts houdt de vleeschkeuringsdienst toezicht op het gebruikte materiaal en op de sterilisatie door middel van steek proeven tot 1 procent van het afgewerkte product. Tot dusver is bij1 deze controle alles steriel bevonden. Op verzoek van den minister gaf hier na de controleur Mes een uiteenzetting van zijn werkzaamheden. Spr. is van den aanvang af tot de beëindiging van het werk in de fabriek aanwezig, keurt van te voren het te verwerken vleesch, ziet toe, dat de juiste verhouding van de be- standdeelen volgens het recept wordt in acht genomen, voorts, dat ieder zijn werk naar behooren doet en vooral, dat geen onsmakelijke deelen worden verwerkt, kortom dat alles regelmatig marcheert en rein gehouden wordt. Bij den rondgang door de fabriek bleek, dat het gesprokene volkomen in overeen stemming was met de werkelijkheid. De minister toonde zich voldaan over den gang van zaken en wenschte den Binnenland. Gehakt in blik voor werkloozen. Wetsontwerp tot verlenging en wijziging van het octrooi van de Nederlandsche Bank. Buitenland. De staking in Frankrijk aan het afnemen. De 40-urige werkweek door de Fransche Kamer aangenomen. Uitbreiding der staking in België ver- waoht. Van Zeeland weer kabinetsformateur in België. Geen burgeroorlog in China? heer de Bruin ook verder succes met de exploitatie van dit bedrijf, hetwelk thans een dagelijksche productie heeft van 7000 kg., welke echter spoedig tot 10.000 kg. zal worden opgevoerd. De vertegenwoordigers der vakcentrales gaven tegenover een journalist als hun meening te kennen, dat bij de onder havige productie eisch moet zijn, dat het te verwerken vleesch niet minder is, dan hetwelk de arbeidende klasse in het al gemeen in de winkels koopt. Zij ver klaarden, dat zij bij dit bezoek de over tuiging hadden gekregen, dat dit bedrijf volkomen met dezen eisch rekening houdt, zoowel wat kwaliteit als wat de wijze van bereiding betreft. Bij alle drogisten. DE WERKKRING DE BANK WORDT UITGEBREID. VORMING SPECIALE RESERVE. Ingediend is een wetsontwerp tot ver lenging en wijziging van het octrooi der Nederlandsche Bank. D'e belangrijkste wijzigingen 'betreffen de uitbreiding van den werk kring der bank, door haar de be voegdheid te geven een openmarkt- politiek te voeren. Dit zal mogelijk worden gemaakt door het koopen en ver- koopen van wissels, binnenslands betaal baar en van Nederlandsch schatkistpa pier. (Dit laatste alleen dan, wanneer het eerst van derden is betrokken, dus niet rechtstreeks van den agent van het Mini sterie.) Verder heeft een wijziging van de winst- verdeeling plaats, noodig geworden in verband met de tevens door te voeren ver hooging van het maximum van het reser vefonds van f 5 millioen tot f 20 millioen (dit laatste evenwel eerst nadat het pon- denverlies van het jaar 1931 geheel is af geschreven) en met de vorming van een speciale reserve. Daarvoor zal de helft van de inkomsten, voortvloeiende uit de uitbreiding van den werkkring, worden aangewend. De tantièmes voor directie, commissarissen en commissie van advies zullen worden afgeschaft. De vorming van een pensioenfonds wordt verplicht gesteld. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN TE MIDDELBURG. Vrijdagavond vergaderde deze Kamer te Middelburg, onder voorzitterschap van den heer W. Berdenis van Berlekom. Aanwezig waren met hem 13 leden. Af wezig de heeren M. Laernoes, Enzlin, Wes- selink, Ghijsen, Anker, P. G. Laernoes, Machgeels en van den Berg met- en Bos man zonder kennisgeving. Het bureau stelde voor de Prov. Zeeuw- sche Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer een subsidie van f 25 voor 1936 toe te kennen en nader met het bestuur te overleggen hoe in volgen de jaren te handelen inzake de Provin ciale en de verschillende plaatselijke ver- eenigingen. De Kamer vereenigde zich hiermede z.h.s. Het voorstel om aan de betrokken or ganisaties te 's-Heerenhoek, Souburg, Ka- pelle, Heinkenszand en Renesse ieder f 25 toe te kennen voor te houden winkel weken of étalagewedstrijden, werd even eens aangenomen. Bijdrage Fokveedag. Het voor stel om voor den Fokveedag aan den Kring Walcheren der Z.L.M. een bijdrage te verleenen van f 100 en f 25 te besteden voor een stel medailles, gaf aanleiding tot discussie.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1