DE ZEEUW AKKERTJES KAAS - de allerbeste eiwitbron/ ALS DE LIEFDE RIJPT TWEEDE BLAD VROEGER EN NU. Natlonaal-soclallstische uitwassen. Hoe kom ik van die hoofdpijn af? Stukken voor de Piovinciale Staten van Zeeland. Uit de Provincie VAN VRIJDAG 12 JUNI 1936, Nr 213. "Wegens het hereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd is de heer L. van der Wal afgetreden als voorzitter van den modernen Bouwvakarbeidersbond. In verband daarmee richt hij in de Jonge Bouwer een afscheidswoord tot de adspirantleden van den Bond. Daarin herinnert hij er aan, hoe hij vroeger als krulléjongen moest werken van 6 tot 8 uur tegen een belooning van 30 cent per week. Nu is alles anders geworden. „Thans hebben wij een werkweek van 48 uur vroeger 78 en is de moge lijkheid om zich te ontwikkelen voor ieder, die wil, aanwezig. De woningtoe standen zijn verbeterd. Toen ik jong was bestond onze geheele woning uit een kamer en een zolder. In die kamer werd gegeten, gedronken, gekookt en geslapen. In die kamer zat des avonds het geheele gezin aan één tafel. In die kamer moest ik mijn huiswerk maken, moest ik zitten lezen en schrijven. Later in mijn jongens jaren was ik toen ik uit mijn geboorte dorp was vertrokken in kosthuizen, soms met 4 of meer commensaals. Moest men zijn slaapkamer(?) deelen met één of twee anderen. Was ook de werktijd nog van 's morgens vijf tot 's avonds ze ven of acht uur." De tegenwoordige jeugd heeft het in vele opzichten gemakkelijker. Er is meer mogelijkheid tot vreugde en ontspanning. Maar, zoo vraagt hij', wordt die moge lijkheid soms niet te veel benut? „Lijden daaronder de ernst en de wil om te dienen somtijds niet? Voelen velen ook onder U, soms niet meer voor de uitslag van een voetbalmatch, dan voor de belangen van den bond? Laat ieder voor zich daarop het antwoord geven. Natuurlijk gun ik jullie alle vreugde en zon. Heb ik mij steeds verblijd in uw Wanneer Uw hoofdpijn (migraine) U over valt bij hel opstaan, vóór of na den maal tijd, koop dan even bij Uw drogist of apotheker een doosje "AKKERTJES". Deze nieuwe vinding van Apotheker Dumont wordt overal en door iederen gebruiker geroemd om haar wonderlijke resultaten bij Hoofdpijn, Migraine, Kies pijn, Zenuwpijn, Kou, Influenza, Spierpijn, Neuralgische pijnen, Rheumatische pijnen. Het is niet noodig U te laten plagen door Uw pijn. Want bijna onmiddellijk zullen "AKKERTJES" U helpen en Uw pijnen snel tot bedaren brengen. Ook Gij zult opge togen zijn over de resultaten. Probeert zei Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Volgens recept ran Apotheker Dumont AKKER.CACHETS FEUILLETO N Uit het Engelsch. 22.) —o— „O, die arme mijnheer Farren, die arme mijnheer Farren!" jammerde hij. „Hij had al zijn hoop gevestigd op dezen zoon. Die andere is niets waard". „Dat zou ik maar zoo niet zeggen", viel Jacob eenigszins verstoord in. Toen eerst kreeg juffrouw Waggitt haar spraak terug. „Arme, arme mijnheer Rupert", kreet ze. „Arme, arme man. Neen, neen, Jacob, vraag me niet om een kopje thee in te schenken. Help je zelf man, als je nu ten minste nog kunt drinken. Och, ocht, wat een ongeluk. Jacob, wat is dat nu weer?" Juffrouw Waggitt gevoelde, dat er iets bijzonders aan de hand was, toen er op dat oogenblik forsch geklopt werd op de voordeur van Park Row 17. Wat moest die klop op de deur bedui den? HOOFDSTUK YH. De Novemberdag, die Rupert Farren op vacantiedagen, wanneer gij, met door de zon gebruinde gezichten en beenen naar het kamp trok, bruisend van jeugd en vroolij'kheid. Ik zou van de jeugdbeweging niet gaarne een oude-mannenhuis maken. Maar jonge vrienden, vergeet bij' de vreugd toch ook nooit de levensernst." Inderdaad, er is op maatschappelijk gebied zeer veel veranderd de laatsv! jaren. Er is meer gelegenheid om van het leven te genieten; ook meer gelegenheid om zich te geven voor de belangen van Kerk en staat en maatschappij. Wordt die gelegenheid voldoende benut? Of is de klacht van dezen rooden voor man ook van toepassing op velen van onze jongeren? Men moet met het maken van vergelij kingen tusschen vroeger en nu, altijd voorzichtig zijn. Ook vroeger was er een betrekkelijk klein getal voortrekkers, die in het eerste gelid stonden en die anderen wisten te bezielen en mee te trekken. En ook toen waren er velen, die in de eerste plaats op eigen belang en eigen genoegen bedacht waren. Alleen is er dit verschil, dat' het nu veel gemakkelijker is om mee te doen. Er is meer tijd, meer ontwikkeling, meer lectuur; men behoeft niet als vroeger alles van den grond op te bouwen. Er mag dus van de tegenwoordige jon geren meer verwacht worden. Zullen die verwachtingen worden ver vuld. Of zal de tegenwoordige jeugd een al te gemakkelijke prooi zijn van de vele revo lutionaire stroomingen van dezen tijd Daarom mag ook onder ons de waar schuwing uitgaan: jonge vrienden, ver geet biji de vreugde toch ook nooit de levensernst. De gebouwde eigendommen. Nu Ged. Staten niet hebben voldaan aan het verzoek van de Commissarissen voor den gebouwden eigendom in de al- gemeene vergadering van den Polder Walcheren en aan de Prov. Staten voor stellen het art. 122 van het Bijzonder Reglement voor den Polder Walcheren te wijzigen, heeft de heer A. Jeronimus zich als eerst-ondergeteekende van het adres aan Ged. Staten, namens de Com missarissen voor het gebouwd met een schrijven tot de Prov. Staten gewend, waarin hij het volgende opmerkt: le. dat het minder vèr gaan, dan de zonder oppositie tot stand gekomen wij ziging van het algemeen reglement nog genszins bewijst, dat het algem. regle ment ten opzichte van den gebouwden eigendom juist en billijk is, terwijl be roep op de Kroon daartegen als in strijd met het algem. belang alsnog niet on mogelijk is; 2e. dat rechtstreeks verband ontbreekt tusschen de opbrengst van den gebouw den eigendom en de verbetering van de wegen; 3e. dat de historie van de wegen is geweest, dat deze zijn tot stand gekomen en daarna verbeterd ten behoeve van de landbou wbe dr ij ven 4e. dat nu de onderhoudsplichtigen zich gesteld zien voor verbeteringseischen en daaraan verbonden kosten, het niet redelijk is te trachten die verhoogde kos ten gedeeltelijk af te wentelen op een an dere groep, terwijl de waarde van de las- ten-afwenteling geen verband houdt met do genots of gebruikswaarde van de af zonderlijke bebouwde perceelen en de op brengst daarvan; 5e. dat verbetering van wegen niet als buitengewone onkosten ten laste van het gebouwd 'kunnen worden gebracht; 6e. dat daarom wel degelijk sprake is ■van een ontlasting van den ongebouwden eigendom door een bezwaring van den gebouwden eigendom. Adressant verzoekt daarom het voor stel te verwerpen. Inzake het vierde punt wijst de heer Jeronimus er op, dat een eigenaar of be woner van een perceel met f 1000 belast bare opbrengst evenveel of even weinig of zelfs minder belang bij wegsverbete- jacht zag gaan voor de laatste maal, brak mistig aan over Edinburgh. De zomer toeft soms nog laat in het Noorden, mogelijk wel, omdat hij ook zoo traag in het komen is, en ook nu nog was er een wederspannige zoelte, die aan de zomerweelde herinnerde, en die hing over de ongelijkmatige daken en boomen der parken. Over de verdorde afgevallen bladeren, die over de paden verstrooid lagen, slen terde een nog jeugdig persoon doelloos voort, nu en dan opkijkend naar de sui zende boomtoppen, hoog in de lucht. Het was reeds laat in' den morgen, maar hiji had geen oog voor de fleurige winkel étalages en de bedrijvige winkeliers. Hoe wel in het hartje van de veelszins fraaie stad was hij' blijkbaar alleen met zijn ge dachten en wandelde eenzaam temidden van luidruchtige spelende kinderen. Hugo Lothian had zij'n geheele jeugd en zijn eerste jongensjaren in Edinburgh doorgebracht. Zijn vader was daar een vermaard prediker geweest, tof wien vau heinde en ver de menschen kwamen sa- menstroomen om te luisteren naar zijïn welsprekendheid. Hugo's ouderlijk huis was een somber-grijze pastorie geweest, waar de groote geleerden en beroemde denkers hadden vergaderd. De oude stra ten, de vervallen gevels, de historie en ring kan hebben ale een ander eigenaar of 'bewoner met 1100 belastbare op brengst. Schoolonderwijzersweduwenbeurs. Ged. Staten stellen in overleg met het bestuur van de Schoolonderwijzerswedu wenbeurs in de Provincie Zeeland voor, verschillende wijzigingen in het regle ment der beurs aan te brengen, Ged. Staten deelen mede, dat de school onderwijzersweduwenbeurs is opgericht bij besluit der Staten van 12 Juli 1823, waarbij o.a. is bepaald, dat een bedrag van 17 tot 18 honderd gulden uit de Prov. Fondsen als stamkapitaal voor de beurs zou worden vastgelegd. Uit renten van dit fonds en uit de bijdragen der deelnemers zouden de noodige gelden ge vonden worden teneinde aan de weduwen der deelnemers de reglementaire pensioe nen te kunnen uitkeeren. Terwijl de deel neming aan het fonds voor hen, die reeds onderwijzer waren op het oogenblik van oprichting facultatief werd gesteld, werd zij verplicht gesteld voor hen, die na dien tot onderwijzers in Zeeland zouden worden benoemd. Door de Provincie zou jaarlijks een zoodanig bedrag tot een maximum van f 1700 worden bijge dragen als noodig zou blijken om de uit- keering der' reglementair verschuldigde pensioenen mogelijk te maken. In 1848 is besloten voorloopig de bijdrage van de Provincie te doen ophouden, omdat de positie van het fonds haar niet langer noodig maakte, en in 1864 is de beurs al geheel gereorganiseerd en het reglement herzien. Er bleef een formeele band tus schen provincie en fonds, omdat de pro vincie bij zou dragen als aan de toen trekkende weduwen of weduwen van de toenmalige leden van de beurs niet de reglementaire pensioenen zouden kunnen worden uitgekeerd. Zulk een bijdrage is niet voorgekomen. Vroeger heeft de beurs veel goed werk gedaan, doch nu de pen sioensaanspraken voor de leden en hunne nagelaten betrekkingen wettelijk vast staan en de toetreding niet meer ver plichtend was, is het ledental niet toe genomen, doch veel eerder achteruitge gaan. Zoo zou het kunnen gebeuren, dat te eeniger tijd de leden van de beurs ge heel zullen ontbreken, nademaal nieuwe leden zich, niettegenstaande de van de zijde van het bestuur gevoerde propa ganda, niet meer aanmelden en de nog bestaande leden uit den aard der zaak langzamerhand verdwijnen. Tweeërlei zou, werd het reglement niet gewijzigd, hiervan het gevolg zijn; zoolang het aan tal leden en daarmede het aantal tot pen sioen gerechtigde weduwen daalt, zouden de pensioenen der trekkende weduwen tot een weinig gemotiveerde hoogte kunnen stijgen; zoodra er geen weduwen meer zullen zijn, die aanspraak zouden kun nen maken op een pensioen ten laste der beurs, zou het kapitaal daar liggen, zon der beheerder eh zonder bestemming. De bedoeling der aangenomen wijzigingen is deze beide moeilijkheden te ondervan gen en daarbij is bereikt, dat de beurs zooveel mogelijk aan hare oorspronkelijke bestemming blijft voldoen, n.l. verzach ting van het lot der nagelaten betrek kingen van onderwijzers bij het L.O. en, in tweeden aanleg, van die onderwijzers zelf. Subsidie commissie voor huishoudelijke voorlichting. De Commissie voor huishoudelijke voorlichting te plattelande in Zeeland, als provinciaal orgaan in het leven geroe pen door de „Stichting voor huishoude lijke voorlichting te plattelande" te 's- Gravenhage vroeg aan de Provin ciale Staten om f 1500 per jaar crediet ter bestrijding van de te maken reiskosten. Het doel, dat wordt nage streefd is, blijken het adres, te bewerk stelligen, dat de vrouwelijke arbeiders bevolking te plattelande meer huishou delijke voorlichting zou kunnen verkrij gen. De stichting te 's-Gravenhage zorgt voor de salarieering en vergoedt ook de reiskosten van het personeel voor de ver schillende te houden cursussen. De reis- legenden die zich daartusschen hadden gevormd, waren voor Hugo's herinnering onafscheidelijk verbonden aan de sfeer van zijn ouderlijk huis en die zijner jeugdjaren. Wat hem in de toekomst ook mocht overkomen, over zijn jeugd, doorgebracht in zulk een ouderlijk huis, lag een blijde glans, die hem was als een gelukkige idylle. Maar tusschen die onbezorgde tijden en dezen Novemberdag, nu hij zich weer eens bevond in Edinburgh, lag een diepe afgrond. Edinburgh was voor hem steeds een bekoorlijke plaats geweest, maar, of schoon hij! pas 30 jaar oud was, was het nu iets dat voor hem voorbij' was, dat on herroepelijk achter hem lag in het voor bije verleden, het verleden dat zulke din gen in zijn klauwen vasthoudt en nooit teruggeeft. Hiji spoedde zich naar de dichtst bij- zijnde uitgang van het park en wandelde naar de steiloploopende Hoogstraat. Vanuit een der oude huisjes met hun historische gevels die reeds zoovele eeu wen hadden neergezien op' hetgeen er gebeurd was in deze stad, was er nie mand, die Hugo opmerkte. Maar hij' had geen oog voor de oude, eerbiedwaardige monumenten, die hij voorbijschreed. koaten zijn in dit gewest zeer hoog en kunnen niet door de organisaties, waar uit de Commissie is samengesteld, bekos tigd worden. Ten einde aan het aantal cursussen een zoo groot mogelijke uitbreiding te geven, vraagt adressante een jaarlijksche bijdrage voor de reiskosten, welke ge raamd worden op ongeveer f 1500. Een 0-tal adhaesiebetuigingen aan het adres zijn ingekomen. Aangezien het geven van deze cursussen het sociaal en hygiënisch belang van de arbeidersbevolking bij uit stek dient, waarmede in het bijzonder in deze benarde tijdsomstandigheden een groot algemeen belang gemoeid is, achten Ged. Staten termen aanwezig, bij wijze van uitzondering op den regel om, in verband met den financieelen toestand der provincie, geen nieuwe subsidiën toe te kennen, de gevraagde bijdrage te ver- leenen. De luchtbescherming. Te veel gevraagd. Zooals gemeld, stelde de heer J. A. Dekker, lid van de Prov. Staten aan Ged. Staten een 7-tal vragen en wel of zij kennis genomen hebben van de luchtbe schermingsoefeningen in Zeeland, of het werk van een electrische centrale, bij eon buitenwerkingstelling vanuit de lucht, ter stond kan worden overgenomen; of het functionneeren van de telefoon en van da sirenes in verschillende gemeenten voldoende is gewaarborgd; of er bema lingen zijn, die bij storing van een cen trale buiten bedrijf zouden geraken; of er belangrijke bruggen of andere belang rijke objecten afhankelijk zijn van de werking van één centrale; of Ged. Staten ter zake overleg hebben gepleegd met de militaire autoriteiten en of zij voorstellen zullen doen als uit een oogpunt van weerbaarheid de vitale bedrijven der Pro vincie gedecentraliseerd behooren te wor den. Ged. Staten hebben geantwoord, dat zij, zij het niet als college, kennis genomen hebben van de in Zeeland gehouden luchtbeschermingsoefeningen. Vragen ge lijk de heer Dekker stelde, zijn uiteraard voor en nadien ook bij hen gerezen. Voor ziening in de daarin aangeduide moei lijkheden, voor zoover overigens noodig en mogelijk, zal in het algemeen niet zonder medewerking van andere autori teiten kunnen geschieden. De vraag mag overigens gesteld worden, of een al te groote opening van zaken wel geacht mag worden in 's Lands belang te zijn. Gelet op een en ander, moeten Ged. Staten be zwaar maken, thans dieper op deze aan gelegenheid in te gaan. Indien voor het nemen van noodzakelijk geoordeelde maatregelen de medewerking der Provin cie mocht worden geëischt, zullen Ged. Staten geenszins nalaten, daartoe strek kende voorstellen aan de Provinciale Sta ten te doen. VERNIETIGING VAN DEN MOSSELHANDEL OP BRUSSEL? Het ingrijpen van het Centraal Verkoopkantoor leidt tot fatale gevolgen. Men schrijft ons uit Ierseke:' Onlangs is de mosselverzending naar Brussel door den directeur van het Centr. Verkoopkantoor geregeld. Om een juist inzicht te krijgen zij mee gedeeld, dat vanaf Paschen de mosselver zending naar Brussel geruimen tijd heeft stil gelegen. Daardoor waren verschillende menschen al gedupeerd. Andere jaren waren er schippers, die altijd doorvoeren en zij het dan weinig, toch nog iets verdienden. Zij zijn thans twee maanden werkloos ge weest. In dien tijd had de directeur van het Centr. Verkoopkantoor verschillende con ferenties gehouden. Wat toch was bet geval? In België hadden enkele groote mossel-importeurs een vereeniging opge licht, de vereeniging van Mosselhande- laars-Invoerders, bij verkorting genaamd: Zijn herinnering ging terug naar den tijd, vijf jaar geleden nu, toen hij juist klaar was met zijn studieën en uitzag naar een beroep van de een of andere kerk. In die dagen was hij' er zich van bewust geweest, dat hij een roeping voor de wereld had, om deze te hervormen; hij had gemeend dat zijn woord hemel en aarde zou bewegen. Hugo Lothian had in dien tijd veel geleerd, maar ook veel afgeleerd. I Als hiji in die dagen door de Hoogstraat wandelde, zag men hem zelden alleen. Steeds was hij1 vergezeld van een vrouw, wier vlugge, lichte pasjes moeite hadden zijn forschen tred bij te houden. Mary Cameron was altoos aan zijn zijde ge weest vanaf zijn jeugd, zoowel in de colle gezaal als op de beide begroeide heuvel hellingen. Het oude kerkhof van de Franciscaner kerk was een bij uitstek geschikte plaats geweest voor hun liefdesdroomen. Hugo glimlachte bij! de herinnering aan de vele schoone oogenblikken uit dien gouden tijd. Hij; doolde rond tusschen de verweerde grafzerken, die de namen droegen van oude, bekende Schotten, die hun werk en bezittingen hadden verwisseld voor andere dingen. Toen hij kwam bij een beschut en rustig Dézer dagen kwam ons in handen zegt de Neder 1.", een exemplaar van het tweemaal per maand verschijnende tijd schrift van de Duitschheidensche bewe ging, geleid door den vroegeren Duit- schen legeraanvoerder, generaal Luden- dorff: „Am heiligen Quell Deutscher Kraft" (Aan den heilige bron van D'uit- sche kracht). Déze beweging, die zich scherp keert tegen het Christendom, daar het hierin een door een vreemd ras geïmporteerden godsdienst ziet, wil tmug naar den Ger- maanschen eeredienst en meent dit doel door voortdurende aanvallen op het Christendom en verheerlijking van het Duitsche ras en de Duitsche zeden tot in het absurde, te kunnen bereiken. Veel invloed heeft de groep-Luden- dorff zelfs in het huidige D'uitschland niet, al is het wel teekenend en tevens een waarschuwing, dat in het vorige jaar, toen Ludendorff een kroonjaar her dacht, de Duitsche rijkskanselier zelve toenadering zocht door hem persoonlijk te bezoeken en eer te bewijzen. Om een kleinen indruk te geven vao den geest, die deze groep beheerscht, ge ven wij hier den tekst van enkele adver tenties uit bovenbedoeld orgaan weer. Advertenties, die beter dan citaten uit artikelen, aantoonen, tot welk een graad van verwording sommige geesten zijn vervormd. Wij vertalen eerst: „Duitsche heldin wenscht uitwisseling van gedachten met beschaafd iemand van gelijke gezind heid'' D'roeviger nog is de volgende overlij densadvertentie: „Op den 15en April stierf in het geloof aan een Duitschen God, onze lieve zuster".... enz. Het treft al haast niet meer, wanneer wij lezen, dat die en die „een Duitsch huwelijk" hebben gesloten. Maar het wordt ons toch wel koud om het hart, wanneer wij leren: „Een krach tige, kleine D'uitsche beiden werd ons op den 19en Mei 1936 als stamhouder ge boren.1' Hier imm'ers zien wij overduidelijk voor ons het gevaar, dat bij opvattingen, als thans in Duitschland heerschen, het op komend geslacht bedreigt. Een geslacht, dat straks niet anders zal weten dan dat er slechts een Duit sche God bestaat. Tot en dit kan ons een troost blij ken het God goeddunkt ook in hun hart Zijn licht te ontsteken. „Vermosin". Deze vereeniging had ten doel om de geheele Import van mosselen in handen te krijgen en deze weer te ver- koopen aan kleinere handelaren en ven ters. Op 25 April j.l. werden de statuten van deze vereeniging notarieel verleden voor een notaris te Schaerbeek. Voor Brussel waren twee vertegenwoor digers, de firma A. de Troyer en de naam- looze maatschappij „Les Mollesques", ver tegenwoordigd door de heeren B. Vlaming en Jean Verbalen. D'eze heeren hadden dus voor geheel Brussel de mossel-import in handen. Het spreekt vanzelf, dat de kleine handelaren in Brussel zich niet onbetuigd lieten. De Vermosin wendde zich tot de Regeering in Brussel om ministerieele goedkeuring, die zij echter door de actie van de klei nere handelaren niet verkreeg. De minis ter huldigde het principe, dat de handel moet worden vrijgelaten. Thans sloegen de heeren van de Vermosin het oog op den Directeur van het Centraal Verkoop kantoor te Bergen op Zoom. En waarlijk, de'ze was de reddende persoon. Wat de heeren bij de Belgische regeering niet voor elkaar konden krijgen, dat kregen ze hier voor elkaar. Na veel conferenties kwam men overeen, dat de Directeur de schippers opdracht zou geven, dat zij aan niemand anders mochten leveren dan aan de heeren van de Vermosin. De directeur van het Centraal Verkoop plekje zette hij' zich daar neer. Het was of de zuivere atmosfeer van deze gewijde plek vol was van allerlei stemmingen en herinneringen, die Hugo zijn geheele le ven zouden bijblijven. De laatste maal dat hij! hier geweest was met Mary, was op den dag voor hun trouwdag. H'et was vroeg in den zomer geweest en er hadden madeliefjes, als stralende lichtjes in de zonnestralen ge staan hier en daar tusschen de graven. Mary had er eenige geplukt en ze hem gegeven. Hij nam ze nu uit een oud versleten zakbijbeltje en keek er naarver welkte bloemen zonder schoonheid, zooals zijn eigen leven nu ook was, maar toch nog rijk aan zoete herinneringen. Als man en vrouw waren zij tezamen gegaan naar de uitgestrekte en verstrooid liggende gemeente in de hooglanden, waar de grijze kerk aan den kant van den weg en de tusschen de bruine heuvels ver spreid liggende boerderijen de eenige le vensteekenen waren van het mensebdom, temidden van de wijduitgestrekte heuvel ruggen, die er stonden als om hen te be waken. Hier was het geweest, dat de zie len van Hugo en Mary elkander hadden gevonden en geleerd de eerste beginselen der ware wijsheid. (Wordt vervolgd.) Ingezonden Mededeeling. m NfERLANDS ZUIVEL VOEDT U GOEDI HHBM

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 5